Jump to content

[MOTO] Yamaha Crypton R


POLAP21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο λαδια το αφησες?πως σου βαρεσε?

 

λαδια μια χαρα καινουργια ειχε μολις το ειχα δεσει κ εφυγα απο θεσαλονικη ταξειδι χαλκιδικι κ μ εμεινε πριν την καρδια δλδ κανα 15 δρομος....αλλα πηγαινα σπασμενος,το σπασιμο εγινε επειδη ηταν φτιαγμενο(απο τον πρωιγουμενο ιδιοκτητη) κ τα τσακαλια ειχαν κανει κατι ιστοριες στον στροφαλο κ στην μπιελα....τωρα το μηχανακι εχουν μπει τα παντα καινουργια πανω (μονο τ σασμαν κ το βολαν κρατησα το δικο μου) κ μ εχει κοστισει ολα γνησια καμια 500€(μερεμετσακης τσουζει στις τιμες) κ πωλειται 900 ευρω για να βγαλω διπλωμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατσε ρε φιλε,και γω 115 εχω κ απο θεσνικη ειμαι,πηγαινες μεχρι καρδία τερμα? πω... και να ηθελα να κολλησω το δικο μου δεν θα το κανα αυτο.. και φτιαγμενο π λες,δεν εχει σχεση κ μανισιο να ηταν θα σου κολλαγε πολυ νωριτερα (αν οχι εκεινη την στιγμη)
Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε φιλε,και γω 115 εχω κ απο θεσνικη ειμαι,πηγαινες μεχρι καρδία τερμα? πω... και να ηθελα να κολλησω το δικο μου δεν θα το κανα αυτο.. και φτιαγμενο π λες,δεν εχει σχεση κ μανισιο να ηταν θα σου κολλαγε πολυ νωριτερα (αν οχι εκεινη την στιγμη)

 

φιλε ακουσε με κατι ξερω εχει σχεση που ηταν φτιαγμενο γιατι ειχαν κανει κατι ταρζανιες στο μοτερ....κ χαλαρα να πηγαινα παλι θα κολουσε γιατι ειχε πρβλημα το μοτερ

Link to comment
Share on other sites

φιλε ακουσε με κατι ξερω εχει σχεση που ηταν φτιαγμενο γιατι ειχαν κανει κατι ταρζανιες στο μοτερ....κ χαλαρα να πηγαινα παλι θα κολουσε γιατι ειχε πρβλημα το μοτερ
ααααα εγω νομιζα οτι ειταν μαμα,,και το πηγαινες νορμαλ,,και λεω στα καλα καθουμενα,,δεν χαλαει ετσι ευκολα το 115
Link to comment
Share on other sites

Έχετε κανένα Link από μαγαζί με καμιά προτεινόμενη λάμπα για να με βλέπουν καλύτερα τα αμάξια το βράδυ?

Έχω την εντύπωση ότι είναι αδυνατισμένο κάπως το μαμά φως.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τουλάχιστον μπορείτε να μου πείτε ποια από αυτές τις λάμπες κάνει, γιατί θέλω να παραγγείλω μια?

http://www.autobulbsdirect.co.uk/upgrade-motorcycle-scooter-bulbs-c-731.html

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαγκες, εχω και γω ενα Τ (ασχετο με το θεμα) με μοτερ Crypton (αυτο ειναι το σχετικο) επειδη τελευταια το εχω παρατησει και επεσε καπως θελω να το κανω μια ανακατασκευη στο μοτερ, οι λογοι ειναι συναισθηματικοι πιο πολυ μιας και δεν το χρησιμοποιω οπως πριν...

Να αναφερω τι εχει πανω..

κυλινδρο 55mm, εκεντροφορο 5ου σταδιου Daytona, ροϊκη εξελιξη στην κεφαλη, εξατμηση, καρμπιλατερ 24αρι, συμπλεκτη στο χερι, εχει αφαιρεθει το συστημα του φυγοκεντρου και οτι εχει σχεση με την μιζα για να ελαφρυνει.

θετω το ερωτημα, τι αλλο μπορουμε να βαλουμε η να βγαλουμε? περιμενω ιδεες

να αναφερω οτι οταν το ειχα 59mm δεν εσκαγε το μοτερ με 4η και πιστευω οτι για αυτο ευθυνεται η κεφαλη με τις μικρες βαλβιδες, για αυτο τι λυση υπαρχει που να ειναι σχετικα αξιοπιστη?

