Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ γράφει "External Memory(Optional): MMCplus(up to 2GB guaranteed)

SD(up to 4GB guaranteed), SDHC (up to 4GB guaranteed)"

 

Από 'κει και πέρα, προσωπικά και να βγαίναν 2-3 να μου έλεγαν "εγώ έβαλα και δουλεύει μια χαρά", δε θα το δοκίμαζα. Η 4GB δηλαδή δε σου φτάνει; :blink: Τέλοσπαντων, as you wish...

otan ta meli tis oikogeneias einai polla kai tous aresoun ta videakia prospatho kai ego na tous euxaristiso. kai leo naperna mia 8 anti gia 2x4 gia na min anoigoun sunexeia kai allazoun.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εγω παιδια ειμαι ευχαριστημενος με την Pentax που αγορασα και σας την συνιστω :up:

 

Για ποιό μοντέλο της Pentax μιλάμε , να την ευχαριστηθείς όπως και νάχει!!!!:):)

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό μοντέλο της Pentax μιλάμε , να την ευχαριστηθείς όπως και νάχει!!!!:):)

Pentax E-50 επιλογη μου καθαρα γιατι ειναι καλη,φθηνη και προπαντως ηθελα μηχανη που να δουλευει με μπαταριες Αλκαλικες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

otan ta meli tis oikogeneias einai polla kai tous aresoun ta videakia prospatho kai ego na tous euxaristiso. kai leo naperna mia 8 anti gia 2x4 gia na min anoigoun sunexeia kai allazoun.

 

Ναι καταλαβαίνω... Τι να σου πω, το μόνο στο οποίο μπορείς να ελπίζεις (για guaranteed καταστάσεις) είναι να βγει κάποιο firmware update για τη μηχανή σου! Κι εμένα η δική μου (Pentax Optio A20) υποστήριζε μέχρι SD 4GB και με ένα firmware update που κυκλοφόρησε επίσημα από την Pentax πλέον υποστηρίζει και SDHC κάρτες. Ψάξτο έτσι αν δε βαριέσαι... ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια αγορασα προχθες τη kodak v1073..

εκ των πρωτων ληψεων μου παρα πολυ καλη και επισης μου αρεσε παρα πολυ το βιντεο...Καλυτερο απο κατι καμερες των 180 και 200 euro..

Aν και ακροβουτσικη πιστευω να ειναι πολυ καλη επιλογη..

Εσεις τι λετε για το μοντελο εχετε ακουσει σχολια??

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για την Sony DSC-T70?αξιζει τα λεφτα της?

παντως γενικα στην sony πληρωνεις πολυ το ονομα...πολλα λεφτα για αυτα που προσφερει...

Ποια η γνωμη σας γενικα για τις ψηφιακες sony?

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Oι sony περισσοτερο θεωρουνται γκατζετακια στις φωτογραφικες-τουλαχιστον στις κομπακτ.

Η συγκεκριμενη, δεν εχει ευρυγωνιο φακο (εχει 35αρη και οχι 28ρη τουλαχιστον), ειναι σχετικα σκοτεινος (f3,5 και οχι f2,8 οπως καποιες αλλες) και μαλλον πληρωνεις τα περισσοτερα για τις 3" οθονη (που θα μειωνει και την αυτονομια) και το οτι ειναι αφης (που ειναι μαλλον μειον, γιατι πατωντας με το δαχτυλο στην οθονη δε θα βλέπεις τι αλλαζεις).

Link to comment
Share on other sites

οταν εψαχνα για φωτογραφικη ειχα καταληξει στη ν panasonic fx09, τελικα τα χρηματα πηγανε για αναβαθμιση του υπολογιστη..

τωρα λεω για την panasonic fx33 .

την εχει παρει κανεις ;καποια γνωμη;

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

οταν εψαχνα για φωτογραφικη ειχα καταληξει στη ν panasonic fx09, τελικα τα χρηματα πηγανε για αναβαθμιση του υπολογιστη..

τωρα λεω για την panasonic fx33 .

την εχει παρει κανεις ;καποια γνωμη;

 

Εχω την FX01 που ηταν η πρωτη της σειρας και ειναι πολυ καλη... γενικα αυτη η σειρα της πανασονικ για all around ειναι μια χαρα, μικρες, ομορφες, με ευρυγωνιο, αριστο σταθεροποιητη, και πολλες εξτρα λειτουργίες (Bracketing, βηματικη ρυθμιση WB κα).

