Jump to content

Πως θα ανοίξω μια επιχείρηση;


PrinceLights
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς είναι αλυσίδα το εμπόριο "δίνω και παίρνω"

Ο καθένας όμως είναι ατομικά υπεύθυνος για τα οικονομικά του και με ποιούς θα συναλλάσεται.

 

Η κατάσχεση δεν είναι πάντα λύση ,γιατί μπλέκεις δικαστικά και μπορεί να μην σου επιτρέψουν να πουλήσεις κάτι άμεσα να πάρεις τα χρήματα σου κλπ εξαιρέσεις.Εχει δικαιώματα και η άλλη "κακή" πλευρά όσο και να μας φαίνεται :X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς είναι αλυσίδα το εμπόριο "δίνω και παίρνω"

Ο καθένας όμως είναι ατομικά υπεύθυνος για τα οικονομικά του και με ποιούς θα συναλλάσεται.

 

Η κατάσχεση δεν είναι πάντα λύση ,γιατί μπλέκεις δικαστικά και μπορεί να μην σου επιτρέψουν να πουλήσεις κάτι άμεσα να πάρεις τα χρήματα σου κλπ εξαιρέσεις.Εχει δικαιώματα και η άλλη "κακή" πλευρά όσο και να μας φαίνεται :X

 

Ναι, αυτό το γνωρίζω. Για ένα διάστημα δεν έχεις το δικαίωμα να πουλήσεις από τα κατασχεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το θέμα πρέπει να αλλάξει από : "Πως θα ανοίξω μια επιχείρηση", σε "Πώς θα κλείσω μια επιχείρηση"....

Έτσι όπως πάμε....

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η οικονομική κατάσταση της Ελλάδος και της κοινωνίας ,αλλά γενικά και το σύστημα πως δουλεύει....

 

Εδώ και να θες να κλείσεις μια επιχείρηση και για απλούς λόγους,στην πράξη μέχρι να καθαρίσεις οριστικά μόνο με την εφορία, για 10ετία θα φαίνεσαι επιτηδευματίας:X

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας. ΤΙ αγοράζει ΤΩΡΑ ο κόσμος; Φθηνά προϊόντα; Ή φθηνά και δοκιμασμένα ΚΑΛΑ προϊόντα;

 

Για κάθε κατηγορία προϊόντων ανάλογα με την ποιότητα και την τιμά υπάρχει και το αντίστοιχο κομμάτι της πίτας των καταναλωτών.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Που σημαίνει τι; Ποιο κομμάτι της πίτας των καταναλωτών μας συμφέρει να προσπαθήσουμε να πάρουμε; Αυτό που έχει τη μεγαλύτερη ζήτηση θα μου πείτε. Και αυτό που έχει τη μεγάλη ζήτηση θα μας καλύψει ή θα μπαίνουμε και μέσα;
Link to comment
Share on other sites

Προιόντα με μεγάλη ζήτιση και προσιτή τιμή ,για να έχεις κέρδος θέλει πολυ μεγάλες πωλήσεις,πράγμα που μόνο μεγέθη εταιριών όπως είναι τα super market μπορουν να πετύχουν ,λόγω δικτύου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

 

Με αφορμη αυτο το θεμα θελω να ρωτησω και εγω να μου πειτε τη γνωμη σας για κατι που θελω να κανω. Μενω στην Αμερικη μονιμα και ερχομαι στην Ελλαδα (Λεσβο) διακοπες τα καλοκαιρια, εχω 5 χρονια σχεδον να ερθω αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια. Εχω σκεφτει σοβαρα να ανοιξω ενα παιντβαλλ γηπεδο στο νησι, μιας και δεν υπαρχει απ'οτι γνωριζω, μεσα στη πολη η λιγο εξω απο αυτη. Για να ειμαι ειλικρινης δε γνωριζω τιποτα για το αθλημα αλλα οπως βλεπω τα πραγματα με το φτωχο μου μυαλο ειναι κατι που θα πετυχει με σχετικα χαμηλο κοστος εναρξης τις επιχειρησης και ανοιχτο 3 μηνες το καλοκαιρι για αρχη. Τον εφοπλισμο τον βρισκω ανετα και σε καλες τιμες για να τον φερω Ελλαδα ειτε απο Αμερικη η Κινα, οικοπεδο λογικα βρισκω απο καποιον που εχει ανεκμεταλευτο χωρο και του δινω ενα χ ποσο καθε μηνα, η ασφαλεια δε ξερω ποσο θα κοστισει αλλα δε μπορει να ειναι και πολυ ακριβη. Το προστατευτικο διχτυ που βαζουν γυρο απο το γηπεδο για να μη προκαλεσει ζημια καμια αδεσποτη σφαιρα/paint ειναι λιγο ακριβο αλλα μονο αυτο. Μετα χρειαζομαι και μπουκαλες αερα για τα οπλα τα οποια και αυτα κοστιζουν λιγο ακριβα. Καμια portable τουαλετα/αποδυτηρια και διαφορα αντικειμενα για να μετατρεψω το χωρο σε war zone (παλiες ροδες κανα παλιο αυτοκινητο ξυλινα καταφυγια κτλ) Με λιγα λογια χρειαζομαι γυρο στις 20.000 ευρο για να ξεκινησω.Δε τα εχω υπολογισει με ακριβεια αλλα τοσο τα υπολογιζω.

