Jump to content

Επιλογή εξωτερικού σκληρού δίσκου


kotetsi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτό σίγουρα χλωμό..μπορείς να παρεις ένα firewire σε Mini firewire (s-400ομως!προσοχή!)

ο δίσκος είναι Plug n play οπότε δεν θα δυσκολευτείς ;)

Φιλε ολα καλα,το πηρα,το συνδεσα!

Εκανα και εγκατασταση τα προγραμματα που ειχε,φαινονται πολύ καλα!

Αλλα σιγουρα να το κανω format σε NTFS?

Δεν θα χαθουν τα αρχεια που εχει μέσα?δλδ αυτα με την εγκατάσταση,προγραμματα κτλ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΡΟΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΛΗΡΟ ΜΑΡΚΑΣ WD και ειδικά MY BOOK ESSENTIAL EDITION

 

 

Κάντε ένα backup των αρχείων σας, γιατί μπορεί να το μετανιώσετε που αποθέσατε

σε έναν τέτοιο σκληρό δίσκο πολύτιμες ώρες εργασίας και dowloading.

 

Ο δικός μου απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πια. Αποφάσισε μια μέρα ότι αρκετά κουράστηκε και τέλος....

 

Υ.Γ: Να την βράσω την ισόβια εγγύηση..Λες κι αν την πατήσεις μία φορά, υπάρχει περίπτωση

να του ξαναεμπιστευτείς έστω ένα ΜΒ..

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΚΛΗΡΟ ΜΑΡΚΑΣ WD και ειδικά MY BOOK ESSENTIAL EDITION

 

 

Κάντε ένα backup των αρχείων σας, γιατί μπορεί να το μετανιώσετε που αποθέσατε

σε έναν τέτοιο σκληρό δίσκο πολύτιμες ώρες εργασίας και dowloading.

 

Ο δικός μου απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πια. Αποφάσισε μια μέρα ότι αρκετά κουράστηκε και τέλος....

 

Υ.Γ: Να την βράσω την ισόβια εγγύηση..Λες κι αν την πατήσεις μία φορά, υπάρχει περίπτωση

να του ξαναεμπιστευτείς έστω ένα ΜΒ..

 

Τι ακριβώς έπαθες;Μηπώς αυτό που περιγράφω εδώ;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=161088

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς αλλά κάτι παρόμοιο.

Ξαφνικά ο υπολογιστής δεν αναγνώριζε τον σκληρό, τον έβλεπε όμως στις συσκευές συστήματος.

 

Σε καμμία περίπτωση δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία του και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο από τα

προγράμματα ανάκτησης αρχείων. Αν έχεις κάτι να προτείνεις θα σου ήμουν υπόχρεος.

Απλά μη έχοντας την ευχέρεια να τον βλέπω στην Εξερεύνηση δεν μπορώ να κάτι κάτι από τα γνωστά.

 

Και το λογικό είναι ότι με ενδιαφέρουν τα αρχεία κι όχι η εγγύηση ή να τον ξαναφτιάξω.

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω. Η αλήθεια είναι και μερικα δικά μου αρχεία (κυριώς βίντεο και install προγράμματα που είχα σε έναν φάκελο) καταστραφηκαν. Με πρόγραμμα επαναφοράς, επανέφερα όλα τα αρχεία στον εσωτερικό μου σκληρό (μου πήρε μέρες να τα μετονομάσω και πάλι) και μετα έκανα φορμάτ σε ntfs. Εκτότε ο δίσκος λειτουργεί περίφημα.

Δυστυχώς δεν ξέρω κατι παραπάνω να βοηθήσω. Όπως είδες και στο άλλο thread και γω βοήθεια έψαχνα. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

...Barcelona,such a beautiful horizon

Barcelona,like a jewel in the sun

Por ti sere gaviota de tu bella mar...

my blog

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην τα χασεις τα αρχεια σου τελικα!!! Αλλα μολις τα κανεις backup κανε του ενα φορματ και γυρισε τον σε ntfs που ειναι κλασεις ανωτερο..

