Jump to content

[Επίσημο] Nokia N72


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περνώντας την τελευταία: V 5.0706.4.0.1 05-02-07 RM-180 θα δεις διαφορά στην ταχύτητα του μενού. Αυτό έχει παρατηρηθεί. Τώρα για περισσότερες λεπτομέρειες ας κάνει κάποιος post να δούμε τι άλλο υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σας παιδια.

 

ειμαι χρονια φανατικος χρηστης του Νοκια 6600. εχω μεινει ευχαριστημενος και απο θεμα αντοχης, δεν καταλαβαινει τιποτα απο πεσιματα και γενικοτερα σκληρη χρηση και επισης μαρεσει και εχω συνηθισει το μενου του κ τις λειτουργιες του.

 

ειμαι ετοιμος να αγορασω το Ν72 και θα ηθελα την αποψη σας.

μαρεσει πολυ αυτο το κινητο αλλα αυτο που με "κολλαει" να το αγορασω ειναι οτι ειναι πλεον "παλιο" το κινητο. βεβαια αυτο δεν ειναι και μεγαλο προβλημα...

 

θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με αυτο το κινητο κ μια συγκριση σχετικα με 6600 οποιος τα εχει δουλεψει.

 

 

επισης ηθελα να ρωτησω αν οντως αυτο το κινητο εχει λειτουργια τουλαχιστον να "διαβαζει" αρχεια του office οπως .doc .xls .ppt .pdf ...

 

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αναβάθμιση, γιατί το κινητό αργούσε τρομερά (ήταν και φορτωμένο-για να πούμε την αλήθεια-πολλά προγράμματα και σβησίματα) και τώρα πάει πολύ καλύτερα. Τις επαφές για όποιον φίλο,η ενδιαφέρεται τις έσωσα με buckup στην memory card και από εκει τις ξαναπήρα ΟΛΕΣ χωρίς καμία απώλεια. Την αναβάθμιση την έκανα στο καινούργιο υποκατάστημα ΝΟΚΙΑ στην Καλλιθέα(Σοφοκλέους & Δαβάκη) γιά το οποίο έχω να πω ότι εκτός του ότι δεν πλήρωσα τίποτα, η εξυπηρέτηση ήταν ΑΜΕΣΗ και τα παιδιά εκεί πολύ ευγενικά.
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να την κάνεις και μόνος σου ακόμα και σε κάποιο φίλο σου που έχει adsl σύνδεση (λέμε τώρα, αν δεν έχεις εσύ)...είναι πανεύκολο.
Link to comment
Share on other sites

Μερικες μερες πριν, αγορασα το Ν72 κι εγω. Πολυ ωραιο κινητο μεχρι στιγμης.

 

Η απορια μου ειναι η εξης:

οταν πηρα το κινητο, στη συσκευασια του ειχε μια καρτα μνημης 128ΜΒ.

Σκεφτομαι να του παρω μια τους 1GB.

Κατ αρχην ποια μου προτεινετε, μαρκα, ταχυτητα μοντελο ωστε να μην αργει το κινητο και επισης θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να παρω τα προγραμματα που ειναι ηδη εγκατεστημενα στην καρτα μνημης κ να τα μεταφερω στη νεα καρτα που θα αγορασω.

 

Δηλαδη, οταν εβαλα την καρτα μνημης που υπηρχε στη συσκευασια του κινητου, αυτη ειχε μεσα ηδη το quickoffice, adobe reader και κατι αλλα προγραμματα τα οποια δε μου τα εδωσαν πουθενα αλλου σαν "backup". και οπως παρατηρησα οταν κανω αντιγραφα ασφαλειας με το Νοκια PC Suite CONTENT COPIER, πρωτον αυτο δεν συμπεριλαμβανει τα προγραμματα στο αντιγραφο που παιρνει απο την καρτα μνημης ουτε απο τη μνημη κινητου. και επισης μου κολλαει στο 100% και δεν ολοκληρωνει ποτε ενα αντιγραφο ασφαλειας.

 

αυτα μου συμβαινουν.

ευχαριστω για τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

γορασω.

 

Δηλαδη, οταν εβαλα την καρτα μνημης που υπηρχε στη συσκευασια του κινητου, αυτη ειχε μεσα ηδη το quickoffice, adobe reader και κατι αλλα προγραμματα τα οποια δε μου τα εδωσαν πουθενα αλλου σαν "backup".

 

Τα προγράμματα μπορείς να τα κατεβάσεις δωρεάν απο το site της Nokia: http://www.nokia.com.gr/A4328678

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την πληροφορια.

