Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανουν στην κοπελα μου αναπαντητες με αποκρυψη και την ενοχλουν. Πως γινεται καθε φορα που την καλει καποιος με αποκρυψη να ερχεται η κληση στο δικο μου κινητο; Πηγα να κανω κατι, αλλα οταν την επαιρναν ελεγε κατι για προωθηση και οτι δεν εχει παει σε σωστο αριθμο.
Link to comment
Share on other sites

Αν δε κάνω λάθος μπορείς να κάνεις εκτροπή προς το δικό σου αριθμό για όλες τις κλήσεις κι όχι μόνο για όσες έχουν απόκρυψη αριθμού.

 

Γενικά πάντως σε τέτοιες περιπτώσεις με λίγη υπομονή και αγνοώντας (ας μην απαντά όταν βλέπει απόκρυψη) τα τηλεφωνήματα αυτά μετά από λίγο θα σταματήσει όποιος καλεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote το τελευταίο διάστημα έκανε και συνεχίζει να κάνει αλλαγή των αριθμών σε διάφορες υπηρεσίες. Παρακάτω αναφέρονται διάφορες αλλαγές και η λίστα θα αλλάζει όταν θα διαπιστώνονται νέες αλλαγές.

Έτσι έχουμε:

  • Το 1400 για τις chat υπηρεσίες έγινε 19519
  • Το 5000 για τις υπηρεσίες mail mycosmos έγινε 54000
  • Το 1244 για το φωνητικό mail mycosmos έγινε 1888
  • Το 1414 για τις υπηρεσίες beat box έγινε 14014

 

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Μία ακόμα αλλαγή έκανε η cosmote στους αριθμούς όσον αφορά τα mms και την ενεργοποίησή τους. Έτσι το 1651 (με χρέωση) που ήθελε παλιά για την ενεργοποίηση τώρα έγινε 1333 και χωρίς χρέωση.

 

  • Το νούμερο για τις υπηρεσίες musiczone της cosmote μέσω sms είναι πλέον το 19119
  • Το νούμερο για τις υπηρείες fun zone της cosmote μέσω sma είναι πλέον το 19219

 

 

Αλλαγών συνέχεια. Το 1651 για τις υπηρεσίες cosmote έγινε 19419.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα Κοτέ και ειναι whats up στο Ε51 αλλα δεν κατάφερα με τιποτα να μαθω πως θα βλεπω τηλεόραση στο κινητο μου παρότι στην περιοχή μου έχω φουλ σήμα 3G. Μπορει κάποιος να με βοηθήσει με την εμπειρία του?
Link to comment
Share on other sites

Με την εμπειρία μου σου λέω να περιμένεις καλύτερα να βγάλουν το νέο μενού υπηρεσιών (αναμένεται σύντομα) για να βγάλεις άκρη γιατί αλλιώς δεν παίζει.. Ούτε αυτοί δεν ξέρουν τι δίνουν και που το δίνουν. Αν βιάζεσαι πολύ κάνε μια προσπάθεια στο COSMOTEview (http://wap.mycosmos.gr) αλλά να σημειώσω ότι η προσπάθεια θα σου κοστίσει ογκοχρέωση 0.0119 ευρώ ανά ΚΒ.

Για ενεγοποίηση του WAPAdvanced στέλνεις WAPA στο 1333.

Γι αυτό σου λέω περίμενε...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι περίεργο συμβαίνει εδω και καιρό. Υποτίθεται ότι το Mobile TV υποστηρίζεται από συγκεκριμένες συσκευές. Παρόλα αυτά to V3xx αν και δεν είναι στη λίστα, ήταν συμβατό και εμφανιζόταν στο Cosmote view η επιλογή για mobile TV. Ξαφνικά, όμως χωρίς προφανή λόγο σταμάτησε να το υποστηρίζει!!! Το εικονίδιο εξαφανίστηκε απ' το μενού!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φιλε Κρις γιατι το i-mode δεν υποστηρίζεται απο το κινητό μου και αυτές οι ασυμβατότηες ειναι που μου προκαλουν δυσφορία..
Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγετε το COSMOTEview... σας δίνω το link για να το πατήσετε κατευθείαν...

το link τον καναλιών είναι rtsp://62.103.103.140/cosmote/live/mega.sdp

Για να δείτε και τα άλλα κανάλια βάζετε όπου mega τα ονόματα τον άλλων καναλιών... δηλ alpha,ant1,fashiontv.

Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Κανω εκτροπη, αλλα οταν παιρνει καποιος με αποκρυψη στον αριθμο της, λεει οτι ο χρηστης εχει ενεργοποιησει την εκτροπη κλησεων σε αριθμο που δεν υπαρχει. Τι ακριβως ρυθμισεις χρειαζονται; Μηπως θελει και ενεργοποιηση αυτη η υπηρεσια;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο για την υπηρεσία. Λυπάμαι, δεν μπορώ να βοηθήσω.

Όπως έχει αναφερθεί και πιο πάνω, αν το φαινόμενο είναι περιοδικό (μια φορά στο τόσο), η μη απάντηση της κλήσης είναι η πιο σωστή τακτική. Αν ο αριθμός της κοπέλας σου είναι εύκολος, τότε συνήθως οι κλήσεις με απόκρυψη αριθμού είναι μάλλον για πλάκα, οπότε αν τους αγνοείς δε θα ενοχλήσουν ξανά, θα βαρεθούνε κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Εάν η κοπέλα σου έχει κάποιο s60 πες μου να σου πω τι θα κανείς.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Στο ν70 εχω το ivcm (interactive voice call manager). Υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις σε αυτό το πρόγραμμα.

Σε συγκεκριμένους αριθμούς η σε ομάδες αριθμών μπορείς να δημιουργήσεις λίστες με τα τηλέφωνα που θέλεις να κάνουν τα παρακάτω: Αποδοχή αριθμών, Να απαντάει ο τηλεφωνιτής του προγράμματος, να λεει ότι είναι κατηλειμένο, να απορρίπτει την κλήση και να στέλνει sms, να κάνει εκτροπή τις κλήσεις κάπου αλλού, να χτυπάει αλλα να μην ακούγεται και κάποια ακόμα. Φυσικά αυτά δεν είναι για μία αμόδα αριθμών. Μπορείς να κάνεις πολλές ομάδες και στην κάθε ομάδα να κάνει κάτο διαφορετικό.

 

Εγώ έχω 2 λίστες με κάποιους αριθμούς. Στην α λίστα τους λέει ότι ο αριθμός που καλεί δεν χρησιμοποιείται και στην β απλά χτυπάει χωρίς να ακούγεται.

Όταν με παίρνει κάποιος με απόκρυψη του έβαλα να λέει "παρακαλώ ξανακαλέστε χωρίς απόκρυψη αριθμού η αφήστε το μύνημα σας" χωρίς να χτυπάει καθόλου, δεν με ενοχλεί δηλαδή κανείς με απόκρυψη. Υστερα απο λίγο μπορείς να μιλήσεις κανονικά και να αφήσεις μύνημα.

Σε όλους τους άλλους γνωστούς και άγνωστους αριθμούς χτυπάει κανονικά.

 

Φυσικά σε αυτούς που παίρνουν με απόκρυψη μπορεί να γίνει εκτροπή αυτόματα και να χτυπήσει σε άλλον αριθμό.

 

Αυτά για os8 και κάτω. Για os9 υπάρχουν άλλα προγράμματα που πάλι είναι σχεδόν ίδια

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως λειτουργει αυτη η υπηρεσια; Ειναι 5€ για μια φορα;

 

Για ένα μήνα και από τη στιγμή που θα την ενεργοποιήσεις. Δηλαδή δεν μπορείς να μάθεις για το παρελθόν. Επίσης, για να προστατεύεται ο κακόβουλος φαρσέρ, μόλις σε καλέσει του βγαίνει μήνυμα ότι θα γίνει άρση της απόκρυψής του, οπότε το πιο πιθανό είναι να το κλείσει και να μην μάθεις τίποτα χρήσιμο... Η νομοθεσία φροντίζει για το απόρρητο του ενοχλητικού φαρσέρ αλλά όχι για το δικό σου !!! :blink:

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!

Καλω ενα τηλεφωνο της cosmote το οποιο χθες λειτουργουσε κανονικα

και τωρα ουτε μηνυματα δεχεται κι οταν το καλω μου βγαινει το μηνυμα :

Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ!

Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει?

Αν πραγματικα ημουν τοσο ατυχος που ο αριθμος καταργηθηκε πως μπορω να βρω ακρη?

