Jump to content

Samsung SGH-X830


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητακι είναι πολύ καλο και σε πολύ προνομιακή τιμή με επιδότηση από Voda,

Λόγο μεγέθους, στυλ και τιμής ΕΞΑΦΑΝΊΖΕΙ για εμενα οποιοδήποτε μειονέκτημα του (έλλειψη mass storage επιλογή, έλλειψη Radio)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Το κινητακι είναι πολύ καλο και σε πολύ προνομιακή τιμή με επιδότηση από Voda,

Λόγο μεγέθους, στυλ και τιμής ΕΞΑΦΑΝΊΖΕΙ για εμενα οποιοδήποτε μειονέκτημα του (έλλειψη mass storage επιλογή, έλλειψη Radio)

 

Ωστόσο,η οθόνη του είναι ενοχλητικά μικρή σε μέγεθος.Το συγκεκριμένο μειονέκτημα είναι αδύνατον να εξαλειφθεί.

Την χρησιμοποίησα σε ένα κατάστημα,διαπιστώνοντας πως ακόμα και η ανάγνωση ενός γραπτού μηνύματος είναι δύσκολη σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο,η οθόνη του είναι ενοχλητικά μικρή σε μέγεθος.Το συγκεκριμένο μειονέκτημα είναι αδύνατον να εξαλειφθεί.

Την χρησιμοποίησα σε ένα κατάστημα,διαπιστώνοντας πως ακόμα και η ανάγνωση ενός γραπτού μηνύματος είναι δύσκολη σε αυτήν.

 

Δεν θα διαφωνήσω εδώ, όμως ξαναλέω ότι το κινητό είναι παρα πολύ καλο ΩΣ <δεύτερο> κινητό και mp3 player, σίγουρα ως <πρώτο> κινητό θα απογοητεύσει όμως από τότε που το πήρα σταμάτησα να κουβαλάω μαζί μου και το i-pod μιας και ο player και η ποιότητα τον MP3 στο X-830 είναι αναμφισβήτητα κορυφαία.

Το προτείνω σε όσους θέλουν αν καλο MP-3 player μαζί τους, αλλα και να ενεργοποιήσουν κάποιο καρτοκινητό ως δεύτερη γραμμή

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
λοιπόν guys χρειαζομαι τη βοηθειά σας...το κινητό το εχει πάρει μια φίλη μου και θέλει να μεταφέρει τραγούδια απο το pc στο κινητό...όταν συνδέει το κινητό της λέει κανονικα συνδεση SAMSUNG SGH-X830 αλλα δεν της εμφανίζεται ένδειξη στο My Computer για να ανοιξει το φάκελο και να μεταφέρει τα τραγούδια...αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει αναλυτικά γιατί εγώ έχοντας το W810i τα περνάω κατευθείαν στο MS και δεν εχω ψάξει πολυ τη συνδεση κινητων με καλώδια...
Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν guys χρειαζομαι τη βοηθειά σας...το κινητό το εχει πάρει μια φίλη μου και θέλει να μεταφέρει τραγούδια απο το pc στο κινητό...όταν συνδέει το κινητό της λέει κανονικα συνδεση SAMSUNG SGH-X830 αλλα δεν της εμφανίζεται ένδειξη στο My Computer για να ανοιξει το φάκελο και να μεταφέρει τα τραγούδια...αν μπορεί κάποιος να εξηγήσει αναλυτικά γιατί εγώ έχοντας το W810i τα περνάω κατευθείαν στο MS και δεν εχω ψάξει πολυ τη συνδεση κινητων με καλώδια...

 

ξερει κανεις να βοηθησει?

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω!!

 

το συνδεει σαν music device (επιλογη, οχι σαν samsung suite)

 

ανοιγεις μετα το windows media player 10

και κανεις συγχρονισμο απο εκει.

 

ετσι μεταφερει ολοκληρα τα playlists που επιλεγεις

και εχεις και τα τραγουδια, αλλα και τις λιστες οπως τις εφτειαξες στο pc.

 

 

Αν χρησιμοποιεις με windows media player 10

τοτε ειναι παρα πολυ ευκολο, αν χρησιμοποιεις το winamp οπως εγω

τοτε θελει γιγη εξοικιωση και να φτειαξεις και λιστες στην "βιβλιοθηκη"

 

ο,τι αλλο θες για το κινητο πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Το πηρα το κινητό από Γερμανία και δεν έχει ελληνικά.

