Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Σε πολυ αδρες γραμμες ποια τα μειονεκτηματα κ τα πλεονεκτηματα μιας compat κ μιας bridge μηχανης;Γιατι δλδ τη μια ή την άλλη;

Ψαχνω μια μηχανη με την οποια να αρχισω να μαθαινω κ καποια πραγματα κ να μπορω να βγαζω κ πιο ψαγμενες φωτο εκτος απο τις συνηθισμενες(διακοπες,προσωπα,κτλ).

Επισης,τι χαρακτηριστικα πρεπει να κοιταζουμε στην επιλογη μιας μηχανης;

Συγνωμη για τα πολλα ερωτηματα κ ευχαριστω εκ των προτερων για απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θέλω να αγοράσω μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή. Τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν περισσότερο να έχει, τα παραθέτω παρακάτω με σειρά προτεραιότητας, ξεκινώντας από το πιο σημαντικό:

1) Όσο το δυνατόν καλύτερη μπαταρία. Να κρατάει όσο περισσότερο γίνεται.

2) Να έχει τουλάχιστονοπτικό ζουμ.

3) Να παίρνει όσο πιο μεγάλη γίνεται κάρτα μνήμης. (Εδώ, αν μπορείτε, στείλτε μου και link για το ποια κάρτα μνήμης μπορώ να αγοράσω με τη συγκεκριμένη φωτογραφική).

4) Μέχρι 230 ευρώ.

Υπάρχει κάποια πρόταση που να συνδυάζει όλα τα παραπάνω; Και αν όχι, υπάρχει πρόταση που να συνδυάζει τα περισσότερα από τα παραπάνω;

 

Αυτό που δυσκολεύει την απάντηση είναι η διάρκεια της μπαταρίας. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ βρίσκονται.

Πολύ καλή διαχείριση ενέργειας λέγεται ότι έχουν οι Olympus. Από την άλλη όμως αυτό πάντα εξαρτάται από τη χρήση και τον χρήστη.

 

Προσωπικά από αυτές που σου πρότειναν δε θα αγόραζα καμία.

Θα προτιμούσα να ψάξω μια Canon SX 200 IS η οποία λόγω του ότι παρουσιάστηκε η 210 η τιμής της έχει πέσει αρκετά.

Σε καλύπτει δε στο θέμα μνήμης και με το παραπάνω πιστεύω με τα 32 gb (αν δε θυμάμαι τόσο λάθος) που σηκώνει.

 

 

Καλησπερα σας.

Σε πολυ αδρες γραμμες ποια τα μειονεκτηματα κ τα πλεονεκτηματα μιας compat κ μιας bridge μηχανης;Γιατι δλδ τη μια ή την άλλη;

...

 

Η πιο εμφανής διαφορά είναι, προφανώς, στον όγκο, η δεύτερη στη ταχύτητα (ελάχιστα πιο γρήγορες ίσως η bridge) και μια τρίτη στις δυνατότητες των επιλογών που δίνουν. Τη δυνατότητα του, υπερβολικού πλέον, zoom που δίνουν οι bridge δε την αναφέρω καν, διότι θεωρώ ότι δεν είναι κάτι τόσο ουσιώδες. Τα 12Χ π.χ. που δίνουν κάποιες compact είναι υπέρ αρκετά στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Οι πρώτες συνήθως είναι πιο απλές και με συγκεκριμένες επιλογές οι δεύτερες έχουν πολύ περισσότερες.

Μια καλή compact με δυνατότητα χειροκίνητης επιλογής μπορεί να σε βοηθήσει να μάθεις πολλά σε συνδυασμό και με χαμηλό κόστος κτήσης.

Αργότερα τη κρατάς σα δεύτερη και ανεβαίνεις σε κάτι πιο ψαγμένο, αφού πλέον θα γνωρίζεις πιο συγκεκριμένα τι απαιτείς.

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δυσκολεύει την απάντηση είναι η διάρκεια της μπαταρίας. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ βρίσκονται.

Πολύ καλή διαχείριση ενέργειας λέγεται ότι έχουν οι Olympus. Από την άλλη όμως αυτό πάντα εξαρτάται από τη χρήση και τον χρήστη.

 

Προσωπικά από αυτές που σου πρότειναν δε θα αγόραζα καμία.

