Jump to content

Εγκατάσταση MacOS X σε non-Apple hardware


Apostolos27
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

zxr νομίζω δε γίνεται έτσι απλά να στήσεις ένα virtual machine και να του περάσεις Leopard. Πρέπει να βρεις έτοιμα images για χρήση με VMware κτλ.

 

Ναι, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Το ήδη ξεχάσει το VM.

 

Το iDeneb θα το βρεις εκεί που βρήκες το iATKOS :whistle: Δοκίμασε να παίξεις και με τα πακέτα που σου δίνει η διανομή για εγκατάσταση. Μήπως επιλέγεις τίποτα λάθος εκεί πέρα;

 

Δεν νομίζω να διαλέγω κάτι λάθος. Πιο πιθανό μου φαίνεται το hardware του υπολογιστή που κάνω τις δοκιμές μου να μην είναι συμβατό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

παιδιά έχω ένα pc και θέλω να δοκιμάσω mac. Το pc μου είναι αυτό:

AMD athlon 6000+

M2N68

OCZ reaper 4GB-800

9500GT-512MB

 

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπορείτε άμα θέλετε να βάλετε το Tiger σε VMware. Είναι σχετικά εύκολη η διαδικασία και γρήγορη.

Θα σας έλεγα το video και το κείμενο αλλά έχω bootάρει στα Vista και δεν τα έχω.:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε άμα θέλετε να βάλετε το Tiger σε VMware. Είναι σχετικά εύκολη η διαδικασία και γρήγορη.

Θα σας έλεγα το video και το κείμενο αλλά έχω bootάρει στα Vista και δεν τα έχω.:(

Όποτε μπορείς δώσε τα,γιατί με ενδιαφέρει :O

Link to comment
Share on other sites

Όποτε μπορείς δώσε τα,γιατί με ενδιαφέρει :O

Συγνώμη που άργησα:O

Δες εδώ (full how-to κείμενο) και

(YouTube Video)

Αυτά τα δύο είναι δοκιμασμένα από εμένα! :) Δύο φορές το έχω εγκαταστήσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδιά,μετά τη κυκλοφορία του jailbrake για την 3.1 μόνο για μάκ,με βλέπω να πηγαίνω προς την ιδέα των χακιντος,τουλάψιστον οσο χρειαστεί για να κανω το jailbrake...θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει,πώς θα τα εγκαταστησω σε virtual machine μιας και ειμαι λίγο άσχετη αναφορικά με αυτό;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,μετά τη κυκλοφορία του jailbrake για την 3.1 μόνο για μάκ,με βλέπω να πηγαίνω προς την ιδέα των χακιντος,τουλάψιστον οσο χρειαστεί για να κανω το jailbrake...θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει,πώς θα τα εγκαταστησω σε virtual machine μιας και ειμαι λίγο άσχετη αναφορικά με αυτό;

Σε VM που έχω δοκιμάσει το Tiger (το έχω ακόμα) δεν αναγνωρίζει το USB γιατί είχα βάλει το iPod αλλά τίποτα. Leopard, Snow Leopard δεν μπορώ να βάλω με τίποτα.:cry:

Υπομονή να βγεί το Jailbreak για τα Windows. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια εγω σε acer aspire 7520 καταφερα και περασα ideneb 10.5.6.δεν μου δουλευε ο ηχος και οταν εκανα download πχ update του itunes λιγο πριν τελειωνε το download crashare.υπαρχει καποιος που μπορει να μου δωσει τα φωτα του οσο αφορα τι μπορω να εγκαταστησω ωστε να λειτουργει πιο καλα το συστημα μου?λεω να δοκιμασω ipc 10.5.6.παντως το kalyway 10.5.6 ξεκιναει κανονικα το dvd αλλα σε καποιο σημειο κολλαει λεγοντας can not create /library/log...
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω σε acer aspire 7520 καταφερα και περασα ideneb 10.5.6.δεν μου δουλευε ο ηχος και οταν εκανα download πχ update του itunes λιγο πριν τελειωνε το download crashare.υπαρχει καποιος που μπορει να μου δωσει τα φωτα του οσο αφορα τι μπορω να εγκαταστησω ωστε να λειτουργει πιο καλα το συστημα μου?λεω να δοκιμασω ipc 10.5.6.παντως το kalyway 10.5.6 ξεκιναει κανονικα το dvd αλλα σε καποιο σημειο κολλαει λεγοντας can not create /library/log...

