Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολυ καλη μηχανη.

 

εχω την canon ixus 800is και ειδικα στο πολυ φως ειναι τελεια :D :D

 

στο σκοταδι ακομη και με τριποδακι εχει θορυβο :( :(

 

Περιεργο φιλε papad...εχω την Ixus65 και εχει πολυ καλες φωτο στο σκοταδι...ειμουν βεβαιος οτι η 800 θα ηταν πολυ καλυτερη....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

η 850 δεν ειναι τοσο καλη οσο η 800

 

η αληθεια ειναι οτι αυτα μου τα ειπα κι αλλοι ωσπου τις τεσταρα και τις 2 μαζι κι οτι μου ελεγαν οτι η 800 ηταν πιο καλη ανακαλυψα οτι ηταν μπαρουφες.ειδκα και σε καποια sites που διαβαζα το μακρυ και το κοντο τους.

μια χαρα ειναι η 850 και ειναι ελαφρως καλυτερη απο την 800,οσο για το φακο της σιγουρα ειναι καλυτερος ο 28αρης της 850.:)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

η 850 δεν ειναι τοσο καλη οσο η 800

 

Θα συμφωνήσω και εγώ με αυτή την άποψη τόσο από σχόλια

χρηστών τόσο και από reviews και των 2 σε αξιόπιστα sites

αυτό το συμπέρασμα βγαίνει.

 

Πάντως η 800 είναι σίγουρα πιο όμορφη!

;)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με αυτή την άποψη τόσο από σχόλια

χρηστών τόσο και από reviews και των 2 σε αξιόπιστα sites

αυτό το συμπέρασμα βγαίνει.

 

Πάντως η 800 είναι σίγουρα πιο όμορφη!

;)

 

ε,εκει εχεις δικιο αφου ειναι αξιοπιστα τα sites κατι θα ξερεις κι εσυ.

τωρα βεβαια δεν ξερω πως ειναι να τις τεσταρεις και τις 2 με τα ματια σου κι οχι απο sites και γνωμες χρηστων.εκει δεν ξερω αν τα ματια λενε αληθεια η ψεμματα το θεμα ειναι οτι εμενα με αφησε απολυτα ικανοποιημενο,αν δεν με αφηνε θα κρατουσα την 800 αντι για την 850,ομως διαλεξα να δωσω την 800 οποτε αυτο κατι λεει απο εναν χρηστη που εχει αλλαξει ΠΟΛΛΕΣ ψηφιακες κι οχι 1 η 2 μηχανες και μπορει τουλαχιστον σε αυτο να εχει μια καλη αποψη,τωρα αν καποιοι ειναι οπαδοι των sites προβλημα τους,κι εγω αν εδινα βαρος σε γνωμες sites εννοειται οτι μπορει να ημουν και κολλημενος ομως εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη σε αυτο που βλεπουν τα ματια μου.

μπορω να πω ομως το αλλο,οτι αν καποιος εχει την 800 δεν αξιζει να παρει την 850,ναι αυτο το λεω γιατι στην ουσια δεν προσφερει και πολλα περισσοτερα περα απο τον φακο κι απο το καπως ανανεωμενο της Menu.τωρα το αν ειναι ομορφη κι εδω βιαζεσαι γιατι ειναι το πως το βλεπει ο καθενας πιο χλιδατη ας πουμε στα ματια μου φαινεται η 850,απο πισω ομως θα προτιμουσα να ειναι μαυρη σαν την 800.

και στο κατω κατω μια ψηφιακη ειναι πια δεν ειναικαι κατι που θα το παντρευτουμε και pls καλυτερα ας το σταματησουμε εδω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ε,εκει εχεις δικιο αφου ειναι αξιοπιστα τα sites κατι θα ξερεις κι εσυ.

