Jump to content

Νέο Pc!


motorolaV980
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

tha paro kainourgio ipologisti kai tha ithela gnomes

cpu:amd athlon 4200+ dual core

motherboard:asus sli deluxe a8n32

ram:kingstone 1gb

karta grafikon:7900gt

othoni:lg 19 tft 1970h

sliros:120gb 7200rpm

 

pos sas fenete?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις τις νεες AM2 CPU της AMD (την αντιστοιχη με αυτη που διαλεξες), για να βαλεις και DDRII μνημες; ;)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

kai kati allo i intel se ligo kairo tha bgalei nea seira epexsergaston kai akougetai oti einai kaliteroi apo tous pio dinatous amd kai sigoura tha pesoun arketa oi times se ligo kairo giauto an mporeis na perimeneis ligo tha itan kala
Link to comment
Share on other sites

Η AMD θα μειωσει τις τιμες προς το τελος Ιουλιου, οταν και θα βγουν οι νεοι επεξεργαστες της Intel.

 

Αν δεν καιγεσαι να το παρεις τωρα, θα σου συνιστουσα να περιμενεις μεχρι τον

Σεπτεμβριο για να κοιταξεις σε AM2 (AMD) ή Conroe (Intel).

 

ΥΓ: Τροφοδοτικο, τι μαρκα και ποσα Watt θα παρεις?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..Κι εγω θα προτεινα να κανεις λιγο υπομονη να παρεις καποιον Core 2 Duo (a.k.a Conroe).Ο 6600 που θα ειναι στα ιδια λεφτα (και ισως λιγοτερα) με αυτα που θα δωσεις τωρα για τον 4200+,θα ειναι πολυ καλυτερος.

Οσο αναφορα αυτο που λεει ο _NIKOS_ για τις ram εχει μεν ενα δικαιο καθως οταν οι μνημες δουλευουν σε dual channel εχεις καλυτερες επιδοσεις,προτεινω να παρεις ή ενα στικ των 1024ΜΒ και μετα αλλο ενα (ιδιο παντα για dual channel) ή ενα κιτ των 2GB αν μπορεις.Μην βαλεις 2χ512 και δεσμευσεις 2 memory banks ετσι.Οσο να ναι οι αναγκες των υπολογιστων για μνημη συνεχως αυξανονται και με τα 2χ512 οσο να ναι περιοριζεσαι λιγο.Οποτε καλυτερα ή 1x1GB τωρα και μετα βαζεις αλλο ενα (και εχεις 2GB σε dual channel) ή βαζεις απο τωρα ενα κιτ των 2GB (και παλι εχεις 2gb σε dual channel)

Επεισης προτεινω να ξοδεψεις οσο το δυνατον περισσοτερα μπορεις για τροφοδοτικο.Κανεις μια επενδυση.ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ οτιδηποτε λεει πανω Qtec,Sansun etc..Παρε κατι καλο μια φορα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο ;)

Τα ανωνυμα τροφοδοτικα 1)δεν δινουν την ισχυ που σου αναφερουν,δηλαδη ενα 500w το οποιο το παιρνεις με 30€,αντε να ειναι 300..2)Εχουν τη συνηθεια οταν "πεθαινουν" να παιρνουν και τα υπολοιπα parts του υπολογιστη μαζι τους.

Φφφφφ..Ζαλιστικα :confused:

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα αυτο για το γραφειο μου στην δουλεια:

 

[CASE] MIDI ATX HERROCHI BLACK

[PSU] ENERMAX 550W

[M/B] ABIT KN8 ULTRA NF4 AMD 64X2

[CPU] AMD ATHLON 64 3800+ DUAL CORE X2 +BOX

[RAM] DIMM 2048MB PC400 LIFETIME

[VGA] GAINWARD 7600GT 256MB PCIEX

[FDD] 1.44 BLACK

[KEYBOARD] MS MM D/T SET BLACK DSP

[MOUSE] MS MM D/T SET BLACK DSP

[HDD] 2 X SEAGATE 200GB SATAII

[CD/DVD-RW] LGE BLACK 16X DL

[DVD-ROM] LGE BLACK

[sOUND] 7.1CH ON BOARD

[LAN] GIGABIT 10/100/1000 ON BOARD

[MONITOR] BENQ TFT 19" FP93G

 

