Jump to content

Fifa World Cup 2006 Germany


mouyias
 Κοινοποίηση

Ποια ομάδα πιστεύετε θα κατακτήσει το τρόπαιο;  

88 members have voted

  1. 1. Ποια ομάδα πιστεύετε θα κατακτήσει το τρόπαιο;

    • Γερμανία
    • Ιταλία
    • Πορτογαλία
    • Γαλλία


Recommended Posts

Να σας λύσω εγώ λοιπόν την απορία γιατί δεν την "πάνε" αρκετοί Έλληνες τη Βραζιλία.

Αυτό γίνεται για τους εξής λόγους:

1. Ο Έλληνας αρέσκεται να είναι αντιδραστικός για την αντίδραση

2. Του αρέσει το απρόβλεπτο

3. Νιώθει κόμπλεξ κατωτερότητας απέναντι σ' αυτούς που έχουν έμφυτο ταλέντο και κάνουν σοβαρή δουλειά, σε οποιδήποτε τομέα.

4. Επίσης, του αρέσουν οι ομάδες που "κλέβουν" προκρίσεις όπως έκανε και η Ελλάδα στο Euro.

 

Αυτά όλα που αναφέρω είναι αποδεδειγμένα όχι μόνο από την ποδοσφαιρική μας πραγματικότητα, αλλά γενικά από τη στάση μας σα λαός. Όποιος δεν το δέχεται ή έχει άγνοια ή κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του ηθελημένα

 

Με την μοναδική διαφορά ότι αν συμβαίνει αυτό που λένε πολλοί, ότι η Βραζιλία κάνει συντήρηση δυνάμεων (που το πιστεύω κι εγώ προσωπικά), δεν πρόκειται να αφήσει τίποτα και κανέναν να της πάρει αυτό το Κύπελλο. Οι περισσότερες ομάδες που προχώρησαν στα προημιτελικά είτε έχουν απουσίες λόγω τραυματισμών και καρτών (βλέπε Ιταλία, Αγγλία και Πορτογαλία) είτε έχουν κουραστεί υπερβολικά στη φάση των ομίλων και στη φάση των 16 (βλέπε Γαλλία) και δεν πιστεύω ότι θα περάσουν τα εμπόδιά τους. οι μόνες ομάδες που μπορούν να κοντράρουν τους Βραζιλιάνους στα ίσα είναι η Γερμανία (λόγω έδρας και θέλησης για την κατάκτηση, αλλά πιστεύω ότι δεν αρκεί πάντα αυτό) και οι Αργεντίνοι, που έχουν έμφυτο ταλέντο και έχουν τα μεγάλα αστέρια τους σε φόρμα. Επιπλέον κοίταξαν πάντα στα μάτια τη Βραζιλία και ποτέ δεν τη φοβήθηκαν. Δεν ξέρω όμως πώς θα τα πάνε απέναντι στους οικοδεσπότες (υποπτεύομαι ότι κάτι μπορεί να πάει "στραβά" ;)). Εγώ προσωπικά θέλω Λατινοαμερικάνικο τελικό.

 

Και φυσικά να το πάρει η Βραζιλία. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να σας λύσω εγώ λοιπόν την απορία γιατί δεν την "πάνε" αρκετοί Έλληνες τη Βραζιλία.

Αυτό γίνεται για τους εξής λόγους:

1. Ο Έλληνας αρέσκεται να είναι αντιδραστικός για την αντίδραση

2. Του αρέσει το απρόβλεπτο

3. Νιώθει κόμπλεξ κατωτερότητας απέναντι σ' αυτούς που έχουν έμφυτο ταλέντο και κάνουν σοβαρή δουλειά, σε οποιδήποτε τομέα.

4. Επίσης, του αρέσουν οι ομάδες που "κλέβουν" προκρίσεις όπως έκανε και η Ελλάδα στο Euro.

 

Αυτά όλα που αναφέρω είναι αποδεδειγμένα όχι μόνο από την ποδοσφαιρική μας πραγματικότητα, αλλά γενικά από τη στάση μας σα λαός. Όποιος δεν το δέχεται ή έχει άγνοια ή κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του ηθελημένα

 

Με την μοναδική διαφορά ότι αν συμβαίνει αυτό που λένε πολλοί, ότι η Βραζιλία κάνει συντήρηση δυνάμεων (που το πιστεύω κι εγώ προσωπικά), δεν πρόκειται να αφήσει τίποτα και κανέναν να της πάρει αυτό το Κύπελλο. Οι περισσότερες ομάδες που προχώρησαν στα προημιτελικά είτε έχουν απουσίες λόγω τραυματισμών και καρτών (βλέπε Ιταλία, Αγγλία και Πορτογαλία) είτε έχουν κουραστεί υπερβολικά στη φάση των ομίλων και στη φάση των 16 (βλέπε Γαλλία) και δεν πιστεύω ότι θα περάσουν τα εμπόδιά τους. οι μόνες ομάδες που μπορούν να κοντράρουν τους Βραζιλιάνους στα ίσα είναι η Γερμανία (λόγω έδρας και θέλησης για την κατάκτηση, αλλά πιστεύω ότι δεν αρκεί πάντα αυτό) και οι Αργεντίνοι, που έχουν έμφυτο ταλέντο και έχουν τα μεγάλα αστέρια τους σε φόρμα. Επιπλέον κοίταξαν πάντα στα μάτια τη Βραζιλία και ποτέ δεν τη φοβήθηκαν. Δεν ξέρω όμως πώς θα τα πάνε απέναντι στους οικοδεσπότες (υποπτεύομαι ότι κάτι μπορεί να πάει "στραβά" ;)). Εγώ προσωπικά θέλω Λατινοαμερικάνικο τελικό.

