Jump to content

Αδειούχοι Ραδιοερασιτέχνες δώστε το παρών!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

elpizo na me dextei h koinotita sas. pronomioyhos koinothta mias kai ego den exo adeia. exo omws ena icom ic e91 etoimo gia D STAR polimini 'xrish' ton echolinks ateliotes wres akroashs kai mia kleisei paranomh gia dokimh PTT.elpizw na moy pei kapoios thn ylh twn eksetasewn kai ti allo gnorizetai eseis kai oxi egw. an exei kapoios apopsh gia 7000 icom as moy pei. oti theletai apo syxnothtes portable kai kinhta eimai etoimos gia apanthseis. epeidh einai h prwth fwra grafo polla. eimai synexeia QRX :X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για την ύλη, μπορείς να επισκεφτείς κάποιο σύλλογο σε όποια πόλη και αν είσαι (συνήθως).

Για τα έκολινκ, πως τα χρησιμοποιείς χωρίς άδεια; Για το IC-7000 δεν έχω άποψη, δεν το έχω. Όσο για συχνότητες, δεν ακούω εκτός μπάντας.

 

73 and welcome.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα!! Οτι θέλεις και μπορούμε να σε βοηθήσουμε, εδώ είμαστε. Όπως πολύ σωστά είπε και ο Σπύρος, το καλύτερο και ευκολότερο για σένα είναι να επισκευθείς τον τοπικό σου σύλλογο και απο εκεί να μάθεις τα σχετικά. Όσο για το 7000, ειναι το TOP all mode-all band μηχάνημα κατ εμέ. Θα το χαρείς όσο λίγα μηχανήματα! Όταν λές ''συχνότητες portable(φορητές)'' τί εννοείς?

Σπύρο, για το έκολινκ μάλλον θα εννοεί οτι είναι σε ακρόαση σε κάποια συχνότητα έκολινκ.

 

73 de SV7NHN

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, για το έκολινκ μάλλον θα εννοεί οτι είναι σε ακρόαση σε κάποια συχνότητα έκολινκ.

 

73 de SV7NHN

Δημήτρης

 

Ναι, απλά δεν το κατάλαβα γιατί χωρίς άδεια το echolink δεν λειτουργεί...οπότε μάλλον αυτό θα εννοεί ο φίλος μας...;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, καλώς ήρθες στο hobby μας...Ένας σύλλογος που μπορείς να επισκευτείς είναι η TARG ( http://www.targ.gr ) όπου μπορείς να πάρεις και πληροφορίες απο τα παιδιά εκεί. Αν έρθεις μέχρι την περιοχή του συλλόγου, πες τα παιδιά να μου κάνουν ένα 600άρι :) (θα καταλάβουν) να περάσω να γνωριστούμε. Αν και δεν είμαι πλέον μέλλος κανενός συλλόγου, τα συγκεκριμένα παιδιά είναι πολύ καθώς πρέπει.

Ευχαριστώ για την πληροφορία έστω και καθυστερημένα!

Σχετικά με την επιλογή συλλόγου επειδή ο TARG είναι στην άλλη άκρη της πόλης και εγώ είμαι ανατολικά βρήκα πιο βολική την ΕΡΒΕ.

Απλά από την ιστοσελίδα τους μου φαίνεται λιγάκι "εγκατελειμένη" η ένωση!

ισχύει αυτό? δεν έχω καταφέρει ακόμα να επικοινωνήσω μαζί τους!

θα ήθελα όμως να επικοινωνήσω σιγά σιγά για να μπαίνω στο κλίμα αφού έρχονται και εξετάσεις!

αλήθεια ξέρει κανείς πότε είναι οι εξετάσεις Β περιόδου 2008?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

ήμουν και εγώ για κάποια χρόνια μέλος της ΕΡΒΕ, όμως επειδή δεν πηγαίνω και εγώ λόγο απόστασης, διαγράφτηκα και τώρα απλά δεν είμαι πουθενά γραμμένος. Συγκεκριμένα εκεί θα βρεις άτομα ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 'η ΤΕΤΑΡΤΗ απο τις 8-10. Όσο για την ιστοσελίδα υπάρχει καινούργια από όσο γνωρίζω, αλλά δεν ξέρω το Link. Αν μιλήσεις μαζί τους, ρώτησε τους.
Link to comment
Share on other sites

http://www.raung.org/

http://www.qsl.net/sz2tsl/

αυτά τα δύο link βρήκα!

