Jump to content

Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985


BestMan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τωρα που μιλαμε για πατατακια και συναφη,θυμαται κανεις τα 3d?

τι δεν θα εδινα για να φαω ενα σακουλακι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 264
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εποχή γυμνασίου βγήεκ στην μόδα το μπουφάν fly αυτό το αεροπορικό.

όλοι σε μαύρο χρώμα και απλά ξεχώριζε που και που το πρασινάκι ή το γκρι.

ααααααααα

και παπούτσια τα fila. σε μποτάκι με ύφασμα σαν καστόρι. θέλω να πάρω σε μπλε ή σκούρο γκρι-μπλε. που θα βρω;

εποχή πρώτης λυκείου πήγα σε τελ και βγήκε το μπουφαν αρνάκι.έξω μέσα και κοντό. σε πολλα χρώματα. άσπρο μπλε κλπ. και μετά βγήκε το άλλο το κοτλέ απ'έξω κι αρνάκι μέσα. σε μπλε καφέ μπεζ κοτλέ.

μπλούζες quicksilver+fruit of the loom. σε διάφορα χρώματα.

πωπω τί άλλο να θυμηθώ;

Link to comment
Share on other sites

εποχή γυμνασίου βγήεκ στην μόδα το μπουφάν fly αυτό το αεροπορικό.

όλοι σε μαύρο χρώμα και απλά ξεχώριζε που και που το πρασινάκι ή το γκρι.

ααααααααα

και παπούτσια τα fila. σε μποτάκι με ύφασμα σαν καστόρι. θέλω να πάρω σε μπλε ή σκούρο γκρι-μπλε. που θα βρω;

εποχή πρώτης λυκείου πήγα σε τελ και βγήκε το μπουφαν αρνάκι.έξω μέσα και κοντό. σε πολλα χρώματα. άσπρο μπλε κλπ. και μετά βγήκε το άλλο το κοτλέ απ'έξω κι αρνάκι μέσα. σε μπλε καφέ μπεζ κοτλέ.

μπλούζες quicksilver+fruit of the loom. σε διάφορα χρώματα.

πωπω τί άλλο να θυμηθώ;

τα fruit of the loom τοτε εκαναν παταγο, εγω ειχα χαλαρα καμμια δεκαρια.

επισης θυμαμαι τα americanino παντελονια και εκεινο το ιστοτικο κιτρινο κασσετοφωνο που ειχαν παρει ολα τα παιδια...

α!και το atari jaguar που εφαγα τη μανα μου να μου το αγορασει και τελικα μου το αγορασε στη τριτη γυμνασιου οταν η τιμη του ειχε πεσει στις 10000δρχ.

αχ.... δραχμες... ωραια πραγματα.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλέ αυτά είναι πρόσφατα! :p

Για πάμε πιο παλιά με τις κουκουρουκου!!! Α, εγώ είχα κερδίσει κι ένα παιχνιδάκι, γιατί μάζευα τα αυτοκολλητάκια! :D

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Καλέ αυτά είναι πρόσφατα! :p

Για πάμε πιο παλιά με τις κουκουρουκου!!! Α, εγώ είχα κερδίσει κι ένα παιχνιδάκι, γιατί μάζευα τα αυτοκολλητάκια! :D

 

τη κουκουρουκου τη θυμαμαι στη πρωτη γυμνασιου, ειχα φαει ενα σκασμο απο αυτες για να κερδισω κατι (δε θυμαμαι τι) και τελικα δε κερδισα τιποτε.:(

Link to comment
Share on other sites

Εκατσα και διαβασα ολο το thread απο την αρχη και διαπηστωσα οτι αν και ειμαι γεννημενος το 90' εχω ζησει πολλες παρομοιες καταστασεις με τους υπολοιπους και θυμηθηκα πολλα πραματα απο το παρελθον μου και χαρηκα πολυ.:)
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Μωρε ποιος θυμαται κατι μπουφαν που τα λεγανε "λυκους"; (Εκεινα τα μακρια αδριαβροχα με την κουκουλα και τη γουνα)... Πολυ θα ηθελα να εβρισκα ενα! (Ζεστο και πρακτικο, ειχε και κατι θεορατες τσεπες!).

Οσο για τα φαγωσιμα, περα απο την κλασσικη ΙΟΝ γαλακτος που ακομα και τωρα τσακιζω, και την Υγειας του Παυλιδη που ακομα και τωρα σιχανομαι, θα μου μεινουν για παντα οι καραμελες τσαρλεστον (εκεινες που πουλαγανε χυμα, με μια πενταρα θυμαμαι-ειμαι πολυ αρχαια-, τυλιγμενες σε ενα ασπρο πραγμα σα λαδοχαρτο.... κοκκινες και ζαχαρωμενες.. μμμμμμ)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

οι καραμελες τσαρλεστον (εκεινες που πουλαγανε χυμα, με μια πενταρα θυμαμαι-ειμαι πολυ αρχαια-, τυλιγμενες σε ενα ασπρο πραγμα σα λαδοχαρτο.... κοκκινες και ζαχαρωμενες.. μμμμμμ)

Aυτες τις ξερω και εγω τις καραμελες πολυ νοστιμες ειναι απλα τελειες.:)

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

ααααααααααααααααααα

το μπουφάν λύκος!

