Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν καποιος θελει ας βγαλει καμια φωτο σε μικροτερη αναλυση π.χ. 2μπ

και να την ανεβασει για να δουμε μηπως βγαζει εκει καλες φωτο, ωστε να τραβαμε με 2μπ ως την ωρα που θα ερθει η αναβαθμιση και λυθη το σχετικο προβλημα της καμερας

 

:innocent:Καλη Ανασταση:innocent:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οταν λες νύκτα τι εννοείς?Απόλυτο σκοτάδι?

εννοω με λαμπα πυρακτωσεως (γαλακτούχα..αυτη με το λιγο πιο ασπρουλιάρικο φως..)

αστα...κριμα..για 3ΜΡ καμερα...αμα σας δειξω φωτογραφια απο το 6230 μου,που ειναι κ απλη VGA δε θα πιστευετε το ποσο καθαροτερη ειναι..ειδικα το white balance, τελειο!!! κοιτάξτε http://www.fanaras.gr/screenshots/6230_foto.jpg

Link to comment
Share on other sites

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

singer ή κάτι δεν ρύθμισες σωστά ή όντως είναι δράμα η κατάσταση.Περίεργο πάντως η Νοκια να αγνόησε τελείως το θέμα.Δεν ξέρω κατά πόσο μια αναβάθμιση μπορεί να φέρει θεαματικές αλλαγές.Ας περιμένουμε
Link to comment
Share on other sites

 

Emeis p den imaste meloi ekei den boroume na doume:(!Ti lei kapios as mas pei!

Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

καλα η πρωτες δυο ειναι και πολυ κουνημενες..αλλα γενικως απελπιστικη η κατασταση:blink:

@Νεμο σου θυμιζω πως και στο 6230 ετσι ειχε παιχτει το στορυ..στην 2η-3η αναβαθμιση έφτιαξε η ποιοτητα των φωτο..

Eπισης παραθετω φωτογραφιες απο την ιδια θεση(περιπου),με αναλυσεις των :

-3mp http://www.fanaras.gr/screenshots/3mp.jpg

-2mp http://www.fanaras.gr/screenshots/2mp.jpg

-1,3mp http://www.fanaras.gr/screenshots/1.3mp.jpg

-800x600 http://www.fanaras.gr/screenshots/800x600.jpg

-640x480 http://www.fanaras.gr/screenshots/640x480.jpg

ολες ειναι τραβηγμενες με νυχτερινη ληψη (standard ρυθμιση) και χρονοδιακοπτη

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Eπισης παραθετω φωτογραφιες απο την ιδια θεση(περιπου),με αναλυσεις των :

-3mp http://www.fanaras.gr/screenshots/3mp.jpg

-2mp http://www.fanaras.gr/screenshots/2mp.jpg

-1,3mp http://www.fanaras.gr/screenshots/1.3mp.jpg

-800x600 http://www.fanaras.gr/screenshots/800x600.jpg

-640x480 http://www.fanaras.gr/screenshots/640x480.jpg

ολες ειναι τραβηγμενες με νυχτερινη ληψη (standard ρυθμιση) και χρονοδιακοπτη

 

Παντως πιστευω οτι αν καποιος παρατηρησει το πουλοβερ μπορει να δει οτι λεπτομερεια αυξανεται κατα πολυ στα 3 mp. Ενω στο 800Χ600 τα προγματα φαινονται αρκετα θολα

[sIGPIC][/sIGPIC] N e m e s o k l a s ! ! !

 

Mobile History: Sony Erricson T630, Siemens S65, Qtek S100, Nokia N80 ... and finally N95!

Link to comment
Share on other sites

Παντως πιστευω οτι αν καποιος παρατηρησει το πουλοβερ μπορει να δει οτι λεπτομερεια αυξανεται κατα πολυ στα 3 mp. Ενω στο 800Χ600 τα προγματα φαινονται αρκετα θολα
κοιτα...αν θεωρησουμε πως θελει καποιος να κανει εκτυπωση σε φωτογραφικο χαρτι 10x15 τεσσερις φωτογραφιες διαφορετικων mpxls..

