Jump to content

Βοηθεια για δημιουργια irc καναλιου


geeksada
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον ας μπω κατ'ευθειαν στο θεμα..

Θελω να φτιαξω ενα καναλι στο irc, οχι τιποτα το ιδιαιτερο, για 30-40 users το οποιο ομως να μην ειναι public. Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με κατι τετοιο και ειναι καποια βασικα πραγματα που δεν εχω καταλαβει και ο,τι οδηγιες εχω δει δεν λενε τοσο βασικα πραγματα..

 

1) Εστω οτι ειμαι μονο εγω operator.Σε περιπτωση που βγω (offline) θα πρεπει να εχω καποιο bot που θα ειναι και καλα operator?

2)Αν ναι πως θα το κανω αυτο?Εχω εγκαταστησει το winbot, αλλα οταν μπαινει, δεν μπαινει σαν operator, αλλα πρεπει να του δωσω εγω Op.Πως θα γινει να μπαινει κατεθειαν σαν operator?

3)Ιδια ερωτηση με το 2), αλλα για καποιον χρηστη. Δλδ πως θα γινει να βαλω αλλον εναν operator?

4)Ενω βαζω secret mode στο καναλι, οταν βγω και ξαναμπω, ειναι παλι σε public mode.Πως θα γινει να μην αλζαζει?(Φανταζομαι ομως αυτο θα λυθει με το bot)

 

Ευχαριστω.:)

Link to comment
Share on other sites

Δε μας είπες σε ποιό δίκτυο θα λειτουργήσει το κανάλι σου. Αυτό είναι βασικό, διότι αν σε αυτό το δίκτυο λειτουργούν οι υπηρεσίες κράτησης ψευδωνύμων (nickserv) και καναλιών (chanserv), τότε τα προβλήματά σου λύνονται άμεσα. Απλά κατοχυρώνεις το ψευδώνυμό σου, φτιάχνεις ένα κανάλι, το κατοχυρώνεις κι αυτό, και ο chanserv αναλαμβάνει να σου τα προστατέψει.

 

Αν τώρα επιλέξεις δίκτυο που δεν υποστηρίζει τα παραπάνω, τότε δε σου μένει παρά να βάλεις κάποιο bot που να "κρατάει" το κανάλι ανοικτό (αν και δεν είναι και πολύ σίγουρη λύση).

Link to comment
Share on other sites

wraia upografi electric!!

merikes fores omws pou de douleuei o chanserv..??

 

bale bot, kai as exeis chanserv, etsi pisteuw!

 

8a sumfwnisw omws oso afora sto "se poio NETWORK(diktuo)"

8es to kanali? GRnet? EFnet? UNDERnet?? pou

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

Ο server ειναι ο irc.travian.nl.

To nick μου το εχω κανει register, οπως και το καναλι, οποτε μαλλον το bot θα το αποφυγω.

Για τα ερωτηματα 3 και 4 τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ο servet ειναι ο irc.travian.nl.

To nick μου το εχω κανει register, οπως και το καναλι, οποτε μαλλον το bot θα το αποφυγω.

Για τα ερωτηματα 3 και 4 τι πρεπει να κανω?

 

4/)bazi to kanali se oti entoli 8elis kai meni gia panta san arxhgos --Founder-- toy kanalioy

 

 

3/)kai gia to bot to kanis sop h aop toy kanalioy kai amesos meni me @ pano;)

 

milame panta gia dalnet alla i entoles einai entoles;)

Τα μεγαλα μετωπα που πεθαινουν και τα μεγαλα ματια που ομορφα κλεινουν...!"...και θα πεθανω μια βραδια σαν ολες τις βραδιες ,χωρις να σχισω τη θολη γραμμη των οριζοντων..."
Link to comment
Share on other sites

4/)bazi to kanali se oti entoli 8elis kai meni gia panta san arxhgos --Founder-- toy kanalioy

 

 

3/)kai gia to bot to kanis sop h aop toy kanalioy kai amesos meni me @ pano;)

 

milame panta gia dalnet alla i entoles einai entoles;)

 

Sorry, δεν καταλαβα..

Κανω πχ /mode #kanali +s και γινεται κρυφο.

Αν βγω και δε μεινει κανενας user μεσα, τοτε γινεται παλι public!

