Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5500 Sport


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελευταια, με την "ανακάλυψη" ότι στο Ν95 έχει και εκεί κρυμμένο κλισίμετρο, παρουσιαζεται αναπτυξη νεων εφαρμογων που χρησιμοποιουν αυτη την τεχνολογια. Ετσι ξαναεμφανιστηκε το 5500 στο προσκηνιο αφου οι εφαρμογες αυτες μετατρεπονται για να δουλευουν και σε αυτο...

Σε οσους νομιζουν οτι το 5500 δεν ειναι στιβαρο τηλεφωνο γιατι ξεκολλαει το πληκτρολογιο, να υπενθυμισω οτι στην ουσια το πληκτρολογιο ειναι ενα εξωτερικο κομματι που προσκολλαται επανω στο τηλεφωνο. Αν το δειτε σκετο με βγαλμενο το πληκτρολογιο θα καταλαβετε ποσο ανθεκτικη και αδιαβροχη ειναι η κατασκευη του. Μια απλη θηκη του εχω φορεσει εγω και δεν ειχα ποτε τετοιο προβλημα, ενα χρονο τωρα...

 

Που μπορουμε να βρουμε τετοιες εφαρμογες φιλε μου; εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το κινητακι και ας εχει ξεκολυσει και σε μενα! μιας και το ανεφερα, υπαρχει καποιος που εχει αλλαξει το πορτοκαλι πληκτρολογιο γιατι εδω και ενα μηνα δεν μπορει να μου το παραγγειλει το νοκια σεντερ στη δραμα, γιατι λεει βρισκει τον κωδικο του. ειναι δυνατον;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 502
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια εχο την επιδοτηση σε ενα μηνα και ελεγα να το παρω σαν 2ρο κινητο ξενερετε αν το δινει ακομα η vodafone?

thanks:D

drifting is not a crime
Link to comment
Share on other sites

Παίδες,ξέρετε αν οι νέες παρτίδες των 5500 έχουν ακόμα το ίδιο πρόβλημα με το πληκτρολόγιο, ή το έχουν διορθώσει από μαμά; Έχω βρει ενα σε προσφορά 110€...Είναι ευκαιρια, να το πάρω ή θα μου βγάλει την πίστη, συμφωνα με ολα τα προβληματα που εχω διαβάσει εδώ μέσα απο τους φίλους-κατόχους του κινητου;

...ευτυχής κάτοχος Μ600i...:)

 

Κλείσε μέσα στην ψυχή σου την Ελλάδα και θα δεις να λαχταρεί κάθε είδους μεγαλείο...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,ξέρετε αν οι νέες παρτίδες των 5500 έχουν ακόμα το ίδιο πρόβλημα με το πληκτρολόγιο, ή το έχουν διορθώσει από μαμά; Έχω βρει ενα σε προσφορά 110€...Είναι ευκαιρια, να το πάρω ή θα μου βγάλει την πίστη, συμφωνα με ολα τα προβληματα που εχω διαβάσει εδώ μέσα απο τους φίλους-κατόχους του κινητου;

 

 

το εχουν διορθωσει...δεν υπαρχει προβλημμα με τη νεα παρτιδα. για Έλεγχο αν εχει κατω απο το αυτοκολητο το σειριακο ξεκιναει απο 26....... ειναι οκ(συνηθως).παντος επισημα εχει εξαφανιστει το προβλημμα αυτο οποιος αλλαζει πληκτρολογιο τωρα με τη νεα παρτιδα πληκτρολογιων.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα στην nokia την τελευταία αναβάθμιση του 5500 (μετά από ένα μηνά που μου το κράτησαν) v 04.60 14-09-07 RM-86

 

Παρεμπίπτοντος άλλαξα και πληκτρολόγιο ! Μήπως ακούστηκε τίποτα αν η τελευταία φουρνιά σε πληκτρολόγια είναι αντοχής ή ξεκολλάνε και αυτά , γιατί στην nokia μου είπαν ότι πλέον διορθώθηκε το πρόβλημα!

γεια χαρα

που την βρηκες αυτην την βερσιον εγω εχω την 3.55\

 

δυο προβληματα

1 ενα το wattery screen saver που αφησε σκουπιδια και τωρα καθε φορα που ενεεργοποιηται το screen saver κολλαει καποιο proccess

 

2 βαζω το τηλεφωνο να φορτισει και δεν κανει τιποτα ενοοειται οτι δοκιμαζω με τρεις διαφορετικους φορτιστες και δεν φορτιζει χτυπαει για χαμηλη μπαταρια αλλα τιποτα εκει μουλαρωμενο τελειωνει η μπαταρια δεν φορτιζει με βαλε βγαλε πολλες φορες την μπαταρια προσπαθεια να ανοιξει καποια στιγμη ωρες μετα ξεκινα

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ο αδερφός μου πήρε πρόσφατα το 5500 αλλά έχει βρει κάποιες δυσλειτουργίες όπως ότι δεν έχει ρύθμιση για αυτόματο κλείδωμα!

 

Ψάξαμε όλο το κίνητο αλλά δε βρήκαμε κάποιο τρόπο!

