Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα.

 

σκέφτομαι να αγοράσω την CANON EOS REBEL T1i. Γνωρίζει κάποιος να μου πει που μπορώ να την βρώ φτηνά.

 

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Edited by nick_v

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Μην ανησυχείς για το τι σκέφτονται οι άλλοι για εσένα. Είναι απασχολημένοι με το να ανησυχούν τι σκέφτεσαι εσύ για αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@haki

 

μετα απο πολυ σκεψη και λιγοτερο budget πλεον (μιας και βλεπω οτι πανω κατω μια μετρια ψηφιακη στοιχιζει 100 ευρω και εχει ανεκτη ποιοτητα!) , εγκαταλειπω για παντα τις lumix tz , ευχομαι σε οποιον εχει να μη παθει τα ιδια με μενα και τις κωλοοθονες τους και πηγα σε μια εταιρια που εδω και καιρο ηθελα

 

FujiFilm, me thn S2500 HD, που ειναι και ultrazoom, ειναι το πιο νεο μοντελο στη κατηγορία αυτη, εχει και καλη τιμουλα και μαρεσει και εμφανισιακα. Και μες τη βδομαδα θα σας πω τα σχολια μου

:X
Link to comment
Share on other sites

@haki

 

μετα απο πολυ σκεψη και λιγοτερο budget πλεον (μιας και βλεπω οτι πανω κατω μια μετρια ψηφιακη στοιχιζει 100 ευρω και εχει ανεκτη ποιοτητα!) , εγκαταλειπω για παντα τις lumix tz , ευχομαι σε οποιον εχει να μη παθει τα ιδια με μενα και τις κωλοοθονες τους και πηγα σε μια εταιρια που εδω και καιρο ηθελα

 

FujiFilm, me thn S2500 HD, που ειναι και ultrazoom, ειναι το πιο νεο μοντελο στη κατηγορία αυτη, εχει και καλη τιμουλα και μαρεσει και εμφανισιακα. Και μες τη βδομαδα θα σας πω τα σχολια μου

 

Την s2500hd την εχεις παρει / παραγγειλει ή οχι ακομα;

 

Την εχω και εγω εδω και κανα μηνα-δυο. Αν θες να σου πω εντυπωσεις - να ανεβασω φωτος. Δεν ειμαι βεβαια ειδικος, οποτε δεν μπορω να σου εγγυηθω οτι θα ειναι αξιοπιστα 100% αυτα που θα σου αναφερω.

 

Γενικα παντως ειμαι σχετικα ικανοποιημενος, λογω αρκετων δυνατοτητων και μεγεθους/ βαρους της μηχανης, αν και οχι εντυπωσιασμενος απο την ποιοτητα των φωτο.

 

Επισης αν δεν την εχεις παραγγειλει, πες μου να σου στειλω εκπτωτικο link απο το e-shop.gr, απο το οποιο την ειχα παρει και εγω με 179€. :)

(ακυρο, δεν ισχυει πλεον η εκπτωση και την εχει και παλι 229. Σορρυ)

 

Υ.Γ: Διαβασε αν θες και το μονο πληρες review που υπαρχει Online μεχρι τωρα.

Edited by PMNEDM

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

την παρήγγειλα και θα την πάρω Τετάρτη

 

Αλλα είμαι σίγουρος πως απο την Τζ7 , που έδωσα τόσα λεφτά όταν βγήκε και μια βραδυνή της προκοπής δεν έβγαλα και εκτός αυτού εσπασε η οθονη ΜΟΝΗ ΤΗΣ !!!

 

καλύτερα θα τα παει ...

παω να διαβάσω (και αυτο) το review

 

edit : το εχω δει ήδη :)

:X
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τις προάλλες μετά από μήνες την ψηφιακή μου κάμερα Olympus και θα'θελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση να'χει χαλάσει κάτι. Με μια πρώτη ματιά δεν φάνηκε να εχει πάθε τίποτα εκτός από τη μπαταρία η οποία ήταν άδεια. Καθώς τη φόρτιζα όμως είδα κάτι που δεν μου άρεσε και τόσο. Όταν έβαζα τη μπαταρία να φορτίσει μόλις τελείωνε το φόρτισμα, έσβηνε το κόκκινο φωτάκι πάνω στο φορτιστή αλλά προχθές μόλις τελείωσε το φόρτισμα αντί να κλείσει το φωτάκι άρχισε να αναβοσβήνει. Έβγαλα και τοποθέτησα ξανά τη μπαταρία, το φωτάκι άναψε και μετά από κάνα 10 λεπτο έκλεισε. Αυτό είναι περίεργο ή όχι?? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κι εγω κατι...

