Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ετσι κι αλλιως τι να κανεις και τα περισσοτερα ψευτο megapixels φιλε μου,μεχρι 6,7 ειναι καλα και βγαζεις αξιοπρεπεις φωτογραφιες.

σε canon θα σου προτεινα κι εγω να πας.

πολυ καλη η 70 και 75 οπως επισης και η ixus 850.:)

 

Τα "ψευτο megapixels" υπάρχουν μόνο στις κάμερες κάποιων εταιριών από αυτές που τις ακούς πρώτη φορά στη ζωή σου, οι οποίες το αναφέρουν ως εξής: "Via interpolation" και όποιος την πατήσει την πάτησε! Από κεί και πέρα ο καθένας βλέπει και κρίνει. Για μένα η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που τραβάει φωτογραφίες οι οποίες μου αρέσουν, έχει πολλά πραγματικά MP για να εκτυπώνω και τοίχους άμα λάχει, έχει μεγάλη αυτονομία μπαταρίας, παίρνει ευρέως διαδεδομένο και αξιόπιστο αποθηκευτικό μέσο μεγάλης χωρητικότητας, υψηλής ταχύτητας και χαμηλής τιμής (όπως οι SD), βίντεο 640x480 30fps με ήχο, και από κεί και πέρα τα αυτονόητα στο μενού (διάφραγμα, ISO, λειτουργίες φλάς κ.λπ.).

 

EDIT: Α ξέχασα... να έχει και μικρό μέγεθος!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Για μένα η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που τραβάει φωτογραφίες οι οποίες μου αρέσουν, έχει πολλά πραγματικά MP για να εκτυπώνω και τοίχους άμα λάχει, έχει μεγάλη αυτονομία μπαταρίας, παίρνει ευρέως διαδεδομένο και αξιόπιστο αποθηκευτικό μέσο μεγάλης χωρητικότητας, υψηλής ταχύτητας και χαμηλής τιμής (όπως οι SD), βίντεο 640x480 30fps με ήχο, και από κεί και πέρα τα αυτονόητα στο μενού (διάφραγμα, ISO, λειτουργίες φλάς κ.λπ.).

 

EDIT: Α ξέχασα... να έχει και μικρό μέγεθος!

 

polla MPixel (apo 8 kai pano) kai mikro megethos aisthitira (oles oi compact) = ptosi leptomereias kai poiotitas photo...

 

afto enoouse me ta pseftoMegapixel pou eipe parapano...

 

to oti tha s'aresei den simenei oti mia compact camera me 10mpixel vgazei kaliteres photos apo mia me 7mpixel...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την παρατήρηση σχετικά με τα πολλά megapixels που αναφέρεται από αρκετούς φίλους εδώ μέσα. Γι' αυτό και δεν έβαλα στα επιθυμητά χαρακτηριστικά τα πάρα πολλά megapixels. Έχω ακούσει κι εγώ για το μειονέκτημα των πολλών megapixels σε αρκετές περιπτώσεις.

Έχω σε πρώτη θέση της λίστας μου την Canon IXUS 70, αλλά και την καινούργια Canon Powershot A570 IS, που έχει οπτικό 4x αντί για 3x της IXUS 70.

Για τις νέες Olympus τι γνώμη έχετε??? Σκέφτομαι και την μ760 (7.1MP).

Κάτι σε Nikon υπάρχει με τις προτιμήσεις που ζητάω???

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια μέχρι τώρα. Αρχίζω και παίρνω μια κάποια κατεύθυνση, αλλά ακόμα δεν αποφάσισα. Θα εκτιμούσα και άλλες απόψεις περί του θέματος. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τα "ψευτο megapixels" υπάρχουν μόνο στις κάμερες κάποιων εταιριών από αυτές που τις ακούς πρώτη φορά στη ζωή σου, οι οποίες το αναφέρουν ως εξής: "Via interpolation" και όποιος την πατήσει την πάτησε! Από κεί και πέρα ο καθένας βλέπει και κρίνει. Για μένα η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που τραβάει φωτογραφίες οι οποίες μου αρέσουν, έχει πολλά πραγματικά MP για να εκτυπώνω και τοίχους άμα λάχει, έχει μεγάλη αυτονομία μπαταρίας, παίρνει ευρέως διαδεδομένο και αξιόπιστο αποθηκευτικό μέσο μεγάλης χωρητικότητας, υψηλής ταχύτητας και χαμηλής τιμής (όπως οι SD), βίντεο 640x480 30fps με ήχο, και από κεί και πέρα τα αυτονόητα στο μενού (διάφραγμα, ISO, λειτουργίες φλάς κ.λπ.).

