Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως καταλάθος ξέρει κανείς από Θεσσαλονίκη, που μπορώ να βρω την F10; Σήμερα ρώτησα σε 4 μαγαζιά, στα 2 μου είπαν μόνο ότι δεν την έχουν, το ένα δεν ...φέρνει Fuji!!! και στο άλλο μου είπαν ότι είναι σε έλλειψη...:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μήπως καταλάθος ξέρει κανείς από Θεσσαλονίκη, που μπορώ να βρω την F10; Σήμερα ρώτησα σε 4 μαγαζιά, στα 2 μου είπαν μόνο ότι δεν την έχουν, το ένα δεν ...φέρνει Fuji!!! και στο άλλο μου είπαν ότι είναι σε έλλειψη...:confused:

Γιάννη το έχω ψάξει κι εγώ και το μόνο μαγαζί που αξίζει για ΨΜ είναι το μαγαζάκι δίπλα στο Γερμανό στην Τσιμισκή. ΔΕΝ έχει τη Fuji, ήθελα κι εγώ να την πάρω. Πάντως για την F10 μόνο από e-shops. Αυτή τη στιγμή την καλύτερη τιμή την έχει ο katerelos στα 309 ευρώ.

Το link είναι αυτό http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=516 :)

Link to comment
Share on other sites

Είδα τη dsc-n1 σε ένα μαγαζί στην ομόνοια, στην αρχή της σταδίου (δε θυμάμαι πως λέγεται το μαγαζί, στην είσοδο του κτιρίου της Νομαρχίας Αθηνών είναι) και η τιμή της είναι στα 470 ευρώ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως καταλάθος ξέρει κανείς από Θεσσαλονίκη, που μπορώ να βρω την F10; Σήμερα ρώτησα σε 4 μαγαζιά, στα 2 μου είπαν μόνο ότι δεν την έχουν, το ένα δεν ...φέρνει Fuji!!! και στο άλλο μου είπαν ότι είναι σε έλλειψη...:confused:
Φιλαρακι και εγω δεν την εβρισκα ως που πηγα στην μητροπολεως 25 σε ενα Φωτογραφειο και κατοπιν παραγελειας μετα απο 2 μερες μου την εφερε,αν δεν κανω λαθος νομιζω πως εφερε μερικα κοματια μαζι με την δικια μου,αλλα αυτο στο λεω με καθε επιφυλαξη.Την μηχανη την πηρα στις 28-11 πριν 25 μερες περιπου και δεν μου ειχε αναφερει κατι για ελλειψεις.2310-250-777 αυτο ειναι το τηλ του μαγαζιου αν θες κανε μια ερωτηση!
[sIGPIC][/sIGPIC]Let me see you striped down to the bone!
Link to comment
Share on other sites

Είδα τη dsc-n1 σε ένα μαγαζί στην ομόνοια, στην αρχή της σταδίου (δε θυμάμαι πως λέγεται το μαγαζί, στην είσοδο του κτιρίου της Νομαρχίας Αθηνών είναι) και η τιμή της είναι στα 470 ευρώ.

και απο εμφανιση τι ελεγε φιλε μου?:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για τη CASIO Exilim Zoom EX-Z500 τι γνώμη έχεται;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι και εγω δεν την εβρισκα ως που πηγα στην μητροπολεως 25 σε ενα Φωτογραφειο και κατοπιν παραγελειας μετα απο 2 μερες μου την εφερε,αν δεν κανω λαθος νομιζω πως εφερε μερικα κοματια μαζι με την δικια μου,αλλα αυτο στο λεω με καθε επιφυλαξη.Την μηχανη την πηρα στις 28-11 πριν 25 μερες περιπου και δεν μου ειχε αναφερει κατι για ελλειψεις.2310-250-777 αυτο ειναι το τηλ του μαγαζιου αν θες κανε μια ερωτηση!

Δυστυχώς αυτό είναι το μαγαζί στο οποίο μου είπανε ότι έχει έλλειψη, αλλά και ότι πρόκειται να φέρουνε (δεν μου είπανε πότε) την F-11.:(

Όπως μου είπανε (όταν τους είπα ότι σαν 2η επιλογή έχω την P-200) ότι η αναλογία πώλησης είναι 1 F-10 προς 10 P-200 κυρίως λόγω εμφάνισης...

@konstantinos_bei

Κωνσταντίνε, δυστάζω να κάνω μια τέτοια αγορά γιατί ψιλοφοβάμαι το θέμα εγγύησης/service...

Μου κάνει εντύπωση πάντως πως μια τόσο καλή κάμερα (κορυφαία από όσα διάβασα στην κατηγορία της) ουσιαστικά δεν διατίθεται στα μαγαζιά...:blink:

Link to comment
Share on other sites

και απο εμφανιση τι ελεγε φιλε μου?:)

 

Δεν είναι τόσο όμορφη όσο η Kodak V550 ή η σειρά Τ (κατά τη γνώμη μου πάντα) αλλά σε τέτοιο μέγεθος αυτά τα χαρακτηριστικά δεν τα βρίσκεις.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό είναι το μαγαζί στο οποίο μου είπανε ότι έχει έλλειψη, αλλά και ότι πρόκειται να φέρουνε (δεν μου είπανε πότε) την F-11.:(

Όπως μου είπανε (όταν τους είπα ότι σαν 2η επιλογή έχω την P-200) ότι η αναλογία πώλησης είναι 1 F-10 προς 10 P-200 κυρίως λόγω εμφάνισης...