Link to comment
Share on other sites

Sorry, δεν καταλαβα..

Κανω πχ /mode #kanali +s και γινεται κρυφο.

Αν βγω και δε μεινει κανενας user μεσα, τοτε γινεται παλι public!

 

 

xmm egw tote poy empena kai ta ekana eixame ftia3i 1 scipt kai tis entoles tis edines kai den ti egafes kai ta 8imame

alla ean pas status kai grapis /help 8a ta bris ola!! alla ola entoles..bre 1 scipts kai 8a eisai arxhgos;) pare 1 lings exi kai addons polla :p

 

http://www.mircscripts.org/archive/scripts

 

 

p/s den doyleboyne ola ta scipts gia oloys toys server...

 

p/s ean moroysa na mpo sto irc 8a sta elega pio analitika..

Τα μεγαλα μετωπα που πεθαινουν και τα μεγαλα ματια που ομορφα κλεινουν...!"...και θα πεθανω μια βραδια σαν ολες τις βραδιες ,χωρις να σχισω τη θολη γραμμη των οριζοντων..."
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω να ορίσεις εσύ τις ιδιότητες του καναλιού... φαντάζομαι η εντολή θα είναι της μορφής /mode #channel help (μπορείς να ρωτήσεις στο #help του server που θα φτιάξεις το κανάλι).

Εγώ θα απέφευγα να χρησιμοποιήσω έτοιμο script, εκτός ίσως από τα εντελώς κλασσικά... φτιάξε ένα μόνος σου, θέλει μερικές ώρες διάβασμα και μερικές ημέρες πειραματισμού:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Άσε καλύτερα τα script.

Για να προσθέσεις χρήστες στην Access list: /cs access #channel add nick level

Για να κάνεις κρυφό το κανάλι: /cs set #channel private on

 

Για βοήθεια σχετικά με τις εντολές chanserv και nickserv να προσθέτεις τη λέξη help στις εντολές.

Link to comment
Share on other sites

Άσε καλύτερα τα script.

Για να κάνεις κρυφό το κανάλι: /cs set #channel private on

 

Ναι βασικα τα script θελω να τα αποφυγω..

Το εκανα και αυτο (/cs set #channel private on)αλλα το προβλημα παραμενει..

Οταν το καναλι μενει αδειο, ξαναγινεται public.

Το private ειναι ιδιο με το secret? Γιατι το καναλι γραφει [+nrt] και οχι [+snrt] οταν το κανω private

 

Για να προσθέσεις χρήστες στην Access list: /cs access #channel add nick level

Κανοντας το καναλι private, μπαινουν μονο οσοι εχω κανει add με αυτη την εντολη?Και ποιο level ειναι για operator και ποιο για απλο χρηστη?

 

(μπορείς να ρωτήσεις στο #help του server που θα φτιάξεις το κανάλι)

To εκανα αλλα...

 

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

"Και ποιο level ειναι για operator και ποιο για απλο χρηστη?"

Δες /chanserv help access και ειδικά /chanserv help access levels

Ανάλογα τα προνόμια που θέλεις να τους δώσεις

 

"Κανοντας το καναλι private, μπαινουν μονο οσοι εχω κανει add με αυτη την εντολη?"

Δε νομίζω... απλά το private δεν εμφανίζει το κανάλι στην εντολή list. Όποιος ξέρει το όνομα του καναλιού μπορεί να μπει, είτε είναι στην access list είτε όχι.

 

Αφού κάνεις το Private on δεν πρέπει να φαίνεται. Μήπως εσύ το βλέπεις επειδή είσαι ο founder? Για δοκίμασε αν μπορείς να το δεις με άλλο nick. Λέω μήπως...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οντως, με το help βρηκα καποια πραγματα.

Το προβλημα λυθηκε νομιζω χρησιμοποιωντας το mlock το οποιο κραταει τις ρυθμισεις κλειδωμενες.

Τελικα το εκανα απλα secret.

Θα το εκανα και invite only αλλα ειδα οταν κανεις κανεις invite καποιον μπορει να μπει μια φορα στο καναλι.Αν βγει πρεπει να του ξανακανεις προσκληση, οποτε δε βολευει.

Αφού κάνεις το Private on δεν πρέπει να φαίνεται. Μήπως εσύ το βλέπεις επειδή είσαι ο founder? Για δοκίμασε αν μπορείς να το δεις με άλλο nick. Λέω μήπως...

