Jump to content

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκέφτομαι την Νικοn την S210, στα 130 ευρά..

τι γνώμη έχετε;

για την S51;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπερα! Θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας.

 

θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη. Οντας λοιπον φαν της Sony σε ολα τα gadgets, ειμαι αναμεσα στην Τ300 και στην W300. Η 2η ειναι η μοναδικη μη SLR καμερα νομιζω με 13,6 ΜΡ ενω η Τ300 απο οτι εχω διαβασει υστερει σε ΜΡ αλλα ειναι καλυτερη σε χρονους αποκρισεις. Θεμα styling δε με απασχολει ιδιατερα γιατι κ οι 2 καμερες μου αρεσουν εμφανισιακα. Επισης θεμα χρηματων δεν υπαρχει αφου εχουν μονο 60 ευρω διαφορα.

 

Ποια απο τις 2 θεωρειται καλυτερη επιλογη?

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ψηφιακή που να μην παίρνει επαναφορτιζόμενη(ες) μπαταρία(ες); :blink: :worry:
Υπαρχει!

κι εμενα η ψηφιακη παιρνει επαναφορτιζομενη αλλα μονο ΑΑ.και να τελειωσεις απο μπαταρια..αγοραζεις απο το περιπτερο :p

:lol: Βρε συ, δεν ρωτάω αν υπάρχει μηχανή που να παίρνει αλκαλικές. Ρωτάω αν υπάρχει μηχανή που δεν μπορείς να βάλεις επαναφορτιζόμενες καθόλου. :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας.

 

θελω να αγορασω μια φωτογραφικη μηχανη. Οντας λοιπον φαν της Sony σε ολα τα gadgets, ειμαι αναμεσα στην Τ300 και στην W300. Η 2η ειναι η μοναδικη μη SLR καμερα νομιζω με 13,6 ΜΡ ενω η Τ300 απο οτι εχω διαβασει υστερει σε ΜΡ αλλα ειναι καλυτερη σε χρονους αποκρισεις. Θεμα styling δε με απασχολει ιδιατερα γιατι κ οι 2 καμερες μου αρεσουν εμφανισιακα. Επισης θεμα χρηματων δεν υπαρχει αφου εχουν μονο 60 ευρω διαφορα.

 

Ποια απο τις 2 θεωρειται καλυτερη επιλογη?

 

Ευχαριστω!!

 

Προσωπικά θεωρώ καλύτερη επιλογή....... μια Canon ή μια Pentax ή ακόμα καλύτερα αφού λες πως δε σε ενδιαφέρουν τα χρήματα, σκάστα χοντρά και πάρε μια καλή compact της Leica που τις βάζει όλες κάτω (μόνο που τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη δεν έχω βρει πουθενά - για Αθήνα δε γνωρίζω)!!

 

Δεν προσπαθω να σε πείσω να απαρνηθείς τις Sony αλλά προσωπικά δεν εμπιστεύομαι μια εταιρία η οποία δραστηριοποιείται σε 40 τομείς. Προτιμώ να εμπιστευτώ μια εταιρία η οποία ασχολείται αποκλειστικά με φωτογραφικές μηχανές. Και οι 3 εταιρίες που σου πρότεινα ασχολούνται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με φωτογραφικές μηχανές.

 

Δε σου πρότεινω κάποια από τις μηχανές που παραθέτεις πολύ απλά γιατί... όλες οι Sony μου φαίνονται ίδιες.

 

Η τελική επιλογή δική σου.

 

 

Υ.Γ.: Μην εντυπωσιάζεσαι από τα πολλά Megapixels, η ουσία είναι αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τελος του μηνα πηρα την αποφαση να παρω μια φωτογραφικη μηχανη.Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα σε..............ΔΥΟ, και εχω κολλησει,οποτε καθε βοηθεια δεκτη.Λοιπον:SONY DCS-T300 ή OLYMPUS μ1020?Η δευτερη εχει μεγαλυτερο οπτικο ζουμ 7χ ενω η sony 5χ αλλα με περισσοτερες δυνατοτητες(αν θυμαμαι καλα μπορω να δω τισ φωτο στην tv μου-sony w4000- ενω με την olympus δεν θυμαμαι αν γινεται αυτο(μπορει να λεω και βλακειες)PLEASE HELP
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

ξέρετε καμμία που να έχει Surveillance mode;;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

...

