Jump to content

Συζήτηση για τις πανεπιστημιακές καταλήψεις


haris84
 Κοινοποίηση

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?  

189 members have voted

  1. 1. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

    • Ναι
      80
    • Οχι
      109


Recommended Posts

σαφως και εκει αποσκοπουν.Οι αγωνες δεν γινονται για να γινονται αγαπητε μου..Οι αγωνες εχουν ενα τιμημα για εναν απωτερο σκοπο.Που ειναι να σταματησουν να γραφουν την παιδεια στα πσλιοτερα των υποδηματων τους οι κυριοι κυριοι καρεκλοκενταυροι.Που κυβερνουν με την γνωστη λογικη πως να ζησω με το μισθο 300 ευρο που μου δινεται Με αυτον τον μισθο δεν ζεις,,ή απαντησηΜε αλλα λογια εμεις αυτο δινουμε εσεις πεθανετε αν θελετε..Και απλα φωναζουμε και καποια στιγμη που θα παει θα μας ακουσουν..Εκτος αν θεωρεις οτι εχουμε καμια ορεξη να χανουμε εξεταστικες και να δινουμε μαζεμενα τα χαμενα μαθηματα σε 15 -20 μερες..μαζι με του Σεπτεμβριου..

 

Αλλα το θεμα ειναι να εχει καποιος την ωριμοτητα να μην βλεπει το δαχτυλο που δειχνει το δασοςαλλο το δασος..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η οδηγια 89/48 αντικατασταθηκε απο την 36/05.Το λεει μεσα στο κειμενο

:)

Η 89/48 δεν αντικατασταθηκε, απλα η 36/05 αντικατεστησε και συμπληρωνει καποιες απο τις οδηγιες που περιειχε. Και για του λογου το αληθες:

 

(14) Ο μηχανισμός αναγνώρισης που καθιερώθηκε με τις οδηγίες

89/48/ΕΟΚ και 92/51/ΕΟΚ παραμένει αμετάβλητος

αυτο ειναι απο τη 36/05

 

Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι τα δικαιωματα των ΚΕΣ που αναγνωριζονται απο το μητρικο πανεπιστημιο ΔΕΝ θα μπορουμε πλεον να μην τα αναγνωριζουμε και θα μπορουμε ΑΝ θελουμε να εφαρμοσουμε ελεγκτικους μηχανισμους.

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι με αυτη την οδηγια αναγνωριζονται δικαιωματα στους αποφοιτους κολεγιων στην Ελλαδα. Ηδη υπαρχουν προσφυγες για αναγνωριση πτυχιων

 

Και εχετε δικιο. Τα κες δεν αναφερονται ξεκαθαρα. Πλαγιως ομως ανοιξε ο δρομος για την αναγνωριση τους.

Ο τροπος με τον οποιο θα γινει αυτο ειναι θεμα της κυβερνησης. Το αν θα παρακαμφθει ο ΔΟΑΤΑΠ ειναι θεμα της κυβερνησης και το αν θα επιλεξει να να εφαρμοσει ελεγκτικους μηχανισμους

 

