Jump to content

Sony Ericsson K800i


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολυ καλο το νεο που μας εδωσες rostropol.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

Πήραμε σχεδόν με τον κολλητό μου τον ίδιο καιρό πριν 3 βδομάδες το Κ800, εκείνου του έσβησε μια μέρα και δεν ξανανοιξε ποτέ!

Εμένα τίποτα.., όλα ΟΚ προς το παρόν

Αυτό που θέλει προσοχή για εμένα είναι η περιοχή της κάμερας που δεν είναι εφαρμοστή όπως τα άλλα SE αλλά είναι εξωτερική και γδέρνεται

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

Πήραμε σχεδόν με τον κολλητό μου τον ίδιο καιρό πριν 3 βδομάδες το Κ800, εκείνου του έσβησε μια μέρα και δεν ξανανοιξε ποτέ!

Εμένα τίποτα.., όλα ΟΚ προς το παρόν

Αυτό που θέλει προσοχή για εμένα είναι η περιοχή της κάμερας που δεν είναι εφαρμοστή όπως τα άλλα SE αλλά είναι εξωτερική και γδέρνεται

 

ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΡΙΝ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΙΔΙΟ! ΕΣΒΗΣΕ Κ ΤΕΡΜΑ!!! ΤΟ SERVICE ΤΗΣ SE ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ... :!: ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ... ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ.. Κ ΣΥΝΤΟΜΑ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μία δύσκολη ερώτηση, να δούμε.. :whistle:

Το K800i έχει φακό 5.1mm (F:2.8) το οποίο εμένα δεν μου λέει πολλά καθώς αυτά έχουν πολύ μικρούς αισθητήρες (το οποίο δεν βρήκα πουθενά). Η ερώτηση είναι ποσο είναι το 5.1mm ισοδύναμο σε 35mm (film) μηχανή ώστε να υπολογίσω πόσο ευρυγώνιο ή normal έίναι φακός. Το γεγονός ότι είναι με focus υποδυλώνει ότι είναι όχι τόσο ευρυγώνιος αλλά πιο πολύ προς το normal (50mm ισοδύναμο σε 35mm) το οποίο και προτιμώ.

Το ποσο είναι μπορώ να το υπολογίσω αν μου πεί κάποιος την διαγώνιο του ccd (Cmos?) που έχει (πχ 1/2.5''??).. Το γράφει κανένα manual που έχεται??

 

Ευχαριστώ

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

s.o.s....

Prospa8hsa shmera na fortisw to kinhto mou , enw auto ekleise teleiws otan milousa,alla kati ginetai kai den mou to fortize me tpt...Apla mia maurh o8wnh....Kserei kaneis timporei na ftaiei???

 

 

giouli_n91 ,δες 2 αναλογες περιπτωσεις εδω ,μαλλον παει για αντικατασταση

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1490018#post1490018

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1489389#post1489389

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1469479#post1469479

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1467179#post1467179

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1466508#post1466508

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι έτοιμος να πάω να αλλάξω το menu της Vodafone το οποίο μέ έχει ξενερώσει. Θα πάω στο 9volto. Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι άλλο?

Έχει κάνει κανείς την αλλαγή? Μήπως παρουσιάστηκαν προβλήματα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

NetFocus.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για το Κ800 αλλά σε κανένα άλλο κινητό δεν υπήρχε πρόβλημα στην συσκευή με την αφαίρεση του live. Γιατί να υπάρχει σ' αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι έτοιμος να πάω να αλλάξω το menu της Vodafone το οποίο μέ έχει ξενερώσει. Θα πάω στο 9volto. Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι άλλο?

Έχει κάνει κανείς την αλλαγή? Μήπως παρουσιάστηκαν προβλήματα?

Συγγνώμη, αλλά γιατί σε έχει ξενερώσει ακριβώς;

Χωρίς να είμαι υποστηρικτής της Vodafone, το Κ800 Vodafone Live ουδεμία σχέση έχει με τους προγόνους του. Ούτε απαίσια εικονίδια, ούτε πλήκτρο Live (υποχρεωτικό σε όλα τα themes), ούτε περιορισμούς σε μεταφορές αρχείων, ούτε DRM για να βάλεις mp3 ως ringtones κλπ.

Έχει βέβαια το αυτοκολλητάκι, αλλά τι ενοχλεί και αυτό, ειδικά αν έχεις ούτως ή άλλως σύνδεση Vodafone; Καλύτερα είναι δηλαδή τα Cybershot/Quickshare;

Τέλος, έχεις και προεγκατεστημένες όλες τις ρυθμίσεις για σύνδεση σε internet/wap. Οπότε, τι είναι αυτό που σε ενοχλεί;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Α, και το κόκκινο σηματάκι της ένδειξης 3G είναι απείρως καλύτερο (και πιο ευδιάκριτο) στο Voda μενού από το απλό (ένα ξενερουά λευκό-γαλάζιο).
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι έτοιμος να πάω να αλλάξω το menu της Vodafone το οποίο μέ έχει ξενερώσει. Θα πάω στο 9volto. Έχετε μήπως να προτείνετε κάτι άλλο?

