Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ουσιαστικα ψαχνω μια φωτογραφικη compact που να βγαζει καθαρες και καλης ποιοτητας φωτογραφίες και επειδη ειχα sony παλιοτερα και ημουν ευχαριστημενος για αυτο παλι κοιταζα sony. Επειδη δε ξερω πολλα σχετικα με τισ φωτογραφικες μπορειετε να μου προτεινετε καποιες εσεις???:O
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Παιδιά μια τελευταία ερώτηση:

Olympus μ 9000 (με 4GB κάρτα) στα 220 ευρώ ή

Olympus μ 9010 (με 4GB κάρτα + θήκη) στα ίδια λεφτά;

Δεν ξέρω τις διαφορές αυτών των δύο. Όποιος μπορεί ας μου πει τι με συμφέρει να διαλέξω παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια τελευταία ερώτηση:

Olympus μ 9000 (με 4GB κάρτα) στα 220 ευρώ ή

Olympus μ 9010 (με 4GB κάρτα + θήκη) στα ίδια λεφτά;

Δεν ξέρω τις διαφορές αυτών των δύο. Όποιος μπορεί ας μου πει τι με συμφέρει να διαλέξω παρακαλώ.

 

Από ότι διάβασα η 9010 είναι 14 mexapixel σε αντίθεση με την 9000 που είναι

12 και επίσης μπορείς να τραβάς και βίντεο 720p HD.

Πήγαινε σε ένα μαγαζί και δες και τις 2.Δοκίμασέ τες βέβαια να δεις πως βγάζει η

κάθε μία.Καμιά φορά η παλιά είναι καλύτερη της καινούργιας και ας ακούγεται περίεργο (μιλάω γενικά για φωτογραφικές μηχανές).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα, δεν μπορώ να πάω σε μαγαζί. Είμαι από επαρχία και εδώ δεν υπάρχει κανένα μαγαζί της προκοπής με ψηφιακές, οπότε δεν μπορώ να τιος δω από κοντά. Πρέπει να την παραγγείλω και πρέπει να την παραγγείλω σήμερα κιόλας για να την έχω Παρασκευή στα χέρια μου. Γι' αυτό και ρωτάω εδώ εσάς.

Η 9010 βγάζει video με ήχο, κανονικά;

Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει να διαλέξω παιδιά. Ήμουν έτοιμος να πάρω την 9000 αλλά από εκεί που τηλεφώνησα να παραγγείλω μου είπαν ότι υπάρχει και η 9010 με αυτήν την προσφορά. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Κλασσική περίπτωση μικρής και μεγάλης αδελφής στην οποία η μικρότερη είναι πιο φωτογραφική μηχανή και η μεγαλύτερη έχει περισσότερες ευκολίες.

Η 9010 έχει μεν 2megapixel (εν έχεις αποφασίσει να τυπώνεις σε μέγεθος πόρτας :lol: τότε ίσως σου χρειάζονται τα 14) περισσότερα σε σχέση με την 9000 αλλά στον ίδιο αισθητήρα.

Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το θέμα του βίντεο τότε προχώρα εξάλλου τα ίδια χρήματα κοστίζουν οπότε δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για την Canon sx30

 

Δεν θέλω να πάω σε DSLR για λόγους ευχρηστίας, και θέλω να κερδίσω το 35x Zoom της.

 

Επειδή έχει 14.1Mp και μικρό αισθητήρα πολύ με έχουν αποτρέψει, γιατί;

 

Βασικά πόσο σημαντικό είναι το 50 MP/cm² pixel density που δίνει με τα 14.1MP

 

Ενώ στην αντίστοιχη της SONY HX1 λίγο παλιότερο μοντέλο επειδή έχει 9,1Mp είναι καλύτερη στα 23 MP/cm² pixel density.

 

Ποία η γνώμη σας;

Edited by TRANSALPXL650V
just use your imagination.........!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για την Canon sx30

 

Δεν θέλω να πάω σε DSLR για λόγους ευχρηστίας, και θέλω να κερδίσω το 35x Zoom της.

 

Επειδή έχει 14.1Mp και μικρό αισθητήρα πολύ με έχουν αποτρέψει, γιατί;

 

Ενώ στην αντίστοιχη της SONY HX1 λίγο παλιότερο μοντέλο επειδή έχει 9,1Mp είναι καλύτερη.

 

Ποία η γνώμη σας;

Πολλά Mpxls σε μικρή (γεωμετρικά) επιφάνεια = αυξημένος ψηφιακός θόρυβος.

Γι αυτό στις slr που οι φακοί τους έχουν μεγάλη επιφάνεια, ο θόρυβος είναι πολύ πολύ περιορισμένος σε σχέση με τις κόμπακτ.