 

Το παιντβαλλ φενεται πως ειναι σε ανοδο και οσα γηπεδα εχουν ανοιξει στην Ελλαδα φενεται οτι πανε αρκετα καλα, χρεωνοντας μαλιστα και ακριβες τιμες σε σχεση με την Αμερικη. Η Μυτιληνη ειναι το 3το μεγαλυτερο νησι και πιστευω οτι σηκωνει ενα γηπεδο παιντβαλλ και θα τραβησει το ενδιαφερον απο μικρα παιδια, φοιτητες που εχουν το μονο στεκι τις καφετεριες η κανα 5χ5 αλλα και τουριστες το καλοκαιρι. Πιστευω οτι αν τα κανω ολα σωστα και με καλη διαφημιση ειναι κατι που θα πετυχει. Αν οντως παρω την αποφαση να το ανοιξω θα ειναι something big στο νησι με διαφημιση στο ραδιοφωνο, διαφημιστηκα φυλλαδια σε καφετεριες, μπαρακια και σχολεια, προσφορες σε φοιτητες και δημοτικα που ερχονται για εκδρομη, τουρνουα με διαφορα δωρα στους νικητες (παπακια και σκουτερακια (με χορηγια), playstation, κινητα, χρηματικο ποσο κτλ)

 

Απο τη μια σκεφτομαι οτι ο κοσμος δεν εχει λεφτα και δε θα δωσει 20ευρο το ατομο να παιξει μια ωρα, απο τη στιγμη που με μια μπαλα παιζουν 20-30 παιδια και με 2-3 ευρο καθονται στις καφετεριες με τις ωρες. Απο την αλλη ομως ειναι κατι διαφορετικο απο το ποδοσφαιρο και το μπασκετ που εχουμε συνηθησει και οσο να ναι ειναι κατι cool κυριως για τις μικροτερες ηλικιες με ολα τα οπλα, τις σφαιρες, τον εξοπλισμο, τις αποστολες αλλα και τα δωρα. Αντι να καθονται στον υπολογιστη και στα videoclub, που πληρωνου, να παιζουν call of duty γιατι να μην ερθουν να παιξουν "πολεμο" με τους φιλους τους...

 

Εχω αυτη την ιδεα εδω και αρκετο καιρο και ακομα μου φενεται καλη σαν ιδεα. Τι γνωμη εχετε;

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

καλη ιδεα αν και θέλει προετοιμασια. Δες με τι ποσο θα ησουν ικανοποιημένος να εχεις ως κερδος την ημερα. Επισης πρεπι οπωσδηποτε να κανεις ερευνα αγορα στο νησι (πχ.ξενοδοχεια να το δεχονται αν μπορειτε να κανετε καποια συμφωνία). Το μερος ειναι σημαντικο ως προσβαση. Επισης δες την νομοθεσια στην Ελλαδα για το συγκεκριμενο ειδος και τι θα πληρωσεις για αδεια.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

, χρεωνοντας μαλιστα και ακριβες τιμες σε σχεση με την Αμερικη.

 

Απο τη μια σκεφτομαι οτι ο κοσμος δεν εχει λεφτα και δε θα δωσει 20ευρο το ατομο να παιξει μια ωρα, απο τη στιγμη που με μια μπαλα παιζουν 20-30 παιδια και με 2-3 ευρο καθονται στις καφετεριες με τις ωρες.