Έχει κάνει κανείς την αλλαγή? Μήπως παρουσιάστηκαν προβλήματα?

Και επιπλέον να σε ενημερώσω οτι θεωρητικά χάνεται η εγγύηση του κινητού.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Σωστα όλα αυτά που λέτε. Αλλα έχω προσέξει οτι έχει αφαιρεθεί η λειτουργία του αυτόματου update. Εκτός αν μπορώ να το κάνω μέσω του update service της SE (UpdateService_Inst_2.6.4.9.exe)....ή κάνω λάθος?

[sIGPIC][/sIGPIC]

NetFocus.gr

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Σωστα όλα αυτά που λέτε. Αλλα έχω προσέξει οτι έχει αφαιρεθεί η λειτουργία του αυτόματου update. Εκτός αν μπορώ να το κάνω μέσω του update service της SE (UpdateService_Inst_2.6.4.9.exe)....ή κάνω λάθος?

 

Θα μπορείς , αλλά δεν ξέρω για πόσο χρονικό διάστημα.Κανείς δεν μπορεί να στο εγγυηθεί αυτό.

Στο w900 vl που ξέρω , η τελευταία αναβάθμιση δεν είναι προσβάσιμη από το internet.Μάλιστα, για κάποιο χρονικό διάστημα είχε σταματήσει η υπηρεσία αυτή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως σε λίγες μέρες θα ανέβει και στον "ελληνικό" server η αναβάθμιση,άντε και άργησε πολύ

 

Ευχαριστούμε για το καλό νέο, φίλε μου. Μερικές ερωτήσεις:

 

1) Όταν γράφεις ότι θα ανέβει και στον "ελληνικό" σέρβερ, εννοείς ότι αν επιλέξουμε από το μενού του κινητού τη λειτουργία της αναβάθμισης μέσω δικτύου (3G εν προκειμένω), θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει την αναβάθμιση για ελληνικό μενού (ελληνική έκδοση λογισμικού);

2) Αν ναι, πόσο όγκο θα έχει όλη αυτή η ενημέρωση που θα κατεβεί μέσω 3G, για να υπολογίσω ανάλογα αν συμφέρει το κόστος;

3) Εναλλακτικά, αν κατεβάσουμε από υπολογιστή την αναβάθμιση, πώς μπορούμε να την "περάσουμε" στο κινητό; Μέσω Bluetooth, γίνεται;

4) Η εγκατάσταση, είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο, συνεπάγεται αυτόματα και reset, δηλαδή απώλεια ρυθμίσεων, επαφών κ.λπ;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Twra vasika katevasa apo edw http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=ps1_1_3_1_1&zone=ps&lm=ps1_1&pid=10407&fid=21839&esi=true ena programma to opoio legetai Sony Ericsson Update Service kai logika apo edw tha katevazw tis nees ekdoseis logismikou otan bgainoun kai tha tis vazw sto kinito. Den pisteuw na uparksei kapoio problima. Pisteuw kai elpizw!;)
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις:

 

1.Κάποιος που θέλει να του κάνουν αναβάθμιση, πρέπει να το πάει σε service point εαν δεν θέλει να ασχοληθεί με downloads?

 

2.Κάποιο site με themes εμπλουτισμένα υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις:

 

1.Κάποιος που θέλει να του κάνουν αναβάθμιση, πρέπει να το πάει σε service point εαν δεν θέλει να ασχοληθεί με downloads?

 

2.Κάποιο site με themes εμπλουτισμένα υπάρχει?

1. Φυσικά.

2. Καλό site με πολύ υλικό είναι το http://www.zedge.net/?p=themes&zd=904-0-0-1-

Θα πρέπεις να κάνεις register αλλά είναι free.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το καλό νέο, φίλε μου. Μερικές ερωτήσεις:

 

1) Όταν γράφεις ότι θα ανέβει και στον "ελληνικό" σέρβερ, εννοείς ότι αν επιλέξουμε από το μενού του κινητού τη λειτουργία της αναβάθμισης μέσω δικτύου (3G εν προκειμένω), θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει την αναβάθμιση για ελληνικό μενού (ελληνική έκδοση λογισμικού);

2) Αν ναι, πόσο όγκο θα έχει όλη αυτή η ενημέρωση που θα κατεβεί μέσω 3G, για να υπολογίσω ανάλογα αν συμφέρει το κόστος;

3) Εναλλακτικά, αν κατεβάσουμε από υπολογιστή την αναβάθμιση, πώς μπορούμε να την "περάσουμε" στο κινητό; Μέσω Bluetooth, γίνεται;

4) Η εγκατάσταση, είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο, συνεπάγεται αυτόματα και reset, δηλαδή απώλεια ρυθμίσεων, επαφών κ.λπ;

1. Προφανώς μέσω του Sony Ericsson Update Service στον υπολογιστή. Δεν ξέρω τι γίνεται με το απευθείας κατέβασμα στο τηλέφωνο. Και αν δουλεύει κανονικά.