 

Και φυσικά να το πάρει η Βραζιλία. :)

 

Opws to pas esi tden tha ipraxei omada ston teliko moni tis tha paizei.......

 

Dld i brazilia se ikanopoiei i apodosi tis brazilias mexri twra.....???????

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/45941shmaia.gif

Στις χαρές και στις λύπες μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα το Λατινοαμερικανικο τελικο στην Ευρωπη,ενας απο τους δυο δε θα ειναι στους 4 και ελπιζω αυτη να ειναι η Βραζιλια γιατι εχω βαρεθει να βλεπω το ροναλντινιο με τη τριντεντ και τα πατατακια,ουτε ο Μαραντονα δεν ειχε διαφημηστει τοσο πολυ που πηρε το Μουντιαλ απο την αρχη μονος του,εξαλλου ο ζινταν παιζει το τελευταιο του χαρτι με τη Βραζιλια και αμα τους πεταξει εξω κατα πασα πιθανοτητα θα περασουν και την Ιταλια που υποστηριζω γιατι εχουνε παιχταραδες,Μακελελε,βιειρα,ανρι κτλπ :devil:
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα το Λατινοαμερικανικο τελικο στην Ευρωπη,ενας απο τους δυο δε θα ειναι στους 4 και ελπιζω αυτη να ειναι η Βραζιλια γιατι εχω βαρεθει να βλεπω το ροναλντινιο με τη τριντεντ και τα πατατακια,ουτε ο Μαραντονα δεν ειχε διαφημηστει τοσο πολυ που πηρε το Μουντιαλ απο την αρχη μονος του,εξαλλου ο ζινταν παιζει το τελευταιο του χαρτι με τη Βραζιλια και αμα τους πεταξει εξω κατα πασα πιθανοτητα θα περασουν και την Ιταλια που υποστηριζω γιατι εχουνε παιχταραδες,Μακελελε,βιειρα,ανρι κτλπ

 

 

Opws to pas esi tden tha ipraxei omada ston teliko moni tis tha paizei.......

 

Dld i brazilia se ikanopoiei i apodosi tis brazilias mexri twra.....???????

 

 

 

Δε θα απαντήσω, θα ήταν ανώφελο άλλωστε να σας πείσω για κάτι στο οποίο εκφράζεστε δογματικά - και δεν είστε οι μόνοι εδώ μέσα.

Θα σας παραπέμψω στο προηγούμενό μου post περί κομπλεξισμού του μέσου Έλληνα απέναντι στα φαβορί γενικά. Απλά επιβεβαιώνετε και οι δύο τα λεγόμενά μου :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα το Λατινοαμερικανικο τελικο στην Ευρωπη,ενας απο τους δυο δε θα ειναι στους 4 και ελπιζω αυτη να ειναι η Βραζιλια γιατι εχω βαρεθει να βλεπω το ροναλντινιο με τη τριντεντ και τα πατατακια,ουτε ο Μαραντονα δεν ειχε διαφημηστει τοσο πολυ που πηρε το Μουντιαλ απο την αρχη μονος του,εξαλλου ο ζινταν παιζει το τελευταιο του χαρτι με τη Βραζιλια και αμα τους πεταξει εξω κατα πασα πιθανοτητα θα περασουν και την Ιταλια που υποστηριζω γιατι εχουνε παιχταραδες,Μακελελε,βιειρα,ανρι κτλπ :devil:

Αν περάσει η Γαλλία,θα αντιμετωπίσει είτε την Αγγλία είτε την Πορτογαλία στον ημιτελικό.

 

 

Με λίγα λόγια όσοι δεν υποστηρίζουν τη Βραζιλία είναι κομπλεξικοί ;

Προσωπικά υποστηρίζω τη Γαλλία,καθώς θεωρώ πως διαθέτει τους δύο καλύτερους παίκτες του κόσμου αυτήν τη στιγμή:τον Ζιντάν και τον Ανρί.

Η σημερινή Βραζιλία δε μου αρέσει.Μόνο οι Κακά και Ζουνίνιο με γοητεύουν.Πιστεύω επίσης πως ο Ροναλντίνιο είναι υπερτιμημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα απαντήσω, θα ήταν ανώφελο άλλωστε να σας πείσω για κάτι στο οποίο εκφράζεστε δογματικά - και δεν είστε οι μόνοι εδώ μέσα.