και στα δύο υπάρχει μόνο παλιό υλικό (από το 2003 στη μία και από 2007 στην άλλη)

χρειάζεται χρηματική συνδρομή για να γραφτείς?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Ναι, χρειάζεται για να σου παρέχουν και τα βιβλία που θα πάρεις...επίσης η συνδρομή χρειάζεται για να παρακολουθήσεις και τα μαθήματα που γίνονται, που θα σε βοηθήσουν πολύ για να περάσεις τις εξετάσεις, ιδιαίτερα της κατηγορίας SV.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν τελικά επικοινώνησα και με τους δύο

ορίστε τι έμαθα για όποιον ίσως ενδιαφέρεται

 

στην ΕΡΒΕ θέλει 60 ευρώ για αρχική εγγραφή (που είναι για 2 χρόνια) και μετά 30 / έτος

τα βιβλία κάνουν 40 ευρώ

είναι ανοιχτά κάθε Τετάρτη 8-10μμ

 

στην TARG μου είπαν 60 ευρώ (30 η εγγραφή και 30 το πρώτος έτος)

τα βιβλία κάνουν 10 ευρώ για μέλη και 15 για μή-μέλη

μαθήματα για τις εξετάσεις είναι δωρεάν (δλδ μπορεί να παρακολουθήσει κάποιος και χωρίς εγγραφή στο σύλλογο!)

είναι ανοιχτά κάθε Δευτέρα και Τετάρτη απογευματινές ώρες (μετά τις 6-7μμ)

 

και στους δύο τα μαθήματα ξεκινάνε από Σεπτέμβριο σε ημέρες και ώρες που θα προγραμματιστούν σε συννενόηση και με τους ενδιαφερόμενους

 

σχετικά με τα βιβλία ξέρει κανείς αν είναι τα ίδια παντού ή κάθε σύλλογος βγάζει δικά του??

γιατί μεγάλη μου φαίνεται η διαφορά στην τιμή για να είναι ίδια τα βιβλία!

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις εσύ μια βόλτα και να δεις τι παίζει και απο πλευράς βιβλίων και να μας ενημέρωσεις και εμάς.
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους,

 

Σε λίγο αγοράζω ένα pda/gps/gsm κινητό με windows mobile 6.0 profesional και θέλω να το αξιοποιήσω και ραδιοερασιτεχνικά (έχει και wifi).

 

Για δώστε τίποτα Links για να ξέρω όταν το πιάσω στα χέρια μου τι να περάσω.

 

73 de SV2EVS

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά σε όλους,

 

Σε λίγο αγοράζω ένα pda/gps/gsm κινητό με windows mobile 6.0 profesional και θέλω να το αξιοποιήσω και ραδιοερασιτεχνικά (έχει και wifi).

 

Για δώστε τίποτα Links για να ξέρω όταν το πιάσω στα χέρια μου τι να περάσω.

 

73 de SV2EVS

 

Κανένας; ??????????????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

2008 Αύγουστος 11. Με χαρά σας ανακοινώνουμε την ενεργοποίηση του

επαναλήπτη d-star,

σε δοκιμαστική λειτουργία στην συχνότητα RU 754 (439.425 - 7.6 - MHZ)

προσωρινά στο πάρκο κεραιών του Χορτιάτη.

Ελπίζουμε ότι πολύ σύντομα θα ολοκληρωθούν οι συνδέσεις μέσω internet

και 1,2 GHZ.

Για κάθε νεότερο θα σας κρατάμε ενήμερους

Εκ μέρους της ΠΡΟΤΥΠΗΣ ΡΑΔΙΟΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ.< SV2GQN < sv2gqn στο

otenet.gr

 

========

 

73 de sv2evs

Link to comment
Share on other sites

άλλος επαναλήπτης d-star εκτός Θεσσαλονίκης/Αθήνας ;
Link to comment
Share on other sites

στην TARG μου είπαν 60 ευρώ (30 η εγγραφή και 30 το πρώτος έτος)

τα βιβλία κάνουν 10 ευρώ για μέλη και 15 για μή-μέλη

μαθήματα για τις εξετάσεις είναι δωρεάν (δλδ μπορεί να παρακολουθήσει κάποιος και χωρίς εγγραφή στο σύλλογο!)