να που αρχιζουμε σιγα σιγα και συμφωνουμε :) τα ΚΕΣ οχι μονο δεν αναφερονται ξεκαθαρα, δεν αναφερονται ΚΑΘΟΛΟΥ. Ακριβως, το πως θ αναγνωριζονται, δηλαδη τι οροι θα μπουν για να δινεται επαγγελματικη αναγνωριση ειναι θεμα κυβερνησης (βλεπε συναλλαγης κυβερνησης με τους ΚΕΣιαρχες). Και το γιατι η ΕΕ αφηνει τις εθνικες κυβερνησεις να βαζουν αυτες τους ορους της αναγνωρισης και δεν ειναι αυτοματοποιημενη η επαγγελματικη αναγνωριση οπως σε καποια επαγγελματα (γιατι για καποια επαγγελματα ειναι), ειναι πολυ απλο. Υπαρχει προβλημα με το επαγγελμα το μηχανικου. Στην ΕΕ υπαρχουν 2 προβληματα με το επαγγελμα του μηχανικου. Το πρωτο ειναι οτι δεν υπαρχει ομοιομορφη ακαδημαικη εκπαιδευση, αλλου ειναι 3 χρονια, αλλου 5. Το δευτερο και κυριωτερο ειναι οτι σε καποια κρατη μελη το επαγγελμα ειναι νομοθετικα ρυθμιζομενο, σε καποια προστατευεται ο τιτλος και σε καποια ειναι τελειως ελευθερο. Σε καποιο ποστ σου ειχες πει οτι ειναι πολυ απλο το θεμα. Αν ηταν τοσο απλο θα ειχε λυθει μεχρι τωρα. Δεν ειναι καθολου απλο και οταν θα βγει στην επιφανεια το πως θα γινει η ενσωματωση της 36/05, γιατι για την 89/48 εχει γινει ενσωματωση και βρισκομαστε στο ευρωδικαστηριο για κακη εφαρμογη, θα πεσει πολυ κλαμα. Δεσε και τη ζωνη σου τωρα. Εχεις την εντυπωση οτι οι αποφοιτοι των ΤΕΙ δε θα ζητησουν επαγγελματικα δικαιωματα πανεπιστημιακου επιπεδου με βαση τις παραπανω οδηγιες?? Και γιατι αλλωστε να μη ζητησουν, οταν οι αποφοιτοι των ΚΕΣ με 3 χρονια σπουδων θα παιρνουν, οι αποφοιτοι των ΤΕΙ με 4 χρονια και ισως και μ ενα MSc, να μην εχουν ? Θα ειναι και αδικο. Οπως βλεπεις λοιπον δεν ειναι καθολου απλα τα πραγματα και η αναταραχη που υπαρχει στο χωρο της παιδειας σημερα δε θα συγκρινεται με αυτο που θα επακολουθησει οταν θ ανοιξουν οι ασκοι του αιολου με τις αναγνωρισεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Αχά, δηλαδή η μειοψηφία των φοιτητών που κλείνει τις σχολές είναι ώριμη και η πλειοψηφία που διαφωνεί είναι ωχαδελφιστές και τζίτζικες στο παραμύθι του Αισώπου. Φραπεδάκι παραλία. Αυτή η πρωτότυπη λογική του "είμαι μειοψηφία αλλά έχω ανώτερη νοημοσύνη από εσάς τους πολλούς" από πού ακριβώς πηγάζει; Σε ποιά δημοκρατία ισχύουν αυτοί οι κανόνες και εγώ έλειπα; 6 χρόνια στο πανεπιστήμιο έβλεπα 100 άτομα να αποφασίζουν για 4000 ποιό είναι το σωστό και ποιό το λάθος. Μάλλον εκείνοι οι "ανώτεροι" από τους άλλους ξέρουν καλύτερα από εμάς τους υπολοίπους. Που απλά θέλαμε να κάνουμε τη δουλειά μας, η οποία παρεπιπτόντως στα πανεπιστήμια είναι να σπουδάζουμε και όχι να ασκούμε πολιτική. Αγώνες μπορούν και να οργανωθούν και να προχωρήσουν καλύτερα έξω από τον πανεπιστημιακό χώρο. Αλλά θα χάσουμε την εύκολη λεία των ευπροσάρμοστων και επιρρεπών πιτσιρικάδων; Γιατί μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας όπως λες κι εσύ, οι παρατάξεις έτσι τους βλέπουν. Τυχαίο είναι άραγε το γεγονός ότι στην Ευρώπη, της οποίας την οργάνωση τόσο θαυμάζεις, τέτοια φαινόμενα σπανίζουν; Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν, αλλά τουλάχιστον εκεί για να εμπλακεί σύσσωμη η φοιτητική κοινότητα σημαίνει ότι κάτι πάει πολύ στραβά. Και την αφορά άμεσα κιόλας. Οπότε με την ίδια λογική που ο καθένας κάνει για ψίλου πήδημα κατάληψη στο ελληνικό πανεπιστήμιο χωρίς να παίρνει και τη συγκατάθεση της φοιτητικής κοινότητας, έτσι κι εγώ λέω όχι γενικά στις καταλήψεις μπας και δουν άσπρη μέρα τα παιδάκια. Βλέπεις εγώ δεν έπαψα να ενδιαφέρομαι για το πανεπιστήμιο, παρότι έχω φύγει χρόνια, αλλά με τον ίδιο τρόπο που ενδιαφερόμουν και τότε. Να δουλεύει εκείνο για το σκοπό που ιδρύθηκε και όχι ως μοχλός πίεσης των κομμάτων και των παρατρεχάμενων. Δεν είμαι εγώ που δεν βλέπω το δάσος Χριστινάκι, το δάσος χάνεται πίσω από τα πανό που αναρτώνται καθημερινά στις σχολές για να κρύβουν τα πραγματικά προβλήματα των σχολών που είναι οι ίδιοι εκείνοι που τα αναρτούν ...
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Για να φτιαξεις ομελετα καλο μου πρεπει να σπασεις αυγα...Ο ανωριμος εισαι εσυ που νομιζεις οτι μια ωραια πρωια θα ξυπνησουμε και θα μας φτιαξουν καλα πανεπιστημια,,Απλα μια που στο παραμυθι που ζεις δεν μπορεις να δεις το δασος φωναξε μου τουλαχιστον την κοκκινοσκουφιτσα..Το πανεπιστημιο στην Ελλαδα ως και οι τιμες στα προιοντα για να φτιαξουν θελουν αγωνες οργανωση και οχι ξερολες που τα ξερουν ολα και μονο κρινουν..Αν δεν αγωνιστουμε δεν προκειται ποτε νβα μας φτιαξουν πανεπιστημια,να ανεβασουν τους μισθους σε ευρωπαικα επιπεδα να γινει οτιδηποτε σε αυτη την χωρα..Που τυχαινει να ειμαστε πισω..Και στο μεταξυ ολη η Ευρωπη που ειναι καλυτερα απο εμας αγωνιζεται γινεται χαμος..Μερχι και δολοφονιες ειχαμε στην Ισπανια λογω απεργιων σε απεργοσπαστες,Και καποιοι κοιμουνταιιι.Και νομιζουν οτι τωρα ειδαν εδω μια καταληψη και ανακαλυψαν την Αμερικη...Ποτε θα ξυπνησουμε;

 

Απλα μαλλον οι αγωνες για καλυτερη παιδεια,η οργανωση για να μην γινεται εκμεταλευση κτλ εινσι δεδομενες σε αλλες ευρωπαικες οργανωμενες χωρες...Εδω ειμαστε τελειως στην κοσμαρα μας..Και μολις βλεπουμε μια προσπαθεια να γινει μια επανασταση βγαινει απο μεσα νας η συντηριση..Που ως κοινωνια ειμαστε πολυ συντηριτικη ..Και αρχιζουμε ν α βριζουμε τους παρεκλινοντες..Περιμενετε κσι καποι στιγμη θα αναγκαστουμε να ξυπνησουμε και να λειτουργουμε σαν Ευρωπη..

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ... να ζητήσεις από αυτούς που σε συμβουλεύουν να σου δώσουν και καμιά άλλη ατάκα να λες. Η ομελέτα και τα αυγά παίζουν πολύ τον τελευταίο καιρό και γίνεσαι προβλέψιμη. Επίσης το παιχνίδι με τις λέξεις κρύβει αδυναμία άρθρωσης επιχειρημάτων οπότε μην πέφτεις τόσο χαμηλά....

