Jump to content

ο Η/Υ δεν ανοιγει


zaxos2145
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν προσθέσεις την μνήμη την είχε αυτή την καθυστέρηση?

γενικά πρέπει να προσέχεις όταν προσθέτεις μνήμη στον υπολογιστή να "τρέχουν" και οι δυο στην ίδια συχνότητα αλλιώς αντιμετωπίζες πρόβλημα.Αν οι δυο μνήμες δεν τρέχουν στην ίδια ταχύτητα τότε αφαίρεσε την πιο μικρή και κράτα την 512. Αν πάλι και οι δυο μνήμες είναι ίδιες ο πιο σύγουρος τρόπος είναι το format γιατί αλλιώς θα ψάχνεις για πολύ καιρό να βρεις το πρόβλημα.

 

Η δεύτερη μνήμη είναι ακριβώς ίδια με την αρχική που είχε. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε πολύ μετά την τοποθέτησή της και συμπίπτει χρονικά με την τοποθέτηση Β σκληρού δίσκου. Όμως δεν το παρουσίασε αμέσως αλλά μετά, αφού κάτι πείραξα που δεν θυμάμαι τι ήταν. Φοβάμαι μήπως έκανα κάποια λάθος ρύθμιση στη διαχείριση δίσκων, στην εικονική μνήμη ή δεν ξέρω που αλλού. Ιός πάντως δεν ανιχνεύτηκε. Τώρα στο PC, όταν ανοίξω δεύτερη σύνδεση στο ίντερνετ, ή ένα έγγραφο του word, χάνεται η αίσθηση του ποντικιού, για κάποια δευτερόλεπτα, σαν να δουλεύει ένα βαρύ πρόγραμμα π.χ. εγγραφή DVD.

Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση στη διαχείριση ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΜΝΗΜΗΣ, που πρέπει να κάνω. Πάντως έχω βάλει να "τραβάει" μνήμη και από τον δεύτερο δίσκο, αλλά δεν έχει καμία βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη μνήμη είναι ακριβώς ίδια με την αρχική που είχε. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε πολύ μετά την τοποθέτησή της και συμπίπτει χρονικά με την τοποθέτηση Β σκληρού δίσκου. Όμως δεν το παρουσίασε αμέσως αλλά μετά, αφού κάτι πείραξα που δεν θυμάμαι τι ήταν. Φοβάμαι μήπως έκανα κάποια λάθος ρύθμιση στη διαχείριση δίσκων, στην εικονική μνήμη ή δεν ξέρω που αλλού. Ιός πάντως δεν ανιχνεύτηκε. Τώρα στο PC, όταν ανοίξω δεύτερη σύνδεση στο ίντερνετ, ή ένα έγγραφο του word, χάνεται η αίσθηση του ποντικιού, για κάποια δευτερόλεπτα, σαν να δουλεύει ένα βαρύ πρόγραμμα π.χ. εγγραφή DVD.

Μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση στη διαχείριση ΕΙΚΟΝΙΚΗΣ ΜΝΗΜΗΣ, που πρέπει να κάνω. Πάντως έχω βάλει να "τραβάει" μνήμη και από τον δεύτερο δίσκο, αλλά δεν έχει καμία βελτίωση.

Η εικονική μνήμη του υπολογιστή είναι μια πολύ ευαίσθητη περιοχή και θέλει πολύ μεγάλη προσοχή όταν τη ρυθμίζεις,γιατί ενώ εικονική έχεις περισσότερα ΜΒ μνήμης ο υπολογιστής θέλει πολύ περισσότερη ώρα ώστε να μπορέσει να ανιχνεύσει τι έχει εγγράψει, τι του χρειάζεται και τι όχι ώστε να διαγράψει κ.τ.λ.

Οπότε σου συνιστώ αν θες να αλλάξεις την ρύθμιση ώστε να κάνει τη διαχείριση το λειτουργικό.

Αν και αυτό δεν πετύχει εδώ είμαστε.

