Jump to content

Εγκατάσταση MacOS X σε non-Apple hardware


Apostolos27
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατι παρομοιο ειχα κανει και με linux.....τεσπα αυριο θα αγορασω το dual layer και θα ξεκινησω....και μετα βλεπουμε :P

Οπως και να 'χει σας ευχαριστω πολυ ολους.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν γίνεται να εγκατασταθεί iAtkos σε Sata σκληρό δίσκο;

Μου λέει πως δεν είναι επισκευάσιμο (repairable) και πρέπει να κάνω format!.:confused:

Κατι παρομοιο ειχα κανει και με linux.....τεσπα αυριο θα αγορασω το dual layer και θα ξεκινησω....και μετα βλεπουμε :P

Οπως και να 'χει σας ευχαριστω πολυ ολους.....

Τελικά τι έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποτε βρω ώρα θα διαβάσω τις σελίδες αλλά μήπως έχει κάποιος ένα γρήγορο link για να δω την διαδικασία με την οποία θα βάλω mac στον υπολογιστή μου; Θα ήθελα να δοκιμάσω το λειτουργικό της Apple μιας και δεν έχω υπολογιστή mac (θα πάρω σύντομα όμως :))
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποτε βρω ώρα θα διαβάσω τις σελίδες αλλά μήπως έχει κάποιος ένα γρήγορο link για να δω την διαδικασία με την οποία θα βάλω mac στον υπολογιστή μου; Θα ήθελα να δοκιμάσω το λειτουργικό της Apple μιας και δεν έχω υπολογιστή mac (θα πάρω σύντομα όμως :))

Ψάξε για βίντεο στο YouTube. πχ

Ποιο Mac θα πάρεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει επιτυχώς το iATKOS(_v7) αλλά μετά από λίγο κλείνει ο Η/Υ από μόνος του. Τι να κάνω;:confused:

---

@ andreas_ku990 εγώ θα πάρω iMac.

Καλή χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Σας έπρηξα. Συγνώμη.:O Μάλλον τελευταία ερώτηση. :)

Έχω βάλει το kext για το WiFi αλλά δεν μου εμφανίζει διαθέσιμα δίκτυα. Ούτε το δικό μου που είναι στο δίπλα δωμάτιο!

Προσπάθησα το Mackis (κάπως έτσι) , για εμφάνιση και σύνδεση σε διαθέσιμα δίκτυα, αλλά λέει πως δεν μπορεί να εγκαταστήσει το πρόγραμμα σε αυτή την έκδοση. Ποιο να χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπαίνει mac os σε Toshiba Satellite A300-15K?

Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση, ψάχνω εδώ και 2 μήνες (ειλικρινά) και δε βρίσκω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Instruction Set x86, MMX, SSE, SSE2, SSE3

 

με ενα προγραμμα(λεγε το everest) κοιτας αν ο επεξεργαστης εχει αυτα.

 

Μιας και οπως λες δεν εχεις βρει οδηγιες για το μοντελο που εχεις μπορεις να δοκιμασεις,,βρες οδηγιες για καποιο αλλο λαπτοπ οσο το δυνατον ιδιο σε δυνατοτητες με το δικο σου, κανε ενα καλο μπακ απ απο τα windows που εχεις για παν ενδεχομενο, δημιουργησε ενα νεο παρτισιον και ξεκινα να δοκιμασεις,,..

 

Προσωπικα εχω os X μονο στο msi u100, συγκεκριμενα dual boot μαζι με τα xp...

 

Τωρα ετοιμαζομαι να κανω και αναβαθμιση απο την 10.5..4 που ειμαι τωρα να παω σε snow, θα ποσταρω συντομα οδηγιες στο θεμα του u100 αν θελεις να τις δοκιμασεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Instruction Set x86, MMX, SSE, SSE2, SSE3

 

με ενα προγραμμα(λεγε το everest) κοιτας αν ο επεξεργαστης εχει αυτα.

