Jump to content

Sony Ericsson K800i


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες!Έχουμε πρόβλημα....

Λοιπόν,κλείνω το κινητάκι για να πέσω για ύπνο το βράδυ,ενεργοποιώ και το ξυπνητίρι...Όμως....το κινητό ποτέ δν χτύπησε...Ξύπνησα 30ώρα μετά,από το καθορισμένο και βλέπω το κινητό,απλά να ανάβει η οθόνη,άσπρη...Χωρίς να κάνει κτ....Πατάω να το κλείσω,τπτ...Μόνο όταν βγάλω τν μπαταρία σβήνει...Πατάω να το ανάψω,δν κάνει τν δόνιση που έπρεπε(το έχω σε κανονικό προφιλ,όχι αθόρυβο κ άλλα),και πάλι ανάβει η άσπρη οθόνη...Το ξανασβήνω,βγάζω κ τν σιμ,και βάζω τν μπαταρία,τπτ πάλι τα ίδια,άσπρη οθόνη...

Ξέρετε τί να κάνω;Σας παρακαλώ μια βοήθεια,πριν το πάω στο σερβις...

Για δοκίμασε μια αναβάθμιση της EROM μέσω του wotan...είναι τσάμπα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

επειδη ειναι αδυνατο να διαβασω τοσες σελιδες(διαβασα μερικες στην τυχη) να ρωτησω τα εξης?

σκεφτομαι να το αγορασω οποτε ρωταω αν εισαστε ικανοποιημενοι οσοι το εχετε και αν οχι γιατι?

αν το παρω τωρα θα χρειαστει αναβαθμιση ή θα ειναι ετοιμο?

υπαρχει καποιος που το εχει αλλαξει κι εχει μεινει ευχαριστημενος καλυτερα απο το νεο του κινητο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,ενα ερωτημα και απο μενα ...

υπαρχει δυνατοτητα να αφεραιθει το vodafone live menu , απο το κινητο ?

εαν ναι πως γινετε ?

 

σας ευχαριστω

 

μεσω wotanserver ( http://www.wotanserver.com ) me 7 eyrw ginete polu eykola!

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε μια αναβάθμιση της EROM μέσω του wotan...είναι τσάμπα

 

Το έχω δοκιμάσει τπτ...Μου βγάζει ότι έχω τν τελευταία,κ παρακάτω να πάω,δν φτιάχνει.

Το πήγα τλκ βοντα,και μου είπαν ότι χτυπάει το λογισμικό,και θα το στείλουμε αύριο...Για να δούμε πόσο θα πάρει να γυρίσει....

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, επανέρχομαι μετά από καιρό με ένα ερώτημα. Παλιά τα κινητά είχαν μια επιλογή "Πληροφορίες-Ρυθμίσεις Κυψέλης" που επέλεγες πχ να εμφανίζονται ή όχι πληροφορίες του δικτύου επί της οθόνης. Επειδή κάποιος μου είπε ότι και ανάλογα με το δίκτυο (πχ η Cosmote πιο πολύ) αυτό φθίνει τη μπαταρία, ξέρετε πως μπορεί να ρυθμιστεί (ουσιαστικά να απαληφθεί η εμφάνιση πληροφοριών) που επιπλέον θα δείχνει και όλο το wallpaper...?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα βοηθεια!! υπάρχει το φετινό πρωτάθλημα κάπου

ευχαριστώ

Ακόμη οχι! συντομα καποιος θα το φτιάξει.:worry: :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα βοηθεια!! υπάρχει το φετινό πρωτάθλημα κάπου

ευχαριστώ

http://www.**********.com/forum/downloads.php?do=file&id=59

 

Tα αστεράκια είναι η (απαγορευμένη) λέξη της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δοκιμάσει τπτ...Μου βγάζει ότι έχω τν τελευταία,κ παρακάτω να πάω,δν φτιάχνει.

Το πήγα τλκ βοντα,και μου είπαν ότι χτυπάει το λογισμικό,και θα το στείλουμε αύριο...Για να δούμε πόσο θα πάρει να γυρίσει....

 

 

Ετσι απεβίωσε το πρώτο Κ800 που είχα πάρει. Τώρα έχω το τρίτο (το δεύτερο μου το κλέψανε).