Θα σας παραπέμψω στο προηγούμενό μου post περί κομπλεξισμού του μέσου Έλληνα απέναντι στα φαβορί γενικά. Απλά επιβεβαιώνετε και οι δύο τα λεγόμενά μου :)

Tί πάει να πει δογματισμός στο ποδόσφαιρο; Ένα χόμπυ είναι και ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Θα μας τρελάνεις στο τέλος.

 

Δεν ισχύουν αυτά που γράφεις και αποδίδεις στα χαρακτηριστικά του "μέσου" Έλληνα, ιδίως από τη στιγμή που οι περισσότεροι Έλληνες υποστηρίζουν τη Βραζιλία. Καμιά καλύτερη ιδέα;

 

Προσωπικά το έγραψα ήδη: και μόνο ότι νιώθετε την ανάγκη να πείσετε τους πάντες ότι μόνο η Βραζιλία αξίζει και καμία άλλη είναι αρκετός λόγος για μένα να την αντιπαθώ. Αν αυτό με κάνει αντιδραστικό, δε δίνω δεκάρα.

 

ΥΓ. Εγώ ονειρεύομαι Euro-party στην τετράδα. Φαινόταν άλλωστε :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος το διαγραμμα σου :confused:

 

Οποιος περασει απο το Γερμανια-Αργεντινη θα παιξει με τον νικητη του αγωνα Αγγλια-πορτογαλια,οποιος περασει απο το ντερμπυ Βραζιλια-Γαλλια θα παιξει με τον νικητη του αγωνα Ιταλια-ουκρανια ;)

 

Αποκλειεται να ειναι λαθος. Το πηρα απο το επισημο site της FIFA :)

 

 

Κανείς δεν έχει καταλάβει ότι (δυστυχώς) σε κάθε αγώνα οι Βραζιλιάνοι παίζουν όσο χρειάζεται για να πάρουν τον αγώνα και πάμε παρακάτω?

 

Είναι φανερό και πιο φανερό ήταν χθες. Μόλις έβαλε το γκολ ο Ρονάλντο , μετά χαλαράααααα μέχρι το 45 (και ας ήταν off-side το 2ο γκολ) και μετά στο 2ο ημίχρονο πάλι χαλαράαααα μέχρι το 3-0....

 

 

Υ.Γ: Θεωρω οτι η Βραζιλια κανει οικονομια δυναμεων (και παρολα αυτα λογω κλασης βαζει και 2-3 γκολ σε καθε αγωνα), η Αγγλια δεν παιζει σε καμια περιπτωση εστω καλα (ποσο μαλλον καλυτερα απο την Πορτογαλια) αλλα λογω loserοσυνης των Πορτογαλλων (και απουσιων τους) θα το παρει το ματς, εστω και στα πεναλτυ...

 

;) :cool:

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το έγραψα ήδη: και μόνο ότι νιώθετε την ανάγκη να πείσετε τους πάντες ότι μόνο η Βραζιλία αξίζει και καμία άλλη είναι αρκετός λόγος για μένα να την αντιπαθώ. Αν αυτό με κάνει αντιδραστικό, δε δίνω δεκάρα.

 

Έχεις το δικαίωμα να είσαι αντιδραστικός.

Δεν είπα ότι πρέπει να δίνεις δεκάρα.

Απλά όλοι κρινόμαστε. :)

 

 

ΥΓ. Εγώ ονειρεύομαι Euro-party στην τετράδα. Φαινόταν άλλωστε

 

Από το EURO2004 και μετά σε πολλούς άρχισε ξανά να αρέσει το μίζερο αντιποδόσφαιρο. Η Εθνική Ελλάδας άλλωστε ήταν ο πιο αντιπροσωπευτικός εκφραστής του. Έχετε το δικαίωμα να σας αρέσει το ορθολογιστικό τσούκου-τσούκου ποδόσφαιρο, σαν αυτό που παίζουν οι Ιταλοί (άμυνα όλοι, άντε καμιά αντεπίθεση να πάρουμε κανένα πέτσινο πέναλτυ, να κερδίσουμε μισό-μηδέν μπας και πάρουμε την κούπα) και οι Άγγλοι (άντε ανοιχτείτε όλοι να παίξουμε "κορόϊδο" τους αντιπάλους - μόνο ψηλές μπαλιές και το νου σας, όποιος αφήσει τη μπάλα να πέσει κάτω κερνάει μπύρες - παρντόν, τσάϊ :lol:).

 

Εμάς τους υπόλοιπους, αφήστε μας να ονειρευόμαστε το ποδόσφαιρο με φαντασία και με κάτω τη μπάλα :!:

 

 

 

Με λίγα λόγια όσοι δεν υποστηρίζουν τη Βραζιλία είναι κομπλεξικοί ;

 

Αυτό κατάλαβες από όσα είπα???? :wacko:

Ξαναδιάβασέ τα, κάπου έχασες το συλλογισμό μου. :!:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις το δικαίωμα να είσαι αντιδραστικός.