Μήπως ξέρει κάποιος αν γίνεται να κλειδώνει αυτόματα και αν ναι πως μπορούμε να το κάνουμε;

 

Επίσης ,εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποια σελίδα που να έχει ασφαλή θέματα, γιατί κατεβάσαμε κάποια και όταν πήγαμε να τα περάσουμε στο κινητό μας έβγαλε "μη ασφαλή εφαρμογη".

 

Σας ευχαριστώ παρα πολύ!

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου πήρε πρόσφατα το 5500 αλλά έχει βρει κάποιες δυσλειτουργίες όπως ότι δεν έχει ρύθμιση για αυτόματο κλείδωμα!

 

Ψάξαμε όλο το κίνητο αλλά δε βρήκαμε κάποιο τρόπο!

Μήπως ξέρει κάποιος αν γίνεται να κλειδώνει αυτόματα και αν ναι πως μπορούμε να το κάνουμε;

 

Επίσης ,εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποια σελίδα που να έχει ασφαλή θέματα, γιατί κατεβάσαμε κάποια και όταν πήγαμε να τα περάσουμε στο κινητό μας έβγαλε "μη ασφαλή εφαρμογη".

 

Σας ευχαριστώ παρα πολύ!

 

Αυτοματο κλειδωμα με εφαρμογη,πχ autolock:

http://fuse.stc.cx/autolock/AutoLock_v1.1_for_S60_3rd_ed.SISX

http://fuse.stc.cx/autolock/

 

Θεμα σχετικα με εφαρμογες :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726

 

Το μηνυμα που βγαζει "μη ασφαλή εφαρμογη" δεν

ειναι προβλημα ,συνεχιζεις την εγκατασταση κανονικα.

Τα περισσοτερα ,αν οχι ολα,το βγαζουν .

Εχει να κανει με το πιστοποιητικο της εφαρμογης.

 

Θεμα στο οποιο γινονται οι αναλογες συζητησεις

για θεματα :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=131690

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Nervous σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Σχετικά με την εγκατάσταση του προγράμματος για το autolock,μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις αναλυτικά πως γίνεται η εγκατάσταση;

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Μαρία
Link to comment
Share on other sites

Nervous σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Σχετικά με την εγκατάσταση του προγράμματος για το autolock,μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις αναλυτικά πως γίνεται η εγκατάσταση;

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Υπάρχουν δύο τρόποι:

1) Εφόσον έχεις το PC Suite εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου, συνδέεις το κινητό με αυτός μέσω του καλωδίου και κάνεις διπλό κλικ στο εικονίδιο του autolock.

 

2) Αν δεν έχεις εγκατεστημένο το PC Suite, πέρνα το αρχείο sis του autolock στο κινητό είτε με Bluetooth είτε συνδέοντας το με τον υπολογιστή μέσω του καλωδίου σε κατάσταση "Μεταφορά αρχείων". Έπειτα βρες το μέσω της "Διαχείρισης αρχείων" εκεί που το έχεις περάσει και τρέξτο.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο το θες?

με ενα προγραμματακι μπορεις να ηχογραφησεις σε διαφορετικες ποιοτητες και τυπους αρχειων.;)

 

Επειδή είναι χρήσιμο φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω κάτι, αν και δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος? Πήγε προχθές φίλος στην Voda για να πάρε το 5500 με αναβάθμιση και του είπαν ότι δεν υπάρχει πια. Αληθέυει ή του είπαν π@π@ρι@??

Αν όντως αληθέυει, υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην αγορά που θα μπορούσε να το βρει στην Voda?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις έβαλα στην nokia την τελευταία αναβάθμιση του 5500 (μετά από ένα μηνά που μου το κράτησαν) v 04.60 14-09-07 RM-86

 

Παρεμπίπτοντος άλλαξα και πληκτρολόγιο ! Μήπως ακούστηκε τίποτα αν η τελευταία φουρνιά σε πληκτρολόγια είναι αντοχής ή ξεκολλάνε και αυτά , γιατί στην nokia μου είπαν ότι πλέον διορθώθηκε το πρόβλημα!

 

Η τελευταία είναι η 4.60 αυτή τη στιγμή;

Link to comment
Share on other sites

Paidia enw ekana update ena nokia 5500 kai tin wra tou flashing pe8ane:!:

Ginete na to epanaferw me kapoion tropo:!:???

Dn 8elw na to paw sto nokia club:!:

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Paidia enw ekana update ena nokia 5500 kai tin wra tou flashing pe8ane:!:

Ginete na to epanaferw me kapoion tropo:!:???

Dn 8elw na to paw sto nokia club:!:

Δοκίμασε να κάνεις format.

 

Με κλειστό το κινητό, πατάς «3», «*», «πράσινο πλήκτρο κλήσης» και ταυτόχρονα ανοίγεις το κινητό χωρίς να αφήσεις τα πλήκτρα. Δύσκολα πιάνει με την πρώτη, οπότε θέλει υπομονή. Αν σου ζητήσει ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας, τότε έχει πετύχει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Paidia enw ekana update ena nokia 5500 kai tin wra tou flashing pe8ane:!:

Ginete na to epanaferw me kapoion tropo:!:???

