Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναλογως τι θελει να κανει ο καθενας! Η φορητοτητα παντως ειναι ενα αρκετα σημαντικο προσον της καμερας! Ειναι για πιο επαγγελματικη χρηση σιγουρα οι dslr αλλα για την παραλια η για sightseeing ξερω γω?? Υπερβολικο μου ακουγεται! :) :D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Θα ηθελα τη γνωμη σας για την καλυτερη compact οπως sx200 panasonic tz7 καο οποια αλλα νομιζει ο καθενας...
GREEN PLANET
Link to comment
Share on other sites

- Panasonic Lumix DMC-TZ7 / ZS3

 

- Canon PowerShot SX200

 

Εγω προτιμαω την Panasonic αν και με την Canon μπορεις να τραβας "πιο επαγγελματικες" φωτογραφιες γιατι εχει custom ρυθμισεις.

 

Παντος στα review φαινετε να τραβαει λιγο πιο καλα η Canon...αλλα το γεγονος οτι δεν μπορεις να zoumαρεις οταν τραβας βιντεο ειναι ξενερωμα...

 

Και οι 2 ειναι καλες οπως και να χει!

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας, ψαχνω να παρω μια μηχανη που να εχει και καλη φωτογραφια αλλα να εχει και πολυ καλο βιντεο με ηχο, απο μια γρηγορη ματια που εριξα βρηκα αυτεσ τις 2

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.562938

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.563824

 

μπορει καποιος να μου πει αν αυτες οι 2 εχουν και καλη φωτογραφια αλλα και βιντεο, ψαχνω μια μεχρι 250€ περιπου ,αν μπορει καποιος ας προτεινει και αλλες

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Απ΄ότι γράφεις ζητάς "καλή" φωτογραφία και "πολύ καλό" βίντεο.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να ψάξεις για video camera. Υπάρχουν πολύ καλές (π.χ. Sanyo xacti) σε τιμές φθηνότερες από τις φωτογραφικές που έβαλες και θα σε καλύψουν στο θέμα video και ανεκτά έως καλά στις φωτογραφίες. :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα φωτογραφικη θελω απλα θελω να εχει και βιντεο hd, αν παρω μια καμερα θα εχει καλο βιντεο αλλα η φωτογραφιες δεν θα ειναι καλες
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

- Panasonic Lumix DMC-TZ7 / ZS3

 

- Canon PowerShot SX200

 

Εγω προτιμαω την Panasonic αν και με την Canon μπορεις να τραβας "πιο επαγγελματικες" φωτογραφιες γιατι εχει custom ρυθμισεις.

 

Παντος στα review φαινετε να τραβαει λιγο πιο καλα η Canon...αλλα το γεγονος οτι δεν μπορεις να zoumαρεις οταν τραβας βιντεο ειναι ξενερωμα...

 

Και οι 2 ειναι καλες οπως και να χει!

 

Μπορεί η Panasonic να έχει άρωμα Leica, ωστόσο έχω διαβάσει (και αυτή θα επέλεγα σήμερα) πολύ θετικά σχόλια την Canon .

www.dimcmoraitis.blogspot.com :happy:
Link to comment
Share on other sites

Και ναι, επειτα απο πεντε χρονια με τη Nikon 5900 ( πολυ ποιοτικη φωτογραφικη) , ηγγικεν η ωρα να παρω νεα!

Κριτηριο ειναι η ακριβης απεικονιση χρωματων, φωτογραφιες σε χαμηλο φωτισμο και γενικα ποιοτητα φωτογραφιας.

Βιντεο: αδιαφορο

Ογκος: αδιαφορος

Το μπατζετ αγγιζει τα 400€ ( αλλα καλη να ειναι και κατι θα γινει..) και οι δυο προτασεις που εχω ειναι:

*Canon PowerShot G10 και

*Nikon D40 Kit.

Βεβαια ειδα και τα καλα λογια για την Panasonic Lumix DMC-TZ7 και τα μπερδεψα ακομα πιο πολυ.. Aλλα εφοσον δε με ενδιαφερει το μεγεθος, νομιζω οτι μενει πισω συγκριτικα με τις παραπανω, ετσι;

 

Ο προβληματισμος μου ειναι για τα "λιγα" MP, της D40. Η D40X που εχει σα πρωτο λινκ το σκρουτζ στα 10MP, τι ειναι;

Αυτο το αρνητικο δεν το χει η G10, η οποια φαινεται πολυυ καλη/βαρια κατασκευη. Αλλα μηπως "υποσχεται" πολλα και δεν παραδιδει;

Δεν ξερω παιδια, ακουω προτασεις και συνεχιζουμε απο κει.