Βασικά, με μια slr θα τραβάς στα 2000 iso και η φωτογραφία θα έχει όσο θόρυβο έχει μια κομπακτ στα 400 iso. Δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου!!

 

Ξέρω, είπες ότι δεν θέλεις slr, αλλά θα επιμένω.

Είναι σαν να πηγαίνεις από το τρακτέρ (κόμπακτ) σε λιμουζίνα (slr).

Η μέρα με τη νύχτα και στην ποιότητα της φωτογραφίας και στον τρόπο λειτουργίας της μηχανής.

Καμία κόμπακτ δεν αξίζει πάνω από 200 ευρώ κατά τη γνώμη μου!!!:!:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου.......

 

 

Λες να πάμε τελικά σε SLR;

 

Πάμε πάλι για ψάξιμο.........:worry:

just use your imagination.........!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση σου.......

 

 

Λες να πάμε τελικά σε SLR;

 

Πάμε πάλι για ψάξιμο.........:worry:

Δύσκολη στη μεταφορά, αυτό να το ξέρεις, αλλά και άλλη κλάση....

Το καλοκαίρι πήρα τη νίκον D5000 και έχω κυριολεκτικά ξετρελαθεί με την ποιότητα και την ταχύτητά της.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για την Canon sx30

 

Δεν θέλω να πάω σε DSLR για λόγους ευχρηστίας, και θέλω να κερδίσω το 35x Zoom της.

 

Επειδή έχει 14.1Mp και μικρό αισθητήρα πολύ με έχουν αποτρέψει, γιατί;

 

Βασικά πόσο σημαντικό είναι το 50 MP/cm² pixel density που δίνει με τα 14.1MP

 

Ενώ στην αντίστοιχη της SONY HX1 λίγο παλιότερο μοντέλο επειδή έχει 9,1Mp είναι καλύτερη στα 23 MP/cm² pixel density.

 

Ποία η γνώμη σας;

 

Στην ίδια κατηγορία αλλά ένα σκαλοπάτι ποιο πάνω ( η καλύτερη της κατηγορίας της βασικά ) είναι η panasonic fz 100.Δες τεστ και συγκριτικά για να καταλάβεις.

 

Αυτές είναι οι super zoοm compact και είναι σχεδόν όσο καλές όσο και οι

entry level dslr.Σίγουρα οι dslr είναι άλλη κατηγορία δεν το συζητώ αλλά

ποιο πολύ είναι για επαγγελματίες.Εκεί σίγουρα ανεβαίνει η ποιότητα αλλά επίσης

και το βάρος και πρέπει να έχεις μαζί σου και ένα σωρό φακούς.Εκτός βέβαια

αν πας στο φακό 15-200 και όχι στον 15-105.Αν είσαι από αυτούς που δεν

έχουν πρόβλημα με το βάρος , τις αλλαγές φακών και δεν είσαι από αυτούς

που απλά θέλουν zoom , και κλικ αλλά ακόμα ποιο πολλά πράγματα τότε

αρχισε να ψάχνεις για dslr.Εκεί μπορούμε πάλι να σου προτείνουμε διάφορα

πραγματάκια , αλλιώς μείνε στην canon sx30 ή στην αρκετά καλύτερη

panasonic fz 100.Η μικρή αδερφή της 100 είναι 45 αν θες κάτι πολύ καλό

μεν αλλά ποιο οικονομικό δε :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.......

 

Απ ότι κατάλαβα θα το αναβάλω προσωρινά για την αγορά της μιας και μπήκαν πολλά διλήμματα......

just use your imagination.........!!!!!
Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα η Panasonic Lumix DMC-FZ 100 εχει καλα χαρακτηριστικα αλλα δε ξερω στην πραξη τι θα λεει η ποιοτητα φωτογραφιας σε σχεση με την canon s95 ας πουμε που σκεφτομαι να παρω μιας κι εδωσα την κορυφαια s90.

απο τις Panasonic ποτε δεν ειχα μεινει ευχαριστημενος και ειδικα απο τον θορυβο στις νυχτερινες ληψεις ακομα και με φλας αλλα κι απο την ποιοτητα της οθονης.

αυτη παντως δε ξερω τι λεει παρολο που εχει φοβερα χαρακτηριστικα.

 

αραγε αυτη η lx5 τι να λεει σε σχεση παντα με την canon s90-95...

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα η Panasonic Lumix DMC-FZ 100 εχει καλα χαρακτηριστικα αλλα δε ξερω στην πραξη τι θα λεει η ποιοτητα φωτογραφιας σε σχεση με την canon s95 ας πουμε που σκεφτομαι να παρω μιας κι εδωσα την κορυφαια s90.