και τελος, ειναι κανενας που να εχει βγαλει το αντιβαρο απο μεσα απο το μοτερ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μαγκες, εχω και γω ενα Τ (ασχετο με το θεμα) με μοτερ Crypton (αυτο ειναι το σχετικο) επειδη τελευταια το εχω παρατησει και επεσε καπως θελω να το κανω μια ανακατασκευη στο μοτερ, οι λογοι ειναι συναισθηματικοι πιο πολυ μιας και δεν το χρησιμοποιω οπως πριν...

Να αναφερω τι εχει πανω..

κυλινδρο 55mm, εκεντροφορο 5ου σταδιου Daytona, ροϊκη εξελιξη στην κεφαλη, εξατμηση, καρμπιλατερ 24αρι, συμπλεκτη στο χερι, εχει αφαιρεθει το συστημα του φυγοκεντρου και οτι εχει σχεση με την μιζα για να ελαφρυνει.

θετω το ερωτημα, τι αλλο μπορουμε να βαλουμε η να βγαλουμε? περιμενω ιδεες

να αναφερω οτι οταν το ειχα 59mm δεν εσκαγε το μοτερ με 4η και πιστευω οτι για αυτο ευθυνεται η κεφαλη με τις μικρες βαλβιδες, για αυτο τι λυση υπαρχει που να ειναι σχετικα αξιοπιστη?

και τελος, ειναι κανενας που να εχει βγαλει το αντιβαρο απο μεσα απο το μοτερ?

 

στα ρευματα εχεις κανει τιποτα?? στο βολαν?? απο εξατμιση τι φορας??

Link to comment
Share on other sites

στα ρευματα εχεις κανει τιποτα?? στο βολαν?? απο εξατμιση τι φορας??

 

Εξατμηση εχω τωρα μια Sebring με ανοιχτα διαφραγματα αλλα το ειχα και χειροποιητες ελευθερας κατα καιρους, απο ρευματα δεν εχω κανει τιποτα, δεν ξερω αν κυκλοφωρει και κανενα ολοκλυρομενο κιτ με κανενα μικρο βολαν, μια σκεψη μου ειναι να βγαλω τελειως το βολαν και να δουλευει με μπαταρια, θα το κοιταξω κατα ποσο μπορει να εφαρμστει και θα το αναφερω, εχω ενα προσχεδιο στο μυαλο μου...

Link to comment
Share on other sites

Εξατμηση εχω τωρα μια Sebring με ανοιχτα διαφραγματα αλλα το ειχα και χειροποιητες ελευθερας κατα καιρους, απο ρευματα δεν εχω κανει τιποτα, δεν ξερω αν κυκλοφωρει και κανενα ολοκλυρομενο κιτ με κανενα μικρο βολαν, μια σκεψη μου ειναι να βγαλω τελειως το βολαν και να δουλευει με μπαταρια, θα το κοιταξω κατα ποσο μπορει να εφαρμστει και θα το αναφερω, εχω ενα προσχεδιο στο μυαλο μου...

 

γιατι δεν κανεις κατι πιο ευκολο δηλαδη ελαφρωμα στο βολαν, ηλεκτρονικη, μπουζι ιριδιου, και κανενα καλο μπουζοκαλωδιο και μπουζοπιπα;) http://www.akyriakopoulos.gr/shop/product_info.php?cPath=22_40&products_id=77&osCsid=79d0b5e85485971268d8abd3589fa88d

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κανεις κατι πιο ευκολο δηλαδη ελαφρωμα στο βολαν, ηλεκτρονικη, μπουζι ιριδιου, και κανενα καλο μπουζοκαλωδιο και μπουζοπιπα;)

 

Βασικα λεω να το κανω λιγο πιο προχοριμενο, γιαυτο ειπα χωρις βολαν τελειως, με ηλεκτρονικη και πολλαπλασιαστη απο αυτοκινητο (ο αδελφος μου ειναι ηλεκτρολογος) και ολα τα αλλα που ειπες, να μην εχει σχεδον καθολου βαρος ο στοφαλος, βεβαια μπορει να μην αντεξει και να ξεκεντραρει αλλα δεν πειραζει ηδη το αλλαξα 3 μπιελες :-)

