Jump to content

Κάρτες γραφικών: Αγορές, προβλήματα, ερωτήσεις


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η AMD ATI Radeon HD 5870 6DP κάρτα γραφικών αποτελεί μια έκδοση Eyefinity της HD 5870. Είναι εξοπλισμένη με 2GB μνήμη και έξι υποδοχές mini DisplayPort. Με αυτό τον τρόπο μπορείτε να συνδέσετε ταυτόχρονα έως έξι οθόνες σε αυτήν.

 

http://totefteri.blogspot.com/2009/11/hd-5870.html

Link to comment
Share on other sites

Λεφτά να έχουμε να τα τρωμε!!! Κατσε να πληρωθω να χτυπήσω κάτι καλό γιατί δε την παλεύω στο βλαπτοπ!
Link to comment
Share on other sites

Για τους σκληροπυρηνικούς, υπάρχει η δυνατότητα χρήσης τεσσάρων Radeon HD 5870 Eyefinity @ CrossFireX, με την εικόνα να φτάνει την εξωτική ανάλυση των 268 megapixels σε 24 οθόνες !

 

 

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614aab35756f112.jpg

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Και ενα φρεσκοτατο νεο πανω στο eyefinity : :)

 

http://www.hwbox.gr/news/6647-ati-radeon-hd-5870-erxetai-i-ekdosi-me-eyefinity.html

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδει σακεφτομαι να παρω νεο υπολογιστη εψαχνα και για καρτα γραφικων και για να πω την αληθεια μπερδευτικα πια ειναι τα χαρακτηριστηκα που θα επρεπε να εχει μια καλή καρτα.Δηλαδη θα πρεπει να εχει περισσοτερη μνημη,περισσοτερη αναλυση;

 

Συγνωμη για την ερωτηση αλλα δεν εχω ιδεα!...

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Η μεγιστη αναλυση ειναι το η θεωρητικη μεγιστη που μπορει να υποστηριξει μια καρτα. Το θεμα δεν ειναι βεβαια μονο αν μπορει αλλα και πως..

Η προσφερομενη μνημη ειναι παντα ενα υπερ αλλα εξαρταται πολυ και απο τι αναλυσεις παιζεις για το κατα ποσο θα ειναι εκμεταλλευσιμη.. Πχ αν εχεις 19" οθονη και παιζεις σε 1440x900 και 512 ειναι ικανοποιητικα.

Απο εκει και περα κοιτας τι chip φοραει η καρτα ( τον πυρηνα της δηλαδη) και που ειναι χρονισμενος. Το ιδιο και για τις μνημες. Βεβαια παιζουν και αλλα ρολο.

Πες μας τι οθονη εχεις η σκοπευεις να παρεις και τι παιχνιδια παιζεις και θα σου πουμε σε τι να κοταξεις!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Η μεγιστη αναλυση ειναι το η θεωρητικη μεγιστη που μπορει να υποστηριξει μια καρτα. Το θεμα δεν ειναι βεβαια μονο αν μπορει αλλα και πως..

Η προσφερομενη μνημη ειναι παντα ενα υπερ αλλα εξαρταται πολυ και απο τι αναλυσεις παιζεις για το κατα ποσο θα ειναι εκμεταλλευσιμη.. Πχ αν εχεις 19" οθονη και παιζεις σε 1440x900 και 512 ειναι ικανοποιητικα.

Απο εκει και περα κοιτας τι chip φοραει η καρτα ( τον πυρηνα της δηλαδη) και που ειναι χρονισμενος. Το ιδιο και για τις μνημες. Βεβαια παιζουν και αλλα ρολο.

Πες μας τι οθονη εχεις η σκοπευεις να παρεις και τι παιχνιδια παιζεις και θα σου πουμε σε τι να κοταξεις!

Καλά μην το λες για τα 512.

Και σε 23άρα οθόνη μια χαρά τα βγάζει πέρα μια 4850 πχ στα 512MB.