 

οντως εχει τα περισσοτερα στην ιδια τη Νοκια, αλλα δεν εχει ολο το λογισμικο που βρισκεται στην καρτα μνημης απο οτι βλεπω.

 

Τωρα, αν αγορασω τη νεα καρτα μνημης και αγορασω και ενα card reader θα μπορεσω να αντιγραψω ακριβως ολο το λογισμικο και ολα τα αρχεια απο τη μια καρτα μνημης που εχω τωρα στην αλλη? θα υπαρξει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς αρκεί μόνο πριν την αντιγραφή να ενεργοποιήσεις την εμφάνιση κρυφών αρχείων & φακέλων στο pc σου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.

θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με αυτο το κινητο κ μια συγκριση σχετικα με 6600 οποιος τα εχει δουλεψει.

επισης ηθελα να ρωτησω αν οντως αυτο το κινητο εχει λειτουργια τουλαχιστον να "διαβαζει" αρχεια του office οπως .doc .xls .ppt .pdf ...

 

ευχαριστω πολυ!

 

Ας στο πω απλά είναι μια παρα πολύ βελτιωμένη έκδοση του Θρυλικού 6600 ,το οποίο και εγω δεν το εχω αποχωριστεί ακόμη

(Και γιατι άλλωστε να το κάνεις αφού κάνει και για remote control)

E αυτό δεν το εχεις λοιπόν στο Ν72

Θα εχεις όμως δυνατό ηχο (και ευκολο mp3) ... με καταλαβαίνεις ετσι!! , καλύτερη εικόνα και βιντεο και πιο γρήγορο μενού,αλλα και το ραδιοφωνάκι.

Και ναι ανοιγει (και επεξεργάζεται) αρχεια office και βλεπει pdf.

Παρτο άλλωστε το Ν72 δεν είναι παρά ενα Ν70 χωρίς την καμερούλα μπροστά (που ποτε δεν εχω χρησιμοποιήσει) με ότι συνεπάγεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

 

οπως εγραψα κ πιο πανω... ηδη το αγορασα!

μ' αρεσει παρα πολυ. μεχρι τωρα το μονο που με εχει προβληματισει ειναι η μπαταρια του που ζοριζεται να κρατησει μεχρι και 2 μερες!

 

κατα τα αλλα ολα οκ. του παρηγγειλα κ 1GB μνημουλα να του βαλω να χωραει πραματακια διαφορα μεσα.

 

οσο το "επεξεργαζεται" αρχεια του office, δεν το καταφερα αυτο. Να τα διαβαζει ΝΑΙ μπορει, και μαλιστα με ανεση κ χωρις προβληματα.

 

Αν μπορεις να με διαφωτισεις πως μπορω να τα επεξεργαζομαι κιολας...θα εισαι ακομη πιο ωραιος! :)

 

ευχαριστω και παλι!

 

υ.γ.: αντε καλοριζικο! :) :) :) :p :p :p :D :D

Link to comment
Share on other sites

Να επεξεργαστείς δεν γίνεται, αλλά αν βρεις από τα γνωστά «μαγαζάκια» τη αντίστοιχη έκδοση Premier του Quick Office θα μπορείς και να τα επεξεργάζεσαι, γίνεται.

 

Δες xxxxxxxxxxxxxxxx.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

α πολυ ομορφα!

 

το κατεβασα... θα το τσεκαρω σε λιγο.

 

επισης βρηκα κι ενα προγραμμα για τον υπολογιστη που μετατρεπει αρχεια μουσικης και βιντεο απο .avi και διαφορους αλλους τυπους.

 

τα συμπιεζει πολυ... χωρις να χανει κ πολλη ποιοτητα...πχ ενα βιντεο κλιπ το κανει απο 80 ΜΒ ~ 3ΜΒ. ετσι μπορω να περασω κι ολοκληρη ταινια στο κινητο! μετραει! :)

 

τωρα ψαχνω εναν player που να μπορω να παιζω και αρχεια mp3 , wma απευθειας μολις μου τα στελνουν στο κινητο χωρις να τα μετατρεπω στο pc.

Link to comment
Share on other sites

α πολυ ομορφα!

 

το κατεβασα... θα το τσεκαρω σε λιγο.

 

επισης βρηκα κι ενα προγραμμα για τον υπολογιστη που μετατρεπει αρχεια μουσικης και βιντεο απο .avi και διαφορους αλλους τυπους.

