Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

exw tin ISXUS 65! me ti ri8miseis mporw na bgalw kalytera nixterines fotografies polis xristougenniatika fotakia xwris tripoda?

 

λιγο δυσκολο να βγαλεις διχως τριποδο σταθερη φωτογραφια.πρεπει να ανεβασεις τα δευτερολεπτα που θα χρειαστει ωστε να μαζεψει το μεγιστο φως για να τραβηξει καλη νυχτερινη φωτογραφια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά έχω πάρει την F30 εδώ και καιρό αλλά αυτές τις μέρες εμφάνισα τις πρώτες φωτογραφίες μου. Τί δεν κάνω καλά και έχω απογοητευτεί ?? Από τις 20 φώτο που τράβηξα μέσα στο σπίτι με φως δωματίου οι 3-4 βγήκαν καλές και αυτές με φλας. Καμιά 10αριά με φλας με iso800 και 1600 και 5-6 1600 iso χωρίς φλας βγήκαν κιτρινισμένες. Οι τοίχοι του δωματίου είναι μεν κρεμ-κίτρινοι αλλά οι φώτο τους έβγαλαν κιτρινισμένους σαν να έχω καμιά φτηνιάρικη κάμερα. Δεν βγήκαν οι φώτο με καλή ποιότητα. Επίσης η εστίαση γίνεται στο κέντρο και δεξιά αριστερά στο φόντο είναι ψιλοθολές (όχι αρκετά αλλά και δεν είναι εστιασμένα όλα τα αντικείμενα πίσω από τις φώτο όπως σε κάποιου φίλου την Olympus mju 800). Τί κάνω στραβά?? Επισης οι βραδινές φώτο ή δωματίου χωρίς φλας και iso 1600 είναι και λίγο κουνημένες. Υποτίθεται ότι δεν έπρεπε να συμβάινει αυτό.
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάρει την F30 εδώ και καιρό αλλά αυτές τις μέρες εμφάνισα τις πρώτες φωτογραφίες μου. Τί δεν κάνω καλά και έχω απογοητευτεί ?? Από τις 20 φώτο που τράβηξα μέσα στο σπίτι με φως δωματίου οι 3-4 βγήκαν καλές και αυτές με φλας. Καμιά 10αριά με φλας με iso800 και 1600 και 5-6 1600 iso χωρίς φλας βγήκαν κιτρινισμένες. Οι τοίχοι του δωματίου είναι μεν κρεμ-κίτρινοι αλλά οι φώτο τους έβγαλαν κιτρινισμένους σαν να έχω καμιά φτηνιάρικη κάμερα. Δεν βγήκαν οι φώτο με καλή ποιότητα. Επίσης η εστίαση γίνεται στο κέντρο και δεξιά αριστερά στο φόντο είναι ψιλοθολές (όχι αρκετά αλλά και δεν είναι εστιασμένα όλα τα αντικείμενα πίσω από τις φώτο όπως σε κάποιου φίλου την Olympus mju 800). Τί κάνω στραβά?? Επισης οι βραδινές φώτο ή δωματίου χωρίς φλας και iso 1600 είναι και λίγο κουνημένες. Υποτίθεται ότι δεν έπρεπε να συμβάινει αυτό.

Για το κιτρινισμενες πρεπει να φταει το white balance.Συνηθως σε κλειστους χωρους τραβαμε με φλας.Αν θελεις να φωτογραφισεις χωρις φλας δεν αρκει να αυξησεις μονο το isο.Προσπαθησε να ανοιξεις και το διαφραγμα και να μεγαλωσεις την ταχυτητα κλειστρου.Να ξερεις ομως οτι με υψηλο iso εχεις πολυ θορυβο.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Για το κιτρινισμενες πρεπει να φταει το white balance.Συνηθως σε κλειστους χωρους τραβαμε με φλας.Αν θελεις να φωτογραφισεις χωρις φλας δεν αρκει να αυξησεις μονο το isο.Προσπαθησε να ανοιξεις και το διαφραγμα και να μεγαλωσεις την ταχυτητα κλειστρου.Να ξερεις ομως οτι με υψηλο iso εχεις πολυ θορυβο.

 

Σωστά.Γιατί δεν αφήνεις το iso στο auto?

Μην διανοήσαι σε εσωτερικούς χώρους να βγάζεις χωρίς φλάς.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για το κιτρινισμενες πρεπει να φταει το white balance.Συνηθως σε κλειστους χωρους τραβαμε με φλας.Αν θελεις να φωτογραφισεις χωρις φλας δεν αρκει να αυξησεις μονο το isο.Προσπαθησε να ανοιξεις και το διαφραγμα και να μεγαλωσεις την ταχυτητα κλειστρου.Να ξερεις ομως οτι με υψηλο iso εχεις πολυ θορυβο.

 

Όταν λες να ανοίξω το διάφραγμα δηλ. f/2,8 ή f/8 ποιο είναι μεγαλύτερο γιατί συνεχώς τα μπερδεύω. Στην f30 αν ανοίξεις το διάφραγμα δεν μπορείς να αυξήσεις ταυτόχρονα και την ταχύτητα κλείστρου και το αντίστροφο.Δίνεις προτεραιότητα σε 1 από τα 2.Έτσι νομίζω!!!

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες να ανοίξω το διάφραγμα δηλ. f/2,8 ή f/8 ποιο είναι μεγαλύτερο γιατί συνεχώς τα μπερδεύω. Στην f30 αν ανοίξεις το διάφραγμα δεν μπορείς να αυξήσεις ταυτόχρονα και την ταχύτητα κλείστρου και το αντίστροφο.Δίνεις προτεραιότητα σε 1 από τα 2.Έτσι νομίζω!!!

