Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδες θα ηθελα μια βοηθεια αν και μπορει να εχει ξανα απαντηθη. οταν περναω ενα τραγουδει στο κινητο με ελληνικους χαρακτηρες μου το εμφανιζει σαν κινεζικα. τι κάνω λάθος; ευχαριστο
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις τις αλλαγές του firmware με gprs (over the air) :ninja:. Οι διαφορές με την αναβάθμιση μέσω pcsuite είναι: 1) Σου δίνει μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων, 2) Κατεβάζει μόνο τις αλλαγές και όχι όλο το firmware, 3) Χρεώνεσαι τον όγκο δεδομένων που κατεβάζεις, ανάλογα το δίκτυο σου :)

 

Α! Μάλιστα. Ευχαριστούμε πολύ για τις διευκρινίσεις, theka_2003. Μεγάλη διαφορά του FOTA από την απλή αναβάθμιση. Ιδίως το 2 (Κατεβάζει μόνο τις αλλαγές και όχι όλο το firmware) είναι όλα τα λεφτά γιατί έτσι αποφεύγεις (υποθέτω) το "μηδενισμό" (αρχικοποίηση) της συσκευής που σε τελική ανάλυση σε αναγκάζει να εγκαθιστάς εφαρμογές και να ρυθμίζεις τις επιλογές κάθε φορά κι απ' την αρχή.

Τέλειο. Με μια μικρή ένσταση όμως. Μέσω GPRS μάλλον θα κοστίζει ακριβά. Δε γίνεται μέσω WiFi; (Δε μιλάω για το Ν73 βέβαια αλλά γι' αυτά που το διαθέτουν).

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θα ηθελα να αγορασω το εν λογω τηλεφωνο και θα ηθελα την βοηθεια σας σε καποιες ερωτησεις που εχω σχετικα:

1) βγαζει ικανοποιητικα καλες φωτο σε σχεση με sony K800i ή K810i?

2) το φλας μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν φακος?

3) ο Music manager ειναι πληρης με πολλες δυνατοτητες?

4) το μενου ανατποκρινεται καλα?

5) διαφορες με το music edition

 

Τα ρωταω αυτα γιατι τωρα εχω το 6280 και δεν ειμαι και πολυ ικανοποιημενος στους παραπανω τομεις..

Και ειμαι αναμεσα στο nokia και σε καποιο sony που αναφερω παραπανω!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια απαντηση!!!

 

1. Σε συγκριτικό τεστ, το Ν73 βγάζει καλύτερες φωτό τη μέρα. Τη νύχτα το Κ800/810 είναι λίγο καλύτερο αλλά στο σύνολό τους όλα τα κινητά βγάζουν χάλια φωτό τη νύχτα.

 

2. Ναι με σχετική εφαρμογή (Ntorch Lite, Light), μπορεί να αναβοσβήνει και ως σήμα SOS.

 

3. Με την τελευταία αναβάθμιση, ο Music Manager θεωρείται πολύ περιεκτικός.

 

4. Ναι, είναι σταθερό και αρκετά ταχύ για Symbian.

 

5. Το ΜΕ έχει κάρτα μνήμης 1GB αν θυμάμαι καλά και μαύρη εξωτερική εμφάνιση. Χάνεις όμως τις 4 συντομεύσεις (ορισζόμενες από τον χρήστη) στο πολυπλήκτρο πάνω από το C. Στο ΜΕ αυτό το πλήκτρο είναι προορισμένο για τον music player.

 

Κατά τη γνώμη μου, αν και το Ν73 (απλό) με μια κάρτα πχ 1GB κοστίζει λίγο παραπάνω από ένα Κ810, αποτελεί με κλειστά μάτια σαφώς ανώτερη επιλογή ;)

Link to comment
Share on other sites

paidia kserete pou mporo na vro gia to n73 efarmogi gia tis onomastikes eortes???

 

thanks

 

Υπάρχει το "Εορτολόγιο", με τις πολύ βασικές γιορτές όμως, κάπου εδώ μέσα στο MyPhone.gr αλλά όποτε το έψαξα δεν το βρήκα.