κάτι ελαχιστοθυμάμαι!

πού το ξετρύπωσες;

πάντως είναι σουπερ να ανοίγει κάποιος την ντουλάπα και να βρίσκει παλαιά ρούχα.

φανταστείται η μάνα μου είναι 60 και έχει ακόμη κοτλέ καμπάνες παντελόνια. παλτά, και πουλόβερ που κατα καιρούς τα φόρεσα διότι επανήλθανε!

Link to comment
Share on other sites

Μωρε ποιος θυμαται κατι μπουφαν που τα λεγανε "λυκους"; (Εκεινα τα μακρια αδριαβροχα με την κουκουλα και τη γουνα)... Πολυ θα ηθελα να εβρισκα ενα! (Ζεστο και πρακτικο, ειχε και κατι θεορατες τσεπες!).

Οσο για τα φαγωσιμα, περα απο την κλασσικη ΙΟΝ γαλακτος που ακομα και τωρα τσακιζω, και την Υγειας του Παυλιδη που ακομα και τωρα σιχανομαι, θα μου μεινουν για παντα οι καραμελες τσαρλεστον (εκεινες που πουλαγανε χυμα, με μια πενταρα θυμαμαι-ειμαι πολυ αρχαια-, τυλιγμενες σε ενα ασπρο πραγμα σα λαδοχαρτο.... κοκκινες και ζαχαρωμενες.. μμμμμμ)

 

Εγώ τις θυμάμαι τις καραμελίτσες τις ΤΕΛΕΙΕΣ, αφού έχουμε την ίδια ηλικία. Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιά μπουφάν μιλάς. Πώς ήταν, εκτός από τις τεράστιες τσέπες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θυμάμαι και τα παλτό τα μοντγκόμερι όπως τα λέγανε, από ύφασμα που έμοιαζε με τσόχα ή κάτι παρόμοιο (δεν τα πάω καλά με τα υφάσματα), με την κουκούλα, τις μεγάλες σχετικά τσέπες και τα ξύλινα κουμπώματα.

Τα παπούτσια τα SEBAGO ............... αχ, ωραίες εποχές.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ακομα μοντγκομερι...

βεβαια στην ντουλαπα αλλα θυμιζει εκεινα τα χρονια...

εμενα μου λειπει η φωνη κατω απο το μπαλκονι...

''μαμααααααααααααααααααα,ψωμι-τυρι-ντοματαααααααααααααααααααα''

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ακομα μοντγκομερι...

βεβαια στην ντουλαπα αλλα θυμιζει εκεινα τα χρονια...

εμενα μου λειπει η φωνη κατω απο το μπαλκονι...

''μαμααααααααααααααααααα,ψωμι-τυρι-ντοματαααααααααααααααααααα''

 

Εμένα πάλι δεν μου λείπει καθόλου αυτή η φωνή. Έχω τον γιό μου να μου το θυμίζει. Βέβαια όχι για ψωμί-τυρί και τέτοια, αλλά γενικά το Σ.Κ που είμαι σπίτι, με ψιλοτρέχει στο μπαλκόνι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δεν μου λείπει καθόλου αυτή η φωνή. Έχω τον γιό μου να μου το θυμίζει. Βέβαια όχι για ψωμί-τυρί και τέτοια, αλλά γενικά το Σ.Κ που είμαι σπίτι, με ψιλοτρέχει στο μπαλκόνι.

 

εισαι τυχερη τοτε...

εμενα μου λειψε να το φωναζω...

και λαχταρω να μου το φωναζουνε...:)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η γενιά του '80 είχε υπολογιστές (Spectrum, Oric Atmos κ.α.) και ATARI (τα θυμάται κανείς) και coin' up (PAC-MAN, Space Invanders κ.α.) στις καφετέριες της εποχής, και οι "προνομιούχοι" τότε Video με δυνατότητα.. εγγραφής (1982-83) συνεπώς μάλλον το κείμενο πρέπει να αφορά γενιές 10 ('70) ή 15 ('65) χρόνια παλαιότερες, ειδικά όσον αφορά "τις ψείρες" αυτές οι μέθοδοι το '80 ήταν εντελώς ξεπερασμένες -το '60 ή '70-75 όχι.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω το σιχαινομουνα το μονγκομερυ.... πιο βαρυ απο μενα ηταν το διαολεμενο, και φυσικα, επρεπε να το φοραω καθε μερα (ηταν το "παλτο" για το σχολειο). sophia ο "λυκος" ηταν κατι σαν flying μονο που εφτανε σχεδον ως τα γονατα (εγω ειμαι και σχετικα κοντη οποτε πηγαινε και πιο κατω), και ειχε κουκουλα με γουνα γυρω γυρω, και γουνα στα μανικια!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

εποχή γυμνασίου βγήεκ στην μόδα το μπουφάν fly αυτό το αεροπορικό.

