Jump to content

Πως θα ανοίξω μια επιχείρηση;


PrinceLights
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδη απο οτι καταλαβα να την ψαξω καλυτερα...?αφου θα κανω συμφωνια καθαρη και καινουργια τι να φοβηθω?τα χρωστουμενα θα ειναι δικα του ,οχι δικα μ...:p

 

συμμετοχη στα κερδη ,συμμετοχη και στα χρεη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στα χρεη απο δω και περα ομως,οχι για τα δικα του τα προηγουμενα...ετσι δεν ειναι?:p

 

Μονο αν ειναι εταιρια που δεν θα εχει σχεση με την προηγουμενη με τα χρεη.Ρωτα δικηγορο για να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δυστηχώς ή μαλλον ευτηχώς εγκαταλειπεται αυτη η ιδεα με την συνεργασια...ο λογος?ρωτησα καποιον δικο μου λογιστη και μου ειπε ότι μπορει να υπαρχει ολο και καποιο κρυφο χρεος και μετα δεν θα ξερεις που να πρωτοκρυφτεις!!!:confused:οποτε λεω οπου φυγει-φυγει,γιατι ειμαι και καινουργιος στο χωρο και δεν θελω να μπλεξω...λεω εν-κατακλειδη να ανοιξω κατι δικο μου,κατι να μου δινει ο οαεδ σαν βοηθημα-επιδοτηση και να βαλω και εγω ενα ποσο..δεν εχω βεβαια την πολυτελεια να βαλω και παρα πολλα λεφτα...πιστευω ομως με τα λιγα τα δικα μου και με μια μικρη βοηθεια-επιδοτηση απο τον οαεδ,να ανοιξω ενα μαγαζακι για να βγαζω κατι..,ενα καλο μεροκαματο...το θεμα ειναι τι ν'ανοιξω?τι μπορω ν'ανοιξω?(σκεφτομαι κατι αποκλειστικα,να πουλαω μπλουζες-πουκαμισα(ισως και παιδικα?)ή να πουλαω διαφορα φαγώσιμα οπως τυροπιτακια,κουλουρακια,σπανακοπιτακια,και αλλα τετοια...βαζω και καφε μεσα και ειμαι πρωτος...σωστος? ή διαφορα ειδη ηλεκτρονικων ειδών,οπως κινητα-στικακια-καμεριτσες και τετοια κολπα....οχι francise ομως...ακουω σκεψεις και προτασεις...ευχαριστώ....:)
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου έκανες καλά που δεν προχχώρησες από την στιγμή που δεν υπήρχε πλήρης διαφάνεια...
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά κερδοφόρα επιχείρηση (αν δουλευτεί σωστά φυσικά) είναι ο παιδότοπος. Όχι καμια προχειρότητα όμως. Ένας θείος μου άνοιξε έναν με ένα συνέταιρο όμως και έγινε χαμός! Μέτα από δύο χρόνια ακόμη ένα μεγαλύτερο με 250000€ αρχ. κεφάλαιο ο οποίος πηγαίνει ακόμη καλύτερα. Το θέμα είναι ότι ανοίξεις να το λειτουργήσεις σωστά...

 

Οταν ο γονιός πάει στον παιδότοπο,πληρώνει μόνο τους καφέδες κλπ ή και μια χρέωση για το παιδί του;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
για να ανοιξω ενα μαγαζι-franchise-γερμανος τι χρειαζεται?και για ενα ιντερνετ καφε?και για μεσητικο γραφειο?ποιο απο τα τρια θα μου αποφερει περισσοτερα κερδη?καμμια επιδοτηση δικαιουμαι για κανενα απο τα τρια?γνωριζει κανενας?:wacko:
Link to comment
Share on other sites

για να ανοιξω ενα μαγαζι-franchise-γερμανος τι χρειαζεται?και για ενα ιντερνετ καφε?και για μεσητικο γραφειο?ποιο απο τα τρια θα μου αποφερει περισσοτερα κερδη?καμμια επιδοτηση δικαιουμαι για κανενα απο τα τρια?γνωριζει κανενας?:wacko:

Για τον Γερμανό δες εδώ

Για το μεσιτικό θες μια γνώση της περιοχής και των ακινήτων της.