Με ποιο τροπο μπορώ να κάνω flash και να αλλάξω τη γλώσσα του? (Κατι σαν τον Wotanserver για τα Sony Ericsson)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μόλις προμηθεύτηκα το x830 και έχω μια απορία. Όταν φορτίζει η οθόνη μένει συνέχεια αναμμένη και δείχνει τη μπαταρία με την μπάρα που γεμίζει και όταν έχει φορτίσει δείχνει μόνιμα τη μπαταρία γεμάτη. Είναι σωστό αυτό; Το έχετε παρατηρήσει και εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι υποτίθεται music phone και δεν έχει ραδιόφωνο?!? :blink:

 

 

Πάντως ο δείκτης SAR είναι 0.119 και ίσως είναι ο πιο χαμηλός δείκτης SAR σε κινητό που κυκλοφορεί σήμερα :!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα της Samsung. Ομολογουμένως η πιο στυλάτη από όλες τις μάρκες...Είχα samsung παλιααααά... Ο λόγος που ήμουν μακριά ήταν τα ελληνικά. Μας είχαν #@σμένους οι κορεάτες, τους είχα #@σμένους κι εγώ:X . Έμαθα ότι τα προβλήματα διορθώθηκαν, ή έστω μερικά... Δεν άντεξα στον πειρασμό, το πήρα! Samsung X830. Το πιο μικρό από όλα,απλά πανέμορφο. (Αφήστε που το πήρα και δωρεάν!). Πρώτο ξενέρωμα (ελπίζω το μοναδικό): Τι γίνεται ρε παιδιά με τις επαφές σας ?? Ζητάω πολλά ? Θέλω να έχω τα ονοματάκια μου αλφαβητικά (κεφαλαία θες?ΚΕΦΑΛΑΙΑ,κανένα πρόβλημα). Αλλά όταν κάνω μια αναζήτηση να μπορώ να πηγαίνω απ'ευθείας στην επαφή... Νομίζω στο 2007 να μετονομάσω όλες μου τις επαφές για να πάρουν τη σωστή κωδικοποίηση είναι τουλάχιστον αστείο...Έχω τις επαφές μου (110 όλες κι όλες) στον υπολογιστή(στα ελληνικά,το πρώτο κεφαλαίο,τα επόμενα μικρά). Τις περνάω στο κινητό, όλα ωραία και καλά. Όταν δίνω όμως αναζήτηση ένα έστω αρχικό, δεν κουνιέται τίποτα...Σου λέει, ναι, γράφεις A(λέξης) αλλά εγώ θέλω αγγλικό Α που είναι Α κι όχι Α!!!! (ΤΡΕΛΑΑΑΑ)

Καμιά λύση υπάρχει...?

Thanks για την υπομονή να διαβάσετε όλο το πρόβλημά μου...

Link to comment
Share on other sites

Απο τον υπολογιστή σου, θα αλλάξεις όλα τα αρχικά γράμματα των ονομάτων. Απο Ελληνικά, θα τα κάνεις Λατινικά.

Έχω το U600.

Αναγνωρίζει τα Ελληνικά Ελληνικά Ελληνικά γράμματα (Γ,Δ,Θ,Λ,Ξ,Π,Σ,Φ,Ψ,Ω). Αν ψάξεις όνομα που αρχίζει απο Γ π.χ, ο κατάλογος θα σε πάει στο Γ.

Όσα Ελληνικά γράμματα υπάρχουν και στο Λατινικό αλφάβητο θα πρέπει να τα γράψεις στα Λατινικά.

Π.Χ Βασίλης. Γυρνάς το πληκτρολόγιο στα Αγγλικά και γράφεις το Β με Άγγλικό γράμμα.

Π.Χ Κώστας. Γυρνάς το πληκτρολόγιο στα Αγγλικά και γράφεις το Κ με Άγγλικό γράμμα.

Αυτό θα πρέπει να γύνει στα Α,Β,Ε,Ζ,Η,Ι,Κ,Μ,Ν,Ο,Ρ,Τ,Υ,Χ.

Μόλις τελειώσεις την "τυράνια" :p πέρνα τα τηλέφωνα στο Samsung. Η αναζήτηση (πάντα με το 1ο γράμμα και ΜΟΝΟ αυτό) θα δουλεύει κανονικά. Στον τηλεφωνικό κατάλογο πλέον θα υπάρχουν ταξινομημένοι πρώτα οι ΛΑΤΙΝΙΚΟΙ χαρακτήρες και μετά οι ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ.