Δώστε κάποιος το link, βρε παιδιά, να το έχουμε.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το "Εορτολόγιο", με τις πολύ βασικές γιορτές όμως, κάπου εδώ μέσα στο MyPhone.gr αλλά όποτε το έψαξα δεν το βρήκα.

Δώστε κάποιος το link, βρε παιδιά, να το έχουμε.

 

Αχ αχ αχ σας έπιασε η ζέστη και βαρεθήκατε να κάνετε αναζήτηση ε;; :p

 

Το Εορτολόγιο 3.1 θα το βρείτε στο My Files. Link

 

:) :)

Link to comment
Share on other sites

1. Σε συγκριτικό τεστ, το Ν73 βγάζει καλύτερες φωτό τη μέρα. Τη νύχτα το Κ800/810 είναι λίγο καλύτερο αλλά στο σύνολό τους όλα τα κινητά βγάζουν χάλια φωτό τη νύχτα.

 

2. Ναι με σχετική εφαρμογή (Ntorch Lite, Light), μπορεί να αναβοσβήνει και ως σήμα SOS.

 

3. Με την τελευταία αναβάθμιση, ο Music Manager θεωρείται πολύ περιεκτικός.

 

4. Ναι, είναι σταθερό και αρκετά ταχύ για Symbian.

 

5. Το ΜΕ έχει κάρτα μνήμης 1GB αν θυμάμαι καλά και μαύρη εξωτερική εμφάνιση. Χάνεις όμως τις 4 συντομεύσεις (ορισζόμενες από τον χρήστη) στο πολυπλήκτρο πάνω από το C. Στο ΜΕ αυτό το πλήκτρο είναι προορισμένο για τον music player.

 

Κατά τη γνώμη μου, αν και το Ν73 (απλό) με μια κάρτα πχ 1GB κοστίζει λίγο παραπάνω από ένα Κ810, αποτελεί με κλειστά μάτια σαφώς ανώτερη επιλογή ;)

 

To ME εχει 2gb καρτα στο πακετο!νομιζω!:confused: :ninja:

καλυτερα να νιω8εις παρα να μπορεις....!(dima poWer) xD

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!

 

και κατι ακομα...

το ηχειο ακουγεται δυνατα?

και γενικα οι ηχοι ακουγονται δυνατα οταν χτυπαει το τηλεφωνο και απο αυτονομια πως τα παει????

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Αχ αχ αχ σας έπιασε η ζέστη και βαρεθήκατε να κάνετε αναζήτηση ε;; :p

 

Το Εορτολόγιο 3.1 θα το βρείτε στο My Files. Link

 

:) :)

 

Δώσε μου ένα μικρό δίκιο: :p

My Files > Παλαιότερα Προγράμματα > Sony Ericsson Oldies > Εορτολόγιο v3.1

Πού να μου πάει το μυαλό εκεί!

 

Είναι oldie πια.

Χρειάζεται μια ανανέωση επειγόντως. Έχει πολύ λίγα ονόματα.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!

 

και κατι ακομα...

το ηχειο ακουγεται δυνατα?

και γενικα οι ηχοι ακουγονται δυνατα οταν χτυπαει το τηλεφωνο και απο αυτονομια πως τα παει????

 

Μια χαρά ήχο έχει. Δυνατός και καθαρός (έχει και δύο ηχεία βέβαια...)

 

Από αυτονομία, είναι ίσως το καλύτερο στα smartphones. Αυτό είναι πολύ βασικό. Μην το συγκρίνεις πχ με ένα Κ810 γιατί συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Άλλο ένα κινητό κλειστού λειτουργικού όπως το Κ810 και άλλο ένα smartphone. Πάντως με μέτρια χρήση θα σου βγάλει άνετα 3-4 μέρες, το οποίο για smartphone είναι εξαιρετική αυτονομία :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα ηθελα μια βοηθεια αν και μπορει να εχει ξανα απαντηθη. οταν περναω ενα τραγουδει στο κινητο με ελληνικους χαρακτηρες μου το εμφανιζει σαν κινεζικα. τι κάνω λάθος; ευχαριστο