πχ..3Mp-2mp-1,3mp-800x600 , δε νομιζω πως φαινεται η διαφορα!

Δειτε ενα παραδειγμα : εδω

Link to comment
Share on other sites

κοιτα...αν θεωρησουμε πως θελει καποιος να κανει εκτυπωση σε φωτογραφικο χαρτι 10x15 τεσσερις φωτογραφιες διαφορετικων mpxls..

πχ..3Mp-2mp-1,3mp-800x600 , δε νομιζω πως φαινεται η διαφορα!

Δειτε ενα παραδειγμα : http://www.fanaras.gr/screenshots/mpxls.JPG

 

Κοιταξε αλλωστε οι εκτυπωτες εαν δεν ειναι επαγγελματικοι "τρωνε" πολυ λεπτομερεια. Αλλα παρολα αυτα νομιζω οτι υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα στα 1,3 και 3 στην λεπτομερεια.

[sIGPIC][/sIGPIC] N e m e s o k l a s ! ! !

 

Mobile History: Sony Erricson T630, Siemens S65, Qtek S100, Nokia N80 ... and finally N95!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν υπαρχει τετοιο θεμα. Η οθονη του Ν80 ειναι σαφως ανωτερη και σε specifications αλλα και στην πραξη, ελεω καλοσχεδιασμενου λειτουργικου (δηλαδη η παρα πολυ καλη οθονη, συνεπικουρουμενη απο το αριστα σχεδιασμενο series 60 την καθιστουν ο,τι καλυτερο αυτη τη στιγμη στην αγορα, ετσι απλα).

Αλλου ειναι το θεμα για μενα. Καλως η κακως οπως εχει διαμορφωθει το price tag των κινητων ειναι λογικο το Ν80 να κοστολογειται στα 600 ευρω, αλλα, σε αυτη την κατηγορια τιμης θελεις και κατι ξεχωριστο σε ποιοτητα κατασκευης και αυτο ακριβως ειναι το σημειο που με απογοητευσε το κινητο.

Επιτελους ας μαθει η Νοκια που εχει τεραστια τεχνογνωσια πως να φτιαχνει ενα sliding κινητο( βλεπε Samsung) η σε τελικη ας το κοστολογησει και 30 ευρω παραπανω( σε αυτα τα επιπεδα τιμης δεν εχει ιδιαιτερη σημασια) και ας χρησιμοποιησει και καποια μεταλλικα στοιχεια, που προσδιδουν και καποια αισθηση πολυτελειας.

Αλλωστε εχει αποδειξει πως το θεμα κοστος δεν ειναι αυτο που καθοριζει την ποιοτητα των κινητων της (γιατι οπως ανεφερα παραπανω το 3230 ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα κινητου της φινλανδικης εταιριας που εχει σε μεγαλο ποσοστο μεταλλικο πλαισιο και κοστολογηθηκε στα 330 ευρω οταν πρωτοκυκλοφορησε, κατι αντιστοιχο εγινε και με το 6270).

Πραγματικα δεν καταλαβαινω τη λογικη των μηχανικων της...

Παντως ενα ειναι το δεδομενο και το πλεον σιγουρο κατα τη γνωμη μου.

Και αυτο( το Ν80) θα κανει κορυφαιες πωλησεις, σιγουρα οχι οσες ειχε κανει για παραδειγμα το 7650,για τον απλουστατο λογο οτι εκεινο "επαιζε" για αρκετο καιρο μονο του και δεν ειχε ανταγωνισμο( σε αντιθεση με τη σημερινη κατασταση που εχει διαμορφωθει και θελει τη Νοκια να κυκλοφορει περι τα 10 smartphones τη χρονια, αρα αυτοματως δυνατος εσωτερικος ανταγωνισμος).

Υ.Γ

Ζητω συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα, απλα ηθελα να εκφρασω καποιες σκεψεις μου αναφορικα με το κινητο αυτο.Αν καποιος κουραζεται με αυτα που γραφω μπορει ανετα να το αγνοησει...Καλο Πασχα σε ολους!

