Jump to content

[Επίσημο] Nokia N73 - Μέρος Ι


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

mou eipane oti to n73 meta apo ligo kairo xrisis parousiazei diafora provlimata opws kwllaei sinexws,de stelnei minimata katefthian i kati tetoio ka ito kyriotero oti de mpainei sto my gallery... isxiei???

Αν θέλεις να είσαι ήσυχος σχετικά με την αποστολή των SMS, είναι καλό να εγκαταστήσεις την εφαρμογή "Nokia SMS Accelerator". Θα την βρεις εδώ

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μην φοβάσαι ούτε εσύ ούτε κανένας πλέον για τις πρώτες φορτίσεις. Οι σημερινές μπαταρίες δεν παρουσιάζουν το λεγόμενο φαινόμενο μνήμης αυτών του Νικελίου-Καδμίου (NiCd) οπότε μόλις κουδουνίσει (όταν τελειώσει η φόρτιση κάνει έναν μικρό ήχο) σταματάει η φόρτιση και είναι δώρον άδωρον να το περιμένεις στην πρίζα. Δούλεψέ το κανονικά. Άντε με γεια!

 

 

Έχοντας ανατρέξει στα πιο πολλά από τα προηγούμενα μυνήματα που αναφέρονται στο θέμα της διάρκειας της μπαταρίας του N73, θα ήθελα να ρωτήσω το εξης:

 

Από τη στιγμή που ολοκληρώνεται η φόρτιση της μπαταρίας για πρώτη φορά (μετά από περίπου 2 ώρες και με το τηλέφωνο κλειστό) πόση είναι η διάρκειά της (σε γενικές γραμμές και με βάση την εμπειρία σας);

Στο δικό μου κινητό (Ν73 ΜΕ) άδειασε 2 μέρες μετά από την πρώτη φόρτιση με τη συσκευή να είναι σε κατάσταση ενεργού αναμονής, με τη δόνηση ενεργοποιημένη και να μένει κλειστή τις νύχτες.

Είναι κάτι αναμενώμενο (και η διάρκεια αυξάνει μετά τους πρώτους κύκλους φόρτισης/εκφόρτισης) ή πρέπει να ανυσηχώ για την μπαταρία;

 

Και επειδή το πόσο διαρκεί η μπαταρία είναι σχετικό γίνομαι πιο συγκεκριμένος:

Αγόρασα το κινητό την προγούμενη Παρασκευή. Την Κυριακή το πρωί το φόρτισα για δύο ώρες κλειστό και ξεκίνησα να το περιεργάζομαι, μπρος πίσω τα μενού του να κάνω τις ρυθμίσεις μου, την κάμερα κλπ. Τη Δευτέρα τα μεσάνυχτα η μπαταρία άδειασε. Γενικά αυτές τις δύο μέρες ασχολήθηκα κυρίως με τα μενού και τις ρυθμίσεις (βασικά την Κυριακή), έβγαλα 2-3 φωτογραφίες και μίλησα στο κινητό για λιγότερο από μιση ώρα. Και βέβαια το κινητό παρέμενε κλειστό τη νύχτα.

Την Τρίτη το πρωί έκανα τη δεύτερη φόρτιση και αυτή τη στιγμή (ουσιαστικά μετά από δύο μέρες) η ένδειξη της μπαταρίας είναι στη μια μπαρα.

 

καθε γνώμη ευπρόσδεκτη

 

Κατά τ' άλλα το κινητό είναι super.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

mou eipane oti to n73 meta apo ligo kairo xrisis parousiazei diafora provlimata opws kwllaei sinexws,de stelnei minimata katefthian i kati tetoio ka ito kyriotero oti de mpainei sto my gallery... isxiei???

 

Κανένα πρόβλημα εκτός και αν έχει 550 φωτογραφίες στο Mygallery και όλες στην κάρτα μνήμης(όπως έγω) οπότε και αργεί λιγουλάκι να τις φορτώσει...

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ανατρέξει στα πιο πολλά από τα προηγούμενα μυνήματα που αναφέρονται στο θέμα της διάρκειας της μπαταρίας του N73, θα ήθελα να ρωτήσω το εξης:

 

Από τη στιγμή που ολοκληρώνεται η φόρτιση της μπαταρίας για πρώτη φορά (μετά από περίπου 2 ώρες και με το τηλέφωνο κλειστό) πόση είναι η διάρκειά της (σε γενικές γραμμές και με βάση την εμπειρία σας);

Στο δικό μου κινητό (Ν73 ΜΕ) άδειασε 2 μέρες μετά από την πρώτη φόρτιση με τη συσκευή να είναι σε κατάσταση ενεργού αναμονής, με τη δόνηση ενεργοποιημένη και να μένει κλειστή τις νύχτες.