Θα προτιμούσα να ψάξω μια Canon SX 200 IS η οποία λόγω του ότι παρουσιάστηκε η 210 η τιμής της έχει πέσει αρκετά.

Σε καλύπτει δε στο θέμα μνήμης και με το παραπάνω πιστεύω με τα 32 gb (αν δε θυμάμαι τόσο λάθος) που σηκώνει.

 

 

 

 

Η πιο εμφανής διαφορά είναι, προφανώς, στον όγκο, η δεύτερη στη ταχύτητα (ελάχιστα πιο γρήγορες ίσως η bridge) και μια τρίτη στις δυνατότητες των επιλογών που δίνουν. Τη δυνατότητα του, υπερβολικού πλέον, zoom που δίνουν οι bridge δε την αναφέρω καν, διότι θεωρώ ότι δεν είναι κάτι τόσο ουσιώδες. Τα 12Χ π.χ. που δίνουν κάποιες compact είναι υπέρ αρκετά στις περισσότερες των περιπτώσεων.

Οι πρώτες συνήθως είναι πιο απλές και με συγκεκριμένες επιλογές οι δεύτερες έχουν πολύ περισσότερες.

Μια καλή compact με δυνατότητα χειροκίνητης επιλογής μπορεί να σε βοηθήσει να μάθεις πολλά σε συνδυασμό και με χαμηλό κόστος κτήσης.

Αργότερα τη κρατάς σα δεύτερη και ανεβαίνεις σε κάτι πιο ψαγμένο, αφού πλέον θα γνωρίζεις πιο συγκεκριμένα τι απαιτείς.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Να φανταστω λοιπον οτι συνιστας compat,και ειχα επιλεξει αρχικα την NIKON S8000.Καποια αλλη επιλογη μεχρι 250 ευρω πανω κατω που να ειναι καλη τη νυχτα κ σε τοπια κ με χειροκινητη επιλογη;

Edited by joker17
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.Να φανταστω λοιπον οτι συνιστας compat,και ειχα επιλεξει αρχικα την NIKON S8000.Καποια αλλη επιλογη στα 250 ευρω που να ειναι καλη και τη νυχτα κ με χειροκινητη επιλογη;

 

Η Nikon δεν έχει χειροκίνητες ρυθμίσεις απ΄όσο έχω δει, μια και δε την έχω δοκιμάσει.

Ρίξε μια ματιά στην Canon sx 200is (ή έστω στην 210 μια και δεν υπερβαίνει και πολύ το ποσό που σκοπεύεις να διαθέσεις) που έγραψα πιο πάνω. Είναι αξιόλογη μηχανή και με αρκετές δυνατότητες.

 

Οι επιλογές αυτές είναι καθαρά προσωπικές και δε σημαίνει ότι είναι και σωστές. Ο καθένας μας έχει διαφορετικές προτεραιότητες. Πριν αγοράσεις δοκίμασε πρώτα διότι η χρήση είναι πολύ διαφορετική από τη θεωρία.

Γενικότερα στο θέμα των ρυθμίσεων κάποιες εταιρείες λένε ότι έχουν αλλά ουσιαστικά δίνουν μόνο δυνατότητα να κάνει επιλογή ο χρήστης από προεπιλεγμένες ρυθμίσεις και τίποτα περισσότερο. Μια δοκιμή πάντα λύνει απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Η Nikon δεν έχει χειροκίνητες ρυθμίσεις απ΄όσο έχω δει, μια και δε την έχω δοκιμάσει.

Ρίξε μια ματιά στην Canon sx 200is (ή έστω στην 210 μια και δεν υπερβαίνει και πολύ το ποσό που σκοπεύεις να διαθέσεις) που έγραψα πιο πάνω. Είναι αξιόλογη μηχανή και με αρκετές δυνατότητες.

 

Οι επιλογές αυτές είναι καθαρά προσωπικές και δε σημαίνει ότι είναι και σωστές. Ο καθένας μας έχει διαφορετικές προτεραιότητες. Πριν αγοράσεις δοκίμασε πρώτα διότι η χρήση είναι πολύ διαφορετική από τη θεωρία.