 

Τελείως ΚΟΥΛΟ αλλα...

 

Στο U600 βέβαια βέβαια συμβαίνει και κάτι ακόμα πιό ΚΟΥΛΟ...!

 

Αν περάσεις τον τηλεφωνικό κατάλογο με πλήρη ΕΛΛΗΝΙΚΑ (όπως δηλαδή σε όλα τα υπόλοιπα κινητά) δεν δουλεύει η αναζήτηση στον τηλεφωνικό κατάλογο. Δουλεύει όμως την ώρα που αναζητάς αποστολές σε μήνυμα. Άν δηλαδή την ώρα του μηνύματος πατήσεις αποστολή προς, και αναζητήσεις τον αποστολέα στον (ΕΛΛΗΝΙΚΟ) τηλεφωνικό κατάλογο όλα οκ. Επίσης όταν θέλεις να αντιστοιχίσεις μία φωτόγραφία σε επαφή πάς : φωτό, αντιστοίχιση σε, επαφή... κτλ. ΚΑΙ εκεί η αναζήτηση ΔΟΥΛΕΥΕΙ.

 

Αν περάσεις τον τηλεφωνικό κατάλογο με ΕΛΛΗΝΙΚΑ και ΛΑΤΙΝΙΚΑ όπως περιέγραψα παραπάνω, τότε δουλεύει η αναζήτηση στον τηλεφωνικό κατάλογο, αλλα δεν δουλεύει την ώρα του μηνύματος, ούτε κατα την διάρκεια αντιστοίχισης!

 

:blink: :baby: :what: :down: :rocket: :chair:

 

 

Υ.Γ Ελπίζω να κατάλαβες μερικά απο αυτά που έγραψα! Εγώ πάντως μπερδεύτικα τώρα που τα ξαναδιαβάζω...:lol:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά άλλη μια ώρα αν δεν είχα reply,θα ανησυχούσα σοβαρά!! Δε μπορεί τόσοι χρήστες samsung μόνο εγώ να είχα αυτό το πρόβλημα... Περαστικά μας λοιπόν...Αντε εγώ έχω 110 επαφές, τι να πουν κι άλλοι με 500! Αυτό πάντως πάει πολύ με τη samsung. Στην τελική ας μην τα πουλάνε στην Ελλάδα. Αν το πάρεις από έξω τότε το υπομένεις. Μάλλον με κόβω για κανένα script-ακι που να κάνει τη βρωμοδουλειά... Thanks φίλε μου

Αν βρεθεί στο δρόμο κανενός τίποτα πιο εύχρηστο ή κανένα άλλο tip, ας βοηθήσουμε τους συμπάσχοντες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Το ημερολόγιο από Οutlook το συγχρονίζετε?

Εγω πάντως δεν τα κατάφερα.

Το παραπάνω πρόβλημα με τον κατάλογο το έχω και εγω (Ε900).

Για το ημερολόγιο κατέβασα κάτι άλλα προγράμματα αλλά δεν δουλεύει η γραμματοσειρά (βγάζει κινέζικα).

Δεν με βλέπω να το κρατάω αλλά μέχρι τότε εαν κάποιος γνωρίζει........

Περαστικά μας.........

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά, εδώ και 2 μέρες το κινητό τα 'παιξε. Και στις εικόνες και στους ήχους εμφανίζει "Μη υποστηριζόμενο αρχείο". Το έχει αντιμετωπίσει άλλος χρήστης του ίδιου κινητού ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
skeftomai na to parw gia ti kopela mou pou exei genethlia,kserete an kykloforei se prasino?ayti exei ksetrelathei me tin emfanisi tou twra geniktora aksizei san kinito?i einai petamena lefta?to ixeio tou einai ontws toso xamilo se ixous klisis?donisi exei?
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορώ να ξεκλειδώσω μόνος μου ένα αγγλικό Χ830 κλειδωμένο από την orange ώστε να το χρησιμοποιήσω και με ελληνική κάρτα;

Υπάρχει κανένας οδηγός για κάτι τέτοιο;Τι πρόγραμμα-καλώδιο χρειάζεται; Θα πετύχει αν κάνω φλασάρισμα;Καλοδεχούμενη κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μπορει να μου απαντησει καποιος στο πως ταξινομουνται οι επαφές απο το outlook γιατι δεν μπορω να το καταφερω.Ενω στο outlook η ταξινομηση ειναι επιθετο -ονομα,στο 830 μου δινει ονομα -επιθετο χωρις να μπορω να κανω αλλαγη οπως στα ΝΟΚΙΑ σε επιθετο -ονομα.Μπορω να αλλαξω την ταξινομηση απλα γραφοντας μονο στο πεδιο επιθετο αλλα στο συγχρονισμο φοβαμαι μη μου αλλαξει τις επαφες στο Outlook.

