Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στη Γερμανία με 19% ΦΠΑ και χωρίς φόρο κινητής τηλεφωνίας 10%, ο Γερμανικός ΟΤΕ δίνει στην κινητή κάτι τιμές, να σου φύγει το σαγόνι.

Άρα, το πρόβλημα είναι φορολογικό, πρέπει να καταργηθεί το 10%, αλλά έχει να κάνει και με την αγορά και τη μορφολογία της χώρας.

Π.χ. τα νησιά έχουν πολύ μεγάλο κόστος ανάπτυξης δικτύου κινητής αλλά με λιγότερες πιθανότητες απόδοσης σε οικονομική βάση.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, MIKU said:

Π.χ. τα νησιά έχουν πολύ μεγάλο κόστος ανάπτυξης δικτύου κινητής αλλά με λιγότερες πιθανότητες απόδοσης σε οικονομική βάση.

Θα μπορούσε το κράτος να επιδοτεί τις εταιρίες, αντι να αφήνει τις τιμες ρεύματος/βενζίνης να αισχροκερδούν και μετά να επιδοτεί τους παραγωγούς. 

κοσμοτεονλι

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, MIKU said:

Στη Γερμανία με 19% ΦΠΑ και χωρίς φόρο κινητής τηλεφωνίας 10%, ο Γερμανικός ΟΤΕ δίνει στην κινητή κάτι τιμές, να σου φύγει το σαγόνι.

Άρα, το πρόβλημα είναι φορολογικό, πρέπει να καταργηθεί το 10%, αλλά έχει να κάνει και με την αγορά και τη μορφολογία της χώρας.

Π.χ. τα νησιά έχουν πολύ μεγάλο κόστος ανάπτυξης δικτύου κινητής αλλά με λιγότερες πιθανότητες απόδοσης σε οικονομική βάση.

Μα οι τιμές εδώ, δεν ανέβηκαν επειδή επέβαλε το ανεκδιηγητο 10 % το κράτος στις τηλεπικοινωνιες. Δηλαδή φέτος τα mbs που ήταν πιο ακριβά σε όλες τις εταιρείες, φταίει αυτό το 10 % και όχι ότι οι ρευματατζηδες πουλάνε τον αέρα τους όπως και όσο θέλουν και αυτοί σαν πρόσχημα την ακρίβεια που πλανάται, απλά βαρεσαν μια τιμή και κλείδωσε εκεί; Η ακρίβεια πλέον δεν οφείλεται σε κρίσιμους παράγοντες όπως πχ θα έρθει φέτος επαρκές φθηνό ρωσικό αέριο ας πούμε που λέγαμε (νομίζω 60% και βάλε πλέον είναι πάλι ρωσικό) κλπ. Οφείλεται ξεκάθαρα σε ένα ντόμινο που μας έκατσε στο λαιμό. Καθαρά ψυχολογικό κομμάτι, μάθαμε να μας κλέβουν και δεν πέφτουν οι τιμές, τίποτα άλλο 

Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπεις cosmote κέρδη μισό δις και bt 1.9 ξέρεις ποια είναι η απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, johnny_htc said:

Μα οι τιμές εδώ, δεν ανέβηκαν επειδή επέβαλε το ανεκδιηγητο 10 % το κράτος στις τηλεπικοινωνιες. Δηλαδή φέτος τα mbs που ήταν πιο ακριβά σε όλες τις εταιρείες, φταίει αυτό το 10 % και όχι ότι οι ρευματατζηδες πουλάνε τον αέρα τους όπως και όσο θέλουν και αυτοί σαν πρόσχημα την ακρίβεια που πλανάται, απλά βαρεσαν μια τιμή και κλείδωσε εκεί; Η ακρίβεια πλέον δεν οφείλεται σε κρίσιμους παράγοντες όπως πχ θα έρθει φέτος επαρκές φθηνό ρωσικό αέριο ας πούμε που λέγαμε (νομίζω 60% και βάλε πλέον είναι πάλι ρωσικό) κλπ. Οφείλεται ξεκάθαρα σε ένα ντόμινο που μας έκατσε στο λαιμό. Καθαρά ψυχολογικό κομμάτι, μάθαμε να μας κλέβουν και δεν πέφτουν οι τιμές, τίποτα άλλο 

