Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

nikola14 σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.Ενταξει το 4G της cosmote εχει εξελιχθει αρκετα,στην αθηνα πιανει παντου! αλλα δεν γινεται θελω 20 ευρο καθε 20 μερες με το ιντερνετ και δωρεαν λεπτα προς ολους, ενταξει για την αθηνα με νοιαζει αν εχει καλο ιντερνετ.... ευχαριστω και παλι ολους
Link to comment
Share on other sites

Όσο έχει το πρόγραμμα Απεριόριστα 65 θα έχει δωρεάν το πάγιο του spotify και τα 500ΜΒ ανά μήνα για χρήση spotify streaming από την γραμμή που έχει το απεριόριστα 65 (όχι από άλλες γραμμές κοσμοτέ).

Επιβεβαίωσε οτι έχεις συνδέσει τον λογ/μό spotify με την Κοσμοτέ πηγαινοντας στο https://www.spotify.com/gr/account/overview/ και βλέποντας στην δεξιά στήλη το μήνυμα αυτό http://imgur.com/XuqdKCi

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα,

 

Εχω την υπόνεια οτι το καρτοκινητο μου παρακολουθηται. Ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να διαπιστωσω αν αυτες οι υποψιες ευσταθουν?

Μια πρωτη σκεψη ηταν να απευθυνθω στην Cosmote και να ζητησω τη συνδρομη της συνδρομη της για το συκεκριμενο ζητημα, αλλα καπου ακουσα, οτι απαιτηται πρωτα εισαγγελικη παρεμβαση.

 

Ευχαριστώ εκ προτέρων για τις απαντησεις σας, :)

Ναταλια

Link to comment
Share on other sites

Αν σε παρακολουθούν,πράγμα δύσκολο,είναι ακόμα πιο δύσκολο να το πάρεις χαμπάρι.

Έχεις κάποια καλή ένδειξη;

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ισχυρές ενδείξεις (ή αποδείξεις) για το θέμα που αναφέρεις,

πρώτα διάβασε αυτά:

 

http://www.avgi.gr/article/1234441/oi-upoklopes-tou-2005-to-bathu-laruggi-kai-to-koniko-sxima-

 

http://www.adae.gr/online-ypiresies/erotiseis-gia-polites/

 

http://www.adae.gr/fileadmin/cybersecurity/files/assets/common/downloads/publication.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει να στειλω ενα μηνυμα σε εναν αριθμο και αυτος να λαβει ενα διαφορετικο..πως γινεται κατι τετοιο;εχει να κανει με παρακολουθηση συσκευης; Edited by sizi
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάθε δικαίωμα να ζητήσεις από την cosmote να ελέγξει την γραμμή σου . Δεν χρειάζεται καμία εισαγγελική παραγγελία εφόσον πρόκειται για το δικό σου νούμερο.

Αλλά αν παρακολουθείται νόμιμα π.χ από την ασφάλεια , δεν πρόκειται να σου το πουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει να στειλω ενα μηνυμα σε εναν αριθμο και αυτος να λαβει ενα διαφορετικο..πως γινεται κατι τετοιο;εχει να κανει με παρακολουθηση συσκευης;

 

Δεν "παίζει" εκτός αν στείλει αλαμπουρνέζικα σε αριθμό sim που βρίσκεται εκείνη τη στιγμή σε κινητή συσκευή που δεν αναγνωρίζει τους χαρακτήρες. Αν αποθηκεύσεις όμως το sms που λες στη sim και μεταφέρεις τη sim σε άλλο κινητό θα δείξει το "πραγματικό" κείμενο. Δοκίμασες να κάνεις αυτό το τελευταίο (μεταφορά sms σε άλλη συσκευή);

 

Το να σου στείλει: "Μάριε σε αγαπάω" και να βγάλει στη συσκευή σου : "Μάριε χωρίζουμε" δεν "παίζει", όπως και το να βγάλει: "Mars ahead!".