@konstantinos_bei

Κωνσταντίνε, δυστάζω να κάνω μια τέτοια αγορά γιατί ψιλοφοβάμαι το θέμα εγγύησης/service...

Μου κάνει εντύπωση πάντως πως μια τόσο καλή κάμερα (κορυφαία από όσα διάβασα στην κατηγορία της) ουσιαστικά δεν διατίθεται στα μαγαζιά...:blink:

Η αληθεια ειναι οτι ο περισοτερος κοσμος ενα απο τα μεγαλυτερα κρητηρια που εχει για να αγορασει μια μηχανη ειναι η εμφανιση!Σε αυτο τον τομεα η fujifilm γενικα δεν διακρινεται, γενικα στον τομεα του μαρκετινκ και της διαφημησης σαν εταιρια τουλαχιστον στην Ελλαδα ειναι πισω με αποτελεσμα πολυς κοσμος απλα να την αγνοει σαν ονομα.

[sIGPIC][/sIGPIC]Let me see you striped down to the bone!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλα Χριστουγεννα!:D

 

Εχω μια Konica Minolta Dimage E500 (5mp) κι εχω προβλημα με τα κοκκινα ματια παρολο που η μηχανη εχει λειτουργια για αποφυγη των κοκκινων ματιων.Μηπως δεν κατω κατι καλα?Μηπως δεν φωτογραφιζω εγω σωστα?:confused:

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλα Χριστουγεννα!:D

 

Εχω μια Konica Minolta Dimage E500 (5mp) κι εχω προβλημα με τα κοκκινα ματια παρολο που η μηχανη εχει λειτουργια για αποφυγη των κοκκινων ματιων.Μηπως δεν κατω κατι καλα?Μηπως δεν φωτογραφιζω εγω σωστα?:confused:

Το προβλημα των κοκκινων ματιων ειναι κατι που ουτε εσυ κανεις κατι στραβο αλλα ουτε και η μηχανη σου.Ειναι φενομενο λιγο πολυ ολων των ψηφιακων μηχανων!Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι με καποιο προγραματακι στο πισι σου να διορφωσεις την φωτογραφια.

[sIGPIC][/sIGPIC]Let me see you striped down to the bone!
Link to comment
Share on other sites

Οτι μου ειπαν οι περισσοτεροι δηλαδη...Photoshop CS2..:)

 

Ευχαριστω φιλε μου και καλες γιορτες!:D

ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ο περισοτερος κοσμος ενα απο τα μεγαλυτερα κρητηρια που εχει για να αγορασει μια μηχανη ειναι η εμφανιση!Σε αυτο τον τομεα η fujifilm γενικα δεν διακρινεται, γενικα στον τομεα του μαρκετινκ και της διαφημησης σαν εταιρια τουλαχιστον στην Ελλαδα ειναι πισω με αποτελεσμα πολυς κοσμος απλα να την αγνοει σαν ονομα.

 

Δυστυχώς σε όλα τα πράγματα για τους περισσότερους στη ζωή, πρώτο ρόλο παίζει η εμφάνιση (συμπ. και το prestige) του εκάστοτε προιόντος. Από gadget μέχρι αυτοκίνητο πρώτο ρόλο παίζει η εμφάνιση και μετά τα χαρακτηριστικά, η λειτουργικότητα, το σέρβις και 1002 άλλα!:D

Link to comment
Share on other sites

paides molis agorasa thn sony dsc n1 apo ellada oxi apo e-shop!!! 460E !!! katarxas ekswterika einai teleia o fakos iperbolika kalos pisteyw o kaliteros se sugrisi me olympus m800 pou eixa para poli megali autonomia kai katapliktiko menu!!!h texnologia proxwra pane ta koumbakia!!!
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα των κοκκινων ματιων ειναι κατι που ουτε εσυ κανεις κατι στραβο αλλα ουτε και η μηχανη σου.Ειναι φενομενο λιγο πολυ ολων των ψηφιακων μηχανων!Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι με καποιο προγραματακι στο πισι σου να διορφωσεις την φωτογραφια.

Δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο...με τη δικη μου(Panasonic FZ20),που εχει τη συγκεκριμενη ρυθμιση για την αποφυγη του φαινομενου,δεν το εχω παρατηρησει ποτε.Απλα ο φιλος μπορει να μη χρησιμοποιει το φλας απο πολυ κοντινες αποστασεις...ισως βελτιωθει λιγακι η κατασταση...;)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ισχυει κατι τετοιο...με τη δικη μου(Panasonic FZ20),που εχει τη συγκεκριμενη ρυθμιση για την αποφυγη του φαινομενου,δεν το εχω παρατηρησει ποτε.Απλα ο φιλος μπορει να μη χρησιμοποιει το φλας απο πολυ κοντινες αποστασεις...ισως βελτιωθει λιγακι η κατασταση...;)

 

ta kokkina matia einai i antanaklasi tou flash...

otan to flash me ton fako tis mixanis einai poli konta... ta kokkina matia einai anapofekto kai veltionete mono me texnikes (eite polapla flash prin... eite me software mesa sti mixani eite me ta dio en leitourgia se merikes px.nikkon)...

i FZ20 den exei ton fako me to flash toso konta opote i antanaklasi tou flash den einai katheti pros ton fako alla exei kapoies parapano moires klisi... etsi to fainomeno einai mikrotero kai me software esoterika tis kameras (eite ta polapla flash prin) aferite teleios...

 

de fteei kati gia to kokkino... oute i kameres einai kakies... einai o mikros xoros pou diathetei mia compact camera kai den mporei na valei to flash merikes moires parapano pio makria apo ton fako... fisiko fenomeno einai...

Link to comment
Share on other sites

paides molis agorasa thn sony dsc n1 apo ellada oxi apo e-shop!!! 460E !!! katarxas ekswterika einai teleia o fakos iperbolika kalos pisteyw o kaliteros se sugrisi me olympus m800 pou eixa para poli megali autonomia kai katapliktiko menu!!!h texnologia proxwra pane ta koumbakia!!!

 

Kai ego thn phra thn prohgoumeni ebdomada apo to kentro,sthn Athina,sthn idia timi.Poli kali psifiakh,teleio sxhma,megethos,poiotita kataskeuhs.Omos ton menou den mou kani kai megali entiposi mias kai eixa tin sony V1.H othoni 3 intson einai teleia(leipei omos to skopeutro) kai elpizo na fenete katharh kai ston hlio.Poli kalo video kai h touch screen einai paixnidaki!:)

Link to comment
Share on other sites

sta idia lefta pairneis tin poli kaliteri FujiFilm Finepix F11...

to design kai ta touchscreen den kanoun tin poiotita mias cameras... alla tin ikanopoiisi tou optikou sas nevrou otan tin pianete...

otan girisete spiti omos kai deite tis photos sto pc... tha siniditopoiisete tis diafores mias kalis pragmatika kameras apo mias cameras me oreo design...

 

kali xronia!... ta leme "tou xronou"! :p

Link to comment
Share on other sites

sta idia lefta pairneis tin poli kaliteri FujiFilm Finepix F11...

to design kai ta touchscreen den kanoun tin poiotita mias cameras... alla tin ikanopoiisi tou optikou sas nevrou otan tin pianete...

otan girisete spiti omos kai deite tis photos sto pc... tha siniditopoiisete tis diafores mias kalis pragmatika kameras apo mias cameras me oreo design...

 

kali xronia!... ta leme "tou xronou"! :p

 

 

Simfono apolita me auta pou les.Kai epeidi diabazo sinexeia auta pou les gia thn F11 epsaxa na thn vro alla den thn eixe kanenas!Episis den nomizo na einai kai toso megali h diafora tous sto pc.Makari otan erthei me to kalo stin ellada mas na einai toso kali.Prosopika pisteuo oti kai to design se trabaei gia na agoraseis kati,kai episis protimo na simbibasto me kati poli omorfo exoterika kai metrio se dinatotites,para se kati kakasximo exoterika kai me teleies dinatotites.(Se kamia periptosi den anaferome sthn F11!) Kalh xronia se olous mas!:)

Link to comment
Share on other sites

πάντως ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως βγάζουν μερικοί άσχημη την F10-11...έχω την 10άρα και μια χαρά ομορφούλα μου φαίνεται...μικρή και άψογη στην δουλειά της...;)
Link to comment
Share on other sites

sta idia lefta pairneis tin poli kaliteri FujiFilm Finepix F11...

to design kai ta touchscreen den kanoun tin poiotita mias cameras... alla tin ikanopoiisi tou optikou sas nevrou otan tin pianete...

otan girisete spiti omos kai deite tis photos sto pc... tha siniditopoiisete tis diafores mias kalis pragmatika kameras apo mias cameras me oreo design...

 

kali xronia!... ta leme "tou xronou"! :p

Η Ν1 δεν είναι μόνο design φίλε μου οπότε καλή και άγια η F10-11 αλλά καλό θα ήταν να μην μας δίνει ξαναζεσταμένο φαί η fuji.;)

Αντε καλή χρονιά και με υγεία σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

Μέρες που είναι είπα κι εγώ, να πάρω μία ψηφιακή μηχανή. Είμαι ανάμεσα στις Fuji S5500 , Fuji F10 , Fuji S5600

 

Την πρώτη τη βρίσκω στα 299 ευρώ, τη δεύτερη επίσης στα 299 ευρώ και την τρίτη στα 319 ευρώ. Θα ήθελα την άποψή σας:)

Με το καλό το 2006 σε όλους:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...