Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gregorisvas (22 Οκτ. 2004 , 20:06)

 

Το αλλο τωρα.Ξερει κανεις εαν ειναι καλη η Τ3??

 

 

Τωρα που την παρελαβες ρωτας αν ειναι καλη η οχι;; :wacko: :rolleyes:

Και αν σου πουν τα παιδια οτι δεν ειναι καλη τι θα κανεις μετα;; :confused: :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Wirelessly posted (Panasonic-X70/1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από Βασίλης

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gregorisvas (22 Οκτ. 2004 , 20:06)

 

Το αλλο τωρα.Ξερει κανεις εαν ειναι καλη η Τ3??

 

 

Τωρα που την παρελαβες ρωτας αν ειναι καλη η οχι;; :wacko: :rolleyes:

Και αν σου πουν τα παιδια οτι δεν ειναι καλη τι θα κανεις μετα;; :confused: :p

 

Den thn parelava akoma.apla rwtaw na exw mia prwth edipwsh

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σημερα μου ειπαν οτι η Τ3 θα ερθει σε περιπου 2.5 εβδομαδες θετω το εξης ερωτημα.Να παρω τωρα την Τ1 ή να περιμενω τις 3 βδομαδες για την Τ3?Εχουν καποια ουσιαστικη διαφορα αυτες οι δυο?Please απαντηστε :p
Link to comment
Share on other sites

kalhspera,

epeidh me paogohteysate me ta tosa eyrw pou kanoun oi cameres pou anaferetai na kanw mia ligo aplo:ikh erwthsh,

paizei na parw thn Jaga dvc305 me 149e????? den exw skopo na trabaw epaggelmatika film alla lete na einai entelws gia petama? kserete tipota??

Link to comment
Share on other sites

thanks alla ayto pou lew egw ypoti0etai oti einai camcorder oxi photografikh.... kai o pwlhths elege oti trabaei teleia kai nyxta kai exei eikonikh bebaia analysh 6,6.... kai apo design einai super

check it out : http://www.jaga.gr dvc305, ekei grafei oti den exei hxo kai oti grafei se jpeg alla grafei se mpeg4 kai exei kalo hxo thn akousa (ektos kai an htan pio kainourio montelo giati eipe 0a kykloforhsei mesa sthn epomenh ebdomada...) pantws moiazei

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος annoula (23 Οκτ. 2004 , 17:41)

 

thanks alla ayto pou lew egw ypoti0etai oti einai camcorder oxi photografikh.... kai o pwlhths elege oti trabaei teleia kai nyxta kai exei eikonikh bebaia analysh 6,6.... kai apo design einai super

check it out : http://www.jaga.gr dvc305, ekei grafei oti den exei hxo kai oti grafei se jpeg alla grafei se mpeg4 kai exei kalo hxo thn akousa (ektos kai an htan pio kainourio montelo giati eipe 0a kykloforhsei mesa sthn epomenh ebdomada...) pantws moiazei

 

 

Με €200 παίρνεις φωτογραφική πολύ καλύτερη και με δυνατότητα καλού video...

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Panasonic-X70/1.0)

 

Mou eipan oti h sony dsc t3 ta thalasswnei kapws sto zoom kai etsi phra thn sony dsc w1 mazi me memory stick pro duo 256mb sta 450β¬ telikh.kalh den einai h timoula;kai to klasiko erwthma...h w1einai kalh; :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gregorisvas (27 Οκτ. 2004 , 15:45)

 

Wirelessly posted (Panasonic-X70/1.0)

 

Mou eipan oti h sony dsc t3 ta thalasswnei kapws sto zoom kai etsi phra thn sony dsc w1 mazi me memory stick pro duo 256mb sta 450� telikh.kalh den einai h timoula;kai to klasiko erwthma...h w1einai kalh; :p

 

Ναι.Την εχω εδω και 3 μηνες και ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος. :cool:

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

pentax optio s50 . μικρή είναι ,SD-mmc ,ΑΑ bat ,video 30fps qvga,κλπ κλπ έχει ότι ζητάω +το ότι την βρήκα στα 290 ευρώ!!!