Δεν είπα ότι πρέπει να δίνεις δεκάρα.

Απλά όλοι κρινόμαστε. :)

 

 

Kαι τίθεται το φλέγον ερώτημα: ποιος σου είπε ότι μπορείς να κρίνεις τους άλλους με βάση τα ποδοσφαιρικά τους γούστα; Με την ίδια λογική και εγώ μπορώ να πώ τους φαν της Βραζιλίας κοπάδι από πρόβατα επηρεασμένα από το Βερνίκο. Δεν πιστεύω ότι ισχύει (εντάξει για μερικούς ίσως :p ) όπως δεν ισχύει και το ότι όποιος δεν προσκυνάει τη Βραζιλία είναι αντιδραστικός. Συνεχίζεις να κάνεις αυτό που είπα και πριν πάντως, να προσπαθείς να επιβάλλεις τη γνώμη σου. Κάν 'το αν θες, αλλά δεν βλέπω το νόημα - παιχνίδι είναι, όχι συμπόσιο αστροφυσικής.

 

Από το EURO2004 και μετά σε πολλούς άρχισε ξανά να αρέσει το μίζερο αντιποδόσφαιρο. Η Εθνική Ελλάδας άλλωστε ήταν ο πιο αντιπροσωπευτικός εκφραστής του. Έχετε το δικαίωμα να σας αρέσει το ορθολογιστικό τσούκου-τσούκου ποδόσφαιρο, σαν αυτό που παίζουν οι Ιταλοί (άμυνα όλοι, άντε καμιά αντεπίθεση να πάρουμε κανένα πέτσινο πέναλτυ, να κερδίσουμε μισό-μηδέν μπας και πάρουμε την κούπα) και οι Άγγλοι (άντε ανοιχτείτε όλοι να παίξουμε "κορόϊδο" τους αντιπάλους - μόνο ψηλές μπαλιές και το νου σας, όποιος αφήσει τη μπάλα να πέσει κάτω κερνάει μπύρες - παρντόν, τσάϊ :lol:).

 

Καμία σχέση, από τότε που παρακολουθώ διεθνές ποδόσφαιρο (Italia '90) υποστηρίζω ευρωπαϊκές ομάδες οι οποίες φυσικά και δεν παίζουν αντιποδόσφαιρο, με εξαίρεση την Ιταλία που δεν είναι και πολύ ψηλά στις προτιμήσεις μου. Ούτε η Γαλλία, ούτε η Αγγλία ούτε η Γερμανία παίζουν αντιποδόσφαιρο - εκτός αν δεν ξέρεις τι είναι. Εντάξει, η Ελλάδα εξαιρείται για ευνόητους λόγους. Και εννοείται ότι έχω δικαίωμα να μου αρέσει ό,τι θέλω χωρίς να πάρω την άδεια κανενός άσχετου που η πρώτη του επαφή με το ποδόσφαιρο είναι οι διαφημίσεις της Τριντέντ (αναφέρομαι στους όψιμους ποδοσφαιρόφιλους των Μουντιάλ που το παίζουν γνώστες της μπάλας και υποστηρίζουν όλοι Βραζιλία).

Δεν έχει νόημα η συζήτηση αυτή, απλά έχουμε άλλα γούστα. Εμένα μου αρέσει το στρωτό, γρήγορο και δυναμικό ποδόσφαιρο, σε άλλον αρέσουν οι τρίπλες και τα τακουνάκια. Κοντός ψαλμός αλληλούϊα.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως να πω την αληθεια ποτε δεν υποστηριξα την εθνικη Ελλαδος...ουτε στο μουντιαλ του 94 ουτε στο Ευρο του 2004 και γενικα δεν μου αρεσει το ποδοσφαιρο που παιζει οπως και η συμπεριφορα των παικτων που παιζουν σε αυτη....(οσοι παρακολουθουν μπαλα καταλαβαινουν τι λεω)

 

Εγω υποστηριζω μονο βραζιλια απο εθνικες....:) :) :) :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τη στιγμή που όλοι απαξιώνουν τους Βραζιλιάνους, ειρωνεύονται με χείριστο τρόπο το παιχνίδι τους, εγώ δεν έχω το δικαίωμα να υποστηρίξω την ομάδα που προτιμώ????? Εφόσον ο καθένας εδώ μέσα υποστηρίζει τη γνώμη του με όποιον τρόπο γουστάρει, δε βλέπω το λόγο να μην έχω κι εγώ το δικαίωμα αυτό.

 

Πάντως δεν ξαφνιάζομαι. Εξάλλου έτσι είμαστε σα λαός. Πάντα απαξιώνουμε τον ικανό.