το βολαν και τα ρευματα τα βολευουμε και με τον τροπο που ειπες, με την κεφαλη τι κανουμε.. μια μερα κοιταξα ενα yamaha YBR 125 και μου φανηκε με μια απλη ματια οτι ισως μπορει να μπει με ελαχιστη πατεντα αλλα δεν μπορω να το πω στα σιγουρα γιατι δεν την εχω δει λυμενη... απο σεπτεμβριο που θα εχω χρονο θα το ψαξω πιο πολυ για το τι ταιριαζει...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα λεω να το κανω λιγο πιο προχοριμενο, γιαυτο ειπα χωρις βολαν τελειως, με ηλεκτρονικη και πολλαπλασιαστη απο αυτοκινητο (ο αδελφος μου ειναι ηλεκτρολογος) και ολα τα αλλα που ειπες, να μην εχει σχεδον καθολου βαρος ο στοφαλος, βεβαια μπορει να μην αντεξει και να ξεκεντραρει αλλα δεν πειραζει ηδη το αλλαξα 3 μπιελες :-)

το βολαν και τα ρευματα τα βολευουμε και με τον τροπο που ειπες, με την κεφαλη τι κανουμε.. μια μερα κοιταξα ενα yamaha YBR 125 και μου φανηκε με μια απλη ματια οτι ισως μπορει να μπει με ελαχιστη πατεντα αλλα δεν μπορω να το πω στα σιγουρα γιατι δεν την εχω δει λυμενη... απο σεπτεμβριο που θα εχω χρονο θα το ψαξω πιο πολυ για το τι ταιριαζει...

 

αυτη δεν σου κανει δηλαδη?? http://mototrade.gr/osCommerce/product_info.php?cPath=136_137_143_235&products_id=868 οσο για το στροφαριμα που θα εχει με την πατεντα σου δεν πιστευω να αντεξει ουτε 10μετρα να παει

Link to comment
Share on other sites

αυτη δεν σου κανει δηλαδη?? http://mototrade.gr/osCommerce/product_info.php?cPath=136_137_143_235&products_id=868 οσο για το στροφαριμα που θα εχει με την πατεντα σου δεν πιστευω να αντεξει ουτε 10μετρα να παει

 

Μια χαρα φαινεται η κεφαλη, τιμη ομως...? οταν το ειχα 59mm ειχε τρομερη συμπιεση και γιαυτο δεν στροφαριζε το μοτερ, ειχα και 15/34 γραναζια, και γω πιστευω οτι θα εχει προβλημα χωρις βολαν αλλα θελω να το δοκιμασω, δεν εχω να χασω και πολλα, ουτος η αλλος ειναι υπο διαλυση... το πολυ πολυ να το βαλω ενα μαμα Crypton και να το αφησω!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φαινεται η κεφαλη, τιμη ομως...? οταν το ειχα 59mm ειχε τρομερη συμπιεση και γιαυτο δεν στροφαριζε το μοτερ, ειχα και 15/34 γραναζια, και γω πιστευω οτι θα εχει προβλημα χωρις βολαν αλλα θελω να το δοκιμασω, δεν εχω να χασω και πολλα, ουτος η αλλος ειναι υπο διαλυση... το πολυ πολυ να το βαλω ενα μαμα Crypton και να το αφησω!

 

αν θες τιμη παρε ενα τηλ. ...αν ειναι υπο διαλυση κανε το αλλα να ξερεις οτι θα σπασει και δεν θα το ευχαριστηθεις:!:.... οποτε θα ειναι τσαμπα κοπος,, χρονος και χρημα:X

Link to comment
Share on other sites

αυτη δεν σου κανει δηλαδη?? http://mototrade.gr/osCommerce/product_info.php?cPath=136_137_143_235&products_id=868 οσο για το στροφαριμα που θα εχει με την πατεντα σου δεν πιστευω να αντεξει ουτε 10μετρα να παει

 

300-350exei

Link to comment
Share on other sites

300-350exei

 

Δεν αξιζει τα λεφτα της με τιποτα:rolleyes:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

re alania thelw na mou pitai kati exw ena r edw kai 4 xronia otan to vazw pmrosta petaei laidi gt to kanei afto oxi omos panta pou kai pou se kathe alagi lipoun 200gr ladi kserei kaneis??

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

re alania thelw na mou pitai kati exw ena r edw kai 4 xronia otan to vazw pmrosta petaei laidi gt to kanei afto oxi omos panta pou kai pou se kathe alagi lipoun 200gr ladi kserei kaneis??