 

Βαγγέλη, πιστεύω ότι η τιμή θα πέσει σύντομα. Κι άλλα Series 60 είχαν ξεκινήσει από τα 500-600 ευρώ και έπεσαν στα 300, ας ελπίσουμε να γίνει κάτι παρόμοιο με το N80. Συμφωνώ πάντως ότι είναι τσουχτερή τιμή. Αν δεν είχα 200 ευρώ έκπτωση για αναβάθμιση συμβολαίου δεν ξέρω αν θα το έπαιρνα κι εγώ.

 

Όσον αφορά τα restarts που αναφέρατε κάποιοι, τουλάχιστον το δικό μου, έχοντας πια κλείσει 30 ώρες εξαντλητικής χρήσης, δεν έχει κάνει ούτε ένα. Ίσως είναι τυχαίο και ελπίζω να μην το ματιάσω. :shifty:

 

Παρατήρησα όμως κάτι άλλο: τη διαχείριση μνήμης σε στυλ Pocket PC, που τώρα εφαρμόζει και το N80, η οποία μερικές φορές γίνεται ενοχλητική. Τι εννοώ; Στα Pocket PC μπορούν να τρέχουν όπως ξέρουμε πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα. Όταν η μνήμη φτάσει στα όριά της, τα Windows Mobile αρχίζουν να κλείνουν εφαρμογές κατά βούληση με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό (συνήθως δυσάρεστες...). Αυτή η λογική φαίνεται να έχει υιοθετηθεί τώρα και από το N80 (δεν ξέρω αν είναι γενικότερο στο Symbian 9.1), αφού παρατήρησα ότι μόλις ανοίξω παραπάνω από 2-3 εφαρμογές ταυτόχρονα, αρχίζουν να κλείνουν κάποιες άλλες από μόνες τους "με το έτσι θέλω". Σε προηγούμενα κινητά Series 60, με 3 φορές πιο αργό επεξεργαστή και λιγότερη RAM, έτρεχα μέχρι και 7-8 προγράμματα ταυτόχρονα, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Αναρωτιέμαι γιατί το λειτουργικό του N80 δεν σηκώνει παραπάνω από 2 ταυτόχρονες εφαρμογές, ενώ το hardware αντέχει πολύ περισσότερες...

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Mporei na moy pei kapoios apo pio tilefono einai ayto...lene pos N80

http://img218.imageshack.us/img218/9218/newbitomage29zs.jpg

απο N-91 ειναι νομιζω

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...

Πήρα λοιπόν και εγώ το N80 στα χέρια μου, μετά από μακράν συμβίωση με το SE-W800 (το οποίο συνεχίζει να υπάρχει στην "αποθήκη" κινητών μου :))...

Πρώτες εντυπώσεις, επί προσωπικής εκτίμησης:

+ Θετικές:

οθόνη, κάμερα (όχι τέλεια, αλλά πολύ καλή-για κινητό πάντα), design/μέγεθος, νέο interface/fonts, μπαταρία (με πέρασμα 188 multi-field επαφών μέσω BT, αρκετό παιχνίδι με την κάμερα και πάνω από 20 λήψεις, απίστευτο ψάξιμο με το Wi-Fi) κατάφερα να πιάσω 2 μέρες και κάτι ωρίτσες (!)

- Αρνητικές:

διαχείριση μνήμης στο "φόρτο εργασίας" (έχουν δίκιο τα παιδιά, κλείνει τις μνημοβόρες εφαρμογές...αυτόβουλα!), ταχύτητα ανταπόκρισης στις εντολές (βαρύ interface γαρ?), εργονομία σε κάποια κομμάτια του interface (για να ρυθμίσεις το Wi-Fi πας και έρχεσαι και 3 διαφορετικά sub-menus)

Γενικά πρόκειται για ένα τηλέφωνο που κερδίζει και τους non-Nokia freaks (όπως τον υπογράφοντα πχ.), το οποίο τηρουμένων των αναλογιών έχει σχετικά λογική τιμή.

