Jump to content

Πως θα ανοίξω μια επιχείρηση;


PrinceLights
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γράψου στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου για ένα μήνα. Μετά θα μπορέσεις να πάρεις επιδότηση για νέους επιχειρηματίες, 24.000€
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 151
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λες να μοιράζουν τόσο εύκολα λεφτά για οτιδήποτε και σε οποιοδήποτε ;:)

Yπάρχουν εκτός από προυποθέσεις και ορισμένα επαγγέλματα που επιδοτούνται .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Mε προυποθέσεις όμως ποτέ δεν κάνεις εύκολα ότι θες εσύ ,και εξαρτάσαι πλέον όσων ανάφερα παραπάνω ατομικά :)
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς;

 

Θα μου ορίσει άλλος όρους τι θέλω να κάνω εγώ ; :X (με τα κριτήρια του για να με χρηματοδοτήσει ) και αν έχω χρόνο κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κοιτάξει να σου πω την αλήθεια,γιατί δεν ενδιαφέρομαι.

 

Αλλά παλαιότερα παρόμοιο πρόγραμμα επιχειρηματικότητας του Υπουργείου ανάπτυξης έβαζε όρο να διατηρείς την επιχείρηση πάει δεν πάει καλά μια 5ετία ,και τα χρήματα που σου εγκρίνοταν (όχι όλα) δίνοταν και τμηματικά...

 

Πόσο μάλλον τώρα που το κράτος είναι φειδωλό λόγω οικονομικής κρίσης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι σκοπό έχει να κάνει ο ενδιαφερόμενος που άρχισε το θέμα,αλλά η λογική λέει ότι μετά από κάποιο λογικό χρόνο λειτουργίας αν η επιχείριση δεν αποδίδει κλείνει,δεν μπαίνει μέσα οικονομικά :!:
Link to comment
Share on other sites

Aναλογα την επένδυση ,το ποσοστό κέρδους ,τα έξοδα και την πελατεία.

 

Ξέρω αρκετές μικροεπιχειρήσεις (κυρίως καφέ-φαγητού) που έκαναν απόσβεση σε 1 έτος, και το βασικό δεν χρωστάνε.

Αυτά βέβαια πρό οικονομικής κρίσης...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι επιχειρήσεις καφέ-φαγητού έχουν γίνει καραμέλα σήμερα. Είναι τόσες πολλές και παντού. Εχουν μεγάλο κόστος να ανοίξεις και πολλά έξοδα συντήρησης. Η πιο βιώσιμη λύση είναι online κατάστημα που να πουλάει κάτι που έχει ζήτηση. Και λιγοτερα έξοδα να το ανοίξεις και μηδενικά σχεδόν έξοδα συντήρησης μιας και δεν απαιτείται νομική έδρα. Μπορείς να βάλεις το σπίτι σου σαν έδρα.
Link to comment
Share on other sites

Οταν κάποιοι λόγω συνθηκών ή ευκολίας ξόδευαν γενικά χρήματα ,φυσικά ο καφές-φαγητό θα είχε επιτυχία και περιθώριο κέρδους και γι'αυτό άνοιξαν πολλά, όπως πολλά άνοιξαν και άλλα καταστήματα...

 

Τώρα με την οικονομική κρίση ,και αυτά κλείνουν....εδώ κλείνουν επώνυμες αλυσίδες υποκαταστήματα με ή χωρίς franchising και χρόνια οnline καταστήματα (όπως αναζητάς), έχουν επίσης πρόβλημα...

 

ΕDIT : Ομως μικρά καφέ-προχειρο φαγητό συνοικιακού χαρακτήρα,μάλλον έχουν σταθερή πελατεία και λίγα έξοδα και φαίνεται συντηρούνται σαν επιχειρήσεις.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι επιχειρήσεις καφέ-φαγητού έχουν γίνει καραμέλα σήμερα. Είναι τόσες πολλές και παντού. Εχουν μεγάλο κόστος να ανοίξεις και πολλά έξοδα συντήρησης. Η πιο βιώσιμη λύση είναι online κατάστημα που να πουλάει κάτι που έχει ζήτηση. Και λιγοτερα έξοδα να το ανοίξεις και μηδενικά σχεδόν έξοδα συντήρησης μιας και δεν απαιτείται νομική έδρα. Μπορείς να βάλεις το σπίτι σου σαν έδρα.