H s2500hd συγκριτικα με την nikon L110. ποια ειναι καλυτερη;

 

http://www.photographyblog.com/reviews/fujifilm_finepix_s2500hd_review/

vs

http://www.photographyblog.com/news/nikon_coolpix_l110/

*/*
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τις προάλλες μετά από μήνες την ψηφιακή μου κάμερα Olympus και θα'θελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση να'χει χαλάσει κάτι. Με μια πρώτη ματιά δεν φάνηκε να εχει πάθε τίποτα εκτός από τη μπαταρία η οποία ήταν άδεια. Καθώς τη φόρτιζα όμως είδα κάτι που δεν μου άρεσε και τόσο. Όταν έβαζα τη μπαταρία να φορτίσει μόλις τελείωνε το φόρτισμα, έσβηνε το κόκκινο φωτάκι πάνω στο φορτιστή αλλά προχθές μόλις τελείωσε το φόρτισμα αντί να κλείσει το φωτάκι άρχισε να αναβοσβήνει. Έβγαλα και τοποθέτησα ξανά τη μπαταρία, το φωτάκι άναψε και μετά από κάνα 10 λεπτο έκλεισε. Αυτό είναι περίεργο ή όχι?? :confused:

 

Καλό θα ήταν να αλλάξεις μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κι εγω κατι...

H s2500hd συγκριτικα με την nikon L110. ποια ειναι καλυτερη;

 

http://www.photographyblog.com/reviews/fujifilm_finepix_s2500hd_review/

vs

http://www.photographyblog.com/news/nikon_coolpix_l110/

 

Προσωπικα θα προτιμουσα την πρωτη. Λογω viewfinder, dial button στην κορυφη, των κακων σχολιων για την απεικονιση του exposure στην οθονη της nikon, και ισως και για το λιγο μεγαλυτερο οπτικο ζουμ. Για την ποιοτητα των φωτο δεν μπορω να μιλησω, δεν εχω δει απο τη Nikon.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί το συγκεκριμένο site αλλά στο παρελθόν πολύ με βοήθησε ν'αποφασίσω σε τέτοια ζητήματα το "Comparometer" του imagining-resource.com που συγκρίνει συγκεκριμένες φωτό από δύο διαφορετικά μοντέλα side-by-side οπότε σταματάνε τα λένε,είπαν,άκουσα ότι είναι καλή,προτείνουν αυτή κλπ. Real world συγκρίσιμα αποτελέσματα. Εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Πολλυ καλο φαινεται αλλα δυστυχως δεν εχει ολα τα μοντελα για να τα συγκρινεις.

Και εγω αυτες τις μερες εχω μπερδευτει παρα πολλυ διαβαζοντας το φορουμ.

τι να παρω τελικα πανασονικ τζ10 ή σαμσουνγκ ς2500????????

*/*
Link to comment
Share on other sites

η τζ10 βγαζει αψογες στη μερα, απαισιες τη νυχτα και ειναι ΥΠΕΡΕΥΑΙΣΘΗΤΕΣ.

 

Δε θα το ξαναπω. Πολλα λεφτα για να σπανε οι οθονες με ενα κουνημα!

 

Εγω παντως πλεον εχω τη fuji μου και απορω πως τοσο καιρο επαιρνα κατα πολυ ακριβοτερες φωτογραφικες και αρκετα χειροτερες!

:X
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη προσοχη !!!

Ακολουθει βιντεακι αλλαγης της οθονης σε πανασονικ τζ7

Ελπιζω οτι ειναι ακριβως το ιδιο και σε τζ10

http://www.youtube.com/watch?v=xxSLIWaSHgk

 

Για περισοτερα διαβαστε εδω

Lumix DMC-TZ7 LCD Broken screen

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα,χρησιμοποίησε την Τροποποίηση !
*/*
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος γιατι η μηχανη ΔΕ βλεπει την καρτα μνημης (8αρα) ενω ολες οι συσκευες μου τη βλεπουν απροβληματιστα?

 

Ακομα και αν παω να κανω φορματ μου λεει card protected ενω ...δεν ειναι!

:X
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα σιγουρεψου οτι ο τυπος της καρτας ειναι SDHC

Αν ναι, ριξε καμια ματια στις ρυθμισεις

Κι αν συνεχισει τοτε μαλλον κατι τρεχει με τη συσκευη

*/*
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος γιατι η μηχανη ΔΕ βλεπει την καρτα μνημης (8αρα) ενω ολες οι συσκευες μου τη βλεπουν απροβληματιστα?