Μήπως μπορείς να μου πεις κάποιο οδηγό ή να δώσεις κάποιο link - url με το πώς το έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου πεις κάποιο οδηγό ή να δώσεις κάποιο link - url με το πώς το έκανες;

 

λοιπον...κατεβασε το ideneb 10.5.6 απο καποιο torrent.παιζει σιγουρα με 3 προβληματα...

1)δεν θα εχεις ηχο

2)δεν θα εχεις dvd rom

3)οταν κατεβαζεις καποιο εκτελεσιμο αρχειο οταν τελειωσει το κατεβασμα κρασαρει.

κατα τα αλλα ομως εχεις ενα πληρες λειτουργικο.λενε οτι καποιες νεες εκδοσεις εχουν patches k fixes που σου εξασφαλιζουν πιο αρτια λειτουργια.κ γω ψαχνομαι ακομη.

θα πρεπει να κανεις την εγκατασταση σε εξωτερικο σκληρο δισκο.κοιτα οσο αφορα για καποιο τουτοριαλ κανε ενα search.εξαρταται παντα απο τι υπολογιστη εχεις και ποια εκδοση θα εγκαταστησεις.

μολις παω σπιτι θα σου στειλω ενα πμ με τον οδηγο που χρησιμοποιησα εγω.παντως κοιταξα πολλους και στο youtube αλλα στη δικη μου περιπτωση δεν μου εκανε κανεις.τι υπολογιστη εχεις?

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

... μολις παω σπιτι θα σου στειλω ενα πμ με τον οδηγο που χρησιμοποιησα εγω.παντως κοιταξα πολλους και στο youtube αλλα στη δικη μου περιπτωση δεν μου εκανε κανεις.τι υπολογιστη εχεις?

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!:):happy:

LG E500. Σα το δικό σου είναι. Κάπως μέτριος...

Έχω επιχειρήσει σχεδόν όλες τις εκδόσεις αλλά καμία δεν κάνει.:(

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...θα το γραψω εδω ωστε αν θελησουν και αλλοι χρηστες να το τολμησουν.εγω τα καταφερα.παιζουν τα παντα (εκτος του dvd rom).σημερα εκανα νεα εγκατασταση αφου μελετησα καλυτερα.

1.κατεβαζουμε απο καποιο τορεντ το ideneb v1.4 10.5.6 amd efi εφοσον εχουμε amd επεξεργαστη.για intel υπαρχει το αντιστοιχο.συνοδευεται απο εναν οδηγο πληρεστατο οσο αφορα τις επιλογες - customize κατα την εγκατασταση.

2.επειδη το leopard δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο να αναγνωρισει τον/τους εσωτερικους σκληρους του λαπτοπ χρειαζομαστε ενα usb hdd κενο.τωρα εδω ειναι το τρελο κ κουφο σημειο.αφου παιδευομουν ωρες κ δεν αναγνωριζε ουτε τον εξωτερικο σκληρο εκανα το εξης.απο vista πηγα στο start-my computer-right click-manage-manage disk,βρηκα τον εξ.σκληρο και εκανα delete volume.μετα start-search-diskpart-list disk-select disk n(οπου n ο αριθμος του εξ.σκληρου)-create partition primary size=10000 id=af κ enter.τωρα θα δημιουργησει ενα διαμερισμα που θα αναγνωρισει το leopard.μην το κανετε το διαμερισμα αυτο ενεργο.αφηστε το οπως εχει.

3.αλλαζουμε το boot sequence με την εξης σειρα:usb hdd-dvdrom-hdd.απο τα bios ενεργοποιειστε το boot menu το οποιο εμφανιζεται πατωντας το f12 στο logo acer (σε μενα).βαλτε το δισκο(στον οποιο εχετε με το nero καψει το iso που κατεβασατε με ταχυτητα 2x-αλλοι λενε για 4x αλλα οσο μικροτερη η ταχυτητα τοσο πιο σιγουροι μπορει να ειστε) και στο logo acer πατειστε f12 και επιλεξτε να μπουταρει απο το dvd.στο μενου με αντιστροφη μετρηση πατειστε enter.