 

EDIT: Α ξέχασα... να έχει και μικρό μέγεθος!

 

τα 10mp οπως λενε και τα παιδια ειναι υπερβολη για μια compact ψηφιακη που δεν θα σου δωσει και το επιθημητο αποτελεσμα,μεχρι 7 ειναι καλα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ρε παιδιά είστε όλοι χωρισμένοι σε στρατόπεδα (Canon, Sony κ.λπ) τότε γιατί δεν κάνουμε ένα τόπικ για την κάθε μάρκα και καθόμαστε και διαφωνούμε με τα MP; Εγω ας πούμε είμαι πωρωμένος με τις Pentax και ότι και να μου λέτε το ακούω βερεσέ!! Είχα (όπως έχω ήδη γράψει) μια Optio A10 (8MP) και τώρα έχω μια Optio A20 (10MP) και δεν έχω δεί από καμία άλλη μηχανή τέτοια ποιότητα σε ΌΛΕΣ τις συνθήκες (μέρα, νύχτα, συννεφιά, ηλιοφάνεια, μέχρι και κόντρα στον ήλιο!!). Ο καθένας έχει σχηματίσει ήδη γνώμη και κρίση και έχει πάρει το δρόμο του! Ούτε εσείς θα με πείσετε ποτέ να πάρω μια Canon ούτε οι Sony-άκηδες θα πείσουν τον οποιονδήποτε να πάρει Sony και πάει λέγοντας. Τι καθόμαστε και το συζητάμε; Το καλύτερο είναι ένας που δεν έχει ιδέα από ψηφιακές, να μαζέψει 2-3 φωτογραφίες από κάθε μηχανή και να δεί ποιές του αρέσουν πιο πολύ! Γι' αυτό και εγώ δεν έχω πεί ποτέ σε κανέναν "πάρε Pentax"! Πάντα λέω "δώσε μου το e-mail σου να σου στείλω 2-3 φωτογραφίες". Με το να γράφουμε αυτή είναι η καλύτερη και η άλλη είναι η καλύτερη δεν πείθουμε κανέναν! Ούτε εμένα με έπεισε κάποιος για τις Pentax. Είχε την Optio A10 η κοπέλα μου και έπαθα πλάκα με τις φωτογραφίες που έβγαζε οπότε όταν ήρθε η ώρα να αποκτήσω κι εγώ ψηφιακή δεν το σκέφτηκα καν. Κάπως έτσι πρέπει να καταλήγουμε σε μια αγορά κι όχι από τα λεγόμενα του ενός και του άλλου. Αν θέλετε εγω είμαι πρόθυμος και με τη βοήθεια των mods να κάνουμε κάποια uploads με πακετάκια από φωτογραφίες και να βάλουμε τα links στο topic έτσι ωστέ όταν κάποιος ρωτάει ποιά είναι η "καλύτερη" να του λέμε "ορίστε το link" και να κρίνει μόνος του σύμφωνα με την υποκειμενικότητα της κρίσης του. Αν διαφωνείτε σε κάτι είμαι πολύ ανοιχτός για κουβέντα.
Link to comment
Share on other sites

