Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Σε περιπτώσεις εκτάκτου ανάγκης, όπου οι τηλεπικοινωνίες δεν λειτουργούν ή δεν επαρκούν, οι Ραδιοερασιτέχνες και οι σταθμοί τους, αξιοποιούνται από τη πολιτεία για την αποκατάσταση των τηλεπικοινωνιών όπου αυτό είναι αναγκαίο.

 

Με απλά λόγια, όταν όλες οι τηλεπικοινωνίες καταρρέουν, οι Ραδιοερασιτέχνες είναι στη πρώτη γραμμή.

 

Ακόμα και αν όλα τα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα καταρρεύσουν, για οποιοδήποτε λόγο, των Ραδιοερασιτεχνών θα δουλεύουν, και θα είναι τα μόνα που θα δουλεύουν.

 

Όταν οι επικοινωνίες καταρρέουν, υπάρχει ακόμα ο στρατός που έχει επικοινωνίες ασύλληπτες. Και γνωρίζω πολύ καλά τι λέω!!!

 

Αλίμονο αν μιά πολιτεία περίμενε σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης να τα βγάλει πέρα με βοήθεια από ερασιτέχνες.

 

Προφανώς αναφέρεσαι στο 1989 με τους σεισμούς, όπου κατέρρευσε το δίκτυο του ΟΤΕ και καταστράφηκε η Καλαμάτα. Πράγματι τότε οι ραδιοερασιτέχνες έδωσαν τα link και τα μηχανήματά τους στην αστυνομία και οι αστυνομικοί δεν το πίστευαν ούτε οι ίδιοι οτι αυτοί οι "μουρλάκηδες" κατάφεραν να συνδέσουν επικοινωνιακά την Ελλάδα.

Αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να είχα αναλάβει ο στρατός, ο οποίος προφανώς είπε: "αφού υπάρχουν οι Ρ/Ε γιατί να τρέχουμε εμείς; Άστους ....

Ε, αυτό λοιπόν δεν μου άρεσε, διότι είναι ωραίο το ρομαντικό της υπόθεσης αλλά όχι το πρακτικό.

Είναι σαν να λέμε οτι σε περιπτώσεις πολέμου, ως κρυφό χαρτί, η Ελληνική πολιτεία έχει τους Κυνηγούς! Μή χειρότερα.

 

Για αυτό απαιτούνται οι εξετάσεις, ανά την υφήλιο.

 

Βρε να απαιτούνται, δεν με ενδιαφέρει για αυτούς. Εγώ ζητάω να δοθούν μπάντες πολιτών και στα VHF και UHF που να μήν απαιτούνται εξετάσεις, όπως ακριβώς και στα CB. Για ποιό λογικό λόγο δεν δίδονται; Γιατί μας έχουν του πεταμά;

 

Αν κάποιοι θέλουν να επικοινωνούν από το κτήμα στο σπίτι τους, μπορούν να το κάνουν κάλλιστα με ένα CB ή με ένα PMR, και δεν θέλει εξετάσεις.

 

Τα CB έχουν θόρυβο και αν σηκώσεις τη φίμωση, χάνεις τα αδύναμα σήματα. Άσε που σαν συσκευές είναι καραγκιοζιλίκι για αμερικανιές του νότου. Τα PMR πάλι θα 'επρεπε να έχουν τουλάχιστον 5w ισχύ για να μπορείς να μιλήσεις σε μιά απόσταση 5 - χιλιομέτρων μέσα από κτίρια. Ίσως για μιά ομάδα προσκόπων που έχουν βγεί στο βουνό και πάνε όλοι μαζί μπουλούκι, να είναι καλά. Ένα PMR όμως μέσα στο σπίτι μου δεν μπορεί να μιλήσει 4χλμ πιό πέρα στο κτήμα μου.

 

Τον ασύρματο τον έχεις στην τσέπη, δεν χρειάζεται να τρέχεις (στην πατατρούκα που λέγεται CB) στο αυτοκίνητο. Τα φορητά cb είναι για κλωτσιές. Εντελώς.