4.αφου ολα πανε καλα και μπειτε στον apple installer θα ερθει η στιγμη που θα σας πει που να εγκαταστησετε το λειτουργικο.δεν θα δειτε σκληρο πουθενα....μην μασατε ομως.πηγενετε στο tool bar sto disk utility.τωρα θα εμφανιστει ο σκληρος.θα εχει ενα tree με πανω πανω το σκληρο και απο κατω το διαμερισμα των 10γκιγκα που φτιαξαμε πιο πανω.επιλεξτε το σκληρο πανω πανω και ΟΧΙ το διαμερισμα των 10γκ.πηγαινετε στην επιλογη partition στο current scheme επιλεξτε one partition,δωστε ονομασια π.χ. Mac Os X,επιλεξτε φορματ mac os extended journaled .πηγαινεται στο option κ τικαρετε το master boot record.τωρα κλικ στο ok k exit disk utility.τωρα θα βλεπετε το σκληρο σας δισκο,οποτε τον επιλεγετε και πατατε στο επομενο.τωρα η ολη μαγκια ειναι στο customize....εδω θα πρεπει να διαβασετε προσεχτικα τις οδηγιες που συνοδευουν το iso.επισης θα πρπει να γνωριζετε επακριβως τα componets του λαπτοπ(καρτα ηχου,καρτα γραφικων,κτλ ωστε να επιλεγουν οι σωστοι drivers.)ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ AMD ειναι να επιλεξουν το Voodoo 9.5.0 kernel στις επιλογες των kernel...αν θελουν να μπουταρει κανονικα και να αντικρισουν την εισαγωγικη οθονη του Leopard X....ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΥΤΕ ΤΟ AMD PATCH!!!!

οσο και να εψαξα και να ακολουθησα τις οδηγιες που βρηκα στο νετ δεν εφτασα στο επιθυμητο αποτελεσμα.αυτα που γραφω βασιζονται κατα ενα μεγαλο μερος στους οδηγους που βρηκα και κατα ενα αλλο μερος σε πειραματισμους μου και σε πολλες ωρες(νυχτερινες) στο να φτασω να χαιρομαι ενα πληρεστατο (εκτος του dvd rom) mac book....ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ....τα vista εξακολουθουν να τρεχουν απροβληματιστα οταν επιλεγω boot απο τον εσωτερικο hdd.ελπιζω να βοηθησα.;)μια ματια εδω

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

2.επειδη το leopard δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο να αναγνωρισει τον/τους εσωτερικους σκληρους του λαπτοπ χρειαζομαστε ενα usb hdd κενο

Εδώ είσαι λάθος. Τον εσωτερικό τον αναγνωρίζει μια χαρά στο δικό μου (Acer μάλιστα) από εποχές Tiger, χωρίς να κάνω τίποτα.

Σχεδόν για όλα αυτά τα προβλήματα υπάρχει λύση, αρκεί να ψάξεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως να πρέπει να τον γυρίσεις σε non-ACHI ή να φορτώσεις κάποιον άλλο driver κτλ.

Είναι ρίσκο να το στήσεις σε εσωτερικό βέβαια, γιατί θα γίνουν μαντάρα οι bootloaders και δε συμαζεύεται...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι λάθος. Τον εσωτερικό τον αναγνωρίζει μια χαρά στο δικό μου (Acer μάλιστα) από εποχές Tiger, χωρίς να κάνω τίποτα.

Σχεδόν για όλα αυτά τα προβλήματα υπάρχει λύση, αρκεί να ψάξεις. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως να πρέπει να τον γυρίσεις σε non-ACHI ή να φορτώσεις κάποιον άλλο driver κτλ.

Είναι ρίσκο να το στήσεις σε εσωτερικό βέβαια, γιατί θα γίνουν μαντάρα οι bootloaders και δε συμαζεύεται...

 

καλημερα.τι acer εχεις?εψαξα και λυση δεν βρηκα.ετσι η μοναδικη λυση ηταν ο usb hdd.σε οποιον αναγνωριστει ο εσωτερικος σκληρος ακομη καλυτερα.σε μενα δεν επαιξε και δεν ηθελα να παιξω με το bios του λαπτοπ μου...ψαχνω ακομη κ αν τελικα βρω λυση εννοειται οτι θα κανω φρεσκια εγκατασταση στον εσωτερικο σκληρο.παντως απολαμβανω μια χαρα το συστημα μου και λειτουργουν ολα πλην του dvd rom.αν μπορεις να μας δωσεις τα φωτα σου στο πως να παιξει το dvdrom....:)

παντως ειλικρινα σαν λειτουργικο ειναι μακραν καλυτερο απο windows...φορτωνει στο αψε σβησε και με το που φανει η επιφανεια εργασιας μπορεις να ανοιξεις τα παντα.οταν φορτωνω τα vista (s)vista πρπει να περιμενω λιγο μεχρι να μπορω να ανοιξω καποια εφαρμογη.αυτο το dvd rom αν μπορουσα να το κανω να δουλεψει θα τα καταργουσα τελειως τα vista.

