Jump to content

{split} Φορητοί υπολογιστές


stereo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη παω και εγω για αρχιτεκτονικη και εχω την ιδια απορια. θα σου ελεγα, πως τα Mac -δεν ειναι τοσο πολυ για αρχιτεκτονες οσο για φωτογραφους, γραφιστες, κτλ.

Για ποιό λόγο ισχύει αυτό είπαμε, από τη στιγμή που τρέχουν ΚΑΙ windows όπως ένα οποιοδήποτε άλλο pc (μη σου πω και καλύτερα);

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ να μην αρχίσουμε ξανά την ίδια συζήτηση, δεν ωφελεί. Αν θέλει να τρέχει Mac OS, ας πάρει Macbook. Αν θέλει να τρέχει Windows, ας πάρει ένα άλλο μηχάνημα. Υπάρχουν παρα πολλές και πολύ αξιόλογες και ποιοτικές προτάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ να μην αρχίσουμε ξανά την ίδια συζήτηση, δεν ωφελεί. Αν θέλει να τρέχει Mac OS, ας πάρει Macbook. Αν θέλει να τρέχει Windows, ας πάρει ένα άλλο μηχάνημα. Υπάρχουν παρα πολλές και πολύ αξιόλογες και ποιοτικές προτάσεις.

Δεν σκόπευα καν να αρχίσουμε τη συζήτηση ξανά, την έχω βαρεθεί περισσότερο από σένα. Ο ParisC είπε κάτι που δεν ισχύει (και που επαναλαμβάνεις και εσύ) και είπα να κάνω μια διόρθωση, αλλά μια που προφανώς ενοχλώ δεν θα την ξανακάνω. Αν νομίζεις ότι πρέπει να τη διαγράψεις και αυτή, καν'το, δε με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ να μην αρχίσουμε ξανά την ίδια συζήτηση, δεν ωφελεί. Αν θέλει να τρέχει Mac OS, ας πάρει Macbook. Αν θέλει να τρέχει Windows, ας πάρει ένα άλλο μηχάνημα. Υπάρχουν παρα πολλές και πολύ αξιόλογες και ποιοτικές προτάσεις.

 

Δηλαδή, η λύση Apple δεν μπορεί να αναφερθεί στο νήμα αυτό; Δεν είναι laptop το MacBook; Νομίζω ότι η παρέμβαση του Stereo δεν είναι αντίθετη με τους κανόνες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, η λύση Apple δεν μπορεί να αναφερθεί στο νήμα αυτό; Δεν είναι laptop το MacBook;
Ακριβώς επειδή είναι laptop, υπάρχουν πάρα πολλά posts στο παρόν topic που το αναφέρουν/προτείνουν. Ούτε αφαιρέθηκαν, ούτε έγινε παρατήρηση, ούτε τίποτα.

Νομίζω ότι η παρέμβαση του Stereo δεν είναι αντίθετη με τους κανόνες...
Η παρέμβαση που λες αναφέρεται στο αν ένα Macbook είναι καλό μηχάνημα για να τρέχει Windows κατά κύριο λόγο. Είναι συζήτηση που την έχουμε ξανακάνει και δεν αφορά το παρόν topic.

 

Και για να μην παρεξηγούμαστε, κανείς δεν απαγόρευσε σε κανέναν να προτείνει το Α ή Β μηχάνημα. Όταν το κάνετε όμως να είσαστε σαφείς και πολύ προσεκτικοί ειδικά όταν προτείνετε σε κάποιον να αγοράσει ένα μηχάνημα που είναι σχεδιασμένο για να δουλεύει με ένα λειτουργικό, διαφορετικό από αυτό που χρησιμοποιεί ο ενδιαφερόμενος. Να μην θεωρείτε δεδομένο ότι εκείνος θα έχει τη διάθεση ή/και τον χρόνο να ασχοληθεί. Ούτε να θεωρείτε δεδομένο ότι είναι διατεθειμένος να κάνει τις παραχωρήσεις που ενδεχομένως να χρειαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή είναι laptop, υπάρχουν πάρα πολλά posts στο παρόν topic που το αναφέρουν/προτείνουν. Ούτε αφαιρέθηκαν, ούτε έγινε παρατήρηση, ούτε τίποτα.