 

 

Καταρχήν να πω οτι είμαι εντελώς νέος στα mac...νηπιαγωγείο... :lol:

Θα ήθελα όμως να τα δουλέψω για να δω αν αξίζει η μετάβαση...

Σε ένα desktop pc που έχω τσέκαρα με το everest τις προδιαγραφές που έδωσες και τα έχει όλα όσα είπες...

Κατέβασα το iatkos v5...iatkos v7...kalyway 10.5.2...

Με το kalyway δεν κάνει τίποτα...

Με τα άλλα ξεκινάει με τις εντολές και μόλις πατάω enter ή -v κάνει συνεχόμενα restart...

Σίγουρα κάτι κάνω λάθος...έχετε καμιά ιδέα/λύση? :O

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Πως μπορώ να συνδεθώ σε WiFi δίκτυα;

Φυσικά έχω βάζει το driver ( Atheros AR5007EG ). Όλα δουλεύουν άψογα εκτός από αυτό. :(

Επίσης μπορώ να προσθέσω και άλλα χώρο; όχι ε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είχα βάλει πέρσι iDeneb στο λάπτοπ αλλά δεν λειτουργούσε τίποτα, ούτε το lan ούτε το cd (ούτε λόγος για ασύρματο). Είχαμε εξελίξεις από πέρσι? Αξίζει να το ξαναπροσπαθήσω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είχα βάλει πέρσι iDeneb στο λάπτοπ αλλά δεν λειτουργούσε τίποτα, ούτε το lan ούτε το cd (ούτε λόγος για ασύρματο). Είχαμε εξελίξεις από πέρσι? Αξίζει να το ξαναπροσπαθήσω?

Όχι, απλά βγαίνουν νέα kexts ( πχ για WiFi ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,μετά απο βοη8εια ενος φιλου κατάφερα να εγκαταστήσω το Ιατκος7 στο παρακάτω PC.

Καναμε αρκετές πρωσπα8ειες και για το Snow Leopard αλλα χωρίς αποτέλεσμα έως τώρα...Στην τελευταία προσπα8εια μου κολλάει στο ACPI_SMC_PlatformPlugin.Είμαστε και η δυο νέοι στο MAC OS και δεν ξέρουμε πια τι άλλο να δοκιμάσουμε.Αν μπορεί να βοη8ησει κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα :)

 

P5E3 Premium wifi ΑP @n

Intel® Pentium® Processor E5400

Ati 4870 512Mb

Retail Snow leopard DVD

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Γνωστο προβλημα.... πολλοι το ελυσαν ετσι..

 

Boot your PC.

 

Pressing F8 repeatedly.

 

You see Darwin prompt, now type -S (Enter)

 

Now, you see something lines, bla bla bla and a prompt.

 

Now, type:

 

/sbin/mount -uw / (Enter)

 

rm -rf /System/Library/Extensions/AppleSMC.kext (Enter)

 

rm -rf /System/Library/Extensions.mkext (Enter)

 

rm -rf /System/Library/Caches/* (Enter)

 

reboot (Enter)

 

Pressing F8 repeatedly. (Again)

 

In Darwin prompt, type -v (Enter) (this for verbose mode)

 

See it boot fine without errors.

 

 

Ελπιζω να δουλεψει τοσο απλα και σε σενα....

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Οταν παταω -S (Enter) προσπαθει να bootarei το λειτουργικο.Ξεχασα να πω οτι το μηχανημα εχει ειδη XP,vista και Leopard.Παταω το F8 ετσι και αλλιως για να διαλεξω σκληρο. Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

περιεργο....σου εμφανιζει δηλαδη κανονικα αυτη την εικονα πατας το -S και ξεκιναει το λειτουργικο κολλωντας στο σημειο που λες>?

η εγκατασταση των XP,vista εγιναν πριν του λεοπαρντ ετσι?

Edited by THEO_LEGEND

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου,την εικονα αυτη δεν την εμφανιζει,με παει στην εικονα που πρεπει να διαλεξω με πιο να βοοταρω.Εχω οπως ειπα multiboot και παταω F8 για να διαλεξω το δισκο που 8α βοοταρω...Οταν διαλεξω δισκο και μετα παταω παλι F8 αλλα δεν κανει κατι.Μηπως να απενερ τους αλλους δισκους?

