Jump to content

Sony Ericsson P990i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια αναζήτηση ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ θα σε βοηθήσει.Ψάξε, λίγο εχουν χιλιοειπωθει όλα αυτα (που ειναι οι βίδες-καμια δυο σελιδες πιο πισω,αγορα νεου πληκτρολογίου).

Οσο για την 8αρα (@tasosmaroulitsis) μην την δοκιμασεις δεν θα δουλέψει,πάρε καλυτερα 2 τεσσάρες που δουλεύουν σίγουρα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλισπερα παιδια κ απο μενα κ μπραβο για τιν πολι καλι δουλεια που κανετε!!

πιρα προσφατα το ρ990 [ειχα εδς κ 3 χρονια το ρ910] κ μπορω να το πω οτι το περιμενα καλυτερο...

διαβασα αρκετεσ απο τισ σελιδεσ με τισ αποριεσ κ τα σχολια των φιλων κ θελω να σασ πω κ γω μερικα...

ζιτω σορι αν τα εχετε ιδι απαντισει...

 

1] ελλινικο πλικτρολογιο τελικα στο πορτακι υπαρχει??

2] μπορουμε οταν μασ παιρνουν να βλεπουμε ολι τιν φατσα του οπωσ στο 910??

3] για μεμορυ στικ προτεινεται να ειναι σπιντ κ οχι απλο??

4] στο 910, μετα απο λιγι ωρα αν δεν το χρισιμοποιουσεσ γυρναγε στιν αρχικι οθονι... στο 990 γινεται??

 

σασ ευχαριστω εκ των προτερων!!! :blink:

na zisoun ta giwtompala!!!!!!!!!!!!!! :X
Link to comment
Share on other sites

η cosmote το εχει 200ευρω συσκευη και σκεφτομαι να το παρω για 3η συσκευη,επειδη δεν εχω διαβασει και πολλα για αυτο,μου φαινεται περιεργο ενα τηλεφωνο που βγηκε σαν αντιπαλος των TOP symbian συσκευων να πωλειται υπερβολικα τοσο χαμηλα!!

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

logo p1 kukloforias me megaliterh ram apo oti eixe to p990:( emena me aresei to p990 logo desighn.apla gia thn SE to kinhto auto hphrxe h MEGALH apothxia ths sthn istoria ths kinhths thlefonias:lol:
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε br492 θα ήθελα εάν το γνωρίζεις να με ενημερώσεις εαν το RDS στο ραδιόφωνο του P990i κολλάει η τρέχει κανονικά στο δικό σου. Σε μερικούς φίλους κολλάει και ύστερα απο την τελευταία αναβάθμιση το πρόβλημα παραμένει. Το service της SE δεν μπόρεσε να το λύσει. Όταν το είπα στο help desk δεν είχαν ιδέα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με αυτο:

 

CDA : 162007/1

Region Language : World 1

Provider : Generic

Phone Version : CXC162037 R9GA001

Bluetooth Version : CXC162058 R5A01

Organizer Version : CXC162036 R6E28

CDA Version : R6E28

Released : 01.08.2007

Last checked : 15.11.2007

 

Ολα βαινουν Καλως! Και το RDS! Αριστα, θα 'λεγα...

Φυσικα ειναι Απαραιτητο το Swiss Manager, για πραγματικα Απροβληματιστη λειτουργια!

Κατα την ταπεινη μου αποψη, το Μονο extra προγραμμα που Πραγματικα χρειαζεται η συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Ως πρώην κάτοχος του P990i θέλω να πω κάτι σε σχέση με το πρόβλημα της μνήμης:

 

Σε προηγούμενες συζητήσεις σε αυτό το φόρουμ (αλλά και σε ξένα) είχε αποδοθεί το γεγονός ότι το P990i διαθέτει όταν τίθεται σε λειτουργία μόνο 16ΜΒ (από τα 64ΜΒ που έχει συνολικά) σε πρόβλημα hardware, δηλαδή ότι η Sony Ericsson όφειλε να είχε επιλέξει από την αρχή μεγαλύτερη μνήμη για το κινητό, όπως ακριβώς έκανε για το P1i.