Παίζω τέλεια GTA 4 και NFS SHIFT.

Το πρώτο στα 1650 και το δεύτερο στα 2048.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα παρω οθονη μαζι με τον υπολογιστη ελεγα να παρω αυτη εδω http://http://www.eshopcy.com.cy/showDetail_main.phtml?id=PER.169545.και για καρτα σκεφτομουν να παρω αυτη http://http://www.eshopcy.com.cy/showDetail_main.phtml?id=PER.516350 τι μου προτεινετε;

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Απο καρτα γραφικων καλα εισαι, αλλα οθονη 22" το 2009 χωρις DVI δεν θα επαιρνα. Δωσε κατι παραπανω στην οθονη και δεν θα χασεις:)

 

ΥΓ: τα Link δεν ανοιγουν γιατι εχει βαλει 2 φορες το http. Σβησε το ενα και θα ανοιξουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην το λες για τα 512.

Και σε 23άρα οθόνη μια χαρά τα βγάζει πέρα μια 4850 πχ στα 512MB.

Παίζω τέλεια GTA 4 και NFS SHIFT.

Το πρώτο στα 1650 και το δεύτερο στα 2048.

 

Μα αυτο λεω οτι δεν ειναι απαραιτητο να παρουμε μεγαλη μνημη ποσο μαλλον για τις 19". Απο τη στιγμη ομως που παιζεις σε HD αναλυση, με 1GB θα ησουν καλυτερα καλυμενος!

 

Ο φιλος θελει να παει σε 22" αποτι καταλαβα αλλα τα link του δεν μου ανοιγουν :(

Παντως αν οντως δεν εχει DVI σαφως να μην την προτιμησει. Εν ετη 2009 θα επρεπε να εχει και hdmi που λεει ο λογος. Ας δει και σε 23" με HD αναλυση (1920x1080) και μια καρτα στο 1GB! Ετσι και αλλιως τωρα οι τιμες δεν το απαγορευουν ;)

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο στα 1650 και το δεύτερο στα 2048.

 

Υπάρχει οθόνη με τέτοια ανάλυση;;; Ποια οθόνη έχεις; Και παίζεις το Shift σε τέτοια ανάλυση με την 4850 512mb;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οθόνη με τέτοια ανάλυση;;; Ποια οθόνη έχεις; Και παίζεις το Shift σε τέτοια ανάλυση με την 4850 512mb;

crt οθονη ισως?:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

:shock: Υπάρχουν/πωλούνται CRT οθόνες σήμερα; Πότε φτάσαν οι CRT τέτοιες αναλύσεις; Εχω μείνει τόσο πίσω εγώ;! :blink:
Link to comment
Share on other sites

:shock: Υπάρχουν/πωλούνται CRT οθόνες σήμερα; Πότε φτάσαν οι CRT τέτοιες αναλύσεις; Εχω μείνει τόσο πίσω εγώ;! :blink:

οι crt παντα μπορουσαν να πανε μεχρι 2560x1600 νομιζω αναλυσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν παίζω παιχνίδια μόνο ταινίες βλέπω...

Μπορείτε να μου προτείνεται μια κάρτα μνήμης???

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σε CRT αναφεροταν ο φιλος.

 

Ventura07 οποια και να παρεις ταινια θα δεις! Ακομα και HD. Λιγο ρολο παιζει η καρτα σ'αυτο. Οι παραγοντες ειναι -παντα- το χρημα και ποια εταιρια σου ερχεται καλυτερα: ΑΤΙ η NVIDIA

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια τοτε θα δωσω κατι παραπανω για οθονη και θα αφησω εξω το blueray player μιας και δεν βλεπω και πολλες ταινιες!

Ανοιξε ,κλεισε ,διπλωσε

παραπονο στα χειλη

χωσου στην αμμο Αμμοχωστος

σαν σπανιο κοχυλι

Xiaomi Redmi Note 4G+Samsung Galaxy S2+NOKIA N95+K599

Link to comment
Share on other sites

Οκ είπαμε, όχι και CRT!!:lol::lol:

Πριν 1 βδομάδα πήρα την DELL SP2309.