 

 

Υ.Γ.: Όσοι πιστεύουν ότι θα δούμε Ευρωπαϊκή τετράδα, ας ξανακοιτάξουν τη δημοσκόπηση αυτού του topic. Στην παράσταση νίκης η Βραζιλία είναι μακράν πρώτη. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

τεσπα το θεμα ειναι οτι μονο η αργεντινη λιγο η γερμανια και η γαλλια οι αλλες απλα δινουν το καλυτερο εαυτο τους την στιγμη που η βραζιλια με σβηστες μηχανες και χωρις πολλα πολλα βγαζει φασεις απο παντου και περνει αυτο που θελει ευκολα η δυσκολα ετσι ειναι ηταν και θα ειναι το βαθος του παγκου της βραζιλιας αρκει για να πεισουν τον καθενα οτι ακομη και με τα τριτα κανουν τρελη ζημια στο κατω κατω η βραζιλια δεν εχει κατι να κερδισει ουτε να χασει παιζει για να παιζει και να το χασει σιγα! λες και θα πεσουν στα ματια ολοκληρου του κοσμου

το θεμα ειναι οτι βλεπετε το δεντρο και οχι το δασος δηαδη βλεπετε ροννιε και λετε ωπ εδω ειμαστε θα κανει 3 ντριπλες θα κανει μαγικα σαν τον χουντινι και η μπαλα θα βρεθει στο τερμα χωρις κανεις να δει πως.. το ξαναλεμε ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΥς ΠΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ οποιος το κανει αυτο τοτε η βραζιλια θα πιασει πατο διοτι δεν μπορει να παιξει ετσι στην βραζιλια βλεπεις αναρχια αλλα καλη αναρχια ακομη και οι αμυντικοι βγαινουν και βαζουν γκολ τι μπορεις να πεις για αυτην την ομαδα? οτι δεν παιζει ετσι οπως εχουμε δει στο c.l? εκει οι ομαδες ειναι φτιαγμενες γυρω απο τους βραζιλιανους και οχι το αντιθετο ενω στο μαγκοσμιο και δη στην βραζιλια εφοσον εχεις τετοια ποιοτητα και τεχνικη απλα δεν μπορεις να το κανεις..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα ηθελα να μπω στην αντιπαραθεση Brazilia-AntiBrazilia γιατι θα γινω πολυ κακος. :p

Αναρωτιεμαι απλα ποσο ανετα και με οικονομια δυναμεων θα τελειωνε η Βραζιλια το παιχνιδι με τους Αυστραλους αν ο αχρηστος kewell σε κενο τερμα δεν εστελνε την μπαλα στην εξεδρα και αν εχθες ο εποπτης δεν εκανε αυτο που του ειχαν πει να κανει σε περιπτωση που οι Γκανεζοι εκλειναν την επιθετικη, σπιρτοζα και θεαματικη Βραζιλια με 11 παικτες πισω απο τη μεσαια γραμμη. :rolleyes:

Καλως η κακως το "modern football" δεν εχει αφησει καμια εθνικη ομαδα ανεπηρεαστη. Καλο ειναι να μην εχουμε αυταπατες.

Και στη τελικη με αυτη τη συζητηση δινουμε αξια σε καποιους που επειδη πριν 4 χρονια εκαναν πλακα στον seaman... εγιναν ξαφνικα "μαγοι". Δεν ξερω βεβαια ποσο μαγος μπορει να εισαι αν σε καθε μεγαλο παιχνιδι εισαι εξαφανισμενος. Ακομα και αν οντως εισαι σπουδαιος τεχνιτης και αποτελεσματικος. Και με την ιδια λογικη τι μπορει να εισαι εαν παρεις τον Ακρατητο της Ιταλιας απο το χερι και κατακτησεις πρωταθληματα + Uefa. (ΟΚ, τωρα εγινα κακος :p)

Παρεμπιπτοντως οχι δεν ειμαι τρελος, σαφως και παικτες σαν τον Ροναλντινιο ειναι τεραστιοι και ευτυχως που απλα υπαρχουν. Απλα οταν βομβαρδιζεσαι καθημερινα απο ΜΜΕ που θελουν να πιστεψεις οτι ο Ροναλντινιο ειναι 2 φορες Zidane, ο C.Ronaldo ειναι παικταρας(ημαρτον...) κλπ καπου χανεις την ψυχραιμια σου. Ετσι καποτε λεγανε πως ο Ortega ηταν ο διαδοχος του Μαραντονα...:wacko:

 

Τεσπα...η 8αδα που εχει προκυψει παντως μια χαρα ειναι. Λειπουν εκπληξεις του...ελεους στυλ Τουρκιας, Ελλαδας, Κορεας και γενικα ανυπαρκτων :p και εχουμε δυνατα ζευγαρια.