Αφού ρε παιδιά είστε όλοι χωρισμένοι σε στρατόπεδα (Canon, Sony κ.λπ) τότε γιατί δεν κάνουμε ένα τόπικ για την κάθε μάρκα και καθόμαστε και διαφωνούμε με τα MP; Εγω ας πούμε είμαι πωρωμένος με τις Pentax και ότι και να μου λέτε το ακούω βερεσέ!! Είχα (όπως έχω ήδη γράψει) μια Optio A10 (8MP) και τώρα έχω μια Optio A20 (10MP) και δεν έχω δεί από καμία άλλη μηχανή τέτοια ποιότητα σε ΌΛΕΣ τις συνθήκες (μέρα, νύχτα, συννεφιά, ηλιοφάνεια, μέχρι και κόντρα στον ήλιο!!). Ο καθένας έχει σχηματίσει ήδη γνώμη και κρίση και έχει πάρει το δρόμο του! Ούτε εσείς θα με πείσετε ποτέ να πάρω μια Canon ούτε οι Sony-άκηδες θα πείσουν τον οποιονδήποτε να πάρει Sony και πάει λέγοντας. Τι καθόμαστε και το συζητάμε; Το καλύτερο είναι ένας που δεν έχει ιδέα από ψηφιακές, να μαζέψει 2-3 φωτογραφίες από κάθε μηχανή και να δεί ποιές του αρέσουν πιο πολύ! Γι' αυτό και εγώ δεν έχω πεί ποτέ σε κανέναν "πάρε Pentax"! Πάντα λέω "δώσε μου το e-mail σου να σου στείλω 2-3 φωτογραφίες". Με το να γράφουμε αυτή είναι η καλύτερη και η άλλη είναι η καλύτερη δεν πείθουμε κανέναν! Ούτε εμένα με έπεισε κάποιος για τις Pentax. Είχε την Optio A10 η κοπέλα μου και έπαθα πλάκα με τις φωτογραφίες που έβγαζε οπότε όταν ήρθε η ώρα να αποκτήσω κι εγώ ψηφιακή δεν το σκέφτηκα καν. Κάπως έτσι πρέπει να καταλήγουμε σε μια αγορά κι όχι από τα λεγόμενα του ενός και του άλλου. Αν θέλετε εγω είμαι πρόθυμος και με τη βοήθεια των mods να κάνουμε κάποια uploads με πακετάκια από φωτογραφίες και να βάλουμε τα links στο topic έτσι ωστέ όταν κάποιος ρωτάει ποιά είναι η "καλύτερη" να του λέμε "ορίστε το link" και να κρίνει μόνος του σύμφωνα με την υποκειμενικότητα της κρίσης του. Αν διαφωνείτε σε κάτι είμαι πολύ ανοιχτός για κουβέντα.

 

λογικο αυτο που λες απλα καμια φορα ο καθενας κρινει και βαση των δικων του υποκειμενικων αντιληψεων.πχ ο αδερφος μου δεν παει με τιποτα της σονυ ενω εγω ειμαι φαν.

οπως και να εχει σκεφτομαι να χτυπησω την Τ100 ΣΟΝΥ την εχει δοκιμασει κανενας???να μου πει εντυπωσεις???σαν τεχνικα χαρακτηριστικα και σχεδιασμοι μου αρεσει παρα πολυ και η οθοναρα της των 3'' ειναι ολα τα λεφτα..καμια αλλη παραπλησια προταση???δλδ μικρουλα ομορφουλα με 3'' οθονη με 6-8 ΜΡ σταθεροποιητη εικονας και εννοειται να βγαζει και καλες φωτο...δεν με ενδιαφερει επαγγελματικα απλα θελω να μου βγαζει καλες φωτο στις διαφορες εκδηλωσεις μου

