Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω θέμα με την ρύθμιση ανεμιστήρα σε.RX 570.

Έχει κανείς καμία 570/580 να τον ρωτήσω κάτι;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με την ρύθμιση ανεμιστήρα σε.RX 570.

Έχει κανείς καμία 570/580 να τον ρωτήσω κάτι;

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

 

λεγε κατ' αρχην ποιο μοντελο εχεις.....??

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

λεγε κατ' αρχην ποιο μοντελο εχεις.....??
GIGABYTE RX570

 

Unleashed by my rooted OP3T on 8.0

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα παιδιά σε λίγες μέρες θα πάρω αυτήν την κάρτα και θα την βάλω στην μητρική gigabyte GA-G33m-s2. Το θέμα μου είναι πως εάν δείτε καλά την μητρική έχει ένα heatsink σχεδόν στην ίδια ευθεία με την υποδοχή pci και φοβάμαι πως επειδή η κάρτα είναι μεγάλη, θα έχω θέμα και δεν θα χωρέσει. Στην φώτο η μπλε είναι η pci για την κάρτα και φαίνεται και το χρυσό heatsink της μητρικής. gigabyte-ga-g33m-s2.99290.2.thumb.jpg.d7ef114bc255ec0f24b32d545119a90d.jpg.622f99680da532ffe36f73fb45feaa5b.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σε λίγες μέρες θα πάρω αυτήν την κάρτα και θα την βάλω στην μητρική gigabyte GA-G33m-s2. Το θέμα μου είναι πως εάν δείτε καλά την μητρική έχει ένα heatsink σχεδόν στην ίδια ευθεία με την υποδοχή pci και φοβάμαι πως επειδή η κάρτα είναι μεγάλη, θα έχω θέμα και δεν θα χωρέσει. Στην φώτο η μπλε είναι η pci για την κάρτα και φαίνεται και το χρυσό heatsink της μητρικής. gigabyte-ga-g33m-s2.99290.2.thumb.jpg.d7ef114bc255ec0f24b32d545119a90d.jpg.622f99680da532ffe36f73fb45feaa5b.jpg
Θα βάλεις την gtx 760 σε τόσο παλιό μηχάνημα? Ο λόγος?
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι οτι έχω μέσα τον xeon e5450 και 6 γιγα ραμ οπότε δεν νμζ να γίνει μεγάλο bottleneck
Ούτε αυτός τραβάει xeon δεν είναι για games ( ακόμη χειρότερα από το να είχες ένα quad μέσα) μια 1030 είσαι οριακά
Link to comment
Share on other sites

Xeon γιατί όχι για παιχνίδια; Δε ξέρω τι δύναμη έχει αυτός αλλά γενικά δεν έχει θέμα

 

+ η κάρτα θα του μείνει και μελλοντικά

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα αποδιδει ο xeon απο οτι ειχα δει και για αυτο τον πηρα ,αν και τωρα θα παρω aftermarket cooler για να κανω overclock επειδη με τον stock η θερμοκρασιες απλα δεν υπαρχουν παρολο που τον εχω κατω απο το stock voltage :lol:

Αλλα τλκ για το θεμα που εχω ειμαι κομπλε ,η θα εχει θεμα η καρτα στο να χωρεσει ?Το λεω κυριως επειδη η καρτα ειναι 30 εκατοστα και σιγουρα φτανει μεχρι εκεινο το heatsink την μητρικης ,απλα δεν ξερω αν θα καθεται απο πανω η θα το βρισκει και δεν θα χωραει η καρτα

Link to comment
Share on other sites

Xeon γιατί όχι για παιχνίδια; Δε ξέρω τι δύναμη έχει αυτός αλλά γενικά δεν έχει θέμα

 

+ η κάρτα θα του μείνει και μελλοντικά

 

ειναι για αλλες διαδικασίες και αλλες διεργασίες πάντα το αντιστιχο mainstream στα games και καθυμερινα απεδδε καλυτερα ενω xenos σε άλλα πράγματα

ναι το θεμα ειναι αν πάρεις αυτή την κάρτα θα σου μπουκώσει το bus και αντι για αυξιση στης επιδόσεις θα δεις μειώσει + δεν κάνει για μελλοντικά ήδη ειναι ανεπαρκής στα σύγχρονα games (την ιδια εχω σε πολύ που δυνατό σύστημα AMD Phenom II X6 1090t ddr3 1600 16 gb (4x4) ssd evo 850 pro 500 gb και games τα έχω ξεχάσει (τα σύγχρονα έστω) α ναι ακομη και με αυτο το cpu(διπλάσιας δύναμης από αυτό που έχεις περίπου) αν η καρτα ρχιζει και δουλεύει 100% στιγμές στιγμές τρώει μποτιλιάρισμα αν και το αντιμετώπισα κάνοντας ελάχιστα overclock το cpu

