Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολο και πιό δυνατά ακουγονται οι φωνές που θέλουν τα morse να καταργουνται στις επόμενες εξετάσεις.

 

Το υπουργειο βρήκε τον μπελά του στο πως θα θέσει "συννομες" κατα HAREC CEPT TR 61-02 τις άδειες,

απο την στιγμη που η CEPT αναγνωρίζει πλέον μονο μια κατηγορία αδειας (την....εναρμονισμενη (HAREC) )

 

και σαν αποτελεσμα θα δυσκολευονται να παρουν οι SW χαρτι για λειτουργία στο εξωτερικό.

 

Αν ομως κανουν (που ειναι σε όλα ιδιες εκτος των μορς στην ελλάδα) την Class 2, μη CEPT-άξια, πως θα δικαιολογουν το οτι η υλη στις εξετάσεις ειναι ιδια με την 1 πλην των μορς, που πιά η ιδια η IARU εχει προτεινει και η CEPT εχει κανει αποδεκτό να ζητηθει απο τις διοικήσεις να μην απαιτειται για συμβατότητα με την ενοποιημενη Amateur radio license?

Ειναι τουλάχιστον αστείο το οτι η TR-6102 στις απαιτήσεις της (σελίδα 11 του λινκ) ζητά... οτι ζητά και το Ελληνικό κράτος για να αποδώσει SW και οτι ζητά KAI τα μορς για να αποδωσει SV, που η CEPT στις παραδοχές της (The revision of 2003 removed the requirement for sending and receiving of Morse code signals.) της TR-61 01 για προσωρινη χρήση εκτος συνορων της εκδουσης αρχής, αλλά και στην TR - 61 02 για το HAREC (δλδ την ιδια την αδεια) τα αποκυρήσσει..

 

Καταλήγουμε το λοιπόν στα εξής

 

>Το πιθανότερο ειναι οτι οι νεοι εξεταζόμενοι ΔΕΝ θα εξετάζονται πλέον στα μορς :clap:

 

>οι ήδη υπάρχοντες SW θα γίνουν SV :whistle:

 

>η υλη των εξετάσεων θα αλλάξει, ισως με λιγότερες αλλά πιό σοφιστικέ ερωτήσεις για ηλεκτρονική αλλα σιγουρα με περισσότερες απαιτήσεις για γνωση του bandplan και του κανονισμου ραδιοεπικοινωνιών, καθως και της προστασίας χειριστή.

 

Αφήστε και το άλλο το τρελό που μου συνέβη

 

>Αν αλλαξει απο την Β΄2009 ο τρόπος εξετάσεων

 

>και δοθέντος του οτι στο Ηράκλειο λογω αδειας των εξεταστών οι εξετάσεις εγιναν μιαμιση βδομάδα αργότερα απο οτι στις υπόλοιπες περιφέρειες (5 μαιου)

 

>και οτι ημουν ο τελευταιος απο 3 που εξετάστηκε στα μορς σε αυτήν την εξεταστική

 

>υπάρχει περίπτωση να ειμαι ο τελευταίος SV στην Ελλάδα που εξετάστηκε στα μορς......!!!!!!:oops::rofl::lol::lol:

 

http://www.nrrl.no/la1h/CEPT-LAND.doc

http://www.radioamateur.eu/Legge_CEPT-TR6101E.pdf

The ITU World Radio Conference in Geneva (9 June to 4 July 2003) reviewed Article 25 of the International Radio Regulations relating to the Amateur Service. The Conference decided that the ability to send and receive morse code is no longer a requirement for amateurs to use the HF bands below 30MHz. The ITU decision aligns with New Zealand's position on this issue.

 

Τα λεω της νυφης, βέβαια, να τα ακουει η πεθερά........:whistle:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαμός....αν είσαι όντως ο τελευταίος...άντε, με το καλό...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά πείτε καμιά γνώμη για βραχέο 0-50mhz εώς 700 ευρώ περίπου...ψάχνωμαι για αγορά και βλέπω το
και μου φαίνεται καλό.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κανείς ? Καμία πρόταση απο κάποιον ?
Link to comment
Share on other sites

Έλα Σπύρο. Είδα το ποστ σου και στο hwn.gr αλλα δεν μπορώ να γράψω.

Κοίτα, στα λεφτά που ψάχνεις δεν είναι και πολλές οι επιλογές. Η στο 450 ή στο 897 θα πάς. Διαλέγεις τι θέλεις περισσότερο. 450=καθαρά βραχαίο, 897=λίγο απ όλα. Αν ασχολείσαι με DX θα πρότεινα 450 για λόγους ευκολείας χειρισμού. Αν σ αρέσουν τα καφενεία μορείς να κανεις τη δουλειά σου και με το 897 + οτι θα εχεις και 2μ 70εκ SSB. Αυτά σε εντελώς γενικές γραμμές.

Κι εγώ ανάμεσα σ αυτά τα δυο έπαιζα, αλλα τελικά έκανα υπομονή και κατέληξα στο FT-950 με αγορά 1050 απο Ελλάδα.Αργότερα θα επενδύσω και σε ένα 857 για ποιο χαλαρές και portable-mobile καταστάσεις (βόλτες, βουνα, διακοπές,).

Λίγο παραπάνω απο τα λεφτά που σκέφτεσαι έρχεται το 480 της Kenwood αλλα προσωπικά δε θα το αγόραζα ούτε με σφαίρες αν o δέκτης του ειναι σαν του TS-2000.....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μάλλον προς την αγορά του FT-450...για καθαρά βραχέα και 6m...v/u ssb θα ήταν πολύ καλά...αλλά δεν λένε και τα καλύτερα οι συνάδελφοι για το ft-897...εξάλλου είναι και λογικό, ένα μηχάνημα που να τα κάνει όλα, δεν μπορεί να είναι καλό ΣΕ ΟΛΑ !