Τι σκληρό έχεις βάλει επάνω;SATA, IDE ATA;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναφέρω ότι στον δικό μου υπολογιστή αρχικά μετά απο κα΄ποιες ώρες χρήσης, δηλαδή γύρω στις τέσσερις συνεχόμενες, αρχικά δεν μου εμφάνιζε ούτε το Dvd rom ούτε και το Dvd Rw, μετά απο μια επαννεκίνηση που εκανα ούτε κάν μου ανοίγει, δηλαδή προν μπεί στην μπλέ οθόνη μου κολλάγε, δηλαδή στα xp που έχω μου κόλλαγε εκεί που εμφάνιζε το λογότυπο των xp και από κάτω είχε μια μπάρα που έτρεχε και εκεί μου κόλλαγε. Και εγώ θέλω να ρωτήσω αφού πρώτα αναφέρω έκανα Format και εγακτέστησα το Dvd-Rw και ενώ ο υπολογιστής δούλεψε προχθές, αυτό που λέω πιο πάνω έγινε χθές. Βοηθήστε και πέσ τε μου τι να κάνω και που να αποτανθώ.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Ρούξι Ψυχάρα για πάντα Τριφυλλάρα.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να αναφέρω ότι στον δικό μου υπολογιστή αρχικά μετά απο κα΄ποιες ώρες χρήσης, δηλαδή γύρω στις τέσσερις συνεχόμενες, αρχικά δεν μου εμφάνιζε ούτε το Dvd rom ούτε και το Dvd Rw, μετά απο μια επαννεκίνηση που εκανα ούτε κάν μου ανοίγει, δηλαδή προν μπεί στην μπλέ οθόνη μου κολλάγε, δηλαδή στα xp που έχω μου κόλλαγε εκεί που εμφάνιζε το λογότυπο των xp και από κάτω είχε μια μπάρα που έτρεχε και εκεί μου κόλλαγε. Και εγώ θέλω να ρωτήσω αφού πρώτα αναφέρω έκανα Format και εγακτέστησα το Dvd-Rw και ενώ ο υπολογιστής δούλεψε προχθές, αυτό που λέω πιο πάνω έγινε χθές. Βοηθήστε και πέσ τε μου τι να κάνω και που να αποτανθώ.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Κατά πάσα πιθανότητα φταίει ή η καλωδιοταινία ή το τροφοδοτικό.Εχεί κοπεί κάπου η ταινία ή δεν δίνει σωστό ρεύμα το τροφοδοτικό.Δοκίμασε να αλλάξεις την ταινία πρώτα και αν δεν παίξει δοκίμασε να αλλάξεις και το τροφοδοτικό.Βρες αν μπορείς κάποια δανικά μην τα αγοράζεις και το πρόβλημα είναι αλλού.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως μου συμβαίνει μερικές φορές και άλλες δεν συμβαίνει. Δεύτερον δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει ότι σε αυτές τις περιπτώσεις που συμβαίνει και ανοίγει μερικές φορές δεν αναγνωρίζει και δεν το βλέπει τόσο το Dvd-rom όσο και το Dvd-rw. Κοιτάζοντας τον υπολογιστή βλέπω ότι έχοντας όντως δύο σκληρούς δίσκους και μπουτάρει απο τον τον βασικό στον C αλλά στον άλλο δίσκο έχει ακριβώς τα στοιχεία δηλαδή τόσο τα Programm Files όσο και τα Windows και αυτό υπήρχε απο πριν, προτού βάλουμε τον άλλο δίσκο που είναι 160 GB. Και ερωτάω εγώ τώρα αν στο δεύτερο δίσκο κάνω διαμορφώση μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στον υπολογιστή ή όχι.
Ρούξι Ψυχάρα για πάντα Τριφυλλάρα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως μου συμβαίνει μερικές φορές και άλλες δεν συμβαίνει. Δεύτερον δεν ξέρω αν το έχω αναφέρει ότι σε αυτές τις περιπτώσεις που συμβαίνει και ανοίγει μερικές φορές δεν αναγνωρίζει και δεν το βλέπει τόσο το Dvd-rom όσο και το Dvd-rw. Κοιτάζοντας τον υπολογιστή βλέπω ότι έχοντας όντως δύο σκληρούς δίσκους και μπουτάρει απο τον τον βασικό στον C αλλά στον άλλο δίσκο έχει ακριβώς τα στοιχεία δηλαδή τόσο τα Programm Files όσο και τα Windows και αυτό υπήρχε απο πριν, προτού βάλουμε τον άλλο δίσκο που είναι 160 GB. Και ερωτάω εγώ τώρα αν στο δεύτερο δίσκο κάνω διαμορφώση μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στον υπολογιστή ή όχι.