αυτα μας εφαγαν στην Ελλαδα ενω ολοι ξερουν τι χρειαζετε απο χρηματα κτλ ολοι θελετε να βγαλετε κερδος απο τον 1ο χρονο και μετα υπερκερδος...Ολα αυτα σε κατι που δεν εχει καν μεγαλα εξοδα.

οταν ο κοσμος αρχιζει και σκεφτετε το 20ε που στο paintball ειναι κανα 10ε ακομη για σφαιρες, λενε δεν παει καλα λογο κρισης!

anyway δεν νομιζω οτι ο καλυτερος καιρος για paintball ειναι με 30-40 βαθμους θερμοκρασια...

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Πουλαει καποιος ολη την επιχειρηση paintball στα Τρικαλα. Αν σε ενδιαφερει να σου στειλω τηλεφωνο. Edited by sakaflias
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

βρηκα καποιες τιμες online απο ελληνικα γηπεδα και χρεωνουν 20-25ευρο το τριωρο (οχι την ωρα οπως ειπα, λαθος μου) ΑΛΛΑ στο πακετο με τα 20-25 ευρο συμπεριλαμβανονται μονο 100-150 σφαιρες που δε φτανουν ουτε για μιας ωρας παιχνιδου. Δηλαδη απο τις σφραιρες βγαζουν τα λεφτα τους. Αν παιξεις 3 ωρες θα πληρωσεις δηλαδη 20 ευρο + αλλα 10 (100μπιλιεs=5ευρο x2). Αν θες να νοικιασεις και την ειδικη φορμα ειναι εχτρα. Υπαρχουν βεβαια και τα πιο οικονομικα πακετα να αγορασεις σφαιρες σε κουτα σαν ομαδα η να παιξεις ολη μερα, να γινεις member και να πληρωνεις με το μηνα η να φερεις τον δικο σου εξοπλισμο και σφαιρες (πολλα γηπεδα δεν αφηνουν λογω ασφαλειας) . Οπως και να χει ειναι ακριβοτερο απο το να πας για μπιλιαρδο η 5χ5 κτλ

 

Δεν εχω σκεφτει τις τιμες που θα χρεωνω γιατι δε το χω ψαξει. Ουτε ποσο θα μου κοστισει εμενα να αρχισω δε ξερω με σιγουρια και αν θα ερχετε και κανεις, τις καθημερινες ισως να μη συμφαιρει καν να ειμαι ανοιχτα και να δουλευω μονο σαββατοκυριακα και καθημερινες μονο με reservations οπως κανουν πολλα γηπεδα. Δεν προσπαθω να πλουτισω απο το παιντβαλλ αλλα να βγαζω ενα καλο χαρτζιλικι να περναω τις διακοπες και οχι να δουλευω στην Αμερικη για να μαζεψω να ερθω Ελλαδα:!:.

 

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν οντως το παιντβαλλ θα τραβηξει κοσμο και πως ακουγετε σαν ιδεα. Τα υπολοιπα τα σκεφτομαι μετα.

 

sakaflias ευχαριστω αλλα δεν ενδιαφερομαι. Αν κανω κατι θα το κανω στη Μυτιληνη. Αν θες ομως και ξερεις ποσο το πουλαει πες μου να παρω μια ιδεα.

Edited by HellasLover
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

@HellasLover

η ιδέα σου είναι καλή. εγώ θα σου πρότεινα το οικόπεδο να το αγοράσεις και να μην το νοικιάζεις κάθε μήνα. επίσης να έχεις στο μυαλό σου, στην περιοχή που θα το φτιάξεις να υπάρχουν και άλλα οικόπεδα (για προέκταση του γηπέδου κοκ-άλλες επιχειρήσεις). καλό θα είναι για να έχεις και έχτρα έσοδα ένα μέρος του οικοπέδου να το νοικιάσεις σε κάποιον με την προοπτική να το κάνει καφετέρια, ή να κάνεις εσύ την δικιά σου στον ίδιο χώρο. οπως είπε και ένα άλλο παιδί πιο πάνω, θα σε συμφέρει να έρθεις σε συμφωνία με άλλες επιχειρήσεις (ξενοδοχεία,εταιρίες που νοικιάζουν jetsky, εξορμήσεις σε βουνά κοκ)

 

για τον εξοπλισμό χώρο μπορείς να πας σε καμιά μάντρα χαλασμένων αυτοκινήτων και να δεις αν κάτι σου αρέσει. μετά απλά τα βάφεις όπως θες.