Σπας κάθε φορά το κατάλληλο αυγό και όχι όσα να ναι όπου να ναι. Γιατί στο τέλος αντί για ομελέτα τα κάνεις σαλάτα. Ορίστε έκανα κι εγώ ένα λογοπαίγνιο. Η πανεπιστημιακή κοινότητα δεν έχει κανένα λόγο να εμπλέκεται σε αναζητήσεις περί ειρήνης. Υπάρχει η UNESCO. Οικολογικά θέματα έχουν βρει τον διεκδικητή τους στην Greenpeace. The list goes on .... Αν θες να συνεισφέρεις μέσα από τον πανεπιστημιακό χώρο, βρες επιστημονικές λύσεις στα προβλήματα που αυτές οι οργανώσεις αναδεικνύουν. Αυτό λέγεται αρμοδιότητα, χώρος ευθύνης. Αυτό που γίνεται τα τελευταία χρόνια είναι ότι έχουν τεχνηέντος χαθεί αυτά τα όρια με την συνεχή προσπάθεια των παρατάξεων να αναδείξουν το πανεπιστημιακό κίνημα αρμόδιο και υπεύθυνο για όλα αυτά τα προβλήματα και μάλιστα με τον πλέον ανούσιο τρόπο έκφρασης: την διακοπή με τον ένα ή τον άλλο τρόπο της ομαλής λειτουργίας τους. Δεν σου λέω να μην είσαι ευαισθητοποιημένη στα προβλήματα της κοινωνίας εν συνόλω, σου λέω όμως να ξέρεις πώς να δράσεις από την εκάστοτε αφετηρία στην οποία βρίσκεσαι. Το πανεπιστήμιο είναι χώρος μάθησης και έρευνας. Όχι θέατρο πολιτικών εξελίξεων όπως έχει καταντήσει. Σκέψου το.

 

Και απεργοί <> φοιτητές. Τέτοιοι συμψηφισμοί μόνο σε καιρό λαϊκής εξέγερσης. Αλλά τότε θα μαι κι εγώ εκεί μαζί σου

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Τι να σκεφτω;Αυτο που γινεται σε ολη την Ευρωπη ερχεται και στην Ελλαδα ..Κποια στιγμη ποου θα παει θα ξυπνησουμε..Αργησαμε λιγο λογω συνθηκων αλλα οσο παει θα καταλαβουμε οτι θα πρεπει να οργανονομαστε και να ψαχνουμε την λυση..Τωρα οι χαζες δικαιολογιες οτι παντα φταινε οι κακοι συνδικαλιστες και οι κακες πολιτικες παραταξεις ειναι παραμυθακια για μωρα και να πας να τα πεις εκει..Κατα τα αλλα ολα βαινουν καλως,Και οσοι φωναζουν ειναι απλα καποιοι απροσαρμοστοι.Βρειτε κατι πιο εξυπνο να πειτε γιατι φαινεται οτι το εδαφος καταρεει..Και καποια πραγματα θα πληρωθουν στο μελλον..Ολος ο κοσμος εκνευρισμενος ειναι με την ολη κατασταση,,Κι στην παιδεια και παντου..Τωρα αν συνεχισετε να α ριχνετε στις θεωριες συνομωσιας συνεχιστε..Απλα μην περιμενεις να σε πιστεψω,,Τα πραγματα θα φτιαξουν ειτε το θελετε ειτε οχι.Τα πρωτα σημαδια ηδη φαινονται απλα αν πω που θα θεωρηθει τελςιως πολιτικη η συζητηση..ΩΡαια η λογικη παντως ..Μην φωναζεις ,κοιτα την δουλεια σου..Και τα πραγματα θα φτιαξουν..Εγω το επαναλαμβανω..Και ας σου φαινεται κλισε..Τιποτα δεν γινεται απο μονο του..Και σιγα την καταληψη..Απλως το κοστος ειναι οτι οι διαμαρτυριες ακουγονται και φαινονται οι αδυναμιες τις εκαστοτρ κυβερνησης..Το θεμα λοιπον ειναι το πολιτικο κοστος καποιων για ολα αυτα.
Link to comment
Share on other sites

ηρθε το τελος?

 

ανακατεψατε κομματα,καταληψεις,αναγνωρισεις πτυχιων,συνταγες για ομελετες,παραμυθια και δεν ξερω κι εγω τι αλλο....

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε ο χαρος να παρει το θεμα;:lol::lol:

 

Το θεμα θα κρατηθει μακρια απο τα πολιτικα..Οσο και αν θελουν καποιοι εκει να το πανε γιατι αυτο τους κοφτει μαλλον.Κατα τα αλλα εχει σχεση κι με κοινωνικ θεματα και με παραλληλα πραγματα και κινητοποιησεις που γινονται σε ολη την ευρωπη,,

Link to comment
Share on other sites

Δε διάβασες συνομωσιολογία από μένα. Εσύ θεωρείς ότι όλοι στρέφονται εναντίον σου, μη βλέποντας ότι εσύ είσαι που στρέφεσαι εναντίον όλων. Μη κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Επίσης δεν θεώρησα ότι θα με πιστέψεις. Βλέπεις δεν είναι η πρώτη φορά που συνομιλώ με άτομα της ιδεολογίας σου, οπότε ξέρω μέσες-άκρες τι να περιμένω. Επίσης αν δεις λίγο την πορεία των ετών, δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που έχουμε καταστάσεις που προσομοιάζουν κρίσεις. Βλέπεις η ιστορία έχει ένα περίεργο συνήθειο. Επαναλαμβάνεται. Διάβασέ τη λίγο και θα δεις τα μοτίβα. Επίσης σε καλώ να δεις και πού οδήγησαν όλες αυτές οι λαϊκές εξεγέρσεις τους λαούς οι οποίοι τις ακολούθησαν. Και να μου πεις πού βρίσκονται τώρα.