Η παρέμβαση που λες αναφέρεται στο αν ένα Macbook είναι καλό μηχάνημα για να τρέχει Windows κατά κύριο λόγο. Είναι συζήτηση που την έχουμε ξανακάνει και δεν αφορά το παρόν topic.

 

Και για να μην παρεξηγούμαστε, κανείς δεν απαγόρευσε σε κανέναν να προτείνει το Α ή Β μηχάνημα. Όταν το κάνετε όμως να είσαστε σαφείς και πολύ προσεκτικοί ειδικά όταν προτείνετε σε κάποιον να αγοράσει ένα μηχάνημα που είναι σχεδιασμένο για να δουλεύει με ένα λειτουργικό, διαφορετικό από αυτό που χρησιμοποιεί ο ενδιαφερόμενος. Να μην θεωρείτε δεδομένο ότι εκείνος θα έχει τη διάθεση ή/και τον χρόνο να ασχοληθεί. Ούτε να θεωρείτε δεδομένο ότι είναι διατεθειμένος να κάνει τις παραχωρήσεις που ενδεχομένως να χρειαστούν.

 

Νομίζω ότι δεν απευθυνόμαστε σε ανήλικους αγοραστές, ούτε σε ανθρώπους αδαείς... μήπως είναι υπερβολικές οι αντιδράσεις αυτές;;;

 

Εν πάσει περιπτώσει, το ζήτημα δεν είναι το λειτουργικό αλλά το laptop και στην προκειμένη περίπτωση, έτσι όπως το τοποθετείς, όταν κάποιος σου προτείνει το MacBook Pro, το τελευταίο που μπορεί να σου συμβεί είναι να πέσεις στην παγίδα να το αγοράσεις;;;

 

Τέλος, το laptop αυτό προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όλους τους χρήστες, με την ιδιαιτερότητα που επισήμαναν οι συμforumίτες mcde & Stereo!!! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που προσπάθησα να πω όλες τις φορές είναι ό,τι, απ'όσα έχω δει από προσωπική εμπειρία και από πρώτο χέρι στο δικό μου μηχάνημα (αλλά και από όσα έχω διαβάσει στο net), τα μηχανήματα της Apple τρέχουν τα windows μια χαρά. Και ότι οι μόνες παραχωρήσεις που πρέπει να κάνει κάποιος αφορούν στη μία ώρα που θα περάσει για την εγκατάσταση των windows (και μετά αν θέλει κιόλας δεν ξαναβλέπει το Χ ποτέ), στο ότι θα έχει ενα κουμπί στο trackpad (αλλά θα μπορεί να κάνει δεξί click με τρόπο που εμένα μου φαίνεται καλύτερος) και στο ότι το πληκτρολόγιο έχει 2-3 διαφορετικά κουμπιά. ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ. Και μιλάω πάντα για Windows, ελάχιστες φορές έχω αναφερθεί στο Χ ασχέτως του τι πιστεύω για το λειτουργικό αυτό. Όλες τις φορές μιλάω για ένα μηχάνημα με προδιαγραφές όπως όλων των άλλων και για το πως τρέχει windows! Δηλαδή τι το διαφορετικό κάνω από όλους τους υπόλοιπους; Όταν κάποιος λέει κάτι για έναν acer ή έναν sony και κάποιος άλλος του απαντά 'κοίτα, αυτό που λες γίνεται έτσι' ή 'καλύτερα να κάνεις αυτό', γιατί τότε δεν έχεις πρόβλημα;

 

Άσε που ακόμα και έτσι έχω κάνει ελάχιστα post σχετικά με το θέμα, λίγο πάνω από 30 μέσα σε 10 μήνες σε σύνολο 1500 που έχουν περάσει από το thread αυτό. Τόσο τραγικό είναι;