 

Δεν είναι όλες οι συχνότητες ίδιες, και δεν απευθύνονται σε όλους, η κάθε μια έχει το δικό της σκοπό, τη δική της χρήση, και απευθύνεται σε συγκεκριμένα άτομα ή υπηρεσίες, ας σταματήσουν επιτέλους ορισμένοι να νομίζουν πως ο Ραδιοερασιτεχνισμός είναι Walkie Talkie, έλεος!!!

 

Ακριβώς! δεν είναι ίδιες όλες οι συχνότητες και δεν απευθύνονται σε όλους. Να δώσουν λοιπόν Μπάντα Πολιτών και στα VHF, και τα PMR να έχουν δικαίωμα αποσπώμενης κεραίας, και να έχουν 5-10-25w ισχύ.

Γιατί δεν θέλεις; Τι συμβαίνει;

 

ας σταματήσουν επιτέλους ορισμένοι να νομίζουν πως ο Ραδιοερασιτεχνισμός είναι Walkie Talkie, έλεος!!!

Δεν το νομίζουν αδίκως. Εκεί έχει καταντήσει. Λίγο πριν άκουγα τον R3B. Λοιπόν εκτός από τους Μητσάρες, βγήκε στον αέρα από Καλαμάτα και ο Στελάρας με την παρέα του. Αλήθεια λέω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλίμονο αν μιά πολιτεία περίμενε σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης να τα βγάλει πέρα με βοήθεια από ερασιτέχνες.

 

When everything else fails...you turn to hamradio...

 

Αρκεί να υπάρχει ρεύμα...και δεν μπορείς να φανταστείς τι μπορούν να κάνουν οι "ερασιτέχνες !!!;)

Link to comment
Share on other sites

Και για να μήν το ταλαιπωρούμε άλλο, θα σου κάνω μερικές ερωτήσεις για να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

 

1. Είναι κακό το CB να έχει 10- 15 w ισχύ; Ούτως ή άλλως όλοι με ενισχυτές τα χρησιμοποιούν, έγινε κανένα κακό; Για ποιό λόγο να εκπέμπουν μόνον με 4 w; Είναι αυτό καλό και συμφέρον για τον πολίτη;

 

2. Είναι κακό το CB να έχει μερικά κανάλια ακόμα; Ούτως ή άλλως τα μοντιφάρουν και κάνουν ώς και 200 κανάλια. Και λοιπόν έγινε κάποιοι κακό που οι CBδες μιλάνε και γύρω από την επιτρεπόμενη συχνότητα; Πειράξανε κανέναν; Πείραξαν κανέναν που εκπέμπουν και με διαμόρφωση SSB;

 

3. Τα PMR να αναβαθμιστούν σε watts και κανάλια, και να έχουν δικαίωμα εξωτερικής κεραίας σε αυτοκίνητο ή σπίτι.

Αν μάλιστα τα κανάλια αυτά γίνουν ψηφιακά, τότε τα 8 υπάρχοντα αναλογικά κανάλια θα φτάνουν και θα περισσεύουν. Ακριβώς ότι γίνεται δηλαδή με την κινητή τηλεφωνία, μόνον που θα έχει περιορισμένη εμβέλεια στα 20 -30 χλμ, και θα είναι δωρεάν. Διαφωνείς;

 

4. Το ίδιο όπως στα PMR που είναι στα UHF να γίνει και στα VHF.

Διαφωνείς;

Edited by mlf
Link to comment
Share on other sites

When everything else fails...you turn to hamradio...

 

Αρκεί να υπάρχει ρεύμα...και δεν μπορείς να φανταστείς τι μπορούν να κάνουν οι "ερασιτέχνες !!!;)

 

Ο στρατός δεν έχει ανάγκη ούτε το ρεύμα ... οπότε η φράση "When everything else fails...you turn to hamradio..." είναι ατυχέστατη.

Κοίτα τι ρωτάω παραπάνω.

Edited by mlf
Link to comment
Share on other sites

Με κλήση από το κινητό σου στο 112, βγαίνει η αστυνομία...όπου και αν είσαι, από οποιοδήποτε κινητό...ακόμα και χωρίς κάρτα. Δοκίμασες κάτι τέτοιο σε ώρα ανάγκης και δεν ήρθε βοήθεια ? Γιατί, για τον ασύρματο θα χρειαστεί περισσότερη ώρα να καλέσεις βοήθεια !

