Jump to content

[MOTO] Suzuki FX 125: Βελτιώσεις,εμπειρίες κ.α


multidanze
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κυλινδρο εχω τον δικο του ρεχτιφιε και πιστονι wiseco στα 66,7 χιλιοστα! δεν ειναι πιστονι για fx αλλα για trx 200 που τεριαζει στο fx! Οσο για τον εκκεντροφορο τον τεριαξαμε πανω στην εργοστασιακη κεφαλη αλλα τι μετατροπη χρειαζεται δεν γνωριζω! κοντερισια χτυπαει λιγο πιο κατω απο τα 160 αλλα μονο στα κατω, ευθειες με ενα καλο ανοιγμα τα τερματιζει! και υποψην δεν εχει ουτε καν θυρηδες! Αν κανουμε και θυρηδομα θα τα βγαζει λιγο πιο γρηγορα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 520
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι το εχω ακουσει και εγω πωσ μπαινει κυλινδροπιστονο απο DR250 αλλα για εκκεντροφορους απο GSXR δεν εχω ακουσει κατι σχετικο απο DR 250 μπαινει σιγουρα γιατι αυτον εχω πανω στο δικο μου!

Σε αυτό το μήνυμα λες πως φοράς κύλινδρο από DR250 και στο προτελευταίο σου λες πως έχεις τον μανίσιο με ρεκτιφιέ... Μας έχεις μπερδέψει!!! Κάτι ακόμα, από που είσαι?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καταλαβες μαλλον καλα! Εχω ρεχτιφιε τον κυλινδρο και εχω τον εκκεντροφορο του Dr 250 πανω, τιποτα αλλο! Ειμαι απο Ροδο αλλα τωρα ειμαι Λαμια για σπουδες! U; Κατι ακομα σκεφτομαι να βαλω και στροφαλλομπιγελο του Dr! Γνωριζεις αν μπορει να γινει κατι τετοιο;
Link to comment
Share on other sites

Μολις τωρα διαβασα την ******* που εγραψα! εννοουσα οτι δεν γνωριζω αν μπαινει απο GSXR εκκεντροφορος αλλα σιγουρα μπαινει απο το DR!
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν καταλαβες μαλλον καλα! Εχω ρεχτιφιε τον κυλινδρο και εχω τον εκκεντροφορο του Dr 250 πανω, τιποτα αλλο! Ειμαι απο Ροδο αλλα τωρα ειμαι Λαμια για σπουδες! U; Κατι ακομα σκεφτομαι να βαλω και στροφαλλομπιγελο του Dr! Γνωριζεις αν μπορει να γινει κατι τετοιο;

Από Θεσσαλονίκη είμαι. Δεν ξέρω τίποτα από FX μιας και το απέκτησα προσφάτως. Μου αρέσει όμως να πειράζω τα μηχανάκια μου οπότε μιας και είναι αξιόπιστο το συγκεκριμένο σκέφτομαι να του βάλω λίγο χέρι...

Λοιπόν, εμένα μου είπαν ότι είχε αφιέρωμα ένα ελληνικό περιοδικό ένα fx πειραγμένο το οποίο φορούσε κύλινδρο από DR250 και κεντροφόρους από GSX750R χωρίς "φάγωμα" ή κόψιμο.

(όσο για το δεύτερο δεν νομίζω ότι οι κεντροφόροι είναι τεράστιοι μιας και μπαίνουν δύο για κάθε σετ βαλβίδων άρα 2 επί 4 κυλίνδρους που έχει το gsxr, 8 συνολικά. Άρα δεν μπορεί να είναι μεγαλύτεροι από αυτούς του fx μιας και θα έπρεπε να είναι γουρούνι ο κινητήρας του gsxr)

Δεν ξέρω τι άλλο μπορείς να κάνεις στο μηχανάκι εκτός από το να βάλεις δισκόφρενα πίσω για καλύτερο σταμάτημα μιας και πιάνει στο χαλαρό του 130 (μετρημένα με αυτοκίνητο) 140 κοντερίσια.

