Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ νομίζω πως θα δούμε ένα rebranding σε θέμα λογοτύπου με νέα γραφικά κλπ. Όσον αφορά το Telekom GR που εμφανίζεται,πιστεύω πως είναι στο πλαίσιο αξιοποίησης του μητρικού σήματος T. Όπως είπε και ο CEO της πράσινης το COSMOTE μείνει ακόμα και μετά την απορρόφηση

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Έχουμε δει το rebranding ήδη… Το έχουμε συζητήσει πιο πάνω 

Εννοώ ότι θα μείνει μόνο εκεί και όχι σε αλλαγή ονόματος

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, VIPdriver said:

Υπάρχει περίπτωση να μπορέσει μετά να ρίξει περισσοτερο τις τιμές ή θα συνεχίζει να της "βάζει χέρι" η ΕΕΤΤ;

Γιατί να το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TakeOverNet said:

Γιατί να το κάνει;

Για να κερδισει περισσότερους πελάτες. Εγώ αυτη τη στιγμη ψαχνω σταθερό κ ίντερνετ και η κοσμοτε ειναι 10ε ακριβοτερη απο τον ανταγωνισμο και δεν προκειται να με εχει πελατη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, VIPdriver said:

Για να κερδισει περισσότερους πελάτες. Εγώ αυτη τη στιγμη ψαχνω σταθερό κ ίντερνετ και η κοσμοτε ειναι 10ε ακριβοτερη απο τον ανταγωνισμο και δεν προκειται να με εχει πελατη.

Το κατεβάζει 10 ευρώ. 
Το κατεβάζουν και οι υπόλοιποι άμεσα 10 ευρώ. 
Αποτελεσμα είναι να χάσει τα 10 ευρώ και να μείνει με τους ίδιους πελάτες. 
Δες πχ τι συνεβει με τη Nova. 
 

Και οι 3 θα ρίξουν την τιμή αν πρόκειται να αυξήσουν το έσοδο.  Δες πχ τα συνδυαστικά σταθερό κινητό με το unlimited στα 13. 

Link to comment
Share on other sites

Η COSMOTE στηρίζει τους συνδρομητές της στην Ανατολική Αττική (Κουβαράς, Λαγονήσι, Ανάβυσσος, Σαρωνίδα, Καλύβια Θορικού, Κερατέα) και το Λουτράκι Κορινθίας που πλήττονται από τις πυρκαγιές και για τις αυξημένες ανάγκες επικοινωνίας τους προχωρά στις παρακάτω ενέργειες:

• Προσφέρει δωρεάν 1.500 λεπτά ομιλίας προς όλα τα εθνικά δίκτυα και δωρεάν 15GB για χρήση Internet από το κινητό, σε όλους τους συνδρομητές κινητής -συμβολαίου, καρτοσυμβολαίου και καρτοκινητής, οικιακούς και εταιρικούς- για 15 ημέρες (με ισχύ από σήμερα 17/07/23). Όλοι οι δικαιούχοι συνδρομητές θα ενημερωθούν για την ενεργοποίηση των δωρεάν πακέτων, μέσω γραπτών μηνυμάτων (SMS).

 

• Επιπλέον, για τη διευκόλυνση των συνδρομητών της, η COSMOTE αναστέλλει μέχρι και την 01/08/2023 κάθε διαδικασία για -οριστική ή προσωρινή- φραγή για όλες τις συνδέσεις COSMOTE σταθερής, κινητής και συνδρομητικής τηλεόρασης στις εν λόγω πληγείσες περιοχές.

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς 5G και VoLTE ενόσω roaming σε ΕΕ και μπορεί να μας πει εντυπώσεις; Κυρίως, το 5G βοηθάει σε κάτι πέρα υψηλότερου download και upload; Ας πούμε το latency ήταν χαμηλότερο;

Link to comment
Share on other sites

Το VoLTE έχει θέματα.