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Και ναι, επειτα απο πεντε χρονια με τη Nikon 5900 ( πολυ ποιοτικη φωτογραφικη) , ηγγικεν η ωρα να παρω νεα!

Κριτηριο ειναι η ακριβης απεικονιση χρωματων, φωτογραφιες σε χαμηλο φωτισμο και γενικα ποιοτητα φωτογραφιας.

Βιντεο: αδιαφορο

Ογκος: αδιαφορος

Το μπατζετ αγγιζει τα 400€ ( αλλα καλη να ειναι και κατι θα γινει..) και οι δυο προτασεις που εχω ειναι:

*Canon PowerShot G10 και

*Nikon D40 Kit.

Βεβαια ειδα και τα καλα λογια για την Panasonic Lumix DMC-TZ7 και τα μπερδεψα ακομα πιο πολυ.. Aλλα εφοσον δε με ενδιαφερει το μεγεθος, νομιζω οτι μενει πισω συγκριτικα με τις παραπανω, ετσι;

Πάντως, εμένα στη Νίκον με απογοήτευσε η αργή εστίαση σε χαμηλό φωτισμό και ο αδύναμος σταθεροποιητής εικόνας (αν και οπτικός).

Βέβαια, φαντάζομαι ότι στις dslr τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα.

 

Ο προβληματισμος μου ειναι για τα "λιγα" MP, της D40. Η D40X που εχει σα πρωτο λινκ το σκρουτζ στα 10MP, τι ειναι;

Αυτο το αρνητικο δεν το χει η G10, η οποια φαινεται πολυυ καλη/βαρια κατασκευη. Αλλα μηπως "υποσχεται" πολλα και δεν παραδιδει;

Δεν ξερω παιδια, ακουω προτασεις και συνεχιζουμε απο κει.

Είδες την tz7 και μπερδεύτηκες.

Δες και την fz 38 να μπερδευτείς περισσότερο.

Η D40 δεν είναι λίγο παλιό μοντέλο ή κάνω λάθος?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Εχω διαβασει αρκετα από το thread και δεν μπορω να πω ότι εχω βγάλει άκρη

Θα ήθελα να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή κι εγώ αλλά δεν ξέρω ποιά, γιαυτό και ζητάω τις προτάσεις σας.

 

-Την μηχανή την θέλω για να τραβάω φωτογραφίες στις εκδρομές, στην παρέα και τέτοια πράγματα

-Λέω να διαθέσω μέχρι € 200 - €220

-Θέλω να είναι compact

-Να βγάζει καλές φωτογραφίες

-Να ειναι καλή κατασκευή

-Να εχει φλας

-και να μην είναι και σαν τουβλο σε μεγεθος

 

Τωρα τι άλλο να έχει δεν ξέρω και τι θα πρέπει να εχει

Οπως καταλάβατε δεν εχω ιδέα

 

Περιμένω προτάσεις σας

Link to comment
Share on other sites

.......................................................

Ο προβληματισμος μου ειναι για τα "λιγα" MP, της D40. Η D40X που εχει σα πρωτο λινκ το σκρουτζ στα 10MP, τι ειναι;

Αυτο το αρνητικο δεν το χει η G10, η οποια φαινεται πολυυ καλη/βαρια κατασκευη. Αλλα μηπως "υποσχεται" πολλα και δεν παραδιδει;

Δεν ξερω παιδια, ακουω προτασεις και συνεχιζουμε απο κει.

 

Απ' όσο γνωρίζω Mp με Mp έχει διαφορά, δεν έχουν όλα ούτε το ίδιο μέγεθος, ούτε την ίδια καταγραφή κάνουν,

Γενικά μια slr, αν εξαιρέσεις το βάρος, είναι πάντα προτιμότερη, και λόγω ταχύτητας και λόγω ποιότητας στην φωτογραφία.

Η G10 και ειδικότερα η καινούργια G11 που έχει ακι λογότερα Mp απο την παλαιότερη έχω διαβάσει πολλά καλά σχόλια.