Παρόλα αυτά, έχω να καταθέσω 2 προβληματάκια που αντιμετωπίζω μήπως υπάρχει κάποιοι πιο ειδήμονες και έχουν τις απαντήσεις:

1. Δοκίμασα όλα τα πιθανά settings και τροποποποιήσεις. Το Ν80 απλά ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ WLAN ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ. Το PC παίζει άνετα, το Qtek 9100 που είχα είχε παίξει με τη μία, ο ξάδερφός μου με ένα ΗΡ 6515 (με κάρτα WiFi) παίζει επίσης, αλλά το άτιμο το Ν80 ΑΡΝΕΙΤΑ!!! Υπάρχει κάποιο...κουφό/κρυφό/απρόσμενο setting που πρέπει να έχω υπόψη ρε παιδιά? Είχε κανείς ανάλογες εμπειρίες?

2. Όταν μπαίνω στην Έκθεση και πάω στο Εικόνες/Βίντεο για ένα μάλλον περίεργο (?) λόγο, αλλάζει το orientation της οθόνης και πάει σε landscape mode! Σε οποιοδήποτε άλλο sub-item του μενού της Έκθεσης η εικόνα μένει portrait, ακόμα και στο Όλα τα Αρχεία. Κουφό δεν ακούγεται? Ο προβληματισμός μου είναι ακόμα μεγαλύτερος έχοντας δει τα screenshots από το review του νέου λειτουργικού στο mobile-review, όπου το συγκεκριμένο menu-item εμφανίζεται μία χαρά σε portrait mode (!!!). Any ideas?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Για ό,τι νεώτερα, I'll keep u posted :)

Α, καλό Πάσχα σε όλους παιδιά

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...

Πήρα λοιπόν και εγώ το N80 στα χέρια μου, μετά από μακράν συμβίωση με το SE-W800 (το οποίο συνεχίζει να υπάρχει στην "αποθήκη" κινητών μου :))...

Πρώτες εντυπώσεις, επί προσωπικής εκτίμησης:

+ Θετικές:

οθόνη, κάμερα (όχι τέλεια, αλλά πολύ καλή-για κινητό πάντα), design/μέγεθος, νέο interface/fonts, μπαταρία (με πέρασμα 188 multi-field επαφών μέσω BT, αρκετό παιχνίδι με την κάμερα και πάνω από 20 λήψεις, απίστευτο ψάξιμο με το Wi-Fi) κατάφερα να πιάσω 2 μέρες και κάτι ωρίτσες (!)

- Αρνητικές:

διαχείριση μνήμης στο "φόρτο εργασίας" (έχουν δίκιο τα παιδιά, κλείνει τις μνημοβόρες εφαρμογές...αυτόβουλα!), ταχύτητα ανταπόκρισης στις εντολές (βαρύ interface γαρ?), εργονομία σε κάποια κομμάτια του interface (για να ρυθμίσεις το Wi-Fi πας και έρχεσαι και 3 διαφορετικά sub-menus)

Γενικά πρόκειται για ένα τηλέφωνο που κερδίζει και τους non-Nokia freaks (όπως τον υπογράφοντα πχ.), το οποίο τηρουμένων των αναλογιών έχει σχετικά λογική τιμή.

Παρόλα αυτά, έχω να καταθέσω 2 προβληματάκια που αντιμετωπίζω μήπως υπάρχει κάποιοι πιο ειδήμονες και έχουν τις απαντήσεις:

1. Δοκίμασα όλα τα πιθανά settings και τροποποποιήσεις. Το Ν80 απλά ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ WLAN ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ. Το PC παίζει άνετα, το Qtek 9100 που είχα είχε παίξει με τη μία, ο ξάδερφός μου με ένα ΗΡ 6515 (με κάρτα WiFi) παίζει επίσης, αλλά το άτιμο το Ν80 ΑΡΝΕΙΤΑ!!! Υπάρχει κάποιο...κουφό/κρυφό/απρόσμενο setting που πρέπει να έχω υπόψη ρε παιδιά? Είχε κανείς ανάλογες εμπειρίες?