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε αίτηση φορητότητας απο βοντα σε κόσμοτε μέσω τηλεφώνου. Έστειλαν τα χαρτιά τα υπογράψαμε και τα στείλαμε πίσω. Βασικά Ήλπιζα οτι θα μας κάνει αντιπροσφορά η βοντα. Εαν τελικά κάνει προσφορά μπορούμε να ακυρώσουμε την αίτηση κόσμοτε παρόλο που υπογράψαμε; Τα χαρτιά τα παρέλαβαν σημερα. Βασικά προτιμαμε την κόσμοτε αλλά δεν δίνουν καθόλου επιδότηση εαν πάρουμε στα 25 ευρώ 400 λεπτά. Η βοντα την πρόταση που μας έκανε ηταν 24 με 400 χωρις επιδότηση. Απίστευτοι ειναι.
Link to comment
Share on other sites

http://www.makeitwork.gr/parakoloythisi-kinitwn.html

 

 

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΚΙΝΗΤΩΝ

Μέτρα και Αντίμετρα

 

Παρακολούθηση κινητώνΠροσπαθώντας να κάνουμε μια αρχή στην σύνταξη του συγκεκριμένου θέματος, συναντήσαμε δυσκολία για την πλευρά προσέγγισης. Την καχυποψία ότι κάποιος συνέχεια μας παρακολουθεί; Το εμπόριο προσωπικών δεδομένων; Την υποκλοπή διάφορων κωδικών πρόσβασης; Ή μήπως την παραποίηση, υπερβολή και παραπλάνηση των "δήθεν δημοσιογραφικών ερευνών" που ο μόνος σκοπός που είχαν ήταν ο εντυπωσιασμός και τα νούμερα τηλεθέασης; Όπως και να έχει θα προσπαθήσουμε να σας κατατοπίσουμε για το τι πραγματικά (μπορεί να) συμβαίνει....

Κατ' αρχήν θεωρούμε ότι για το αντικείμενο αυτό έχουμε το δικαίωμα της γνώμης καθώς μια από τις δραστηριότητες της PLATIJET defence-telecoms research & development είναι η ανάλυση τέτοιων μεθόδων με απώτερο σκοπό την κάθε νόμιμη εκμετάλλευση τους, έχοντας μάλιστα συνεργαστεί με κρατικές υπηρεσίες των περισσότερων χωρών των Βαλκανίων. Η εταιρεία μας αναλαμβάνει την διαδικασία ελέγχου για το αν η συσκευή σας είναι παγιδευμένη και την πλήρη αποκατάστασή της.

Θα προσπαθήσουμε λοιπόν να σας κάνουμε μια περιληπτική ανάλυση για τα μέτρα (παρακολούθηση) και τα αντίμετρα (αντιπαρακολούθηση) των κινητών τηλεφώνων.

Τρείς είναι οι τρόποι για να παρακολουθήσει κάποιος το κινητό σας:

1. Παγίδευση συσκευής με επιπρόσθετο λογισμικό ( spy phone application ).

2. Παγίδευση συσκευής με κάθε είδους μικροκατασκευές (hardware e-circuit).

3. Υποκλοπή σήματος (Over The Air & Man in the Middle attacks).

 

Παγίδευση συσκευής με επιπρόσθετο λογισμικό:

 

Είναι η διαδικασία όπου κάποιος έχει εγκαταστήσει εν αγνοία σας κάποια εφαρμογή η οποία σκοπό έχει την καταγραφή συνομιλιών και στην συνέχεια την αποστολή τους μαζί με άλλα δεδομένα όπως SMS, MMS κλπ σε συγκεκριμένο αριθμό. Στην τελευταία τους εκδοχή μάλιστα, η αποστολή αυτών των δεδομένων μπορεί να γίνεται και σε cloud μέσω WiFi ή δεδομένων δικτύου. Ενδείξεις μιας τέτοιας ενέργειας είναι η αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας, η αποστολή MMS ή κλήσεις προς άγνωστους αριθμούς (το βλέπουμε στον αναλυτικό λογαριασμό) και η κακοπροαίρετη δωρεά ενός κινητού τηλεφώνου.

 

Παγίδευση συσκευής με κάθε είδους μικροκατασκευές:

 

Είναι η τοποθέτηση ηλεκτρονικού κυκλώματος σε μικρές διαστάσεις εσωτερικά της συσκευής. Οι παλαιού τύπου τέτοιες κατασκευές απαιτούσαν την ύπαρξη δέκτη σε σχετικά κοντινή απόσταση, ενώ οι νέου τύπου κάνουν καταγραφή , έχουν εκτός από πομπό και δέκτη έτσι ώστε όταν πλησιάσει ο υποκλοπέας να «μαζέψει» όλα τα ηχητικά δεδομένα που έχουν καταγραφεί. Ενδείξεις μιας τέτοιας ενέργειας είναι η αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας και η κακοπροαίρετη δωρεά ενός κινητού τηλεφώνου.