2. Άγνωστο.

3. Όχι δεν γίνεται μέσω bt. Μόνο μέσω του καλωδίου usb.

4. Όχι.

Link to comment
Share on other sites

Kala ti ginetai;;

sto voda ta dexia arisera

einai kokkino prasino

anoigma kleisimo;.-

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το καλό νέο, φίλε μου. Μερικές ερωτήσεις:

 

1) Όταν γράφεις ότι θα ανέβει και στον "ελληνικό" σέρβερ, εννοείς ότι αν επιλέξουμε από το μενού του κινητού τη λειτουργία της αναβάθμισης μέσω δικτύου (3G εν προκειμένω), θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει την αναβάθμιση για ελληνικό μενού (ελληνική έκδοση λογισμικού);

2) Αν ναι, πόσο όγκο θα έχει όλη αυτή η ενημέρωση που θα κατεβεί μέσω 3G, για να υπολογίσω ανάλογα αν συμφέρει το κόστος;

3) Εναλλακτικά, αν κατεβάσουμε από υπολογιστή την αναβάθμιση, πώς μπορούμε να την "περάσουμε" στο κινητό; Μέσω Bluetooth, γίνεται;

4) Η εγκατάσταση, είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο, συνεπάγεται αυτόματα και reset, δηλαδή απώλεια ρυθμίσεων, επαφών κ.λπ;

 

1)Εφόσον έχεις εγκατεστημένο το SEUS Update service στον υπολογιστή και κατά την έναρξη επιλέξεις Ελληνικά(αυτονόητα) η διαδικασία προχωράει ως εξής,α)κατεβάζεις το ελληνικό αρχείο αναβάθμισης (γύρω στα 12 MB πάνω κάτω),β)αρχίζει η αναβάθμιση(erase flash-write flash) και κατά το τελευταίο στάδιο ολοκλήρωσης της συνδέεται με τους server/controller για την επιβεβαίωση της επιτυχούς αναβάθμισης(Ούτως ή άλλως πρέπει καθ'όλη την διάρκεια να έχεις ενεργή σύνδεση με το net).ΠΡΟΣΟΧΗ όλα αυτά ισχύουν για την αναβάθμιση μέσω υπολογιστή πάντα και 3)ΜΟΝΟ με καλώδιο USB.Η αναβάθμιση μέσω κινητού γίνεται αυτοματοποιημένα όσον αφορά το αρχείο της αναβάθμισης(αποστολή στοιχειων CDA string -γλώσσας τηλεφώνου κλπ. και συνδεδεμένου δικτύου-παροχού υπηρεσιών κατά το αίτημα για ανεύρεση νεότερου λογισμικού) που σε αυτήν την περίπτωση είναι γύρω στο 2) 1,5-2 MB ,τροποποιώντας την εγκατεστημένη ROM μόνο στα επιμέρους σημεία δέσμης εντολών λογισμικού κλπ. και αναβαθμίζοντας την εξίσου με μόνη διαφορά την διαδικασία erase flash-write flash που θα απαιτούσε τα προαναφερθέντα 12 MB περίπου καθιστώντας την ασύμφορη από πλευράς χρέωσης μετάδοσης δεδομένων GPRS/3G.('Εχω αναβαθμίσει μέσα από το κινητό ένα Κ510 με απόλυτη επιτυχία,είναι πλήρως λειτουργικό και βολικό)

4)ΔΕΝ χάνεται τίποτα,όλα εκεί θά'ναι όπως τα είχες πρίν τη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

@rostropol

Δοκίμασες καθόλου την αναβάθμιση από το κινητό για το Κ800;

Ή δεν παίζει ακόμα;

 

Ακόμα αλλά που θα πάει,θα βγεί όπου νάναι και μετά ξέρεις τι θα κάνω,θα περιμένω την επόμενη:lol: .

Nevertheless,νομίζω αφού ανέβηκε στο wotan server, στο SEUS την επόμενη εβδομάδα λογικά θα πρέπει να ανέβει..........:confused: :confused: :shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...