Jump to content

Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών


con
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλώς! Ευχαριστώ πολύ! Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, για την ακύρωση χρειάζεται κατι αλλο εκτός απο την ταυτότητά μου?

 

Καλο ειναι να ξερεις και το ΑΦΜ σου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ζαλίσω λίγο ακόμα με τις ερωτήσεις μου, αλλά πρώτη φορά κάνω φορητότητα και έχω απορίες!

Σήμερα παρέλαβα με κούριερ τα συμβόλαια και τις κάρτες sim για 2 αριθμούς που μετέφερα από Cosmote. Πριν καμιά ώρα μάλιστα με κάλεσαν από Voda-κεντρικά και με ρώτησαν αν παρέλαβα, έδωσα ταυτότητα, κτλ.

1. Πόσο καιρό θα πάρει για να ενεργοποιηθούν οι κάρτες sim; (Φεύγω εξωτερικό και δεν θέλω να μείνω χωρίς επικοινωνία - για την οικογένεια πιο πολύ).

2. Εχω ένα συμβόλαιο με μηδενικό πάγιο κι έναν με οικονομικό 20. Ωστόσο για να έχουν μεταξύ τους απεριόριστα, μου είπε ο πωλητής (όταν είχαμε κάνει την αίτηση φορητότητας) ότι θα πρέπει να καλέσω εγώ και με 5€ θα το ενεργοποιήσουν. Ωστόσο μου κάνει εντύπωση που θα πρέπει να καλέσω τον αριθμό της φορητότητας κι όχι την εξυπηρέτηση πελατών. Ξέρει κανείς το λόγο;; Ισχύει ότι η χρέωση θα είναι μόνο 5€ γι'αυτή την υπηρεσία, ή όχι; Το ίδιο μάλιστα μου είπανε και για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας Europe - πάγιο 18€ (την ημέρα που ταξιδεύω).

4. Κάποιος που να ξέρει να μου πει, πόσο περίπου θα βγαίνει όλο αυτό το πακέτο; Δεν είμαι 100% σίγουρη, μου είχαν πει γύρω στα 55€, αλλά για ένα περίεργο λόγο αμφιβάλλω!

3. Άπαξ και ενεργοποιηθούν οι κάρτες, και τέλος καλό όλα καλά, λογικά μπορώ να εγγραφώ και στο myaccount σωστά; Παίζει ρόλο που έχω ήδη εγγραφεί για έναν αριθμό cu καρτοκινητό που έχω; Θα μπορώ να τα ελέγχω όλα αυτά από ένα προφίλ, ή θα πρέπει να δημιουργήσω νέα (+2 για τα 2 νέα συμβόλαια που μετέφερα; )

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!! :O

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ζαλίσω λίγο ακόμα με τις ερωτήσεις μου, αλλά πρώτη φορά κάνω φορητότητα και έχω απορίες!

Σήμερα παρέλαβα με κούριερ τα συμβόλαια και τις κάρτες sim για 2 αριθμούς που μετέφερα από Cosmote. Πριν καμιά ώρα μάλιστα με κάλεσαν από Voda-κεντρικά και με ρώτησαν αν παρέλαβα, έδωσα ταυτότητα, κτλ.

1. Πόσο καιρό θα πάρει για να ενεργοποιηθούν οι κάρτες sim; (Φεύγω εξωτερικό και δεν θέλω να μείνω χωρίς επικοινωνία - για την οικογένεια πιο πολύ).

2. Εχω ένα συμβόλαιο με μηδενικό πάγιο κι έναν με οικονομικό 20. Ωστόσο για να έχουν μεταξύ τους απεριόριστα, μου είπε ο πωλητής (όταν είχαμε κάνει την αίτηση φορητότητας) ότι θα πρέπει να καλέσω εγώ και με 5€ θα το ενεργοποιήσουν. Ωστόσο μου κάνει εντύπωση που θα πρέπει να καλέσω τον αριθμό της φορητότητας κι όχι την εξυπηρέτηση πελατών. Ξέρει κανείς το λόγο;; Ισχύει ότι η χρέωση θα είναι μόνο 5€ γι'αυτή την υπηρεσία, ή όχι; Το ίδιο μάλιστα μου είπανε και για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας Europe - πάγιο 18€ (την ημέρα που ταξιδεύω).

