Jump to content

Sony Ericsson P990i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς μπορώ να απενεργοποιήσω κάποια προγράμματα που τα απεγκατέστησα

και κάθε φορά που ανοίγω το P990i με ρωτά αν θέλω να τα εγκαταστήσω

ξανά και ξανά ! :mad:

 

 

Πως τα εκανες εγκατασταση?

1)Απο το PC-SUIT

2)Μετεφερες το αρχειο .sis ή .jar στο κινιτο σου και το εκανες εγκατασταση απο τον file manager του κινητου.

 

Αν εκανες το 1 δεν μπορω να σκεφτω καποια λυση και μου ειναι πολυ πρωτογνωρο προβλημα.

 

Αν εκανες το 2 τοτε δοκιμασε να σβησεις το αρχεια .sis ή .jar απο το κινητο σου.Οταν γινει η εγκατασταση καποιου προγραματος, αυτα τα αρχεια ειναι πλεον περιτα.Μερικες φορες,αναλογα σε ποιον φακελο τα εχεις, καθε φορα που το κινητο ξεκιναει τα ξανακανει install.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πως τα εκανες εγκατασταση?

1)Απο το PC-SUIT

2)Μετεφερες το αρχειο .sis ή .jar στο κινιτο σου και το εκανες εγκατασταση απο τον file manager του κινητου.

 

Αν εκανες το 1 δεν μπορω να σκεφτω καποια λυση και μου ειναι πολυ πρωτογνωρο προβλημα.

 

Αν εκανες το 2 τοτε δοκιμασε να σβησεις το αρχεια .sis ή .jar απο το κινητο σου.Οταν γινει η εγκατασταση καποιου προγραματος, αυτα τα αρχεια ειναι πλεον περιτα.Μερικες φορες,αναλογα σε ποιον φακελο τα εχεις, καθε φορα που το κινητο ξεκιναει τα ξανακανει install.

 

Τα έκανα install μέσο του Bluetooth και αποθηκεύτηκαν όλα στα εισερχόμενα μηνύματα, μετά την εγκατάσταση του κάθε ενός τα έκανα delete.

Τώρα για τον τύπο των αρχείων, άλλα ήταν .sis και άλλα .jar

Το καλύτερο το ξέχασα τα αρχεία αυτά, δεν τα βρίσκω πουθενά... :wacko:

AppleIIc 65C02 1MHz, MacPlus Motorola68000 8MHz, Performa630CD Motorola68040 33MHz

PowerBook190cs Motorola68LC040 33MHz,MHz, PowerMac7600 PowerPC604 120MHz,

PowerMacG3 PowerPC750 300MHz, PowerBookTi G4 PowerPC7450 550MHz

iMacG5 PowerPC 9702GHz, MacBook 2.0GHz Unibody IntelCore2 Duo, MacBook 2.4GHz Unibody IntelCore2 Duo, iPad, MacBook Pro 2.7GHz i7, iPad 2, MacPro 3,2GHz 2012.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να απενεργοποιήσω κάποια προγράμματα που τα απεγκατέστησα

και κάθε φορά που ανοίγω το P990i με ρωτά αν θέλω να τα εγκαταστήσω

ξανά και ξανά ! :mad:

 