 

Μια ανακοίνωση, όμως, της ΝΟΚΙΑ για το Ν95 αλλάζει κάπως τις αρχικές εκτιμήσεις. Για όσους δεν γνωρίζουν, το Ν95 αντιμετώπιζε παρόμοια προβλήματα μνήμης με το P990i. Ωστόσο, η ΝΟΚΙΑ στο τελευταίο firmware που θα κυκλοφορήσει κατάφερε, μέσω της ενσωμάτωσης μιας νέας τεχνολογίας που ονομάζεται demand paging, να αυξήσει την μνήμη στο ξεκίνημα κατά 11ΜΒ (από 19ΜΒ πέρασε στα 30ΜΒ περίπου).

 

Αν και φανατικός οπαδός της Sony Ericsson οφείλω να ομολογήσω ότι η ΝΟΚΙΑ προσέχει περισσότερο τους πελάτες της που έχουν δαπανήσει μεγάλο χρηματικό ποσό για την αγορά ενός προϊόντος της. Η ΝΟΚΙΑ ενημερώθηκε για το πρόβλημα που υπήρχε, το αναγνώρισε και όπως φαίνεται το έλυσε. Στον αντίποδα, η Sony Ericsson όχι μόνο δεν αναγνώρισε το πρόβλημα και δεν προσπάθησε να το λύσει αλλά μέσα σε 10 μήνες από την αρχική κυκλοφορία, εγκατέλειψε τελείως την υποστήριξη ενός κινητού που είχε χαρακτηρίσει ως ναυαρχίδα. Πιστεύω πως τέτοιου είδους συμπεριφορές πρέπει να μας προβληματίζουν όταν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε ένα καινούργιο κινητό. Αυτό το λέω καταρχάς για τον εαυτό μου που ενώ είχα ορκιστεί να μην αγοράσω ξανά κινητό από την SE μετά το P990i πήγα και πήρα το P1i το οποίο μετά την τελευταία αναβάθμιση έχει αρχίσει να δημιουργεί κάποια προβλήματα με τα SMS. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η Sony Ericsson πρέπει να είναι η μοναδική εταιρεία που με τις αναβαθμίσεις της αντί να βελτιώσει τα κινητά τα καθιστά προβληματικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τί εφαρμογές ζητάει ο καθένας.Αν ψάχνουμε μια εφαρμογή για να δουμε την πρόσοψη με άλλα εικονίδια,να βαζουμε υπενθυμίσεις με άλλο τρόπο απο αυτόν που προτείνει το κινητό,ή άλλες χαζοεφαρμογές που δεν είναι απαραίτητες,απλά δεν χρησιμοποιούμε στο έπακρο τις δυνατότητες της συσκευής και τότε ναι είναι απαράδεκτη.

Εγώ όπως και ο φίλος παραπάνω με πρώτη εφαρμογή το Sman Pro (αγορασμένη κανονικά),και 1 ανοιγοκλείσιμο στο flip μετά απο κάθε εφαρμογή (το οποίο δεν έχει χαλαρώσει καθόλου μετά από 14 μήνες χρήσης) έχω περιορίσει στο έλαχιστο το πρόβλημα της μνήμης,και έχω πραγματικά ένα κινητό εργαλειο στην τσεπη μου.

Εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει ,slovoed,tomtom,

opera mini (λογω windplus),handy safe, my alarm client, google maps, sms spam manager.

Χρησιμοποιείται η συσκευή σαν τηλέφωνο,για σερφαρισμα στο internet μεσω wifi ή gprs ,σημειωματάριο με πληκτρολόγηση - αναγνωριση γραφης στα αγγλικά, ιδιόχειρο γραψιμο, φωτογράφιση και επεξεργασία του αντικειμένου με ιδιόχειρα σχόλια ,μεταφορά αρχείων αλλά και δημιουργία εγγράφων με κανονικό μέγεθος-με έξυπνη εισαγωγή κειμένου και όχι απλό Τ9, push email μέσω wifi λογω του οτι η otenet δεν δινει προσβαση στην gprs σύνδεσή μου,αλλά και δυνατότητα λήψης-αποστολής e-mail μέσω του opera mini και της windplus σύνδεσής μου.Ολα τα παραπάνω λειτουργούν αψογα και ειλικρινα δεν χρειαζομαι τιποτα παραπάνω.