αν πάει καλά μετά μπορείς να κάνεις πίστα motocross ή πίστα cart κοκ.

Link to comment
Share on other sites

για καφετερια το ειχα σκεφτει αλλα δε θελω να ειναι κατι κτιστο για να μην εχω μπερδεματα με τη πολεοδομια και ουτε εχω τα χρηματα, χρονο και ενεργεια να τρεχω σε γραφεια και φασαριες. Ο πατερας τις κοπελας μου εφερε μια καντινα απο Αμερικη σε αλλο νησι για να πουλαει στη παραλια που δε χρησιμοποιει πλεον, ισως να φερω αυτη στη Μυτιληνη. Αν τα βρω με καποιον να νοικιασει τον εχτρα χωρο θα το κανω.

Η πιστα motocross μ'αρεσει σαν ιδεα, η πιστα cart ξεφευγει λιγο απ'αυτο που θελω να κανω extreme sports και καλα και γινεται περισσοτερο luna park..ασε που θελω και πολλα λεφτα να κανω τετοια πιστα και να αγορασω τα carts.

 

συμφωνια με αλλες επιχειρησεις θα κανω αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι τι γινεται το χειμωνα που φευγω Αμερικη και θα αρχισει να βρεχει. Το παιντβαλλ παιζετε και στη βροχη βεβαια αλλα με τα σχολεια και τα φροντιστηρια ποιος θα εχει χρονο να ερθει να παιξει; Και μετα ποιον θα εμπιστευτω εγω να βαλω στη θεση μου. Σκεφτηκα κατι που δε ξερω αν ειναι χαζη σαν ιδεα αλλα ο στρατος δε θα μπορουσε να εκμεταλευτει το χωρο;

 

Χαιρομαι παντος που παιρνω θετικες απαντησεις και απο δω. Ειχα ανοιξει παρομοιο θεμα στο φορουμ myaegean και αρεσε η ιδεα μου και στους φοιτητες.

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

ο χειμώνας είναι ένα πρόβλημα.

και φυσικά όπως λες και εσύ η εμπιστοσύνη είναι θαύμα στις μέρες μας,

ένα στο εκατομμύριο. το θέμα είναι το χειμώνα θα έχεις ασφάλεια?

να μην μπουν τα παιδιά ή μεθυσμένοι και το κάνουν στέκι το χειμώνα,

αυτό είναι σημαντικό πρόβλημα.

το καλύτερο θα ήταν εκεί κοντά να έχει κάποια κίνηση ώστε να ελέγχετε

η περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα και απο εμενα!

Θα ηθελα την βοηθεια σας...Ειμαι σε ενα αδιεξοδο.Πηγαινω 3η λυκειου και βλεπω πως ολα πηγαινουν απο το κακο στο χειροτερο...Δεν εχω αποφασισει ακομη τι θελω να κανω..Για την ακριβεια αυτο που λατρευω ειναι να διαβαζω βιβλια και να ασχολουμαι με οτι σχετιζεται με αυτα...Θα μου αρεσε να παω στην σχολη βιβλιοθηκονομιας γνωριζετε αν εχει επαγγελματικη αποκατασταση?Και ακομη αυτες οι σπουδες δεν θα με βοηθουσαν πολυ να ανοιξω ενα βιβλιοπωλειο?Τι χρειαζεται για να ανοιξω ενα βιβλιοπωλειο η να παρω franchise απο μεγαλα βιβλιοπωλεια?(Βλεπε Ιανος Ελευθερουδακης)

Υπαρχουν ακομη επιχωρηγησεις μεσω του ΟΑΕΔ για την νεανικη η την γυναικεια επιχειρηματικοτητα?

Η βοηθεια σας μου ειναι πολυτιμη και σας ευχαριστω εκ των πρωτερων...:!:

Link to comment
Share on other sites

Θελω να φτιαξω μια επιχειρηση προωθησης προιοντων στην Κυπρο και για να την διαφημισω χρειαζεται ή αφισοκολληση ή διανομη εντυπων,ομως ειδα στο ιντερνετ οτι αυτοι οι τροποι διαφημησεις απαγορευονται ή θα απαγορευτουν.