φίλε αυτό το έπαθα και εγώ μετά την τελευταία αναβάθμιση.Ενώ έχεις κάνει απεγκατάσταση την εφαρμογή το κινητό στην ξανακάνει install επειδή υπάρχει στην κάρτα σου ένα αρχειάκι sis που φτιάχτηκε όταν έκανες πρώτη φορά install την εφαρμογή και λόγω αλλαγής firmware παρέμεινε εκεί ακόμα και μετά την απεγκατάσταση.Η λύση;το αρχειάκι αυτό της εφαρμογής βρίσκεται μέσα στον φάκελο private της κάρτας μνήμης.το δύσκολο όμως είναι οτί δυστυχώς σε αντίθεση με το Ρ910, στο Ρ990 οι φάκελοι των applications δεν έχουν το όνομα της εκάστοτε εφαρμογής, αλλά έναν αριθμό.Πως βρίσκεις τον σωστό αριθμό;θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις.Εγώ είχα αυτό το πρόβλημα με το tweak peaks.Βρήκα τον αριθμό του γιατί σε κάποια φάση που έψαχνα βρήκα την εικόνα που έχει το tweak peaks μέσα σε ένα φάκελο που έφερε τον αριθμό Α0000635.Έκανα ενα search με βάση τον αριθμό που έφερε ο φάκελος και έσβησα από την κάρτα όσα αρχεία είχαν αυτό τον αριθμό..καλό ψάξιμο και καλό κουράγιο!

Βασικά αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει γιατί όταν εγκαθιστούμε μια εφαρμογή το κινητό δημιουργεί αυτό το μικρό αρχειό sis γιατί δεν έχω καταλάβει την σκοπιμότητα τους...

Link to comment
Share on other sites

φίλε αυτό το έπαθα και εγώ μετά την τελευταία αναβάθμιση.Ενώ έχεις κάνει απεγκατάσταση την εφαρμογή το κινητό στην ξανακάνει install επειδή υπάρχει στην κάρτα σου ένα αρχειάκι sis που φτιάχτηκε όταν έκανες πρώτη φορά install την εφαρμογή και λόγω αλλαγής firmware παρέμεινε εκεί ακόμα και μετά την απεγκατάσταση.Η λύση;το αρχειάκι αυτό της εφαρμογής βρίσκεται μέσα στον φάκελο private της κάρτας μνήμης.το δύσκολο όμως είναι οτί δυστυχώς σε αντίθεση με το Ρ910, στο Ρ990 οι φάκελοι των applications δεν έχουν το όνομα της εκάστοτε εφαρμογής, αλλά έναν αριθμό.Πως βρίσκεις τον σωστό αριθμό;θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις.Εγώ είχα αυτό το πρόβλημα με το tweak peaks.Βρήκα τον αριθμό του γιατί σε κάποια φάση που έψαχνα βρήκα την εικόνα που έχει το tweak peaks μέσα σε ένα φάκελο που έφερε τον αριθμό Α0000635.Έκανα ενα search με βάση τον αριθμό που έφερε ο φάκελος και έσβησα από την κάρτα όσα αρχεία είχαν αυτό τον αριθμό..καλό ψάξιμο και καλό κουράγιο!

Βασικά αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει γιατί όταν εγκαθιστούμε μια εφαρμογή το κινητό δημιουργεί αυτό το μικρό αρχειό sis γιατί δεν έχω καταλάβει την σκοπιμότητα τους...

 

Πράγματι αυτά τα αρχεία υπάρχουν και σε εμένα, αλλά όντος είναι πάρα πολλά.

Και πραγματικά το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά την τελευταία αναβάθμιση.:mad:

Εδώ μιλάμε με το Handy Save (αγορασμένο) με ρωτούσε να κάνει εγκατάσταση και όταν του έλεγα ΟΚ, μου έλεγε ότι είναι εγκατεστημένο, αλλά το πρόγραμμα δεν το έβρισκα πουθενά. :wacko:

Με αποτέλεσμα όταν το έκανα install "από πάνω" να χάσω όλα τα στοιχεία που είχα περάσει με τόσο κόπο. :(

Άσε που στο Golf έχασα όλα τα Trophy's όπως Chip-in Trophy, Hole-in-one, και "πάλευα" το Double Eagle Trophy ... :happy:

AppleIIc 65C02 1MHz, MacPlus Motorola68000 8MHz, Performa630CD Motorola68040 33MHz