 

Αν το είπες για εμένα, το γνωρίζω αυτό. Βασική προϋπόθεση είναι το κινητό σου να βρίσκεται στην εμβέλεια κάποιας κεραίας εταιρείας κινητής τηλεφωνίας. Διαφορετικά ... ντεν ντουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Ο στρατός δεν έχει ανάγκη ούτε το ρεύμα ... οπότε η φράση "When everything else fails...you turn to hamradio..." είναι ατυχέστατη.

Κοίτα τι ρωτάω παραπάνω.

Η φράση δεν είναι ατυχέστατη, απόδειξη αυτού είναι ότι έχει σώσει πολλές ζωές και προφανώς θα το ξανακάνει εφόσον υπάρχει κάτι "οργανωμένο" σε αναγκαίες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από το νησί λοιπόν μιλούσε simplex με σχεδόν όλα τα μέρη της Ελλάδας και κατέγραφε συνομιλίες που έπιανε από άλλα κράτη.

 

μετά μου λές εσύ οτι οι ραδιοερασιτέχνες θα μας σώσουν. Αν υπήρχε ανάγκη, τότε 4 - 5 τζίπ θα δένανε τηλεπικοινωνιακά όλη την Ελλάδα. Με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά.

 

Γιατί, επειδή δεν σας "έμαθε" αυτά που ήξερε ?

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

Όσο για αυτά που λέγαμε πάρα πάνω, πάτα εδώ

 

http://en.wikipedia.org/wiki/UHF_CB

 

να δείς οτι αυτά που ονειρεύομαι εγώ εδώ στο Ελλάντα, οι Αυστραλοί τα έχουν.

Εδώ βέβαια είμαστε όλοι ύποπτοι επαναστάτες ή συμμορίτες ...

 

"UHF CB is a class-licensed (meaning licence-free use for most users) citizen's band radio service authorised by the governments of Australia and New Zealand in the UHF 477 MHz band.[1] UHF CB provides 40 channels, including 16 channels (8 output, 8 input) allocated to repeater stations. It is similar in concept to the 40 channels used in United States' HF CB allocation, which is also available in Australia and New Zealand."

 

Handheld transceivers (walkie talkies) are permitted and have transmit power from 500 mW to 5W (full legal power) and are relatively cheap compared to full-sized transceivers.

 

Κατάλαβες;

Edited by mlf
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Από το νησί λοιπόν μιλούσε simplex με σχεδόν όλα τα μέρη της Ελλάδας και κατέγραφε συνομιλίες που έπιανε από άλλα κράτη.

 

μετά μου λές εσύ οτι οι ραδιοερασιτέχνες θα μας σώσουν. Αν υπήρχε ανάγκη, τότε 4 - 5 τζίπ θα δένανε τηλεπικοινωνιακά όλη την Ελλάδα. Με συγχωρείς αλλά δεν μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά.

 

 

Γιατί, επειδή δεν σας "έμαθε" αυτά που ήξερε ?

 

Το παραπάνω μήνυμά μου τροποποιήθηκε από τον sv2evs δίχως την άδειά μου. Άφησε μόνον το τελευταίο μέρος του μηνύματος που εξηγώ τον λόγο που δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά οτι οι ραδιοερασιτέχνες θα σώσουν την κατάσταση σε περίοδο κινδύνου.

Ο λόγος ήταν πως ο στρατιώτης εκείνος (όπως είχα αναφέρει στο σβησμένο μήνυμά μου από τον sv2evs) πού είχε έρθει στην μονάδα μου έκανε από τους ασύρματους του αυτοκινήτου του επαφές σε όλη την Ελλάδα. Άρα αν με 4-5 τέτοια στρατιωτικά τζίπ των διαβιβάσεων μπορεί να δεθεί όλη η Ελλάδα επικοινωνιακά, τι μπορούν να προσφέρουν οι ραδιοερασιτέχνες;

Και αν σε περασμένες καταστάσεις ανάγκης έχουν σώσει την κατάσταση οι ερασιτέχνες, και όχι ο στρατός, είναι αυτό καθησυχαστικό για εμένα τον πολίτη;

 

@ sv2evs

Λυπάμαι που ότι δεν σε συμφέρει το σβήνεις, καταχρώμενος τα δικαιώματα του διαχειριστή και φιμώνοντας τα μέλη του φόρουμ. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω μήνυμά μου τροποποιήθηκε από τον sv2evs δίχως την άδειά μου. Άφησε μόνον το τελευταίο μέρος του μηνύματος που εξηγώ τον λόγο που δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά οτι οι ραδιοερασιτέχνες θα σώσουν την κατάσταση σε περίοδο κινδύνου.