Η στάνταρ ανάλυση είναι 2048 X 1152 στα 60 Hz.

http://accessories.euro.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=uk&l=en&s=dhs&cs=ukdhs1&sku=193757

 

Στα settings του SHIFT όλα στο High εκτός το Motion Blur και έχω βάλει και 2xAA.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Ένας φίλος μου θέλει να αλλάξει κάρτα γραφικών γιατί με αυτήν που έχει ούτε install δεν γίνονται τα παιχνίδια. Σκοπός δεν είναι να έχει ικανοποιητικές επιδόσεις γιατί και το pc δεν είναι καλό αλλά να μπορεί τουλάχιστον να τα παίξει (να μην βγαίνει δηλαδή το κλασσικό πλέον μήνυμα που λέει ότι η κάρτα γραφικών δεν υποστηρίζεται). Δίνει μέχρι 40 ευρώ και σκεφτόμουν αυτή την κάρτα αλλά μετά είδα τις GT210 και εδώ θα ήθελα την γνώμη σας.

 

Ένα δεύτερο όμως ζήτημα που σκέφτηκα πιο αργά είναι το τροφοδοτικό. Δεν είναι επώνυμο και ο Θεός ξέρει πόσα Watt μπορεί να είναι (ή δεν έχει αυτοκόλλητο, ή είναι από την λάθος πλευρά). Μπορεί να είναι ακόμα και 400 Watt. Οπότε το ερώτημα που προκύπτει είναι, να προχωρήσει σε αγορά άλλης κάρτας γραφικών; Αν δεν διαθέσει παραπάνω λεφτά, θα δει καμία βελτίωση; Σε περίπτωση που μπει η κάρτα που διάλεξα πιο πάνω, ποιο θα είναι το αποτέλεσμα; Μπλε οθόνες και επανεκκινήσεις;

 

Το pc:

Foxconn 915pl7ae

Intel Pentium 4 640 3,2Ghz

Ram1 Ram2

Link to comment
Share on other sites

Απο τροφοδοτικο δν θα εχει προβλημα, το μονο σιγουρο.

μπορει να του κανουν install, αλλα θα πρεπει να τα παιζει 800Χ600

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν βέβαιος ότι θα έπαιρνα αρνητική απάντηση, αλλά αφού λες ότι το τροφοδοτικό δεν θα είναι πρόβλημα, πάλι καλά! Του εξήγησα ότι με αυτά τα λεφτά δεν θα έχει επιδόσεις, αλλά από να διαβάζει αυτό το μήνυμα μετά από κάθε install δεν έχει πρόβλημα. Όσον αφορά την επιλογή της κάρτας, εσύ τι θα πρότεινες; Άντε ας πούμε μέχρι 45 ευρώ max.
Link to comment
Share on other sites

οποια του καθεται πιο καλα στο ματι! ;)

Το pc ειναι πολυ παλιο πλεον, η θυρα του ειναι pci-e 1.0 και οι καρτες δουλευουν πια στο pci-e 2.0!

αυτο απο μονο του τις ριχνει κι αλλο! ...σε ο,τι εχουν να δωσουν :p

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Με το ίδιο σκεπτικό άλλαξα και εγώ μητρική στο καινούριο μου pc (επειδή είχε PCIe x16 όχι όμως 2.0) όντας σίγουρος ότι θα μου ρίχνει τις επιδόσεις. Η δεύτερη μητρική που πήρα έχει PCIe x16 2.0 αλλά παρά ταύτα δεν είδα ούτε μισό fps διαφορά σε benchmark. :confused:
Link to comment
Share on other sites

Ισως εξαρταται το παιχνιδι και τι bandwidth χρησιμοποιει! Γενικα δν ειναι ΠΑΡΑ πολυ το οφελος και κυριως ερχεται σε multi-gpu καταστασεις!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...