PowerBook190cs Motorola68LC040 33MHz,MHz, PowerMac7600 PowerPC604 120MHz,

PowerMacG3 PowerPC750 300MHz, PowerBookTi G4 PowerPC7450 550MHz

iMacG5 PowerPC 9702GHz, MacBook 2.0GHz Unibody IntelCore2 Duo, MacBook 2.4GHz Unibody IntelCore2 Duo, iPad, MacBook Pro 2.7GHz i7, iPad 2, MacPro 3,2GHz 2012.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε:

 

1. νέα έκδοση του PC suite (υποστηρίζεται ότι όσοι θα θελήσουν να περάσουν το επόμενο FW και θα θελήσουν να κάνουν προηγουμένως backup, θα πρέπει να το κάνουν στο νέο PC suite)

 

2. άλλαξε και το interface του Service Update

 

Πιστεύω πως όλα αυτά προμηνύουν τον ερχομό νέου FW. Το θέμα είναι πότε...

γιατί στο support της SE δεν υπάρχει η νέα version?

Λέω "ΟΧΙ" στα greeklish !!!!
Link to comment
Share on other sites

φίλε αυτό το έπαθα και εγώ μετά την τελευταία αναβάθμιση.Ενώ έχεις κάνει απεγκατάσταση την εφαρμογή το κινητό στην ξανακάνει install επειδή υπάρχει στην κάρτα σου ένα αρχειάκι sis που φτιάχτηκε όταν έκανες πρώτη φορά install την εφαρμογή και λόγω αλλαγής firmware παρέμεινε εκεί ακόμα και μετά την απεγκατάσταση.Η λύση;το αρχειάκι αυτό της εφαρμογής βρίσκεται μέσα στον φάκελο private της κάρτας μνήμης.το δύσκολο όμως είναι οτί δυστυχώς σε αντίθεση με το Ρ910, στο Ρ990 οι φάκελοι των applications δεν έχουν το όνομα της εκάστοτε εφαρμογής, αλλά έναν αριθμό.Πως βρίσκεις τον σωστό αριθμό;θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις.Εγώ είχα αυτό το πρόβλημα με το tweak peaks.Βρήκα τον αριθμό του γιατί σε κάποια φάση που έψαχνα βρήκα την εικόνα που έχει το tweak peaks μέσα σε ένα φάκελο που έφερε τον αριθμό Α0000635.Έκανα ενα search με βάση τον αριθμό που έφερε ο φάκελος και έσβησα από την κάρτα όσα αρχεία είχαν αυτό τον αριθμό..καλό ψάξιμο και καλό κουράγιο!

Βασικά αν ξέρει κανείς ας μου απαντήσει γιατί όταν εγκαθιστούμε μια εφαρμογή το κινητό δημιουργεί αυτό το μικρό αρχειό sis γιατί δεν έχω καταλάβει την σκοπιμότητα τους...

 

Λοιπόν μετά από αρκετές ημέρες, δοκιμών για να δω αν θα μου το παρουσιάσει ξανά, τελικά λύθηκε το πρόβλημα.

Αλλά πώς, μπήκα στο φάκελο Private, και εξέτασα προσεκτικά τους φακέλλους βρήκα τέσσερις :wacko: φακέλλους που περιείχαν σχεδόν τα ίδια .sis, αφαίρεσα τους τρεις που ήταν με ονόματα όπως, (10202dce, 2000012A, F0202C7F), και τελικά δεν με ξαναρώτησε αν ήθελα να ξανά εγκαταστήσω αυτά που είχα απ εγκαταστήσει. :p

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια,

φιλικά Στέφανος.:D

AppleIIc 65C02 1MHz, MacPlus Motorola68000 8MHz, Performa630CD Motorola68040 33MHz