Γενικότερα στο θέμα των ρυθμίσεων κάποιες εταιρείες λένε ότι έχουν αλλά ουσιαστικά δίνουν μόνο δυνατότητα να κάνει επιλογή ο χρήστης από προεπιλεγμένες ρυθμίσεις και τίποτα περισσότερο. Μια δοκιμή πάντα λύνει απορίες.

 

Σε ευχαριστω ξανα.Να υποθεσω οτι ειναι σημαντικο να υπαρχει χειροκινητη ρυθμιση λοιπον,για να μπορεις να εκμεταλευεσαι την μηχανη κ τις γνωσεις σου;Με μια γρηγορη ματια η Canon sx 200is καλυπτει τις αναγκες μου. Εχει κ χειροκινητη ρυθμιση;Και sorry για τις πολλες ερωτησεις μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δυσκολεύει την απάντηση είναι η διάρκεια της μπαταρίας. Τα υπόλοιπα λίγο πολύ βρίσκονται.

Πολύ καλή διαχείριση ενέργειας λέγεται ότι έχουν οι Olympus. Από την άλλη όμως αυτό πάντα εξαρτάται από τη χρήση και τον χρήστη.

 

Προσωπικά από αυτές που σου πρότειναν δε θα αγόραζα καμία.

Θα προτιμούσα να ψάξω μια Canon SX 200 IS η οποία λόγω του ότι παρουσιάστηκε η 210 η τιμής της έχει πέσει αρκετά.

Σε καλύπτει δε στο θέμα μνήμης και με το παραπάνω πιστεύω με τα 32 gb (αν δε θυμάμαι τόσο λάθος) που σηκώνει.

Κι από μένα ένα ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Είπες ότι δεν θα διάλεγες καμία από τις παραπάνω δύο. Γιατί όμως την Canon SX 200 IS σε σχέση με τις άλλες δύο; Ποιά τα πλεονεκτήματα της απέναντι τους; Επίσης: μήπως ξέρεις πόσες λήψεις έχει με κάθε φόρτιση; π.χ. η Casio που μου πρότειναν έχει 1000 λήψεις, οι οποίες είναι πάμπολλες.

 

EDIT: Η διαφορά σε σχέση με την SX210 είναι μόνο 10 ευρώ; Τόσο το βλέπω στο skroutz.gr

 

EDIT2: Θα ήθελα επίσης τη γνώμη σας για τις panasonic tz8, tz10 και την olympus μ 9000

Edited by tipota
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Μετα απο ενα σχετικο ψαξιμο για μια compact μηχανη στα χρηματα κ στις λειτουργιες που θελω κατεληξα,

NIKON S8000

Panasonic DMC-TZ8

Olympus μ 9000

Fujifilm Finepix F70 EXR

FUJIFILM FINEPIX JZ300

κ ισως αλλα θεμα κοστους οι,

Canon sx 200is

Canon SX210

Ποια η γνωμη σας για αυτες σε σχεση ποιοτητας φωτο μερα-νυχτα, βιντεο, φακου,αισθητηρα εικονας,οπτικό και ψηφιακό σταθεροποιητη,manual mode.

Ειδικοτερα για τις 2 Fujifilm;

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

... Να υποθεσω οτι ειναι σημαντικο να υπαρχει χειροκινητη ρυθμιση λοιπον,για να μπορεις να εκμεταλευεσαι την μηχανη κ τις γνωσεις σου;...

 

Καλό είναι να έχει χειροκίνητες ρυθμίσεις όχι μόνο για να εκμεταλλεύεται ο χρήστης τις γνώσεις του αλλά και για να μαθαίνει αν δε γνωρίζει.

Η 200 έχει χειροκίνητες ρυθμίσεις αν τη βρεις σε κάποιο κατάστημα κάνε μια δοκιμή για να δεις τι κάνει και αν σε βολεύει.

 

 

Κι από μένα ένα ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Είπες ότι δεν θα διάλεγες καμία από τις παραπάνω δύο. Γιατί όμως την Canon SX 200 IS σε σχέση με τις άλλες δύο; Ποιά τα πλεονεκτήματα της απέναντι τους; Επίσης: μήπως ξέρεις πόσες λήψεις έχει με κάθε φόρτιση; π.χ. η Casio που μου πρότειναν έχει 1000 λήψεις, οι οποίες είναι πάμπολλες.