μου βγηκε στα 1650 € μαζι με την οθονη και πολυ απλα πεταει, το cpu δεν παει πανω απο 38 βαθμους με σκληρη χρηση αλλα εχω ενα προβλημα - στο NFSMW και με αναλυση 1600χ1200 μου κοβει καποια frames

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα αυτο για το γραφειο μου στην δουλεια:

μου βγηκε στα 1650 € μαζι με την οθονη και πολυ απλα πεταει, το cpu δεν παει πανω απο 38 βαθμους με σκληρη χρηση αλλα εχω ενα προβλημα - στο NFSMW και με αναλυση 1600χ1200 μου κοβει καποια frames

 

Α, μην εισαι αχαριστος:lol: :lol: 1600χ1200 και να χανει λιγα frames δεν εγινε και τιποτα. Ισως φταιει η καρτα 7600GT καθως ειναι 128bit.

Link to comment
Share on other sites

kaigome na paro tora auto to mina

oso gia to skliro den xriazome parapano

420 watt trofodotiko

 

 

eyxaristo olous!!!!!!!:D :D

 

Αφου τον θες αυτο το μηνα το pc τοτε θα πας για ΑΜ2.

Για το τροφοδοτικο θα παρεις σιγουρα ενα ποιοτικο για να εισαι ΟΚ.

Για τροφοδοτικο αυτο: OCZ MODSTREAM 450W

Για μητρικη αυτη: ASUS M2N-SLI DELUXE

Για επεξεργαστη αυτον: τον 4200+ τον ΑΜ2

 

Ποσα χρηματα σκοπευεις να ξοδεψεις και για τι δουλεια τον θελεις τον υπολογιστη?

Τι κουτι θα παρεις?

Symbian OS - the mobile operating system

 

Επισκεφτήτε και γίνετε μέλος στο club μου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αφου τον θες αυτο το μηνα το pc τοτε θα πας για ΑΜ2.

Για το τροφοδοτικο θα παρεις σιγουρα ενα ποιοτικο για να εισαι ΟΚ.

Για τροφοδοτικο αυτο: OCZ MODSTREAM 450W

Για μητρικη αυτη: ASUS M2N-SLI DELUXE

Για επεξεργαστη αυτον: τον 4400+ τον ΑΜ2

 

Ποσα χρηματα σκοπευεις να ξοδεψεις και για τι δουλεια τον θελεις τον υπολογιστη?

Τι κουτι θα παρεις?

gia gaming ton thelo pio poly

1700e kala ine?

to kouti ine ena tou plai..........sio:X :X den kano diafimisi;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τροφοδοτικό πάρε κανένα Hiper..

Tα ModStream δεν αξίζουν...

Όσο αφορά το cpu,στη θέση σου θα έπαιρνα τον 3800 καθώς η μόνη τους διαφορά είναι το 11x multi στον 4200.Mε λίγα λόγια,κάνοντας overclocking είναι το ίδιο.Εκτός αν μπορείς να διαθέσεις χρήματα για τον 4400 ο οποίος έχει 2x1mb cache..΄)

Link to comment
Share on other sites

Για τροφοδοτικό πάρε κανένα Hiper..

Tα ModStream δεν αξίζουν...

Όσο αφορά το cpu,στη θέση σου θα έπαιρνα τον 3800 καθώς η μόνη τους διαφορά είναι το 11x multi στον 4200.Mε λίγα λόγια,κάνοντας overclocking είναι το ίδιο.Εκτός αν μπορείς να διαθέσεις χρήματα για τον 4400 ο οποίος έχει 2x1mb cache..΄)

 

Δεν διαφωνω μαζι σου, αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αξιζουν τα modstream.