 

Προβλημα ο οχι και τοσο καλος επεξεργαστης που δινει λιγο κοκκο παραπανω απο τα 200 iso (ορατος σε πιο προχωρημενους και απαιτητικους) και η οχι και τοσο καλη συμπεριφορα με χαμηλο φωτισμο.

 

Γενικα αριστη αγορα. Δες σε προσφορα την fx100 στα 200Ε. Πολλα μεγαπιξελ με οτι συνεπαγεται αυτο, αλλα τιμη ευκαιριας.

Link to comment
Share on other sites

τελικα τσιμπησα την fx33 γιατι αν αρχισω παλι να ψαχνω δεν θα παρω στο τελος..
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

αρχισα να ψαχνω - ως ασχετος - πριν καμια βδομαδα, για μια compact ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη...

 

συνεχιζοντας να νοιωθω ασχετος μεχρι και σημερα, ειπα να ενοχλησω και να ρωτησω μερικα...

 

με εχει - κατ΄αρχην - κερδισει η ιδεα του ευρυγωνιου φακου για περισσοτερο "θεμα" στην ιδια ληψη...

 

με κερδισε το μεγαλο οπτικο zoom των Panasonic αλλα φοβαμαι οτι θα χασω σε ποιοτητα...

 

η οποια με ενδιαφερει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απ΄ολα...

 

ειμαι στα 8 Megapixels...

 

με κερδισε η TZ4 επειδη διαβασα για "The TZ4 also has the ability to take 1920 x 1080 pixel High Definition-ready photos that perfectly fit a wide-screen (16:9) HDTV"...

 

αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν εχουν την αυτη δυνατοτητα και οι αλλες που εχω στα υπ΄οψιν μου...

 

οι οποιες ειναι...

 

η Canon SD 870 IS ή IXUS 860 IS(με 28-105mm) (edit: ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΦΑΒΟΡΙ...)

η Canon SX 100 IS... (με 36-360mm) (edit: απομακρυνομαι, δεν εχει ευρυγωνιο...)

η Canon A 720 IS... (με 35-210mm...) (edit: το αυτο...)

η PAnasonic TZ5... (στα 9.1 Megapixels...) (edit: προτιμω μαλλον την φθηνοτερη ΤΖ4...)

 

η αλλη μεγαλη αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει την διαφορα στους φακους...

 

δηλαδη απο την ιδια θεση πως ειναι να βγαζεις φωτογραφια με αυτες τις μηχανες???

 

ποιοτητα φωτογραφιας πως μπορω να καταλαβω απο μερικα samples που βλεπω στο net???

 

για χρηματα ειμαι περιπου στα 200 ευρω... αντε και λιγα παραπανω... (λιγα ειπα... θελω και βιντεοκαμερα μετα...)

 

την καλησπερα μου και thanx in advance...

 

 

edit: στην ουσια μαλλον ειμαι τελικα μεταξυ της SD870 και της ΤΖ4...

 

η Canon για την ποιοτητα και το ονομα (ετσι διαβασα...) και η Panasonic για το zoom, την "ability to take 1920 x 1080 pixel High Definition-ready photos" και το 16:9 mode... (αληθεια η SD870 δεν το εχει???) (ειναι τοσο σοβαρο σαν πλεονεκτημα???)

 

is there anybody out there???

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη σε ολα ειναι η κανον 720.

 

Η καλυτερη σε ολα (αλλα και με ευρυγωνιο και HD video και 10χ ζουμ) ειναι η πανασονικ ΤΖ5 (οχι η 4).

Εναλλακτικα η FZ18(μεγαλυτερο μεγεθος).

 

H καλυτερη στα 200Ε (ακριβως) ειναι η πανασονικ FX100

 

Η καλυτερη κανον (και η μοναδικη με 28ρη φακο) ειναι η 860

 

Διαφορα στην ποιοτητα δυσκολα θα καταλαβεις σε αυτη την κατηγορια, εκτος αν ψαχνεις κατι συγκεκριμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, την κάνω για διακοπές την Δευτέρα και έχω ψηθεί να πάρω κι' εγώ μια ψηφιακή "compact"!, σαν άσχετος λοιπόν που είμαι με το θέμα είπα να περάσω μια βόλτα πρώτα από εδώ!:)

Έχετε να μου προτείνετε τίποτα καλό? Τα χρήματα που διαθέτω είναι 300-350 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, την κάνω για διακοπές την Δευτέρα και έχω ψηθεί να πάρω κι' εγώ μια ψηφιακή "compact"!, σαν άσχετος λοιπόν που είμαι με το θέμα είπα να περάσω μια βόλτα πρώτα από εδώ!:)

Έχετε να μου προτείνετε τίποτα καλό? Τα χρήματα που διαθέτω είναι 300-350 ευρώ.