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται χωρίς εξωτερικό δίσκο; δεν έχω...

Το URL που έδωσες είναι λάθος.

to url που εδωσα δεν εχει κατι ουσιωδες.φωτο ειχε απο τον υπολογιστη μου για του λογου το αληθες...κοιτα δεν ειναι απαραιτητο να αγορασεις εξωτερικο.σε αλλους αναγνωριστηκε.σε εμενα δεν τον αναγνωριζε με τιποτα.προσπαθησε να κανεις αυτα που γραφω και δοκιμασε μηπως σταθεις πιο τυχερος και σου αναγνωρισει τον εσωτερικο.

 

ασχετο...αλλα τα καταφερα...τωρα λειτουργουν ολα-βλεπω και το dvd-rom αλλα και τους εσωτερικους σκληρου.....μετα απο αναζητηση βρηκα τα σωστα kexts.εχω ενα mac book pro στο σκαρι του acer aspire 7520....ΑΝΤΙΟ VISTA!!!!:)

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

... ασχετο...αλλα τα καταφερα...τωρα λειτουργουν ολα-βλεπω και το dvd-rom αλλα και τους εσωτερικους σκληρου.....μετα απο αναζητηση βρηκα τα σωστα kexts.εχω ενα mac book pro στο σκαρι του acer aspire 7520....ΑΝΤΙΟ VISTA!!!!:)

Axxx ρε τυχερέ. Το πρόβλημά μου είναι πως δεν μπαίνει στο Installer. :(:cry::sorry::this: Στο iBeneb κολλάει στο Μήλο, στο Kalyway το ίδιο και στο iAtkos δεν μπαίνει καθόλου στο Μήλο.:cry: Ας μου εγκαταστηθεί και ας μην έχω DVD.

Μπορείς έστω με ΡΜ να μου δώσεις το link που κατέβασες το iBeneb ;

Link to comment
Share on other sites

to url που εδωσα δεν εχει κατι ουσιωδες.φωτο ειχε απο τον υπολογιστη μου για του λογου το αληθες...κοιτα δεν ειναι απαραιτητο να αγορασεις εξωτερικο.σε αλλους αναγνωριστηκε.σε εμενα δεν τον αναγνωριζε με τιποτα.προσπαθησε να κανεις αυτα που γραφω και δοκιμασε μηπως σταθεις πιο τυχερος και σου αναγνωρισει τον εσωτερικο.

 

ασχετο...αλλα τα καταφερα...τωρα λειτουργουν ολα-βλεπω και το dvd-rom αλλα και τους εσωτερικους σκληρου.....μετα απο αναζητηση βρηκα τα σωστα kexts.εχω ενα mac book pro στο σκαρι του acer aspire 7520....ΑΝΤΙΟ VISTA!!!!:)

Φρόντισε να στήσεις dual-boot για να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σε περίπτωση που χαλάσει. Και προσοχή στα updates :p

 

Ισίδωρε το πρόβλημα δεν είναι στη διανομή, αλλά στο οτι δεν κάθεσαι να ψάξεις. Με το να πετάς το DVD μέσα και να δοκιμάζεις στην τύχη δε θα καταφέρεις τίποτα... Αν σου κολλάει ο installer, κάνε boot με -v, δες σε ποιό σημείο σταματάει και τι μήνυμα εμφανίζει και ψάξε με βάση αυτό. Δοκίμασε να γυρίσεις τον controller σε non-AHCI όπως είπα παραπάνω ή να απενεργοποιήσεις τον ένα πυρήνα. Ψάξε και βρες ακριβώς όλα τα υποσυστήματα (επεξεργαστή, μητρική, SATA controllers κτλ) και ψάξε με βάση αυτά. Κοίταξε και για άλλα threads για LG μιας και πολλές φορές παρουσιάζονται πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα σε πολλά μοντέλα ενός κατασκευαστή.

Στα φόρα του insanelymac θα βρεις ΟΛΑ τα παραπάνω.

 

btw iDeneb λέγεται η διανομή...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το λες; Αν ναι, Trible Boot θα κάνω επειδή έχω Vista και 7 ήδη.:p Λάπτοπ έχω. Μου κολλάει στο Μήλο και στο κύκλο που γυρίζει.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνιστούσα να διαβάζεις προσεκτικότερα τα ποστ ;)
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το λες; Αν ναι, Trible Boot θα κάνω επειδή έχω Vista και 7 ήδη.:p Λάπτοπ έχω. Μου κολλάει στο Μήλο και στο κύκλο που γυρίζει.