Δεν γίνεται τίποτα. Μπορούσες να φλασάρεις πάλι το λειτουργικό από το wotan (όχι την erom) και να ξαναδουλέψει, αλλά θα στο ξανακάνει. Απ' ότι έψαξα και έμαθα, υπήρχε πρόβλημα στο τσιπάκι της flash στα πρώτα hardware revision.

Έτσι εγκυκλοπαιδικά, μήπως μπορείς να δεις από το κουτί ποια hardware version έχεις? Το λέει εκεί που έχει τα barcode, στο επάνω μέρος και περίπου προς τη μέση. Είναι της μορφής Rxx(X), όπου xx μονοψήφιο ή δυψήφιο νούμερο και το (Χ) κάποιο γράμμα. Τα πιο καινούργια είναι στο R27A.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

μεσω wotanserver ( http://www.wotanserver.com ) me 7 eyrw ginete polu eykola!

 

ποιο πρεπει να διαλεξω ωστε να ειναι σε νορμαλ μορφη, χωρις επιπλεον ρυθμισεις καποιας εταιρειας ?

Link to comment
Share on other sites

Θα χάσεις την εγγύηση όμως.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Θα χάσεις την εγγύηση όμως.

 

Στο Wotan μπορει να βαλει και το Vodafone Live menu εαν χρειαστει οποτε η εγγυηση θα ισχυει κανονικα ;)

Samsung Galaxy S7 Edge 32GB Titanium Silver

Φιλικά, Σταύρος :)

Link to comment
Share on other sites

Στο Wotan μπορει να βαλει και το Vodafone Live menu εαν χρειαστει οποτε η εγγυηση θα ισχυει κανονικα ;)

 

:blink::blink:

Μα νομίζω ότι θέλει να ξυλώσει το VL Live Menu!! Ή κάνω λάθος?

 

PS: Τι εννοείς? Να το ξαναπεράσει αν θα παρουσιάσει πρόβλημα το τηλέφωνο?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

:blink::blink:

Μα νομίζω ότι θέλει να ξυλώσει το VL Live Menu!! Ή κάνω λάθος?

 

PS: Τι εννοείς? Να το ξαναπεράσει αν θα παρουσιάσει πρόβλημα το τηλέφωνο?

Ναι,αυτό.Πες ρε παιδί μου έχεις βγάλει το "κόκκινο" και μια μέρα το κινητό δεν ανάβει.Απλά περνέι ξανά το αρχικό και η εγγύηση ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι απεβίωσε το πρώτο Κ800 που είχα πάρει. Τώρα έχω το τρίτο (το δεύτερο μου το κλέψανε).

Δεν γίνεται τίποτα. Μπορούσες να φλασάρεις πάλι το λειτουργικό από το wotan (όχι την erom) και να ξαναδουλέψει, αλλά θα στο ξανακάνει. Απ' ότι έψαξα και έμαθα, υπήρχε πρόβλημα στο τσιπάκι της flash στα πρώτα hardware revision.

Έτσι εγκυκλοπαιδικά, μήπως μπορείς να δεις από το κουτί ποια hardware version έχεις? Το λέει εκεί που έχει τα barcode, στο επάνω μέρος και περίπου προς τη μέση. Είναι της μορφής Rxx(X), όπου xx μονοψήφιο ή δυψήφιο νούμερο και το (Χ) κάποιο γράμμα. Τα πιο καινούργια είναι στο R27A.

 

 

Οχ οχ..μν λες τέτοια...κ πού μετά για άλλο κινητό;;Αμάν τί πάθαμε!

Χμμ...Δν είναι το ίδιο κουτί με τις βόνταφον έτσι;Στο μπαργκόουντ δν έχει κτ τέτοιο....

Πάντως αν βοηθάει το κινητό το πήρα πριν 5 μήνες-κ είχε ποοοολλλλαααα προβλήματα από τν αρχή....Μου τα ψιλοέφτιαξαν,αλλά τπτ...