Παρακαλώ όποιος ξέρει τι μετατροπές γίνονται ας μας τις πει κι αν ξέρει τιμές και μέρη που μπορούμε να τα βρούμε...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι οι κεντροφόροι από gsxr κοστίζουν οι δύο 800€... πράγμα λίγο ασύμφορο. Μου είπαν όμως ότι το μηχανάκι με όλα αυτά επάνω δεν μπορεί να το "πάρει" ούτε το πιο γρήγορο Z...
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε ενα zακι φτιαγμενο σιγουρα δεν μπορει να το περασει κανενα αλλο μηχανακι ουτε καν το fx, αλλα αυτο ισχυει μεχρι τα 200 σχεδον κυβικα που μπορει να φτασει το z ενο ενα fx μπορει να φτασει μεχρι 350 κυβικα πραγμα που δεν ειναι συγουρο αλλα μεχρι τα 250 κυβικα συγουρα φτανει με τα δικα του κυλινδρα! εκτος και αν θες το απολητο κτινος που ειναι στα 650 κυβικα με τα κυλινδρα του παλιου dr600 η 650 αναλογα ποιο ειχε κυκλοφορησει γιατι δεν θυμαμαι! 2ον Η ιδεα με τους εκκεντροφορους του gsxr ειναι σιγουρο οτι ταιριαζουν? Δεν ειναι 2 εκκεντροφοροι στους οποιους ο ενας αναλαμβανει τις βαλβιδες εισαγωγης και ο αλλος τις εξαγωγης? Στο fx πως θα μπουν 2 τοσο μεγαλοι εκκεντροφοροι χορεις να κοπουν? Δεν νομιζω οτι ειναι 8! Σαν πολλοι δεν φαινονται??? :-) Κατι ακομα γνωριζω τον τροποβελτιωσης οχι ομως πολλα απο ανταλλακτικα αλλων μηχανων που ταιριαζουν στο μηχανακι μας!
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε ενα zακι φτιαγμενο σιγουρα δεν μπορει να το περασει κανενα αλλο μηχανακι ουτε καν το fx, αλλα αυτο ισχυει μεχρι τα 200 σχεδον κυβικα που μπορει να φτασει το z ενο ενα fx μπορει να φτασει μεχρι 350 κυβικα πραγμα που δεν ειναι συγουρο αλλα μεχρι τα 250 κυβικα συγουρα φτανει με τα δικα του κυλινδρα! εκτος και αν θες το απολητο κτινος που ειναι στα 650 κυβικα με τα κυλινδρα του παλιου dr600 η 650 αναλογα ποιο ειχε κυκλοφορησει γιατι δεν θυμαμαι! 2ον Η ιδεα με τους εκκεντροφορους του gsxr ειναι σιγουρο οτι ταιριαζουν? Δεν ειναι 2 εκκεντροφοροι στους οποιους ο ενας αναλαμβανει τις βαλβιδες εισαγωγης και ο αλλος τις εξαγωγης? Στο fx πως θα μπουν 2 τοσο μεγαλοι εκκεντροφοροι χορεις να κοπουν? Δεν νομιζω οτι ειναι 8! Σαν πολλοι δεν φαινονται??? :-) Κατι ακομα γνωριζω τον τροποβελτιωσης οχι ομως πολλα απο ανταλλακτικα αλλων μηχανων που ταιριαζουν στο μηχανακι μας!

Πάντως εγώ έχω ακούσει για κόντρα Z (που περνάει XT600) με FX 70mm και το FX το άφησε πίσω 3-4 μηχανάκια!

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους κεντροφόρους δεν ξέρω άρα και δεν λέω τίποτα περισσότερο. Αυτά μου είπαν κι αυτά μεταφέρω. Μάλιστα μου είπανε ότι μπαίνουν "κουτί". Αυτα...
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω και αλλου αν γνωριζουν κατι σχετικο! Παντως για την κοντρα που ανεφερες αν οντως ισχυει τοτε εχουμε να κανουμε μαλλον με ενα τερατιδιο :-)
Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα εχεις καμια φωτο απο το μηχανακι σου?

Όχι δεν έχω αλλά θα βγάλω σύντομα.

Επίσης, ξέρεις καμιά αξάτμιση σχετικά ήσυχη?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μμμ.. ησυχη δεν γνωριζω καμια! Καλη εξατμηση ειναι η κλασικη για fx η dragon! Σαυτην βαζεις πισω και εναν σιγαστηρα και κοβει παραπολυ βαβουρα και εχεις και χιλιομετρα παραπανω! μην περιμενεις ομως και τρελα χιλιομετρα! υπολογισε10 παραπαμω δεν νομιζω παραπανω τελικη!Δεν την εχω δοκιμασει σε εργοστασιακο fx αλλα στο δικομου που ειναι βελτιομενο με εχει αφησει υπερευχαριστημενο! Μια αλλη προταση ειναι η remus η acrapovic αν γραφεται ετσι! Αλλα ξεφευγουμε πολυ απο πλευρας χρηματων! Πιστευω γνωριζεις και ο ιδιος!:blink:
Link to comment
Share on other sites