Για Αργεντινη-Γερμανια τα πραγματα ειναι αμφιρροπα. Δεν ειναι και ευκολο να νικησεις την fifa...εεε τη Γερμανια ηθελα να πω. Ιταλια και Αγγλια νομιζω οτι με τον εναν ή με τον αλλο τροπο θα περασουν στους 4. Για Βραζιλια-Γαλλια σαφως το φαβορι ειναι η Βραζιλια. Και γενικα οι Γαλλοι θα πρεπει να ειναι ευγνωμονες που επεσαν πανω στιν Ισπανια και μαζεψαν τα κομματια τους. Παλι καλη μπαλα μεχρι τωρα, παλι αποκλειστηκαν μονοι τους. Και καλα το 2002 που ο αλλος σφυριζε με αποκλειστικο σκοπο να χασουν απο τον σχιστοματηδες. Αλλα εαν δεν μπορεις να αποκλεισεις τη Γαλλια σε πολυ χειροτερη ψυχολογικη κατασταση απο σενα, με εναν προπονητη που μαλλον κανεις μεσα στην ομαδα του δεν τον υπολογιζει τοτε δεν μπορεις να περιμενεις τπτ καλυτερο. Ετσι και η Ολλανδια. Μια ζωη τα ιδια... Ωραια μπαλα κατα καιρους, και απο ουσια τπτ. Το '98 στα ημιτελικα εχασε ενα παιχνιδι μεσα απο τα χερια της, στο ευρωπαικο του 2000 εχασε 2 πεναλτυ στο '90 λεπτο για να αποκλειστει απο τους Ιταλους, το 2002 εκανε διακοπες, και τη Κυριακη εκανε νεο ρεκορ. Αποκλειστηκε απο τη Πορτογαλια... Και μετα σου λενε να μην πιστευεις σε loosers.

 

Anyway...το μουντιαλ τωρα αρχιζει. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κατάλαβες από όσα είπα???? :wacko:

Ξαναδιάβασέ τα, κάπου έχασες το συλλογισμό μου. :!:

Όχι,μόνο αυτό.

 

Απλά είναι κάπως βαρύ να γράφεις πως αρκετοί δεν υποστηρίζουν τη Βραζιλία μόνο και μόνο επειδή είναι κομπλεξικοί.

Ο καθένας είναι συναισθηματικά δεμένος με συγκεκριμένες ομάδες ή απλά δεν του αρέσει ο τρόπος παιχνιδιού της Βραζιλιάς ή δε θέλει να μονοπωλεί τους παγκόσμιους τίτλους συνεχώς η ίδια ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

δε θέλει να μονοπωλεί τους παγκόσμιους τίτλους συνεχώς η ίδια ομάδα.

 

Το δίκαιο είναι να μονοπωλεί τους παγκόσμιους τίτλους η ομάδα που είναι ικανή να το κάνει. Και αυτή μέχρι τώρα είναι η Βραζιλία. Αν και εφόσον το πάρει και φέτος, θα κατέχει το 1/3 των τίτλων. :)

Εντάξει λοιπόν, συμφωνήσαμε: η Βραζιλία θα πρέπει να κάνει αποχή από 3-4 Μουντιάλ για να πάρει και κανένας άλλος τον τίτλο.

 

 

Ρε ήμαρτον :wacko:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θα μονοπωλεί τους παγκόσμιους τίτλους η ομάδα που είναι ικανή να το κάνει.

Εντάξει λοιπόν, συμφωνήσαμε: η Βραζιλία θα πρέπει να κάνει αποχή από 3-4 Μουντιάλ για να πάρει και κανένας άλλος τον τίτλο.

 

 

Ρε ήμαρτον :wacko:

Ποτέ δεν έγραψα κάτι τέτοιο.

 

Η Βραζιλία εκτιμώ πως δε θα κατακτήσει το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο.Δεν είναι ανάγκη να κάνει αποχή για να πάρει κάποια άλλη ομάδα τον τίτλο :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν έγραψα κάτι τέτοιο.

 

Η Βραζιλία εκτιμώ πως δε θα κατακτήσει το φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο.Δεν είναι ανάγκη να κάνει αποχή για να πάρει κάποια άλλη ομάδα τον τίτλο :rolleyes: .

 

Οι Βραζιλιάνοι το θέλουν πολύ το κύπελλο και μου φαίνεται ότι όντως παίζουν παιχνίδι σκοπιμότητας. Το Σάββατο θα δούμε τι σχεδιάζουν τελικά.

Οι πραγματικοί αντίπαλοι που λογαριάζουν είναι μόνο οι Αργεντίνοι.

 

Πριν την έναρξη του Μουντιάλ, ο Παρέιρα είχε δηλώσει ότι αν το πάρει η Βραζιλία και φέτος, θα χρειαστούν τουλάχιστο άλλα 100 χρόνια για να τη φτάσει άλλη ομάδα στους τίτλους.

Προσωπικά συμφωνώ μαζί του :).

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλυσπερα.Πιστευω οτι καμια χωρα δεν εχει αποδοσει τα αναμενομενα μεχρι σημερα γιατι οταν οι παικτες, οι οποιοι εχουν 60+ αγωνες μεσα σε 9 μηνες (βαλτε τραυματισμους και την καλοκαιρινη προετημασια), φυσικο ειναι να μην μπορουν να παιξουν οχι μονο καλα αλλα ουτε και μετρια. Φυσικα δεν θελω να δικαιολογησω καμια μεγαλη ομαδα για την αποδοση της μεχρι τωρα ,αλλα παιδια, ΕΛΕΟΣ αυτοι ειναι επαγγελματιες δεν ειναι παιδακια τα οποια παιζουν μπαλιτσα μπροστα απο ενα μεγαλο κοινο για να ευχαριστηθουν ή για να "σηκωσουν" την σημαια της χωρας τους ψηλα.Και παντα, το αποτελεσμα μετραει οχι το ποιος παιζει καλυτερα...