Τα οπτικά σου μέσα τα έχεις πάνω στο ίδιο IDE;Αν ναι για δοκίμασε να τα βάλεις σε διαφορετικά μήπως μια από τις δυο συσκευές αρχίζει να τα φτύνει και για αυτό κολλάνε και οι δυο.

Τους σκληρούς τους έχεις συνδεδεμένους σε IDE ή RAID; Λογικά αν κάνεις διαμόρφωση στον δευτέρο δεν θα έχει πρόβλημα ο κεντρικός.Αλλά μήπως το γεγονός ότι και στους δυο σου έχει δημιουργήσει τους ίδιους φακέλους(ήπως και τα ίδια αρχεία; ) έχει να κάνει με μια λάθος ρύθμιση και τραβάει έστω και οι εικονικά από τον δεύτερο;

Πες μας πως τους έχεις συνδέσει να δούμε τι θα κάνουε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Κατα το ανοιγμα, τι ήχο κανει(ειδος μπιπ και πόσα)?

φιλε μου και εγω εχω ακριβως το ιδο προβλημα!:(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Γειά σας παιδιά έχω ένα παρόμοιο θέμα....είναι κάποιος εδώ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι κανένας εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά έχω ένα παρόμοιο θέμα....είναι κάποιος εδώ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι κανένας εδώ?

Καλησπέρα δώσε μας περισσότερες πληροφορίες , είναι φορητός ή σταθερος υπολογιστής, και μοντέλο,

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Έχω να κάνω μια ερώτηση για ένα πολύ μα πολύ περιέργο ζήτημα που μου έτυχε με τον υπολογιστή μου! Σήμερα ξαφνικά σταμάτησε να μου προβάλει εικόνα όταν πήγα να τον ανοίξω και υπέθεσα πως μπορεί να είναι η κάρτα γραφικών! Είχα διαθέσιμη και δέυτερη κάρτα γραφικών και πάλι παρόλο που την αντικατέστησα πάλι είχα το ίδιο πρόβλημα! Τα χαρακτηριστηκά του υπολογιστή μου 'εχουν ως εξής:

Motherboard Gigabyte 8IK1100

CPU Pentium 4

RAM 2x DDR1 512 + 512 MB

GPU ATI RADEON 9800

αν και είναι αρκετά παλαιός μου λειτουργούσε έως εχθές αλλά απο σήμερα το πρωί παρόλο που δεν είχε προηγηθεί κάνενα συμβάν, πετάχτηκε αυτό το πρόβλημα! Έψαξα σε διάφορα Forum για το τι μπορεί να συμβαίνει και τις δοκίμασα όλες τις περιπτώσεις! Το πρόβλημα εντοπίστηκε στον Σκληρό δίσκο τον οποίο όταν κάνω Boot στον υπολογιστή εάν είναι στο ρεύμα δεν δείχνει εικόνα! Μόλις όμως τον αποσυνδέσω και ξεκινήσω τον υπολογιστή δίνει κανονικά είκονα! Μήπως είναι βραχυκύκλωμα του ίδιου του σκληρού η της μητρικής πλακέτας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...