Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aν ειναι καλο το καλωδιο (δυσκολο να βρεις πια βεβαια καλο καλωδιο) τοτε για ταινιουλες ειναι μια χαρα, εστω και λιγο μικροτερη αναλυση :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για ταινίες δε κάνει λες?

Θα χάνει πολύ σε ποιότητα?

Δεν έχω τρελές απαιτησεις

Για ταινίες κάνει.

Για HD 1080p δε κάνει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δε με ενοχλεί. Σειρές και ταινίες(dvdrip πιο πολυ) θα βλέπω.

Επίσης αυτό που θέλω είναι να παίζω και κάνα gta vice city ή San Adreas να περνάει η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω βρει ενα λαπτοπ το οποιο εχει καρτα γραφικων NVIDIA GeForce 840M. Γνωριζει κανεις αν ειναι καλη σε ταινιες με υψηλη αναλυση και παιχνιδια ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα παιδια θα ηθελα τις γνώμες σας. Θελω να παρω την nvidia 970 αλλα κολλαω στο θεμα με τι επεξεργαστή να τη ταιριαξω ετσι ωστε να μην εχουμε μπουκαλιασμα. Ειμαι αναμεσα σε amd 6350 ή 8350 ενας φιλος με προτεινει intel 4690k. Αλλα με intel μετα βλεπω φευγω σε τιμη πολυ πανω γιατι ειναι ακριβες και οι motherboard για intel. Αλλά αν ειναι μεγαλη η διαφορα αποδοσης να ζοριστω αρκετα και να τα δωσω για intel αλλά αν ειναι για πολυ μικρη διαφορα απόδοσης που δεν κανει μπαμ ενταξει να παω σε amd και να εδινα τα λεφτα για ενα καλυτερο κουτι ή δίσκο ή παραπανω ram. Αν εχετε καποια ακομα καλυτερη προταση θα ήθελα να την ακουσω. Ευχαριστω για την οποια βοηθεια και γνωση λάβω.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας θελω να αλλαξω την καρτα γραφικων του υπολογιστη μου γιατι εχω ενα προβλημα με τα παιχνιδια καθως κολλανε και δεν μπορω να βγαλω ακρη και μου λεει πως πρεπει να βαλω μια νεοτερη καρτα γραφικων σας δινω λοιπον τις εξης πληροφοριες για να μαθω εαν μπορω να βαλω αυτη την καρτα γραφικων στο pc μου http://www.multirama.gr/prod/anabathmisi/kartes-grafikon/karta-grafikon-asus-radeon-hd-5450-1gb-hd5450-sl-hm1gd3-l-v2/prod6070182pp/

Λειτουργικό:Windows 7 Ultimate 32-bit

Τροφοδοτικό:230W

Μνήμη RAM:1,50GB

Επεξεργαστής:Intel® Pentium® 4 CPU 3.00GHz 2.99GHz

Θελω σιγουρες απαντησεις.!

Edited by Mhxanovios
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να σε πληγωσω αλλα μη περιμένεις τραγική αλλαγη με αλλη καρτα.

Ποια μητρικη φοραει?

Link to comment
Share on other sites

όχι , γιατί το board αυτό παίρνει τις παλιές agp κάρτες ενώ αυτή είναι σε pci-e (όχι ούτε μπαίνει στις pci απλές) .

Το τροφοδοτικό σου είναι πάρα πολύ μικρό, καθώς και η μνήμη σου είναι ελάχιστη από αυτή που θέλουν τα 7, σχεδόν οριακά τρέχουν, θες τουλάχιζτον 4GB. Ο pentium 4 είναι η χαρά της ΔΕΗ..

Eπίσης, που εγώ έχω την 6450 (όχι δεν έχω τούμπανο σύστημα), σχετικά απαιτητικά παιχνίδια δεν παίζει .. ποια είναι τα παιχνίδια που θες να παίξεις ;;

Αυτά..

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνιδια που θελω να παιζω ειναι στο fb διαφορα αλλα κολλανε παρα πολυ μηπως εχετε να μου προτεινετε μια καρτα γραφικων που να ταιριαζει με το τροφοδοτικο μου την μητρικη μου την μνημη μου και τον επεξεργαστη μου σε καποια χαμηλη τιμη?
Link to comment
Share on other sites

φλας παιχνιδια δηλαδη.