AMD Rulez :alien:

Για σενα μια ζωη Λυκοβρυσαρα μου θα τραγουδω..........Και του χρονου σε πιο μεγαλα σαλονια.......

Link to comment
Share on other sites

Όχι,σωστό είναι το διάγραμμα του PMNEDM.

Μόνο που ο τελικός (ελπίζω να είναι) θα είναι Γερμανία-Γαλλία :p .

 

Η Γαλλία έχει την κλάση να κοντράρει στα ίσια τη Βραζιλία.Κατά τη γνώμη μου διαθέτει καλύτερη άμυνα και ισάξιο κέντρο από τους Λατινοαμερικάνους.

Μόνο στην επίθεση υπερτερεί αισθητά η Βραζιλία.Ένας Ανρί δε φέρνει την άνοιξη...

 

Ne alla kai to goal to vazi....kai rigmata dimiourgei stin antipali amina!:O

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

τεσπα το θεμα ειναι οτι μονο η αργεντινη λιγο η γερμανια και η γαλλια οι αλλες απλα δινουν το καλυτερο εαυτο τους την στιγμη που η βραζιλια με σβηστες μηχανες και χωρις πολλα πολλα βγαζει φασεις απο παντου και περνει αυτο που θελει ευκολα η δυσκολα ετσι ειναι ηταν και θα ειναι το βαθος του παγκου της βραζιλιας αρκει για να πεισουν τον καθενα οτι ακομη και με τα τριτα κανουν τρελη ζημια στο κατω κατω η βραζιλια δεν εχει κατι να κερδισει ουτε να χασει παιζει για να παιζει και να το χασει σιγα! λες και θα πεσουν στα ματια ολοκληρου του κοσμου

το θεμα ειναι οτι βλεπετε το δεντρο και οχι το δασος δηαδη βλεπετε ροννιε και λετε ωπ εδω ειμαστε θα κανει 3 ντριπλες θα κανει μαγικα σαν τον χουντινι και η μπαλα θα βρεθει στο τερμα χωρις κανεις να δει πως.. το ξαναλεμε ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΥς ΠΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΜΕ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ οποιος το κανει αυτο τοτε η βραζιλια θα πιασει πατο διοτι δεν μπορει να παιξει ετσι στην βραζιλια βλεπεις αναρχια αλλα καλη αναρχια ακομη και οι αμυντικοι βγαινουν και βαζουν γκολ τι μπορεις να πεις για αυτην την ομαδα? οτι δεν παιζει ετσι οπως εχουμε δει στο c.l? εκει οι ομαδες ειναι φτιαγμενες γυρω απο τους βραζιλιανους και οχι το αντιθετο ενω στο μαγκοσμιο και δη στην βραζιλια εφοσον εχεις τετοια ποιοτητα και τεχνικη απλα δεν μπορεις να το κανεις..

 

mou arese to apo pantou....den to ipes otan paraligo na er8ei isopalia me tin Croatia stin premiera opou enas KAKA tin esose! Na do pos 8a ta vgaloun pera i svistes mixanes me tous afiniasmenous Gallous....pou epeksan kala me tin Ispania giati oloi katigorusan tin omada!

 

Akrivos gia afto 8a xasoun....epidi einai i kaliteres monades ston kosmo kai den pezoun oraganomena kai omadika....kai oute pezoun amina!

ara leo, 8a ta vrune diskola mprosta se mia omada pou pezi asfyktiki amina kai poli grigoro podosfero....opos i gallia(ektos kai an den peksoun kala, os syni8os, oi galloi):O

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Η Βραζιλια ειναι απο τις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ομαδες που παιζει με καθετες μπαλιες (κατι για το οποιο χρειαζεται ταλεντο...)

 

Υστερα,στο παιχνιδι με τη Γκανα ΟΠΟΤΕ ΗΘΕΛΕ εκανε ευκαιρια.Ηταν κυριαρχη του παιχνιδιου και δικαια πηρε τη νικη .

 

 

Κατι αλλο,ειδα τα πεναλτι που εκτελεσαν οι Ελβετοι...

 

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΡΕ??ΟΥΤΕ ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΝΑΛΤΙ...

Link to comment
Share on other sites

mou arese to apo pantou....den to ipes otan paraligo na er8ei isopalia me tin Croatia stin premiera opou enas KAKA tin esose! Na do pos 8a ta vgaloun pera i svistes mixanes me tous afiniasmenous Gallous....pou epeksan kala me tin Ispania giati oloi katigorusan tin omada!