εγω οταν μου κολλαει στο μηλο παταω ελαφρα το κουμπι on off και ξεκολλαει

:happy:

επισης δεν εχουμε τον ιδιο υπολογιστη οπως ελεγες.εψαξα τα χαρακτηριστικα του δικου σου.εμενα η μοναδικη διανομη που δεν μου μπαινει στον installer ειναι το kallyway.

δοκιμασε να τρεξεις την διανομη leo4all 10.5.6 pff5 που εχει περισσοτερη συμβατοτητα.

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

..................

ασχετο...αλλα τα καταφερα...τωρα λειτουργουν ολα-βλεπω και το dvd-rom αλλα και τους εσωτερικους σκληρου.....μετα απο αναζητηση βρηκα τα σωστα kexts.εχω ενα mac book pro στο σκαρι του acer aspire 7520....ΑΝΤΙΟ VISTA!!!!:)

 

Εγκατέστησα κι εγώ στο desktop μου το iDeneb 1.6 lite, με Mac OS X 10.5.8!

 

Όλα δούλεψαν κανονικά (ήχος, πληκρτολόγιο, ποντίκι, USB συσκευές, κάρτα γραφικών κλπ), εκτός βέβαια από τους δυο εσωτερικούς σκληρούς και το DVD που βρίσκονται σε SATA controller.

 

Όταν γυρνάω τον SATA controller σε AHCI mode, βλέπω τους εν λόγω δίσκους και το DVD κανονικά. Δεν γίνεται όμως να bootάρω Vista. Πρέπει ν' αλλάζω κάθε φορά σε IDE mode, πράγμα καθόλου ...πρακτικό. :)

 

Πώς έλυσες το πρόβλημα στη δικιά σου εγκατάσταση; πού βρήκες τα σωστά kexts;

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα κι εγώ στο desktop μου το iDeneb 1.6 lite, με Mac OS X 10.5.8!

 

Όλα δούλεψαν κανονικά (ήχος, πληκρτολόγιο, ποντίκι, USB συσκευές, κάρτα γραφικών κλπ), εκτός βέβαια από τους δυο εσωτερικούς σκληρούς και το DVD που βρίσκονται σε SATA controller.

 

Όταν γυρνάω τον SATA controller σε AHCI mode, βλέπω τους εν λόγω δίσκους και το DVD κανονικά. Δεν γίνεται όμως να bootάρω Vista. Πρέπει ν' αλλάζω κάθε φορά σε IDE mode, πράγμα καθόλου ...πρακτικό. :)

 

Πώς έλυσες το πρόβλημα στη δικιά σου εγκατάσταση; πού βρήκες τα σωστά kexts;

http://www.kexts.com

αν βαλεις το σωστο kext που αντιστοιχει στο chipset σου τοτε φιλε μου θα χαμογελασεις βλεποντας να σου αναγνωριζει και τους 2 σκληρους αλλα κ το dvd.με το wifi θελει λιγη προσοχη γιατι πχ στην δικη μου περιπτωση υπαρχει ενα μεγαλο ποσοστο να δεις kernel panic.οποτε εγω το αφησα χωρις wifi.

ττην εγκατασταση την εκανες σε usb σκληρο?εγω ειμαι με λαπτοπ acer 7520.εγω αυτο που δεν μπορω να κανω ειναι να εγκατασταστησω το mac osx σε εναν εσωτερικο σκληρο.ο installer δεν μου αναγνωριζει κανεναν.δυστυχως απο τα bios δεν μπορω να αλλαξω τον controller.μετα την εγκατασταση κ με το σωστο kext τα βλεπει ολα και ειναι λειτουργικα.σκεφτομαι μηπως υπαρχει τροπος να αντιγραψω τον usb σκληρο σε καποιον εσωτερικο στην παρουσα κατασταση του συστηματος(θα το δοκιμασω με το superduper).τα vista πλεον δεν τα λειτουργω καθολου.αν καταφερω και περασω τη λεοπαρδαλη σε εσωτερικο σκληρο μαλλον θα τα βγαλω τελειως...οταν γυριζω στα vista ξενερωνω απιστευτα....πλεον...once you go mac,there is no way back...αυτο ισχυει και με το iphone...wm ποτε ξανα....αργη ανταποκριση,κολληματα,ιντερνετ με 3g κ ηταν αργοκινητο καραβι....

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...