Jump to content

Ταράζει τα νερά του ευρυζωνικού Ιντερνετ ο ΟΤΕ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο την insomnia το πολυ καλο αυτο νεο!!!!:) :) :)

 

"Άσπρη" μέρα θα δουν από τον Σεπτέμβριο οι χρήστες ευρυζωνικών συνδέσεων. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο ΟΤΕ έχει δρομολογήσει την αύξηση της ονομαστικής ταχύτητας των συνδέσεων ADSL για όλους τους πελάτες του και μάλιστα χωρίς χρέωση. Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι οι συνδέσεις των 384 kbps θα γίνουν 786, οι συνδέσεις των 512 θα γίνουν συνδέσεις των 1024 kbps και οι συνδέσεις του 1 Μbps θα γίνουν 2 Mbps. Η μετάβαση των χρηστών στις υψηλότερες ταχύτητες θα γίνει χωρίς κόστος για τους ίδιους και με στόχο να βγει η χώρα και ο ΟΤΕ από τον κατάλογο των ακριβών και χαμηλής ταχύτητας συνδέσεων προς τους χρήστες / πελάτες. Η κίνηση αναμένεται να ταράξει τα νερά του ευρυζωνικού Internet στην Ελλάδα ενώ είναι σίγουρο ότι και οι λιγοστές συνδέσεις που υπάρχουν μέσω LLU επίσης θ΄ αναβαθμιστούν προκειμένου να καλύψουν την προσφορά του ΟΤΕ.

 

Πηγή: knowhow.gr

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι ανάλογο για μετάβαση των 384 σε 512 ακούστηκε και πέρσι τέτοιο καιρό.

Οσο το είδατε εσείς αλλο τόσο το είδα κι εγω.:X

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Απο την insomnia το πολυ καλο αυτο νεο!!!!:) :) :)

 

"Άσπρη" μέρα θα δουν από τον Σεπτέμβριο οι χρήστες ευρυζωνικών συνδέσεων. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο ΟΤΕ έχει δρομολογήσει την αύξηση της ονομαστικής ταχύτητας των συνδέσεων ADSL για όλους τους πελάτες του και μάλιστα χωρίς χρέωση. Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι οι συνδέσεις των 384 kbps θα γίνουν 786, οι συνδέσεις των 512 θα γίνουν συνδέσεις των 1024 kbps και οι συνδέσεις του 1 Μbps θα γίνουν 2 Mbps. Η μετάβαση των χρηστών στις υψηλότερες ταχύτητες θα γίνει χωρίς κόστος για τους ίδιους και με στόχο να βγει η χώρα και ο ΟΤΕ από τον κατάλογο των ακριβών και χαμηλής ταχύτητας συνδέσεων προς τους χρήστες / πελάτες. Η κίνηση αναμένεται να ταράξει τα νερά του ευρυζωνικού Internet στην Ελλάδα ενώ είναι σίγουρο ότι και οι λιγοστές συνδέσεις που υπάρχουν μέσω LLU επίσης θ΄ αναβαθμιστούν προκειμένου να καλύψουν την προσφορά του ΟΤΕ.

 

Πηγή: knowhow.gr

Mακάρι!

 

Επίσης όμως πρέπει να σταματήσει να χρεώνει τα LLU ανά 12 μήνες, κάτσει δεν κάτσει ο συνδρομητής...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετιο ειχε ακουστει κ περσι τετοιο καιρο.

Κ θα γινοταν

Αν δεν ηταν τα συμφεροντα στην μεση.

Αμα δεν γινει κ φετος, παιρνουμε στυλιαρια κ μεσα στο ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετιο ειχε ακουστει κ περσι τετοιο καιρο.

Κ θα γινοταν

Αν δεν ηταν τα συμφεροντα στην μεση.

Αμα δεν γινει κ φετος, παιρνουμε στυλιαρια κ μεσα στο ΟΤΕ

Έγινε και πέρυσι.

Αν θυμάσαι η 512 έπεσε στην τιμή της 384.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πια δεν υπαρχει περιπτωση να μη γινει. Οι χωριτικοτητες των διεθνων κυκλωματων ειναι τεραστιες.