 

Αν και έχω Nikon, εντούτοις μια G11 δεν θα μου κακόπεφτε καθόλου, για δές την.

www.dimcmoraitis.blogspot.com :happy:
Link to comment
Share on other sites

...

Το μπατζετ αγγιζει τα 400€ ( αλλα καλη να ειναι και κατι θα γινει..) και οι δυο προτασεις που εχω ειναι:

*Canon PowerShot G10 και

*Nikon D40 Kit.

...

 

Προσωπικά θα προτιμούσα τη Canon. Και υπόσχεται και κάνει πολλά. Δοκίμασε την και θα δεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Και ναι, επειτα απο πεντε χρονια με τη Nikon 5900 ( πολυ ποιοτικη φωτογραφικη) , ηγγικεν η ωρα να παρω νεα!

Κριτηριο ειναι η ακριβης απεικονιση χρωματων, φωτογραφιες σε χαμηλο φωτισμο και γενικα ποιοτητα φωτογραφιας.

Βιντεο: αδιαφορο

Ογκος: αδιαφορος

Το μπατζετ αγγιζει τα 400€ ( αλλα καλη να ειναι και κατι θα γινει..) και οι δυο προτασεις που εχω ειναι:

*Canon PowerShot G10 και

*Nikon D40 Kit.

Βεβαια ειδα και τα καλα λογια για την Panasonic Lumix DMC-TZ7 και τα μπερδεψα ακομα πιο πολυ.. Aλλα εφοσον δε με ενδιαφερει το μεγεθος, νομιζω οτι μενει πισω συγκριτικα με τις παραπανω, ετσι;

 

Ο προβληματισμος μου ειναι για τα "λιγα" MP, της D40. Η D40X που εχει σα πρωτο λινκ το σκρουτζ στα 10MP, τι ειναι;

Αυτο το αρνητικο δεν το χει η G10, η οποια φαινεται πολυυ καλη/βαρια κατασκευη. Αλλα μηπως "υποσχεται" πολλα και δεν παραδιδει;

Δεν ξερω παιδια, ακουω προτασεις και συνεχιζουμε απο κει.

 

Η ποιότητα της φωτογραφίας που θα σου δώσει μια μηχανή SLR (όπως η Nikon D40) είναι συντριπτικά ανώτερη από την ποιότητα εικόνας που θα σου δώσει μία compact (όπως η Canon G10) ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού καθώς και σε φωτογραφίες με μεγάλο δυναμικό εύρος (σκιερά και φωτεινά σημεία στο ίδιο κάδρο) ακόμα και αν η DSLR έχει "μόνο" 6 ΜΡ έναντι 14 της compact.

 

Βασικά αν το κυριότερο κρητήριο επιλογής φωτογραφικής είναι η ποιότητα φωτογραφίας που μπορεί να δώσει η μηχανή τότε η DSLR είναι μονόδρομος.

 

D40x είναι η ίδια με την D40 με μοναδική διαφορά ότι είναι στα 10 ΜΡ έναντι 6.

 

Ωστόσο οι μηχανές αυτές αντικαταστάθηκαν από την D60 η οποία με τη σειρά της αντικαταστάθηκε από την D5000, η D60 ωστόσο μάλλον θα υπάρχει ακόμα στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα απο το σαραφιδη τελευταιο κομματι την olympus sp-570UZ 170 ευρω. Την panasonic lumix t7 ηθελα αλλα λογω χρηματων και της παραπανω προσφορας κατεληξα στην olympus. Περιμενω τα σχολια σας με ανυπομονησια
GREEN PLANET
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα απο το σαραφιδη τελευταιο κομματι την olympus sp-570UZ 170 ευρω. Την panasonic lumix t7 ηθελα αλλα λογω χρηματων και της παραπανω προσφορας κατεληξα στην olympus. Περιμενω τα σχολια σας με ανυπομονησια

 

.... τωρα που την πήρες οτι και να σου πούνε. Συνήθως λειτουργεί αντίθετα , πρώτα ρωτάς και μετά αγοράζεις !!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι για αγορα της olympus mju 550

http://www.skroutz.gr/s/70950/Olympus-Stylus-550-WP.html?keyphrase=Olympus+mju+550+WP

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι για αγορα της olympus mju 550

http://www.skroutz.gr/s/70950/Olympus-Stylus-550-WP.html?keyphrase=Olympus+mju+550+WP

τι λετε?