PowerBook190cs Motorola68LC040 33MHz,MHz, PowerMac7600 PowerPC604 120MHz,

PowerMacG3 PowerPC750 300MHz, PowerBookTi G4 PowerPC7450 550MHz

iMacG5 PowerPC 9702GHz, MacBook 2.0GHz Unibody IntelCore2 Duo, MacBook 2.4GHz Unibody IntelCore2 Duo, iPad, MacBook Pro 2.7GHz i7, iPad 2, MacPro 3,2GHz 2012.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους: Η ΝΕΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ P990 ΜΟΛΙΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ Η αναβάθμιση γίνεται πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με τις παλαιότερες αναβαθμίσεις. Μόλις ολοκλήρωσα την διαδικασία και περιμένω να ανοίξει το τηλέφωνο (δεν μπορώ να μεταφέρω εντυπώσεις ακόμα, πρέπει να φύγω για δουλειά)

 

EDIT:

Διορθώθηκαν:

ΕΛΛΗΝΙΚΑ SMS με 160 χαρ.

QWERTY με πρώτα τα ελληνικά

δυνατότητα transition off (άρα πιο γρήγορο μενού)

Δεν έχω το καπάκι για να δω τι γίνεται με την μνήμη...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει καλή η αναβάθμιση, αλλά άμα είναι να χάσω όλα τα Trophy's του Golf ... :happy:

Αλήθεια που βρίσκετε ο φάκελος του Vijay Singh Pro Golf 3D, να τον κάνω Backup. :confused:

AppleIIc 65C02 1MHz, MacPlus Motorola68000 8MHz, Performa630CD Motorola68040 33MHz

PowerBook190cs Motorola68LC040 33MHz,MHz, PowerMac7600 PowerPC604 120MHz,

PowerMacG3 PowerPC750 300MHz, PowerBookTi G4 PowerPC7450 550MHz

iMacG5 PowerPC 9702GHz, MacBook 2.0GHz Unibody IntelCore2 Duo, MacBook 2.4GHz Unibody IntelCore2 Duo, iPad, MacBook Pro 2.7GHz i7, iPad 2, MacPro 3,2GHz 2012.

Link to comment
Share on other sites

Για να προλάβω όποιον θελήσει να βάλει το swiss manager σε κινητό με την νέα έκδοση λειτουργικού (εγώ δεν το χρησιμοποιώ εδώ και καιρό):

 

The new firmwares released on April 10 have a conflict with Swiss Manager Pro. Namely, if SMP is in the background and its status icon is touched, then the instant task menu does not appear, and the phone becomes non-responsive to stylus actions elsewhere than the status bar. We will release an upgrade version of SMP as soon as the exact reason is determined and worked around. Until that, here is what to do:

 

- Make sure that the Settings/Behavior/Resist exit requests option of SMP is unchecked (drawback: SMP may be killed by the OS when memory is low).

- In Settings/Icon choose an icon format other than Fixed (see also below).

- When SMP's status icon disappears upon tapping on it, invoke the built-in Task Manager application by touching its statusbar icon, or from the More menu (when using the Fixed icon format, only the More menu can be accessed).

- Select SMP on the Task Manager list. The SMP task menu appears and all is back to normal (until you touch the status icon next time).

 

Please let us know if any other problem is experienced when using SMP on the new firmwares.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω, η πολυποθητη αναβαθμιση σε R5A, για την οποια καναμε λογο προ ημερων, ειναι γεγονος (με ολες τις βελτιωσεις που ειχα αναφερει, με κυριοτερη αυτη των ελληνικων). Οσοι πιστοι, ετοιμαστε τα usb καλωδια και σπευσατε στο Update Service :)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριέμαι να βιδώνω το καπάκι, αν το έχει κανείς μπορεί να μου πει τι γίνεται με την μνήμη. Πόση είναι διαθέσιμη με το άνοιγμα του κινητού;

 

Βαγγέλη, εσύ που είχες την έκδοση αυτή αρκετό καιρό μπορείς να μας πεις ποιες άλλες σημαντικές διορθώσεις/βελτιώσεις/προσθέσεις έχουν γίνει (εκτός των ελληνικών).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριέμαι να βιδώνω το καπάκι, αν το έχει κανείς μπορεί να μου πει τι γίνεται με την μνήμη. Πόση είναι διαθέσιμη με το άνοιγμα του κινητού;

 

Βαγγέλη, εσύ που είχες την έκδοση αυτή αρκετό καιρό μπορείς να μας πεις ποιες άλλες σημαντικές διορθώσεις/βελτιώσεις/προσθέσεις έχουν γίνει (εκτός των ελληνικών).