Το 5G μειώνει το latency όπως θα το μείωνε και για τους ντόπιους, αλλά από εκεί κ πέρα τα πακέτα έρχονται Ελλάδα. Άρα δεν θα δεις 7ms ξερωγω, θα υπολογίσεις και κάπου 50-80 εξτρα λόγω της μεταφοράς Ελλάδα 

Link to comment
Share on other sites

90 μια χαρά είναι… εδώ εσωτερικό κάνουμε αμάν να δούμε 60 με βοντα 🤣

Link to comment
Share on other sites

https://techblog.gr/internet/tilepikoinonies-ellada-sta-skaria-epipleon-chreoseis-ton-katanaloton/

Η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (EETT), με μία άκρως αντικαταναλωτική της ενέργεια, προωθεί την τροποποίηση του Κανονισμού Γενικών Αδειών αναφορικά με την παροχή δυνατότητας τιμαριθμικής αναπροσαρμογής στις συμβάσεις τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών των παρόχων, λόγω υπερβολικής και άνω του φυσιολογικού ρυθμού αύξησης του Δείκτη Τιμών Καταναλωτή (ΔΤΚ), όπως καταγράφεται από την Ελληνική Στατιστική Αρχή. Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι οι λογαριασμοί που εκδίδουν οι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι, θα μπορούν να αυξηθούν με την εισαγωγή μηχανισμού τιμαριθμικής αναπροσαρμογής συνδεδεμένος με τον δείκτη τιμών καταναλωτή.

Ως δικαιολογητικό λόγο για την πρότασή της αυτή, η ΕΕΤΤ προτάσσει γενικότερες αυξήσεις σε κλάδους που επηρεάζουν την οικονομική θέση των εταιρειών τηλεπικοινωνίας όπως το κόστος ρευματοδότησης δικτύου, των Data centers, καθώς και των κτιρίων γραφείων των παρόχων από 21% έως 43%, το κόστος παροχής υπηρεσιών από συνδεόμενες εταιρείες, όπως ενδεικτικά η εταιρεία διαχείρισης των κτιρίων γραφείων των παρόχων (υπηρεσίες συντήρησης, ασφάλειας κλπ.) έως 5%, το κόστος των μισθώσεων των σταθμών βάσης καθώς και κόστος του καυσίμου για τη λειτουργία των γεννητριών παραγωγής ρεύματος, έως 3%, τα έξοδα προβολής και διαφήμισης, κυρίως της διαφήμισης μέσω τηλεόρασης, έως 5%, τους τόκους και τα έξοδα δανεισμού, έως 13% κλπ.

 

Μετακυλίει δηλ. στους καταναλωτές ολόκληρο τον επιχειρηματικό κίνδυνο τον οποίον οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών έχουν ήδη λάβει υπόψη τους και προϋπολογίσει, επειδή αυξήθηκαν, μεταξύ άλλων, τα έξοδα διαφήμισης των εταιρειών. 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία πράγματα, να τους χαιρόμαστε τους καρακλοκένταυρους της.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ντροπή τους και καλο είναι να γίνει αγωγή από σωματεία καταναλωτών. Με την λογική αυτή, οποιοδήποτε συμβόλαιο, σε οτιδήποτε μπορεί να ζητά αυξήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. 
Για το cosmote neo ποια είναι η άποψη σας; Όντως κάνει rollover σε οσες παροχες δεν χρησιμοποιούνται; Επισης η ελάχιστη χρέωση στα λεπτά ομιλίας είναι 1 λεπτό και όχι 3 λεπτά; 
 

Γενικα αξίζει τα χρήματα του (χωρίς τον φόρο); Ρωτάω εκ μέρους συγγενή. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αξίζει αν κάποιος θέλει τα 10GB πχ. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε καρτοκινητο με 19€ στην Cosmote (γιατί μετράει και η κάλυψη). 

Τα λεπτά είναι με 1’ ελάχιστη ναι. 

Rollover κάνει μόνο του προηγούμενου μήνα. Δηλαδή έστω ότι 1/9 ενεργοποίησα 500’. Στις 1/10 θα πάρω ακόμα 500’ και όσα έμειναν από τον Σεπτέμβρη. Στις 1/11 θα χάσω τα λεπτά που έμειναν από τον Σεπτέμβρη (αν έμειναν) αλλά θα έχω όσα περίσσεψαν από τον Οκτώβρη. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, paanos said:

Νομίζω πως αξίζει αν κάποιος θέλει τα 10GB πχ. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε καρτοκινητο με 19€ στην Cosmote (γιατί μετράει και η κάλυψη). 