Ο λόγος ήταν πως ο στρατιώτης εκείνος (όπως είχα αναφέρει στο σβησμένο μήνυμά μου από τον sv2evs) πού είχε έρθει στην μονάδα μου έκανε από τους ασύρματους του αυτοκινήτου του επαφές σε όλη την Ελλάδα. Άρα αν με 4-5 τέτοια στρατιωτικά τζίπ των διαβιβάσεων μπορεί να δεθεί όλη η Ελλάδα επικοινωνιακά, τι μπορούν να προσφέρουν οι ραδιοερασιτέχνες;

Και αν σε περασμένες καταστάσεις ανάγκης έχουν σώσει την κατάσταση οι ερασιτέχνες, και όχι ο στρατός, είναι αυτό καθησυχαστικό για εμένα τον πολίτη;

 

@ sv2evs

Λυπάμαι που ότι δεν σε συμφέρει το σβήνεις, καταχρώμενος τα δικαιώματα του διαχειριστή και φιμώνοντας τα μέλη του φόρουμ. :mad:

 

:blink:

 

Παρντόν ?

 

τροποποίησα το μήνυμα σου ? αν όντως συμβαίνει αυτό...δεν έγινε σκόπιμα...και ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

θα παρακαλούσα αν θέλεις να ξαναγράψεις αυτά που έβαλες στο προηγούμενο μήνυμα σου.
Link to comment
Share on other sites

θα παρακαλούσα αν θέλεις να ξαναγράψεις αυτά που έβαλες στο προηγούμενο μήνυμα σου.

 

Ήταν ολόκληρο κατεβατό. Που να το ξαναγράψω τώρα ... Άστο δε πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω να γράψεις τουλάχιστον ότι θυμάσε...η τροποποίηση του κειμένου ήταν δικό μου λάθος καθώς νόμιζα ότι είχα πατήσει την απάντηση με παράθεση.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τα παραπάνω αν μπορώ να σχολιάσω.Παιδια τα πραματα ειναι απλα. Φιλε και συναδελφε 2EVS το αν μπορει να καταφερει μια ομαδα ανθρωπων που ασχολουνται με αυτο το hobby νομιζω το εχει αποδειξη η ιστορια και δεν χρειαζετε να αναφερουμε πως και τι. Μια απλη αναζητηση στο google θα λυσει πολλες αποριες για ιστορικα γεγονοτα και ανακαλυψεις που εγιναν χαρη σε μια ομαδα ανθρωπων που πειραματιζονταν σε οτι ειχαν διαθεσιμο εκεινο τον καιρο. Δεν χρειαζεται να συκρινομαστε με το στρατο ή αλλες δυναμεις οργανωμενες με εκ. € προυπολογισμους και ουτε θα αναφερθω στις γνωσεις και τον εξοπλισμο που μπορει να εχει. Αλιμονο εξάλλου αν δεν εχει οτι χρειάζεται. Νομιζω σε μια εκτακτη αναγκη μονο ομαδικα μπορούμε να προσφερουμε σαν εθνος.
SV9PFY
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω σε μια εκτακτη αναγκη μονο ομαδικα μπορούμε να προσφερουμε σαν εθνος.

 

Ναι, έτσι ακριβώς !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σας προσκαλούμε στην Έκθεση INDELEX ELECTRONICA που θα διεξαχθεί στις 17, 18, 19, και 20 Μαρτίου 2011, στο εκθεσιακό κέντρο ΕΚΕΠ που βρίσκεται στο 12ο χλμ. Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας, στη Μεταμόρφωση.

 

Επίσης σας προσκαλούμε να παρευρεθείτε στα Σεμινάρια του Συλλόγου Ραδιοερασιτεχνών Ελλάδος στις 17 Μαρτίου 2011.