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Αφού ρε παιδιά είστε όλοι χωρισμένοι σε στρατόπεδα (Canon, Sony κ.λπ) τότε γιατί δεν κάνουμε ένα τόπικ για την κάθε μάρκα και καθόμαστε και διαφωνούμε με τα MP; Εγω ας πούμε είμαι πωρωμένος με τις Pentax και ότι και να μου λέτε το ακούω βερεσέ!! Είχα (όπως έχω ήδη γράψει) μια Optio A10 (8MP) και τώρα έχω μια Optio A20 (10MP) και δεν έχω δεί από καμία άλλη μηχανή τέτοια ποιότητα σε ΌΛΕΣ τις συνθήκες (μέρα, νύχτα, συννεφιά, ηλιοφάνεια, μέχρι και κόντρα στον ήλιο!!). Ο καθένας έχει σχηματίσει ήδη γνώμη και κρίση και έχει πάρει το δρόμο του! Ούτε εσείς θα με πείσετε ποτέ να πάρω μια Canon ούτε οι Sony-άκηδες θα πείσουν τον οποιονδήποτε να πάρει Sony και πάει λέγοντας. Τι καθόμαστε και το συζητάμε; Το καλύτερο είναι ένας που δεν έχει ιδέα από ψηφιακές, να μαζέψει 2-3 φωτογραφίες από κάθε μηχανή και να δεί ποιές του αρέσουν πιο πολύ! Γι' αυτό και εγώ δεν έχω πεί ποτέ σε κανέναν "πάρε Pentax"! Πάντα λέω "δώσε μου το e-mail σου να σου στείλω 2-3 φωτογραφίες". Με το να γράφουμε αυτή είναι η καλύτερη και η άλλη είναι η καλύτερη δεν πείθουμε κανέναν! Ούτε εμένα με έπεισε κάποιος για τις Pentax. Είχε την Optio A10 η κοπέλα μου και έπαθα πλάκα με τις φωτογραφίες που έβγαζε οπότε όταν ήρθε η ώρα να αποκτήσω κι εγώ ψηφιακή δεν το σκέφτηκα καν. Κάπως έτσι πρέπει να καταλήγουμε σε μια αγορά κι όχι από τα λεγόμενα του ενός και του άλλου. Αν θέλετε εγω είμαι πρόθυμος και με τη βοήθεια των mods να κάνουμε κάποια uploads με πακετάκια από φωτογραφίες και να βάλουμε τα links στο topic έτσι ωστέ όταν κάποιος ρωτάει ποιά είναι η "καλύτερη" να του λέμε "ορίστε το link" και να κρίνει μόνος του σύμφωνα με την υποκειμενικότητα της κρίσης του. Αν διαφωνείτε σε κάτι είμαι πολύ ανοιχτός για κουβέντα.

 

φιλε μου αφου σου αρεσουν οι pentax γιατι το ρωτας και δεν πας να παρεις μια?μια χαρα ειναι,προσωπικα εχω παρει και pentax και sony και canon και nikon και olympus.εχω καταληξει στην canon κυριως λογω του μενου και της εμφανισης που εχουν καποιες απο τις ψηφιακες της,κι εννοειται οτι εχουν και καλο φακο για το μεγεθος του.απο κει κι επειτα ο καθενας μπορει να γραψει την γνωμη του και τα πιστευω του εδω μεσα χωρις να ερχεται σε αντιπαραθεσεις με αλλα μελη.

ενα καλο site για να το ψαξεις και λιγο καλυτερα το θεμα ειναι το http://www.dpgr.gr

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αφου σου αρεσουν οι pentax γιατι το ρωτας και δεν πας να παρεις μια?

 

ενα καλο site για να το ψαξεις και λιγο καλυτερα το θεμα ειναι το http://www.dpgr.gr

 

1. Δε σε καταλαβαίνω... Μάλλον είσαι λίγο αφηρημένος... Αν διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά το πόστ μου τότε θα καταλάβεις οτι είμαι ήδη κάτοχος Pentax.

 

2. Το γνωρίζω το συγκεκριμένο site.

 

3. Επειδή λοιπόν, όπως είπες κι εσύ, ο καθένας λέει τη γνώμη του και τα πιστεύω του αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ενοχλήθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλοί νομίζω ότι δεν είναι "οπαδοί" της μιας ή της άλλης εταιρίας, καλό θα ήτανε όταν γνωρίζουμε κάποια πράγματα για κάποιες μηχανές απλά να τα λέμε, έτσι ώστε να αλληλοβοηθιόμαστε.

Δεν νομίζω να έχει βγει η τέλεια φωτογραφική μηχανή.

Οπότε μπορούμε να είμαστε το κατά δύναμην αντικειμενικοί και να αναφέρουμε τα συν και τα πλην ενός συγκεκριμένου μοντέλου και όχι εταιρίας, εφόσον είμαστε κάτοχοι ή έχουμε διαβάσει σχετικά.