 

Και στο κάτω κάτω της γραφής, το δουλεύω κάθε μέρα _και σε windows_, έχω σχεδιάσει 2 sites και έχω προγραμματίσει ένα ολόκληρο μεγάλο project για το Δημόσιο (σε java/eclipse/oracle) σε αυτό, τα ειδικά προγράμματα που χρειάζομαι ως μηχανικός τα τρέχω μια χαρά στα windows χωρίς κανένα πρόβλημα, αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχει uptime 21 συνεχών ημερών και ένα σωρό άλλα. Θέλω με αυτά να πω ότι το έχω δουλέψει και ξέρω τι κάνει και τι δεν κάνει. Εσείς το έχετε δουλέψει τόσο και λέτε ότι δεν κάνει για windows ή για αρχιτέκτονες αλλά μόνο για γραφίστες;

 

Τέλος πάντων, ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν τι να αγοράσει ούτε βγάζω λεφτά από την Apple. Και ζητώ συγγνώμη από όσους κούρασα ή έκανα να βαρεθούν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν απευθυνόμαστε σε ανήλικους αγοραστές, ούτε σε ανθρώπους αδαείς... μήπως είναι υπερβολικές οι αντιδράσεις αυτές;;;
Αυτό που δεν θέλω να γίνεται είναι να μην αναφέρονται κάποια πράγματα όπως ακριβώς είναι.

Εν πάσει περιπτώσει, το ζήτημα δεν είναι το λειτουργικό αλλά το laptop και στην προκειμένη περίπτωση, έτσι όπως το τοποθετείς, όταν κάποιος σου προτείνει το MacBook Pro, το τελευταίο που μπορεί να σου συμβεί είναι να πέσεις στην παγίδα να το αγοράσεις;;;
Σε αυτό απάντησα στο πρηγούμενο post.

Εγώ το μόνο που προσπάθησα να πω όλες τις φορές είναι ό,τι, απ'όσα έχω δει από προσωπική εμπειρία και από πρώτο χέρι στο δικό μου μηχάνημα (αλλά και από όσα έχω διαβάσει στο net), τα μηχανήματα της Apple τρέχουν τα windows μια χαρά. Και ότι οι μόνες παραχωρήσεις που πρέπει να κάνει κάποιος αφορούν στη μία ώρα που θα περάσει για την εγκατάσταση των windows (και μετά αν θέλει κιόλας δεν ξαναβλέπει το Χ ποτέ), στο ότι θα έχει ενα κουμπί στο trackpad (αλλά θα μπορεί να κάνει δεξί click με τρόπο που εμένα μου φαίνεται καλύτερος) και στο ότι το πληκτρολόγιο έχει 2-3 διαφορετικά κουμπιά. ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ.
Αυτή η παραχώρηση που σε εσένα φαίνεται τόσο μικρή (όπως και η έλλειψη πλήκτρου delete) για άλλους είναι συνήθεια πάρα πολλών χρόνων και γι'αυτό επιμένω ότι πρέπει να αναφέρεται. Από εκεί και πέρα έγραψα και πριν ότι ο καθένας μπορεί να προτείνει ότι νομίζει.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η παραχώρηση που σε εσένα φαίνεται τόσο μικρή (όπως και η έλλειψη πλήκτρου delete) για άλλους είναι συνήθεια πάρα πολλών χρόνων και γι'αυτό επιμένω ότι πρέπει να αναφέρεται. Από εκεί και πέρα έγραψα και πριν ότι ο καθένας μπορεί να προτείνει ότι νομίζει.

Εντάξει λοιπόν, εγώ θα αναφέρω στο εξής τις μικροδιαφορές που υπάρχουν.

Εσύ όμως δεν μου απάντησες. Το έχεις δουλέψει υπό κανονικές συνθήκες ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν κάνει για windows;

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν, εγώ θα αναφέρω στο εξής τις μικροδιαφορές που υπάρχουν.