Είναι κάτι αναμενώμενο (και η διάρκεια αυξάνει μετά τους πρώτους κύκλους φόρτισης/εκφόρτισης) ή πρέπει να ανυσηχώ για την μπαταρία;

 

Και επειδή το πόσο διαρκεί η μπαταρία είναι σχετικό γίνομαι πιο συγκεκριμένος:

Αγόρασα το κινητό την προγούμενη Παρασκευή. Την Κυριακή το πρωί το φόρτισα για δύο ώρες κλειστό και ξεκίνησα να το περιεργάζομαι, μπρος πίσω τα μενού του να κάνω τις ρυθμίσεις μου, την κάμερα κλπ. Τη Δευτέρα τα μεσάνυχτα η μπαταρία άδειασε. Γενικά αυτές τις δύο μέρες ασχολήθηκα κυρίως με τα μενού και τις ρυθμίσεις (βασικά την Κυριακή), έβγαλα 2-3 φωτογραφίες και μίλησα στο κινητό για λιγότερο από μιση ώρα. Και βέβαια το κινητό παρέμενε κλειστό τη νύχτα.

Την Τρίτη το πρωί έκανα τη δεύτερη φόρτιση και αυτή τη στιγμή (ουσιαστικά μετά από δύο μέρες) η ένδειξη της μπαταρίας είναι στη μια μπαρα.

 

καθε γνώμη ευπρόσδεκτη

 

Κατά τ' άλλα το κινητό είναι super.

 

Ευχαριστώ

 

Είναι δύσκολο να απαντηθεί η ερώτηση σχετικά με την διάρκεια μετά την πρώτη φόρτιση. Αν αναφέρει ο καθένας τι ακριβώς έκανε και πόσο του κράτησε δεν νομίζω να βοηθήσει στην εξαγωγή κάποιου ακριβούς συμπεράσματος, μόνο "διαισθητικά" θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει.

Στην περίπτωσή σου εμένα τα πράγματα μου φαίνονται νορμάλ για την μπαταρία και στην πρώτη και στη δεύτερη φόρτιση. Οι επιδόσεις είναι οι αναμενόμενες πάνω κάτω γιατί είπαμε: εξαρτάται από τη χρήση.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εφαρμόζω την εξής διαδικασία:

 

1. Χρήση του κινητού με την αρχική (εργοστασιακή) ενέργεια της μπαταρίας μέχρι να σβήσει.

 

2. Φόρτιση για 2 ώρες με κλειστό το κινητό.

 

3. Χρήση του κινητού μέχρι να σβήσει.

 

4. Επανάληψη του κύκλου 2-3 για ακόμα 2 φορές και μετά το φορτίζω όποτε χρειαστεί.

 

Ξεκάθαρο συμπέρασμα για την αυτονομία θα βγάλεις μετά την επανάληψη του κύκου αποφόρτιση-φόρτιση για 3 φορές. Το Ν73 με φυσιολογική χρήση και κλειστό το βράδυ, κρατά στους περισσότερους 3 ημέρες σίγουρα.

 

Για το Ν73ΜΕ δε νομίζω να υπάρχει διαφορά στην αυτονομία σε σχέση με το απλό Ν73 αλλά ίσως στο Ν73ΜΕ ο Media Player να επιβαρύνει την μπαταρία επειδή είναι συνεχώς σε λειτουργία. Βέβαια και η δύναμη του δικτύου παίζει ρόλο. Και κάτι τελευταίο προς τον φίλο BioBill: μήπως έχεις ενεργοποιημένη τη διπλή λειτουργία GSM/UMTS(3G) κι όχι μόνον τη GSM; Αν είναι έτσι, τότε ίσως το πρόβλημά σου να βρίσκεται εκεί.

Link to comment
Share on other sites

1)Θα μπεις μεσα στης επαφες σου θα πατησεις επιλογες> επιλογη/εξερεση> επιλογη ολων> επιλογη> αντιγραφη> στην καρτα μνημης μετα θα πας με ενα fileman μεσα στην καρτα σου μεσα στο Ε\others\contacts και θα της βρεις εκει μεσα της επαφες σου :)

2)οχι :(

 

Και μετα επαναφορα πως θα τα κανω????Αμα κανω κα φορματ στην καρτα ξανα εκει το αποθηκευω???

Thanks!!!!!!Θα το δοκιμασω!!!!!!!!!!