τωρα βεβαια δεν ξερω πως ειναι να τις τεσταρεις και τις 2 με τα ματια σου κι οχι απο sites και γνωμες χρηστων.εκει δεν ξερω αν τα ματια λενε αληθεια η ψεμματα το θεμα ειναι οτι εμενα με αφησε απολυτα ικανοποιημενο,αν δεν με αφηνε θα κρατουσα την 800 αντι για την 850,ομως διαλεξα να δωσω την 800 οποτε αυτο κατι λεει απο εναν χρηστη που εχει αλλαξει ΠΟΛΛΕΣ ψηφιακες κι οχι 1 η 2 μηχανες και μπορει τουλαχιστον σε αυτο να εχει μια καλη αποψη,τωρα αν καποιοι ειναι οπαδοι των sites προβλημα τους,κι εγω αν εδινα βαρος σε γνωμες sites εννοειται οτι μπορει να ημουν και κολλημενος ομως εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη σε αυτο που βλεπουν τα ματια μου.

μπορω να πω ομως το αλλο,οτι αν καποιος εχει την 800 δεν αξιζει να παρει την 850,ναι αυτο το λεω γιατι στην ουσια δεν προσφερει και πολλα περισσοτερα περα απο τον φακο κι απο το καπως ανανεωμενο της Menu.τωρα το αν ειναι ομορφη κι εδω βιαζεσαι γιατι ειναι το πως το βλεπει ο καθενας πιο χλιδατη ας πουμε στα ματια μου φαινεται η 850,απο πισω ομως θα προτιμουσα να ειναι μαυρη σαν την 800.

και στο κατω κατω μια ψηφιακη ειναι πια δεν ειναικαι κατι που θα το παντρευτουμε και pls καλυτερα ας το σταματησουμε εδω.

 

Το ''κάτι θα ξέρεις και εσύ'' ακούγεται ειρωνικό και υποτιμητικό συνάμα,

πιστεύω δε από την έως τώρα εμπειρία και αναζήτηση μου όσο αφορά

τα gadgets και γενικά τις ηλεκτρονικές συσκευές με έχει βοηθήσει να αναπτύξω

κριτικό πνεύμα απέναντι στα sites που τις προβάλλουν

γνωρίζοντας έτσι πότε αυτά μεροληπτούν και πότε όχι, για αυτό πρέπει

να επισκεπτόμαστε όσο το δυνατότερο περισσότερα sites.

 

Συνεπώς εγώ, και από όσο ξέρω χιλιάδες χρήστες εμπιστεύονται sites

όπως dcresource,dpreview κ.τ.λ. για τις ψηφιακές φωτογραφικές

μηχανές και είναι γνωστό εις πάση το πόσο αξιόπιστα ή μη είναι τα

συγκεκριμένα sites. Αν δεν ήταν αξιόπιστα δεν νομίζω ότι θα είχαν

την απήχηση που έχουν. Βέβαια δεν αντιλέγω ότι η άμεση σύγκριση

είναι το καλύτερο μέσο σε όποιον όμως έχει την δυνατότητα να το κάνει.

 

Δεν θα αναφερθώ στην εξωτερική εμφάνιση και το design καθώς

αποτελεί υποκειμενικό ζήτημα και ο καθένας εκφέρει ξεχωριστή

άποψη στο αν του αρέσει ή όχι π.χ. η 800 ή η 850.

 

Και τέλος, για εσένα που αλλάζεις συνεχώς gadgets πουλώντας

το ένα και αγοράζοντας το άλλο δεν είναι κάτι το οποίο θα

''παντρευτείς'' όπως εσύ χαρακτηριστικά αναφέρεις όμως,

για το μέσο χρήστη συμπεριλαμβανομένου και εμένα δεν είναι

εύκολο να αγοράζει σχεδόν κάθε εξάμηνο ένα νέο προϊόν που η

κάθε εταιρεία έχοντας κάνει ελάχιστες βελτιώσεις πλασάρει στην

αγορά.

 

Αυτό άλλωστε είναι το θέμα της σύγκρισης που γίνεται εδώ ενώ

εσύ υποστηρίζεις πως η 850 προσφέρει σημαντικές βελτιώσεις

έναντι της 800 τα αναξιόπιστα sites όπως εσύ κατονόμασες όχι

μόνο υποστηρίζουν το αντίθετο αλλά υποστηρίζουν πως η ποιότητα

των φωτογραφιών δεν είναι αντάξια της 800.