Όσο για την καταστροφολογία του "το έδαφος καταρρέει" σόρρυ δεν ακολουθώ σε τέτοιου είδους πομπώδεις εκφράσεις. Όλες οι επιλογές μας πληρώνονται στο τέλος. Καλές και κακές. Κι ο εκνευρισμός υπάρχει κι απ' τις δύο πλευρές. Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η αντίπερα όχθη και επί του παρόντος έχει περισσότερο λαό...

Δεν θέλω να με πιστέψεις. Να το σκεφτείς θέλω, όπως σκέφτομαι κι εγώ την δική σου πλευρά και προβληματίζομαι με αυτά που βλέπω. Για αυτό το λένε συζήτηση. Για να ανταλλάσσουμε απόψεις :)

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Σαφως και υπαρχει συνομοσιολογια..Συγκεκριμενα δεν υπαρχει τιποτα αλλο.Γιατι δεν μπορειτε να πειτε οτι τα πραγματα ειναι καλα..Ετσι το ριχνετε στις συνομωσιες και στους φοιτιτοπατερες στις πανεπιστημιακες καταληψεις στους αντιστοιχους συνδικαλιστες στις απεργιες..Μαλλον δεν υπαρχει αλλη δικαιολογια..

 

Εγω βλεπω το εδαφος να καταρρει κατω απο τα ποδια καποιων..Μεγαλα λογια οχι σου λεω τι βλεπω.Τωρα το θεμα ειναι ποσο γρηγορα θα γινει αυτο..Γιατι αυτη η αθλια κατασταση και στην παιδεια και παντου σε αυτη την χωρα δεν μπορει να συνεχισει..Και ουτε να με πεισεις μπορεις για κατι που ειναι ψεμα ουτε να με τρομαξεις σαφως..Αν και αυτος ειναι ο σκοπος να τρομαξετε τα ατομα που θελουν καλυτερες συνθηκες και τις ζητανε,,Φανηκε και με τις καταληψεις και τις απεργιες και παντου..

 

Οσο για το ποια αποψη μαζευει ποιο πολυ κοσμο σε δημοσκοπηση που εγινε το 40 της 100 ηταν κατα των ιδιιωτικων.Αρα περιμενε να δουμε ποσοι ειναι υπερ και ποσοι κατα .Γιατι τι στο καλο ενα 10 της 100 δεν θα ηταν αναποφασιστο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης πως οι αγώνες έχουν τιμήματα. Ποτέ ένας αγώνας δεν γίνεται από το σπίτι με τσιγάρο και φραπέ. Θυσιάζεις κάτι άλλο για να κερδίσεις κάτι που θα ωφελήσει κι εσένα και τα παιδιά σου. Στην προκειμένη περίπτωση, τα εξάμηνα :p

 

Να πω κάτι για αυτό που είπε ο skabouri πριν, ότι 100 άτομα αποφασίζανε για τα 4000. Όχι δεν έχεις άδικο, αλλά που είναι τα υπόλοιπα 3900 άτομα; Όταν γίνεται συνέλευση γιατί δεν έρχονται να ψηφίσουν και να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους; Εγώ σε όσες συνελεύσεις έχω πάει (και είναι πολλές), όχι μόνο δεν ερχόταν κανένας να δηλώσει ότι είναι "κατά", αλλά και τα ελάχιστα άτομα που έρχονταν, ενώ στην αρχή δήλωναν πως είναι "κατά", ψήφιζαν στο τέλος "υπέρ" :shifty:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!!! Μαζί σου!!! Να αλλάξει!!!! Θιασώτης της αλλαγής προς το καλύτερο είμαι κι εγώ. Δεν σε κοροϊδεύω, θέλω να αλλάξουν κάποια πράγματα. Αλλά να αλλάξουν ΟΛΑ αν είναι να αλλάξουν. Όχι μόνο ό,τι βολεύει μερικούς-μερικούς .... Επίσης συγνώμη, αλλά δεν είναι δυνατόν να μου λες εσύ ότι τα ρίχνω "στους φοιτιτοπατερες στις πανεπιστημιακες καταληψεις στους αντιστοιχους συνδικαλιστες στις απεργιες" όταν εσύ τα ρίχνεις σε όλους τους υπόλοιπους, ανεξαρτήτως τοποθέτησης! Δηλαδή θα ναι σωστό και ωραίο να αναλωθούμε στην μη ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων και να αφήσουμε το δημόσιο εκεί που είναι ... Ή καλύτερα ακόμα να του δώσουμε λίγη ακόμα ανεξαρτησία με λεφτά άλλων, δηλαδή τα δικά μας ... Αν θέλει ανεξαρτησία επιλογών το πανεπιστήμιο, θα πρέπει να δεχτεί έλεγχο στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίζεται το δημόσιο χρήμα, ναι ή όχι; Αυτή δεν είναι μια βασική θέση των πανεπιστημιακών; Ότι θέλουν αυτοδιοίκηση και ανεξαρτησία; Ξέρεις εσύ καμιά εξαρτημένη-ανεξάρτητη οικονομική σχέση; Τα πανεπιστήμια δεν έχουν δικούς τους πόρους γιατί δεν έχουν οικονομικές συναλλαγές με τρίτους, τουλάχιστον πάνω από το τραπέζι. Ή για να το θέσουμε πιο σωστά, πόρους έχουν, αλλά τους κάνουν jacusi και πλακάκια ... Άσε με πουλάκι μου .... Όλη η ιστορία γίνεται για λόγους που ούτε φαντάζεται το ιδεολογικό σου μυαλουδάκι ... Όταν καταλάβεις πόσο ιδεολόγοι είναι όλοι αυτοί τους οποίους κοιτάς στα μάτια και κρέμεσαι από τα χείλη τους μπορεί και να πέσεις από τα σύννεφα ... Το περίεργο είναι που εγώ τους έχω δει κι ακόμα επιμένω να το βλέπω διαλλακτικά και να μπαίνω και σε κουβέντες ... Άκου καταρρέει το έδαφος! Τι άλλο θα ακούσω ....