Τα λεπτά είναι με 1’ ελάχιστη ναι. 

Rollover κάνει μόνο του προηγούμενου μήνα. Δηλαδή έστω ότι 1/9 ενεργοποίησα 500’. Στις 1/10 θα πάρω ακόμα 500’ και όσα έμειναν από τον Σεπτέμβρη. Στις 1/11 θα χάσω τα λεπτά που έμειναν από τον Σεπτέμβρη (αν έμειναν) αλλά θα έχω όσα περίσσεψαν από τον Οκτώβρη. 

Δειτε τα πακέτα του φρογκ.

ΥΓ. Στο liquid με 15 ευρώ εχεις 10gb

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, VIPdriver said:

Δειτε τα πακέτα του φρογκ.

ΥΓ. Στο liquid με 15 ευρώ εχεις 10gb

Σίγουρα βάτραχος έχει καλές τιμές,αλλά και το νέο για ορισμένες περιπτώσεις συμφέρει. Όσον αφορά το ρευστό(liquid) είναι οικονομικό αλλά έχει δύο μειονεκτήματα. Πρώτον η διαδικασία που απαιτείται με την μπάρα και δεύτερον το σήμα που εκτός ορισμένων περιοχών ειδικά το 4G/4G+ πάσχει

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ όλους για τις απαντήσεις σας! Το CU το απόκλεισε εξαρχής ο ανιψιός μου, μένει στην Αθήνα, είχε 1.5 χρόνο και αγανάκτησε. Για Αθήνα cosmote μόνο, εγώ αυτό εχω παρατηρήσει. 

1 ώρα πριν, paanos said:

Νομίζω πως αξίζει αν κάποιος θέλει τα 10GB πχ. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε καρτοκινητο με 19€ στην Cosmote (γιατί μετράει και η κάλυψη). 

Τα λεπτά είναι με 1’ ελάχιστη ναι. 

Rollover κάνει μόνο του προηγούμενου μήνα. Δηλαδή έστω ότι 1/9 ενεργοποίησα 500’. Στις 1/10 θα πάρω ακόμα 500’ και όσα έμειναν από τον Σεπτέμβρη. Στις 1/11 θα χάσω τα λεπτά που έμειναν από τον Σεπτέμβρη (αν έμειναν) αλλά θα έχω όσα περίσσεψαν από τον Οκτώβρη. 

Τέλεια, σε ευχαριστω βοηθάς πολυ.  Γίνεται να κάνει φορητητητα απευθείας από άλλη εταιρεία, ή θα πρέπει να πάει πρώτα σε What’s up και μετά σε Cosmote Neo; Το ρωτάω γιατι λένε πως είναι εξ ολοκλήρου ιντερνετική καρτοκινητη. 
 

Και μια τελευταία ερώτηση. Θα πρέπει να έχει μέσα μια καρτα περασμένη σε μόνιμη βάση η οποία θα χρεωνεται αυτοματα; Όταν θα χρεώνεται θα παίρνει και δώρο online πληρωμής 3GB; 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites




Ευχαριστω πολυ όλους για τις απαντήσεις σας! Το CU το απόκλεισε εξαρχής ο ανιψιός μου, μένει στην Αθήνα, είχε 1.5 χρόνο και αγανάκτησε. Για Αθήνα cosmote μόνο, εγώ αυτό εχω παρατηρήσει. 
Τέλεια, σε ευχαριστω βοηθάς πολυ.  Γίνεται να κάνει φορητητητα απευθείας από άλλη εταιρεία, ή θα πρέπει να πάει πρώτα σε What’s up και μετά σε Cosmote Neo; Το ρωτάω γιατι λένε πως είναι εξ ολοκλήρου ιντερνετική καρτοκινητη. 
 
Και μια τελευταία ερώτηση. Θα πρέπει να έχει μέσα μια καρτα περασμένη σε μόνιμη βάση η οποία θα χρεωνεται αυτοματα; Όταν θα χρεώνεται θα παίρνει και δώρο online πληρωμής 3GB; 


Το Cosmote Neo το κάνεις μέσω της εφαρμογής με φορητότητα εξ αρχης βάζεις τα στοιχεία που σου ζητάει και όταν λάβει την κάρτα καταχωρεί το Barcode ή τον αριθμό της κάρτας Sim και σε μια μέρα μεταφέρεται στην Cosmote. Θα πρέπει να έχει μια κάρτα περασμένη μέσα και κάθε μήνα θα χρεώνεται με το ποσό. Όχι δώρο δεν παίρνει μιας και είναι καρτοκινητο με αυτόματη ανανέωση δεν βγαίνει κάποιος Λογαριασμός.