Χαίρω πολύ, άμα βρεις κάτι που έχει ζήτηση και χωρίς να είσαι online γίνεσαι πλούσιος. :D

"Νομική έδρα" σε οποιαδήπτε επιχείρηση μπορείς να δηλώσεις το σπίτι σου... ή τον λογιστή σου. Δεν χρειάζεται online επιχείρηση για κάτι τέτοιο. Δεν έχει καμία σχέση αυτό με τα έξοδα συντήρησης και φυσικά και απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε βρειτε με χαμηλο-νορμαλ ενοικιο σε καλο δρομο θα βγαινει εισοδημα...

το θεμα ειναι αν υπαρχουν χαμηλα ενοικια...ενας ιδιοκτητης που το χε νοικιασμενο τοσα χρονια

εχει μαζεψει τοσα πολλα που απλα περιμενει το επομενο θυμα με τις ιδιες τιμες χωρις σκοντο.

Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε βρειτε με χαμηλο-νορμαλ ενοικιο σε καλο δρομο θα βγαινει εισοδημα...

το θεμα ειναι αν υπαρχουν χαμηλα ενοικια...ενας ιδιοκτητης που το χε νοικιασμενο τοσα χρονια

εχει μαζεψει τοσα πολλα που απλα περιμενει το επομενο θυμα με τις ιδιες τιμες χωρις σκοντο.

 

Χαμηλά ενοίκια μπορείς να βρεις. Το παζαρεύεις άνετα τώρα. Τόσα μαγαζιά ξενοίκιαστα υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλά ενοίκια μπορείς να βρεις. Το παζαρεύεις άνετα τώρα. Τόσα μαγαζιά ξενοίκιαστα υπάρχουν.

 

Ξενοικιαστα υπαρχουν,χαμηλα ενοικια δεν εχουν.Προτιμουν οι ιδιοκτητες να τα εχουν ξενοικιαστα απο το να χαμηλωσουν τα χρηματα που ζητανε.

Δικαιωμα τους φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κοιτάξει να σου πω την αλήθεια,γιατί δεν ενδιαφέρομαι.

 

Αλλά παλαιότερα παρόμοιο πρόγραμμα επιχειρηματικότητας του Υπουργείου ανάπτυξης έβαζε όρο να διατηρείς την επιχείρηση πάει δεν πάει καλά μια 5ετία ,και τα χρήματα που σου εγκρίνοταν (όχι όλα) δίνοταν και τμηματικά...

 

Πόσο μάλλον τώρα που το κράτος είναι φειδωλό λόγω οικονομικής κρίσης.

 

εγω παντος ανοιξα δουλεια μεσω οαεδ και πηρα 25χιλιαρικα κ γω και η αδερφη μου αλλα τοσα και δεν μου κακοπεσαν καθολου.τα πηρα βεβαια τμηματικα αλλα τα πηρα :) αυτο δεν εχει σημασια? με προιποθεση να μην κλεισεις πριν 2 χρονια διαφορετικα επιστρεφεις πισω οτι πηρες..αλλα ποιος ανοιγει με σκοπο να κλεισει σε 2 χρονια?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Ξενοικιαστα υπαρχουν,χαμηλα ενοικια δεν εχουν.Προτιμουν οι ιδιοκτητες να τα εχουν ξενοικιαστα απο το να χαμηλωσουν τα χρηματα που ζητανε.

Δικαιωμα τους φυσικα.