 

@ Τρελοπαρέα:

Λες εγώ να πήγα σε λιγότερες; 6 χρόνια είναι αρκετά για να χωρέσουν πολλές... Κι εγώ έβλεπα κάτι άλλο. Τον κόσμο να κουράζεται από τον ανούσιο χαρακτήρα, να δυσανασχετεί, αλλά να μην αντέχει 7 ώρες συνέλευση μετά από 4-5 ώρες μάθημα. Και να φεύγει. Άσε γιατί το κόλπο είναι παλιό και βρώμικο

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Χανονται χρηματα;Απο ποιους´Ποιος τους εβαλε αυτους εκει;Εγω;Και περιμενετε να τους βγαλουν;ΕΙστε σοβαροι;Ξερουν πολυ καλα ποιους βαζαν εκει που βαζαν..Κατα τα αλλα εμενα δεν με νοιαζει..Να φτιαξουν τα πανεπιστημια να δωσουν τα σωστα κονδυλια .Και αν θελουν να φτιαξουν τζακουζια η βιλες σε καποιους ας τα φτιαξουν.Ποσως με ενδιαφερει..Αφου καποιοι εχουν βιλες και τζακουζια και λεφτα για να στειλουν τα παιδια τους στα ιδιωτικα ας εχω εγω τουλαχιστον σωστο πανεπιστημιο.Και δεν με νοιαζει πως και ποιος θα πληρωσει το πολιτικο κοστος.Αλλα με φτιαγμενο πανεπιστημιο..Παλι την Αμερικη ανακαλυψες,Δευτερη φορα σε μια μερα..Κλεβονται χρηματαΈλα...

 

Συγκεκριμενα 6 χρονια που περνουσαn απο εξω,,Γιατι αποκλειεται να εχουν παει καποιοι σε δημοσια πανεπιστημια..Δεν το πιστευω..Απλα..Μαθαμε ολοι τωρα λεμε οτι ξερεις εχω περασει σε δημοσιο αλλα υποστηριζω τ ιδιωτικα..Ναι,καλα..Δεν ειμαι αφελης καθολου και με κανεναν ..Σε διαβεβαιω..

Link to comment
Share on other sites

Χριστινάκι; Απόφοιτος Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Σχολής Θετικών Επιστημών, Τμήματος Φυσικής. Σου λέει κάτι; Όσα νομίζεις ότι έχεις δει, τα χουμε δει νωρίτερα. Και για κερασάκι έχω γνωρίσει και το Πανεπιστήμιο Πάτρας γιατί πρώτη χρονιά εκεί πέρασα. Πρόσεχε λιγάκι γιατί μπορεί εσύ να βρεθείς του κολεγίου νωρίτερα από μένα. Όταν εμείς διαβάζαμε Πυρηνική εσύ ακόμα μάθαινες προπαίδεια. Και είμαστε από αυτούς που πολέμησαν όχι κλείνοντας το πανεπιστήμιο, αλλά προσπαθώντας να το ανοίγουμε προς όφελος όλων.

 

Επίσης το πρόβλημά σου είναι το ακόλουθο: Όταν ο κόμπος φτάσει στο χτένι, όταν φτάσει το πράγμα στην ουσία, λες "ποσώς με ενδιαφέρει" και κλείνεις εκεί το θέμα. Αν απορρίπτεις κατ' αυτό τον τρόπο τα ζητήματα, εγώ ανακαλύπτω την Αμερική, κι εσύ το αυγό του Κολόμβου. Ο νοών νοείτω ....

 

Ποιός σου είπε ότι αυτοί που μπαίνουν μπαίνουν από αυτούς που εικάζεις ότι μπαίνουν; Η κυβέρνηση αρνήθηκε έδρα στο Νανόπουλο; Get your facts straight ... Αν θες να ζητάς αλλαγή, να χεις έτοιμη την πρόταση για το πώς θα την υλοποιήσεις, αλλιώς το μόνο που κάνεις είναι θόρυβο

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Μου λεει.Οτι δεν σε πιστευω.Αυτο μου λεει.Ειναι πολυ απλο..Ξεφνικα βρεθηκαν ολοι οι αποφοιτοι δημοσιων να υποστηριζουν στο συγκεκριμενο φορουμ τα ιδιωτικα,,Το προβλημα αγαπητε μου εινι οτι αυτο ακριβως σας ενοχλει .Ο θορυβος,Γιατι αυτους που κλεβουν σαφως δεν τους βαλαμε εμεις μεσα..Ουτε θα τους βαλουμε στο μελλον και δεν εποφελουμαστε εμεις απο τα χρηματα..Αρα αφου εποφελουνται αλλοι ας φροντισουν να μας φτιαξουν το πανεπιστημιο..Και δεν γυριζω τα ματια αλλου.Απλα ξερω οτι η διαφθορα ειναι τοσο μεγαλη που δεν μπορω να την κυνηγησωω αρα κυνηγαω αυτο που μπορω..

 

Απλα καποιοι θελουν μεν να κλεβουν ,να υποτιμουν τα πανεπιστημια,να ανεωβαζουν τις τιμες στην δεη στα προιοντα δεν ξερω που..Αλλα ολα αυτα αθορυβα.Γιατι ο θορυβος μπορει να προκαλεσει ααλα επακολουθα οπως να χασουν την εξουσια και μετα πως θα κλεβουν.Αρα εμεις θα κλεβουμε αλλα εσεις μην μιλατε...Και μιλαω γενικα..

