Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας. Είτε θες περισσότερο έλεγχο είτε να είναι πιο εύκολη η ζωή σου. Αν συνδιάζονται και τα δύο ακόμα καλύτερα... ;)

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zirico3 (11 Ιούν. 2004 , 15:52)

 

Diabasa omws oti sthn 3100 eixan afisei kai kapoies manual rithmiseis pou sthn 3200 tis afairesan epeidh exei polla etoima programata!Ayto einia kalo h kako???

 

 

με τις μάνιουαλ ρυθμίσεις μπορείς να γίνεις αυτό που λένε πιο "δημιουργικός"....

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c (16 Ιούν. 2004 , 18:44)

 

poia psifiakh prothnete me 5 mp mexri 650-700 eyro?

exw mpanisei mia sony pou einai polu lepth(mege8os kinhtou) kai exei 2.5 tft o8onh.

 

 

μάλλον αναφέρεσαι στην Sony T1

 

πάντως με τα χρήματα που αναφέρεις δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα στην επιλογή σου ...

πολλές επιλογές που δεν περιορίζονται (σε μεγάλο βαθμό) απο το κόστος ...

ρίξε μια ματιά σε

Canon Powershot S50

Sony V1

hp photosmart 945

επίσης ψάξε λίγο Canon IXUS 500, Minolta F300, Nikon Coolpix 5400 (ίσως λίγο ακριβότερη), Olympus Camedia C-5050 και C-5060 (επίσης πάνω απο 700), και τέλος Pentax Optio 555

 

προσωπικά θα σου πρότεινω αγορά απο κατασκευαστή με πολύχρονη εμπειρία στο χώρο της φωτογραφίας (βλ. Canon, Olympus, Nikon).

 

ρίξε και μια ματιά στο ελληνικό

dpgr :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου στα 650-700€ μπορείς να πάρεις άνετα την Fuji S700 η οποία είναι ένα από τα κορυφαία μηχανήματα και είναι 6,14ΜΡ και με το interpolation 12ΜΡ!!! Βγάζει καταπληκτικές φωτογραφίες!! Επίσης ψάξε να βρεις την SONY F-717!!! Κορυφή στα 5 και με τον πιο γρήγορο φακό και με πολύ καλό διάφραγμα (F:2.0)! Συμβουλή μου πάρε όπως και δίποτε κάτι μεγάλο με μεγάλο φακό! Η διαφορά είναι αισθητή και μεγάλη καθώς και οι δυνατότητες σαφώς περισσότερες!!! Αν θες να μ' ακούσεις F-717 γιατί είναι και πιο οικονομική (γύρω στα 550) και είναι κορυφαία στα 5! Και με τα υπόλοιπα 150 αγοράζεις μια ωραιότατη 256άρα μνήμη!!! Πάρτην και θα με θυμηθείς!

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geotech22 (18 Ιούν. 2004 , 09:23)

 

Φιλε μου στα 650-700€ μπορείς να πάρεις άνετα την Fuji S700 η οποία είναι ένα από τα κορυφαία μηχανήματα και είναι 6,14ΜΡ και με το interpolation 12ΜΡ!!! Βγάζει καταπληκτικές φωτογραφίες!! Επίσης ψάξε να βρεις την SONY F-717!!! Κορυφή στα 5 και με τον πιο γρήγορο φακό και με πολύ καλό διάφραγμα (F:2.0)! Συμβουλή μου πάρε όπως και δίποτε κάτι μεγάλο με μεγάλο φακό! Η διαφορά είναι αισθητή και μεγάλη καθώς και οι δυνατότητες σαφώς περισσότερες!!! Αν θες να μ' ακούσεις F-717 γιατί είναι και πιο οικονομική (γύρω στα 550) και είναι κορυφαία στα 5! Και με τα υπόλοιπα 150 αγοράζεις μια ωραιότατη 256άρα μνήμη!!! Πάρτην και θα με θυμηθείς!