 

Δεν εχει πια νοημα να σου πουλαει καποιος PC με δισκους των 20 GB. Το θεμα ειναι τι θα κανουν οι ISPs...

 

Θα ακολουθησουν δωρεαν ή θα συνεχισουν να μας πουλανε 256kb συνδεσεις????

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πια δεν υπαρχει περιπτωση να μη γινει. Οι χωριτικοτητες των διεθνων κυκλωματων ειναι τεραστιες.

 

Δεν εχει πια νοημα να σου πουλαει καποιος PC με δισκους των 20 GB. Το θεμα ειναι τι θα κανουν οι ISPs...

 

Θα ακολουθησουν δωρεαν ή θα συνεχισουν να μας πουλανε 256kb συνδεσεις????

Δε μπόρεσες να μην πετάξεις μπηχτή για τους ISPs.

 

Το μεγαλύτερο μέρος των μειώσεων που μπορούσαν να κάνουν οι ISPs το έχουν ήδη κάνει.

Όταν δίνει η Tellas 1024 στα 40€ (ενώ τα 30€ από αυτά πρέπει να τα δίνει στον ΟΤΕ), μην περιμένεις να αρχίσει να δίνει 2048 στα 40€.

Απλά κάποιος της σφύριξε ότι έρχεται από τον ΟΤΕ διπλασιασμός των ταχυτήτων και αποφάσισε να ρίξει τις τιμές από πριν για να αρχίσει να πιάνει κόσμο. Δηλαδή και μετά τις αναβαθμίσεις του ΟΤΕ, η Tellas (έπιασα την Tellas επειδή έκανε τις πιο πρόσφατες μειώσεις) θα δίνει 1024 στα 40€ ή ελάχιστα πιο κάτω, και απλά θα πληρώνει στον ΟΤΕ λιγότερα.

Πρέπει από κάπου να ζήσουν και οι ISPs.

Είναι μια αγορά που δουλεύει με ελάχιστα περιθώρια κέρδους.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η ίδια είδηση αναφέρεται και στην ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ...

 

http://www.naftemporiki.gr/news/static/06/05/19/1189604.htm

 

ΜΕ ΣΤΟΧΟ την αύξηση της διείσδυσης των ευρυζωνικών συνδέσεων (ADSL - γρήγορες ταχύτητες σύνδεσης με το διαδίκτυο) ο ΟΤΕ [OTEr.AT] σχεδιάζει την αύξηση της ονομαστικής ταχύτητας, χωρίς επιπλέον χρέωση, για όλους τους πελάτες του.

 

Εκτός από το χαμηλό αριθμό συνδέσεων ADSL η Ελλάδα θεωρείται πως παρουσιάζει σημαντική υστέρηση στην ευρυζωνικότητα και εξαιτίας των χαμηλών ταχυτήτων σύνδεσης στο διαδίκτυο που προσφέρονται, συνέπεια ουσιαστικά της έλλειψης βασικών υποδομών.

 

Σύμφωνα με πληροφορίες, μεταξύ των δράσεων που προγραμματίζει ο Οργανισμός για την ενίσχυση της ευρυζωνικότητας είναι και η προσφορά, χωρίς επιπλέον χρέωση, της αύξησης της ονομαστικής ταχύτητας σύνδεσης για όλες τις συνδέσεις ADSL που έχει εγκαταστήσει, δηλαδή για όλους τους πελάτες του που έχουν ευρυζωνική σύνδεση.

 

Αυτό σημαίνει πως μια σύνδεση με ταχύτητα 384 kbps θα αναβαθμιστεί σε 786, οι συνδέσεις των 512 θα γίνουν 1.024 kbps και οι συνδέσεις του 1 Mbps θα γίνουν 2 Mbps. Εκτιμάται ότι μια τέτοια κίνηση η οποία θα τεθεί σε εφαρμογή πιθανότατα το Σεπτέμβριο θα οδηγήσει σε αναβάθμιση των συνδέσεων που έχουν γίνει με εναλλακτικούς φορείς, ειδικά για τις γραμμές που έχουν πλήρως απελευθερωθεί.