Για μένα πρώτη ευθύνη είναι της κυβέρνησης. Στην Ισπανία πως έβαλαν όρια δλδ;

κοσμοτεονλι

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VIPdriver said:

Για μένα πρώτη ευθύνη είναι της κυβέρνησης. Στην Ισπανία πως έβαλαν όρια δλδ;

Άλλο και εκεί. Στην Πορτογαλία κυρίως η μείωση του ΦΠΑ δεν διήρκησε πολύ και οι τιμές πήραν πάνω από τους εμπόρους 

Για εμένα πρέπει να θέσει πλαφόν στα κέρδη,άλλη λύση δύσκολα θα δουλέψει. Όχι μόνο εδώ,αλλά παγκοσμίως 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, VIPdriver said:

Για μένα πρώτη ευθύνη είναι της κυβέρνησης. Στην Ισπανία πως έβαλαν όρια δλδ;

Βλέπεις κάποια σοβαρή κυβέρνηση να πράξει κάτι τέτοιο στη χώρα; Δεν μας επιβάλλουν παραπάνω φόρους σκέψου γιατί αλλιώς θα βγαίναμε με τις βρεγμένες σανίδες έξω όλοι να τους περιποιηθουμε, μόνο αυτό φοβούνται. Γι αυτό μαζί χέρι χερι με τα καρτέλ τα υπόλοιπα σιγά σιγά ανεβάζουν το κασέρι. Έτσι δουλεύει. Εμείς απλά ή προσαρμοζομαστε ή κόβουμε και μειώνουμε τη χρήση κάποιων πραματων. Γιατί μεταξύ μας οι άνθρωποι, δεν συνεννοουμαστε με τίποτα.. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα φταίνε.

Ούτε η αγορά βοηθά.

Γιαυτό και οι 2 άλλες έκαναν μεγάλη συνεργασία στο δίκτυο κινητής, μπας και αντέξουν.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εδω πηγαν να δωσουν απεριοριστα με λογικες τιμες με τις extra sim και δεν προλαβαιναν να το το μαζεψουν και το πηγαν στα 25. Ειπαμε Ελλαδα ειμαστε ολα ειναι πολυ χειροτερα απο αλλες χωρες πολυ πιο σοβαρες απο μας αλλα εδω εχουμε ξεφυγει με την αισχροκερδεια. Και σου λενε αν θες κανε και αλλιως μονοπωλιο το εχουμε για αυτο και σας αρμεγουμε οπως ο κτηνοτροφος την αγελαδα ολα τα χρονια. 

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, king2009 said:

Εδω πηγαν να δωσουν απεριοριστα με λογικες τιμες με τις extra sim και δεν προλαβαιναν να το το μαζεψουν και το πηγαν στα 25. Ειπαμε Ελλαδα ειμαστε ολα ειναι πολυ χειροτερα απο αλλες χωρες πολυ πιο σοβαρες απο μας αλλα εδω εχουμε ξεφυγει με την αισχροκερδεια. Και σου λενε αν θες κανε και αλλιως μονοπωλιο το εχουμε για αυτο και σας αρμεγουμε οπως ο κτηνοτροφος την αγελαδα ολα τα χρονια. 

Μόνο ένας αφελής θα πίστευε οτι οι extrasim θα ήταν χύμα στο κύμα τζάμπα &  αιώνια.
Μια χαρά το προμοτάρανε και όταν ήρθε η ώρα και αρκετοί το ασπάστηκαν τσουπ ώρα για ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, zerokill said:

Μόνο ένας αφελής θα πίστευε οτι οι extrasim θα ήταν χύμα στο κύμα τζάμπα &  αιώνια.
Μια χαρά το προμοτάρανε και όταν ήρθε η ώρα και αρκετοί το ασπάστηκαν τσουπ ώρα για ταμείο.