γενικα ο υπολογιστης σου ΔΕΝ "τραβαει"

 

αν μπορεις να πας σε αλλον θα εινα η καλυτερη λυση. το να δινεις ευρω στο μηχανημα που εχεις τωρα, δεν ειναι και πολυ λογικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την συμβουλη αυτο ειναι το καλυτερο που εχω να κανω αλλα λογω οικονομικου τα πραγματα ειναι δυσκολα για αυτο ρωταω μηπως υπαρχει καποια αντιστοιχη καρτα γραφικων η εαν μπορω με καποιον τροπο να κανω καποια ενημερωση σε αυτην που εχω τωρα NVIDIA GeForce4 MX 440 AGP8X

Επισης εκτος απο τα flash οταν πατησα για δοκιμη ενα παιχνιδι των windows πχ πασιεντζα μου βγαζει αυτο το μηνυμα:Το παιχνίδι εκτελείται σε λειτουργία απόδοσης λογισμικού!Η επιτάχυνση υλικού είναι είτε απενεργοποιημένη ή δεν υποστιρίζεται από το πρόγραμμα οδήγησης της κάρτας γραφικών το οποίο μπορεί να επιβραδύνει την απόδοση των παιχνιδιών.Βεβαιωθείτε ότι έχετε εγκαταστήσει το πιο πρόσφατο πρόγραμμα οδήγησης της κάρτας γραφικών και ότι η επιτάχυνση υλικού είναι ενεργοποιημένη!

Edited by Mhxanovios
Link to comment
Share on other sites

ενημέρωση δεν μπορείς να κάνεις, είναι πολύ παλιά η κάρτα σου. πας για αλλαγή...η προσθήκη μνήμης ίσως να βοηθήσει, αλλά όχι πολύ. στον υπολογιστή εννοώ, όχι στην κάρτα γραφικών σου.
Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό VS450 — 450 Watt

Μητρική GIGABYTE GA-B85-HD3 RETAIL

Επεξεργαστής INTEL CORE I5

Μνήμη KINGSTON KHX16C9T3K2/8X 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ XMP BEAST SERIES DUAL CHANNEL KIT

SSD SAMSUNG MZ-7TE250BW 840 EVO SERIES SSD 250GB

+ 2 HDD, 500 και 600 gb αντιστοιχα

 

Η κάρτα γραφκών SAPPHIRE RADEON R7 250 αγορασμένη τον Μαιο του 2014 ξαφνικά παρέδωσε πνεύμα, το pc δεν άνοιγε, την δοκίμασα και σε άλλο pc και εκεί τα ίδια. Όταν την βγάλω και δουλέυω με την onboard κάρτα, το pc ξεκινά και δουλεύει μια χαρά, όταν την βάζω δεν ξεκινά, άρα η κάρτα πάπαλα.

Επειδή λογικά είμαι μέσα στην εγγυηση αλλά φοβαμαι να μη ξαναπάθω τα ίδια σκέφτομαι αν το δεχτούν βέβαια να πάρω μια καλύτερη, ποια κάρτα προτείνεται λίγο καλύτερη μέχρι +30-40 € ακόμα, αλλά και να μην είναι και πολλά watt όσο αφορά την κατανάλωση??

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

αρα πρεπει να βρω μια νεοτερη καρτα agp αναλογως με την μνημη μου σωστα???

 

Ψάξε στην Ελλάδα ή και στο εξωτερικό για αυτή την κάρτα γραφικών. Οτι καλύτερο και τελευταίο υπάρχει για AGP.

Radeon HD 4670 1GB 128-bit DDR3 AGP 4X/8X

http://www.e-shop.gr/powercolor-radeon-hd4670-1gbk3-p1gb-ddr3-agp-retail-p-PER.515739.

Επίσης η μητρική σου παίρνει max μνήμη 2 gb στα 400, εχεις 1,5. Δεν κερδίζεις τίποτα με 512 MB ακόμη. Θα σου πρότεινα να το παρατήσεις το μηχάνημα. Με τα χρήματα που θα σου κοστίσει η αναβάθμιση της κάρτας γραφικών, >100 € μπορείς από κάποιο net cafe να βρεις υπολογιστή τουλάχιστον με PCI Express. :rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τροφοδοτικό VS450 — 450 Watt

Μητρική GIGABYTE GA-B85-HD3 RETAIL

Επεξεργαστής INTEL CORE I5

Μνήμη KINGSTON KHX16C9T3K2/8X 8GB (2X4GB) DDR3 1600MHZ XMP BEAST SERIES DUAL CHANNEL KIT

SSD SAMSUNG MZ-7TE250BW 840 EVO SERIES SSD 250GB

+ 2 HDD, 500 και 600 gb αντιστοιχα

 

Η κάρτα γραφκών SAPPHIRE RADEON R7 250 αγορασμένη τον Μαιο του 2014 ξαφνικά παρέδωσε πνεύμα, το pc δεν άνοιγε, την δοκίμασα και σε άλλο pc και εκεί τα ίδια. Όταν την βγάλω και δουλέυω με την onboard κάρτα, το pc ξεκινά και δουλεύει μια χαρά, όταν την βάζω δεν ξεκινά, άρα η κάρτα πάπαλα.