είναι ανοιχτά κάθε Δευτέρα και Τετάρτη απογευματινές ώρες (μετά τις 6-7μμ)

λάθος λόγω παρεξήγησης!!

μαθήματα μπορούν να παρακολουθήσουν τα μέλη του συλλόγου και επίσης είναι απαραίτητη η εγγραφή ώστε να μπορέσει κάποιος να πάρει τη βεβαίωση για απαλλαγή από τις προφορικές εξετάσεις

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι σύλλογοι κάνουν τις εγγραφές αυτές για κάποιο είδος βοήθειας προς τους υποψήφιους,καθώς επίσης είναι και ένα μικρό βοήθημα για την "συντήρηση" του εκάστοτε συλλόγου.
Link to comment
Share on other sites

σωστά και καλά κάνουν κιόλας γιατί αλλιώς θα είχαν χαθεί :) :)
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς...οι επιδοτήσεις που πέρνουν απο το κράτος δεν φτάνουν ούτε για σπόρια (αν και με καλή διαχείρηση και όχι σπατάλη...όλα γίνονται).

 

υ.γ να μην ξεχνάμε και την αγορά/συντήρηση επαναλήπτών στα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Συγνώμη που μιλάω για άσχετο θέμα αλλά χρειάζομαι βοήθεια:worry:

Εδώ και πολύ καιρό ψάχνω να αγοράσω UHF. Έχω βρει το midland GXT900VP4

http://www.midlandradio.com/comersus/store/comersus_viewItem.asp?idProduct=5553 αλλά κάπου διάβασα ότι θέλει άδεια Ραδιοερασιτέχνη πράγμα που δεν έχω. Ωστόσο δεν έχω πάρει κάποια επίσημη απάντηση. Μπορείτε να μου πείτε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μηχάνημα σε συχνότητες GMRS/FRS. Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ευρώπη..νομίζω οτι είναι μόνο για αμερική...(κάτι σαν pmr είναι)

 

About This Item

 

Stay in contact with other members of your party from up to 30 miles away. These 5-watt radios offer the maximum power allowed by the FCC and come with everything you need to keep them charged and ready to go. Forty-two channels make it easy to stay in contact. NOAA All-Hazards weather channel provides up-to-date forecasts and emergency information. Voice scrambling feature protects your conversation from third parties. Auto squelch removes background noise for quiet operation. Waterproof construction. Includes two radios, two rechargeable battery packs, dual desk charger, AC wall and DC vehicle adapters.

 

License and fees required for some channels. Imported.

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα ίδια μηχανήματα θα συνεργάζεται...αλλά δεν βλέπω πουθενά να λέει εύρω συχνοτήτων, υποθέτω ότι δεν είναι 144.-146mhz/430-440...δεν είμαι όμως σίγουρος.
Link to comment
Share on other sites

εδω είναι ενα παρομοιο μοντελο. εχει και τισ συχνοτητες. πες μου σε παρακαλω γιαυτο θέλω αδεια?

θα συνεργαζεται με αλλα UHF?

http://www.midlandradio.com/comersus/store/catalog/GXT800OwnersManualRevA.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μοντέλο δεν πρέπει να κυκλοφορεί εδώ στην Ευρώπη ή τουλάχιστον στην Ελλάδα. Όχι, δεν θα μπορείς να μιλάς, τουλάχιστον νόμιμα. Στις συγκεκριμένες συχνότητες δεν ξέρω αν λειτουργούν κάποιες υπηρεσίες αλλά κοντά στους 460mhz δεν θα βρεις άλλα μηχανήματα τέτοιου είδους να μιλούν. Εδώ κυκλοφορούν νόμιμα και ελεύθερα μόνο τα λεγόμενα PMR τα οποία έχουν υσχή εξόδου 0.5watts και λειτουργούν στους 446 mhz, νομίζω 8 κανάλια. Με τέτοιο δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Μετά φυσικά αν θέλεις κάτι νόμιμο και καλύτερο πας σε αγορά vhf που θέλεις όμως (κανονικά) άδεια ραδιοερασιτέχνη.

Link to comment
Share on other sites

'Εχετε να μου προτείνεται κατι αλλο?

Θέλω να έχει εμβέλεια 2-3 κμ μέσα σε πόλη.

βρήκα ενα cobra αλλα μου είπαν οτι δεν βρισκουν ευκολα ανταλλακτικα. ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...