 

EDIT: Η διαφορά σε σχέση με την SX210 είναι μόνο 10 ευρώ; Τόσο το βλέπω στο skroutz.gr

 

EDIT2: Θα ήθελα επίσης τη γνώμη σας για τις panasonic tz8, tz10 και την olympus μ 9000

 

 

Θα προτιμούσα την Canon γιατί με μικρή διαφορά τιμής θα έπαιρνα περισσότερη μηχανή. Ίσως γίνεται ακόμα πιο υποκειμενικό το ότι την έχω δουλέψει έστω και λίγο.

Οι 1000 λήψεις που σου είπαν για την Casio είναι δοκιμασμένες ή θεωρητικά;

Διότι και στις δικές μου μηχανές οι μπαταρίες μου δείχνουν ένδειξη ότι μπορούν π.χ. "8" αλλά τελικά παίρνω "6" με το ζόρι.

Η μηχανή δε καταναλώνει ενέργεια μόνο για τη λήψη, αλλά και για την οθόνη, για τον φακό, για το auto focus, για το red eye και το σημαντικότερο, για το φλας.

Αν αρχίσεις να παίζεις με το zoom π.χ. οι 1000 μπορεί άνετα να γίνουν π.χ. 500.

 

Για τις άλλες μηχανές που αναφέρεις αν διαβάσεις λίγα ποστ πιο πίσω θα δεις ότι τις έχουμε αναφέρει.

 

Η διαφορά των 10 ευρώ που βρήκες είναι από το ίδιο κατάστημα και με τις ίδιες προδιαγραφές (εγγύηση κ.λ.π. ) ή η μια είναι επίσημη τιμή και η άλλη από παρά-εισαγωγέα;

 

Σαν συμπέρασμα και πάντα με την σημείωση πως οι επιλογές αυτές είναι καθαρά προσωπικές και καλύπτουν έμενα. Κάτι που σημαίνει ότι δεν είναι και απαραίτητα σωστές για κάποιον τρίτο ή ότι κάποια άλλη μηχανή δε μπορεί να καλύπτει πιο ολοκληρωμένα κάποιον άλλο χρήστη.

 

Αν αγόραζα σήμερα μια compact με κόστος μέχρι 300 ευρώ η σειρά που θα τις επέλεγα ήταν:

Panasonic tz8

Canon sx 200is

Κι αν ήθελα κάτι πιο εύκολο με καλές δυνατότητες και ακόμα πιο χαμηλή τιμή:

Fuji finepix jz 300

Olympus M9000 (ειδικά αυτή αν τη βρει κάποιος με κάποια προσφορά που δίνει κάρτα μνήμης, θήκη, τρίποδο είναι κελεπούρι).

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να έχει χειροκίνητες ρυθμίσεις όχι μόνο για να εκμεταλλεύεται ο χρήστης τις γνώσεις του αλλά και για να μαθαίνει αν δε γνωρίζει.

Η 200 έχει χειροκίνητες ρυθμίσεις αν τη βρεις σε κάποιο κατάστημα κάνε μια δοκιμή για να δεις τι κάνει και αν σε βολεύει.

 

 

 

 

 

Θα προτιμούσα την Canon γιατί με μικρή διαφορά τιμής θα έπαιρνα περισσότερη μηχανή. Ίσως γίνεται ακόμα πιο υποκειμενικό το ότι την έχω δουλέψει έστω και λίγο.

Οι 1000 λήψεις που σου είπαν για την Casio είναι δοκιμασμένες ή θεωρητικά;

Διότι και στις δικές μου μηχανές οι μπαταρίες μου δείχνουν ένδειξη ότι μπορούν π.χ. "8" αλλά τελικά παίρνω "6" με το ζόρι.

Η μηχανή δε καταναλώνει ενέργεια μόνο για τη λήψη, αλλά και για την οθόνη, για τον φακό, για το auto focus, για το red eye και το σημαντικότερο, για το φλας.

Αν αρχίσεις να παίζεις με το zoom π.χ. οι 1000 μπορεί άνετα να γίνουν π.χ. 500.

 

Για τις άλλες μηχανές που αναφέρεις αν διαβάσεις λίγα ποστ πιο πίσω θα δεις ότι τις έχουμε αναφέρει.