Ναι σ'αυτο εχεις δικιο,γι'αυτο το βλεπω, απλα οταν το κανω private στη λιστα φαινεται κανονικα.Δεν πειραζει το secret δουλευει!

 

Αν το κανω restricted ειδα οτι εχουν προσβαση μονο οι aop,sop και vop.

Sop και Vop τι ειναι??Δε γινεται να ειναι restricted και να βαλω στη λιστα απλους χρηστες?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οντως, με το help βρηκα καποια πραγματα.

Το προβλημα λυθηκε νομιζω χρησιμοποιωντας το mlock το οποιο κραταει τις ρυθμισεις κλειδωμενες.

Τελικα το εκανα απλα secret.

Θα το εκανα και invite only αλλα ειδα οταν κανεις κανεις invite καποιον μπορει να μπει μια φορα στο καναλι.Αν βγει πρεπει να του ξανακανεις προσκληση, οποτε δε βολευει.

 

Ναι σ'αυτο εχεις δικιο,γι'αυτο το βλεπω, απλα οταν το κανω private στη λιστα φαινεται κανονικα.Δεν πειραζει το secret δουλευει!

 

Αν το κανω restricted ειδα οτι εχουν προσβαση μονο οι aop,sop και vop.

Sop και Vop τι ειναι??Δε γινεται να ειναι restricted και να βαλω στη λιστα απλους χρηστες?

vop =+ ..p.x sto dalnet prepi na exis register nick gia na to kanis ayto,-restricted- alla mporis na balis ean exis bot kai otan mpeni kapios sto kanali soy na ton sikonis pano me @ aplo oxi me access levels sop-aop aplo @ +i kalitera asto giati den 8a mpeni kanis ean den eisai mesa:) ektos ean exi access levels ..;)

Τα μεγαλα μετωπα που πεθαινουν και τα μεγαλα ματια που ομορφα κλεινουν...!"...και θα πεθανω μια βραδια σαν ολες τις βραδιες ,χωρις να σχισω τη θολη γραμμη των οριζοντων..."
Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται να ειναι restricted και να βαλω στη λιστα απλους χρηστες?

/chanserv help set restricted άρα,αν καταλαβαίνω σωστά, δε γίνεται.

 

....soy eipa bale bot kai sikone toys;)

to poli poli na soy kanoyne kanena take over!!!:)

Τα μεγαλα μετωπα που πεθαινουν και τα μεγαλα ματια που ομορφα κλεινουν...!"...και θα πεθανω μια βραδια σαν ολες τις βραδιες ,χωρις να σχισω τη θολη γραμμη των οριζοντων..."
Link to comment
Share on other sites

Yparxei kai to bnc gi auth th douleia ;)

Ston serv tou Qnet einai polu apla ta pragmata exei etoima bots kaneis request kai bazeis apla flagz s autous pou 8eleis.

 

 

ps ston grnet gt dn ginetai na kriyeis thn ip sou arghhhhhhh:mad: :mad: :hypno: :angry: :angry:

 

auta

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τον μπερδεύετε με άσχετα;

 

Αφού βάλεις το κανάλι ως restricted, θα πρέπει να ορίσεις το ACCESS LEVEL για το NOJOIN να είναι το χαμηλότερο, και να δώσεις access με αυτό το level μόνο σε όσους θες να μπαίνουν στο κανάλι σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τον μπερδεύετε με άσχετα;

 

Αφού βάλεις το κανάλι ως restricted, θα πρέπει να ορίσεις το ACCESS LEVEL για το NOJOIN να είναι το χαμηλότερο, και να δώσεις access με αυτό το level μόνο σε όσους θες να μπαίνουν στο κανάλι σου.

 

Πηγα να το κανω αυτο χρησιμοποιωντας :

/chanserv access #[i]channel [/i]add [i]nick [/i][i]level[/i]

και μου εβγαλε αυτο:

-ChanServ- You can't use this command. 
-
-ChanServ- Use the AOP, SOP and VOP commands instead.
-
-ChanServ- Type /msg ChanServ HELP command for more information.

 

Οποτε χρησιμποιησα την:

/cs aop #[i]channel [/i]add [i]nick[/i]

Και ετσι βαζω το auto op.