 

Και θέτω το ερώτημα οι χρήστες θα πιστέψουν εσένα ή τα sites στα

οποία τα tests γίνονται από επαγγελματίες φωτογράφους τα οποία

έχουν χρόνια παρουσία στον χώρο και έχουν πλέον καθιερωθεί στην

συνείδηση των χρηστών;

 

ΥΣ: Δεν επρόκειτο να απαντήσω αντικρούοντας την άποψη σου

αλλά το ''κάτι θα ξέρεις και εσύ'' με ενόχλησε.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

mano μου γουστο σου και καπελο σου το τι πιστευεις εσυ,το κατι θα ξερεις κι εσυ καθε αλλο παρα ειρωνικο δεν το εννοουσα και ξερεις ειδικα εσυ αν σε υποτιμαω η οχι,αν ειναι δυνατον.το πηρες ειρωνικο εσυ,ομως δεν πειραζει.

και ξαναλεω για ενα χρηστη που εχει την 800 δεν αξιζει να περασει στην 850. λογω του οτι οι διαφορες ειναι μικρες περα απο την εμφανιση.

κι εγω επισκεπτομαι τα συγκεκριμενα sites ομως εχω ενα μικρο κολλημα,αμα δεν δω με τα ματια μου δεν πιστευω,κακο ειναι?δεν νομιζω.

κι αν δεν μου αρεσε η 850 τοτε θα την εδινα αντι την 800 που εδωσα τελικα.και δεν εννοω στην εμφανιση.και τελος η ψηφιακη δεν ειναι κατι που αλλαζω και τοσο γρηγορα.συντομα θα ανεβασω και φωτος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

mano μου γουστο σου και καπελο σου το τι πιστευεις εσυ,το κατι θα ξερεις κι εσυ καθε αλλο παρα ειρωνικο δεν το εννοουσα και ξερεις ειδικα εσυ αν σε υποτιμαω η οχι,αν ειναι δυνατον.το πηρες ειρωνικο εσυ,ομως δεν πειραζει.

και ξαναλεω για ενα χρηστη που εχει την 800 δεν αξιζει να περασει στην 850. λογω του οτι οι διαφορες ειναι μικρες περα απο την εμφανιση.

κι εγω επισκεπτομαι τα συγκεκριμενα sites ομως εχω ενα μικρο κολλημα,αμα δεν δω με τα ματια μου δεν πιστευω,κακο ειναι?δεν νομιζω.

κι αν δεν μου αρεσε η 850 τοτε θα την εδινα αντι την 800 που εδωσα τελικα.και δεν εννοω στην εμφανιση.και τελος η ψηφιακη δεν ειναι κατι που αλλαζω και τοσο γρηγορα.συντομα θα ανεβασω και φωτος.

 

Οκ Γιάννη μου ο καθένας την αποψή του, λύθηκε η παρεξήγηση!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Οκ Γιάννη μου ο καθένας την αποψή του, λύθηκε η παρεξήγηση!

:)

 

αυτο εννοειται,αλλα τωρα με τσατισες και δεν θα σε παιζω:lol:

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Να ρωτησω κατι?

Προσφατα αγορασα μια ψηφιακη φωτογραφικη Canon Ixus 65

Επειδή γεμισε η μνημη 512 περασα τις φωτο στον υπολογιστη. Αργοτερα τραβηξα και αλλες φωτο τις περασα και αυτες στον υπολογιστη περιπου 800μβ

Αγορασα μετα μια μνημη 1 μβ και αποφασισα να περασω τις φωτο στη μνημη γιανα τις δειξω. Δυστυχως ενω η μνημη ειναι γεματη η μηχανη δεν τις αναγνωριζει

Καμια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Να ρωτησω κατι?

Προσφατα αγορασα μια ψηφιακη φωτογραφικη Canon Ixus 65

Επειδή γεμισε η μνημη 512 περασα τις φωτο στον υπολογιστη. Αργοτερα τραβηξα και αλλες φωτο τις περασα και αυτες στον υπολογιστη περιπου 800μβ

Αγορασα μετα μια μνημη 1 μβ και αποφασισα να περασω τις φωτο στη μνημη γιανα τις δειξω. Δυστυχως ενω η μνημη ειναι γεματη η μηχανη δεν τις αναγνωριζει

Καμια ιδεα

 

Μάλλον δεν τις βάζεις στο σωστό φάκελο στον οποίο "περιμένει" να τις βρεί η κάμερα κι έτσι τις αγνοεί! Κάνε φορμάτ, τράβα μια φωτογραφία και μετά πάνε στην κάρτα μνήμης και δες σε ποιό φάκελο τις αποθηκεύει η κάμερά σου. Πρέπει να τις βάλεις οπωσδήποτε στον ίδιο φάκελο αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωσει να τις "δεί". Εκτός από αυτό το συγκεκριμένο directory δε διαβάζει τίποτε άλλο στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα στεφιδη!!!!!!δεν σε ξερω απλα ειδα το ποστ και το σηματακι!