Δεν χρειάζεται πόρωση. Δεν νομίζω κανείς μας να έχει μετοχές στην Sony, στην Pentax, στην Canon κλπ!;)

Link to comment
Share on other sites

Για τη fuji f20 τι λέτε (περίπου 150 ευρώ);

 

Κοίταξα τις προδιαγραφές και είναι ίδια με τη f30 εκτός την μικρότερη οθόνη και την μικρότερη μπαταρία.

Καμιά γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

1. Δε σε καταλαβαίνω... Μάλλον είσαι λίγο αφηρημένος... Αν διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά το πόστ μου τότε θα καταλάβεις οτι είμαι ήδη κάτοχος Pentax.

 

2. Το γνωρίζω το συγκεκριμένο site.

 

3. Επειδή λοιπόν, όπως είπες κι εσύ, ο καθένας λέει τη γνώμη του και τα πιστεύω του αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ενοχλήθηκες.

δεν ενοχληθηκα φιλε μου,απλα δεν ημαστε σε στρατοπεδα,απλα το θεμα ειναι τι εχει βολεψει τον καθενα κι εννοω σε μια ψηφιακη,εγω ας πουμε ειχα πει οτι δεν θα ξαναπαρω sony λογω του οτι δεν ειχα μεινει ευχαριστημενος ομως γλυκοκοιταζω την t100.

Επειδή πολλοί νομίζω ότι δεν είναι "οπαδοί" της μιας ή της άλλης εταιρίας, καλό θα ήτανε όταν γνωρίζουμε κάποια πράγματα για κάποιες μηχανές απλά να τα λέμε, έτσι ώστε να αλληλοβοηθιόμαστε.

Δεν νομίζω να έχει βγει η τέλεια φωτογραφική μηχανή.

Οπότε μπορούμε να είμαστε το κατά δύναμην αντικειμενικοί και να αναφέρουμε τα συν και τα πλην ενός συγκεκριμένου μοντέλου και όχι εταιρίας, εφόσον είμαστε κάτοχοι ή έχουμε διαβάσει σχετικά.

Δεν χρειάζεται πόρωση. Δεν νομίζω κανείς μας να έχει μετοχές στην Sony, στην Pentax, στην Canon κλπ!;)

σωστος:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για τη fuji f20 τι λέτε (περίπου 150 ευρώ);

 

Κοίταξα τις προδιαγραφές και είναι ίδια με τη f30 εκτός την μικρότερη οθόνη και την μικρότερη μπαταρία.

Καμιά γνώμη;

 

aporo pos kai exei 50euro fthinotera apo tin F11...!

 

poli kali einai i F20... isos kapoia canon 'i olympus na exei kaliteres proines photos... alla pairneis tin kaliteri compact gia nixta kai mia poli kali genikis xrisis... (gia sony, pentax, casio kai alles pou akoustikan, einai gia gelia i sigrisi... boostarisma sta xromata gia na xanete i tholoura kai agios o theos...)

 

gia 150euro... einai kelepouri!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, ανεξαρτήτως του τι λέγεται για στρατόπεδα και προτιμήσεις σε συγκεκριμένες εταιρίες, μετά από σκέψη ορισμένων ημερών, το αποφάσισα.

Πήγα λοιπόν το απόγευμα και "χτύπησα" την Canon digital IXUS 70 (€309 τελική) μαζί με καρτούλα SD 2GB και μέχρι τώρα οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Αύριο θα πάρω τις πρώτες πρωϊνές λήψεις και θα σας μεταφέρω τις περαιτέρω παρατηρήσεις μου, αν και δεν είμαι ειδικός στη φωτογραφία.

Πάντως συνεκτιμώντας την ποιότητα κατασκευής (αν και με το μικρό της μέγεθος δε σου πολυγεμίζει το μάτι για την ανθεκτικότητά της) και τη γκάμα των λειτουργιών της, για την κατηγορία τιμής στην οποία ανήκει (με εξαίρεση την έλλειψη οπτικού σταθεροποιητή και μεγαλύτερου οπτικού zoom) θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή . :)

 

Υ.Γ.: Μέχρι πόση χωρητικότητα ανεβαίνουν οι "απλές" SD???? Κυκλοφορεί κάτι σε πάνω από 2GB ή να περιμένω να έρθουν oι SDHC????