Μεγαλο διαφραγμα σημαινει το 2,8 ας πουμε.Οι αριθμοι στα διαφραγματα ειναι παρανομαστες κλασματος δηλ 1/2,8 , 1/8 κλπ.Στα κλασματα οταν ο παρανομαστης μικραινει το κλασμα μεγαλωνει.Τωρα αναλογα με την μηχανη μπορει να υπαρχει η δυνατοτητα να μπορεις να ρυθμισεις και τα δυο.Συνηθως αυτη η επιλογη υπαρχει ως Manual ή ως Μ

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά απο αρκετό χρόνο χρήσης μιας compact ψηφιακής μηχανής αποφάσισα να μπω στον κόσμο τον dslr. Μετά απο μια έρευνα αγοράς που έκανα κατέληξα σε δύο μοντέλα. Την Canon 30d και την Νikon D80. Mάλλον πάω προς την Nikon λόγο των φακών που έχει, και ειδικά τον 18-200 VR , o οποίος είναι και αρκετα φωτεινός και έχει και καλο εστιακό μήκος για allaround φακο. Έχει κάποιος την συγκεκριμένη κάμερα ή τον φακό ωστε να μας πει εντυπώσεις?
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα; πριν λίγεσ μέρες πήρα μια καινούργια compact flah 1 GB και κατά λάθος έσβησα δύο βίντεο και κάποιες φωτογραφίες, πως μπορώ να τις ανακτήσω; Υπάρχει τρόπος χωρίς card reader? έχω μια canon powershot s1is

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μετά απο αρκετό χρόνο χρήσης μιας compact ψηφιακής μηχανής αποφάσισα να μπω στον κόσμο τον dslr. Μετά απο μια έρευνα αγοράς που έκανα κατέληξα σε δύο μοντέλα. Την Canon 30d και την Νikon D80. Mάλλον πάω προς την Nikon λόγο των φακών που έχει, και ειδικά τον 18-200 VR , o οποίος είναι και αρκετα φωτεινός και έχει και καλο εστιακό μήκος για allaround φακο. Έχει κάποιος την συγκεκριμένη κάμερα ή τον φακό ωστε να μας πει εντυπώσεις?

 

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=109;action=display;threadid=17094

 

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?board=33;action=display;threadid=23946

 

Εδω θα βρεις ότι θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Μια βοηθεια....Σκεφτομαι να παρω την συγκεκριμενη καμερα εχει κανεις να μου πει καλα-κακα γι αυτη? Καθε πληροφορια ευπροσδεκτη.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

την έχω κανα μήνα τη συγκεκριμένη μηχανή και είμαι πολύ ικανοποιημένη. και από εμφάνιση αλλά και -κυρίως- από απόδοση. πολύ καλή ποιότητα φωτογραφίας.
Link to comment
Share on other sites

θέλω να χρησιμοποιήσω φωτογραφική για το site μου, με ποια θεωρείται οτι μπορώ να βγάζω καλές νυχτερινές φωτογραφίες. το site αφορά κριτικές μαγαζιών και όπως είναι λογικό οι φωτογραφίες θα είναι κυρίως νυχτερινές. θέλω μια οικονομική λύση όπου θα βγάζει και ικανοποιητικά βιντεάκια σε επεξεργάσιμη μορφή (κατα προτίμηση avi). α και άμα κάποιος θέλει να στείλει καμιά κριτική στείλτε email εδώ.
Link to comment
Share on other sites

βρηκα μια olympus

μεταχειρισμενη,

στα 200 euro

με 28-112 φακο,

7 mpx σε αριστη κατασταση,

με ιστογραμμα και row..

στο κουτι της, καλη επιλογη;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ικετεύω κάποιον να με βοηθήσει!! είμαι μεταξύ πολλώώών :) ψηφιακών φωτογραφικών παρόλαυτα ξεχώρισα 4! Αν μπορεί οποιοσδήποτε να μου πει την άποψη του για όποιαδήποτε από αυτές τις 4 (καλή ή κακή ή και τα 2)! Είναι οι:

1. Sony T50

2. Canon A640

3. Fuji F30

4. HP Photosmart R967

 

Ειλικρινά θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε πληροφορία! :)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ημουν αναμεσα στην canon και στην fuji.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

πηρα την Olympus C-7070

εχει slot για xD και CF..

τι να προτιμησω;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

πηρα την Olympus C-7070

εχει slot για xD και CF..

τι να προτιμησω;;

Καλοριζικη φιλε μου νομιζω οτι η xD ειναι ποιο γρηγορες και ποιο αξιοπιστες θα σου ελεγα να τις προτιμησεις;)
Link to comment
Share on other sites

το basic manual της λεει οτι παιρνει ως 512 kb xd..

ενω το advance manual της λεει οτι παιρνει ως 1 mb xd..

σιγουρα ειναι πιο γρηγορη η xd σε ολες τις μηχανες;;..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια canon ixus i 4 mp.

 

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω ώστε να βγάζω καθαρές φωτογραφίες από πολύ κοντά;Ενδιαφέρομαι να φωτογραφίσω κάποια αντικείμενα από πολύ κοντά αλλά οι φωτό μου βγαίνουν θολές. :(

 

όπως καταλάβατε,είμαι ψιλοάσχετος... :O

Link to comment
Share on other sites

μάλλον εννοείς 512 mb και 1 Gb

ναι φυσικα αυτο εννοω.. :)

απο οτι ξερω η 1 gb πολυ πιο γρηγορη..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς υπόψη του αν η Canon Ixus 800/850 έχει μέγιστη διάρκεια σε video?? Διότι μου έχουν πει ότι έχει μέγιστη διάρκεια 30 δευτερόλεπτα και δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω από το ίντερνετ! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...