Πηρα στην cosmote και ρωτησα τι γινεται και μου ειπαν οτι μπορει να ισχυει αυτο!

ΟΧΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΤΩΣ

!Επισης επειδη ο αριθμος ειναι απορρητος δεν μπορουν να μου πουν αν εχει αλλαξει!

Μπορει καποιος να βοηθησει?πραγματικα ειμαι σε απογνωση γιατι δυστυχως δεν εχω καμμια αλλη επαφη με το ατομο που καλω!

Link to comment
Share on other sites

Aν μιλάμε για καρτοκινητό και ο κάτοχος έχει να κάνει ανανέωση χρόνου ομιλίας πάνω από 1 χρόνο τότε έχει ακυρωθεί και δεν μπορείς να τον ανακτήσει.

 

Αν είναι συμβόλαιο τότε ή έχει να πληρώσει πάρα πολλούς μήνες (σε σημείο που του κατήργησαν εντελώς τη σύνδεση) ή τη διέκοψε ο ίδιος.

 

Αν δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω τότε μιλάμε για κάποιο πρόβλημα για το οποίο όμως ο ίδιος ο κάτοχος πρέπει να μιλήσει με το customer care της Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Επαιρνα τηλ πριν 3 εβδομαδες (σε Κιου) σε εναν φιλο που έλειπε εξωτερικο και ελεγε οτι ο αριθμος δεν υπάρχει.. οταν μπηκε ελλαδα τότε χτυπούσε κανονικα...

 

Οτι να ναι...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Sigoura den elege oti einai kleisto h ektos diktyou? H Q den exei roaming, epomenws den mporei an leitourghsei sto ekswteriko!

 

Oson afora to prwto thema, exw tin entipwsh oti paliotera kati eixa kanei sto kinito mou me tis prowthiseis k pragmatika elege oti o ari8mos pou kalesate den yparxei!

 

edit: To vrika! An kaneis prowthish olwn twn klhsewn sou sto +30697547******* (ta asterakia einai ta psifia tou ari8mou sou meta to prothema), otan kaleis ton arithmo leei: O arithmos pou kaleite de xrhsimopoihtai, kaleste 11831 plhrofories katalogou cosmote....klp!

Ousiastika o arithmos aftos pou kaneis prowthish einai aftos pou prowthountai oi klhseis otan einai energopoihmenh h eidopoihsh klhsewn, mono pou anti na einai energo mono stin entolh ektos diktyou einai gia oles tis klhseis omilias!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να ισχύει αυτό που λέει ο Στέφανος!

Το είχα κάνει κι εγώ πέρυσι και ξέρω τι γίνεται...Λογικά έχει κάνει προώθηση όλων των κλήσεων σε ανύπαρκτο αριθμό κι έτσι "βγαίνεις" κι εσύ στον ανύπαρκτο αριθμό όταν καλείς...

 

Τώρα μένει να σκεφτείς, για ποιόν λόγο το έκανε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eιχα ενα παρομοιο προβλημα και αφου επικοινωνησα με

την εξυπηρετηση πελατων,μου ειπαν οτι δυστυχως δεν

γινεται φραγη σε συγκεκριμενο αριθμο..:mad:

 

Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι απο τοτε...ψαξτο!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω,επειδη αποτι εχω δει εσεις εδω εισαστε πολυ ψαγμενοι πανω στο θεμα κινητα τηλεφωνα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ,λοιπον εχω ενα προβλημα με εναν αριθμο που με ζαλιζει ολη την ωρα κ θελω να μαθω αν μπορω ν κανω φραγη εισερχομενων(-ης) κλησεων (-ης) μονο για το συγκεκριμενο νουμερο ,ξερει κανενας αν γινετε?

 

εχω cosmote καρτοκινητο κ κινητο motorolo SLVR L7e

 

Ευχαριστω εκ τον προτερων!

 

...πολλα κινητα εχουν την δυνατοτητα μαυρης λιστας...οποτε το συγκεκριμενο τηλεφωνο νουμερπ αποριπτεται απο το τηλεφωνο....

 

...εναλλακτικα μπορεις να βαλεις για το συγκεκριμενο νουμερο ενα μηδενικο ηχο.....δηλαδη εναν ηχο που δεν παιζει τιποτα ;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...