Για εμένα π.χ. το να μην έχει μια φωτογραφική επαναφορτιζόμενη μπαταρία είναι μειονέκτημα και το ψάχνω σε όσες θέλω να αγοράσω.

 

 

Υπάρχει ψηφιακή που να μην παίρνει επαναφορτιζόμενη(ες) μπαταρία(ες); :blink: :worry:

 

 

Λάθος η διατύπωση μου (και το περίμενα ότι θα μπερδευτεί κάποιος αλλά δεν είχα χρόνο να διορθώσω :O )

Εννοώ ότι προτιμώ η μηχανή που θέλω να έχει επαναφορτιζόμενες μπαταρίες όχι όμως τύπου ΑΑ.

 

(Ετεροχρονισμένη η απάντησή μου αλλά απουσίαζα για λίγες ημέρες)

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι προτιμώ η μηχανή που θέλω να έχει επαναφορτιζόμενες μπαταρίες όχι όμως τύπου ΑΑ.
Και γιατί αυτό; Για το μικρότερο μέγεθος; Ή επειδή δεν βγαίνουν σε ιόντων λιθίου (ή μήπως βγαίνουν :worry:[noparse]);[/noparse] Παρά τα (σοβαρά ή όχι, αυτό είναι στην κρίση του καθενός) μειονεκτήματα των ΑΑ, αυτές είναι φτηνότερες όπως και φτηνότερος είναι ο φορτιστής τους.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί αυτό; Για το μικρότερο μέγεθος; Ή επειδή δεν βγαίνουν σε ιόντων λιθίου (ή μήπως βγαίνουν :worry:[noparse]);[/noparse] Παρά τα (σοβαρά ή όχι, αυτό είναι στην κρίση του καθενός) μειονεκτήματα των ΑΑ, αυτές είναι φτηνότερες όπως και φτηνότερος είναι ο φορτιστής τους.

 

νομίζω και η ίδια η μηχανή (αν μιλάμε για κόμπακτ) βγαίνει μικρότερη, αν ενσωματώνει εργοστασιακή "μαμίσια" μπαταρία. Συνήθως βγαίνουν σε περίεργα σχήματα πλακέ κτλ πιάνοντας λιγότερο χώρο.

 

Για μένα το μειονέκτημα τους δεν είναι τόσο το κόστος, αλλά η αντοχή στον χρόνο και φυσικά η συμβατότητα. Μετά από πέντε χρόνια δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα βρεις μπαταρία, και αν βρεις... :X

 

Βέβαια θα πει κάποιος... σίγα μην έχω την ίδια ψηφιακή για πέντε χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί αυτό; Για το μικρότερο μέγεθος; Ή επειδή δεν βγαίνουν σε ιόντων λιθίου (ή μήπως βγαίνουν :worry:[noparse]);[/noparse] Παρά τα (σοβαρά ή όχι, αυτό είναι στην κρίση του καθενός) μειονεκτήματα των ΑΑ, αυτές είναι φτηνότερες όπως και φτηνότερος είναι ο φορτιστής τους.

 

Απ΄ότι γνωρίζω δε βγαίνουν ιόντων ΑΑ λιθίου (κάποια στιγμή ίσως να γίνει και αυτό).

Το κόστος, μαζί με φορτιστή, ενός σετ ΑΑ δεν έχει και μεγάλη διαφορά από την αγορά μιας εξειδικευμένης ιόντων λιθίου.

Ναι η συμβατότητα σε κάποια χρόνια ίσως είναι πρόβλημα (αν αυτό αποτελεί πρόβλημα σε ηλεκτρονικά προϊόντα) αλλά επί του παρόντος τα "προβλήματα" των ΑΑ είναι πιο αισθητά. Δε μπορώ π.χ. να ενεργοποιώ τη μηχανή μου πρωί με υγρασία και να βλέπω, την πλήρως φορτισμένη μπαταρία μου, να δείχνει ότι είναι φορτισμένη μέχρι τη μέση και μετά με την άνοδο της θερμοκρασίας και κάμποσες λήψεις να έχουν γίνει να δείχνει πλήρως φορτισμένη.

Τέλος πάντων απόψεις είναι αυτές και γι αυτό εξάλλου υπάρχουν και οι δυο λύσεις για να επιλέξει ο καθείς ότι του αρέσει. :)

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ότι γνωρίζω δε βγαίνουν ιόντων ΑΑ λιθίου (κάποια στιγμή ίσως να γίνει και αυτό).