 

Με λίγα ψιλά παραπάνω από 300 ευρώ, η CANON IXUS 970 IS απλά... "τα σπάει"!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562783

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, την κάνω για διακοπές την Δευτέρα και έχω ψηθεί να πάρω κι' εγώ μια ψηφιακή "compact"!, σαν άσχετος λοιπόν που είμαι με το θέμα είπα να περάσω μια βόλτα πρώτα από εδώ!:)

Έχετε να μου προτείνετε τίποτα καλό? Τα χρήματα που διαθέτω είναι 300-350 ευρώ.

Παρε μια φθηνη να κανεις την δουλεια σου.τοσα λεφτα δεν αξιζεi να δωσεις για compact μηχανη.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα ψιλά παραπάνω από 300 ευρώ, η CANON IXUS 970 IS απλά... "τα σπάει"!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562783

 

Όντως φαίνεται πολύ δυνατή!!! ;) Ματζόβολη και μπάνικη ;)

Όμως να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν ξέρω?

Ταχύτητα ISO: Τι είναι αυτό? "sorry αλλά άσχετος"

Ζοομ: Οπτικό: 5x, Ψηφιακό: 4x "Εγώ γιατί νόμιζα πως ένα ήταν το Zoom? :p τι είναι το οπτικό και τι το ψηφιακό? και κάτι ακόμα, σ' αυτά τα χρήματα το 5x λίγο δεν είναι ή κάνω λάθος?

 

Παρε μια φθηνη να κανεις την δουλεια σου.τοσα λεφτα δεν αξιζεi να δωσεις για compact μηχανη.:)

 

Φίλε RAVER θέλω να πάρω κάτι πραγματικά καλό και ας μου κοστίσει και λίγο παραπάνω, απλά δεν θέλω του χρόνου ή σε δύο χρόνια να ψάχνω για άλλη!

Πάντα μ' αυτό στο σκεπτικό κάνω τις αγορές μου και ποτέ δεν το έχω μετανιώσει ως τώρα, όσο θυμάμαι τουλάχιστον! Ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μεταξυ των Canon SD870 και Panasonic TZ5...

 

τι προτεινετε??????????????

 

με ενδιαφερει πολυ η ποιοτητα της φωτογραφιας...

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη σε ολα ειναι η κανον 720.

 

Η καλυτερη σε ολα (αλλα και με ευρυγωνιο και HD video και 10χ ζουμ) ειναι η πανασονικ ΤΖ5 (οχι η 4).

Εναλλακτικα η FZ18(μεγαλυτερο μεγεθος).

 

H καλυτερη στα 200Ε (ακριβως) ειναι η πανασονικ FX100

 

Η καλυτερη κανον (και η μοναδικη με 28ρη φακο) ειναι η 860

 

Διαφορα στην ποιοτητα δυσκολα θα καταλαβεις σε αυτη την κατηγορια, εκτος αν ψαχνεις κατι συγκεκριμενο.

 

200 euro την fx100 που την βρηκες ?

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Όντως φαίνεται πολύ δυνατή!!! ;) Ματζόβολη και μπάνικη ;)

Όμως να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν ξέρω?

Ταχύτητα ISO: Τι είναι αυτό? "sorry αλλά άσχετος"

Ζοομ: Οπτικό: 5x, Ψηφιακό: 4x "Εγώ γιατί νόμιζα πως ένα ήταν το Zoom? :p τι είναι το οπτικό και τι το ψηφιακό? και κάτι ακόμα, σ' αυτά τα χρήματα το 5x λίγο δεν είναι ή κάνω λάθος?

 

Έχεις pm αλλά στο όνομα της διαφάνειας αυτά που ρώτησες εδώ τα παραθέτω και εδώ:

 

1. Η ταχύτητα ISO είναι ένας παράγοντας ο οποίος αφορά το θόρυβο (noise) της φωτογραφίας σε συνάρτηση με τη λεπτομέρεια και για αρχάριους προτείνεται να βρίσκεται στην αυτόματη ρύθμιση. Πάντως σε περίπτωση που επιλέξεις τη χειροκείνητη ρύθμισή του, όσο πιο φωτεινό είναι το θέμα, τόσο μπορείς να ανεβάζεις αυτή την ταχύτητα χωρίς να εμφανίζεται θόρυβος (noise) στη φωτογραφία και το αντίστροφο.