 

Akrivos gia afto 8a xasoun....epidi einai i kaliteres monades ston kosmo kai den pezoun oraganomena kai omadika....kai oute pezoun amina!

ara leo, 8a ta vrune diskola mprosta se mia omada pou pezi asfyktiki amina kai poli grigoro podosfero....opos i gallia(ektos kai an den peksoun kala, os syni8os, oi galloi):O

συγνωμη ποτε ειδες την βραζιλια να εχει πραγματικα αμυνα που να καθεται πισω? ποτε διοτι ποτε δεν εβγαλε αμυντικους ακομη και ο καφου σαν μεσος ηταν στην αρχη της καριερας του ολοι σχεδον στην εθνικη βραζιλιας εχουν βαλει γκολ ακομη αλλος τερματοφυλακας που μου διαφευγει το ονομα του εχει 60 γκολ πως λοιπον περιμενεις να βρεις αμυντικο που να κανει την δουλεια του εφοσον ολοι βαζουν γκολ?

εσεις θελετε θεαμα και οχι ουσια τι να κανουμε οι βραζιλιανοι δεν ειναι τσιρκο παιζουν απλα για το σκορ και τον ρυθμο μετα δεν τους πιανεις..οπως ειπαν οτι ο καρλος ειναι τελειωμενος τις κουρσες στην ρεαλ κανεις δεν τις ειδε και εδω δεν χρειαστηκε να τις κανει και τσουπ ολοι βγηκαν να τον θαψουν....η μηχανη του λιπους? εχει βαλει 3 γκολ χωρις καν να προσπαθησει και ειναι ηδη πρωτος σκορερ ολων των εποχων και παει παλι για πρωτος σκορερ ο ροννιε κανει οτι ακριβως ειναι μεσος μοιραζει μπαλιες οπως μονο αυτος ξερει τεσπα βαρεηκα να μιλαω για την βραζιια τα λογια ειναι περιττα ελπιζω να βαλουν 5 γκολ ωστε να βγουν παλι οι γνωστοι και να λενε τα δικα τους...

over and out

τοση καλη αμυνα που παιζει η γαλλια που εφαγε και γκολ παναγια μου η βραζιλια εχει το μικροτερο παθητικο...

Link to comment
Share on other sites

Όχι,μόνο αυτό.

 

Απλά είναι κάπως βαρύ να γράφεις πως αρκετοί δεν υποστηρίζουν τη Βραζιλία μόνο και μόνο επειδή είναι κομπλεξικοί.

Ο καθένας είναι συναισθηματικά δεμένος με συγκεκριμένες ομάδες ή απλά δεν του αρέσει ο τρόπος παιχνιδιού της Βραζιλιάς ή δε θέλει να μονοπωλεί τους παγκόσμιους τίτλους συνεχώς η ίδια ομάδα.

Για τα πρώτα δύο, εντάξει. Για το τρίτο, πιστεύω ότι πρέπει να το πάρει η ομάδα που το αξίζει. Δηλαδή ο Sampras ή η Navratilova που κέρδιζαν τα Wimbledon σωρηδόν, θα έπρεπε να κάτσουν να χάσουν μόνο και μόνο για να το πάρει κάποιος άλλος;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ποτε ειδες την βραζιλια να εχει πραγματικα αμυνα που να καθεται πισω?

 

Στον τελικο του 94. Καλυτερο κατενατσιο απο τους αντιπαλους ιταλους που εκαναν και 3 ευκαιριες.

 

Στο προηγουμενο μουντιαλ, οταν επαιζε μονιμως με 3 σεντερ μπακ, εκ των οποιων τα 2 τουλαχιστον ηταν ΜΟΝΙΜΩΣ πισω.

 

Για την κατοχη στο BRA-GHA τα ξερεις.

 

Τελος παντων, αυτο που λενε οι περισσοτεροι (κι εγω μαζι) ειναι οτι χρονια και χρονια υποστηριζαμε (πρωτος εγω) Βραζιλια γιατι ειχαμε στο μυαλο μας το θεαμα του 82-86 και οι παλιοτεροι του 70. Οσοι συνεχιζουν να τρωνε την παραμυθα των 'μαγων' απλως δεν βλεπουν τα αυτονοητα. Η Βραζιλια ειναι πλεον μια ακρως συντηρητικη ομαδα που και θα κλειστει οταν πρεπει (πραγμα αδιανοητο στις βραζιλιανικες ομαδες που λατρεψαμε), και θα παιξει βρωμικα, και θα αντικαταστησει επιθετικο με αμυντικο, κλπ, κλπ. Αναρχια στη βραζιλιανικη ομαδα δεν υπαρχει. Ακομα και οταν θεωρητικως βλεπεις 'αναρχικα' πραγματα (αν και στο μοντερνο ποδοσφαιρο το να κατεβαινει την πλευρα το μπακ δεν ειναι και τοσο αναρχικο - ως και ο γεωργατος το εκανε), καποιος (βλ. Εμερσον, Ζε Ρομπερτο και λοιπα μαντροσκυλα) καλυπτει. Τιποτα δεν γινεται αναρχικα.

 

Μακαρι να διαψευστω, και η Βραζιλια να παιξει το ποδοσφαιρο που μπορει και που ολοι προτιμαμε... Ως τοτε, Vamos Argentina !!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...