 

Ειχε ερθει ενας φιλος μου με ενα τετοιο δισκο σε fat32 να του περασω τραγουδια, παιχνιδια κλπ και οσα παιχνιδια ηταν σε αρχεια .mds(εικονικα για daemon) και ηταν μεγαλα(8GB) δεν μπορουσαμε να τα περασουμε!!! Ελεγε οτι δεν υπαρχει χωρος, ενω ειχε 100GB++ ελευθερα. Γενικα το fat32 δεν υποστηριζει αρχεια μεγαλου ογκου νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ο δίσκος λειτουργούσε σε NTFS αμέσως μετά την αγορά του είχε γίνει η μετατροπή.

 

Με το ένα ή με το άλλο σύστημα άντε τώρα να τρέχω στο Μιλάνο για ανασκαφές στο δίσκο.

 

:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]....a dozen summers against the world....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Εγώ αγόρασα τον Maxtor Basics Personal Storage 3200 (500GB) και είναι πολύ καλός έως τώρα.

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε αν στον MyBook 500 Ethernet που λέει ότι μπορούμε να συνδέσουμε άλλη usb συσκευή αν γίνεται να συνδεθεί εκτυπωτής για το δίκτυο αντί για σκληρός;

 

Έναν maxtor είχα δει παλιότερα κάπου (που παρεμπιπτόντως είχε 2 usb και ανέφερε ότι εκτός από άλλο σκληρό μπορούσες να συνδέσεις και εκτυπωτή για το δίκτυο γιαυτό ρώτησα παραπάνω για το MyBook) αλλά τώρα δεν ξέρω που μπορώ να τους βρώ.

 

Άλλον εξωτερικό σε Ethernet γνωρίζετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά θέλω να πάρω έναν εξωτερικό 500GB και σκέφτομαι αυτούς τους δύο:

WESTERN DIGITAL WDG1SU5000E MYBOOK PREMIUM ES EDITION 500GB ESATA

 

WESTERN DIGITAL G1C5000E MYBOOK PREMIUM EDITION 500GB

 

Τι διαφορές έχουν; Είδα ότι ο πρώτος έχει eSATA εκτός από USB ενώ ο δεύτερος Firewire. Αφού το eSATA προσφέρει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από USB, FW γιατί είναι πιο φτηνός (ελάχιστα βέβαια αλλά είναι); Έχει και κάποια άλλη διαφορά;

Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν η μητρική μου έχει eSATA. Έχω μια ASUS P5GD2 Deluxe.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να πάρω έναν εξωτερικό 500GB και σκέφτομαι αυτούς τους δύο:

WESTERN DIGITAL WDG1SU5000E MYBOOK PREMIUM ES EDITION 500GB ESATA

 

WESTERN DIGITAL G1C5000E MYBOOK PREMIUM EDITION 500GB

 

Τι διαφορές έχουν; Είδα ότι ο πρώτος έχει eSATA εκτός από USB ενώ ο δεύτερος Firewire. Αφού το eSATA προσφέρει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από USB, FW γιατί είναι πιο φτηνός (ελάχιστα βέβαια αλλά είναι); Έχει και κάποια άλλη διαφορά;

Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν η μητρική μου έχει eSATA. Έχω μια ASUS P5GD2 Deluxe.

 

παρε με firewire που εχουν ολοι οι συγχρονοι υπολογιστες το eSATA ειναι external SATA αρα καταλαβενεις τι παει να πει

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

παρε με firewire που εχουν ολοι οι συγχρονοι υπολογιστες το eSATA ειναι external SATA αρα καταλαβενεις τι παει να πει

 

Ναι αλλά δεν είναι πολύ πιο γρήγορο;

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι πολύ πιο γρήγορο;

 

einai grigoro san Sata einai nomizw eidiko kalodio pou vgainei sto kouti kai ekkei sindeeis to eSATA. des sto google.

apo thn empeiria mou mallon moiazei ligo sta scsi pou exoun se ena visma trofodosia kai kalodio

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

Το eSata είναι πολύ γρήγορο όμως θα πρέπει ο υπολοστής σου να είναι σχετικά καινούργιος για να έχει τέτοια δυνατότητα. Αυτές οι θύρες άρχισαν να ενσωματώνονται στις μητρικές σχετικά πρόσφατα και όχι σε όλες.