Αν παρ'ολα αυτά χρειαστώ κατι διαφορετικο πιστεύω οτι μεσα απο τις δυνατοτητες της συσκευής θα βρώ καποια άμμεση ή έμμεση λύση.

Link to comment
Share on other sites

k egw eixa prin to 910 k twra to 990 k ofeilw na omologisw oti perimena kati poly kalytero gia to kamari tis SE...

krima omws...

re paidia, exw mia aporia...

sto 990 mporei h mapa pou me kalei na pianei oli tin othoni opws sto 910??

thanxxxxxxx

na zisoun ta giwtompala!!!!!!!!!!!!!! :X
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τί εφαρμογές ζητάει ο καθένας.Αν ψάχνουμε μια εφαρμογή για να δουμε την πρόσοψη με άλλα εικονίδια,να βαζουμε υπενθυμίσεις με άλλο τρόπο απο αυτόν που προτείνει το κινητό,ή άλλες χαζοεφαρμογές που δεν είναι απαραίτητες,απλά δεν χρησιμοποιούμε στο έπακρο τις δυνατότητες της συσκευής και τότε ναι είναι απαράδεκτη.
:up:

 

Θυμαμαι, οταν αγορασα τον οικιακο μου υπολογιστη, τις Αμετρητες εφαρμογες-"utilities" που εγκαθιστουσα στον σκληρο του δισκο...

 

Οι περισσοτερες δωρεαν, αφου..."καθε περιοδικο που σεβεται το Αναγνωστικο του κοινο", φροντιζει να σε προμηθευει με...εκατομμυρια απο αυτες! Θυμαμαι οτι ενοιωθα-περιπου-σαν να ανακαλυπτα την Αμερικη! Θυμαμαι οτι αναρωτιομουν:"Μα, γιατι ολα αυτα τα καλουδια δεν ερχονται προεγκατεστημενα?"

 

Η απαντηση αργησε να "ρθει, αλλα καλλιο αργα παρα ποτε...

Διοτι, ΕΛΑΧΙΣΤΑ απο αυτα ηταν ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ!

Προσοχη! Οχι χρησιμα...

Εννοω Απαραιτητα.

 

Η απομυθοποιηση εγινε οταν καταλαβα, οτι Οχι μονο δεν βοηθουσαν το PC, αλλα αντ'αυτου το μετετρεπαν σε χελωνα, με την...καμποση...μνημη, που απαιτουσαν για να τρεξουν.

Τελικα, μετα απο καθε Format, Μονο τα Ακρως Απαραιτητα εχουνε θεση στον σκληρο μου.

 

Καπως ετσι, ΕΓΩ, αντιμετωπιζω το Ρ990.

Και επαναλαμβανω οτι-ΕΓΩ-νομιζω οτι περαν του Swiss Manager, τα υποιλοιπα ειναι ωραιοι πειραματισμοι, για τις πρωτες μερες που το εχει στα χερια του καποιος.

 

Α, μη ξεχασω...

Αισθανομαι ιδιαιτερως Ικανοποιημενος, με τα...ΜΗ προβληματα, πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο:

 

CDA : 162007/1

Region Language : World 1

Provider : Generic

Phone Version : CXC162037 R9GA001

Bluetooth Version : CXC162058 R5A01

Organizer Version : CXC162036 R6E28

CDA Version : R6E28

Released : 01.08.2007

Last checked : 15.11.2007

 

Ολα βαινουν Καλως! Και το RDS! Αριστα, θα 'λεγα...

Φυσικα ειναι Απαραιτητο το Swiss Manager, για πραγματικα Απροβληματιστη λειτουργια!

Κατα την ταπεινη μου αποψη, το Μονο extra προγραμμα που Πραγματικα χρειαζεται η συσκευη.

