Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως από όταν το πήρα το έχω συλλάβει αρκετές φορές να χάνει το δίκτυο για κάνα λεπτό και μετά να το ξαναβρίσκει (διαπιστωμένο ότι δε φταίει το δίκτυο). Στην αρχή το φαινόμενο ήταν πιο συχνό και διαρκούσε περισσότερο, μετά τις αναβαθμίσεις περιορίστηκε το κακό αρκετά αλλά συνεχίζει να υπάρχει. Θυμάμαι ότι στις αρχές της κυκλοφορίας του κινητού είχε διαπιστωθεί κι από άλλους το πρόβλημα.

 

Τώρα τι γίνεται; Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι να σου πω φίλε μου. Το ΜΕ έχω με την τελευταία αναβάθμιση και δεν το έχω δει να χάνει σήμα. Μπορεί να συμβαίνει και να μη το έχω παρατηρήσει.

Αυτά τα τρελλά μου τα εκανε ένα ν80 που πέρασε απο τα χέρια μου για καμμιά βδομάδα

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

euxaristo re file gia tin apopsi sou..kati teleutaio... se megethos einai arketa megalo???kirios se sxesi me to k810.. ena apo ta 2 tha paro giauto...

Κοίτα, μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικές κατηγορίες κινητών. Αν είναι κάτι που θα υπερίσχυε το Κ810 θα ήταν η αυτονομία αλλά και πάλι χωρίς σημαντική διαφορά. Το Ν73 σου δίνει πάρα πολλά και είναι όντως ένα multimedia computer όπως το ονόμασαν. Έχω δουλέψει πολύ και το Ν73 και το Κ800 που είναι σχεδόν πανομοιότυπο με το Κ810, γι' αυτό σου τα λέω ;)

 

Πλέον η χρηματική διαφορά μεταξύ Ν73 και Κ810 είναι τόσο μικρή (μιλάμε για περίπου 60 ευρώ) που αν σκεφτείς τι επιπλέον αγοράζεις με αυτά τα έξτρα χρήματα, είναι σίγουρο πως θα καταλήξεις στο Ν73.

 

Τώρα βέβαια το ελάχιστα μεγαλύτερο μέγεθος του Ν73 ή ο εξωτερικός σχεδιασμός είναι καθαρά υποκειμενικό κριτήριο. Εγώ πάντως έχω το Ν73 σε silver/plum και μου αρέσει πολύ σαν εμφάνιση. Δείχνει πολύ σοβαρό κι επαγγελματικό, ενώ το Ν73 ΜΕ που βγαίνει σε μαύρο δεν μου αρέσει καθόλου. Είπαμε γούστα είναι αυτά :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το κ800 για 4 μήνες. Αριστο κινητό και αυτό.

Το ν73 είναι λίγο πιο μεγάλο αλλά και με πιο μεγάλη οθόνη και πιο πολλές δυνατότητες.

Η οθόνη του κ800 είναι λιγο πιο φωτεινή. Πιστευω οτι η συμπεριφορά του νοκια στο δύκτιο είναι καλύτερη και δεν χάνεις καθόλου κλήσεις,κρατάει το σήμα του 3g εκει που το κ800 σε πετάει σε gsm. Με το κ800 έχανα κάποιες κλήσεις,με το νοκια σχεδόν καθόλου.

Διαφορετικα κινητα πάντως. Η τελικη επιλογή φυσικα δικιά σου.

Εγω και τα δυο τα βρίσκω πολύ ικανοποιητικά

άσχετο αλλα επειδη έχω συγκρίνει τις δυο οθονες,βάλε τον αισθητήρα φωτος στο 100 τοις εκατο και θα δεις μετα αν ειναι πιο φωτεινή του s.e.:)

Link to comment
Share on other sites

άσχετο αλλα επειδη έχω συγκρίνει τις δυο οθονες,βάλε τον αισθητήρα φωτος στο 100 τοις εκατο και θα δεις μετα αν ειναι πιο φωτεινή του s.e.:)

Μόλις το θυμήθηκα και πήγα να το γράψω, είδα ότι με πρόλαβες :)

Όντως το Ν73 έχει πιο φωτεινή οθόνη. Εγώ πάντως έχω τη ρύθμιση στο 50% και η φωτεινότητα είναι μια χαρά. Έτσι κάνεις και οικονομία στην μπαταρία ;)

Link to comment
Share on other sites

Και μια που το θίξαμε, αυτή η ρύθμιση με τον αισθητήρα φωτός, αφορά ουσιαστικά την φωτεινότητα της οθόνης με...επιστημονική ονομασία ή το πόσο δυνατά θα φωτίζει τα πλήκτρα όταν αντιλαμβάνεται σκοτάδι ο πραγματικός αισθητήρας φωτός που έχει το κινητό πάνω δεξιά???