 

Η Olympus στίς κόμπακτ έχει καλή φήμη, θα μπορείς να την έχεις μαζί σου και δεν κοστίζει μια περιουσία.

Αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις, αγορασέ την άνετα.

www.dimcmoraitis.blogspot.com :happy:
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω καιρο να ψαχτω με τις compact υπαρχει κατι οικονομικο (γυρω στα 150 ευρω) με manual ρυθμιση διαφραγματος, χρονου κλειστρου και iso; Την θελω σαν 2η μηχανη μιας και δεν μπορω να κουβαλαω την dslr μου παντου οποτε θελω κατι σε μικρο μεγεθος που να χωραει στην τσεπη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηρα απο το σαραφιδη τελευταιο κομματι την olympus sp-570UZ 170 ευρω. Την panasonic lumix t7 ηθελα αλλα λογω χρηματων και της παραπανω προσφορας κατεληξα στην olympus. Περιμενω τα σχολια σας με ανυπομονησια

 

Καλορίζικη. :)

Σύγκριση, ειδικά στη τιμή που την αγόρασες, με την Τ7 δεν υπάρχει. Εντελώς διαφορετικές μηχανές.

Σχόλια με τη μορφή παρουσίασης θα μας κάνεις εσύ για το νέο σου απόκτημα :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο γνωρίζω Mp με Mp έχει διαφορά, δεν έχουν όλα ούτε το ίδιο μέγεθος, ούτε την ίδια καταγραφή κάνουν,

Γενικά μια slr, αν εξαιρέσεις το βάρος, είναι πάντα προτιμότερη, και λόγω ταχύτητας και λόγω ποιότητας στην φωτογραφία.

Η G10 και ειδικότερα η καινούργια G11 που έχει ακι λογότερα Mp απο την παλαιότερη έχω διαβάσει πολλά καλά σχόλια.

 

Αν και έχω Nikon, εντούτοις μια G11 δεν θα μου κακόπεφτε καθόλου, για δές την.

 

Αυτο ακριβως υποπτευομουν και εγω. Δηλαδη με απολυτα κριτηρια, ακομα και μια παλιαα, SLR προσφερει αυτην την ποιοτητα που δεν τη βρισκεις ευκολα στις compact (dSLR ειναι η G10/11). Δανειστηκα μια D90 και πληθωρα φακων για καποιες μερες και.. ειδα το φως το αληθινο! Ωστοσο!!!!, αποφασισα για G10 μετα απο σκεψη, οτι καλυπτει απολυτα τις αναγκες μου. Και αυτη η φιλη μου, που μου τη δανεισε αυτη μου προτεινε και ειπε απ'οσω την εχει δουλεψει, ειναι αστερι! Προσεγγιζει οσο καμια αλλη πολυ υψηλη ποιοτητα και ειναι αρκετα compactοειδής. Και ειχε και μια D60 για να τη δωσει και παρόλα αυτα με προετρεψε για Canon. Αρα G10 λοιπον!

 

Προσωπικά θα προτιμούσα τη Canon. Και υπόσχεται και κάνει πολλά. Δοκίμασε την και θα δεις. :)

Ετσι ακουσα και εγω! Τωρα το ερωτημα ειναι ποια απο τις G10, G11; Ειδα τη G11 και μου την εσπασε, καθως παντα μου την εσπαγαν οι μετακινουμενες οθονες.. ποιος ο λογος; Εξτρα ογκος, μετακινουμενα κομματια.. Αληθεια που χρησιμοποιειται; Αυτο που μπορω να σκεφτω ειναι αν κολησεις την καμερα σε καμια γωνια τοιχου, ή υψωσεις τα χερια/τριποδα. Αυτο που δεν μπορω να ξερω, οντας απεξω απο το παιχνιδι, ειναι τι αλλες διαφορες εχουν; Το μονο που παρατηρω ειναι τα μειωμενα MP, μια θυρα HDMI.. Εδω τα χαρακτηριστικα για την G10 και εδω για την G11.