Τελικά δεν μου δουλέυει το RDS σωστά. Αν και έχω κάνει την τελευταία αναβάθμιση, εχω ακριβως τα ίδια στοιχεία όπως τα δικά σου, το RDS κολλάει και δεν προχωράει. Φοβάμαι εαν το πάω στο service της SE δεν θα κάνουν τίποτα περισσότερο απο το να το αναβαθμίσουν πάλι χρεώνοντας minimum 15 ευρώ για το τεχνικό έλεγχο και 30 ευρω εαν το αναβαθμίσουν. Είχα πάει να το αφήσω και τυχάια κάποιος άλλος παρέλαβε το δικό του για κάποιο άλλο πρόβλημα. Πριν παραδώσω το δικό μου έλεγξα εάν κολλάει το RDS και στο δικό του που του είχαν κάνει αναβάθμιση μόλις τότε. Όντως και το δικό του κολλούσε. Σκέφτηκα μήπως είναι πρόβλημα γενικά στο P990ι. Στο δικό σου όπως έιπες δουλεύει τέλεια. Έχω και εγώ το swiss manager pro , αλλά γενικά δεν βοηθάει το πρόβλημα. Μήπως έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάτε για εφαρμογές,να προσθέσω και εγώ με την σειρά μου ότι η πιο MUST εφαρμογή και η BEST EVER για αυτό το κινητό είναι το GDESK.Αναφέρομαι κυρίως για αυτούς που έχουν βγάλει το πορτάκι.

Αυτή η εφαρμογάρα λοιπόν,εκτός του ότι είναι freeware,κάνει το κινητό ένα άλλο κινητό και όχι η μαλ..ία που είναι.Δεν θα πω περισσότερα για το GDESK γιατί πιστεύω ότι οι περισσότεροι το γνωρίζετε (αν όχι είστε εγληματίες :lol:).Το μόνο που θα πω είναι ότι ενώ ήμουνα πάρα μα πάρα πολύ απογοητευμένος από το P990i και το είχα παροπλίσει κλοτσώντας το από 'δω και από 'κει μέσα στο δωμάτιο,μόλις ανακάλυψα και του πέρασα το GDESK,πούλησα το NOKIA N95 που χρησιμοποιούσα και τώρα έχω πάλι το P990i σαν το βασικό μου κινητό (συν ότι ανέβαλα την αγορά του N95 8gb που είχα προγραμματίσει).

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας από την όμορφη Βέροια.

Παρήγγειλα μόλις σήμερα από την Cosmote το Ρ990i.

Θα σας παρακαλούσα (έχω διαβάσει αρκετές σελίδες από πιο πριν) να μου πείτε από που θα βρω τον swiss-manager και το g-desk. Αυτά τα τελευταία p990i έχουν την τελευταία αναβάθμιση ή θα πρέπει να την κάνω εγώ; Η SE πόσο χρεώνει για να την κάνει η ίδια; Και γιατί να τη χρεώνει, ενώ η Alpha Copy (Nokia) το κάνει δωρεάν όσο το κινητό βρίσκεται σε εγγύηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

k egw tha ta ithela san ton filo deadp...

k mia erwtisoula...

mporw na kanw otan me pairnoun til na bgainei oli h mapa tous sto 990, opws ginotan sto 910??

merci ek twn proterwn....

na zisoun ta giwtompala!!!!!!!!!!!!!! :X
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας από την όμορφη Βέροια.

Παρήγγειλα μόλις σήμερα από την Cosmote το Ρ990i.

Θα σας παρακαλούσα (έχω διαβάσει αρκετές σελίδες από πιο πριν) να μου πείτε από που θα βρω τον swiss-manager και το g-desk. Αυτά τα τελευταία p990i έχουν την τελευταία αναβάθμιση ή θα πρέπει να την κάνω εγώ; Η SE πόσο χρεώνει για να την κάνει η ίδια; Και γιατί να τη χρεώνει, ενώ η Alpha Copy (Nokia) το κάνει δωρεάν όσο το κινητό βρίσκεται σε εγγύηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Οχι δεν εχει την τελευταια εκδοση, αλλα μπορεις πολυ ευκολα να το αναβαθμισεις απο την ιστοσελιδα της sonyericsson (και σε service center να πας δωρεαν ειναι).