Για το Internet cafe, θες πιτσιρικαρία/νεολαία/αλλοδαπούς κοντά...

Link to comment
Share on other sites

καμμια επιδοτηση παιζει για ιντερνετ καφε?για δημιουργια καφε-μπουγατσα-μπαλα εχει τιποτα?τι απο τα δυο συμφερει?συμειωτεον οτι ο χορος εχει βρεθει,ειναι κοντα σε σχολειο δημοτικο και εχει και πολλα φροντηστηρια διπλα....τι λετε?ποιο απο τα δυο?δεν ειναι κεντρο ομως το μονο αρνητικο ισως...αλλα εχει χαμηλο νικι...
Link to comment
Share on other sites

Τα καλύτερα σημεία για Internet Cafe είναι κοντά σε σχολεία (γυμνάσια/λυκεία) και σε στάσεις λεωφορείων. Κοιτάξε όμως να βρεις μια περιοχή που να μην υπάρχουν άλλα Internet Cafe ώστε να έχεις όλη τη γειτονιά πελάτες. ;)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Βρήκα αυτό το thread τυχαία γιατί ψάχνω για να ανοίξω ένα franchise κατάστημα σε μια επαρχιακή πόλη. Σκεφτόμουν το you.gr. Γνωρίζει κανείς τι τζίρους κάνει αυτό το μαγαζί σε πόλεις όπως π.χ. η Λιβαδειά και πώς δουλεύει; Αξίζει να ασχοληθεί κανείς σήμερα με είδη και υπηρεσίες πληροφορικής;

 

ΥΓ. Δε σκέφτομαι να ανοίξω ακόμα ένα you.gr σε μια μικρή πόλη αλλά κάπου που να μην υπαρχει και να έχει ζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Βρήκα αυτό το thread τυχαία γιατί ψάχνω για να ανοίξω ένα franchise κατάστημα σε μια επαρχιακή πόλη. Σκεφτόμουν το you.gr. Γνωρίζει κανείς τι τζίρους κάνει αυτό το μαγαζί σε πόλεις όπως π.χ. η Λιβαδειά και πώς δουλεύει; Αξίζει να ασχοληθεί κανείς σήμερα με είδη και υπηρεσίες πληροφορικής;

 

ΥΓ. Δε σκέφτομαι να ανοίξω ακόμα ένα you.gr σε μια μικρή πόλη αλλά κάπου που να μην υπαρχει και να έχει ζήτηση.

Συγγνώμη που απαντάω γιατί δεν έχω επίσημα στοιχεία για αυτό που θα πω, αλλά οι φήμες στην αγορά λένε πως τα you.gr δεν πάνε καλά. Πριν λίγο καιρό ακουγόταν και πως θα κλείσουνε.

Δε νομίζω πως πρέπει να επενδύσει κανείς σε κάτι τόσο επίφοβο.

Αλλά σε ένα site όπως το myphone δε θα βρεις τις πληροφορίες που ψάχνεις. Στοιχεία τέτοια που ζητάς (τζίρους, κέρδη κτλ) θα βρεις αν απευθυνθείς στους ίδιους και τους πεις ότι σε ενδιαφέρει το franchise.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα που ρώτησα όμως. Από κάπου πρέπει να αρχίσω. Αμα είναι να κλείσουν τα You.gr να μην κάνω καν τον κόπο να ρωτήσω την Infoquest.
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, σου είπα τι "ακούγεται".

Οι φήμες πολλές φορές είναι ψεύτικες. Βέβαια, η αλήθεια είναι πως το you.gr δεν πήγε όπως περιμένανε όλοι να πάει. Πιστεύω πως η Infoquest είχε τεράστιες προσδοκίες πάντως, ιδιαίτερα από το διαδικτυακό κομμάτι του you.gr

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορούμε να μάθουμε αν αυτές οι φήμες είναι αληθινές; Μια μικρή έρευνα που έκανα μέσω google δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα όσο αφορά τα οικονομικά αποτελέσματα του you.gr.