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

δεν ενοχληθηκα φιλε μου,απλα δεν ημαστε σε στρατοπεδα,απλα το θεμα ειναι τι εχει βολεψει τον καθενα κι εννοω σε μια ψηφιακη,εγω ας πουμε ειχα πει οτι δεν θα ξαναπαρω sony λογω του οτι δεν ειχα μεινει ευχαριστημενος ομως γλυκοκοιταζω την t100.

 

σωστος:)

 

To κελεπουρι του αιωνα ειναι η F31fd στα 229!!! Δεν νομιζω να υπαρχει κατι σημερα σε τιμη/αποδοσση που να συγκρινεται.

Link to comment
Share on other sites

To κελεπουρι του αιωνα ειναι η F31fd στα 229!!! Δεν νομιζω να υπαρχει κατι σημερα σε τιμη/αποδοσση που να συγκρινεται.

Πού την βρήκες 229;

...
Link to comment
Share on other sites

To κελεπουρι του αιωνα ειναι η F31fd στα 229!!! Δεν νομιζω να υπαρχει κατι σημερα σε τιμη/αποδοσση που να συγκρινεται.

 

μια τετοια τιμη οντως ειναι φοβερη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να αγοράσω την F31fd που αναφέρατε ή την sony t10 που πουλάει ο mplip^ ;

Με ενδιαφέρει μόνο η φωτογραφία, όχι τα video που τραβάνε.

...
Link to comment
Share on other sites

Να αγοράσω την F31fd που αναφέρατε ή την sony t10 που πουλάει ο mplip^ ;

Με ενδιαφέρει μόνο η φωτογραφία, όχι τα video που τραβάνε.

 

Φίλε salonicafan_TASO, εγώ προσωπικά θα σε συμβούλευα να προτιμήσεις την F31fd. Κοίταξα τα χαρακτηριστικά της και έπαθα πλάκα με το λόγο απόδοσης προς τιμή που δίνει. Αν βγάζει και ανάλογες φωτογραφίες σίγουρα είναι ευκαιρία. Στα €229 που είναι η προσφορά είναι αμαρτία να μην την προτιμήσεις!!!

 

Πάντως και η Canon IXUS 70 που πήρα χτες είναι πολύ καλή. Τη συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον ψάχνει compact κοντά στα €300

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

μια τετοια τιμη οντως ειναι φοβερη.

 

Αν ξερεις λιγα πραγματα η σκοπευεις να κανεις κατι παραπανω απο το να τραβας οτι βλεπεις στον αυτοματο, η F31fd ειναι μονοδρομος, οχι μονον σε αυτα τα χρηματα αλλα και σε πολλα παραπανω. Θελει να μαθεις να παιζεις λιγο με τις ρυθμισεις αλλα μπορεις να βγαλεις αποτελεσματα που πλησιαζουν dslr. Αν εισαι του αυτοματου, παρε οτιδηποτε και θα εισαι οκ. Σαφως βεβαια για μια απλη compact θα προτεινα την ixus που αναφερει ο φιλος πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξερεις λιγα πραγματα η σκοπευεις να κανεις κατι παραπανω απο το να τραβας οτι βλεπεις στον αυτοματο, η F31fd ειναι μονοδρομος, οχι μονον σε αυτα τα χρηματα αλλα και σε πολλα παραπανω. Θελει να μαθεις να παιζεις λιγο με τις ρυθμισεις αλλα μπορεις να βγαλεις αποτελεσματα που πλησιαζουν dslr. Αν εισαι του αυτοματου, παρε οτιδηποτε και θα εισαι οκ. Σαφως βεβαια για μια απλη compact θα προτεινα την ixus που αναφερει ο φιλος πιο πανω.