 

τα συμπιεζει πολυ... χωρις να χανει κ πολλη ποιοτητα...πχ ενα βιντεο κλιπ το κανει απο 80 ΜΒ ~ 3ΜΒ. ετσι μπορω να περασω κι ολοκληρη ταινια στο κινητο! μετραει! :)

 

τωρα ψαχνω εναν player που να μπορω να παιζω και αρχεια mp3 , wma απευθειας μολις μου τα στελνουν στο κινητο χωρις να τα μετατρεπω στο pc.

Το κινητό υποστηρίζει mp3, οπότε δεν χρειάζεσαι κάποιο άλλο πρόγραμμα αναπαραγωγής.

Από την άλλη, για να μπορείς να αναπαράγεις wma κατέβασε αυτό. Προσθέτει αποκωδικοποιητή ώστε να μπορεί να παίζει και wma και ogg αρχεία.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα. οντως κανει καλη δουλεια.

 

και το quickoffice μετραει!!!

 

Τωρα σκεφτομαι τι αλλα "παιχνιδακια" κ εργαλειακια να του βαλω του Ν72.

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

για να μπορείς να αναπαράγεις wma κατέβασε αυτό. Προσθέτει αποκωδικοποιητή ώστε να μπορεί να παίζει και wma και ogg αρχεία.

 

Ωραίος! Μπράβο! :D:D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,επειδη εχει περασει 1 χρονος+ απ'οτι ειδα,απο την κυκλοφορια του κινητου αυτου και ενδιαφερομαι να το αγορασω,ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει ακομη διαθεσιμο στην αγορα και αν ναι που?ευχαριστω εκ των προτερων!
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Το πλαίσιο απο οτι βλεπω το έχει διαθέσιμο και σε καλή τιμή θα έλεγα.

 

http://www.plaisio.gr/productsearch.aspx?keyword=N72

Link to comment
Share on other sites

παιδες ποια ειναι η τελευταια εκδοση λογισμικου?ενδεχεται

να το εχω στα χερια μου αυριο κ θελω να γνωριζω εκ των προτερων!ευχαριστω!

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια,τι κωδικο μπαταριας θα πρεπει να φοραει αυτο το κινητο?εχει να κανει με τις bl-5c που ηταν προβληματικες,αν δε κανω λαθος,και αποσυρθηκαν?
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Τα καινούργια μοντέλα δεν έχουν πρόβλημα. Έχει αναφερθεί η σελίδα που μπορείς να δεις αν η μπαταρία που θα πάρεις έχει πρόβλημα. Είναι όμως απίθανο αν το πάρεις τώρα.
Link to comment
Share on other sites

διατιθεται καρτα μνημης 128 mb μεσα στο κουτι?στη σελιδα του πλαισιο δεν αναφερεται!τι συμβαινει?γνωριζει κανεις?ρωταω γιατι αυριο θα παω να το παραλαβω απο πλαισιο κ επειδη ειναι απο αναβαθμιση δεν το εχω ψαξει!επισης θα ηθελα να μαθω αν μπορω να κλειδωσω το πληκτρολογιο με κωδικο οπως γινεται στο 7610 για παραδειγμα!ειδα στα posts αλλα αναφερονταν μονο για αυτοματο κλειδωμα χωρις κωδικο,τελος υπαρχει καποια εφαρμογη gps υποστηριζομενη απο το N72 οπως πχ η ΤΟΜΤΟΜ 5.200?.ευχαριστω κ παλι παιδια!
http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

διατιθεται καρτα μνημης 128 mb μεσα στο κουτι?στη σελιδα του πλαισιο δεν αναφερεται!τι συμβαινει?γνωριζει κανεις?ρωταω γιατι αυριο θα παω να το παραλαβω απο πλαισιο κ επειδη ειναι απο αναβαθμιση δεν το εχω ψαξει!επισης θα ηθελα να μαθω αν μπορω να κλειδωσω το πληκτρολογιο με κωδικο οπως γινεται στο 7610 για παραδειγμα!ειδα στα posts αλλα αναφερονταν μονο για αυτοματο κλειδωμα χωρις κωδικο,τελος υπαρχει καποια εφαρμογη gps υποστηριζομενη απο το N72 οπως πχ η ΤΟΜΤΟΜ 5.200?.ευχαριστω κ παλι παιδια!

Και βέβαια υποστηρίζει κλείδωμα με τον κωδικό ασφαλείας. Για πρόγραμμα GPS μπορείς να βάλεις και το Nokia Maps.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια 1η φορτιση στις ποσες ωρες?μου ειπαν 6,επειδη κ καλα η μπαταρια ειναι λιθιου!10 ειναι καλα

?τι λετε?

http://i43.tinypic.com/21lj1jd.jpgαθάνατο 'Στρογγυλό'
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...