Επειδή λογικά είμαι μέσα στην εγγυηση αλλά φοβαμαι να μη ξαναπάθω τα ίδια σκέφτομαι αν το δεχτούν βέβαια να πάρω μια καλύτερη, ποια κάρτα προτείνεται λίγο καλύτερη μέχρι +30-40 € ακόμα, αλλά και να μην είναι και πολλά watt όσο αφορά την κατανάλωση??

 

Σου προτείνω αυτή

http://www.e-shop.gr/msi-radeon-r7-250x-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.514547

Edited by George_Kont

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο το συστημα

 

μητρικη gigabyte ga-ma 785g-ud3h

επεξεργαστη amd athlon II x3 455 processor

τροφοδοτικο 500w

 

ποια καρτα γραφικων θα ειναι η καλυτερη ως 100ε για παιχνιδια?

τωρα εχω την amd radeon hd 5450 αλλα μετα απο λιγη ωρα παιχνιδιου στο

ETS2 αρχιζει να κολλαει

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο το συστημα

 

μητρικη gigabyte ga-ma 785g-ud3h

επεξεργαστη amd athlon II x3 455 processor

τροφοδοτικο 500w

 

ποια καρτα γραφικων θα ειναι η καλυτερη ως 100ε για παιχνιδια?

τωρα εχω την amd radeon hd 5450 αλλα μετα απο λιγη ωρα παιχνιδιου στο

ETS2 αρχιζει να κολλαει

 

nvidia gtx 650 απο gigabyte/saphire/asus

 

προτημησε αν η σχεση τιμης ειναι φισιολογηκη τα 2 gbyte μνημη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα εχω ενα διλημα οσο αναφορα τι καρτα γραφικων να επιλεξω για το συστημα μου

intel i5-3470 3.20Ghz sochet LGA 1155, asus P8H77-M ,4gb ram 1600 kingston, τροφοδοτικο νομιζω 550, windows 7 sp1

με ταβανι τα 150ευρω και να μπορει να παιζει ανετα τα τελευταια παιχιδια και να ειναι όσο ποιο αθόρυβη γίνεται.

Η τελευταία που κοίταξα ηταν η GeForce GTX750 Ti 2GB

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Μετά απο 8 χρόνια είπα να αλλάξω την οθόνη και πήρα αυτή http://www.e-shop.gr/lg-24mp76hm-s-238-ips-led-monitor-full-hd-with-speakers-p-PER.170198. Διαπίστωσα οτι τα βίντεο σε hd ψιλοκολάνε οπότε η κάρτα γραφικών (http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.513170) θέλει αλλαγη. Ετσι θα ήθελα να μου προτείνετε μια φτηνή κάρτα που να ταιριάζει στο σύστημα και να παίζει βίντεο και ταινίες χωρίς πρόβλημα. Η μητρική είναι η http://www.e-shop.gr/gigabyte-ga-965p-ds3-p-PER.526653 Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Μετά απο 8 χρόνια είπα να αλλάξω την οθόνη και πήρα αυτή http://www.e-shop.gr/lg-24mp76hm-s-238-ips-led-monitor-full-hd-with-speakers-p-PER.170198. Διαπίστωσα οτι τα βίντεο σε hd ψιλοκολάνε οπότε η κάρτα γραφικών (http://www.e-shop.gr/showDetail_main.phtml?id=PER.513170) θέλει αλλαγη. Ετσι θα ήθελα να μου προτείνετε μια φτηνή κάρτα που να ταιριάζει στο σύστημα και να παίζει βίντεο και ταινίες χωρίς πρόβλημα. Η μητρική είναι η http://www.e-shop.gr/gigabyte-ga-965p-ds3-p-PER.526653 Ευχαριστώ πολύ!

 

Asus EN210, ισως απο τις πιο "τιμιες" παμφθηνες. Εχει και HDMI εξοδο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...