Εκτος εαν υπαρχει τροπος να αλλαξω την ταξινομηση στη συσκευή αλλα δεν το εχω ανακαλυψει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εδώ και 2 μέρες το κινητό τα 'παιξε. Και στις εικόνες και στους ήχους εμφανίζει "Μη υποστηριζόμενο αρχείο". Το έχει αντιμετωπίσει άλλος χρήστης του ίδιου κινητού ?

 

Peparg και εγώ έχω αυτό το πρόβλημα. Μπορείς να μου πείς τι έχεις κάνει? Πως το έλυσες το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγόρασα το κινητό πριν 2 εβδομάδες και είμαι ευχαριστημένος για την επιλογή μου, που όμως δεν θεωρώ οτι είναι τέλεια - κάτι σαν 8 στα 10 ;)

 

Πέρα απο το design του, το μικρό βάρος και διαστάσεις του (έχουν σημασία αν τα προηγούμενα σου κινητά είναι ενα qtek2020 και ενα ericsson R380S), στα θετικά να αναφέρω την ύποστήριξη ελληνικών, το ευανάγνωστο, καλά στημένο menu του (είναι το πρώτο samsung που αποκτώ και δεν έχει καμία ιδιαιτερότητα στις επιλογές ή οτιδήποτε δύσκολο), την ευκολία πλοήγησης στο menu με πολλούς τρόπους (είτε με το αριθμητικό πληκτρολόγιο, είτε με την λωρίδα κύλισης, είτε πάλι με την λωρίδα, αλλά χρησιμοποιώντας την σαν πλήκτρο διεύθυνσης), την καλή μνήμη 1GB για μπόλικα mp3, το καλό reception του σε σχέση με προηγούμενες συσκευές σε έναν χώρο οπου δεν υπάρχει καλό σήμα, τους ικανοποιητικά δυνατούς ήχους του και τέλος, την αρκετά καλή δόνηση του (το κινητό έπεσε απο μόνο του στο πάτωμα όταν το είχα σε αθόρυβη λειτουργία).

 

Στα αρνητικά να αναφέρω οτι δεν μπορώ να βάλω πάνω απο έναν συγκεκριμένο νούμερο τηλεφωνικών αριθμών στα contacts του ανά επαφή - ίσως 5, αν μετρήσω και τα fax. Στα contacts ακόμα, δεν μπορώ να επιλέξω πως να γίνεται η στοίχιση των επαφών - γίνεται απο default κατά πρώτο όνομα, όχι επώνυμο, οπότε καταλαβαίνετε τι χαμός γίνεται με τους Γιάννηδες κλπ. Επίσης το οτι δεν μπορώ να επιλέξω να σώζει αυτόματα τα sms που στέλνω, αλλά πρέπει να επιλέγω να γίνεται αυτό ξεχωριστά σε κάθε μήνυμα. Σχετικά με τα mp3, παρότι το πρόγραμμα είναι σχετικά λειτουργικό, απαιτείται installation και δυστυχώς, το κινητό δεν δουλεύει σαν flash drive, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω. Σπαστικός παράγοντας το καλωδιάκι που συνδέεται ανάμεσα στο κινητό και στα ακουστικά ήχου για να ακούσεις μουσική (Ερώτηση: Ξέρει κανείς αν υπάρχουνε ακουστικά που να έχουνε επαφή samsung και οχι jack, ώστε να συνδέονται κατευθείαν), αντί για μια απλή επαφή jack 3,5mm αλλά και το ξεζούμισμα της μπαταρίας ακούγοντας μουσική.

 

θεωρώ οτι το μικρό του πληκτρολόγιο είναι θέμα συνήθειας, μετά απο μισή ώρα χρήσης το συνήθισα χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • The title was changed to Samsung SGH-X830

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...