 

Τέλος πάντων όμως. Η ουσία είναι ότι επιθυμώ να δραστηριοποιηθώ επαγγελματικά σε μια επαρχιακή πόλη για να φύγω από την Αθήνα. Να επαναπατριστώ. Θα προτιμούσα να βρω κάτι να κάνω είτε στα Τρίκαλα και γενικά στη Θεσσαλία είτε στη Λαμία. Δεν έχω ιδέα ακόμη πώς θα μπορούσε κάποιος να κάνει μια μικρή επιχείρηση εκεί και κατά πόσο θα δούλευε τώρα μέσα σε αυτή την οικονομική κρίση που περνάει όλη η χώρα.

 

Δεν θεωρώ ότι το ανοίξει κάποιος ένα μαγαζί όπως το you.gr ό,τι καλύτερο αλλά από κάπου πρέπει κάποιος να πιαστεί για να ξεκινήσει να το ψάχνει. Σήμερα μάλιστα που μπορείς να έχεις ένα διαδικτυακό τόπο όπου μπορείς να πουλάς ό,τι θέλεις το κόστος ενός καταστήματος μπορεί να πέσει πάρα πολύ μιας και δεν χρειάζεσαι να έχεις όλο το εμπόρευμα εκεί και φυσικά δεν είναι απαραίτητο να το έχεις σε μεγάλη πόλη. Και ένα παράδειγμα είναι το getitnow.gr όπου ένα τέτοιο κατάστημα άνοιξε κυριολεκτικά δίπλα από το πατρικό μου!

Edited by leas
Link to comment
Share on other sites

Να συμβουλευτείς λογιστή ή γραφείο που αναλαμβάνει στήσιμο επιχειρήσεων.Αυτός θα μπορέσει να σου υπολογίσει αν κάτι είναι επισφαλές ,περί κόστους,να συμφέρει κλπ και "τις φήμες" αν ισχύουν.Μόνο σου δεν θα καταφέρεις τίποτε όταν δεν έχεις γνώσεις και διασυνδέσεις με "το σύστημα" επιχειρηματικότητα στην Ελλάδα ...
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ ότι το ανοίξει κάποιος ένα μαγαζί όπως το you.gr ό,τι καλύτερο αλλά από κάπου πρέπει κάποιος να πιαστεί για να ξεκινήσει να το ψάχνει. Σήμερα μάλιστα που μπορείς να έχεις ένα διαδικτυακό τόπο όπου μπορείς να πουλάς ό,τι θέλεις το κόστος ενός καταστήματος μπορεί να πέσει πάρα πολύ μιας και δεν χρειάζεσαι να έχεις όλο το εμπόρευμα εκεί και φυσικά δεν είναι απαραίτητο να το έχεις σε μεγάλη πόλη. Και ένα παράδειγμα είναι το getitnow.gr όπου ένα τέτοιο κατάστημα άνοιξε κυριολεκτικά δίπλα από το πατρικό μου!

 

To επίφοβο του θέματος στα online καταστήματα είναι πως πλέον υπάρχουν τόσα πολλά ακόμα και στην Ελλάδα (η οποία έχει μια αγοραστική δύναμη με πτωτικές τάσεις) που χωρίς δυνατή διαφήμιση και brand name δε θα καταφέρει κανείς πολλά.

 

To franchise σου εξασφαλίζει τα παραπάνω (όνομα, διαφήμιση) και πολλά άλλα (π.χ. εκπαίδευση προσωπικού σου και δική σου, ταμπέλες, δωρεάν πρόσβαση σε νέες καινοτομίες της "μαμάς" εταιρείας κ.α.)

 

Προσωπικά, αν αποφάσιζα να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο σίγουρα θα επέλεγα το franchise. Μπορεί να μην ήταν τα τεράστια τα κέρδη που θα είχα σε μια (ιδεατή) προσωπική επιχείρηση με καλή και συχνή πελατεία, αλλά τουλάχιστον θα είχα λιγότερα έξοδα για διαφήμιση και χτίσιμο ονόματος καταστήματος.