 

Ξερει καποιος τι ισχυει?

 

Επισης τι ισχυει για την πωληση εντυπων στον δρομο ή σε σπιτια?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος ποιά είναι η διαδικασία για την δημιουργία ηλεκτρονικού

καταστήματος που πρέπει δηλαδή να απευθυνθεί κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα βρίσκεις προμηθευτές και παίρνεις τιμές

Μετά φτιάχνεις business plan και βλέπεις αν θα ανοίξεις ή όχι

Μετά σε έναν δικηγόρο και έναν λογιστή για να κάνεις έναρξη επιχείρησης / επιτηδεύματος

Τέλος σε μια από τις πολλές εταιρείες ανάπτυξης ιστοσελίδων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γνωρίζει κάποιος τι περίπου κεφάλαιο χρειάζεται κάποιος για να ανοίξει κατάστημα παιδικών ρούχων (ή ρούχων ή υποδημάτων). Αναφέρομαι μόνο για την αγορά των ρούχων (όχι διαφήμιση, μισθωση χώρου, ασφάλειες, ανακαίνιση κλπ. Για αυτά έχω μια εικόνα)
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπέρα και από μένα!

είμαι νέος 19 χρονών,με πολλά όνειρα και ιδέες στην μίζερη αυτή εποχή!

θέλω να ανοίξω ένα cafe-bar στην Θεσσαλονίκη.Αλλά είμαι από το 0 πράγμα που είναι πολύ δύσκολο (παρόλα αυτά έχω την αισιοδοξία ότι άμα υπάρχει θέληση μπορώ να τα καταφέρω) και το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τίποτα πως να ξεκινήσω..κάποια άτομα μου είπαν να πάρω βιβλία που θα με μάθουν πως να αρχίσω μια επιχείρηση ουσιαστικά,όλο αυτόν τον καιρό ψάχνομαι στο ίντερνετ για να μάθω αν πρέπει να αγοράσω βιβλία,αν ναι ποια; και επίσης αν κατά την γνώμη σας αξίζει να προσπαθήσω για αυτό το θέμα,γιατί κατά την γνώμη μου δεν πάμε μπροστά αν δεν προσπαθήσουμε να κάνουμε το μέλλον μας καλύτερο.

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα!

είμαι νέος 19 χρονών,με πολλά όνειρα και ιδέες στην μίζερη αυτή εποχή!

θέλω να ανοίξω ένα cafe-bar στην Θεσσαλονίκη.Αλλά είμαι από το 0 πράγμα που είναι πολύ δύσκολο (παρόλα αυτά έχω την αισιοδοξία ότι άμα υπάρχει θέληση μπορώ να τα καταφέρω) και το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τίποτα πως να ξεκινήσω..κάποια άτομα μου είπαν να πάρω βιβλία που θα με μάθουν πως να αρχίσω μια επιχείρηση ουσιαστικά,όλο αυτόν τον καιρό ψάχνομαι στο ίντερνετ για να μάθω αν πρέπει να αγοράσω βιβλία,αν ναι ποια; και επίσης αν κατά την γνώμη σας αξίζει να προσπαθήσω για αυτό το θέμα,γιατί κατά την γνώμη μου δεν πάμε μπροστά αν δεν προσπαθήσουμε να κάνουμε το μέλλον μας καλύτερο.

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

για αρχη θα πας να δουλεψεις σε μαγαζι του ειδους για ενα διαστημα ωστε να μαθεις απο μεσα την φιλοσοφια του μαγαζιου. Το ιδιο εκανε ενας φιλος μου κατα την διαρκεια των σπουδων του και τωρα εχει ανοιξει αντιστοιχο μαγαζι. Μπες στο κλιμα πρωτα, γινε εργαζομενος για λιγο και μετα ισως γινεις αφεντικο οταν μαθεις καποια βασικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να ανοιξωενα αρτοποιιο τι ωομιζετε οτι χρειαζεται?

Πως λειτουργουν πρατηρια αρτου? (δηλαδη μου προμηθευει υλικα που τα πουλαω ...με το ποσοστο?)

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...