απο τις Panasonic ποτε δεν ειχα μεινει ευχαριστημενος και ειδικα απο τον θορυβο στις νυχτερινες ληψεις ακομα και με φλας αλλα κι απο την ποιοτητα της οθονης.

αυτη παντως δε ξερω τι λεει παρολο που εχει φοβερα χαρακτηριστικα.

 

αραγε αυτη η lx5 τι να λεει σε σχεση παντα με την canon s90-95...

 

Αν δεις τα τεστ στο dpreview.com για τις compact superzoom η fz38 βγαίνει

η καλύτερη από ολες και αφού η fz100 είναι καλύτερη φαντάσου ...

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγορασα την F200EXR, μεχρι τωρα εχω μεινει ικανοποιημενος, το μονο προβλημα ειναι οτι οι οδηγιες χρησης στο CD ειναι σε πολλες γλωσσες εκτος απο Ελληνικα, μηπως καποιος γνωριζει καποιο σαιτ η μπορει να στειλει τις οδηγιες σε pdf;
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τα τεστ στο dpreview.com για τις compact superzoom η fz38 βγαίνει

η καλύτερη από ολες και αφού η fz100 είναι καλύτερη φαντάσου ...

 

αλλα διαβασα εγω τελικα...οποτε μακρια της.

canon s95 κλασσικα ξανα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγορασα την F200EXR, μεχρι τωρα εχω μεινει ικανοποιημενος, το μονο προβλημα ειναι οτι οι οδηγιες χρησης στο CD ειναι σε πολλες γλωσσες εκτος απο Ελληνικα, μηπως καποιος γνωριζει καποιο σαιτ η μπορει να στειλει τις οδηγιες σε pdf;

Πάρε τη εδώ αντιπροσωπεία τηλέφωνο και ζήτησε να σου τις στείλουν στα ελληνικά. Αν η μηχανη κυκλοφορεί κανονικά στην Ελλαδα ειναι υποχρέωση τους!!!!!

Αν όχι δύσκολο μεχρι να κυκλοφορήσει....

 

αλλα διαβασα εγω τελικα...οποτε μακρια της.

canon s95 κλασσικα ξανα

 

Πράγματι έχει εξαιρετικά χαρακτηριστικά για την κατηγορία της!!!!

Edited by stardrive

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγορασα την F200EXR, μεχρι τωρα εχω μεινει ικανοποιημενος, το μονο προβλημα ειναι οτι οι οδηγιες χρησης στο CD ειναι σε πολλες γλωσσες εκτος απο Ελληνικα, μηπως καποιος γνωριζει καποιο σαιτ η μπορει να στειλει τις οδηγιες σε pdf;

 

ζητα τις απο την αντιπροσωπεια.

ειχα αγορασει καμερα πανασονικ απο γερμανια και ο πωλητης μου ειχε πει οτι εχει αγγλικα μεσα. αλλα δεν ειχε και πηρα την αντιπροσωπεια εδω και μου εστειλαν τις οδηγιες στα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

αλλα διαβασα εγω τελικα...οποτε μακρια της.

canon s95 κλασσικα ξανα

 

Θες να μας πεις αναλυτικά τι διάβασες ή έστω να κάνεις post τα link ;

 

Το λέω γιατί εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος και μάλιστα έχει βγει και

firmware 1.2 που θα κάνω και update.Αν εννοείς την ιστορία με το iAF

τότε δεν τίθεται ζήτημα γιατί βγήκε fix :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας :)

 

Σκεφτομαι να αγορασω μια ψηφιακη στη τιμη των 150 (αντε και λιγο παραπανω αν αξιζει) για απλη χρηση, οχι τπτ super, το βιντεο δεν με ενδιαφερει καθολου. Εχω μια ταση προς τις ολυμπους μιας και ειχα μια παλιοτερα αλλά εχω ακουσει απο αλλους οτι οι σονυ ειναι παρα πολυ καλες. Φυσικα εγω ειμαι ανοιχτος σε προτασεις, οτι μαρκα κι αν ειναι αρκει να ειναι αξιοπιστη. Αληθεια, αυτες οι πενταξ ειναι καλες?

 

Περιμενω τις προτασεις σας, ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα η Panasonic Lumix DMC-FZ 100 εχει καλα χαρακτηριστικα αλλα δε ξερω στην πραξη τι θα λεει η ποιοτητα φωτογραφιας σε σχεση με την canon s95 ας πουμε που σκεφτομαι να παρω μιας κι εδωσα την κορυφαια s90.