 

απλως καιει λαδια....για κοιταξε το ελατηριο του πιστονιου που ειναι για το λαδι ισως να φταιει αυτο

Link to comment
Share on other sites

απλως καιει λαδια....για κοιταξε το ελατηριο του πιστονιου που ειναι για το λαδι ισως να φταιει αυτο

 

συν τα τσιμουχακια της κεφαλης:D

Link to comment
Share on other sites

καλισπέρα

 

Pira na ala3o to pistoni apo to crypton ke pira ena 54 Daytona :), αλλα δεν θυμάμαι με σιγουριά πως μπαίνουν τα ελατήρια.

 

Αν θυμάμαι καλά, προστα μπαίνει το ασημί και το μάυρο με το άδιο πάχος δέυτερο.

 

Καλά τα θύμαμαι??????

 

αααα και το EX να είναι προς τα κάτω!!!

 

Ευχαριστώ

 

Προσοχή! Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο μενα!

Λοιπον εγω εχω παρει απο το πασχα και μετα ενα crypton R μοντελο 04 του πατερα μου (ο οποιος αναβαθμιστηκε σε TDM900 τα σχολια ειναι περιττα),το οποιο εχει αυτη τη στιγμη 60000χλμ....δεν καιει σταγονα λαδι (φτου να μη το ματιασω)!!!Βεβαια ειναι μαμα!Δεν εχει βγαλει ουτε ενα προβλημα!

Αυτο που θα θελα να ρωτησω ειναι ποσα λεφτα θα χρειαστουν στο περιπου για μια εξατμιση Protech,ενα keihin 24 και εναν εκκεντροφορο?? Θα δω μεγαλη διαφορα στο παπι??

Και κατι αλλο που θα θελα να μαθω αν γνωριζει κανεις τις επιπτωσεις που θα εχω επειδη δεν εχω διπλωμα αν με σταματησουν και πεσω σε στραβοξυλο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο μενα!

Λοιπον εγω εχω παρει απο το πασχα και μετα ενα crypton R μοντελο 04 του πατερα μου (ο οποιος αναβαθμιστηκε σε TDM900 τα σχολια ειναι περιττα),το οποιο εχει αυτη τη στιγμη 60000χλμ....δεν καιει σταγονα λαδι (φτου να μη το ματιασω)!!!Βεβαια ειναι μαμα!Δεν εχει βγαλει ουτε ενα προβλημα!

Αυτο που θα θελα να ρωτησω ειναι ποσα λεφτα θα χρειαστουν στο περιπου για μια εξατμιση Protech,ενα keihin 24 και εναν εκκεντροφορο?? Θα δω μεγαλη διαφορα στο παπι??

Και κατι αλλο που θα θελα να μαθω αν γνωριζει κανεις τις επιπτωσεις που θα εχω επειδη δεν εχω διπλωμα αν με σταματησουν και πεσω σε στραβοξυλο...

 

Λοιπον ακου τιμες στο περιπου,εγω εκει που αγοραζω εχουν τοσο..........

Protech 80€,Keihin 80€,εκκεντροφορος takegawa τωρα δεν ξερω ακριβως,γυρω στο 130 περιπου.......αλλα μπορεις να παρεις και με 40€,κατωρερης ποιοτητας ομως..........

 

Αμα σε πιασει χωρις διπλωμα πας αυτοφωρο και τρως δικαστιριο,χώρια αμα δεν εχεις κρανος,πινακιδα κτλ τρως και χρηματικο προστιμο.Αμα φς δικαστιριο δεν ξερω αν πρεπει να πληρωσεις,ας απαντησει καποιος ειδικος:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dirtyshames:Καλως ηρθες στο forum και καλη διαμονη να χεις:)Να συμπληρωσω τον powerman95 οτι τρωγωντας δικαστηριο μετα απο 2 χρονια σε καλουν να πας να δειξεις οτι εχεις διπλωμα για την κατηγορια μηχανης που οδηγαγες οταν σε πιασαν.Καλυτερα να βγαλεις το διπλωμα και να σε νομιμος σε αυτα τα θεματα.Ειναι κριμα να μπλεξεις και να χεις τραβαλα αργοτερα;)

http://www.sterki.ch/sterki/global/images/Titel/STEYR_MOTORS.jpg - MAN - International - Dodge - Αναπαλαιώσεις/Ανακατασκευές ...

 

"Αλλάζουμε τρόπο σκέψης & αλλάζουμε τρόπο ζωής"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...