 

Η διαφορά των 10 ευρώ που βρήκες είναι από το ίδιο κατάστημα και με τις ίδιες προδιαγραφές (εγγύηση κ.λ.π. ) ή η μια είναι επίσημη τιμή και η άλλη από παρά-εισαγωγέα;

 

Σαν συμπέρασμα και πάντα με την σημείωση πως οι επιλογές αυτές είναι καθαρά προσωπικές και καλύπτουν έμενα. Κάτι που σημαίνει ότι δεν είναι και απαραίτητα σωστές για κάποιον τρίτο ή ότι κάποια άλλη μηχανή δε μπορεί να καλύπτει πιο ολοκληρωμένα κάποιον άλλο χρήστη.

 

Αν αγόραζα σήμερα μια compact με κόστος μέχρι 300 ευρώ η σειρά που θα τις επέλεγα ήταν:

Panasonic tz8

Canon sx 200is

Κι αν ήθελα κάτι πιο εύκολο με καλές δυνατότητες και ακόμα πιο χαμηλή τιμή:

Fuji finepix jz 300

Olympus M9000 (ειδικά αυτή αν τη βρει κάποιος με κάποια προσφορά που δίνει κάρτα μνήμης, θήκη, τρίποδο είναι κελεπούρι).

 

Σε ευχαριστω ξανα για την απαντηση.Διαβασα οτι στη Canon sx 200is το φλας ανασηκωνεται μονο του καθε φορα χωρις να μπορεις να το κλεισεις κ ειναι εκνευριστικο

Link to comment
Share on other sites

Αν αγόραζα σήμερα μια compact με κόστος μέχρι 300 ευρώ η σειρά που θα τις επέλεγα ήταν:

Panasonic tz8

Canon sx 200is

Κι αν ήθελα κάτι πιο εύκολο με καλές δυνατότητες και ακόμα πιο χαμηλή τιμή:

Fuji finepix jz 300

Olympus M9000 (ειδικά αυτή αν τη βρει κάποιος με κάποια προσφορά που δίνει κάρτα μνήμης, θήκη, τρίποδο είναι κελεπούρι)..

 

Το πιο πιθανό είναι να πάρω την olympus, αλλά δεν έχω βρει τέτοια προσφορά. Η μόνη προσφορά που έχω βρει είναι αυτή η φωτογραφική με δώρο 4GB κάρτα στα 210 ευρώ περίπου. Έχει δει κανείς τίποτα άλλο σε σχέση με αυτή τη μηχανή;

 

Επίσης, η panasonic tz8 (επειδή κι αυτή παίζει, καθώς και η tz10) τι διαφορά έχει με τη tz10; Τη διαφορά των 10 ευρώ, τη βρήκα στο skroutz.gr.

Edited by tipota
Link to comment
Share on other sites

@ tipota αν σε ενδιαφέρει εχω μια μ9000 και την δίνω. Ελληνική με κάρτα τρίποδο κλπ.

 

Η όποιος άλλος ενδιαφέρεται....

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα στην panasonic tz8, panasonic tz10 και olympus μ9000. Αλήθεια ρε παιδιά, υπάρχει ψηφιακή φωτογραφική που να λειτουργεί με επαναφορτιζόμενη μπαταρία λιθίου αλλά να παίρνει και μπαταρίες AA για να έχεις πάντα μια εναλλακτική;
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα στην panasonic tz8, panasonic tz10 και olympus μ9000. Αλήθεια ρε παιδιά, υπάρχει ψηφιακή φωτογραφική που να λειτουργεί με επαναφορτιζόμενη μπαταρία λιθίου αλλά να παίρνει και μπαταρίες AA για να έχεις πάντα μια εναλλακτική;

 

Εγώ θα σου πρότεινα την tz10 επειδή είμαι fun της panasonic ποιο πολύ από ότι της

olympus αλλά γούστα είναι αυτά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η tz10 έχει το πλεονέκτημα του GPS έναντι της tz8.