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Και μια που το θίξαμε, αυτή η ρύθμιση με τον αισθητήρα φωτός, αφορά ουσιαστικά την φωτεινότητα της οθόνης με...επιστημονική ονομασία ή το πόσο δυνατά θα φωτίζει τα πλήκτρα όταν αντιλαμβάνεται σκοτάδι ο πραγματικός αισθητήρας φωτός που έχει το κινητό πάνω δεξιά???

O αισθητήρας φωτός κάνει διπλή δουλειά. Ανάλογα με την ένταση του φωτός στο περιβάλλον, ρυθμίζει τόσο τη φωτεινότητα των πλήκτρων όσο και τη φωτεινότητα της οθόνης.

 

Τα πλήκτρα δεν έχουν ενδιάμεσες ρυθμίσεις (είναι κάτι σαν on/off) ενώ η οθόνη (που καταναλώνει και την περισσότερη ενέργεια) έχει ενδιάμεσες ρυθμίσεις. πχ όταν έξω έχει σκοτάδι, τα πλήκτρα φωτίζονται, ενώ ο φωτισμός της οθόνης μειώνεται λίγο γιατί ακόμα και με χαμηλό φωτισμό η οθόνη είναι πολύ ευανάγνωστη. Αν τώρα έξω έχει πολύ φως, τα πλήκτρα δεν φωτίζονται, ενώ φωτεινότητα της οθόνης αυξάνει μεν αλλά μέχρι εκεί που έχεις ορίσει εσύ το μέγιστο (εγώ το έχω στο 50%). Πραγματικά δεν χρειάζεται να το πας στο 100%.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός :)

 

* επίσης, ο χρόνος που μένει φωτισμένη η οθόνη μπορεί να είναι από 5" έως 1'.

Link to comment
Share on other sites

που μπορώ να βρω εφαρμογές μαζί με .... που να είναι αξιόπιστες ;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το προτο ποστ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=106593

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα πάθω εγκεφαλικό, αγόρασα πριν 2 εβδομάδες το Ν73 σκέτη συσκευή 530 € από Vodafone γιατί όλοι οι άλλοι που το πουλάγανε 495 θα μου το φέρνανε την επόμενη. Μετά την πρώτη φόρτιση άρχισα το ψαχούλεμα και στο ράδιο μου έβγαλε ένα μήνυμα πιστοποίησης και να ενημερωθώ για τις χρεώσεις. Δεν έδωσα σημασία γιατί υπέθεσα ότι το ραδιόφωνο απλά θέλει συνδρομή όπως πχ το να βλέπεις τηλεόραση. Προχτές άκουσα ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα και επισκέφτηκα το Vodafone center που το αγόρασα για να δω τη παίζει. Αφού λοιπόν ο υπάλληλος έψαξε ολόκληρο το menu ξανά και ξανά (έλεος) για να βρει το ραδιόφωνο μου ζήτησε να επισκεφτώ την Alpha copy της περιοχής μου (Ζωγράφου) γιατί δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί δεν παίζει. Εκεί φυσικά η απάντηση της πάντα ενήμερης και καθ’ όλα καταρτισμένης υπαλλήλου ήταν … «αναβάθμιση» (μα και για ελαττωματική θήκη να πας εκεί αναβάθμιση σου λένε?). Έξαλλος επέστρεψα στην Vodafone να ελέγξω το firmware του δήγματος που έχουν εκεί και (τι πρωτότυπο) είχαμε το ίδιο firmware. Ξαναμιλάω με τον υπάλληλο και μου λέει αν το έχετε λιγότερο από μια εβδομάδα το φέρνετε για αντικατάσταση αλλιώς πάει για service με μια εβδομάδα αναμονή.

Συνοψίζω, πλήρωσα 40 € παραπάνω για να μην μείνω χωρίς κινητό για μια μέρα και θα μείνω μια εβδομάδα, το πρόβλημα υπήρχε από την πρώτη μέρα αλλά έπρεπε να μασήσω δάφνες για να το καταλάβω.

Παρεμπιπτόντως κρατώντας το music key με πάει στο music menu αλλά εκεί εεεεν έχει ραδιόφωνο, μόνο από εφαρμογές μπορώ να μπω.

 

V 3.0638.0.0.30

30-10-2006

RM-133

Nokia N73 (Y7.01)

Οποιαδήποτε συμβουλή-ιδέα είναι καλοδεχούμενη ακόμα και αν είναι «παίξε joker» :help:

 

Το ίδιο συμβαίνει και στο Ν73 ΜΕ ενός γνωστού που το αγόρασε προχτές. Πατώντας και κρατώντας πατημένο το πλήκτρο της μουσικής δεν ανοίγει το ραδιόφωνο. Είναι θέμα Vodafone ή Θέμα NOKIA?