Καλα ειναι και τα hiper αλλα εγω προτιμω το modstream γιατι το εχω δοκιμασει.

Εδω που τα λεμε καλυτερα να παρει τον 3800 και με λιγο overclocking ειναι στα ιδια επιπεδα με τον 4200.

Symbian OS - the mobile operating system

 

Επισκεφτήτε και γίνετε μέλος στο club μου εδώ

Link to comment
Share on other sites

telika tha balo amd 4400!:rotfl:

i sinthesi mou tha sikoni ta vista i tha sernonte?

 

Πιστευω οτι θα εχεις ενα μικρο προβληματακι με την καρτα γραφικων που εχεις επιλεξει.

Οχι ακριβως προβλημα αλλα μειωση στις επιδοσεις των γραφικων των Vista, αναλογα βεβαια με την επιλογη σου.

Αφου δεν θελεις να περιμενεις τοτε πας σε ATI.

Ο επεξεργαστης δεν θα εχει κανενα προβλημα.

Symbian OS - the mobile operating system

 

Επισκεφτήτε και γίνετε μέλος στο club μου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα modstream είναι η mid class.Tα Power Stream είναι αυτά που αξίζουν αλλά δύσκολο να βρεις Ελλάδα.

Eγώ επιμένω στο Hiper 580w το οποίο έχω κι εγώ και κρατάει πολύ καλά!

Μετά μπορείς να πας σε τπτ Seasonic..Aλλά προς θεού,όχι κάτω από 550W για τέτοιο σύστημα!!Οι dual core τραβάνε πολύ ρεύμα!!

 

Όσο για τα Vista,αν δε βάλεις 2gb ram,τότε ναι θα σέρνοτανι..:p

Συν ότι μέχρι τότε θα πρέπει να έχεις βάλει και DX10 vga για το νέο interface...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ο Intel Pentium D 805 2.66ghz είναι καλός, τον έχει κανείς?

Σκοπευεις να κανεις αναβαθμιση η να παρεις καινουργιο pc?

Symbian OS - the mobile operating system

 

Επισκεφτήτε και γίνετε μέλος στο club μου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ο καιρός να πάρω και εγώ άλλο υπολογιστή γιατί αυτός που έχω, αισίως έκλεισε και τον έκτο χρόνο της ζωής του (με αναβάθμιση βέβαια). Πλέον όμως... σέρνεται.

Βέβαια, όλο αυτό το χρονικό διάστημα των 6 ετών δεν ασχολήθηκα καθόλου, δεν είμαι καθόλου ενημερωμένος για το τι πρέπει να πάρω. Για αυτό ζητάω και τη γνώμη σας. Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξής (βέβαια και οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη):

Οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι και εκτυπωτή θα τα κρατήσω, οπότε ενδιαφέρομαι να αγοράσω μόνο κουτί.

Για επεξεργαστή AMD ή Intel; Στη Ram σκέφτομαι για 1G με 3 slots ώστε να έχω, σε πιθανή αναβάθμιση τη δυνατότητα να βάλω άλλα 2G. Σκληρό δίσκο να βάλω έναν ή παραπάνω. Σκέφτομαι για 160G. Επίσης, επειδή έχω ένα σκληρό δίσκο στον τωρινό υπολογιστή (που τον έβαλα μετά την αναβάθμιση που έκανα) των 40G, στον οποίο έχω όλα τα mp3's και τα installation files από τα προγράμματα, σκέφτομαι να τον βάλω και αυτόν αυτούσιο.

Για μητρική, τροφοδοτικό, κάρτες ήχου και γραφικών δεν έχω ιδέα. Ειδικά για κάρτα γραφικών σκέφτομαι να βάλω μία των 256mb.