Ericsson 388 -> Nokia 6110 -> Nokia 6150 -> Ericsson T29 ->Nokia 8210 -> Nokia 6510 Nokia -> 8850 Nokia -> Nokia 3650 -> Nokia 6630 Ericsson K750i->Nokia N70 -> Nokia N73 ->Nokia N82 ->N79->N97 Mini
Link to comment
Share on other sites

Και μετα επαναφορα πως θα τα κανω????Αμα κανω κα φορματ στην καρτα ξανα εκει το αποθηκευω???

Thanks!!!!!!Θα το δοκιμασω!!!!!!!!!!

 

Παρτα με ενα card reader και οταν κανεις φορματ στην καρτα σου μετα ξαναβαλε το φακελο στην θεση του, μετα μεσα απο της επαφες κανε επαναφορα, ευκολο ειναι θα το καταλαβεις :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω τα φωτα σας. εχω το εξης προβλημά: ειχα το qtek 9100 και με το activesync περασα τις επαφες μου στο outlook. μετα συνδεσα το Ν73 και με το pc suite εκανα συγχρονισμο και περασα τις επαφες στο Ν73 αλλα δε φανηκε να δουλεψε κανονικα (κολλησε και αναγκαστηκα να βγαλω το καλωδιο) αλλα περασαν κανονικα οι επαφες. μετα απο δυο μερες το κινητο κολλουσε παρα πολυ και εκανα Hard format και οποτε το συνδεω με το pc suite τωρα για να περασω τις επαφες κολλαει και δεν περναει καμια επαφη και μετα πρεπει να βγαλω τη μπαταρια γιατι το κινητο δεν αποκρινετε σε τιποτα. τι πρεπει να κανω για να περασω τις επαφες μου(γυρω στις 250); ειναι V 2.0628.0.0.1 μηπως πρεπει να του κανω μια αναβαθμιση;
Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

αν πάρουμε αυτά τα sticks που κυκλοφορούν και υπόσχονται μείωση ακτινοβολίας θα πετύχουμε την μείωση του υψηλού SAR του?
όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

αν πάρουμε αυτά τα sticks που κυκλοφορούν και υπόσχονται μείωση ακτινοβολίας θα πετύχουμε την μείωση του υψηλού SAR του?

Έχεις κανένα link να τα δούμε;

Link to comment
Share on other sites

Oριστε και ενας κωδικος για lifetimer *#92702689#
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας το product code του νεου λογισμικου για το n 73 το απλο?με το 0539293 δεν βρισκει την εκδοση 30-11-2006 ...(εχς απλο n73 απλα το ειχα μετατρεψει σε music edition ομως κολλαγε αρκετα..εσβηνε ξαφνικα κ θελω να γυρισω στα παλια...)thanks δοκιμασα κ με το 0529782 τις πρωτης εκδοσης του n 73 δεν βρισκει τπτ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες...καλησπέρα!

 

Τελικά, αξίζει η αναβάθμιση του Ν73 απλού είτε ΜΕ στην έκδοση firmware 30-11-2006 που είναι για απλό ???

 

Ας απαντήσει τέλος πάντων κάποιος με σιγουριά διότι οι απόψεις παίζουν πάρα πολύ και μας έχουν ζαλίσει...

 

Όλοι θέλουμε ένα καλύτερο Ν73 απο άποψη λογισμικού...Ας παραθέσουν όλοι όσοι το έκαναν τις γνώμες τους για να γνωρίζουμε να μήν παιδευτούμε άσκοπα και άδικα !!!

Ευχαριστώ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει αυτό;(βάζοντας τον κωδικό αυτο μου βγάζει:000023.06)δηλαδή;

 

Δηλαδη εχεις μιλησει 23 λεπτα και 6 δευτ. απο την τελευταια φορα που εκανες αναβαθμηση λογισμικου.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας το product code του νεου λογισμικου για το n 73 το απλο?με το 0539293 δεν βρισκει την εκδοση 30-11-2006 ...(εχς απλο n73 απλα το ειχα μετατρεψει σε music edition ομως κολλαγε αρκετα..εσβηνε ξαφνικα κ θελω να γυρισω στα παλια...)thanks δοκιμασα κ με το 0529782 τις πρωτης εκδοσης του n 73 δεν βρισκει τπτ

 

Το product code δεν αλλαζη παντα ειναι το ειδιο κατι αλλο θα φταιη. :)

Καποιος εδω μεσα που ειχε το ειδιο προβλημα με εσενα εκανε

1) hard format στο τηλ του

2) εβαλε την γλωσσα στα αγγλικα

μετα δοκιμασε με το Nokia Software Updater και βρικε το κινητο του!

Δοκιμασε το και πες μας! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχεις μιλησει 23 λεπτα και 6 δευτ. απο την τελευταια φορα που εκανες αναβαθμηση λογισμικου.