Το συγκεκριμένο κινητό είναι Vodafone live και ίδια έκδοση με του φίλου παραπάνω.

Το δικό μου που το πήρα το Γενάρη (δεν είναι Vodafone live και το πλήκτρο λειτουργεί κανονικά) είναι η ίδια έκδοση με μια διαφορά:

V 3.0638.0.0.30

30-10-2006

RM-133

Nokia N73 (07)

Ποια μπορεί να είναι η διαφορά μεταξύ N73 (07) και N73 (Y7.01)?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σε κάποιο γνωστό πρόγραμμα? Που μπορεί να βρεί κανείς τέτοια προγράμματα για πλήρη κάλυψη της οθόνης με μια εικόνα που που έχει φωτογραφήσει το κινητό?

Όταν λες ότι άμεσα η ταπετσαρία αλλάζει σε διάσταση 240x240 πως γίνεται αυτό?

 

Και κάτι άλλο, έχει αναφερθεί κάμποσες φορές ότι μετά την τελευταία αναβάθμιση δεν υπάρχει πλέον επιλογή να κλείνει ο player που τρέχει στο backgroud από τον ισοσταθμιστή. Αυτό ισχύει μόνο για τα απλά Ν73 που έχουν αναβαθμιστεί σε ΜΕ ή και για αυτά που είναι ΜΕ όπως αγοράστηκαν?

 

1) Φίλε OculatusAbis ή όποιος άλλος εάν έχετε κάτι υπόψη για τα παραπάνω πέστε μου, θα ήμουν υποχρεος.

 

2) Επίσης κάτι άλλο που έχει ξαναερωτηθεί από κάποιον χωρις απάντηση:

Στο φάκελο διαχείριση εφαρμογών του κινητού μου (Ν73 ΜΕ) υπάρχουν κάποια sis αρχεία όπως Search, Search-globalplugins, Search-Localplugins, Settingwizard (εμφανίζουν τη ενδειξη «εγκατεστημένη») τα οποία υπήρχαν από τη μέρα που το αγόρασα.

Τι μπορεί να αντιπροσωπεύουν και μπορώ να τα μετακινήσω στην κάρτα μνήμης?

 

3) Όταν πάω μενού>εργαλεία>επιλογές>στοιχεία μνήμης>μνήμη τηλεφώνου μου εμφανίζει «Μνήμη τηλεφ.: Μνήμη σε χρήση 7MB».

Πως μπορώ να δω τι είδος αρχεία είναι αυτά τα 7MB? Φαίνονται μέσω σύνδεσης με το PC Suite ώστε να τα εντοπίσω και να τα μεταφέρω στην κάρτα μνήμης?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1) Φίλε OculatusAbis ή όποιος άλλος εάν έχετε κάτι υπόψη για τα παραπάνω πέστε μου, θα ήμουν υποχρεος.

 

2) Επίσης κάτι άλλο που έχει ξαναερωτηθεί από κάποιον χωρις απάντηση:

Στο φάκελο διαχείριση εφαρμογών του κινητού μου (Ν73 ΜΕ) υπάρχουν κάποια sis αρχεία όπως Search, Search-globalplugins, Search-Localplugins, Settingwizard (εμφανίζουν τη ενδειξη «εγκατεστημένη») τα οποία υπήρχαν από τη μέρα που το αγόρασα.

Τι μπορεί να αντιπροσωπεύουν και μπορώ να τα μετακινήσω στην κάρτα μνήμης?

 

3) Όταν πάω μενού>εργαλεία>επιλογές>στοιχεία μνήμης>μνήμη τηλεφώνου μου εμφανίζει «Μνήμη τηλεφ.: Μνήμη σε χρήση 7MB».

Πως μπορώ να δω τι είδος αρχεία είναι αυτά τα 7MB? Φαίνονται μέσω σύνδεσης με το PC Suite ώστε να τα εντοπίσω και να τα μεταφέρω στην κάρτα μνήμης?

 

Ευχαριστώ.

 

1. Σχετικά με τις διαστάσεις της ταπετσαρίας που μπορούμε να αλλάξουμε, απλά πρέπει να επιλέξουμε εικονα με διαστάσεις 240x240. Αλλιώς αν οι διαστάσεις είναι άλλες, απλά θα γίνει τροποποίηση των διαστάσεων (σε μήκος κ' πλάτος) για να ταιριάξουν στο 240x240.

 

2. Ο media player μένει ανοιχτός σε όλα τα Ν73 που χαρακτηρίζονται ως ΜΕ (εργοστασιακά ή τροποποιημένα). Πάντως εγώ δεν έκανα την τροποποίηση γιατί οι 4 συντομεύσεις που μου δίνει αυτό το πολυπλήκτρο μου είναι απολύτως απαραίτητες. Επίσης έχει αναφερθεί πως το Ν73 ΜΕ παρουσιάζει κάπως μικρότερη αυτονομία σε σχέση με το απλό Ν73, μάλλον λόγω της εφαρμογής αυτής που μένει ανοιχτή...