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... άρα καταλήγουμε ότι ο αγών είναι στοχευμένος και μάλιστα χαμηλά. Ως εκεί που μας παίρνει.

Ας μην με πιστεύεις. Δεν πειράζει. Φαντάζομαι δεν θα είμαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που δεν πιστεύεις. Καλά κάνεις και είσαι καχύποπτη. Θα σου χρειαστεί στη ζωή σου. Αλλά με μέτρο :)

Και μπράβο σου, τα κατάφερες. Αφού μετά από τόση κουβέντα απέδειξες από τη μία ότι κόπτεσαι τμηματικά, άρα κατευθυνόμενα και όχι σφαιρικά και για το γενικό καλό, και από την άλλη ότι είσαι τόσο ωχαδελφίστρια όσο και αυτοί που κατηγορείς. Δεν θα σώσεις εσύ την Ελλάδα άλλωστε, άλλος θα τη σώσει. Αυτός που τη χάλασε, ε; Ωραία λογική και ωραίο αγώνα κάνεις. Με πήλινα πόδια. Να τις χαίρεσαι τις θέσεις σου. Ή μάλλον την έλλειψη αυτών.

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς με αυτή τη λογική, ΑΝ θέλουμε, ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τα ελέγξουμε και να επιβάλουμε αξιοκρατικά κριτήρια στην αγορά εργασίας, χωρίς όμως να αποκλείουμε τους αποφοίτους από την αγορά εργασίας. Ότι γίνεται και τώρα δηλαδή... Άρα καυγαδίζουμε εδώ πριν το δούμε πώς θα γίνει στην πράξη, απλά και μόνο επειδή δεν μας αρέσει ως ιδέα. Χμμ .. :wacko::confused:

 

κανεις λαθος.

Καταρχας για το αν θα τα ελεγξει το κρατος δεν υπαρχει ξεκαθαρη γνωμη. Εγω ειχα διαβασει σε εφημεριδες για συσταση επιτροπων, o mac παρεθεσε λινκ στα οποια λεει θα υπαρχει μονο κτηριακος ελεγχος.

Και αυτο ΔΕΝ γινεται τωρα γιατι οι αποφοιτοι ΚΕΣ δεν ειχαν αναγνωριση. Και ναι ρε φιλε, η ιδεα ειναι αισχρη να αναγνωριζουν επαγγελματικα δικαιωματα στους αποφοιτους ΚΕΣ..Πως να το κανουμε δλδ. Ειπαμε, η ελευθερια εχει και τα ορια της. Οσους περιορισμους και να βαλει το κρατος η ζημια θα γινει. Την ανεργια την σκεφτηκε κανεις?

Τους μαθητες που στρωνονται να διαβαζουν για να περασουν σε υψηλοβαθμη σχολη τους ρωτησε κανεις? Γιατι ο αλλος να περνει πτυχιο ενω δεν μπορει να γραψει τη βαση στις πανελληνιες? Και να του αναγνωριζουμε και το δικαιωμα στο πτυχιο μαλιστα

 

:)

Η 89/48 δεν αντικατασταθηκε, απλα η 36/05 αντικατεστησε και συμπληρωνει καποιες απο τις οδηγιες που περιειχε. Και για του λογου το αληθες:

 

(14) Ο μηχανισμός αναγνώρισης που καθιερώθηκε με τις οδηγίες

89/48/ΕΟΚ και 92/51/ΕΟΚ παραμένει αμετάβλητος

αυτο ειναι απο τη 36/05

 

Εγω ειδα αυτο και το λεω:

<<Επιπροσθέτως, οι σχετικές οδηγίες έχουν

επανειλημμένα τροποποιηθεί και θεωρείται επιβεβλημένη η

αναδιάρθρωση, καθώς και ο εξορθολογισμός των διατάξεών

τους, με την ενοποίηση των ισχυουσών αρχών. Ως εκ

τούτου, κρίνεται σκόπιμο να αντικατασταθούν οι οδηγίες

του Συμβουλίου 89/48/ΕΟΚ (1) και 92/51/ΕΟΚ (2), καθώς

και η οδηγία 1999/42/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

και του Συμβουλίου (3), για το γενικό σύστημα αναγνώρισης

των επαγγελματικών προσόντων,>>

 

anyway, μικρη σημασια εχει

 

 

 

να που αρχιζουμε σιγα σιγα και συμφωνουμε :) τα ΚΕΣ οχι μονο δεν αναφερονται ξεκαθαρα, δεν αναφερονται ΚΑΘΟΛΟΥ. Ακριβως, το πως θ αναγνωριζονται, δηλαδη τι οροι θα μπουν για να δινεται επαγγελματικη αναγνωριση ειναι θεμα κυβερνησης ...

 

Eχεις απολυτο δικιο. Τα ΚΕΣ δεν αναφερονται καθολου. Εμμεσως μεσω της μεθοδου franchising δημιουργειται ολο αυτο το θεμα περι αναγνωρισης.

Και ναι, ειναι θεμα κυβερνησης το πως θα ελεγξει αυτα τα κολεγια.

 

Δηλωσεις Στυλιανιδη για τα ΤΕΙ

<<Πάνω από 300.000 παιδιά που αποφοίτησαν από Πανεπιστήμια και ΤΕΙ τα τελευταία χρόνια δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα που να τους εντάσσουν στην αγορά εργασίας. Περίπου 46 τμήματα Πανεπιστημίων και ΤΕΙ δημιουργήθηκαν μετά το 2000 χωρίς μελέτη βιωσιμότητας στην αγορά εργασίας και με χρηματοδότηση από ευρωπαϊκούς πόρους, η οποία λήγει το 2008. Παρά τις προσπάθειες της προκατόχου μου, 22 πανεπιστήμια και 34 ΤΕΙ συνεχίζουν να μην έχουν επαγγελματικά δικαιώματα διότι η προηγούμενη κυβέρνηση όταν τα ίδρυε για να ικανοποιήσει τις τοπικές κοινωνίες δεν προέβλεπε με τα ίδια Προεδρικά Διατάγματα κατοχύρωση των επαγγελματικών δικαιωμάτων, οδηγώντας σε αδιέξοδο τόσο τους φοιτούντες όσο και τους γονείς τους.