 

Σωστός ο geotech22..Είμαι απόλυτα σύμφωνος.Η 717 είναι ακόμα αξεπέραστη στα λεφτά της και όχι μόνο.
http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΝΥ V1 ,,η πιο ολοκληρωμενη κομπακτ καμερα αυτη την στιγμη.τρομερες ρυ8μισεις,μεγε8ος νορμαλ αλλα και ποιοτητα στα 515 ευρω...ιδου ! http://www.dpgr.gr/index.php?page=wallpapers_show_photo&pid=1053
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

ομόλογο πως με έχετε μπερδέψει κανονικά γιατί μου έχετε προτείνει 10 μηχανές!!

τελικά η sony τ1 που μου αρέσει κι όλας επειδή είναι μικρή αξίζει η αγορά της??

είμαι αρκετά απαιτητικός ειδικά στο video capture.

έχει και φακό carl zeis αν δεν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα σε ενα καταστημα γιατι και πσαχνω να αγορασω κυριως ειδα τις SONY πηγενοντας ημουν αναμεσα στις V1 W1 P100.Επιπλεον ειχανε και την Ρ120(ειναι η Ρ100 σε μαυρο χρωμα με εχτρα θηκη και μπαταρια) και απο αποψη ομορφιας και μεγεθους καλυτερη ηταν η Ρ120. επειδη δεν ειμαι πολυ σχετικος και με ενδιαφερει η φορητοτητα αλλα εχει συναμα και πολυ καλη αποδοση θα την προτιμισω
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος galinios (18 Ιούν. 2004 , 14:57)

 

ΣΟΝΥ V1 ,,η πιο ολοκληρωμενη κομπακτ καμερα αυτη την στιγμη.τρομερες ρυ8μισεις,μεγε8ος νορμαλ αλλα και ποιοτητα στα 515 ευρω...ιδου ! http://www.dpgr.gr/index.php?page=wallpapers_show_photo&pid=1053

 

όντως φίλε το ίδιο μου είπε και ένας υπάλληλος σε κατάστημα που ρώτησα.επίσης η t1 που ψάχνω έχει έλλειψη στην αγορά και μάλλον πάει για αντικατάσταση.

την v1 την δοκίμασα λίγο.

καλή οθόνη αλλα στο τέρμα zoom θόλωνε λίγο(χωρίς αυτό να επηρεάζει την φωτο βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sequent_c (19 Ιούν. 2004 , 12:37)

 

όντως φίλε το ίδιο μου είπε και ένας υπάλληλος σε κατάστημα που ρώτησα.επίσης η t1 που ψάχνω έχει έλλειψη στην αγορά και μάλλον πάει για αντικατάσταση.

την v1 την δοκίμασα λίγο.

καλή οθόνη αλλα στο τέρμα zoom θόλωνε λίγο(χωρίς αυτό να επηρεάζει την φωτο βεβαια)

 

 

 

H T1 de nomizw na paei gia antikatastash,einai kainourio montelo allwste.

Sto plaisio prin 2 evdomades pou phra thn p93,eixe kai ayth...poly kalh mhxanoula,alla me xalase to gegonos oti den exei viewfinder(kyriws)...ti ginetai se syn8hkes entonou fwtismou?

Link to comment
Share on other sites

στο τερμα του ζοομ 8ολωνε??/μαλλον τα οπτικα ηταν βρωμικα γιατι τα οπτικα που εχει ειναι τοπ και αυτο αποτειπωνεται και στις φοτο.εαν 8ες στειλε μου pm με το εμαιλ σου και να σου στειλω για να δεις για να μπορεις να συγκρινεις.
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος galinios (20 Ιούν. 2004 , 10:43)

 

στο τερμα του ζοομ 8ολωνε??/μαλλον τα οπτικα ηταν βρωμικα γιατι τα οπτικα που εχει ειναι τοπ και αυτο αποτειπωνεται και στις φοτο.εαν 8ες στειλε μου pm με το εμαιλ σου και να σου στειλω για να δεις για να μπορεις να συγκρινεις.