λέτε να την τσιμπήσω?

αν την γνωρίζει κανένας παρακαλώ ας με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος michalis_cy (16 Οκτ. 2004 , 18:37)

 

Όχι και αστείο βίντεο από την OLYMPUS. Έχεις δει βίντεο από την C-770;

Απλά κορυφαίο, καμιά σχέση με αποιαδήποτε άλλη compact ψηφιακή φωτογραφική.

 

 

Ναι για την 765 και ειδικά για την 770 θα συμφωνήσω... αλλα η C50 που πήρα ΕΥΤΥΧΩΣ για λίγες μόνο μέρες τράβαγε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ βίντεο...

και απ όσο ξέρω όλες οι olympus αυτής της κατηγορίας είναι απαράδεκτες σε αυτό τον τομέα .. βέβαια το συγκεκριμένο μοντέλο ήταν απαράδεκτο γενικά.. δεν είχε red eye reduction οπότε βράδυ απλά ξέχνα την... είχε χάλια flash που τύφλωνε τους πάντες και δεν μπορούσες να βγάλεις το οτιδήποτε σωστά μιας και ήταν σαν δέσμη φωτός.. το μόνο καλό ηταν ότι ρύθμιζες manual το διάφραγμα κτλ...

Φυσικά μια μηχανή δεν την παίρνεις για το video (αν με ενδιέφερε αυτο δεν θα έδινα την mini DV μου) αλλά όταν ο πωλητής σου λέει πόσο καλό βίντεο τραβάει και με ήχο.. και βλέπεις video 320χ240 χωρίς ήχο και με χαμηλά καρέ.. ε εκεί πάμε στο άλλο άκρο...

 

Την γύρισα πίσω λοιπόν με την μία.. πήρα μια Sony P-100 με carl zeiss φακό που τραβάει απίστευτα καλές φωτογραφίες στα 5.1mp .. (και με τον zeiss φακό καμιά σχέση με τις μικρές P-XX) και video 640x480 στα 30fps unlimited.. δεν έχει κανένα απ τα παραπάνω προβλήματα και είναι σε όλα κλάσεις ανώτερη...

Γενικά είμαι κατά της sony και υπέρ της olympus στην φωτογραφία αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση η olympus με απογοητευσε οικτρά.. αντίθετα η sony με ικανοποίησε απόλυτα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Craven ( 1 Νοέ. 2004 , 12:35)

 

Ναι για την 765 και ειδικά για την 770 θα συμφωνήσω... αλλα η C50 που πήρα ΕΥΤΥΧΩΣ για λίγες μόνο μέρες τράβαγε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ βίντεο...

και απ όσο ξέρω όλες οι olympus αυτής της κατηγορίας είναι απαράδεκτες σε αυτό τον τομέα .. βέβαια το συγκεκριμένο μοντέλο ήταν απαράδεκτο γενικά.. δεν είχε red eye reduction οπότε βράδυ απλά ξέχνα την... είχε χάλια flash που τύφλωνε τους πάντες και δεν μπορούσες να βγάλεις το οτιδήποτε σωστά μιας και ήταν σαν δέσμη φωτός.. το μόνο καλό ηταν ότι ρύθμιζες manual το διάφραγμα κτλ...

Φυσικά μια μηχανή δεν την παίρνεις για το video (αν με ενδιέφερε αυτο δεν θα έδινα την mini DV μου) αλλά όταν ο πωλητής σου λέει πόσο καλό βίντεο τραβάει και με ήχο.. και βλέπεις video 320χ240 χωρίς ήχο και με χαμηλά καρέ.. ε εκεί πάμε στο άλλο άκρο...