Εσύ όμως δεν μου απάντησες. Το έχεις δουλέψει υπό κανονικές συνθήκες ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν κάνει για windows;

Σου είπα ότι το μόνο που θέλω είναι να αναφέρονται αυτές οι διαφορές που -καλώς ή κακώς- είναι θεμελιώδεις, τίποτα άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα ότι το μόνο που θέλω είναι να αναφέρονται αυτές οι διαφορές που -καλώς ή κακώς- είναι θεμελιώδεις, τίποτα άλλο.

Το ότι δεν μου απαντάς με κάνει να πιστεύω ότι όντως δεν έχεις δουλέψει μαζί τους οπότε η γνώμη σου βασίζεται καθαρά σε εικασίες ή προκατάληψη.

Παρ'όλα αυτά έχεις δίκιο και στο ότι αυτές οι μικροδιαφορές είναι πολύ πιθανόν να είναι σημαντικές για κάποιους (ίσως όχι και θεμελιώδεις αλλά δεν έχει σημασία αυτό) και για το λόγο αυτόν πρέπει να αναφέρονται. Οπότε και γω θα τις αναφέρω και τέλειωσε το ζήτημα μια και καλή._

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν μου απαντάς με κάνει να πιστεύω ότι όντως δεν έχεις δουλέψει μαζί τους οπότε η γνώμη σου βασίζεται καθαρά σε εικασίες ή προκατάληψη.
Το ότι δεν έχει δεξί κλικ και πλήκτρο delete δεν είναι ούτε εικασία ούτε προκατάληψη. Είναι γεγονός, όπως γεγονός είναι ότι το μηχάνημα έχει και άλλες ελλείψεις που δεν αναφέρονται. Όπως ότι δεν έχει pcmcia (ναι έχει express card slot για την οποία το διαθέσιμο hardware είναι ανύπαρκτο) και ότι το dvdrw γράφει σε ταχύτητα 4x, τα οποία δεν είδα ποτέ να αναφέρεις (αναφέρθηκαν μόνο στο topic για την Apple). Αντίθετα θεωρείς δεδομένο ότι ο υποψήφιος αγοραστής του θα είναι διατεθειμένος να αλλάξει συνήθειες χρόνων και ότι δεν τον ενδιαφέρει κανένα από αυτά τα δύο μειονεκτήματα απλά και μόνο για να πάρει ένα μηχάνημα που στην τελική είναι αμφισβητίσιμο τι παραπάνω προσφέρει. Έγραψα και πριν ότι στην αγορά υπάρχουν πολύ καλές και ποιοτικές προτάσεις. Δεν έγραψα ποτέ ότι το Macbook είναι κακό/αργό/άθλιο ή οτιδήποτε τέτοιο. Αυτό που λέω τόση ώρα είναι ότι δεν πρέπει να ωραιοποιούνται καταστάσεις και να παρουσιάζονται πράγματα όπως δεν είναι. Δεν χρειάζεται να βγάλει κανείς το συμπέρασμα ότι το Macbook είναι το μηχάνημα με την εξωγήινη τεχνολογία, πολύ καλύτερο από οτιδήποτε άλλο. Συγνώμη κιόλας αλλά τίποτα τέτοιο δεν ισχύει, τα μηχανήματα της Apple κατασκευάζονται από τρίτους όπως και των περισσότερων άλλων κατασκευαστών (Asus και Quanta συγκεκριμένα). Επίσης να θυμήσω και κάτι άλλο για το bootcamp για να μην ξεχνιόματε. Το οποίο καλό, χρυσό, είναι μια πάρα πολύ καλή κίνηση της Apple και θα λύσει τα χέρια σε πολλούς, αλλά ακόμα είναι σε beta και προσωπικά τουλάχιστον (όσο υποκειμενικό και αν είναι αυτό) δεν χρησιμοποιώ τίποτα μη final, όταν πρόκειται για δουλειά. Και όλα αυτά τα λέω εγώ ο κακός, ο στραβός και ο ανάποδος που έχει περάσει αρκετά χρόνια από Macintosh, από Unixoid μηχανήματα, από Windows, από ότι θες. Πλήρως υποκειμενικά, end of story.
Link to comment
Share on other sites

Edit: Τo αρχικό μου post σβήστηκε από μένα. Ένα κενό post για ένα κενό thread.