 

Σημειώνεται ότι σύμφωνα με στοιχεία του ΟΤΕ που παρουσιάστηκαν στην τελευταία σχετική εκδήλωση της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων ΕΕΤΤ η διείσδυση των ευρυζωνικών συνδέσεων στην Ελλάδα ως προς το συνολικό αριθμό των τηλεφωνικών συνδέσεων είναι της τάξης του 3,9%.

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, πολύ θα ήθελα να μάθω ποιό αστέρι μέσα από τον ΟΤΕ δεν μπορεί να κάνει σωστά έναν πολλαπλασιασμό;

2*384 κάνει 768, και όχι 786...

Το έγραψε ένα άσχετος, το κάνουν και όλοι copy-paste χωρίς να κοιτάνε τι γράφουν...

Έλεος! Μαζέψτε και λίγο τα σάλια...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εδω διαθεσιμότητα δεν εχουμε και θα διπλασιασουν τις συνδεσεις?

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, πολύ θα ήθελα να μάθω ποιό αστέρι μέσα από τον ΟΤΕ δεν μπορεί να κάνει σωστά έναν πολλαπλασιασμό;

2*384 κάνει 768, και όχι 786...

Το έγραψε ένα άσχετος, το κάνουν και όλοι copy-paste χωρίς να κοιτάνε τι γράφουν...

Έλεος! Μαζέψτε και λίγο τα σάλια...

Ενταξει ρε παιδια μπορει να ειναι απλο τυπογραφικο λαθος απο αυτους που εγραψαν την ειδηση.Δεν φταιει καπου ο ΟΤΕ μιας και δεν ειναι επισημη ανακοινωση :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι σιγουρο?

Και αν ναι ποτε θα γινει?

Και πότε να μάθουμε αν σίγουρο; :!:

Σαββατιάτικα; Έλεος...

 

Παράκληση: ας μην ρωτάει ο καθένας αν τελικά είναι σίγουρο και πότε θα γίνει.

Όταν ανακοινωθεί θα μάθουμε περί τίνος πρόκειται, αν δεν ανακοινωθεί απλά θα μείνουμε με το... modem στο χέρι.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το διαβασα στην ναυτεμπορικη.

http://www.naftemporiki.gr/news/static/06/05/19/1189604.htm

Αρα μηπως εχει ηδη ανακοινωθει απο τον ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το διαβασα στην ναυτεμπορικη.

http://www.naftemporiki.gr/news/static/06/05/19/1189604.htm

Αρα μηπως εχει ηδη ανακοινωθει απο τον ΟΤΕ?

Όπως βλέπεις, λεει "Σύμφωνα με πληροφορίες... κλπ".

Αυτό εμένα δε μου φαίνεται για ανακοίνωση από τον ΟΤΕ, εκτός αν δεν ξέρω να διαβάζω.

Αν ωστόσο πιστεύεις ότι έχει ανακοινωθεί επίσημα, ζήτα αναβάθμιση. :!:

 

Πίστεψέ με, όταν ανακοινωθεί επίσημα θα το καταλάβεις από τον πανικό. :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι ο ΟΤΕ επιτέλους ανησύχησε με τους πελάτες που χάνει και εδώ και ένα χρόνο διαδίδει φήμες για να κερδίσει πελάτες χωρίς ουσιαστικά να προσφέρει τίποτα. Εξάλλου τόσο καιρό έπινε το αίμα τον Ελλήνων χρηστών με τη μονοπωλιακή τακτική του κρατώνατς υψηλές τις χρεώσεις για όλη την αγορά και τώρα εμφανίζεται ως ο Ρομπέν των Δασών που μοιράζει τσάμπα ταχύτητα. Έλεος!

 

Να θυμίσω ότι η τακτική του ΟΤΕ πάντα αποθάρρυνε τον υγιή ανταγωνισμό, με πιο προφανές παράδειγμα στα τέλη της δεκαετίας του 90, όταν για πολλούς μήνες είχε δώσει αριθμό ΕΠΑΚ μόνο στην Otenet και αρνιόταν να δώσει σε άλλους ISPs μέχρι να συγκεντρώσει το μεγάλο αριθμό συνδρομητών που ήθελε.