 

Έχουν ένα δίκιο να τα αφήνουν ξενοίκιαστα παρά να ρίχνουν την τιμή γιατί η η ελάχιστη διάρκεια επαγγελματικής στέγης είναι πόσο; 6 χρόνια; Και αν μέσα σ' αυτά τα 6 χρόνια ξεπεραστεί η κρίση;

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ένα δίκιο να τα αφήνουν ξενοίκιαστα παρά να ρίχνουν την τιμή γιατί η η ελάχιστη διάρκεια επαγγελματικής στέγης είναι πόσο; 6 χρόνια; Και αν μέσα σ' αυτά τα 6 χρόνια ξεπεραστεί η κρίση;

 

Οι ιδιοκτητες πληρωνουν φορους στην εφορια νοικιασμενο ή ξενοικιαστο οποτε μεσα μπαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Ξενοίκιαστο δεν πληρώνεις εφορία,το δηλώνεις σχετικά, αν εξαιρέσουμε το ΕΤΑΚ που ήταν εκτακτη φορολογία (αλλά έκτακτες φορολογίες είχαν και άλλοι τομείς της οικονομίας).Το πόσο το νοικιάζει κανείς,είναι συνάρτιση της αξίας του.Επειδή υπάρχει κρίση και δεν υπάρχει ζήτιση,δεν σημαίνει ότι θα το χαρίσει κάποιος σε τιμή, αν δεν έχει ανάγκη....

 

 

εγω παντος ανοιξα δουλεια μεσω οαεδ και πηρα 25χιλιαρικα κ γω και η αδερφη μου αλλα τοσα και δεν μου κακοπεσαν καθολου.τα πηρα βεβαια τμηματικα αλλα τα πηρα :) αυτο δεν εχει σημασια? με προιποθεση να μην κλεισεις πριν 2 χρονια διαφορετικα επιστρεφεις πισω οτι πηρες..αλλα ποιος ανοιγει με σκοπο να κλεισει σε 2 χρονια?

 

Tηρούσες τις προυποθέσεις ,και τήρησες και αυτές που ορίζοταν ...

Δεν μας είπες όμως αν άνοιξες αυτό που ήθελες ,και αν έχεις δουλειά για να αξίζει τον κόπο για 2 έτη να ασχολείσαι,γιατί αν μπαίνεις μέσα ,τα έτοιμα ταλειώνουν κάποτε ,ενώ τα έξοδα παραμένουν (ενοίκια με κατώτερη μίσθωση,ανοικτές πιστώσεις κλπ)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αρα η κρίση μπορεί να είναι μια πάρα πολύ καλή δικαιολογία για να μην πληρώνουν μερικοί επαγγελματίες. Ή μάλλον πιο σωστά "επαγγελματίες" Edited by leas
Link to comment
Share on other sites

Τα χρέη δεν παραγράφονται ,σε κυνηγούν μέχρι να κάνεις διακανονισμό ακόμα και ν'έχεις κλείσει την επιχείρηση.
Link to comment
Share on other sites

Τα χρέη δεν παραγράφονται ,σε κυνηγούν μέχρι να κάνεις διακανονισμό ακόμα και ν'έχεις κλείσει την επιχείρηση.

 

Ρωτα εμένα που δουλεύω σε επιχείρηση που μας χρωστάνε οι πελατες να σου πω τι γίνεται. Δεν έχουν λεφτά να πληρώσουν; Η ενέργεια που μας απομένει είναι κατάσχεση. Και τι να κατασχέσουμε; Τον εξοπλισμό που τους έχουμε πουλήσει και έχουν χρησιμοποιήσει και δεν έχει ούτε τη μισή αξία από καινούργιο. Στη συγκεκριμμένη περίπτωση είναι υπολογιστές, εκτυπωτές, οθόνες και PDA. Αν π.χ. μας χρωστούσανε 10000 με 12000 ευρώ για τον εξοπλισμό και τη δουλειά που κάναμε θα πάρουμε τι; Μεταχειρισμένους υπολογιστές που δεν μπορώ να τους μεταπουλήσω πουθενά;

Μπορείς να κατασχεσεις βέβαια και άλλα περιουσιακά στοιχεία και υποτίθεται να τα πουλήσεις. Αλλά ποιος θα πάει να πουλήσει πάλι μεταχειρισμένα πράγματα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...