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Είναι το φαινόμενο "sudden death" στο οποίο έχουμε αναφερθεί εκτεταμένα περίπου ένα χρόνο πριν, με την κυκλοφορία του κινητού. Μόνη λύση η επίσκεψη στο άθλιο service της SE το οποίο προσπαθεί να συναγωνιστεί σε αθλιότητα αυτό της Nokia, και η αναμονή για ένα μήνα κατά μέσο όρο. Και φυσικά τηλεφώνημα με "γαλλικά" κάθε εβδομάδα αλλιώς μπορεί να το δεις και σε δύο μήνες πίσω !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Yes! Sudden death. Μόνον που το πρόβλημα είναι στο flash τσιπ. Στα πρώτα revision είχε την τάση να "ξεχνάει" οπότε είχαμε τις μαύρες ή τις άσπρες οθόνες με το γνωστό ledάκι να αναβοσβήνει. Το φλασάρισμα είναι εντελώς παροδική λύση. Θα το ξαναπαρουσιάσει. Η αλλαγή πλακέτας είναι μονόδρομος. Αλλά και εκεί τα τσακάλια, πολλές φορές, βάζανε πλακέτα με το ίδιο τσιπ. Οπότε μετά από λίγο καιρό το ξαναπαρουσίαζε! Γι' αυτό και πολλοί διαμαρτήρονταν ότι και μετά την επισκευή ξαναχαλούσε.

Τι να πω!! Θα έπρεπε η SE να προσέξει λίγο περισσότερο το κινητό αυτό, που ήταν για κάμποσο καιρό η ναυαρχίδα της στα imaging κινητά. Ίσως βιάστηκε να το βγάλει, ίσως κακή σύμτωση η ιστορία με το flash τσιπ, το ζουμί όμως είναι ότι ταλαιπώρησε (και έδιωξε) πολύ κόσμο.

 

Απλά πληροφωριακά και μόνον, από την R15A και μετά δεν έχουν παρατηρηθεί τέτοια προβλήματα. Η τελευταία (σε γνώση μου) release είναι η R27A η οποία φωράει και όλο το τελευταίο λογισμικό (R3A022 + R1KG001). Αν κάποιος φίλος έχει νεώτερο κινητό ας μας το πει.

 

 

PS: Δεν γνωρίζω για τα voda κινητά, αλλά λογικά το hardware release πρέπει να ακολουθεί και σ' αυτά την γενική σειρά. Οι ετικέτες με τα bar code είναι στο πλάι του κουτιού, στην στενή πλευρά του. Ίσως να μην το γράφουν στο σημείο που είπα, αλλά θα πρέπει και αυτά να το γράφουν κάπου πάνω στην ετικέτα. Ψάξε να βρεις τον κωδικό με την μορφή που σου είπα (RxxX) όπου xx νούμερο με 2 ψηφία και Χ γράμμα του λατινικού αλφάβητου. Αν φυσικά το κινητό έχει πάει στο service τότε το release αυτό δεν θα είναι ενδικτικό της πλακέτας. (Τρέχα γύρευε τι θα του έχουν βάλει μέσα).

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στογμή που μπορεί να συνδεθεί με το C στον υπολογιστή,γίνεται.Τώρα,αν δεν συνδέεται,αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...:p
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αναβει, δεν συνδεεται με το C.

 

Κάνεις λάθος!Το Κ750 μου δεν άναβε και με το C συνδεόταν!:D

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως αναφερομαι στο κλασικο προβλημα των πρωτων κυριως Κ800 που δεν αναβουν και θελουν αναβαθμιση της EROM. H πρωτη EROM11 ηταν που δημιουργουσε αυτο το προβλημα. Στις EROM16 και 22 το προβλημα λυθηκε.

Α,σε εκείνα ναι...

Link to comment
Share on other sites

Kserei kaneis pws apenergopoiw to kapaki ths cameras?

Otan to kinhto einai sthn tseph kamia fora anoigei kai akoma ki an einai kleidwmeno to keypad, anoigei h camera kanonika :(

Link to comment
Share on other sites

τελικα ποσο ευχαριστημενοι εισαστε?

θα το προτεινατε σε καποιον να το αγορασει?

εχω το s700 και σκεφτομαι να παρω αυτο τωρα

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΑ 6 ΥΠΕΡΟΧΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΟ Τ610 ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
Link to comment
Share on other sites

to proteinw anepifylakta! to eixa dei kai se filous prin to parw.

Ayth th stigmh einai BestBuy gia mena ( 249euro sto http://www.you.gr, periorismenhs diathesimothtas ap'oti vlepw! )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K800i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...