Dn 8elw na to paw sto nokia club:!:

 

Δοκίμασε να κάνεις format.

 

Με κλειστό το κινητό, πατάς «3», «*», «πράσινο πλήκτρο κλήσης» και ταυτόχρονα ανοίγεις το κινητό χωρίς να αφήσεις τα πλήκτρα. Δύσκολα πιάνει με την πρώτη, οπότε θέλει υπομονή. Αν σου ζητήσει ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας, τότε έχει πετύχει.

 

Scottas είσαι τυχερός! Ακριβώς το ίδιο πράγμα μου έτυχε και μέσα στο Σαββατοκύριακο θα σου έχω απάντηση! Θα προσπαθήσω να κάνω dead phone flashing σε ένα κολλημένο 5500 sport και αν πετύχει θα ποστάρω αναλυτικά τι προγράμματα χρειάζονται και οδηγίες για το πως να το κάνεις! Λίγη υπομονή... :ninja::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Scottas είσαι τυχερός! Ακριβώς το ίδιο πράγμα μου έτυχε και μέσα στο Σαββατοκύριακο θα σου έχω απάντηση! Θα προσπαθήσω να κάνω dead phone flashing σε ένα κολλημένο 5500 sport και αν πετύχει θα ποστάρω αναλυτικά τι προγράμματα χρειάζονται και οδηγίες για το πως να το κάνεις! Λίγη υπομονή... :ninja::ninja:

 

File me swneis:!:

Vrika tropo kai gw me spasmeno phoenix kai to kalwdio tou kinitou alla exw Svista kai dn kserw an doulepsei:(:(:(

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

File kana neo exoume???

Eimai ligo anoipomonos:rolleyes::rolleyes::ninja::ninja::ninja:

 

Δώσε μου λίγο χρόνο. Σήμερα θα πάω να πάρω το τηλέφωνο και μέσα στο ΠΣΚ θα πειραματιστώ! Μέχρι Κυριακή βράδυ θα ποστάρω.. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ante upomoni mexri aurio vradu gia tin apantisi sou!!!!:p;):D

 

Λοιπόν, τελικά το τηλέφωνο δεν το πήρα γιατί ο τύπος το έδωσε αλλού (χαλάστηκα γιατί μου άρεσε το τηλεφωνάκι) αλλά μην ανησυχείς! Θα σου πω πως γίνεται απλά δε θα είναι εγγυημένο. Χρειάζεσαι το Diego, το Phoenix και το τελευταίο firmware του 5500 Sport το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι το 4.60. Αυτά όλα θα τα κατεβάσεις απο εδώ:

 

xxxxxxxxxxxxxxxx

 

Θα τα ψάξεις απο τη μηχανή αναζήτησης (αν συναντήσεις κάποιο πρόβλημα στο κατέβασμα εδώ είμαστε).

 

Αφού τα κατεβάσεις, είσαι έτοιμος για το φλασάρισμα! Θα ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙΣ το pc suite μαζί με όλη την "παρέα" του (cable drivers κ.λπ.) και θα εγκαταστήσεις πρώτα το Diego, μετά το Phoenix και τέλος το firmware του τηλεφώνου. Αφού γίνουν όλα αυτά επιτυχώς, τότε είσαι έτοιμος για τη μεγάλη στιγμή! :lol:

 

Συνδέεις το τηλέφωνο με το καλώδιο DKU-2 σε μια ελεύθερη USB, ανοίγεις το Phoenix, κάνεις ένα καινούριο username και μπαίνεις. Πηγαίνεις File - Open Product - RM-86 και μετά Flashing - Firmware Update και κάνεις τη διαδικασία επιλέγοντας το σωστό product code (το γράφει στο τηλέφωνό σου κάτω απο τη μπαταρία) και με ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΗ την επιλογή Dead phone USB flashing μόνο που απο εδώ και πέρα θα πρέπει να κινηθείς μόνος σου αφού εγώ τελικά δεν το πήρα το τηλέφωνο για να το κάνω. Καλή τύχη και περιμένω νέα σου.. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

File na se kala euxaristw:):D:p;):)

8a to dokimasw se kana 2wro gt twra ir8a apo ti douleia kai eimai ligo kourasmenos:)

 

Filika

 

Scottas:D:)

 

file paw na kanw install to diego kai leei

 

1:Failed to install ISKernel Files

Make sure you have appropriate privilleges on this machine

Ti na kanw egw eimai admin se auto to pc:(:(

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

1:Failed to install ISKernel Files

 

Δες εδώ

 

Se euxaristw polu kai pws mporw na kanw update se installshield???

An apenergopoiisw to UAC???

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Scottas δεν ήξερα οτι έχεις Vista. Στις εγκαταστάσεις δε μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν έχω ιδέα απο Vista! Αν καταφέρεις να εγκαταστήσεις τα προγράμματα και τρέξουν, θα γίνει η δουλειά. Αλλιώς δεν ξέρω... Ότι μπορούμε θα το κάνουμε πάντως! :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...