2. Όταν μπαίνω στην Έκθεση και πάω στο Εικόνες/Βίντεο για ένα μάλλον περίεργο (?) λόγο, αλλάζει το orientation της οθόνης και πάει σε landscape mode! Σε οποιοδήποτε άλλο sub-item του μενού της Έκθεσης η εικόνα μένει portrait, ακόμα και στο Όλα τα Αρχεία. Κουφό δεν ακούγεται? Ο προβληματισμός μου είναι ακόμα μεγαλύτερος έχοντας δει τα screenshots από το review του νέου λειτουργικού στο mobile-review, όπου το συγκεκριμένο menu-item εμφανίζεται μία χαρά σε portrait mode (!!!). Any ideas?

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Για ό,τι νεώτερα, I'll keep u posted :)

Α, καλό Πάσχα σε όλους παιδιά

φιλε costasp

πας συνδεσιμοτητα-διαχ.συνδ.-διαθεσ.WLAN-(εκει βλεπεις το ασυρμ.δικτυο σου)-επιλογες-προεπιλ.σημ.προσβ.-ναι.

επειτα πας μενου-υπηρεσιες-σελιδοδεικτες-επιλογες-ρυθμισεις-σημειο προσβασης-ορισμος απ τον χρηστη(εκει βαζεις το ονομα του ασυρματου δικτυου σου και τελειωσες)

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα όσα έχω δει και διαβάσει, δεν αντιλέγω οτι ειναι ενα εκπληκτικο τηλεφωνο. Πανεμορφο και με πολλές δυνατότητες....

 

Το προβλημα ειναι οτι ειναι ακριβο και δε νομιζω να πεσει γιατουλαχιστον κανα 6μηνο. Και ρωταω. Αξιζουν 600+ Ευρω για ενα symbian κινητό που προς το παρον δεν εχει ΚΑΜΙΑ εφαρμογή και μάλλον δε θα δουμε πληθωρα για αρκετο καιρο ακομη???

 

Ποικιλία προγραμματων θα εχουνε τα επομενα μοντελα της ΝΟΚΙΑ και απλα το Ν80 θα ειναι το ψάρι...

 

Εγω παντως πιστευω οτι η εκπληκτικη εμφανιση δεν δικαιολογει 600 ευρω. Ουτε το wifi ουτε το διπλό bluetooth... Ειναι ακριβως σαν ενα ενισχυμενο 6280, και επειδη σε λιγο καιρο θα κληθω να επιλεξω ενα εκ των 2, νομιζω θα επιλεξω το 6280, που κανει σχεδον τα ιδια (προς το παρον) και με τα μισα λεφτά...

:X
Link to comment
Share on other sites

Guest bazile
Ωστόσο το 6280 δεν είναι smartphone(δεν έχει λειτουργικό σύστημα). Αν δεν σε απασχολεί αυτό δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ένα τηλέφωνο σαν το Ν80
Link to comment
Share on other sites

1. Δοκίμασα όλα τα πιθανά settings και τροποποποιήσεις. Το Ν80 απλά ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ WLAN ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ. Το PC παίζει άνετα, το Qtek 9100 που είχα είχε παίξει με τη μία, ο ξάδερφός μου με ένα ΗΡ 6515 (με κάρτα WiFi) παίζει επίσης, αλλά το άτιμο το Ν80 ΑΡΝΕΙΤΑ!!! Υπάρχει κάποιο...κουφό/κρυφό/απρόσμενο setting που πρέπει να έχω υπόψη ρε παιδιά? Είχε κανείς ανάλογες εμπειρίες?

 

Η διαδικασία που έκανα ήταν η εξής και μου δούλεψε με την πρώτη (με κρυπτογράφηση WEP):

 

1. Πήγα στο μενού Συνδεσιμότητα -> Διαχείριση συνδέσεων -> Διαθέσιμα δίκτυα WLAN. Κάνοντας αναζήτηση εμφανίστηκε το δίκτυο του router μου και επιλέγοντάς το πάτησα Επιλογές->Προεπιλεγμένο σημείο πρόσβασης.