 

kai emena to idio mou symbainei.......

honda astrea supra 109 (piston narita 53 cm,kentroforos f200 1o stadio fuego,karmpilater 22ari shark,racing,lastixa veerubber.eksatmisi sebring.xrwma prasino laxani.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδες θα ηθελα μια βοηθεια αν και μπορει να εχει ξανα απαντηθη. οταν περναω ενα τραγουδει στο κινητο με ελληνικους χαρακτηρες μου το εμφανιζει σαν κινεζικα. τι κάνω λάθος; ευχαριστο

 

kai emena to idio mou symbainei.......
Σε όλους έτσι συμβαίνει με τα μικρά γράμματα. Με τα κεφαλαία Ελληνικά δεν υπάρχει πρόβλημα :O
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να και μια κουφή ιστορία::wacko:

Σήμερα παρέλαβα το N73 το απλό, και είπα πριν το σετάρω, να δω το firmware.

- Το συνδέω με τη Nokia από το PC suite, και μου λέει ότι η έκδοση που τρέχει είναι η 3.075.1.031 (ή κάτι παρόμοιο) και ότι δεν έχει νεότερη.:cry:

- Καλά, λέω, άντε να δοκιμάσω με το product code. Το δίνω και μου βγάζει παλιότερη version. :lol: !!

- Βάζω και τον κωδικό 529782 (που διάβασα πιο πάνω) και μου δίνει: 3.0713.1.0.2.

Καλά η Nokia δεν μπορεί να κάνει λάθος. Το τηλ. μου είναι το απλό.

Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ, όμως, πού νάναι...;:worry: :p

“Είσαι ό,τι διαβάζεις.” Έρασμος
Link to comment
Share on other sites

Κι ένα παράξενο σχετικά με το FOTA...Ενώ δεν υπάρχουν περασμένες οι ρυθμίσεις για τον update server στην καρτέλα profiles του device management, όταν επέλεξα check for update από τα options, συνδέθηκε :confused: και -σωστά- δεν βρήκε αναβάθμιση. Το θέμα είναι που συνδέθηκε....

BTW που μπορούμε να βρούμε ρυθμίσεις για να περάσουμε στο server profile??

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

 

'Εχω ένα πρόβλημα με το N73 μου: έχει περάσει ένας κόκος σκόνη μέσα στιν κάμερα (ανάμεσα στον φακό και το προστατευτικό) και ετσι όλες μου οι φωτογραφίες έχουν μια ενοχλητική κουκίδα στο δεξί μέρος!!

 

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι αντίστοιχο;

 

Πιθανότατα θα πρέπει να τρέχω σε nokia shop για να μου το...ξεσκονίσουν

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

 

'Εχω ένα πρόβλημα με το N73 μου: έχει περάσει ένας κόκος σκόνη μέσα στιν κάμερα (ανάμεσα στον φακό και το προστατευτικό) και ετσι όλες μου οι φωτογραφίες έχουν μια ενοχλητική κουκίδα στο δεξί μέρος!!

 

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κάτι αντίστοιχο;

 

Πιθανότατα θα πρέπει να τρέχω σε nokia shop για να μου το...ξεσκονίσουν

 

Αν δεν ρισκάρεις να το ανοίξεις μόνος σου (οδηγίες στην πρώτη σελίδα), απ' όσο ρώτησα μόνο του δεν θα φύγει εκτός κι αν έχεις τύχη βουνό. :alien: . Οπότε Nokia shop....:rolleyes:

 

Ξέρει κανείς κωδικό για το 4.0723.2.0.1 firmware?

Το ότι δεν μου δίνει το πιο πάνω firmware, μήπως σημαίνει ότι κάτι τρέχει με το τηλέφωνό μου, ή με τα ελληνικά;

 

Και μια ερώτηση ακόμα: Όλα τα bluetooth ακουστικά είναι συμβατά; (Π.χ. το Μotorola H-300 που είναι το φθηνότερο με μεγάλη αυτονομία.) Αλλά για να ακούσουμε μουσική stereo από το headset χρειάζεται το 4.0xxx firmware?