 

Πολύ χρήσιμο το μήνυμα σου αλλά τι άλλα πράγματα μπορείς να κάνεις με τι φωτογραφική των 200+ ευρό;

...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο το μήνυμα σου αλλά τι άλλα πράγματα μπορείς να κάνεις με τι φωτογραφική των 200+ ευρό;

 

Με αυτην πολλα. Βασικα εννοω τις ρυθμισεις. Η F30/31 για παραδειγμα οταν βαζει φλας ανεβαζει το ISO στα 800 στον αυτοματο, που μπορει να μη χρειαζεται. Αν το βαλεις χειροκινητο χαμηλοτερα θα εχεις καλυτερη φωτο. Διαβασε απο το review της F30:

 

First the good news; the F30 is, as noted elsewhere, by far the most capable compact camera on the market when it comes to shooting at higher ISO's - in low light. It also offers one of the highest resolutions on the market, meaning sharp, detailed images (and at lower ISO settings even low contrast detail such as hair and foliage is captured well, without the usual blurring effect of heavy noise reduction). The images are a little less saturated than many consumer cameras, but that's easily fixed - if you want to - by switching to 'chrome' mode or simply tweaking in an application such as Photoshop. Focus is very reliable, white balance excellent in 'normal' situations and color natural and accurate.

 

On the downside there is a tendency to overexposure and burnt out highlights, and the default contrast is way too high (in as much as there is clipping of both shadows and highlights) - something you can't change, though some users have reported getting better results by sticking the camera in Portrait mode, even when shooting landscapes. There is also some purple fringing.

 

That all said, if you're prepared to do a little work - both in camera (mainly AE compensation and manual white balance) and in post processing (to lift the shadows), the results you can get from the F30 are almost in a class of their own - particularly in low light. It's worth noting that virtually all the problems below are applicable only when shooting in bright, contrasty situations.

 

The F30 may be a class-leading performer in low light, but in very bright conditions getting the shot you want can be a little hit and miss. Left on the default settings (pattern metering, area focus), the F30 consistently overexposes bright scenery; unfortunate considering that the steep tone curve (see below) is particularly unforgiving, with even the mildest overexposure causing serious highlight clipping. The lack of a histogram in record mode is made worse by the fact that the LCD cannot be relied upon as an indicator of exposure - all the overexposed shots here looked fine in the instant review. The answer - though in a camera like this it's hardly an ideal one - is to use at least -0.67 EV exposure compensation when shooting in bright conditions, and to avoid re framing after half-pressing the shutter (this locks the AE as well as the focus, and can lead to exposure problems when using area autofocus).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια μια βοηθεια.

προσπαθω καποιες φορες με την canon Να βγαλω φωτογραφια σε μερος που εχει φως αλλα θελω να βγαλω σε αποσταση περιπου 3 μετρων το αντικειμενο που θελω,ισως και πιο λιγο.

αν βαλω φλας μου την βγαζει σκοτεινη,αν την βγαλω με χωρις φλας μου την βγαζει κουνημενη,θελει που σταθερο χερι εκει.

προτεινετε μου μια ψηφιακη που να μην εχω αυτο το προβλημα,υπαρχει αραγε?για καλη μιλαω παντα ανεξαρτητου τιμης.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια μια βοηθεια.

προσπαθω καποιες φορες με την canon Να βγαλω φωτογραφια σε μερος που εχει φως αλλα θελω να βγαλω σε αποσταση περιπου 3 μετρων το αντικειμενο που θελω,ισως και πιο λιγο.

αν βαλω φλας μου την βγαζει σκοτεινη,αν την βγαλω με χωρις φλας μου την βγαζει κουνημενη,θελει που σταθερο χερι εκει.

προτεινετε μου μια ψηφιακη που να μην εχω αυτο το προβλημα,υπαρχει αραγε?για καλη μιλαω παντα ανεξαρτητου τιμης.

 

Φίλε ταξιδιώτη, αυτό είναι κλασικό πρόβλημα.

Με φλάς βγαίνει σκοτεινή γιατί η μηχανή προσπαθεί να εξισορρπήσει το δυνατό φως που προέρχεται από το φλάς με τον φωτισμό του δωματίου(αλλιώς θα έβγαιναν όλα κάτασπρα).

Αν υπάρχει κάποια σκηνή για indoor shooting προσπάθησέ το.(δεν μπορεί, θα έχει):)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...