 

2. Επέστρεψα στο κεντρικό μενού -> Εργαλεία -> Ρυθμίσεις -> Σύνδεση -> Σημεία πρόσβασης. Εκεί πάτησα Επιλογές -> Νέο σημείο πρόσβασης, χρήση προεπιλεγμένων ρυθμίσεων.

 

3. Όνομα σύνδεσης: Έδωσα MyWLAN (μπορείς να συμπληρώσεις ότι θέλεις)

Φορέας δεδομένων: Ασύρματο δίκτυο LAN

Όνομα δικτύου: Το όνομα που έχεις δώσει στο ασύρματο δίκτυό σου (SSID). Είναι το ίδιο που εμφανίστηκε κάνοντας αναζήτηση στο 1ο βήμα.

Κατάσταση δικτύου: Ανοικτό

 

Από εδώ και πέρα οι παράμετροι που θα δώσεις εξαρτώνται από το πώς έχεις ρυθμίσει την ασφάλεια στον router σου. Π.χ. στο δικό μου έδωσα:

Λειτ. ασφαλ. WLAN: WEP

Ρυθμ. ασφαλείας WLAN -> Κλειδί WEP σε χρήση: #1

Τύπος ελέγχου ταυτότητας: Ανοικτός

Ρύθμ. κλειδιού WEP -> κρυπτογράφηση WEP: 64 bit

Μορφή κλειδιού: Δεκαεξαδικό

Κλειδί WEP: έδωσα το δεκαεξαδικό κλειδί #1 όπως το έχω ρυθμίσει στον router

 

Χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε εφαρμογή για πρόσβαση στο Internet, στην ερώτηση για το δίκτυο που θα χρησιμοποιηθεί, επιλέγω το "MyWLAN" που έφτιαξα στο 3ο βήμα και συνδέεται κανονικά.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

σε WPA ρυθμιση τι επιλογες εχει στην ασφαλεια;

 

Λειτουργία WPA: EAP ή προδιανεμημένο κλειδί

Ρυθμίσεις plug-in EAP: EAP-SIM, EAP-AKA, EAP-TLS, EAP-PEAP, EAP-TTLS, EAP-LEAP

Κρυπτογράφηση TKIP: Επιτρεπτή ή Μη επιτρεπτή

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη, πιστεύω ότι η τιμή θα πέσει σύντομα. Κι άλλα Series 60 είχαν ξεκινήσει από τα 500-600 ευρώ και έπεσαν στα 300, ας ελπίσουμε να γίνει κάτι παρόμοιο με το N80. Συμφωνώ πάντως ότι είναι τσουχτερή τιμή. Αν δεν είχα 200 ευρώ έκπτωση για αναβάθμιση συμβολαίου δεν ξέρω αν θα το έπαιρνα κι εγώ.

 

Όσον αφορά τα restarts που αναφέρατε κάποιοι, τουλάχιστον το δικό μου, έχοντας πια κλείσει 30 ώρες εξαντλητικής χρήσης, δεν έχει κάνει ούτε ένα. Ίσως είναι τυχαίο και ελπίζω να μην το ματιάσω. :shifty:

 

Παρατήρησα όμως κάτι άλλο: τη διαχείριση μνήμης σε στυλ Pocket PC, που τώρα εφαρμόζει και το N80, η οποία μερικές φορές γίνεται ενοχλητική. Τι εννοώ; Στα Pocket PC μπορούν να τρέχουν όπως ξέρουμε πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα. Όταν η μνήμη φτάσει στα όριά της, τα Windows Mobile αρχίζουν να κλείνουν εφαρμογές κατά βούληση με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό (συνήθως δυσάρεστες...). Αυτή η λογική φαίνεται να έχει υιοθετηθεί τώρα και από το N80 (δεν ξέρω αν είναι γενικότερο στο Symbian 9.1), αφού παρατήρησα ότι μόλις ανοίξω παραπάνω από 2-3 εφαρμογές ταυτόχρονα, αρχίζουν να κλείνουν κάποιες άλλες από μόνες τους "με το έτσι θέλω". Σε προηγούμενα κινητά Series 60, με 3 φορές πιο αργό επεξεργαστή και λιγότερη RAM, έτρεχα μέχρι και 7-8 προγράμματα ταυτόχρονα, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Αναρωτιέμαι γιατί το λειτουργικό του N80 δεν σηκώνει παραπάνω από 2 ταυτόχρονες εφαρμογές, ενώ το hardware αντέχει πολύ περισσότερες...