Σε akrapovic ήθελα κι εγώ αλλά δεν συμφέρει... Δεν έχω και GSXR :D Θα δω τι θα βάλω. Πάντως εδώ στις Σέρρες έχουν τις MotorSport για θεϊκές εξατμίσεις και μόνο αυτές συστήνουν!!!
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
Κοιταξε ενα zακι φτιαγμενο σιγουρα δεν μπορει να το περασει κανενα αλλο μηχανακι ουτε καν το fx, αλλα αυτο ισχυει μεχρι τα 200 σχεδον κυβικα που μπορει να φτασει το z ενο ενα fx μπορει να φτασει μεχρι 350 κυβικα πραγμα που δεν ειναι συγουρο αλλα μεχρι τα 250 κυβικα συγουρα φτανει με τα δικα του κυλινδρα! εκτος και αν θες το απολητο κτινος που ειναι στα 650 κυβικα με τα κυλινδρα του παλιου dr600 η 650 αναλογα ποιο ειχε κυκλοφορησει γιατι δεν θυμαμαι! 2ον Η ιδεα με τους εκκεντροφορους του gsxr ειναι σιγουρο οτι ταιριαζουν? Δεν ειναι 2 εκκεντροφοροι στους οποιους ο ενας αναλαμβανει τις βαλβιδες εισαγωγης και ο αλλος τις εξαγωγης? Στο fx πως θα μπουν 2 τοσο μεγαλοι εκκεντροφοροι χορεις να κοπουν? Δεν νομιζω οτι ειναι 8! Σαν πολλοι δεν φαινονται??? :-) Κατι ακομα γνωριζω τον τροποβελτιωσης οχι ομως πολλα απο ανταλλακτικα αλλων μηχανων που ταιριαζουν στο μηχανακι μας!

 

geia xara se olous sas;) loipon: 1 to Z den ftanei mono ta 200cc alla poly perissotera kai den to pianei kanena fx.. 2 exo akousei oti sta fx vazoun oloklhro moter apo freewind 650.. 3 auto gia tous ekkentroforous apo to gsxr to exo akousei kai ego alla den ksero ama mpainoun kouti h oxi:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

My Aprilia SXV 450

Link to comment
Share on other sites

Mou eipane oti mpainei kai kylindros, pistoni kai kefalari apo XR250.... Mazeyw lefta kai to ftiaxnw!!!!!

Epishs protogeo, milame gia to manisio to moter! Me allagh kylindrou mono...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
re file NIKOSFX180

mporeis na mou steileis fwto tou fx sou sto thabibikas@mail.gr h kanena allou kalou fx????

exw ena fx-170 66mm

 

 

se parakalw steile mou

Γιατί να στείλει μόνο σε εσένα? Ας βάλει εδώ φώτος να τις δούμε όλοι μας...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

λοιπον πρωτα απ'ολα πισω δισκοφρενο μπαινει στις μαμισιες ζαντες enkei.γινεται γεμισμα στον χωρο του ταμπουρου και πανω στη βαση αυτη μπαινει η δισκοπλακα.οσο για τη δαγκανα κανενα προβλημα αφου μπορει να μπει κιτ απο καποιο αλλο μηχανακι και απλα να χρειαστει να τρυπηθει σε ενα σημειο το ψαλιδι.απο θεμα ασφαλειας ενα ειναι σιγουρο οτι ειναι πολυ πιο ασφαλες απο αλλα παπια "κινεζικα κ.τ.λ" που βγαινουν με πισω δισκο μαμα.η τιμη φτανει γυρω στα 200-250 ευρω με ενα μετριο κιτ δισκοφρενου.

εκκεντροφοροι απο gsxr δεν μπαινουν για κανενα λογο ολοκληροι στο fx μιας και ο καθενασ απο τους 2 εκκεντροφορους της ανοιγοκλεινει 8 βαλβιδες.

το μονο που γινεται ειναι επεξεργασια των μαμα εκκεντροφορων του fx και αλλαζονται τα εκκεντρα τους με αυτα των εκκ. της gsxr.για μενα παντως η καλυτερη λυση και η πιο εγγυημμενη ειναι η αντικατασταση των μαμα εκκ. με εκκ. απο το fxr150 γιατι για την προηγουμενη λυση ακουγονται πολλα για προβληματα αν και εχει καλυτερα αποτελεσματα οσον αφορα την αποδοση...οσο για την τιμη τους ειναι αρκετα τσουχτερη.παντως το fx με το δικο του μοτερ και χωρις αλλουσ κυλινδρους φτανει πολλα κυβικα!!!!π.χ ενα 300+cc που το γνωριζω καλα κ ειναι με το δικο του (ολοκληρο)μοτερ!και για οσους υποτημανε το fx απλα ζηλευουν γιατι ποτε τους δεν απεκτησαν ενα.:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σορυ παιδια που εγκατελειψα το φορουμ για αρκετο καιρο αλλα.... Τεσπα γιρησα παλυ αλλα ελπιζω τωρα να μην βγηκατε εσεις!!! Απο φωτο δεν προκειται να καταλαβετε τιποτα γιατι απο εμφανηση θυμηζει μαμα πραγμα!!! Τωρα σκεφτομαι να αλλαξω κινητηρα και να βαλω εναν dr-z 400 αλλα που ειναι ο κινητηρας?? Ξερετε καθολου που μπορω να βρω??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...