Τέλος να σας αναφέρω τη χρήση που πρόκειται να κάνω στον υπολογιστή.

Παιχνίδια δεν πολυπαίζω. Αλλά κάτι σε racing δε λέω όχι. Colin mc rye για παράδειγμα (αν το έγραψα σωστά). Ασχολούμαι με web browsing, p2p, καμιά επεξεργασία φωτογραφίας. Αυτά σε γενικές γραμμές.

Άκουσα ότι είναι καλύτερα οι κάρτες ήχου και γραφικών να μην είναι on board. Ισχύει κάτι τέτοιο και αν ναι για ποιο λόγο.

Τον υπολογιστή σκέφτομαι να τον αγοράσω κατά τον Αύγουστο (μετά από διακοπές :cool: και κάποιες εκκρεμότητες που έχω), ώστε να καταλήξω ποιο σύστημα θα αγοράσω.

 

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός με το μεγάλο post. Ευχαριστώ όσους το διαβάσουν και ακόμα περισσότερο όσους μπουν στον κόπο να απαντήσουν.

 

Φιλικά Ανδρέας

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αφου θα το παρεις τον Αυγουστο, θα παρεις AMD-ΑΜ2. Ειναι το νεο socket που εβγαλε η AMD. Αν το παρεις μετα τον Αυγουστο, θα σου ελεγα να παρεις INTEL CONROE (τοτε θα βγουν) οι οποιοι λεγετε οτι υπερτερουν σε επιδοσεις απο τους αντιστοιχους της AMD. Βεβαια, οταν θα βγουν οι Conroe, η ΑΜD με ανακοινωση που εκανε, θα μειωσει τις τιμες. Η αποφαση δικη σου.

 

Μνημη, σιγουρα 1GB. Δισκο, ο 160GB μια χαρα και αφου εχεις και εναν 40GB απο το παλιο σου για backup, εισαι ενταξει πιστευω.

 

Καρτα γραφικων, αφου δεν παιζεις πολλα παιχνιδια, πιστευω μια 7600GT θα ειναι αρκετη και θα σου κρατησει και καποιο χρονικο διαστημα.

Καρτα ηχου και γραφικων, μην παρεις onboard. Η επιδοσεις τους ειναι τραγικες (γραφικα) και η ποιοτητα του ηχου δεν συγκρινεται με τις ξεχωριστες προτασεις.

 

Τροφοδοτικο σιγουρα καποιο επωνυμο (Heroichi, Enermax και αλλα) για να εισαι ησυχος.

 

Τωρα για περισσοτερες λεπτομερειες, πες μας τι ποσο θες να δωσεις, με ή χωρις οθονη και εδω ειμαστε.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Viper. Αρχικά σκεφτόμουν μέχρι 800 ευρώ να διαθέσω. Να πω εδώ ότι με ενδιαφέρει μόνο το κουτί. Οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι θα κρατήσω αυτά που έχω. Σε σχέση με τα λεφτά που προανέφερα, δεν ξέρω αν θα είναι αρκετά για ένα καλό κουτί (εννοώ με πολύ καλά τεχνικά χαρακτηριστικά). Τελικά, όσο αφορά τη φιλολογία για amd kai intel, ποιοι είναι καλύτεροι; Αυτό που ακούστηκε παλιότερα ότι οι amd υπερθερμαίνονται, ισχύει; Και αν ναι, αυτό δημιουργεί κάποιο πρόβλημα;

Τέλος πάντων, βασικά τον υπολογιστή και σήμερα να τον είχα δε θα με ενοχλούσε, γιατί αυτός που έχω τώρα, πράγματι, σέρνεται.

Για τον AMD-AM2 για τι Ghz μιλάμε και θα είναι double core;

Και εγώ συμφωνώ να μην πάρω τις κάρτες on board και να είναι ξεχωριστά.

Θα δούμε...

Είμαι και λίγο μπερδεμένος...

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...