 

Δες αυτά:

http://en.wikipedia.org/wiki/Serial_ATA#External_SATA

http://www.sata-io.org/esata.asp

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επειδή μου έτυχαν κάτι έξοδα σήμερα συμβιβάστηκα με ένα Lacie 320GB μόνο με USB. Είναι λογικό η αντιγραφή 700ΜΒ από τον SATA εσωτερικό στον εξωτερικό να διαρκεί 11-12 λεπτα; Όταν το συνδέω τα Windows μου βγάζουν ένα μήνυμα που λέει ότι θα έχει υψηλότερη ταχύτητα αν συνδεθεί σε μια HI-SPEED USB 2.0 θύρα αλλά αν κάνω κλικ επάνω του για να δω τις θύρες μου λέει ότι το PC μου δεν έχει τέτοια θύρα. Σκέφτηκα μήπως τρέχει κάτι με τους drivers της μητρικής αλλά στο cd της είχε κάτι drivers USB 2.0 οι όποιοι απ' ότι έλεγε δεν χρειάζονταν για Windows XP με SP1 και πάνω (εγώ έχω SP2).

 

0.98GB -> 17min

 

EDIT: Το έβαλα στο laptop του πατέρα μου και αντέγραψε 4.19GB σε 4 λεπτά! Τι μπορώ να κάνω στο dekstop ρε παιδιά; Δεν ειναι κατάσταση αυτή!

 

EDIT 2: Problem solved! :)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εμένα ο φορητός σκληρός μου έπεσε κατά λάθος από τα χέρια κάτω. Τον συνδέω με τον υπολογιστή και ενώ περνάει ρεύμα και ανάβουν τα φωτάκια, κάνει ένα μικρό θόρυβο και εντούτοις δεν μου εμφανίζεται τίποτα. Να υποθέσω πως χάλασε οριστικά από την πτώση? Υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξει??
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο φορητός σκληρός μου έπεσε κατά λάθος από τα χέρια κάτω. Τον συνδέω με τον υπολογιστή και ενώ περνάει ρεύμα και ανάβουν τα φωτάκια, κάνει ένα μικρό θόρυβο και εντούτοις δεν μου εμφανίζεται τίποτα. Να υποθέσω πως χάλασε οριστικά από την πτώση? Υπάρχει κάποιος τρόπος να φτιάξει??

 

RIP :(

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα παιδια!Σκεφτομαι να αγορασω εξωτερικο σκληρο δισκο 500gb.

Πάνω απο όλα να ειναι αξιοπιστος!

Τελικα οι western digital ειναι καλοι?

Γιατι ειχαν εναν τετοιο εξωτερικο Mybook 500gb και εχασα τα πάντα,ουτε καν εταιρίες recovery δεν τα βρήκαν.

Παλι καλα τελικα που ειχα κρατήσει ενα αντιγραφο dvd με τα πιο σημαντικα,και ετσι μικρο το κακό.

Τιμη μεχρι 250 ευρώ.

Τι λέτε?

Help me! :)

φιλε GEORGEGX20VF γιατι να παρεις εξωτερικο σκληρο και οχι εναν εσωτερικο που θα το βαλεις σε κουτακι; κατ εμε ειναι πολυ πιο αξιοπιστη λυση, με καλυτερες επιδοσεις και δε χανεις τιποτα απολυτως σε φορητοτα κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα σήμερα αυτόν : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=826&product=1010689

 

Τι λέτε καλή αγορά;

Τι σκληρό έχει μέσα;

Ήθελα να πάρω των Seagate αλλά no money...

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα σήμερα αυτόν : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=826&product=1010689

 

Τι λέτε καλή αγορά;

Τι σκληρό έχει μέσα;

Ήθελα να πάρω των Seagate αλλά no money...

 

 

Lacie είναι μάρκα δίσκων:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Lacie είναι μάρκα δίσκων:ninja:

 

Όχι η Lacie φτιάχνει το...απ' έξω μέσα έχει ένα

Seagate Barracuda ST3500830A.

 

Για πείτε λοιπόν, έχει πάρει κανένας άλλο Lacie?

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...