Αν λοιπόν δεν σε ενδιαφέρει αυτό το χαρακτηριστικό, πάρε την tz8

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Ειμαι αναμεσα στις μηχανες λογω χαρακτηριστικων κ κοστους,αν μπορειται πειτε την γνωμη σας,

Fujifilm Finepix F70 EXR

Fuji F80

Sony H55

Sony HX-5V

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Ειμαι αναμεσα στις μηχανες λογω χαρακτηριστικων κ κοστους,αν μπορειται πειτε την γνωμη σας,

Fujifilm Finepix F70 EXR

Fuji F80

Sony H55

Sony HX-5V

Σας ευχαριστω

 

Θες να μας πεις σε αυτές τις μηχανές τι σε ενδιαφέρει ποιο πολύ και ποιες λειτουργίες ;

Πέρα από το κόστος και την ποιότοτητα της μηχανής.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για σχεση ποιοτητας φωτο μερα-νυχτα, βιντεο, φακου,αισθητηρα εικονας,οπτικό και ψηφιακό σταθεροποιητη,manual mode. Σε αυτες παραπανω βαζω κ την Casio FH100.Σε ευχαριστω κ ισως την Fuji JZ500
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να πάρω την olympus, αλλά δεν έχω βρει τέτοια προσφορά. Η μόνη προσφορά που έχω βρει είναι αυτή η φωτογραφική με δώρο 4GB κάρτα στα 210 ευρώ περίπου. Έχει δει κανείς τίποτα άλλο σε σχέση με αυτή τη μηχανή;

 

Επίσης, η panasonic tz8 (επειδή κι αυτή παίζει, καθώς και η tz10) τι διαφορά έχει με τη tz10; Τη διαφορά των 10 ευρώ, τη βρήκα στο skroutz.gr.

 

Τη προσφορά για την Olympus την είχε ο φωτοδεσμός μέχρι τα μέσα της περασμένης εβδομάδας. Προφανώς θα την διέκοψε.

Η διαφορά μεταξύ 8 & 10 είναι μόνο στην ύπαρξη gps στη δεύτερη κάτι που προσωπικά το θεωρώ αστείο, ως κριτήριο, ώστε να επιλεγεί η 10 ως καλύτερη φωτογραφική.

 

Το Skroutz δεν είναι κατάστημα απλά σου δίνει τιμές από διαδικτυακά καταστήματα. Γι΄αυτό ρώτησα αν η διαφορά των 10 ευρώ είναι στο ίδιο κατάστημα ή από διαφορετικά.

 

Panasonic tz8 ή Olympus μ 9000, λοιπόν;

...

 

Panasonic, με κριτήριο τη φωτογραφική αξία.

 

 

 

@joker17 από τις 4 μηχανές που ανέφερες ( F70 - F80 - H55- HX-5) μόνο οι Sony έχουν τη δυνατότητα χειροκίνητων ρυθμίσεων, οι άλλες όχι. Οι φωτεινότητες είναι πρακτικά οι ίδιες κι όλες έχουν stabilization.

Αν πας στη Fuji jz500 προτίμησε την 300 είναι ίδια ουσιαστικά και πιο οικονομική.

Link to comment
Share on other sites

Panasonic, με κριτήριο τη φωτογραφική αξία.

 

Τι εννοείς φωτογραφική αξία;

Επίσης, να σου πω ότι η olympus έρχεται γύρω στα 30 ευρώ λιγότερα + δώρο κάρτα μνήμης 4GB. Άπλα στο λέω για να δούμε τι αξίζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια θα λέμε :lol: τα είπαμε αρκετές φορές. Ναι κατά τη γνώμη μου είναι.

Το έγραψα και πιο πάνω.

 

...

Αν αγόραζα σήμερα μια compact με κόστος μέχρι 300 ευρώ η σειρά που θα τις επέλεγα ήταν:

Panasonic tz8

Canon sx 200is

Κι αν ήθελα κάτι πιο εύκολο με καλές δυνατότητες και ακόμα πιο χαμηλή τιμή:

Fuji finepix jz 300

Olympus M9000 (ειδικά αυτή αν τη βρει κάποιος με κάποια προσφορά που δίνει κάρτα μνήμης, θήκη, τρίποδο είναι κελεπούρι).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, ειμαι ανάμεσα απο 2 φωτογραφικες. sony w350 kai sony w380. ποια θα προτεινατε εσεις? ξερει κανενας αν ο g lens της w380 ειναι καθαρος όσο ο carl zeis της 350?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...