 

Την γύρισα πίσω λοιπόν με την μία.. πήρα μια Sony P-100 με carl zeiss φακό που τραβάει απίστευτα καλές φωτογραφίες στα 5.1mp .. (και με τον zeiss φακό καμιά σχέση με τις μικρές P-XX) και video 640x480 στα 30fps unlimited.. δεν έχει κανένα απ τα παραπάνω προβλήματα και είναι σε όλα κλάσεις ανώτερη...

Γενικά είμαι κατά της sony και υπέρ της olympus στην φωτογραφία αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση η olympus με απογοητευσε οικτρά.. αντίθετα η sony με ικανοποίησε απόλυτα :rolleyes:

 

 

 

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι τα «μικρά» μοντέλλα της OLYMPUS υστερούν έναντι του ανταγωνισμού σε επίπεδο εξοπλισμού, αλλά και επιδόσεων. Στο προηγούμενο μου post χαρακτήρισα ως κορυφαίο το video της C-770, η οποία πιστεύω ότι σ΄ αυτό τον τομέα υπερτερεί σημαντικά (mpeg-4), έναντι οποιασδήποτε άλλης ψηφιακής μηχανης.

Link to comment
Share on other sites

file basilh rikse mia matia edw http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=45270

Uparxh hdh thema gia thn T1 kai exoun grapsei k gia thn T3!!An den exeis hdh apofasisei!!

Filika giwrgos.

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

file basilh rikse mia matia k edw....an den exeis hdh kanei thn agora!http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=45270

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Παιδες δεν ξερω για εσας αλλα εγω μολις τωρα εδωσα την HP 945 που ειχα και πηρα μια Nikon 8700.

8,1 Μp και δεν συμαζευεται :)

Εβαλα και 512 Compact Flash της lexar 80xprofessional series και το ολο πακετο μου πηγε 1165 ευρω.

( Λογο δουλειας το πηρα με discount - κανονικα κοστιζει περιπου 1300 ευρω )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HellasVagabond ( 4 Νοέ. 2004 , 13:34)

 

Παιδες δεν ξερω για εσας αλλα εγω μολις τωρα εδωσα την HP 945 που ειχα και πηρα μια Nikon 8700.

8,1 Μp και δεν συμαζευεται :)

Εβαλα και 512 Compact Flash της lexar 80xprofessional series και το ολο πακετο μου πηγε 1165 ευρω.

( Λογο δουλειας το πηρα με discount - κανονικα κοστιζει περιπου 1300 ευρω )

 

 

Με €1200 θα έπαιρνες D-SLR Nikon D70 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

h d70 ειναι περισσοτερο χειροκινητη απο την 8700 οποτε μιλαμε πως ειναι για ατομα παθιασμενα με την φωτογραφια.

Εξαλλου η 8700 εχει 8,1 MP αναλυση ανω η d70 ειναι στα 6,1 τεραστια διαφορα.

Εγω ηθελα μια αυτοματη και πολυ καλη καμερα, ισως επρεπε να παρω την 8800 αλλα και αυτη ειχε καποια στοιχεια που δεν ειναι για μενα.

I just like to point and shoot :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HellasVagabond ( 5 Νοέ. 2004 , 01:09)

 

h d70 ειναι περισσοτερο χειροκινητη απο την 8700 οποτε μιλαμε πως ειναι για ατομα παθιασμενα με την φωτογραφια.

Εξαλλου η 8700 εχει 8,1 MP αναλυση ανω η d70 ειναι στα 6,1 τεραστια διαφορα.

Εγω ηθελα μια αυτοματη και πολυ καλη καμερα, ισως επρεπε να παρω την 8800 αλλα και αυτη ειχε καποια στοιχεια που δεν ειναι για μενα.