 

Ναι εγιναν πριν απο λεοπαρντ.Ειναι σε ξεχωριστους δισκους.Μονο το σνοου και το λεο ειναι σε εναν.

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου,την εικονα αυτη δεν την εμφανιζει,με παει στην εικονα που πρεπει να διαλεξω με πιο να βοοταρω.Εχω οπως ειπα multiboot και παταω F8 για να διαλεξω το δισκο που 8α βοοταρω...Οταν διαλεξω δισκο και μετα παταω παλι F8 αλλα δεν κανει κατι.Μηπως να απενερ τους αλλους δισκους?

Για multi-boot χρησιμοποιεις το chameleon?

 

Δοκιμασε να τους απενεργοποιησεις ..

,εγω dual boot εχω και δεν ξερω αν αλλαζει κατι στο triple boot

 

αλλιως γραψε σε ενα σιντι το boot 132(το βρισκεις ευκολα στο γουγλι) και μπουταρε απο το σιντι και κανε τις εντολες {αν και δεν θυμαμαι αν σε αφηνει να κανεις τις εντολες αφου διαλεξεις το σκληρο που ειναι το osx}

 

 

υγ..αφου το σκληρο του λεοπαρντ τον εχεις χωρισει σε 2 κομματια δεν υπαρχει προβλημα....

Edited by THEO_LEGEND

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ναι το chameleon RC4.To F8 πιος ο λογος που το παταμε....Με Φ8 με παει στην επιλογη σκληρου.

 

Λοιπων το εβαλα μονο του αλλα και παλι το Φ8 δεν κανει τπτ.Με παει στην επιλογη ΟΣ.

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι το chameleon RC4.To F8 πιος ο λογος που το παταμε....Με Φ8 με παει στην επιλογη σκληρου.

αν δεν πατησεις f8 poυ σε παει? ακριβως δεν ξερω πως το εχεις κανει αλλα εμενα οταν ανοιγω το πισι με αφηνει λιγα δευτερολεπτα να επιλεξω αν θελω να μπουταρω στα windows και αν δεν πατησω καποιο κουμπι ξεκινανει το snow...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Με παει σε επιλογη Ος Leo H Snow.Παλι καλα που εχω και το νετβοοκ και μιλαω λολ
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπων το εβαλα μονο του αλλα και παλι το Φ8 δεν κανει τπτ.Με παει στην επιλογη ΟΣ.

Την στιγμη που επιλεγεις το snow πανω αριστερα λογικα εμφανιζεται στιγμιαια κατι σαν boot/ ..δοκιμασε με το που πατας το σκληρο που εχεις εγκαταστησει το snow να μπουταρει, να πατας πολες φορες και γρηγορα το f8......

 

αλλιως κατεβασε το boot 132 και μπουταρε απο εκει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

θα κανω μια δοκιμη τωρα και με τα 2.

 

Υγ:Μου φαινετε πως πρεπει να βγαλω βιντεο,αλλιως ειναι δυσκολο να καταλαβεις.

 

Αυτο που λες το εμφανιζει επανω αριστερα,αν δεν πατησω κατι θα βοοταρει το Λεο,αν πατησω με βγαζει επιλογη Ος.Αν πατησω παλι κατι κατω αριστερα μου βγαζει το Boot.Εκει προσπαθησα πριν να το κανω αλλα δεν εγινε τπτ....τι κανω λαθος.

Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεο θα βοηθουσε...

Αλλα μου ηρθε ιδεα διασκευη....

Exεις εγκαταστησει το snow ετσι?

Οποτε βαζεις το σιντι να κανεις παλι εγκατασταση και πριν την εγκατασταση πας στο terminal..εκει μπαινεις λογικα στο σκληρο στα /kext και σβηνεις αυτο που ειναι ελλατωματικο,,,επαννεκινηση και ...

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...