 

2. Η διαφορά οπτικού και ψηφιακού zoom είναι ότι το οπτικό επιτυγχάνεται μέσω του φακού ενώ το ψηφιακό επιτυγχάνεται μέσω αλγορίθμου. Το 2ο έχει και απώλειες σε ποιότητα όπως είναι φυσικό. Όσο για το ότι σου φαίνεται μικρό (για τα λεφτά της όπως λες), για μια compact μηχανή είναι απόλυτα ικανοποιητικό.

 

 

 

 

EDIT:

Φίλε RAVER θέλω να πάρω κάτι πραγματικά καλό και ας μου κοστίσει και λίγο παραπάνω, απλά δεν θέλω του χρόνου ή σε δύο χρόνια να ψάχνω για άλλη!

Πάντα μ' αυτό στο σκεπτικό κάνω τις αγορές μου και ποτέ δεν το έχω μετανιώσει ως τώρα, όσο θυμάμαι τουλάχιστον! Ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου! ;)

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτή τη λογική. Κι εγώ έτσι λειτουργώ πάντα.

Link to comment
Share on other sites

200 euro την fx100 που την βρηκες ?

 

Την ειχε προσφορα ο γερμανος πριν λιγες μερες. Δεν ξερω αν ισχυει ακομη και αν κυκλοφορει το μοντελο. Ηταν ευκαιρια παντως....

 

 

http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=fx100

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα ψιλά παραπάνω από 300 ευρώ, η CANON IXUS 970 IS απλά... "τα σπάει"!

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562783

 

Σε τι ακριβως ειναι καλυτερη - ας πουμε απο την 860, που ειναι και φτηνοτερη - και τα σπαει η συγκεκριμενη?

 

Στο οτι εχει ευρυγωνιο?

Στο οτι εχει φωτεινο φακο?

ή

Στο οτι εχει περισσοτερα MP?

Στο οτι εχει περισσοτερο ζουμ?

 

Τι ειναι πιο σημαντικο απο τα παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε RAVER θέλω να πάρω κάτι πραγματικά καλό και ας μου κοστίσει και λίγο παραπάνω, απλά δεν θέλω του χρόνου ή σε δύο χρόνια να ψάχνω για άλλη!

Πάντα μ' αυτό στο σκεπτικό κάνω τις αγορές μου και ποτέ δεν το έχω μετανιώσει ως τώρα, όσο θυμάμαι τουλάχιστον! Ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου! ;)

 

Καλό ειναι να περνουμε κατι "πραγματικά καλο" που να κοστισει και να κρατησει, αρκει να ξερουμε τι θελουμε και τι πληρωνουμε.

 

Ετσι οπως το θετεις το ερωτημα για μηχανη δεν ξερουμε τιποτε για να σε βοηθησουμε (αν μπορουμε).

 

300Ε για point & shoot ειναι υπερβολικα πολλα λεφτα.... αλλα μπορεις να βρεις να τα ξοδεψεις.

 

Αν μιλας γενικοτερα για κομπακτ εχεις κι εκει επιλογες... να τα ξοδεψεις.

 

Όπως εχεις και για dslr αν προλαβεις καποιες προσφορες και αν οντως σε ενδιαφερει να επενδυεις τα χρηματα σου.

 

Γενικοτερα, το ακριβοτερο δεν ειναι παντα καλυτερο - ειδικα στη τεχνολογια και ειδικοτερα στη φωτογραφια. Παιζει και το "νεο" μοντελο, παιζει (δυνατοτερα) και το "απερχομενο".

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μεταξυ των Canon SD870 και Panasonic TZ5...

 

τι προτεινετε??????????????

 

με ενδιαφερει πολυ η ποιοτητα της φωτογραφιας...

 

Τι ακριβως εννοεις "ποιοτητα φωτογραφιας"?

 

Το πως θα τις βλεπεις στο μονιτορ?

Το πως θα φαινονται τυπωμενες σε 13χ17?

Το πως θα φαινονται τα κροπαρισματα που θελεις να κανεις?

Το πως θα φαινονται τυπωμενες σε γιγαντοαφισες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...