 

...και οι τελευταίες φωνές αλήθειας ενάντια στο κατεστημένο εξορίστικαν στο πυρ το εξώτερον... και η μπούρδα βασίλεψε στο βασίλειο της ψαροκοστούλας...

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η ψαροκοστουλα? υπαρκτο προσωπο??

Δεν ξέρω αλλά μερικοί αρχίζουν να αναθεωρούν τις απόψεις τους :)

Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνουμε από τις φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο internet (ένα από τα posts εδώ), ένας από αυτούς που δεν νομίζουν ότι τα macs δεν κάνουν για windows είναι η Microsoft η ίδια.
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνουμε από τις φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο internet (ένα από τα posts εδώ), ένας από αυτούς που δεν νομίζουν ότι τα macs δεν κάνουν για windows είναι η Microsoft η ίδια.

 

Αφού δεν έχει πλήκτρο delete... πως τα κατάφεραν?

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι πάλι ψάχνουν το πλήκτρο delete και άλλοι το δεξί klik...

H Microsof πάντως την βρήκε την άκρη και παρουσίασε τα Vista σε MacBook Pro της Apple...

 

Απίστευτο?

 

Μετά από αυτά που διάβασα σε προηγούμενα ποστ είμουν σίγουρος πως τα Windows τρέχουν σε Mac μόνο με ταρζανιές :lol:

 

Μάλλον κάποιοι εδώ μέσα γνωρίζουν περισσότερα και από την Microsoft και από την Apple... :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τα Mac τρέχουν Windows μόνο με ταρζανιές... μένω άναυδος... δεν είδα τον Ταρζάν στην παρουσίαση :lol:

 

Άσε το άλλο... τα Mac έχουν την δυνατότητα να τρέξουν Windows αλλά εάν θέλει κάποιος να τρέχει Windows πρέπει να πάρει Sony,Acer,Fujitsu,IBM ktlp αλλά όχι Mac!!! Αφού δεν έχει δεξί κλικ (χαχαχα)... απορώ γιατί η Microsoft επέλεξε ένα τόσο ακατάλληλο laptop για την παρουσίαση του νέου της λειτουργικού...

 

(Κάποια :bear: :polarbear: :cat: :elephant: δεν με πίστευαν... βλ. Λεβέντης):p

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάποιοι εδώ μέσα γνωρίζουν περισσότερα και από την Microsoft και από την Apple... :lol: :lol: :lol:
Κι εγώ θα μπορούσα να πω ότι άλλοι πάλι θεωρούν ότι με ένα macbook είναι έτη φωτός μπροστά από τους υπολοιπους. Προφανώς όμως δεν έχει νόημα να γράφουμε με ειρωνείες, όπως άλλωστε δεν έχει γίνει ποτέ στο computing και δεν θα το κάνουμε τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τα Mac τρέχουν Windows μόνο με ταρζανιές... μένω άναυδος... δεν είδα τον Ταρζάν στην παρουσίαση :lol:

 

Άσε το άλλο... τα Mac έχουν την δυνατότητα να τρέξουν Windows αλλά εάν θέλει κάποιος να τρέχει Windows πρέπει να πάρει Sony,Acer,Fujitsu,IBM ktlp αλλά όχι Mac!!! Αφού δεν έχει δεξί κλικ (χαχαχα)... απορώ γιατί η Microsoft επέλεξε ένα τόσο ακατάλληλο laptop για την παρουσίαση του νέου της λειτουργικού...