 

Thanks,

 

73 de sv2evs

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Icom 7000.

 

VHF/UHF/HF σε all mode...

 

50w vhf

35w uhf

100w hf/50mhz

 

Πολλά μενού, ακόμα περισσότερες επιλογές !!!

 

υ.γ ρώτησα και μου είπαν ότι είναι πολύ καλύτερο σαν μηχάνημα απο το FT-450...και το είπε κάποιος που τα πουλάει.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα κάνει 1200. Εγώ το πήρα σε καλύτερη τιμή.
Link to comment
Share on other sites

μεταχειρισμένο ή καινούριο?

ανέβασες αρκετά τον πήχη σε σχέση με την τιμή που κοιτούσες αρχικά!

καλές επαφές πάντως!

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο του κουτιού...

 

Ναι, ευτυχώς έγιναν και κάποιες ευκολίες...αλλιώς δεν θα το έπερνα...

 

Ευχαριστώ, μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος...και με την κάθετη που έχω...δεν μπορώ να περιμένω καλύτερα αποτελέσματα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς αν η cp-6 της diamond, στον συντονισμό της για να ανέβει/κατέβει συχνότητα πρέπει να μεγαλώσουν τα στοιχεία ή να μικραίνουν ?

 

Θυμάμε κάτι που μου έλεγε ένας συνάδελφος: Μικρή κεραία,μεγάλη συχνότητα - μεγάλη συχνότητα, μικρή κεραία.

Link to comment
Share on other sites

SU8LH

Posted by: "SacisDovas" sv4ffk

Sun Aug 9, 2009 10:33 am (PDT)

 

 

http://www.qsl. net/su1sk/ Links.html dx pedition LIGHTHOUSE

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω με το δικό του call. 2 φορες του έστειλα direct με 2$+SAE όπως ζητάει και δεν είδα κάρτα......:mad:

 

$$$$ collector.....:mad:

Link to comment
Share on other sites

μήπως να απευθυνθείς πουθενά ?
Link to comment
Share on other sites

α..μπα. Δεν ειναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος. Είναι πολύ συχνό φαινόμενο (έχει καταντήσει επάγγελμα για μερικούς).Απλά μιας και αναφέρθηκε ποιο πάνω το callsign του είπα την προσωπική μου εμπειρία. Μπορεί σε κάποιον άλλο να έστειλε κάρτα. Σ εμένα πάντως δεν ήρθε καμία απο τις 2.

Κάτι παρόμοιο γίνεται και εδώ σε εμάς, σε Ρόδο και Κρήτη που είναι ραδιοχώρες.

Οι Ροδίτες δουλεύουν 99% direct κάρτες και μόνο με λεφτά μέσα (2$ ή Εuro ή IRC's). Αλλιώς.....δεν παίρνεις κάρτα! Bureau ούτε στον εχθρό τους!! :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να λέω και του στραβού το δίκιο, έχω γυρίσει στο eqsl...προς το παρών...για να μη μένει κανείς παραπονεμένος.
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, κι εγώ όλες τις επαφές τις περνάω και στο e-qsl. Aλλα όπως και να το κάνουμε....όπως λεέι κ η φίλη Βίκη: i want just a peace of paper..... :p

 

By the way....για πες εντυπώσεις μετά απο 3(?) εβδομάδες με το 7000!:)

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό για το μέγεθος του...με όλα τα φίλτρα επάνω...

 

ζεσταίνεται λίγο παραπάνω...αλλά μπορεί να φταίει το ότι είναι και καλοκαίρι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Ραντεβού στη Λάρισα για το 14ο HAM-FEST

 

Στη Λάρισα την Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2009 έχει ήδη ορισθεί το μεγάλο ραντεβού για όλους τους φίλους ραδιοερασιτέχνες από την Ελλάδα, αλλά και από το Εξωτερικό. Στην καρδιά της Θεσσαλίας , στην πόλη του Πηνειού , η Ένωση Ραδιοερασιτεχνών Θεσσαλίας διοργανώνει το 14ο HAM- FEST στη Σκεπαστή Αγορά με πολλά «χάπενινγκ» από τις 6:30 έως 16:00 σε ένα χώρο με τεράστιο παρκινγκ , με εύκολη πρόσβαση από τον περιφερειακό δρόμο Λάρισας- Τρικάλων και με αναψυκτήριο για φαγητό, ποτό και καφέ. Σας περιμένουμε όλους εκεί για να συναντηθούμε και να τα πούμε από κοντά.

Για περισσότερες πληροφορίες. Υπεύθυνος Βαλάντης Αλεξόπουλος SV4MWG στο τηλ. *

 

Κρατήσεις θέσεων στο τηλέφωνο του Β. Κωνσταντινίδη Sv4 IKL *, Fax Ε.Ρ.ΘΕ 2410621621 και e-mail erthe@sz4the.gr & sv4ikl@sz4the.gr

Link to comment
Share on other sites

την ίδια μέρα είναι και το ham fest της Targ στο Στρατόπεδο Καρατάσου στη Θεσ/νίκη
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ανέβηκαν φωτογραφίες εδώ και καιρό στο site της Targ,λίγες όμως.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μήπως έχει αγοράσει κανείς το Signalink USB ?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ερώτηση: Είναι ΤΟΣΟ χάλια η διάδοση ή να πάω να πετάξω την CP-6 ? :(
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κάποιος χθες στον αέρα των 2m, αναφέρθηκε και είπε ότι περνάει Ιαπωνία το πρωϊ ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...