 

Η αληθεια ειναι πως οι κυριοτερες βελτιωσεις ειναι η διευθετηση αναφορικα με το θεμα των ελληνικων και η επιλογη για απενεργοποιηση των transitions (μεταβασεις), η οποια και ειναι προεπιλεγμενη (και δινει το σαφως ταχυτερο feeling). Υπαρχει ακομα βελτιωση της ταχυτητας για το ανοιγμα ορισμενων εφαρμογων, οπως επισης και κοσμητικες αλλαγες (οπως η μπαρα προοδου κατα την εκκινηση).

Απο εκει και περα, για τη μνημη που ρωτας δεν υπαρχει σημαντικη βελτιωση τοσο στη διαθεσιμοτητα αυτης μετα απο επανεκκινηση της συσκευης, οσο στην καλυτερη διαχειριση της.

Γενικα, δηλαδη, το multitasking μολις τωρα αρχισε να εχει υποσταση και στο 990, αν και υπαρχει αρκετος χωρος ακομα για βελτιωση.

Τα memory leaks υπαρχουν ακομα σε ενα βαθμο, αλλα η γενικοτερη σταθεροτητα του συστηματος ειναι πλεον πολυ καλη. Ο τροπος που το συστημα διαχειριζεται καταστασεις με critical status ειναι σαφως καλυτερος απο την R4B.

Ηδη υπαρχει beta της R6, που οι αρμοδιοι τεσταρουν :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

 

 

Υ.Σ: Αν κάποια στιγμή στο μέλλον δοκιμάσεις την R6 μην μας ξεχάσεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

 

 

Υ.Σ: Αν κάποια στιγμή στο μέλλον δοκιμάσεις την R6 μην μας ξεχάσεις...

 

 

Να εισαι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως οι κυριοτερες βελτιωσεις ειναι η διευθετηση αναφορικα με το θεμα των ελληνικων και η επιλογη για απενεργοποιηση των transitions (μεταβασεις),

 

 

Tί ακριβώς είναι τα transitions?

Link to comment
Share on other sites

Tί ακριβώς είναι τα transitions?

 

Ειναι το εφε οταν πατας σε ενα εικονιδιο και το οποιο πρακτικα καθυστερει την αποκριση της συσκευης.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους....!!!:)

Το τηλεφωνο αρχιζει να εχει ενδιαφερον......

Την καινουργια αναβαθμιση μπορω να την κανω στο service...?:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

kalispera. ekana tin anavathmisi kai ftaxnoun ola ta parapano ektos apo ta minimata. pali 72 xaraktires

 

To εχω γραψει παλιοτερα αυτο. Για 160 πρεπει να γραφεις με κεφαλαια (αλλιως φευγει με unicode, ητοι 72).

Link to comment
Share on other sites

Το ραδιοφωνο το εκαναν ακομα χειροτερο

Πριν δεν ειχε RDS τωρα δεν δειχνει ουτε την συχνοτητα:mad::mad:

:)
Link to comment
Share on other sites

Το ραδιοφωνο το εκαναν ακομα χειροτερο

Πριν δεν ειχε RDS τωρα δεν δειχνει ουτε την συχνοτητα:mad::mad:

 

Μια χαρα παιζει το ραδιοφωνο (και το RDS). Για τσεκαρε το προσεκτικα (επανεκκινηση συσκευης) και αν χρειαστει περασε ξανα την αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

To εχω γραψει παλιοτερα αυτο. Για 160 πρεπει να γραφεις με κεφαλαια (αλλιως φευγει με unicode, ητοι 72).

 

oute me kefalea grafei pano apo 72 ektos an prepei na vgalo to t9.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P990i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...