Στάλθηκε από το SM-S911B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, VIPdriver said:

Το neo προσωπικα το θεωρω πανάκριβο. Το φρογκ δινει 10gb με τα μισά λεφτα.

Και πόσα λεπτά όμως; Αν κάποιος θέλει και 500’ στο frog πόσα πρέπει να δίνει; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panos.k2 said:

Ευχαριστω πολυ όλους για τις απαντήσεις σας! Το CU το απόκλεισε εξαρχής ο ανιψιός μου, μένει στην Αθήνα, είχε 1.5 χρόνο και αγανάκτησε. Για Αθήνα cosmote μόνο, εγώ αυτό εχω παρατηρήσει. 

Τέλεια, σε ευχαριστω βοηθάς πολυ.  Γίνεται να κάνει φορητητητα απευθείας από άλλη εταιρεία, ή θα πρέπει να πάει πρώτα σε What’s up και μετά σε Cosmote Neo; Το ρωτάω γιατι λένε πως είναι εξ ολοκλήρου ιντερνετική καρτοκινητη. 
 

Και μια τελευταία ερώτηση. Θα πρέπει να έχει μέσα μια καρτα περασμένη σε μόνιμη βάση η οποία θα χρεωνεται αυτοματα; Όταν θα χρεώνεται θα παίρνει και δώρο online πληρωμής 3GB; 

Πες του ανιψιού σου να το προχωρήσει. Δεν έχει δέσμευση,αλλάζει τις παροχές ανάλογα με τις ανάγκες του και φυσικά έχει το δίκτυο,που όπως είπε στην Αθήνα είναι μονόδρομος 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Πες του ανιψιού σου να το προχωρήσει. Δεν έχει δέσμευση,αλλάζει τις παροχές ανάλογα με τις ανάγκες του και φυσικά έχει το δίκτυο,που όπως είπε στην Αθήνα είναι μονόδρομος 

Εκεί το βλέπω να πηγαίνει. Έκαναν την περασμένη βδομάδα την αίτηση για φοροαπαλλαγή μιας και εκλεισε τα 15. Βγαίνει 18€ 10GB+500’+60SMS. Καλά είναι. Με την vf έχει προβληματα ακόμα και μέσα στο κέντρο της Αθήνας.


Μονόδρομος η κοσμοτε δηλαδή, που έχει και την καλύτερη κάλυψη/ταχύτητες στην πόλη. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, panos.k2 said:

Εκεί το βλέπω να πηγαίνει. Έκαναν την περασμένη βδομάδα την αίτηση για φοροαπαλλαγή μιας και εκλεισε τα 15. Βγαίνει 18€ 10GB+500’+60SMS. Καλά είναι. Με την vf έχει προβληματα ακόμα και μέσα στο κέντρο της Αθήνας.


Μονόδρομος η κοσμοτε δηλαδή, που έχει και την καλύτερη κάλυψη/ταχύτητες στην πόλη. 

 

14 minutes ago, panos.k2 said:

Εκεί το βλέπω να πηγαίνει. Έκαναν την περασμένη βδομάδα την αίτηση για φοροαπαλλαγή μιας και εκλεισε τα 15. Βγαίνει 18€ 10GB+500’+60SMS. Καλά είναι. Με την vf έχει προβληματα ακόμα και μέσα στο κέντρο της Αθήνας.


Μονόδρομος η κοσμοτε δηλαδή, που έχει και την καλύτερη κάλυψη/ταχύτητες στην πόλη. 

Πράγματι στην Αθήνα είναι κορυφή. Δυστυχώς στον Πειραιά δεν συμβαίνει αυτό, σε πολλές περιοχές είναι 3η

Στο κέντρο είναι κορυφή, στα προάστια κάπου είναι πολύ καλή κάπου αισχρή 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...