όλοι σε μαύρο χρώμα και απλά ξεχώριζε που και που το πρασινάκι ή το γκρι.

Πω,πω!Τι μου θυμησες τωρα;Με πορτοκαλι φοδρα και γυριζες τα μανικια απο μεσα προς τα εξω και το φοραγες και απο την αναποδη.Αξεχαστες εποχες,ημουν δεν ημουν 9-10 χρονων(1994-95).

Επισης αυτες τις κου-κου-ρου-κου,τις ειχαμε ξεσκισει.Καθε μερα δεν εβρισκες μετα το 2ο ή 3ο διαλειμα στο κυλικειο.

Επισης ποιος δεν εβλεπε το Disney Club με τον Λυκουργο και τη Καρολινα τα πρωινα του Σαβ/κου στο Mega;

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

χαχα! τα φλαϊ εποχη ειχαν γραψει!

ποτε δεν φορεσα να πω την αληθεια,δεν ειχα ξετρελαθει κιολας..

και θυμαμαι πως οι αριανοι το φορουσαν αναποδα που ηταν πορτοκαλι.

οι καποιοι που βαζανε κονκαρδες στο πλαϊ ή αδιες σφαιρες.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Πω,πω!Τι μου θυμησες τωρα;Με πορτοκαλι φοδρα και γυριζες τα μανικια απο μεσα προς τα εξω και το φοραγες και απο την αναποδη.Αξεχαστες εποχες,ημουν δεν ημουν 9-10 χρονων(1994-95).

Επισης αυτες τις κου-κου-ρου-κου,τις ειχαμε ξεσκισει.Καθε μερα δεν εβρισκες μετα το 2ο ή 3ο διαλειμα στο κυλικειο.

Επισης ποιος δεν εβλεπε το Disney Club με τον Λυκουργο και τη Καρολινα τα πρωινα του Σαβ/κου στο Mega;

 

re paidia...prin to 1985 leei to 8ema...

 

Ti douleia exei o Lykourgos kai i Karolina??

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

. sophia ο "λυκος" ηταν κατι σαν flying μονο που εφτανε σχεδον ως τα γονατα (εγω ειμαι και σχετικα κοντη οποτε πηγαινε και πιο κατω), και ειχε κουκουλα με γουνα γυρω γυρω, και γουνα στα μανικια!

 

Κι εγώ κοντή είμαι. Έχεις δίκιο, είχα κι εγώ ένα, σε πρασινούλι, το οποίο ήταν αρκετά βαρύ μέχρι που η μαμά αποφάσισε να το πλύνει..............στο πλυντήριο:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η γενιά του '80 είχε υπολογιστές (Spectrum, Oric Atmos κ.α.) και ATARI (τα θυμάται κανείς) και coin' up (PAC-MAN, Space Invanders κ.α.) στις καφετέριες της εποχής, και οι "προνομιούχοι" τότε Video με δυνατότητα.. εγγραφής (1982-83) συνεπώς μάλλον το κείμενο πρέπει να αφορά γενιές 10 ('70) ή 15 ('65) χρόνια παλαιότερες, ειδικά όσον αφορά "τις ψείρες" αυτές οι μέθοδοι το '80 ήταν εντελώς ξεπερασμένες -το '60 ή '70-75 όχι.

 

ναι ειχα και εγω με flopy disk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

απο τοτε εχω αλλαξει 4 και ενα λαπ τοπ!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ποιός από τους γηραιότερους της σελίδας, θυμάται τις στρατιωτικές-χακί τσάντες για το σχολείο, που τις αγοράζαμε από το Μοναστηράκι; Όσο πιο γραμμένες ήταν, τόσο πιο πολύ μέσα στη μόδα ήσουν.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποιός από τους γηραιότερους της σελίδας, θυμάται τις στρατιωτικές-χακί τσάντες για το σχολείο, που τις αγοράζαμε από το Μοναστηράκι; Όσο πιο γραμμένες ήταν, τόσο πιο πολύ μέσα στη μόδα ήσουν.

 

 

εγω εχω απο την μητερα μου μια ενθυμιο την οποια καθε φορα που ''πεφτει πανω της'' στην καθαριοτητα εχει και μια ιστορια να μας πει και μετα βγαζει τις φωτογραφιες του πατερα με μακρυ ξανθο μαλλι,δερματινο κατω απο το γοντατο και καμπανα...και ξεκιναει ιστοριες...:)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω απο την μητερα μου μια ενθυμιο την οποια καθε φορα που ''πεφτει πανω της'' στην καθαριοτητα εχει και μια ιστορια να μας πει και μετα βγαζει τις φωτογραφιες του πατερα με μακρυ ξανθο μαλλι,δερματινο κατω απο το γοντατο και καμπανα...και ξεκιναει ιστοριες...:)

 

Αχ, κάτι τέτοιες ερωτήσεις κάνω, και μετά παίρνω απαντήσεις σαν της Μιράντας και νιώθω σα να είμαι και με τα 2 πόδια στον τάφο :(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...