 

ηδη εχω μαζέψει νεω συστυμα μονο καρτα γραφικών λιπει περιμένω να έρθουν 2060 η θα κινηθώ στην 2070 (θα διξει)

 

μην ξοδευεις τζαμπα λεφτα παρε μια 1030 στα 80 ευρω και αργοτερα οταν παρεις αλλο συστυμα θα παρεις οτι πρεπει

Link to comment
Share on other sites

70 θα την παρω την καρτα οποτε νομιζω αξιζει ,αλλα τελικα λετε να εχω θεμα με την μητρικη τελικα ρε παιδια η οχι?
Link to comment
Share on other sites

70 θα την παρω την καρτα οποτε νομιζω αξιζει ,αλλα τελικα λετε να εχω θεμα με την μητρικη τελικα ρε παιδια η οχι?
Ε το πολύ την ξανά πουλάς μικρό το κακό
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το παιδι που θα μου την πουλησει λεει η καρτα απεχει περιπου 1.2 εκατοστα σε υψος απο την μητρικη και εγω που μερτρησα το heatink της μητρικης μου ειναι 1.2-1.3 σε υψος ,αρα λετε να την παρει κανονικα την καρτα ?Εχω ψαξει παντου ρε παιδια και κανεις δεν ειχε παρομοιο προβλημα ,δεν γνωριζει καποιος να μου πει ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το παιδι που θα μου την πουλησει λεει η καρτα απεχει περιπου 1.2 εκατοστα σε υψος απο την μητρικη και εγω που μερτρησα το heatink της μητρικης μου ειναι 1.2-1.3 σε υψος ,αρα λετε να την παρει κανονικα την καρτα ?Εχω ψαξει παντου ρε παιδια και κανεις δεν ειχε παρομοιο προβλημα ,δεν γνωριζει καποιος να μου πει ?

 

ποια ακριβος καρτα ειναι μοντελο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ειναι η έκδοσή με τα 2gb.

Για 70 καλα είναι, είναι παλιό το μηχάνημα αλλά οκ, δεν θα πάρεις το μαξ της απόδοσης της κάρτας, θα πάρεις όμως τα πάνω του σε αρκετά games.

Με μητρική δεν θα έχεις θέμα.

Όμως..Καλό θα ήταν να αναφέρεις ποιό τροφοδοτικό έχεις. Είναι σημαντικό.

Επίσης ελπίζω να έχεις τελευταίο bios f7k,θα το ελέγξεις με το cpuz, γιατί pci 2 η μητρική, 3 η κάρτα.

Δεν πρόβλημα, απλά πολλές μητρικές στα πρώτα bios τούς δεν έβλεπαν της καινούριες κάρτες τότε που έγινε η μετάβαση pci 2/3

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by nikpoth
Link to comment
Share on other sites

Λογικα ειναι η έκδοσή με τα 2gb.

Για 70 καλα είναι, είναι παλιό το μηχάνημα αλλά οκ, δεν θα πάρεις το μαξ της απόδοσης της κάρτας, θα πάρεις όμως τα πάνω του σε αρκετά games.

Με μητρική δεν θα έχεις θέμα.

Όμως..Καλό θα ήταν να αναφέρεις ποιό τροφοδοτικό έχεις. Είναι σημαντικό.

Επίσης ελπίζω να έχεις τελευταίο bios f7k,θα το ελέγξεις με το cpuz, γιατί pci 2 η μητρική, 3 η κάρτα.

Δεν πρόβλημα, απλά πολλές μητρικές στα πρώτα bios τούς δεν έβλεπαν της καινούριες κάρτες τότε που έγινε η μετάβαση pci 2/3

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αλλού κολλάμε θα γίνει overload το main bus Και αντί να ανέβει θα κατέβει στης επιδώσεις

Καλά για τροφοδοτικό θέλει άνετα 550 600 watt καλής ποιότητας αλλιος θα δούμε ένα πυρηνικό μανιτάρι χαχ α α

Link to comment
Share on other sites

Το μπουκάλι θα το έχει στα σίγουρα είναι γεγονός.Ένα boost όμως θα το πάρει όπως και να έχει σε fps.