Σαν καταναλωτές, είμαστε για κλάματα. Αν μαζευόμασταν όλοι μαζί και κόβαμε ένα σωρό καταναλωτικες συνήθειες, θα σου έλεγα εγώ αν θα τις πήγαιναν 25 ευρώ. Οκ, δεν είπαμε, γινόταν κατά σπαταληση "πόρων "του δικτύου και ο άλλος μοίραζε σε όλο το χωριό. Είναι σοβαρό αυτό, αλλά αφορά την εταιρεία κυρίως. Οι περισσότεροι έκαναν ορθή χρήση πιστεύω. "Τιμώρησε " απλά εκείνον που δεν κάνει ορθή χρήση. Στους όρους των συμβολαίων άμα δειτε, λέει ότι σε περίπτωση μη ορθής χρήσης του δικτύου, η εταιρεία δύναται να του κόψει την ταχύτητα κλπ. Ακόμα και σε πακέτα των καρτοκινητων το αναφέρει πολλές φορές. Άμα έβλεπε ο άλλος 5 mbps, κατευθείαν θα άλλαζε συνήθειες και αυτός. Αλλά τώρα βρήκαν σαν πρόσχημα, χτυπάν μια 25αρα και βγάζουν μια χαρά κέρδος από έναν, ενώ πριν ήθελαν 8 συνδρομητές. Οπότε δεν τους νοιάζει αν θα σου κάνουν ξανά διαθέσιμη την υπηρεσία σε λογική τιμή. Σου πετάνε και ότι είναι το καλύτερο δίκτυο στην Ελλάδα και ο καταναλωτής εκεί αρχίζει τους συμβιβασμούς, επειδή δεν έχουμε και σε πολλά μέρη σοβαρή σταθερή. Κάπως έτσι 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aektzhs 1 said:

Ένα 10% παραπάνω να τσίμπαγαν, είμαστε κομπλέ σε πολλά σημεία. Και ας αφήσουν τα πέριξ των σχολείων το ίδιο, οκ, για να μην ανάβουν τα αίματα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zerokill said:

Μόνο ένας αφελής θα πίστευε οτι οι extrasim θα ήταν χύμα στο κύμα τζάμπα &  αιώνια.
Μια χαρά το προμοτάρανε και όταν ήρθε η ώρα και αρκετοί το ασπάστηκαν τσουπ ώρα για ταμείο.

Ακριβώς. Οι περισσότεροι νόμισαν ότι με 3 ευρω το μήνα θα είχαν συνδέσεις 500-1000 Mbps για πάντα. Και τη σταθερή και τις επενδύσεις εκεί θα τις κανιβάλιζαν έτσι απλά; Είτε οι εταιρείες δεν ανέμεναν τέτοιαν εκμετάλλευση του δικτύου είτε ήτανε τυράκι στη φάκα. 

Link to comment
Share on other sites

Λήγει το family συμβόλαιό μου και οι προσφορές ανανέωσης (2 κινητά και μία exta SIM) αφ' ενός αλλάζουν κάθε 2 μέρες (μετά από διαμαρτυρία μου γιατί είναι ακατανόητες και παράλογες) και αφ' ετέρου είναι πάντα πιό ακριβές.

Μια βασική ερώτηση:

Χρειάζομαι στο εξοχικό την extra sim ή τέλος πάντων μια data SIM με ελάχιστα data το χειμώνα και πολλά (απεριόριστα) 2-3 μηνες το καλοκαίρι.

Extra SIM, ΝΕΟ ή καρτοκινητή? 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MessengerOfGood said:

Λήγει το family συμβόλαιό μου και οι προσφορές ανανέωσης (2 κινητά και μία exta SIM) αφ' ενός αλλάζουν κάθε 2 μέρες (μετά από διαμαρτυρία μου γιατί είναι ακατανόητες και παράλογες) και αφ' ετέρου είναι πάντα πιό ακριβές.

Μια βασική ερώτηση:

Χρειάζομαι στο εξοχικό την extra sim ή τέλος πάντων μια data SIM με ελάχιστα data το χειμώνα και πολλά (απεριόριστα) 2-3 μηνες το καλοκαίρι.

Extra SIM, ΝΕΟ ή καρτοκινητή? 