 

Υποκλοπή Σήματος

 

Είναι η πιο σπάνια περίπτωση υποκλοπής και σχεδόν πάντα γίνεται από κρατικές υπηρεσίες σε συνεργασία με τις εταιρείες κινητής τηλ/νίας . Αν το λοιπόν δεν είστε "στόχος" κρατικής υπηρεσίας είναι πολύ δύσκολο έως και ακατόρθωτο να σας παρακολουθεί κάποιος Over The Air και αυτό για μερικούς βασικούς λόγους:

Ο κύριος εξοπλισμός που χρειάζεται κάποιος υποκλοπέας για την συγκεκριμένη μέθοδο δεν πωλείται στην αγορά, αν βρεθεί προς πώληση θα είναι κλεμμένος και αξίζει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες euro (!!!) και πάλι όμως η λειτουργία του έχει ημερομηνία λήξης μερικών εβδομάδων γιατί ανά τακτά χρονικά διαστήματα θα πρέπει να ξέρει συγκεκριμένους κωδικούς , δηλ. να έχει πρόσβαση σε κωδικούς της κατασκευάστριας εταιρείας (τις λεγόμενες "κλείδες" ) πράγμα αδύνατο δηλαδή.

Οι "φθηνιάρικοι" εξοπλισμοί που υπάρχουν στην αγορά ( 1.500€ - 10.000€ ) είναι τρομερά δύσκολοι στην χρήση και στο αποτέλεσμα και συνήθως γίνονται αμέσως αντιληπτοί. Σας παραθέτουμε το πώς:

Ο υποκλοπέας θα πρέπει να είναι σε σχετικά κοντινή απόσταση και εδικά μέσα στην πόλη σε μερικές δεκάδες μέτρα.

Δεν μπορεί να κάνει υποκλοπή σε 3G/4G σήμα και πλέον οι περισσότερες κεραίες σταθμών βάσης είναι 3G . Έτσι λοιπόν αν στο κινητό σας βλέπετε την σχετική ένδειξη ότι λειτουργεί σε 3G/WCDMA ή 4G, δεν έχετε κανένα λόγο να φοβάστε. Για να σας προλάβω, αν ο υποκλοπέας βάλει θόρυβο (jumper) αναγκάζοντας το κινητό να δουλέψει σε 2G/GSM , εκτός του ότι είναι δύσκολο να υπερκαλύψει το κύριο σήμα, υπάρχει και το παρακάτω.

Το κινητό μπορεί να κάνει ΜΟΝΟ εξερχόμενες κλήσεις και όχι εισερχόμενες (άμεσα ύποπτο) και μάλιστα στην άλλη άκρη της επικοινωνίας δεν θα βγεί ο αριθμός σας αλλά απόρρητο.

Η εταιρεία μας μπορεί να σας λύσει κάθε σχετική απορία σας σε ότι αφορά τα αντίμετρα και μόνο.

Η εταιρεία μας δεν μπορεί να παράσχει διαβαθμισμένες πληροφορίες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν κακόβουλα και παράνομα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,μπορείτε να ακυρώσετε την φορητότητα αν σας κάνει καλύτερη προσφορά η Voda(που θα σας κάνει σίγουρα).
Link to comment
Share on other sites

Κάρτα sim έχετε παραλάβει;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω την υπόνεια οτι το καρτοκινητο μου παρακολουθηται. Ξερει κανεις τι μπορω να κανω για να διαπιστωσω αν αυτες οι υποψιες ευσταθουν?

Μια πρωτη σκεψη ηταν να απευθυνθω στην Cosmote και να ζητησω τη συνδρομη της συνδρομη της για το συκεκριμενο ζητημα, αλλα καπου ακουσα, οτι απαιτηται πρωτα εισαγγελικη παρεμβαση.

 

Ευχαριστώ εκ προτέρων για τις απαντησεις σας, :)

Ναταλια

Καλύτερα να αλλάξεις συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω κινητό cosmote LG-E460 L5 II, αλλά δεν δέχεται κάρτα sim από δίκτυο άλλου παρόχου (Vodafone). Δε δείχνει να υπάρχει καθόλου σήμα όταν τη βάζω, λέει ότι το δίκτυο έχει κλειδωθεί. Υπάρχει τρόπος να το ξεκλειδώσω;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλά και άγια τα win 10 αλλά το πρόβλημα μου είναι αρκετά μεγάλο..

Έχοντας στικ Cosmote Huawei E122 για σύνδεση στο δίκτυο, ενώ στα win 8.1 λειτουργούσε άψογα στα 10 αν και συνδέεται παρόλα αυτά δεν έχει σύνδεση στο δίκτυο… βγάζοντας τρίγωνο θαυμαστικό.. έκλεισα το FireWall αλά και πάλι τίποτα.. έκλεισα και το avira και πάλι τίποτα…

Καμία ιδέα?