Αλλα δεν εχω βρει καποια αντιστοιχη για του απλους χρηστες..

 

Γιατι μπορει να μη με αφηνει να χρησιμοποιησω την εντολη ACCESS??:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το private αποκρύπτει το κανάλι από τη λίστα όταν κάνεις whois σε κάποιον.

Το secret το αποκρύπτει από τη λίστα των καναλιώς όταν κάνεις list.

Οπότε secret χρειαζόσουν από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τον μπερδεύετε με άσχετα;

 

Αφού βάλεις το κανάλι ως restricted, θα πρέπει να ορίσεις το ACCESS LEVEL για το NOJOIN να είναι το χαμηλότερο, και να δώσεις access με αυτό το level μόνο σε όσους θες να μπαίνουν στο κανάλι σου.

 

 

ma to palikari 8eli na bali @ ston ka8ena e ayto den ginete para mono me bot:)

kai basika e oxi kai ton mperdeboyme;) ton poronoymeeee:lol:

Τα μεγαλα μετωπα που πεθαινουν και τα μεγαλα ματια που ομορφα κλεινουν...!"...και θα πεθανω μια βραδια σαν ολες τις βραδιες ,χωρις να σχισω τη θολη γραμμη των οριζοντων..."
Link to comment
Share on other sites

Yparxei kai to bnc gi auth th douleia ;)

Ston serv tou Qnet einai polu apla ta pragmata exei etoima bots kaneis request kai bazeis apla flagz s autous pou 8eleis.

 

 

ps ston grnet gt dn ginetai na kriyeis thn ip sou arghhhhhhh:mad: :mad: :hypno: :angry: :angry:

 

auta

ayta mas les kai kanis kai toy geroys na 8eloyne na 3anampoyne kai na gemisoyne me clonoys to hellas...;)

psa3e gia ..ip me kanena addon kai baltin -den 3ero gia gr alla gia dalnet eimai pio sigoyros-

Τα μεγαλα μετωπα που πεθαινουν και τα μεγαλα ματια που ομορφα κλεινουν...!"...και θα πεθανω μια βραδια σαν ολες τις βραδιες ,χωρις να σχισω τη θολη γραμμη των οριζοντων..."
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος, αλλά δίνοντας

/chanserv help set private

στον συγκεκριμένο server που αναφέρει ο φίλος, οι εμφανιζόμενες πληροφορίες είναι:

-ChanServ- When private is set, a /msg ChanServ LIST will not

-ChanServ- include the channel in any lists.

Link to comment
Share on other sites

@ gkr41: Αυτο που λεει ο dr_geo διαβασα και μπερδευτηκα..Τεσπα με το secret λυθηκε το προβλημα.

 

ma to palikari 8eli na bali @ ston ka8ena e ayto den ginete para mono me bot

kai basika e oxi kai ton mperdeboyme ton poronoymeeee

 

Δε θελω @ σε οποιον μπαινει!

Αλλα και αυτο λυθηκε με τη /cs aop

 

To μονο προβλημα που απομενει ειναι οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω την εντολη LIST και να βαλω στην access list απλους χρηστες.Καποια βλακεια θα κανω μαλλον, που θα παει θα βρεθει!

 

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!:)

Link to comment
Share on other sites

@ gkr41: Αυτο που λεει ο dr_geo διαβασα και μπερδευτηκα..Τεσπα με το secret λυθηκε το προβλημα.

 

 

 

Δε θελω @ σε οποιον μπαινει!

Αλλα και αυτο λυθηκε με τη /cs aop

 

To μονο προβλημα που απομενει ειναι οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω την εντολη LIST και να βαλω στην access list απλους χρηστες.Καποια βλακεια θα κανω μαλλον, που θα παει θα βρεθει!

 

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!:)

 

otan les access list les na exoyne prosbasi diladi na exoyne a3ioma gia @ v+ prepi na einai register panta allios xlomo apo osa 8imame etsi;) to brady 8a eisai mesa na mpo?kata tis 9..

Τα μεγαλα μετωπα που πεθαινουν και τα μεγαλα ματια που ομορφα κλεινουν...!"...και θα πεθανω μια βραδια σαν ολες τις βραδιες ,χωρις να σχισω τη θολη γραμμη των οριζοντων..."
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...