 

Η ποιότητα της φωτογραφίας που θα σου δώσει μια μηχανή SLR (όπως η Nikon D40) είναι συντριπτικά ανώτερη από την ποιότητα εικόνας που θα σου δώσει μία compact (όπως η Canon G10) ειδικά σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού καθώς και σε φωτογραφίες με μεγάλο δυναμικό εύρος (σκιερά και φωτεινά σημεία στο ίδιο κάδρο) ακόμα και αν η DSLR έχει "μόνο" 6 ΜΡ έναντι 14 της compact.

Βασικά αν το κυριότερο κριτήριο επιλογής φωτογραφικής είναι η ποιότητα φωτογραφίας που μπορεί να δώσει η μηχανή τότε η DSLR είναι μονόδρομος.

D40x είναι η ίδια με την D40 με μοναδική διαφορά ότι είναι στα 10 ΜΡ έναντι 6.

Ωστόσο οι μηχανές αυτές αντικαταστάθηκαν από την D60 η οποία με τη σειρά της αντικαταστάθηκε από την D5000, η D60 ωστόσο μάλλον θα υπάρχει ακόμα στην αγορά.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Η απορια μου για την D40x εγγειται στο γιατι ειναι επαρκως φθηνοτερη απο την D40; Αλλα τελωσπαντων, θα παω σε G10 τωρα.

Αν και αυτο το fact για τα δυναμικο ευρος τοπίου ισως και να με κανει να το δωσω μια τριτη σκεψη.. για να μην παω σε ενα χρονο για (d)SLR..

 

EDIT: Oι canon ειναι compact, oxi dSLR

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο όλα και πρίν απο όλα, δες το θέμα της φορητότητας.

Εχω την d70s και υπάρχουν φορές που την αφήνω σπίτι εξαιτίας του βάρους.

Μια G11 ακριβώς για αυτό τον λόγο θα την καλοέβλεπα.

www.dimcmoraitis.blogspot.com :happy:
Link to comment
Share on other sites

...

Ετσι ακουσα και εγω! Τωρα το ερωτημα ειναι ποια απο τις G10, G11; Ειδα τη G11 και μου την εσπασε, καθως παντα μου την εσπαγαν οι μετακινουμενες οθονες.. ποιος ο λογος; Εξτρα ογκος, μετακινουμενα κομματια.. Αληθεια που χρησιμοποιειται; Αυτο που μπορω να σκεφτω ειναι αν κολησεις την καμερα σε καμια γωνια τοιχου, ή υψωσεις τα χερια/τριποδα. Αυτο που δεν μπορω να ξερω, οντας απεξω απο το παιχνιδι, ειναι τι αλλες διαφορες εχουν; Το μονο που παρατηρω ειναι τα μειωμενα MP, μια θυρα HDMI.. Εδω τα χαρακτηριστικα για την G10 και εδω για την G11.

...

 

Τα λιγότερα mp δεν είναι απαραίτητα και μειονέκτημα, αφού ο αισθητήρας παραμένει ο ίδιος.

Προσωπικά, εάν έβρισκα την 10 (να μη σου πω και την 9 ακόμα και σήμερα κι ας υστερεί στον ευρυγώνιο) σε καλή τιμή θα την αγόραζα, διαφορετικά, εάν η διαφορά τιμής δεν είναι μεγάλη, την 11 (κάποιες φορές η μετακινούμενη οθόνη βοηθά και δεν είναι και τόσο μεγάλο μείον).

 

Ψάξε και σε διαδικτυακά καταστήματα του εξωτερικού (προτίμησε Ευρωπαϊκά για να αποφύγεις τελωνεία κ.λ.π. ) , σίγουρα οι τιμές θα είναι πολύ καλύτερες από τα Ελληνικά καταστήματα, φυσικά και μη.

Link to comment
Share on other sites

.......................................

Ψάξε και σε διαδικτυακά καταστήματα του εξωτερικού (προτίμησε Ευρωπαϊκά για να αποφύγεις τελωνεία κ.λ.π. ) , σίγουρα οι τιμές θα είναι πολύ καλύτερες από τα Ελληνικά καταστήματα, φυσικά και μη.

 

Για αυτή την δουλειά έχουμε το http://www.skroutz.gr

www.dimcmoraitis.blogspot.com :happy:
Link to comment
Share on other sites

Για αυτή την δουλειά έχουμε το http://www.skroutz.gr

 

Αν δε κάνω λάθος (γιατί ξεφεύγουμε από το θέμα) το skroutz δίνει τιμές μόνο από Ελληνικά καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...