 

Θα περιλαμβάνονται τα ακόλουθα θέματα:

 

19:30 - 20:15 "Ο Ρόλος των Ραδιοερασιτεχνών στις Τηλεπικοινωνίες Έκτακτης Ανάγκης"

20:30 - 21:00 "Ο Ραδιοερασιτεχνισμός και οι Νέες Τεχνολογίες" το οποίο θα έχω την τιμή να παρουσιάσω ο ίδιος

 

Επίσης, θα χαρούμε ιδιαίτερος, να σας δούμε από κοντά, στο stand έναντι του περιπτέρου "A 60".

 

Η παρουσία σας και η συμμετοχή στα Σεμινάρια του Συλλόγου Ραδιοερασιτεχνών Ελλάδος "Σ.Ρ.Ε.", είναι εντελώς δωρεάν, και θα αποκομίσετε ιδιαίτερη γνώση που θα αποβεί προς όφελος της προσωπικής σας δραστηριότητας.

 

Η είσοδος στην έκθεση είναι δωρεάν, προσκομίζοντας τη πρόσκληση που είναι διαθέσιμη προς εκτύπωση από το Site της διοργανώτριας εταιρείας Expoline.

Edited by Dromeas
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σας προσκαλούμε στην Έκθεση INDELEX ELECTRONICA που θα διεξαχθεί στις 17, 18, 19, και 20 Μαρτίου 2011, στο εκθεσιακό κέντρο ΕΚΕΠ που βρίσκεται στο 12ο χλμ. Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας, στη Μεταμόρφωση.

 

Επίσης σας προσκαλούμε να παρευρεθείτε στα Σεμινάρια του Συλλόγου Ραδιοερασιτεχνών Ελλάδος στις 17 Μαρτίου 2011.

 

Θα περιλαμβάνονται τα ακόλουθα θέματα:

 

19:30 - 20:15 "Ο Ρόλος των Ραδιοερασιτεχνών στις Τηλεπικοινωνίες Έκτακτης Ανάγκης"

20:30 - 21:00 "Ο Ραδιοερασιτεχνισμός και οι Νέες Τεχνολογίες" το οποίο θα έχω την τιμή να παρουσιάσω ο ίδιος

 

 

 

Επίσης, θα χαρούμε ιδιαίτερος, να σας δούμε από κοντά, στο stand έναντι του περιπτέρου "A 60".

 

Η παρουσία σας και η συμμετοχή στα Σεμινάρια του Συλλόγου Ραδιοερασιτεχνών Ελλάδος "Σ.Ρ.Ε.", είναι εντελώς δωρεάν, και θα αποκομίσετε ιδιαίτερη γνώση που θα αποβεί προς όφελος της προσωπικής σας δραστηριότητας.

 

Η είσοδος στην έκθεση είναι δωρεάν, προσκομίζοντας τη πρόσκληση που είναι διαθέσιμη προς εκτύπωση από το Site της διοργανώτριας εταιρείας Expoline.

 

:what:

Μάλιστα! Και το ανακοίνωσες μιά μέρα πρίν. :what:

Link to comment
Share on other sites

:what:

Μάλιστα! Και το ανακοίνωσες μιά μέρα πρίν. :what:

Την επόμενη φορά, θα σου στείλω ειδικό προσκλητήριο ένα μήνα πριν, για να μην έχεις παράπονο... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι ότι ανακοινώθηκε. Δεν μπορούσε να μην είχε γίνει ούτε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ξέρει κανείς να μου πει τα vhf που βάζουν οι φορτηγατζήδες σε τι συχνότητες είναι?

δλδ έχουν συγκεκριμένα κανάλια όπως τα cb?

κι αν ναι ποιες είναι οι συχνότητες των καναλιών?

σε ποια συχνότητα μιλάνε συνήθως ?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς την ερώτησή σου. Μήπως ενοείς.....τα cb?

Τα 'vhf' τα βάζουν οι ραδιοερασιτέχνες, άσχετα αν ειναι φορτηγατζίδες, γιατροί, δάσκαλοι, μπακάλιδες ή γεωργοι, άρα αν κάποιος 'φορτηγατζής' κατέχει νόμιμη άδεια ραδιοερασιτέχνη τότε μιλάει στις συχνότητες που έχουν εκχωρηθεί απο το υπουργείο και είναι απο 144-146mhz. (για ραδιοερασιτεχνική χρήση πάντα φυσικά) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...