 

Σ'ευχαριστώ :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εχω ακουσει φιλε μου ειναι καλη ψηφιακη και σε καλη τιμουλα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

an itan na paro pantos kapoia psifiaki mexri 300 euro tha epairna mallon kapoia sony.

auto to leo giati exo tin cannon tin a700 k enas filos mou tin sony w70.i diafora sta xromata einai terastia.sti sony einai poli pio zontana,opos episis k i poiotita sta videakia einai poli kaliteri..

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως sony ψηφιακες δεν κοιταζω αν και που και που μπαινω στην περιεργεια να παρω κανενα νεο της μοντελο,απο την p200 που ειχα ημουν πολυ απογοητευμενος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως sony ψηφιακες δεν κοιταζω αν και που και που μπαινω στην περιεργεια να παρω κανενα νεο της μοντελο,απο την p200 που ειχα ημουν πολυ απογοητευμενος.

 

 

 

koitakste xromata tis sony w30 http://www.deviantart.com/deviation/47637819/?qo=11&q=by%3Atheskyetc&qh=sort%3Atime+-in%3Ascraps

 

 

k i canon http://www.deviantart.com/deviation/47782461/?qo=10&q=by%3Abreakinglikewave&qh=sort%3Atime+-in%3Ascraps

 

 

oxi paromoia xromata alla i sony ta spaei genika..

Link to comment
Share on other sites

 

Καταρχήν αν έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες νομίζω οτι θα το προτιμούσαμε όλοι. Στο θέμα μας τώρα, από τις φωτογραφίες που παραθέτεις, αυτή που τραβήχτηκε με τη Sony μου δίνει την εντύπωση οτι έχει υποστεί επεξεργασία.

 

Υ.Γ.: Τελείως αντικειμενικά αφού ούτε Sony έχω, ούτε Canon :D :D

Link to comment
Share on other sites

γιατι πιστευω κι εγω το ιδιο,η μαλλον ειμαι σιγουρος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν αν έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες νομίζω οτι θα το προτιμούσαμε όλοι. Στο θέμα μας τώρα, από τις φωτογραφίες που παραθέτεις, αυτή που τραβήχτηκε με τη Sony μου δίνει την εντύπωση οτι έχει υποστεί επεξεργασία.

 

Υ.Γ.: Τελείως αντικειμενικά αφού ούτε Sony έχω, ούτε Canon :D :D

 

 

 

καμια επεξεργασια στην συγκεκριμενη φωτο.το ιδιο κ γιαυτην http://www.deviantart.com/deviation/45805679/?qo=30&q=by%3Atheskyetc&qh=sort%3Atime+-in%3Ascraps

 

 

το τονιζει κ απο κατω..no manipulation..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

έχω πάρει μία pentax M20.

εχω μείνει ικανοποιημένη με την τιμή που την αγόρασα.

ξερει κάποιος αν υπάρχει κάποιος driver που να την μετατρέπει σε web camera?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!

έχω πάρει μία pentax M20.

εχω μείνει ικανοποιημένη με την τιμή που την αγόρασα.

ξερει κάποιος αν υπάρχει κάποιος driver που να την μετατρέπει σε web camera?

 

Ριξε μια ματια εδω.. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=163421

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας θέλω να μου προτείνεται μια καλή φωτογραφική μηχανή αξίας μέχρι και 450€ το μέγιστο το οποίο φυσικά να'χει καλή ανάλυση κ.α

Απλά κυκλοφορούν πάρα πολλά στην αγορά και έχω μπερδευτεί. :wacko:

http://www.eppforum.org/gkr41/eye2.pngΤα μάτια καθρέφτες και φως της ψυχής..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...