 

Ποτέ δεν υπήρξα πελάτης της Otenet ούτε και της Cosmote και επιτέλους τώρα έχω απαλλαγεί πλήρως από τον "Οργανισμό" με full LLU στην 'άλλη' εταιρία. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο μέρος των μειώσεων που μπορούσαν να κάνουν οι ISPs το έχουν ήδη κάνει.

Όταν δίνει η Tellas 1024 στα 40€ (ενώ τα 30€ από αυτά πρέπει να τα δίνει στον ΟΤΕ), μην περιμένεις να αρχίσει να δίνει 2048 στα 40€.

 

Η Τελλάς δίνει μεν 1024 σύνδεση με 40 ευρώ αλλά την γραμμή την πληρώνει 20 ευρώ στον Οτε και οχι 30 που την πληρώνουμε όλοι εμείς. Ενδιαφερόμουν για αυτή την προσφορά αλλά σου λέει οτι αυτή η προσφορά ισχύει μόνο αν διακόψεις την δική σου σύνδεση και πάρεις γραμμή απο την Τελλάς. Αλλά επειδή δεν θέλω να είμαι δέσμιος κανενός Isp προτίμησα να μείνω ως έχει. Με γραμμή απο τον Οτε και να επιλέγω τον Isp που εγω θέλω.

Η Τελλάς για την συνδρομή είτε πάρεις γραμμή απο αυτήν μέσω της προσφοράς είτε πάρεις μόνο σύνδεση 20 ευρώ θα σου ζητήσει για την σύνδεση.

Μην νομίζετε οτι την έπιασε το φιλότιμο και είπε να δώσουμε φθηνό Ιντερνετ στον κόσμο.:rolleyes:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Η Τελλάς δίνει μεν 1024 σύνδεση με 40 ευρώ αλλά την γραμμή την πληρώνει 20 ευρώ στον Οτε και οχι 30 που την πληρώνουμε όλοι εμείς. Ενδιαφερόμουν για αυτή την προσφορά αλλά σου λέει οτι αυτή η προσφορά ισχύει μόνο αν διακόψεις την δική σου σύνδεση και πάρεις γραμμή απο την Τελλάς. Αλλά επειδή δεν θέλω να είμαι δέσμιος κανενός Isp προτίμησα να μείνω ως έχει. Με γραμμή απο τον Οτε και να επιλέγω τον Isp που εγω θέλω.

Η Τελλάς για την συνδρομή είτε πάρεις γραμμή απο αυτήν μέσω της προσφοράς είτε πάρεις μόνο σύνδεση 20 ευρώ θα σου ζητήσει για την σύνδεση.

Μην νομίζετε οτι την έπιασε το φιλότιμο και είπε να δώσουμε φθηνό Ιντερνετ στον κόσμο.:rolleyes:

Είσαι σε 2 σημεία φάουλ.

1. Τα νούμερα σου είναι σκόπιμα τραβηγμένα προς τα κάτω.

Όλοι εμείς αν πάμε να πάρουμε 1024 από τον ΟΤΕ θα του δώσουμε 38€. Η Tellas του δίνει γύρω στα 32€. Άλλο 38-32 και άλλο 30-20 που γράφεις.

2. Μη μου λες εμένα (και με ειρωνικές φατσούλες μάλιστα) ότι η Tellas ότι κάνει δεν το κάνει από το φιλότιμο.

Πρώτος εγώ είπα όταν ανακοινώθηκε η σχετική είδηση ότι η Tellas απλά προεξοφλεί τις μειώσεις του ΟΤΕ, και προειδοποίησα να μην τρέξουν όλοι να γραφτούν γιατί μέχρι το Σεπτέμβρη θα υπάρχουν πολύ καλύτερες τιμές.

 

Η ουσία όμως όσων έγραψα εδώ ισχύει.

Η Tellas αυτή τη στιγμή βγάζει από αυτήν την προσφορά γύρω στα 7€, και αν υπολογίσουμε και το τέλος ενεργοποίησης που πληρώνει στον ΟΤΕ ενώ δεν το χρεώνει η ίδια, τότε κάνει 3-4 μήνες να βγάλει κέρδος.