 

8olone sthn o8onh tou!!

den 3erw an ayto exei epiptosh kai sthn fotografia!!

ephshs sto plaisio thn eida 520 eyro kai se ena allo magazi pou poulaei mono fotografikes mhxanes thn eixe 470!!!

kaloi kleytes einai kai tou logou tous!!

eixe kai thn t1,,, ara mpalamoutia mou elege o allos (oti 8a antikatasta8ei). kai telika twra pou thn eida ki olas einai para polu mikrh !!!!!!!! !!!!!!!! !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mporo na diatheso mexri 420 euro gia mia psifiaki mixani mazi me ena MStick 256mb....Ti mou proteinete mias kai den eixa asxolithei me tis fotografikes mixanes mexri tora...

Aparaitito einai na einai mikri kai na prosferei oso to dinato perissotera.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Μιχαλάκη, Πάρε αν είναι την Canon Powershot A80 στα 4ΜΡ, που είναι κορυφαία και κοστίζει γύρω στα 380€ αν βρείς καλό μαγαζάκι και άλλα 80 κατά μέσω όρω μία 256 Compact Flash είσαι στα 460 αλλά έχεις την κορυφαία μικρή μηχανή στα 4ΜΡ και κάνεις θαύματα αρκεί να' χεις όρεξη... Για καλή τιμή δες στο http://www.digitalo.gr ή επικοινώνησε αν δεν την έχουν on-line στο 2310-703620 ή αλλιώς από Αθήνα στο Αντόραμα (έχουν τις καλύτερες τιμές αυτά τα δύο) 210-3304544. Best 4.0 MP digital camera...

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σε όλους τους προλαλήσαντες μία συμβουλή ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΊΝΕΤΕ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΓΆΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΓΚΡΙΤΕΣ ΣΕ ΟΛΑ. Είναι σαν να συγκρίνετε μία Mercedes με μία Lamborghini! Καλή μεν και η Mercedes αλλά όχι Lamborghini! Ούτε στο μικρό της δάχτυλο! Και όσον αφορά τις SONY αυτές που όντως αξίζουν και τα λεφτά τους και τα όλα τους είναι η F-717 και η F-828!!!!!!

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εδώ και 2 βδομάδες είμαι κάτοχος τις Sony 717. δεν έχω παράπονο μέχρι τώρα αν και δεν είμαι έμπειρος με την τέχνη της φωτογραφίας.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα έξεις, η 717 έχει έναν από τους καλύτερους φακούς στην κατηγόρια?

Επίσης έχω ακούσει από πόλους ότι η Sony δεν βγάζει καλές ψηφιακές μηχανές και η 717 ότι είναι πίσω από τις Cannon και της Olympus. Και ότι η ποιότητα φωτογραφίας δεν είναι ίδια με μια Olymbus 5050 η μια Cannon ίδιας κατηγόριας.

Πριν πάρω την 717 είχα μια P8 Sony (δεν έχω δουλέψει άλλη μάρκα)όποτε αν κάποιος έχει δουλέψει την Sony 717 μια Olympus η Cannon ας μου πει την γνώμη του αν η 717 υστερεί σε σχέση με της άλλες ψηφιακές.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Georgel (20 Ιούν. 2004 , 20:18)

 

Καλησπέρα,

Εδώ και 2 βδομάδες είμαι κάτοχος τις Sony 717. δεν έχω παράπονο μέχρι τώρα αν και δεν είμαι έμπειρος με την τέχνη της φωτογραφίας.

Θα ήθελα να ρωτήσω τα έξεις, η 717 έχει έναν από τους καλύτερους φακούς στην κατηγόρια?

Επίσης έχω ακούσει από πόλους ότι η Sony δεν βγάζει καλές ψηφιακές μηχανές και η 717 ότι είναι πίσω από τις Cannon και της Olympus. Και ότι η ποιότητα φωτογραφίας δεν είναι ίδια με μια Olymbus 5050 η μια Cannon ίδιας κατηγόριας.