Extrasim την ξεχνάς για απεριόριστο. Θα έχεις 20 GB ή 80 GB(ανάλογα τι σου προτείνουν)με 5 ευρώ και άμα θέλεις να είναι απεριόριστη επιπλέον 25 ευρώ στο πάγιο σου. Το καλοκαίρι ίσως βολευτείς με προσφορές 100-150 GB που έδωσαν φέτος(λογικά και του χρόνου κάτι παρόμοιο θα δώσουν)

Link to comment
Share on other sites

απο την προηγομενη πεμπτη προσωρησα σε ονλινε συνδρομη κοσμοτε τιβι.εχουν περασει τοσσες μερες και δεν εχω νεα τους.πηγα με τον αριθμο αιτηματος που μου στειλανε στο εμαιλ μου σε καταστημα κοσμοτε και δεν βρηκανε τιποτα.εστειλα μεσω φορμας τα στοιχεια μου και αιτημα να με καλεσει καποιος και τηλεφωνο δεν με χει παρει κανεις.

που μπορω να απευθυνθω να δω τι γινετε?? μιλαμε για ονλινε συνδρομη με tv box και οχι δορυφορικο.

my old profile -----> RAVER

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Καιρός ήταν να ασχοληθούν

2 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ένα 10% παραπάνω να τσίμπαγαν, είμαστε κομπλέ σε πολλά σημεία. Και ας αφήσουν τα πέριξ των σχολείων το ίδιο, οκ, για να μην ανάβουν τα αίματα 

Λένε για τα σχολεία αλλά δίπλα απο το Δημοτικό σχολείο Γυθείου υπάρχει ο ΟΤΕ Γυθείου στον οποίο υπάρχει ένας πυλώνας που έχει στη κορυφή κεραία pipe και 2 μικροκυματικά.  Εκεί γιατί δεν λένε τίποτα μόνο εμάς είναι παράξενοι;;

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ktikti said:

απο την προηγομενη πεμπτη προσωρησα σε ονλινε συνδρομη κοσμοτε τιβι.εχουν περασει τοσσες μερες και δεν εχω νεα τους.πηγα με τον αριθμο αιτηματος που μου στειλανε στο εμαιλ μου σε καταστημα κοσμοτε και δεν βρηκανε τιποτα.εστειλα μεσω φορμας τα στοιχεια μου και αιτημα να με καλεσει καποιος και τηλεφωνο δεν με χει παρει κανεις.

που μπορω να απευθυνθω να δω τι γινετε?? μιλαμε για ονλινε συνδρομη με tv box και οχι δορυφορικο.

Είναι για γέλια οι τύποι. Είχα κάνει το ίδιο 22/8 και μετά από μια εβδομάδα που δεν είχε γίνει απολύτως τίποτα την ακύρωσα. Εχθές εμφανίστηκε στην εφαρμογή ¨προσφορα¨ λέμε τώρα, και έκανα ξανά από εκεί αλλά ακόμη δεν έχει καλέσει κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, zerokill said:

Μόνο ένας αφελής θα πίστευε οτι οι extrasim θα ήταν χύμα στο κύμα τζάμπα &  αιώνια.
Μια χαρά το προμοτάρανε και όταν ήρθε η ώρα και αρκετοί το ασπάστηκαν τσουπ ώρα για ταμείο.

Ας το πηγαιναν 15 οπως εχουν ολες οι αλλες σοβαρες χωρες αλλα ξεχασα στην τριτοκοσμικη ελλαδα δεν περιμενουμε κατι καλυτερο. Αλλα ακομα και τετοιες χωρες βουλγαρια/ρουμανια κτλ εχουν 10 φορες καλυτερες παροχες απο μας και πιο φθηνα οποτε μηπως μας πηραν χαμπαρι εκει οι εταιριες και αρμεγουν? Μυαλο σαν καταναλωτες δεν προκειται να βαλουμε οποτε δεν ξερω αν αλλαξει ποτε τιποτα. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Extrasim την ξεχνάς για απεριόριστο. Θα έχεις 20 GB ή 80 GB(ανάλογα τι σου προτείνουν)με 5 ευρώ και άμα θέλεις να είναι απεριόριστη επιπλέον 25 ευρώ στο πάγιο σου. Το καλοκαίρι ίσως βολευτείς με προσφορές 100-150 GB που έδωσαν φέτος(λογικά και του χρόνου κάτι παρόμοιο θα δώσουν)

Μέχρι τώρα στο family είχα κινητό leader (25€/μήνα λόγω πολλών εκπτώσεων, δώρων κλπ), κινητό member (13€/μήνα) και δωρεάν extra SIM. Διαλύοντας το family κάποια στιγμή μου έδωσαν προσφορα (που την απέσυρα και δεν την βλέπω!) leader 25€/μήνα (που θα γίνει τον Απρίλιο 29€/μήνα γιατί λήγει ένα δώρο από την σταθερή), member (ανεξάρτητο πλέον) 30€/μήνα και extra SIM 5€/μηνα. 