 

Ακομα και αν παω να κανω φορματ μου λεει card protected ενω ...δεν ειναι!

Αν στο κάνει μόνο με τη συγκεκριμένη κάρτα, είναι πολύ εκνευριστικό.

Μάλλον κάποια ασυμβατότητα θα υπάρχει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αν στο κάνει μόνο με τη συγκεκριμένη κάρτα, είναι πολύ εκνευριστικό.

Μάλλον κάποια ασυμβατότητα θα υπάρχει.

 

ναι αυτη εφταιγε.

Αναγκαστηκα και πηρα αλλη και εβαλα τη παλια στην βιντεοκαμερα...

Τελοσπαντων . Ολα καλα και επιτελους η 2500 ειναι πλεον μαχιμη!

:X
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες το τόπικ και θα ήθελα να ζητήσω μια μικρή βοήθεια για αγορά ψηφιακής μηχανής.

 

Δεν ασχολούμαι με τη φωτογραφία, απλά θέλω μια μηχανή για διακοπές/ταξίδια, τελείως ερασιτεχνικές και παρεΐστικες φωτό. Ισως το πιο βασικό στοιχείο για μένα είναι να είναι σχετικά ανθεκτική, και αν έχει καλούτσικο βίντεο και είναι καλή σε νύχτα/χαμηλό φωτισμό, ευπρόσδεκτο.

 

Μέχρι τώρα είχα μια coolpix l18 ( http://nikonusa.com/Find-Your-Nikon/Product-Archive/Digital-Camera/25596/COOLPIX-L18.html ) και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά χάλασε. Κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι ότι θα με ικανοποιούσε και τώρα.

Edited by aggelos6699
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες το τόπικ και θα ήθελα να ζητήσω μια μικρή βοήθεια για αγορά ψηφιακής μηχανής.

 

Δεν ασχολούμαι με τη φωτογραφία, απλά θέλω μια μηχανή για διακοπές/ταξίδια, τελείως ερασιτεχνικές και παρεΐστικες φωτό. Ισως το πιο βασικό στοιχείο για μένα είναι να είναι σχετικά ανθεκτική, και αν έχει καλούτσικο βίντεο και είναι καλή σε νύχτα/χαμηλό φωτισμό, ευπρόσδεκτο.

 

Μέχρι τώρα είχα μια coolpix l18 ( http://nikonusa.com/Find-Your-Nikon/Product-Archive/Digital-Camera/25596/COOLPIX-L18.html ) και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά χάλασε. Κάτι αντίστοιχο φαντάζομαι ότι θα με ικανοποιούσε και τώρα.

 

Για παράδειγμα, προσανατολίζομαι σε κάτι σαν αυτή: http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=11442 . Εχει κάποιος άποψη; Ή έχει να προτείνει κάτι διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αγοράσω μια μηχανή, το ανώτερο στα 100€.

Έχω κάνει μια έρευνα αγοράς και έχω καταλήξει στα παρακάτω 4 μοντέλα:

1. Pentax Optio E85

2. Olympus FE-46 (ή FE-47)

3. Fujifilm Finepix AX200

4. Panasonic Lumix DMC FS-6

 

ποίο θα προτείνατε; έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο μέχρι 100€?

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αγοράσω μια μηχανή, το ανώτερο στα 100€.

Έχω κάνει μια έρευνα αγοράς και έχω καταλήξει στα παρακάτω 4 μοντέλα:

1. Pentax Optio E85

2. Olympus FE-46 (ή FE-47)

3. Fujifilm Finepix AX200

4. Panasonic Lumix DMC FS-6

 

ποίο θα προτείνατε; έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο μέχρι 100€?

 

 

θα λεγα σιγουρα οχι pentax. Σε σειρα 80 - 90 τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα.

 

Θα πηγαινα μεταξυ λουμιξ και Φιυτζι, με νικητη σαφως τη δευτερη

:X
Link to comment
Share on other sites

Τη Fuji, όπως ίσως είδες παραπάνω, την κοιτάω κι εγώ. Το αρνητικό που διάβασα για πάρτη της ήταν αυτό: The AX200 does allow use of the zoom lens during movie recording, but mutes audio while the zoom is operating. Κατά τα άλλα, και εγώ εκεί προσανατολίζομαι.
Link to comment
Share on other sites

Mε κλειστά μάτια την Panasonic.Επειδή δουλέυω σε κατάστημα με ψηφιακά κι έχω χειριστεί πολλές μηχανές, θεωρώ καλύτερη την panasonic.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...