Πριν πάρω την 717 είχα μια P8 Sony (δεν έχω δουλέψει άλλη μάρκα)όποτε αν κάποιος έχει δουλέψει την Sony 717 μια Olympus η Cannon ας μου πει την γνώμη του αν η 717 υστερεί σε σχέση με της άλλες ψηφιακές.

Ευχαριστώ.

 

 

αυτό που έχω καταλάβει εγώ απο την μικρή μου επίσης ενασχόληση με τις ψφμ είναι οτι καλύτερη αγορά sony είναι όσο ανεβαίνεις σε τιμές... δλδ για να θεωρηθεί επιτυχής μια αγορά ψηφιακής Sony θα πρέπει να ανέβεις στα ακριβά μοντέλα...

ένα απο αυτά τα μοντέλα σίγουρα είναι και η δική σου sony 717....

 

ο φακός Carl Zeis που φοράει απο ότι γνωρίζω είναι αρκετά φωτεινός (F2) ...

Link to comment
Share on other sites

Η 717 δεν υστερεί σε κάτι συγκεκριμένο με τις άλλες! Αντίθετα αποτελεί έναν ίσχυρό και άξιο ανταγωνιστή τους! Το χω ψάξει το θέμα και τις έχω δουλεψει! Όλες έχουν + και -!

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Να καταθεσω και εγω την εμπειρία μου απο την χρηση δυο ψηφιακων μηχανων.

Χρησιμοποιω ως κυρια μηχανη την Olympus 8080, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Τρομερη ποιοτητα φωτ/ας και εργονομιας. Τα μονα ας το πουμε μειονεκτηματα η τιμη και τα μεγαλα αρχεια, μιας και ειναι μηχανη 8 megapixels οποτε χρειαζεσαι τουλαχιστον 512cf, το οποιο σημαινει παραπανω χρηματα.

Επισης για την καθημερινη χρηση χρησιμοποιω την νεα casio exilim Ζ40.

Καλη μηχανη για την κατηγορια της σε παρα πολυ μικρο μεγεθος, και πολυ καλη ποιοτητα φωτ/φιων για τα χρηματα της.Εκεινο που εντυπωσιαζει στην συγκεκριμενη μηχανη ειναι η τρομερη αυτονομια της!

Σε δοκιμη αυτονομιας μου εβγαλε πανω απο 180φωτο τοσο με φλας οσο και χωρις χρησιμοποιωντας παντα την οθονη!

Εκεινο που θα συμβουλευα οσους θελουν να αγορασουν ψφμ ειναι να σκεφτουν καλα τις αναγκες τους και τα χρηματα που μπορουν να διαθεσουν. Και πολυ ψαξιμο παιδια γιατι οι τιμες παιζουν παρα πολυ.

Η casio επαιζε απο τα 460 εως και τα 360 που την πηρα για παραδειγμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Και μια συμβουλή από μένα για την αυτονομία: αγοράστε μνήμη της σειράς προφέσιοναλ γιτί καταναλώνουν υπερβολικά λίγο (ειδικά οι λεξάρ)!!! Και γω μια 8080 (και μ@μώ) έχω ως κύρια και μια Ρ8 σαν δεύτερη!

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zirico3 (25 Ιούν. 2004 , 14:51)

 

Kalhspera,eimai katoxos mias Olympus camedia C-350 kai tha ithela na mathw an oi kartes XD pou dexete kykloforoun mono apo tn olympus h kai apo alles etairies,an nai poia na protihsw?

 

 

xD κάρτες κυκλοφοράνε απο πλήθος κατασκευαστών. Η Olympus μαζί με άλλες μεγάλες εταιρείες του χώρου (θυμάμαι σίγουρα τη Fuji ) πλασάρανε το πρότυπο αυτό. Σίγουρα όμως κυκλοφοράνε και απο άλλους κατασκευαστές...

 

ψάξε για lexar, fuji και sandisk.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...