Τώρα για τροφοδοτικό,πράγματι θέλει τα 600watt, αλλά μας ενδιαφέρουν ποιο πολύ τα αμπέρ στην δωδεκάρα γραμμή.

Με λίγα λόγια χρειαζόμαστε ποιοτικό και ας είναι και 550 πχ.

Είναι κάτι που μένει το τροφοδοτικό και όποια αναβάθμιση στο μέλλον, σίγουρα θα έχει μικρότερες απαίτησης σε ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Το μπουκάλι θα το έχει στα σίγουρα είναι γεγονός.Ένα boost όμως θα το πάρει όπως και να έχει σε fps.

Τώρα για τροφοδοτικό,πράγματι θέλει τα 600watt, αλλά μας ενδιαφέρουν ποιο πολύ τα αμπέρ στην δωδεκάρα γραμμή.

Με λίγα λόγια χρειαζόμαστε ποιοτικό και ας είναι και 550 πχ.

Είναι κάτι που μένει το τροφοδοτικό και όποια αναβάθμιση στο μέλλον, σίγουρα θα έχει μικρότερες απαίτησης σε ρεύμα.

 

βασικα με ενα τετοιο (και πανω) θα ειναι οκ

https://www.skroutz.gr/s/8570592/Corsair-CX-Series-CX550M.html

 

τωρα αν θα εχει κανα no name να παρει πυροσβεστιρα και μετ ανα βαλει καρτα

Link to comment
Share on other sites

Έτσι. Και εγώ το cx 650/550 θα πρότεινα .

Θέλει ένα 70αρι αλλά αξίζει, είναι κάτι που πρέπει να δίνουμε μεγαλύτερη σημασία το psu.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα i7 5820K 16gb ram mx100 SSD ... Δωράκι από τον αδερφό μου... Αν και δεν παίζω παιχνίδια το μόνο που έλειπε ήταν μια κάρτα γραφικών... Είχα από το προηγούμενο πισι μια Radeon 6670 που δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα , αλλά τώρα τελευταία λόγω ηλικίας μου κάνει νερά ... Με ταβάνι ενδεικτικά στα 150 ευρώ τι έχετε να προτείνετε;

 

Sent from my Mate 10 pro

Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα i7 5820K 16gb ram mx100 SSD ... Δωράκι από τον αδερφό μου... Αν και δεν παίζω παιχνίδια το μόνο που έλειπε ήταν μια κάρτα γραφικών... Είχα από το προηγούμενο πισι μια Radeon 6670 που δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα , αλλά τώρα τελευταία λόγω ηλικίας μου κάνει νερά ... Με ταβάνι ενδεικτικά στα 150 ευρώ τι έχετε να προτείνετε;

 

Sent from my Mate 10 pro

 

https://www.skroutz.gr/s/15442225/Gigabyte-GeForce-GTX-1050-3GB-GV-N1050OC-3GD.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω το τελευταιο bios αλλα ειναι custom (περασα τα microcodes για τον xeon ),οσο για bottleneck το ξερω οτι θα υπαρχει αλλα δεν νομιζω να ειναι μεγαλο ,και απο τροφοδοτικο επειδη δεν υπαρχουν αλλα λεφτα ελεγα να παρω αυτο https://www.skroutz.gr/s/7888570/Thermaltake-TR2-S-600W.html και απο οτι ειδα εχει και πολλα αμπερ στην 12ν και εχει 2χ6+8 πιν Edited by Darious_
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω το τελευταιο bios αλλα ειναι custom (περασα τα microcodes για τον xeon ),οσο για bottleneck το ξερω οτι θα υπαρχει αλλα δεν νομιζω να ειναι μεγαλο ,και απο τροφοδοτικο επειδη δεν υπαρχουν αλλα λεφτα ελεγα να παρω αυτο https://www.skroutz.gr/s/7888570/Thermaltake-TR2-S-600W.html και απο οτι ειδα εχει και πολλα αμπερ στην 12ν και εχει 2χ6+8 πιν

καλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ

 

Το TR2 είναι από τα χειρότερα που κυκλοφορούν! Τραγικότατο

 

Πήγαινε στο 500ρι ή 600ρι της EVGA (Το W1) με 10€ πάνω. Στη πολύ χειρότερη έστω σε Corsair VS αν και μεχ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...