Το κόστος, μαζί με φορτιστή, ενός σετ ΑΑ δεν έχει και μεγάλη διαφορά από την αγορά μιας εξειδικευμένης ιόντων λιθίου.

Ναι η συμβατότητα σε κάποια χρόνια ίσως είναι πρόβλημα (αν αυτό αποτελεί πρόβλημα σε ηλεκτρονικά προϊόντα) αλλά επί του παρόντος τα "προβλήματα" των ΑΑ είναι πιο αισθητά. Δε μπορώ π.χ. να ενεργοποιώ τη μηχανή μου πρωί με υγρασία και να βλέπω, την πλήρως φορτισμένη μπαταρία μου, να δείχνει ότι είναι φορτισμένη μέχρι τη μέση και μετά με την άνοδο της θερμοκρασίας και κάμποσες λήψεις να έχουν γίνει να δείχνει πλήρως φορτισμένη.

Τέλος πάντων απόψεις είναι αυτές και γι αυτό εξάλλου υπάρχουν και οι δυο λύσεις για να επιλέξει ο καθείς ότι του αρέσει. :)

 

 

Παιδιά, τι να πώ, εγώ έχω ένα σετάκι από 4 ΑΑ μαζί με το φορτιστή τους, τα έχω 2 χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Κρατάνε πάρα πολύ, δεν έχω προβλήματα με υγρασίες και άλλα τέτοια και γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Το μόνο κακό οτι κάνουν περίπου 18-20 ώρες να φορτίσουν.

Αλλά έχοντας 4 μπαταρίες ποτέ δεν μένω από ενέργεια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να μου προτεινεται μία κομπακτ μεχρι 260 ευρω(θα προτημουσα να ειναι canon)Ευχαρηστω προκαταβοληκα για τις απαντησεις!

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Η nikon p60 τι λέει; Την έχει κανείς για να μου πει απόψεις; Λέω να την χτυπήσω, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή επιλογή για τα λεφτά της, δηλαδή στα 170-180 ευρώ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα επέστρεψα από τις καλοκαιρινές μου διακοπές :( και σας έχω 3 photos για δειγματάκια από την CANON IXUS 970 IS που σας είχα υποσχεθεί!

Βέβαια δεν είναι και τίποτα το σπουδαίο...."οι 2 από τις 3 δηλαδή":p, γιατί οι περισσότερες ήταν προσωπικές στιγμές με φίλους κλπ κλπ.. :) έτσι διάλεξα αυτές τις 3 με θέμα την θάλασσα, τι άλλο?!

Για εκείνους που ήθελαν να πάρουν μια γεύση από την σιγκεκριμένη ψηφιακή.

Επίσης πρέπει να σας πώ ότι είμαι πρωτάρης στις ψηφιακές και με τόσες ρυθμήσεις που έχουν έχασα λίγο την μπάλα :wacko: αλλά εντάξει μια χαρά τα κατάφερα να την μάθω, είμαι σίγουρος βέβαια ότι μπορεί ακόμα καλύτερα! :D

 

Samples

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα επέστρεψα από τις καλοκαιρινές μου διακοπές :( και σας έχω 3 photos για δειγματάκια από την CANON IXUS 970 IS που σας είχα υποσχεθεί!

Βέβαια δεν είναι και τίποτα το σπουδαίο...."οι 2 από τις 3 δηλαδή":p, γιατί οι περισσότερες ήταν προσωπικές στιγμές με φίλους κλπ κλπ.. :) έτσι διάλεξα αυτές τις 3 με θέμα την θάλασσα, τι άλλο?!

Για εκείνους που ήθελαν να πάρουν μια γεύση από την σιγκεκριμένη ψηφιακή.