 

 

50 MP/cm² pixel density έχει και η Panasonic Lumix DMC-FZ 100........

 

Γιατί να την προτιμήσω;

 

Μιας και το θέμα ήταν ο μικρός αισθητήρας σε σχέση με τα πολλα Μp.

 

Τόσο πολύ θα με προβληματίσει στις εκτυπώσεις και τις εμφανίσεις τα πολλά 50ΜP/cm2;;;

just use your imagination.........!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας :)

 

Σκεφτομαι να αγορασω μια ψηφιακη στη τιμη των 150 (αντε και λιγο παραπανω αν αξιζει) για απλη χρηση, οχι τπτ super, το βιντεο δεν με ενδιαφερει καθολου. Εχω μια ταση προς τις ολυμπους μιας και ειχα μια παλιοτερα αλλά εχω ακουσει απο αλλους οτι οι σονυ ειναι παρα πολυ καλες. Φυσικα εγω ειμαι ανοιχτος σε προτασεις, οτι μαρκα κι αν ειναι αρκει να ειναι αξιοπιστη. Αληθεια, αυτες οι πενταξ ειναι καλες?

 

Περιμενω τις προτασεις σας, ευχαριστω :)

 

Και για να απαντησω στον εαυτο μου, μετα απο συμβουλη συμφορουμιτη ( thanks haki :) ) κατεληξα στην samsung wb 600. Το αναφερω γιατι σε περιπτωση που καποιος ψαχνει να αγορασει κατι στην ιδια κατηγορια που εψαχνα κι εγω (και γιατι οχι ισως και κατι πιο καλο απο αυτο που εψαχνα εγω) , η συγκεκριμενη φωτογραφικη μηχανη ειναι καλη περιπτωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τη εδώ αντιπροσωπεία τηλέφωνο και ζήτησε να σου τις στείλουν στα ελληνικά. Αν η μηχανη κυκλοφορεί κανονικά στην Ελλαδα ειναι υποχρέωση τους!!!!!

Αν όχι δύσκολο μεχρι να κυκλοφορήσει....

 

 

 

Η αντιπροσωπια μου ζηταει 30 ευρω!!! για μου τις στειλει επειδη δεν αγορασα τη μηχανη απο αυτους, αψογη εξυπηρετηση απο τη Fugifilm! Ενω Sony, Panasonic, Samsung τις εχουν στην ιστιοσελιδα τους και οποιος θελει τις κατεβαζει στα Ελληνικα.

Edited by polll
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ανάλυση που παρακολούθησα σε αυτό το φορουμ για να επιλέξω φωτ. μηχανή είχα κατασταλάξει στην Panasonic tz10.Όμως επειδή απ'όσα διάβασα εδώ οι compact μηχανές είναι πάνω κάτω όλες τα ίδια σχετικά θα ήθελα να μου προτείνετε σας παρακαλώ κάτι καλύτερο από μια compact στα λεφτά της tz10.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τη εδώ αντιπροσωπεία τηλέφωνο και ζήτησε να σου τις στείλουν στα ελληνικά. Αν η μηχανη κυκλοφορεί κανονικά στην Ελλαδα ειναι υποχρέωση τους!!!!!

Αν όχι δύσκολο μεχρι να κυκλοφορήσει....

 

 

 

Η αντιπροσωπια μου ζηταει 30 ευρω!!! για μου τις στειλει επειδη δεν αγορασα τη μηχανη απο αυτους, αψογη εξυπηρετηση απο τη Fugifilm! Ενω Sony, Panasonic, Samsung τις εχουν στην ιστιοσελιδα τους και οποιος θελει τις κατεβαζει στα Ελληνικα.

 

Για δοκίμασε να στείλεις ότι σου έχει συμβεί στο παρακάτω λινκ

https://www.fujifilm.com/mail/form.cgi?code=244-59899-54331

 

αναφέροντας ότι έχει γίνει. Δηλαδή απο που αγόρασες την μηχανή και την επικοινωνία που είχες με τα γραφεία Ελλάδας κλπ κλπ. Πιστεύω να σου απαντήσουν.

 

Όσο για την λογική της εταιρείας Fugifilm στην Ελλάδα, μπράβο και από μένα, για την άψογη!!!! εξυπηρέτηση.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη μεχρι 200 ευρω περιπου που ομως να ειναι αρκετα αξιολογη.Εχω δει τις εξης:

http://www.getitnow.gr/prod/digital-cameras/cameras/digital-compact-cameras/panasonic-lumix-dmc-fs30eg-k-psifiaki-fotografiki-mihani-mple/prod170642pp/

 

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Compact-Digital-Camera/Canon-Digital-Camera-SX130-IS-Black-4345B002.htm

 

αν μπορει καποιος να με βοηθησει η να προτεινει κατι αλλο...:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...