 

Δε νομίζω πως η οικονομική κατάσταση "σηκώνει" νέα μαγαζία - τα ήδη υπάρχοντα μετα βίας τα βγάζουν πέρα και ακόμα και αυτά κάνουν τεράστιες περικοπές στα έξοδά τους - αλλά ένα νέο online shop θα ήταν η μόνη βιώσιμη επιχειρηματική λύση αυτή τη στιγμή, αρκεί να επιλέξεις το σωστό brand name και ΚΥΡΙΩΣ το σωστό είδος για να ασχοληθείς.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι αν η παρούσα οικονομική κατάσταση σηκώνει νέα μαγαζιά αλλά αν μπορεί να δουλέψει ένα μαγαζί σε μια επαρχιακή πόλη όπως η Λαμία προσφέροντας κάτι που θα το διαφοροποιήσει από τα υπόλοιπα μαγαζιά.

 

Το Franchise ενός online shop είναι καλή λύση αλλά έχω ακούσει ότι γίνονται πάρα πολλές απατεωνιές από τη μεριά των εταιριών που δίνουν το franchise. Οπότε απαιτείται ιδιαίτερη προσοχή και να έχεις και ένα δικηγόρο που να γνωρίζει τα "κατατόπια".

Link to comment
Share on other sites

Oταν υπάρχει οικονομική κρίση το ρίσκο να μη πετύχει μια νέα οποιαδήποτε επιχείρηση αυξάνεται.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Αυξάνεται το ρίσκο. Ενας φίλος μου όμως έμεινε άνεργος για λίγους μήνες από καλή δουλειά με καλά λεφτά, η γυναίκα του δεν δουλεύει και έχει και δύο παιδιά. Βρήκε πρόσφατα μια δουλειά για ένα χρόνο με σύμβαση με πολύ λιγότερα λεφτά και αποφάσισαν με τη γυναίκα του να ανοίξουν μια μικρή επιχείρηση. Δεν είχαν άλλη επιλογή από το να ρισκάρουν.

 

Οπότε ακριβώς επειδή είμαστε σε εποχή οικονομικής κρίσης πρέπει να εξετάζουμε όλα τα ενδεχόμενα. Και το ρίσκο που θα πρέπει να αναλάβουμε όταν χρειαστεί και μείνουμε χωρίς δουλειά.

 

Το ερώτημά μου παραμένει. Τι παίζει σε επαρχιακές πόλεις στη Στερεά Ελλάδα και Θεσσαλία από μαγαζιά όσο αφορά υπηρεσίες κυρίως; Καταστήματα επισκευής Η/Υ, κατασκευές ιστοσελίδων. Ή καταστήματα online χωρίς εμπόρευμα ή με λιγοστό εμπόρευμα για να κρατήσουν τα έξοδα χαμηλά. Τι μπορεί να κάνει κάποιος στην επαρχία για να μπορεί να ζήσει με αξιοπρέπεια; Οχι να κάνει την τρελή περιουσία αλλά να μπορεί να ζήσει σχετικά καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μη το λες,ίδεες και απόψεις μπορείς να πάρεις από παντού.:)

 

Τώρα αν βέβαια βρήκες ειδικό φορουμ και βρήκες λύση,ευχαρίστως να μας πείς που (και με PM αν θεωρηθεί διαφήμιση)

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, αλλά δε βλέπω να ενδιαφέρεται να απαντήσει κανείς εδώ. Ακόμα ψάχνω για ιδέες και τι μπορεί να κάνει κάποιος και φυσικά πού θα βρω συμβουλές. Αν βρω κάτι σχετικό θα ενημερώσω. Βέβαια ο καθένας για τον εαυτό του. Αν κάποιος έχει μια καλή ιδέα που αν την υλοποιήσει μπορεί να του αποφέρει κάποια λεφτά δεν θα τη μοιραστεί με άλλους εννοείται. Και ειδικά στις μέρες μας που είναι δύσκολα τα πράγματα δύσκολα θα πάρεις συμβουλή και ιδέες από οποιονδήποτε. Edited by leas
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς όμως ότι ιδέες μπορεί να υπάρχουν σε πολλούς ανθρώπους ,αλλά η υλοποίηση τους αφορά χρηματοδότιση ,χρόνο,τόπο κλπ ατομικά θέματα, πράγμα που πολλοί δεν μπορούν να έχουν ,οπότε μένουν σαν σκέψεις μόνο.

 

Οπότε δεν είναι κακό να μοιράζεσαι κάποια πράγματα.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...