 

Sigoura ayto einai? Giati emema mou vgazei 000004.18. Exo milisei 4 lepta apo otan to pira? De nomizo. Kapou sta 500 einai. Anavathmiseis den exo kanei katholou. Mipos metraei tis kliseis apo otan energopoihthike to tilefono.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο μου το βρισκει...τι νεα εκδοση δεν βρισκει...δοκιμασα κ απλα μου εβαλε ξανα την εκδοση του music edition...το hard format πως γινετε?δηλαδη να κανω hard format στο κινητο κ να βαλω τη γλωσσα στα αγγλικα κ να ανοιξω το nokia updater????
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες...καλησπέρα!

 

Τελικά, αξίζει η αναβάθμιση του Ν73 απλού είτε ΜΕ στην έκδοση firmware 30-11-2006 που είναι για απλό ???

 

Ας απαντήσει τέλος πάντων κάποιος με σιγουριά διότι οι απόψεις παίζουν πάρα πολύ και μας έχουν ζαλίσει...

 

Όλοι θέλουμε ένα καλύτερο Ν73 απο άποψη λογισμικού...Ας παραθέσουν όλοι όσοι το έκαναν τις γνώμες τους για να γνωρίζουμε να μήν παιδευτούμε άσκοπα και άδικα !!!

Ευχαριστώ !!!!

 

Επειδή δεν απαντούσε κανείς το'ψαξα και το βρήκα μόνος μου.

 

Έτσι, για να μην ταλαιπωρούμαστε με διάφορες γνώμες παραθέτω το εξής :

 

Changes I've read about:

- Front camera won't give red face (less than before)

- No longer able to use cd converted songs (m4a) as ringtones

- Speed of installing and deleting programs have been increased

 

Σιγά τ'αυγά δηλαδή..........:lol:

ΒΥΕ ΒΥΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

το hard format πως γινετε?δηλαδη να κανω hard format στο κινητο κ να βαλω τη γλωσσα στα αγγλικα κ να ανοιξω το nokia updater????

Hard format γινεται πατωντας στην οθονη αναμονης *#7370# να κρατησεις αρχειο της επαφες σου γιατι θα σβηστουν τα παντα απο την μνημη του τηλεφονου σου :)

Δεν σου ειπα οτι θα γινει να το δοκιμασεις σου ειπα και πος καποιος που ειχε το ειδιο προβλημα με εσενα με αυτον τον τροπο τα καταφερε :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

εκανα hard format...αλλαξα κ τη γλωσσα και το product code (εβαλά του απλου n 73)απλο ειναι κ το δικο μου...και το Nokia updater δεν βρισκει νεα εκδοση....και καλα τη εχω εννοει του music edition που εχω περασει...(την v 3.0638.0.0.30 30-10-2006)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mηπος κανεις κατι λαθος με το nss? οταν αλαζεις το product code μετα πατας write για να σωθει το νεο product code που εβαλες? :O
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παταω to product code 0529782 κανω κλικ sto enable και μετα write και μετα κλινς τελιως το nss και ανοιγω το nokia updater οπου αναγνωριζει κανονικα το κινητο και ψαχνει για νεο software οπου εμφανιζει το μηνυμα ----NEW SOFTWARE UPDATE AVAILABLE-----ας εχω την εκδοση του music edition στο κινητο μου...τεσπα δεν ξερω τι γινεται...εχω επιχειρησει πολλες φορες ...θα το αφησω για αλλη μερα..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανένα link να τα δούμε;

 

nope δυστυχώς δεν έχω αν και με αναζήτηση κάτι θα βγει. Η αλήθεια είναι οτι τα ειδα σε health shop και το σκέφτομαι σοβαρά διοτι το bluetooth σπάνια το χρησιμοποιώ..

όλα καλά;
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας. Προχθες πηρα το Ν73 me. Οταν πηγα να βαλω την καρτα για πρωτη φορα ειδα οτι ζοριζοταν να "κουμπωσει". Μετα απο 2-3 προσπαθειες μπηκε κανονικα. Μετα οταν εβαζα ακουστικα η το καλωδιο συνδεσης δεν την εβλεπε. Οταν την εβγαζα και την ξαναεβαζα την εβλεπε κανονικα. Απο σημερα το απογευμα ομως δεν την βλεπει καθολου οσες προσπαθειες κι αν εκανα. Στο nokia club δοκιμασα μια αλλη καρτα χωρις αποτελεσμα. Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα κι αν ναι διορθωνεται?? Η νοκια θα αντικαταστησει το τηλεφωνο?? Σας ευχαριστω εκ των προταιρων
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...