Στην παλιά extra SIM έδιναν κάθε καλοκαίρι προσφορές απεριόριστα με 11€/μήνα. Τώρα δεν θα δίνουν?

Της συζύγου (παλιό member) λέω να το κάνω ΝΕΟ 19€/μήνα χωρίς δέσμευση.

Το δικό μου επίσης θα το έκανα ΝΕΟ αλλά θα χρειαστεί να παραμείνω σε συμβόλαιο αν προτιμήσω να έχω extra SIM γιατί τα πακέτα σκέτη data SIM είναι ακριβά.

Οπότε ουσιαστικά με ενδιαφέρει τι θα κάνω με την data SIM. Καρτοκινητή? ΝΕΟ?

Δυστυχώς μια κάρτα Vodafone που πήρα για να δοκιμάσω δίνει αστείες ταχύτητες (κάτω απ΄πο 0,5 mbps) και στο νησί αλλά και στην Αθήνα. Η δε Nova δεν  απαντάει, δεν έχει κατάστημα στο νησί και γενικά είναι σαν να μην υπάρχει στην κινητή.

Δυστυχώς ο ΟΤΕ ξαναέγινε μονοπώλιο (όπως ήταν 50 χρόνια πριν, αλλά ιδιωτικό αυτή τη φορά!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MessengerOfGood said:

Μέχρι τώρα στο family είχα κινητό leader (25€/μήνα λόγω πολλών εκπτώσεων, δώρων κλπ), κινητό member (13€/μήνα) και δωρεάν extra SIM. Διαλύοντας το family κάποια στιγμή μου έδωσαν προσφορα (που την απέσυρα και δεν την βλέπω!) leader 25€/μήνα (που θα γίνει τον Απρίλιο 29€/μήνα γιατί λήγει ένα δώρο από την σταθερή), member (ανεξάρτητο πλέον) 30€/μήνα και extra SIM 5€/μηνα. 

Στην παλιά extra SIM έδιναν κάθε καλοκαίρι προσφορές απεριόριστα με 11€/μήνα. Τώρα δεν θα δίνουν?

Της συζύγου (παλιό member) λέω να το κάνω ΝΕΟ 19€/μήνα χωρίς δέσμευση.

Το δικό μου επίσης θα το έκανα ΝΕΟ αλλά θα χρειαστεί να παραμείνω σε συμβόλαιο αν προτιμήσω να έχω extra SIM γιατί τα πακέτα σκέτη data SIM είναι ακριβά.

Οπότε ουσιαστικά με ενδιαφέρει τι θα κάνω με την data SIM. Καρτοκινητή? ΝΕΟ?

Δυστυχώς μια κάρτα Vodafone που πήρα για να δοκιμάσω δίνει αστείες ταχύτητες (κάτω απ΄πο 0,5 mbps) και στο νησί αλλά και στην Αθήνα. Η δε Nova δεν  απαντάει, δεν έχει κατάστημα στο νησί και γενικά είναι σαν να μην υπάρχει στην κινητή.

Δυστυχώς ο ΟΤΕ ξαναέγινε μονοπώλιο (όπως ήταν 50 χρόνια πριν, αλλά ιδιωτικό αυτή τη φορά!

5G και δίνει 0,5 Mbps. Ειδικά στην Αθήνα;;;;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aektzhs 1 said:

5G και δίνει 0,5 Mbps. Ειδικά στην Αθήνα;;;;

Η Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα 😬

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elkons said:

Η Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα 😬

Όχι εννοώ. Στην Αθήνα αν μη τι άλλο δεν υπάρχει τέτοια κατάσταση 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aektzhs 1 said:

Όχι εννοώ. Στην Αθήνα αν μη τι άλλο δεν υπάρχει τέτοια κατάσταση 

Το ξέρω ούτε εγώ εντός της Αθήνας δεν το έχω συναντήσει, μόνο σε κάνα υπόγειο που θα είμαι ευγνώμων αν δεν με πετάξει σε Edge ή εκτός δικτύου 

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...