 

3. Οι εφαρμογές που αναφέρεις είναι πολύ πιθανό να είναι εφαρμογές συστήματος, οπότε καλό είναι να μην τις πειράξεις.

 

4. Σχετικά με τις λεπτομέρειες της μνήμης, απλώς σου δίνει σε μεγέθη τι χωρητικότητα καταναλώνουν οι εφαρμογές, τα μηνύματα, οι καταχωρήσεις ημερολογίου κλπ. Αν κατά την επιλογή σου δίνει στοιχεία μόνον για την συνολική δέσμευση μνήμης, τότε άνοιξε τον Nokia File Manager (διαχείρηση αρχείων) και πήγαινε Επιλογές\Λεπτομέρειες μνήμης\Οκ και θα δεις αναλυτικά πως μοιράζονται αυτά τα 7ΜΒ μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,

θελω να ρωτησω το εξης,οταν ανοιγα τις επαφες και πηγαινα στις επιλογες μιασ επαφης μου εβγαζε την επιλογη αναπαρωγη φρασης(για φωνητικες εντολες),απο χτες ομως δεν μπορω να βρω αυτην την επιλογη,

εχει κανεις καμια ιδεα για το τι συμβαινει???????

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να εμφανιζεται στις εισερχομενες κλησεις εκτος απο το ονομα και ο αριθμος? Γιατι αν εχεις αποθηκευμενα δυο νουμερα για κινητα ή σταθερα σε μια επαφη αντε να καταλαβεις τον αριθμο...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, υπαρχει δυνατοτητα να βαλουμε mp3 για ξυπνητηρι στο Ν73 ΜΕ?

Ευχαριστω.

Θελεις να χτυπαει το ξυπνητηρι του κινητου σου με το τραγουδι-mp3 που θελεις εσυ?

τοτε πηγενε> ρολόι> ρυθμισεις> ηχος αφυπνισης> ..... :)

Γινεται να εμφανιζεται στις εισερχομενες κλησεις εκτος απο το ονομα και ο αριθμος? Γιατι αν εχεις αποθηκευμενα δυο νουμερα για κινητα ή σταθερα σε μια επαφη αντε να καταλαβεις τον αριθμο...

Δεν γεινετε αυτο που λες :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες στο net τι ακριβώς εννοείς? Έχεις κάποιο συγκεκριμένο site?

Έχουμε από τον Γενάρη να δούμε update και το link http://hunajatehdas.net/nokia/firmware/index_en.php?model=N73που έχουμε προαναφέρει δεν δίνει κάτι....

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το προτο ποστ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=106593

 

σ' ευχαριστώ

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,για βοηθηστε ρε παιδια,στο N73 τραβαω βιντεο στην υψηλοτερη ποιοτητα βγαινει τεραστιο και δεν μπορω να το στειλω με mms,τραβαω με τις 2 αλλες χαμηλοτερης ποιοτητας επιλογες και η εικονα ειναι για γελια και για κλαματα......τι γινεται επιτελους??????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να στηλεις με mms οποιο βιντεο θελεις, νομιζω πος πρεπει να μην ξεπερναει τα 100kb (ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος :rolleyes: )

τορα το ποσο μεγαλο βιντεο θα ειναι και με τι ποιοτητα αυτο θα το κρηνεις εσυ :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να στηλεις με mms οποιο βιντεο θελεις, νομιζω πος πρεπει να μην ξεπερναει τα 100kb (ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος :rolleyes: )

 

300kb :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω το Ν73 το απλό. θεωρώ ότι ο ήχος στα ακουστικά σε ακρόαση ραδιοφώνου ή τραγουδιών από τη συλλογή ειναι πολύ χαμηλός.... Αλλα τηλεφωνα έχουν σχεδόν για 2ο σκαλοπάτι αυτό που το δικό μας έχει ώς μεσαίο και αναλόγως πάνε και τα υπόλοιπα...Ειλικρινά νιώθω ότι τουλάχιστον τα 3 τελευταία σκαλία δε θα έπρεπε να τα έχει γιατί η ένταση του ήχου ήδη από το 3ο σκαλί ειναι πολύ μικρη.... Υπάρχει περίπτωση να φτιαχτεί στο μελλον με καμιά αναβάθμιση? Αντίθετα ο ήχος κατά τη κλήση είναι καταπληκτικός ακόμα και με μονό ακουστικό.

2ον.... μπας και υπάρχει καμία εφαρμογή φωνητικής υπενθύμισης?

ΜΦΧ

ΒΑΧΥ

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...