Επίσης πρέπει να σας πώ ότι είμαι πρωτάρης στις ψηφιακές και με τόσες ρυθμήσεις που έχουν έχασα λίγο την μπάλα :wacko: αλλά εντάξει μια χαρά τα κατάφερα να την μάθω, είμαι σίγουρος βέβαια ότι μπορεί ακόμα καλύτερα! :D

 

Samples

 

Φίλε μου οι photos είναι υπέροχες, η Canon για άλλη μια φορά μας δείχνει ότι ξέρει από χρώματα! Θα ήθελα να δω και 2-3 τραβηγμένες νύχτα με φλας και χωρίς σε υψηλά ISO για να δω τα επίπεδα θορύβου, έναν από τους μεγαλύτερους μπελάδες των compact μηχανών αλλά όλα αυτά... όποτε μπορέσεις και αν μπορέσεις. Για άλλη μια φορά μεγειά σου και να τη χαρείς όσο μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τελος του μηνα πηρα την αποφαση να παρω μια φωτογραφικη μηχανη.Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα σε..............ΔΥΟ, και εχω κολλησει,οποτε καθε βοηθεια δεκτη.Λοιπον:SONY DCS-T300 ή OLYMPUS μ1020?Η δευτερη εχει μεγαλυτερο οπτικο ζουμ 7χ ενω η sony 5χ αλλα με περισσοτερες δυνατοτητες(αν θυμαμαι καλα μπορω να δω τισ φωτο στην tv μου-sony w4000- ενω με την olympus δεν θυμαμαι αν γινεται αυτο(μπορει να λεω και βλακειες)PLEASE HELP

 

Καλημέρα παιδιά, μπορείτε να απάντήσετε στο πιο πάνω, γιατί θα πάρω και εγώ αλλά ανάμεσα σε αυτές βάζω και την canon!

 

Για πείτε μας γνώμες :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μπορείτε να απάντήσετε στο πιο πάνω, γιατί θα πάρω και εγώ αλλά ανάμεσα σε αυτές βάζω και την canon!

 

Για πείτε μας γνώμες :blink::blink:

Τελικα αποφασισα.Θα παρω την Olympus μ1060 που μεχρι 10/9 θα ειναι διαθεσιμη απο οτι με ενημερωσαν.Νομιζω οτι αξιζει και για περοσσοτερα κοιταξτε εδω: http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital_camera_mju_1060_19835.htm?_s_icmp=_s_icmp=stgdiaw08-2
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να αγοράσω την olympus μ 1010,. ξέρετε να μου πείτε αν βγάζει καλέσ φωτογραφιέσ?

λάθος , η μ 850sw είναι αυτή που με ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα εχω βρει μια olympus mju 700 με 99 ευρωπουλα και δωρο μια θηκη για υποβριχιες ληψεις τι λετε αξιζει να την παρω;

παλιοτερα ειχα μια kodak 3.2 mp και δεν ημουν ευχαριστημενος

περιμενω τη γνωμη σας

ευχαριστω!

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια ψηφιακή. Ένα από τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει είναι η αποσπώμενη οθόνη. Δυστυχώς δεν βγάζουν πολλές εταιρείες τέτοιου είδους μοντέλα. Προς το παρόν έχω βρει μόνο αυτό. http://www.dpreview.com/reviews/canons5is/

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο ας μην ντραπεί!!! :p

Να αναφέρω ότι η τιμή της καλό θα ήταν να μην ξεπερνά τα 300 Ευρώ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποφασισα.Θα παρω την Olympus μ1060 που μεχρι 10/9 θα ειναι διαθεσιμη απο οτι με ενημερωσαν.Νομιζω οτι αξιζει και για περοσσοτερα κοιταξτε εδω: http://www.olympus.com.gr/consumer/29_digital_camera_mju_1060_19835.htm?_s_icmp=_s_icmp=stgdiaw08-2

 

Μήπως σου είπαν και τιμούλα????

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια ψηφιακή. Ένα από τα χαρακτηριστικά που θέλω να έχει είναι η αποσπώμενη οθόνη. Δυστυχώς δεν βγάζουν πολλές εταιρείες τέτοιου είδους μοντέλα. Προς το παρόν έχω βρει μόνο αυτό. http://www.dpreview.com/reviews/canons5is/

 

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο ας μην ντραπεί!!! :p

Να αναφέρω ότι η τιμή της καλό θα ήταν να μην ξεπερνά τα 300 Ευρώ.

 

"Κτύπα" την. :lol: Πολύ καλή μηχανή. Αυτή και η Nikon Coolpix P 80 (η οποία όμως ξεπερνά τα 300 ευρώ που έθεσες σαν όριο και έχει και περιττό αριθμό megapixels) για τη κατηγορία τους είναι κορυφαίες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...