 

Φιλε Νίκο εγω πάλι εκτιμώ πως για αρκετούς μήνες( τουλάχιστον 4-5) δεν θα δούμε μείωση τιμής, τουλάχιστον σοβαρής( 30-40 ευρώ διόρθωση στην τιμολόγηση σε μικρό χρονικό διάστημα πάντα είναι μια πιθανότητα, αλλά δε νομίζω οτι είναι άξια λόγου).

Αυτό γιατί πολύ απλά το εν λόγω τηλέφωνο δεν θα έχει ανταγωνισμό στην κατηγορία του, ενώ παράλληλα η ζήτηση του πιστεύω οτι θα είναι μεγάλη για αρκετό καιρό( είναι απλά το πιο πλήρες smartphone που έχει βγάλει ποτέ η Νόκια).

Οι εφαρμογές, που είναι το μεγαλύτερο αγκάθι αυτή τη στιγμή σε αυτό το κινητό δεν θα αργήσουν να εμφανιστούν και δεν τίθεται θέμα για το αν θα υποστηριχτεί επαρκώς.

Όσο για το multitasking που ανέφερες έχω την εντύπωση πως αυτό γίνεται καθαρά για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας. Δυστυχώς το κινητό είναι πολύ ενεργοβόρο και έχουν διαλέξει αυτό τον τρόπο για να την ελέγξουν σε ένα βαθμό(όπως και η ελάττωση της φωτεινότητας, ακόμα και οταν αυτή είναι στο μέγιστο επίπεδο).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συμφωνω με τον φιλο mplip, και θελω να προσθεσω οτι κι εγω επελεξα το 6280 ενω αρχικα ηθελα το Ν80 και συνειδητοποιησα οτι ολες τις symbian εφαρμογες που μαζευα τοσα χρονια (απο την εποχη του 3650) αυτο το μικρο κινητακι θαυμα τις εχει ολες απο τη μανα του ως βασικες του λειτουργιες και αυτο σε συνδιασμο με την πολυ καλη του καμερα ειδικα στο βιντεο (640*480, 25fps) ηταν που με κερδισε.
[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια συμφωνω με τον φιλο mplip, και θελω να προσθεσω οτι κι εγω επελεξα το 6280 ενω αρχικα ηθελα το Ν80 και συνειδητοποιησα οτι ολες τις symbian εφαρμογες που μαζευα τοσα χρονια (απο την εποχη του 3650) αυτο το μικρο κινητακι θαυμα τις εχει ολες απο τη μανα του ως βασικες του λειτουργιες και αυτο σε συνδιασμο με την πολυ καλη του καμερα ειδικα στο βιντεο (640*480, 25fps) ηταν που με κερδισε.

θα συμφωνησω εν μερει μαζι σου για το παρον,αλλα θα διαφωνησω για το οτι στο μελλον το κινητο θα σκιζει.

Μεσα στις επομενες 2 αναβαθμισεις θα πεταει:shifty:

Κι εγω 6280 ειχα αποφασισει να παρω...αλλα ειπα να μπω κι εγω στο "τριπακι" των symbian λειτουργικων.

 

ΥΓ.σημερα με "σκοτωσε" με τις πολλαπλες επανακινησεις του..εως κ πριν 3 λεπτα,ενω σερφαρα με το wi-fi κ ενω κατεβαζα διαφορα με "εστειλε"...

 

-προς ng78: εγω που δεν εχω ασφαλεια στο wlan μου δεν χρειαζοταν να κανω ολες αυτες στις ρυθμισεις που εκανες.

Δυο κινησεις και τελος! Εχω ποσταρει πιο πανω τις δικες μου ρυθμισεις..

ΑΑΑΝΤΕ...ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΠΑΣΧΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...