I just like to point and shoot :)

 

 

Η 8400 δεν έχει να ζηλέψει σε ρυθμίσεις από την D70. Πάνω κάτω τα ίδια είναι. Η διαφορά είναι ότι η D70 είναι τραγικά πιο γρήγορη και έχει πολύ καλύτερη ποιότητα εικόνας. :rolleyes:

Όσο για τα 2 megapixels διαφορά, τι να τα κάνεις; Τυπώνεις posters? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τραγικα καλυτερη και πιο φτηνη δεν μου λεει πολλα.

Οπως και να εχει δεν κανω posters αλλα μαρεσει να επεξεργαζομαι εικονες στο photoshop οποτε πεφτει μεγαλο zoom

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HellasVagabond ( 5 Νοέ. 2004 , 11:24)

 

Τραγικα καλυτερη και πιο φτηνη δεν μου λεει πολλα.

 

Οι SLR δεν έχουν καμία σχέση σε ποιότητα με τις compact μηχανές. Και μόνο ο μεγαλύτερος αισθητήρας που έχουν...

Να ξέρεις ότι οι 8άρες compact έχουν πολύ θόρυβο ειδικά σε υψηλά ISO.

 

Οπως και να εχει δεν κανω posters αλλα μαρεσει να επεξεργαζομαι εικονες στο photoshop οποτε πεφτει μεγαλο zoom

 

Και δεν σου φτάνουν τα 6 megapixels?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, και καλυτερη να μου εβγαινε η D70 πραγμα που αμφιβαλω γιατι οπως σου ειπα δεν μαρεσουν τα πολλα χειροκινητα στοιχεια που εχει μονο και μονο το μεγεθος που εχει η d70 δεν με βολευει.

Εδω και η 8700 μου φενεται μεγαλη φαντασου η αλλη

Link to comment
Share on other sites

Με τις αυτόματες ρυθμίσεις μην περιμένεις να καταφέρεις και πολλά πράγματα. Αλλά και η D70 έχει αυτόματο πρόγραμμα και δουλεύει εξαιρετικά καλά. Και βέβαια, όπως προειπώθηκε, η ποιότητα είναι τραγικά καλύτερη και η ταχύτητα εξαιρετικά μεγαλύτερη από οποιαδήποτε compact.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη γνωριζω ατομα και στην Olympus και στην Nikon και επειδη ρωτησα εμαθα πως μονο η χρωματικη απεικονηση ειναι ελαφρα καλυτερη στη D70 ενω σαν ποιοτητα ολικης εικονας οι 8700 - 8800 ειναι αρκετα ανωτερες της.

Επισης τα χειροκινητα στοιχεια της D70 πολυ απλα δεν μου χρειαζονται, δεν τραβαω καθε μερα φωτογραφιες και δεν ειμαι ψυχακιας - αργοσχολος σαν μερικους που κουβαλανε μηχανες μαζι τους ολη μερα και τραβανε οτι βρουνε και οπου το βρουνε.

Δεν ξερω τη στανταρτς εχετε εσεις αλλα η 8700 πιστευω πως ειναι στην κορυφη και με καλυπτει σε ολες τις πλευρες.

Link to comment
Share on other sites

Η 8700 έχει εξαιρετικά περισσότερο θόρυβο από την D70.

Δες εδώ και εδώ και πρόσεξε τα διαγράμματα: Η Nikon είναι πάνω από 3 στοπ καλύτερη (=ο θόρυβος της 8700 στo iso 100 είναι περισσότερος από της D70 σε iso 800!!!)

Δοκίμασα την 8700 και απογοητεύτηκα: Τόσο αργή μηχανή στην εστίαση δεν είχα ξαναδεί. Χάλια...

Επιπλέον η 8700 δεν έχει λιγότερες ρυθμίσεις από την d70.

Δεν θα σχολιάσω τον χαρακτηρισμό "ψυχάκιας - αργόσχολος" για όσους ασχολούνται σοβαρά με τη φωτογραφία.

Στο ξαναλέω: Αν δεν παίξεις με τις ρυθμίσεις, φωτογραφίες της προκοπής ΔΕΝ πρόκειται να βγάλεις...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...