 

Εχουμε δεσμευτεί ότι μέσα στο 2008 το υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων θα προχωρήσει στην έκδοση όλων των Προεδρικών Διαταγμάτων. Ηδη το ΣΑΠΕ και το ΣΑΤΕ έχουν δώσει τις σχετικές εγκρίσεις. Ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του ενώπιον της κοινωνίας.>>

http://www.esos.gr/89/sinent/stilianidis-4-5-2008.htm

 

Για τα ΚΕΣ

<<Υπάρχει μια Κοινοτική Οδηγία, η οποία θα πρέπει καταρχήν να υιοθετηθεί. Αν θα υιοθετηθεί, πτυχία ισοδυνάμων πανεπιστημίων θεωρούνται ισότιμα και κατοχυρώνουν επαγγελματικά προσόντα στην Ελλάδα.

Δεν πρόκειται άμεσα και ευθέως ή πλαγίως να αναγνωρίσουμε επαγγελματικά προσόντα τέτοιου είδους ή ισοτιμία σε αυτά τα κέντρα. Γιατί αυτά τα κέντρα σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθούν ότι είναι Πανεπιστήμια ή ΤΕΙ. Είναι υποδεέστερα, είναι απλά μια δομή μεταλυκειακής εκπαίδευσης.>>

http://www.esos.gr/89/sinent/ypoyrgos-14-3-2008.htm

Link to comment
Share on other sites

@ Τρελοπαρέα:

Λες εγώ να πήγα σε λιγότερες; 6 χρόνια είναι αρκετά για να χωρέσουν πολλές... Κι εγώ έβλεπα κάτι άλλο. Τον κόσμο να κουράζεται από τον ανούσιο χαρακτήρα, να δυσανασχετεί, αλλά να μην αντέχει 7 ώρες συνέλευση μετά από 4-5 ώρες μάθημα. Και να φεύγει. Άσε γιατί το κόλπο είναι παλιό και βρώμικο

 

Δηλαδή;

 

Οι συνελεύσεις πολλές φορές αργούν γιατί ενώ οι παρατάξεις πάνε να σπάσουν τα μαθήματα για να έρθουν οι φοιτητές να ψηφίσουν, οι καθηγητές απειλούν ότι θα κόψουν όποιον φύγει από μάθημα. Οκ, δεν είναι όλοι έτσι, αλλά συμβαίνει αρκετά στο ΤΕΙ στην Πάτρα.

 

Επίσης, πόσες φορές γίνεται συνέλευση και πολλοί φοιτητές κάθονται δίπλα στην εστία και τρώνε; Και πάμε και τους παρακαλάμε να έρθουν στη συνέλευση για να είμαστε περισσότεροι;

 

Δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Εσυ να χαιρεσαι το γεγονος οτι προσπαθεις να ριξεις λασπη στα ματια λεγοντας ασχετα,,Τα ριχνεις ολα στους καθηγητες που ειναι διεφθαρμενοι και κλεβουν..Το λογικο ερωτημσ..Ποιος τους διορισε αυτους εκει;Μηπως οι ιδιοι που θελουν να τους ελεγξουν;Και περιμενουν να τους ελεγξουν σωστα;Εγω σου λεω οτι θα βγαλουν ολους τους καθηγητες που δεν θελουν θα βαλουν δικους τους αλλα τα λεφτα που θα λειπουν απο τα ταμεια θα ειναι τα ιδια και πιο πολλα..Εκτος αν ζεις στον κοσμο σου και περιμενεις οτι ο ελεγχος γινεται για να εξυγειανθει το συστημα..Να γελασω τωρα;:lol::lol:Δικα τους ατομα στα κονδυλια θελουν να εχουν..Σου λεει αφου κλεβονται ας κλεβονται απο εμας οχι απο τους αλλους..

 

Οσο για το ποιος κλεβει η οχι το επιχειρημα μου ειναι εν ..ζω στην Ελλαδα και την αγαπαω και με τα στραβα της.Θελω αλλαγη αλλα το να γινουμε η πιο αδιαφθορη χωρα σε μια μερα ειναι για γελια..Σταδιακη αλλαγη ναι αλλα να υποστιριζεις οτι θα καθαρισει ολο το συστημα σε μια μερα ε ειναι αστειο.Πρεπει να ειναι καποιος πολυ αλλου για να το πιστευει..

 

Και το τελος δεν με νοιαζει ποιος θα βαλει χερι στα κονδυλια..Αλλους τους αφορα.Εγω θελω ενα μερος αυτων να πανε στο πανεπιστημιο κι να το φτιαξουν..

Link to comment
Share on other sites

Χμμ σα να βλέπω φως στο τούνελ .... Κι ο υπουργός υποστηρίζει αυτό που λέμε όλοι. Ότι τα ΚΕΣ δεν είναι ισότιμα και εφόσον είναι στο χέρι της κυβέρνησης, δεν θα γίνουν.

Βέβαια έτσι αναιρείται η άποψή σου ότι έχω λάθος. Μάλλον δεν είχα και τόσο λάθος τελικά. Μάλλον δεν ανακάλυψα την Αμερική, ούτε βλέπω το δάχτυλο και όχι το δάσος ....

Κοίτα να δεις βρε παιδι μου!.....