Κατεβασε το sonyericsson update και το Pc suite και σε λιγη ωρα εισαι ετοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το g-desk.

Το P990 κοστίζει 200€ με 12 άτοκες παρακαλώ στην Cosmote.gr. Είναι ομολογουμένως ευκαιρία.

Επειδή δεν σκοπεύω να βγάλω το πορτάκι τώρα στην αρχή τουλάχιστο, το swiss manager θα με βοηθήσει;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι φίλοι παραπάνω αναφέρουν ότι η αναβάθμιση κοστίζει 30€....(!).

Τελικά είναι δωρεάν ή όχι; Δε θέλω να πειράξω το κινητό τώρα που (θα) είναι καινούργιο.

Καλύτερα να το κάνει κάποιος που ξέρει...

Μια φορά το παλιό μου SX1 είχε μπλοκάρει κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης και τρόμαξα να το επαναφέρω.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι φίλοι παραπάνω αναφέρουν ότι η αναβάθμιση κοστίζει 30€....(!).

Τελικά είναι δωρεάν ή όχι; Δε θέλω να πειράξω το κινητό τώρα που (θα) είναι καινούργιο.

Καλύτερα να το κάνει κάποιος που ξέρει...

Μια φορά το παλιό μου SX1 είχε μπλοκάρει κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης και τρόμαξα να το επαναφέρω.

 

 

Δεν βλεπω το λογο γιατι να φοβηθεις να κανεις μια online αναβαθμιση.

Σε ενα τεταρτο εισαι οκ και θα εχεις την τελευταια εκδοση (υπερ-απαραιτητη για πολλους λογους), χωρις να τρεχεις σε service centers.

Με λιγη προσοχη στις οδηγιες ειναι εξαιρετικα δυσκολο να δημιουργησεις μη αναστρεψιμη βλαβη (ασε που και αυτο να γινει, καλυπτεσαι κανονικα απο την εγγυηση).

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να αφήσει το κινητό συνδεμένο στο φορτιστή για μεγάλο χρονικό διάστημα; Αν γίνει κάτι τέτοιο, το κινητό θα μπορούσε να παραμείνει συνεχώς ενεργό;

Το ρωτάω αυτό μια και θα ήθελα να αφήσω την συσκευή μόνιμα ανοιχτή για αρκετά μεγάλα χρονικό διάστημα. Είναι άραγε αυτός ένας τρόπος;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να αφήσει το κινητό συνδεμένο στο φορτιστή για μεγάλο χρονικό διάστημα; Αν γίνει κάτι τέτοιο, το κινητό θα μπορούσε να παραμείνει συνεχώς ενεργό;

Το ρωτάω αυτό μια και θα ήθελα να αφήσω την συσκευή μόνιμα ανοιχτή για αρκετά μεγάλα χρονικό διάστημα. Είναι άραγε αυτός ένας τρόπος;

Εγώ λόγω της φύσεως της εργασίας μου το κινητό το έχω 24 ώρες ανοικτό. Το βράδυ το βάζω για φόρτιση και το βγάζω το πρωί επί ένα χρόνο τώρα και όλα οκ. Κάθε 2η μέρα περίπου το φορτίζω και μιλάω πολύ.

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Πως το κατεβάζουμε αυτό ρε παιδιά???

 

Επειδή κι εγώ την ίδια απορία είχα, κατέβασε το από εδώ και τρέξε τα αρχειάκια που έχει.

 

http://handheld.softpedia.com/get/System-Utilities/Enhancements/GDesk-47428.shtml

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

exo to m600 kai den eixa kanena provlhma me kollhmata kai restart. axizei na to allaxo gia to p990 tora pou kostizei 200 euro (kainourgio sthn cosmote); to teleutaio firmware ti diafores exei apo tou m600; poso krataei h bataria tou;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P990i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...