12650720_1129741080400064_501517525_n.jpg?oh=ce529cb8ff2c4c29c7343ffd98764f47&oe=56B04D47

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!Θα ηθελα τη βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα....."ίσως με το δίκτυο " . Πριν ένα χρόνο είχα ένα smarthone της Samsung καρτοκινητό συγκεκριμένα cosmote whats up. Αρκετές φορες οταν κάποιος μου τηλεφωνούσε έβγενε κάποιος αλλος ασχέτος στη γραμμή και απαντούσε (παντα ο ιδιος όμως) χωρίς να έχω λάβει καμια κλήση το δικό μου κινητό. Μετά απο 3-4 προσπάθειες και επιμονή χτυπαγε το δικό μου τηλέφωνο τελικά. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατων cosmote,μου ειπαν να πατήσω ##002# και κλήση απ το κινητό μου για να απενεργοποιήσω τυχων προωθήσεις κλήσεων. Το έκανα και για ενα διάστημα δεν υπηρχε πρόβλημα. Εδώ και ενα μήνα έχω ενα cubot x16 με το ίδιο νούμερο, καρτοκινητο whats up και τα προβλήματα ξεκινησαν πάλι. Αυτή τη φορά με καλούν 6-7 φορές,σε εκείνους ακούγεται σαν να καλεί κανονικά η γραμμή αλλα σε εμενα ούτε καν,τίποτα. Ούτε μου έρχονται χαμενες κλήσεις. Τηλεφωνησα παλι στην εξυπηρέτηση πελατων αλλα δε βγηκε τίποτα. Είδα στο forum εδω οτι καποιος παλιοτερα ειχε παρομοιο πρόβλημα. Μηπως γνωριζει κάποιος γιατι μπορει να συμβαινει αυτό και τι μπορω να κάνω? :(:(:(
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!Θα ηθελα τη βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα....."ίσως με το δίκτυο " . Πριν ένα χρόνο είχα ένα smarthone της Samsung καρτοκινητό συγκεκριμένα cosmote whats up. Αρκετές φορες οταν κάποιος μου τηλεφωνούσε έβγενε κάποιος αλλος ασχέτος στη γραμμή και απαντούσε (παντα ο ιδιος όμως) χωρίς να έχω λάβει καμια κλήση το δικό μου κινητό. Μετά απο 3-4 προσπάθειες και επιμονή χτυπαγε το δικό μου τηλέφωνο τελικά. Επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατων cosmote,μου ειπαν να πατήσω ##002# και κλήση απ το κινητό μου για να απενεργοποιήσω τυχων προωθήσεις κλήσεων. Το έκανα και για ενα διάστημα δεν υπηρχε πρόβλημα. Εδώ και ενα μήνα έχω ενα cubot x16 με το ίδιο νούμερο, καρτοκινητο whats up και τα προβλήματα ξεκινησαν πάλι. Αυτή τη φορά με καλούν 6-7 φορές,σε εκείνους ακούγεται σαν να καλεί κανονικά η γραμμή αλλα σε εμενα ούτε καν,τίποτα. Ούτε μου έρχονται χαμενες κλήσεις. Τηλεφωνησα παλι στην εξυπηρέτηση πελατων αλλα δε βγηκε τίποτα. Είδα στο forum εδω οτι καποιος παλιοτερα ειχε παρομοιο πρόβλημα. Μηπως γνωριζει κάποιος γιατι μπορει να συμβαινει αυτό και τι μπορω να κάνω? :(:(:(

Έχει τύχει και σε έναν φίλο το ίδιο! Και Το προβλημα ποιό ήταν τελικά? Πήγε να κάνει νέα συνδεση κοσμοτε και πήρε και νέο αριθμό! Μόνο που τον αριθμό που του δώσανε τον είχε ήδη άλλος χρήστης !!!! Του δώσανε δηλαδή νούμερο που το είχε ήδη άλλος ! Και μπλεκοταν οι γραμμές και τυχενε πολλές φορές να παίρνουμε τηλέφωνο τον φίλο μου και να βγαίνει ο άλλος και το ανάποδο! Είχε γίνει τρελή φασαρία γι αυτό το θέμα. Μέχρι και τους λογαριασμούς μπλέξανε στο τέλος και του ερχόταν να πληρώσει τον λογαριασμό του αλλουνού ! Νόμιζα ότι δεν συμβαίνουν αυτά..... Μη στα πολυλογώ.... Άλλαξε μετά το νούμερο του και ησύχασε !!!!

Θα σου πρότεινα να πας να αλλάξεις το νούμερο σου Για αρχη και βλεπεις.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...