“Είσαι ό,τι διαβάζεις.” Έρασμος
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Ν73 ΜΕ και θέλω να σας ρωτήσω αν εχει βγει κάποια καινούρια αναβάθμηση; Γιατί έχω καιρό να ασχολιθώ λόγο περιορισμένου χρόνου

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ρισκάρεις να το ανοίξεις μόνος σου (οδηγίες στην πρώτη σελίδα), απ' όσο ρώτησα μόνο του δεν θα φύγει εκτός κι αν έχεις τύχη βουνό. :alien: . Οπότε Nokia shop....:rolleyes:

 

Ξέρει κανείς κωδικό για το 4.0723.2.0.1 firmware?

Το ότι δεν μου δίνει το πιο πάνω firmware, μήπως σημαίνει ότι κάτι τρέχει με το τηλέφωνό μου, ή με τα ελληνικά;

 

 

Relfection καιι μένα μου φαίνεται ότι δεν το γλυτώνω το Nokia shop :lol:

 

Thanks πάντως...

 

Αν εννοείς κωδικό το product code, για ελληνικό firmware είναι 0529782.

 

Πάντως κάτι γίνεται με την καινούρια αναβάθμιση. Εγώ το αναβάθμισα πρίν 3 μέρες στην v 4.0723.2.0.1 αλλά σήμερα που συνέδεσα πάλι το κινητό στον nsu λέει "your phone already has the latest supported software" και δεν μου δίνει την δυνατότητα να το εγκαταστήσω και πάλι :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς κωδικό το product code, για ελληνικό firmware είναι 0529782.

 

Μα τότε δίνει version 3.0713.1.0.2!!:X :cry: :rocket:

Πώς το κάνετε, βρε παιδιά, κι εγώ δεν μπορώ; :confused: :( :heat:

“Είσαι ό,τι διαβάζεις.” Έρασμος
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάτι γίνεται με την καινούρια αναβάθμιση. Εγώ το αναβάθμισα πρίν 3 μέρες στην v 4.0723.2.0.1 αλλά σήμερα που συνέδεσα πάλι το κινητό στον nsu λέει "your phone already has the latest supported software" και δεν μου δίνει την δυνατότητα να το εγκαταστήσω και πάλι :blink: :blink:

 

 

Αυτό στο λέει γιατι έχεις ήδη την καινούρια Version και δεν σε αφήνει να την εκγαταστήσεις ξανά. Για ποιο λόγο όμως το κάνει αυτό δεν Ξέρω.

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο που κοίταξα μέσα στα φορουμς στο site της ΝΟΚΙΑ διαπίστωσα πως για κάποιο λόγο ενώ η nokia είχε κάνει release το νέο firmware το απέσυρε, που σημαίνει πως όσοι πρόλαβαν να κάνουν update πρόλαβαν

Και όχι μόνο το νέο firmware αλλά και αυτό του Απριλίου. Επίσημη θέση και απάντηση δεν υπάρχει. Για αυτό πιθανον να έχει καθυστερήσει και η nea firmware του ΜΕ. Πάντως μου φαίνεται περίεργο η ΝΟΚΙΑ να έχει δώσει ΒΕΤΑ έκδοση όπως εικάζεται -και αυτό και από προσωπική εμπειρία επειδή εργαζόμενος στη SIEMENS και αργότερα στην NSN διαπίστωνα ότι οι άνθρωποι της ΝΟΚΙΑ είναι σοβαροί (και όχι καραγκ.... σαν αυτούς της siemens :X )

Ειλικρινά τι να πω δεν ξέρω

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Χο χο! Δηλαδή το firmware μου απέκτησε συλλεκτική αξία. :lol: :lol:

 

Για να γίνει κάτι τέτοιο (απόσυρση) σημαίνει ότι κάτι δεν πήγε σωστά. Πάνω που χαιρόμουν ότι το επόμενο φορμάτ θα αργήσει κάνα τρίμηνο, τώρα θα με αναγκάσουν να το επισπεύσω.

Φτου!

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...