 

(Κάποια :bear: :polarbear: :cat: :elephant: δεν με πίστευαν... βλ. Λεβέντης):p

Ξέρεις κάτι; Κανείς μπορεί να νομίζει ότι θέλει και να απαντάει όπως θέλει χωρίς να έχει πει τίποτα ουσιαστικό. Για τρισχιλιοστή φορά, κανείς εδώ μέσα δεν είπε ότι ένα macbook είναι κακό/αργό/άθλιο μηχάνημα. Ούτε έγινε το topic, χώρος "θαψίματος των macbook" όπως -κακώς- πιστεύεις. Απλά επισημάνθηκαν 2-3 πράγματα, τα οποία καλώς ή κακώς ισχύουν. Δυστυχώς, μερικοί αντέδρασαν με έναν τρόπο σαν να θίχτηκαν προσωπικά ή σαν να ειπώθηκε κάτι τόσο αδιανόητα απίθανο. Για όλα τα μηχανήματα, παρουσιάζονται και τα θετικά και τα αρνητικά που έχουν. Τώρα αν θεωρείς ότι επειδή μιλάμε για macbook δεν πρέπει να αναφέρεται τίποτα αρνητικό, λυπάμαι αλλά κάνεις ένα τεράστιο λάθος. Εδώ είμαστε για να συζηταμέ για όλες τις πλευρές μιας αγοράς και ενός μηχανήματος. Κάθε μηχανήματος. Κανένα μηχάνημα ή κατασκευαστής δεν πρόκειται να έχει ειδική μεταχείριση. Εδώ μέσα δεν προωθείται/υποστηρίζεται κανένα μηχάνημα/κατασκευαστής με οπαδική λογική. Ο καθένας λέει την άποψη του όσο πιο αντικειμενικά μπορεί. Τα υπόλοιπα δεν έχουν θέση εδώ.

 

Τέλος για να απαντήσω για το θέμα της παρουσίασης των Vista, η Μicrosoft, εδώ και δεκαετίες προσπαθεί (και καταφέρνει) με κάθε τρόπο να πάρει χρήστες από το MacOS. Θα είχε πρόβλημα να παρουσιάσει τα Vista σε ένα Macbook; Όχι βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν έχει κανένα νόημα. Το θέμα δεν είναι το αν θα είχε πρόβλημα να παρουσιάσει τα vista σε ένα macbook, το θέμα είναι ότι διάλεξε να το κάνει σε ένα macbook. Αλλά άστο αυτό, μπορείς να μου εξηγήσεις ΠΩΣ θα πάρει χρήστες από το MacOS με αυτόν τον τρόπο;

 

Επίσης, αφού είσαι τόσο αντικειμενικός μπορείς να μου πεις γιατί δεν έχεις αφήσει ΚΑΝΕΝΑ ποστ στο κυρίως thread για του φορητούς (αλλά κανένα) που να εξηγεί ότι τα mac τρέχουν windows μια χαρά; Ενώ τόσα άλλα posts που λένε ότι τα mac κάνουν μόνο για γραφίστες, ποστς δηλαδή τελείως εκτός πραγματικότητας, μένουν;

 

Τέλος ακόμα περιμένω απάντηση στην ερώτησή μου αν έχεις δουλέψει windows σε macintel. Μη μου πεις για την εμπειρία που έχεις γενικά, γιατί δε μου λέει απολύτως τίποτα. Η ερώτησή μου ήταν και είναι πάρα πολύ απλή και συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος για να απαντήσω για το θέμα της παρουσίασης των Vista, η Μicrosoft, εδώ και δεκαετίες προσπαθεί (και καταφέρνει) με κάθε τρόπο να πάρει χρήστες από το MacOS.

:lol:

 

Μπορώ να έχω ένα reference/πηγή για το πόσους χρήστες παίρνει η Microsoft από την Apple (MacOs)?

 

Υ.Γ Προτείνω το post να μεταφερθεί στην κατηγορία Χιούμορ... :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...