 

@ Χριστινούλα: Κοίτα αν είναι κάθε φορά να αλλάζουμε και να λέμε άλλα για χάρη της κουβέντας, σορρυ εγώ ξέρω να υποστηρίζω μία θέση, όχι μία θέση κάθε 5 λεπτά. Κι έχεις μια εμμονή να λες ότι ζω στον κόσμο μου ή ότι δεν έχω επαφή. Εσύ θεωρείς ότι έχεις ανώτερη επαφή; Μήπως είσαι και στις επιτροπές κονδυλίων και ξέρεις που πάνε; Μήπως παίρνεις κι εσύ κάνα κομματάκι απ' την πίτα; Για να αντιστρέψουμε λίγο την κατάσταση, μήπως κόπτεσαι και για προσωπικό όφελος άλλου τύπου; Μήπως φοβάσαι μη βγεις εσύ για να μπουν οι άλλοι; Από πού αντλείς αυτό τον πακτωλό πληροφόρησης τέλος πάντων;

 

Είσαι τόσο σίγουρη ότι αυτοί που διορίζουν ελέγχουν την κατάσταση όσο πιστεύεις; Ποιός νομίζεις ότι υποκινεί την κατάσταση που βιώνεις και αγωνίζεσαι; Μήπως, λέω μήπως, γίνεσαι βορά στο παιχνιδάκι τους; Ναι οι μεν θέλουν να βάλουν τους δικούς τους και οι δε βάζουν εσένα μπροστά με προφάσεις να κάνεις θόρυβο και με λίγα λόγια είναι όλοι στο κόλπο. Μη μου κάνεις εμένα την αθώα περιστερά, σ' αυτά τα πράγματα υπάρχουν πάντα 2 όψεις. Κι όλοι θυμούνται την Ελλαδίτσα για ντεκόρ ...

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

 

Δηλωσεις Στυλιανιδη για τα ΤΕΙ

 

Χμμ σα να βλέπω φως στο τούνελ .... Κι ο υπουργός υποστηρίζει αυτό που λέμε όλοι. Ότι τα ΚΕΣ δεν είναι ισότιμα και εφόσον είναι στο χέρι της κυβέρνησης, δεν θα γίνουν.

Δε πιστευω οτι ειστε και οι 2 τοσο αφελεις που δενετε κομπο και πιστευετε τις δηλωσεις και τις συνεντευξεις του καθε Στυλιανιδη. Αυτια χαιδευουν τετοιες δηλωσεις. Συνηθως στην Ελλαδα οταν κανει δηλωσεις καποιος υπουργος, γινεται τ αντιθετο απ οτι λεει. Γιαυτο περιμενετε να δουμε τη νομοθεσια οταν αυτη δημοσιευτει και μη προτρεχετε

[sIGPIC][/sIGPIC]Μη τα βαζεις ποτε με ηλιθιους. Σε κατεβαζουν στο επιπεδο τους και σε κερδιζουν ευκολα λογω εμπειριας
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό. Έχεις δίκιο σ' αυτό. Αναμονή λοιπόν
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

ηρθε το τελος?

 

ανακατεψατε κομματα,καταληψεις,αναγνωρισεις πτυχιων,συνταγες για ομελετες,παραμυθια και δεν ξερω κι εγω τι αλλο....

 

Freak, αν θεωρείς ότι είμαστε off topic, γιατί δεν κάνεις ένα report; Το να βγαίνεις κάθε 3 και λίγο να μας λες ότι δεν είμαστε οn topic καταντά κουραστικό. Συγγνώμη κιόλας, αλλά έτσι είναι. :)

 

Υπάρχουν τα reports, υπάρχουν οι λίστες αγνόησης. Τόσα εργαλεία.

 

Ο τροπος με τον οποιο θα γινει αυτο ειναι θεμα της κυβερνησης. Το αν θα παρακαμφθει ο ΔΟΑΤΑΠ ειναι θεμα της κυβερνησης και το αν θα επιλεξει να να εφαρμοσει ελεγκτικους μηχανισμους

 

Όχι ακριβώς. Η οδηγία βέβαια επιδέχεται ερμηνίας σε ορισμένα σημεία και κανείς μας δεν είναι νομικός (εγώ πάντως σίγουρα δεν είμαι).

 

Το αν θα παρακαμφεί ο ΔΟΑΤΑΠ σίγουρα δεν είναι θέμα της κυβέρνησης. Έχω εξηγήσει προηγούμενα ποστς πως και γιατί.

 

Το τι ελεγκτικούς μηχανισμούς θα εφαρμόσει, και πάλι μπορεί να το ορίσει ως ενα βαθμό από ότι καταλαβαίνω. Λαμογιές (κουτοπονηριές δλδ) σαν αυτές που ανέφερες κάπου δύσκολα θα μπορούν να γίνουν ;)

 

@skabouri Kάθεσαι και προσπαθείς να πείσεις τη Χριστινούλα που νομίζει ότι εγώ, εσύ και όλοι οι άλλοι έχουμε ιδίον ώφελος από τα ιδιωτικά και λέμε ψέμματα ότι υπήρξαμε φοιτητές των δημοσίων πανεπιστημίων. Τρέχα γύρευε.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με αφορα να βελτιωσετε τα πανεπιστημια...Οπως φαινεται εδω ο καθενας κοιτα το ιδιο οφελος..Ας σκεφτεται καποιος και το πανεπιστημιο..
Link to comment
Share on other sites

διοτι αγαπητε το ρουφιανιλικι δεν ειναι λυση.νοημονες ανθρωποι ειστε ολοι-νομιζω- ξερετε ποτε ειστε ή οχι εντος ή εκτος θεματος.

και σιγουρα οι προσβολες τυπου "εισαι ανωριμος","ζεις σε παραμυθι" δεν αρμοζουν σε ενα τετοιο θεμα.ισα ισα το υποβαθμιζουν.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...