Προφανέστατα δεν μπορείς να περιμένεις αυτό το πακέτο να απορροφήσει τις μειώσεις του ΟΤΕ που λένε ότι έρχονται. Αν δηλαδή η 1024 του ΟΤΕ πάει στα 20€ από 38€, τότε η Tellas το πολύ να ρίξει την τιμή της bundled προσφοράς κατά 5€. Και φυσικά δε νομίζω ότι αυτός θα είναι λόγος να την κατηγορήσουμε, διαφωνείς;

Για να το γραφει η Ναυτεμπορικη μαλλον θα εχει σοβαρες πηγες.

Δεν αμφισβητώ τις σοβαρές πηγές της Ναυτεμπορικής, αλλά μπορείς να διαβάσεις τι γράφει η Ναυτεμπορική ή σου πέφτει βαρύ το κείμενο;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ορθογραφικό λάθος θα είναι λογικά...

@newton Τώρα αν εσυ πιστεύεις οτι δεν είναι αληθινό,να ζητήσεις να μην σου κάνουν αναβάθμιση τότε...

Σαν λίγο άγριος δεν είσαι??relax και λίγο...

Link to comment
Share on other sites

@newton Τώρα αν εσυ πιστεύεις οτι δεν είναι αληθινό,να ζητήσεις να μην σου κάνουν αναβάθμιση τότε...

Σαν λίγο άγριος δεν είσαι??relax και λίγο...

Lewton είναι το nick μου, και πιστεύω ότι θα γίνει η αναβάθμιση (ή οι μειώσεις τιμών) το Σεπτέμβρη.

Πού είπα ότι δεν το πιστεύω;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

sorry για το nick

2*384 κάνει 768, και όχι 786...

Το έγραψε ένα άσχετος, το κάνουν και όλοι copy-paste χωρίς να κοιτάνε τι γράφουν...

για να λες αυτο...

Link to comment
Share on other sites

sorry για το nick

 

για να λες αυτο...

Aυτό έχει να κάνει με το πόσο σχετική είναι η πηγή από την οποία ξεκίνησε η φημολογία και όχι με το αν στέκει η φημολογία.

Προφανώς κάποιος άκουσε από κάποιον μέσα στον ΟΤΕ ότι σχεδιάζει αναβάθμιση από τα 384 στα 768, αλλά μέχρι να πάει σπίτι να το γράψει, το 768 έγινε 786 στο κεφάλι του. Ή δεν αποκλείεται απλά να μπερδεύτηκε ο άνθρωπος.

Από εκεί και ύστερα, βλέπουμε σε ολόκληρο το ελληνικό internet αλλά ακόμα και εφημερίδες να κάνουν copy-paste το κείμενο με το 786 χωρίς να το περάσουν από έναν λογικό έλεγχο.

Αυτό είναι που κατέκρινα.

Ωστόσο πιστεύω ότι θα γίνουν οι αναβαθμίσεις, αν και θεωρώ πιθανότερο να γίνουν μειώσεις και να επιλέξει ο καθένας αν θέλει αναβάθμιση και να πληρώνει τα ίδια ή αν θέλει να μείνει στην ίδια ταχύτητα (εκτός της 384 που θα καταργηθεί) και να πληρώνει λιγότερα. Κάθε φθινόπωρο ο ΟΤΕ κάνει τις μειώσεις του.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο πιστεύω ότι θα γίνουν οι αναβαθμίσεις, αν και θεωρώ πιθανότερο να γίνουν μειώσεις και να επιλέξει ο καθένας αν θέλει αναβάθμιση και να πληρώνει τα ίδια ή αν θέλει να μείνει στην ίδια ταχύτητα (εκτός της 384 που θα καταργηθεί) και να πληρώνει λιγότερα. Κάθε φθινόπωρο ο ΟΤΕ κάνει τις μειώσεις του.

 

To πιο σωστό, ΔΕΝ είναι να γίνουν απλά μειώσεις τιμών στις ήδη υπάρχουσες ταχύτητες, αλλά να αυξηθούν και οι ίδιες οι ταχύτητες... :O

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΛΟΓΙΚΟ σε κάποια μέρη της Ελλάδας να προσφέρονται μέσω ιδιωτικών παρόχων ταχύτητες 2 και 4 ΜΒΙΤ και σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα να μην μπορούμε να έχουμε πάνω από 1024 :!:

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...