4. Κάποιος που να ξέρει να μου πει, πόσο περίπου θα βγαίνει όλο αυτό το πακέτο; Δεν είμαι 100% σίγουρη, μου είχαν πει γύρω στα 55€, αλλά για ένα περίεργο λόγο αμφιβάλλω!

3. Άπαξ και ενεργοποιηθούν οι κάρτες, και τέλος καλό όλα καλά, λογικά μπορώ να εγγραφώ και στο myaccount σωστά; Παίζει ρόλο που έχω ήδη εγγραφεί για έναν αριθμό cu καρτοκινητό που έχω; Θα μπορώ να τα ελέγχω όλα αυτά από ένα προφίλ, ή θα πρέπει να δημιουργήσω νέα (+2 για τα 2 νέα συμβόλαια που μετέφερα; )

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!! :O

 

1.Καλείς το 13894 και ρωτάς ποια είναι η ημερομηνία ολοκλήρωσης της φορητότητας για τον κάθε αριθμό.

 

2.Για να ενεργοποιήσεις οποιαδήποτε υπηρεσία,καλείς όταν ενεργοποιηθεί η συνδεση το 13830 ή πηγαίνεις σε κατάστημα.Εννοείς ότι θες να βάλεις το πακέτο των 2000 λεπτών ομιλίας προς έναν αριθμό Vodafone?Αν εννοείς αυτό,να ξέρεις πως δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί στον αριθμό μηδενικού παγίου αλλά μόνο στον άλλον,με το Οικονομικό 20.

 

3.20 ευρώ το Οικονομικό 20,5 ευρώ η υπηρεσία απεριορίστου προς 1 αριθμό VF,18 το Vf Europe και φόρος δημοσίου 5.16 ευρώ(43 * 0.12) = 48,16 ευρώ.Με την προυποθεση ότι δεν κάνεις οποιαδήποτε άλλη χρεώσιμη κίνηση.

 

4.Νομίζω πως μπορείς να τα διαχειρίζεσαι από ένα προφίλ.Πήγαινε στο ήδη υπάρχον προφίλ,επίλεξε Διαχείρηση Χρηστών απ'τη στήλη στ'αριστερά και στην επόμενη σελίδα πήγαινε στην επιλογή Προσθήκη απλού χρήστη και πρόσθεσε τους νέους αριθμούς συμβολαίου που έχουν ενεργοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ CU ΄πάντως δεν υπάρχει η επιλογή Διαχείρηση χρηστών. Μόνο στο συμβόλαιο την βλέπω.
Link to comment
Share on other sites

ΣΕ CU ΄πάντως δεν υπάρχει η επιλογή Διαχείρηση χρηστών. Μόνο στο συμβόλαιο την βλέπω.

 

Τότε πρόκειται για δικό μου λάθος και απολογούμαι :) Δεν το γνώριζα.Υπέθεσα πως είναι κοινές οι λειτουργίες.

 

Συνεπώς,η φίλη μας πιο πάνω θα χρειαστεί να δημιουργήσει νέο λογαριασμό χρήστη για τα συμβόλαιά της.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόγραμμα απεριόριστο προς 1 αριθμό vodafone πλην του vodafone extra που λανσαρυν αυτό τον καιρο?Ξερω μόνο γι'αυτο και για το you and me.Ποιο πρόγραμμα υπάρχει με 20.5 ευρω???

 

Υπάρχει πρόγραμμα απεριόριστο προς 1 αριθμό vodafone πλην του vodafone extra που λανσαρυν αυτό τον καιρο?Ξερω μόνο γι'αυτο και για το you and me.Ποιο πρόγραμμα υπάρχει με 20.5 ευρω???

Λάθος μου,το κατανόησα αλλιώς.Μαλλον εννοείται το vodafone unlimited.

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε μήνυμα η Vodafone γράφοντας πως αν ανανεώσω το συμβόλαιο μου μέχρι 30/9 ,θα πάρω μια δωρεάν συσκευή.Πρόκειται για κάποια ιδιαίτερη προσφορά,οπότε μπορεί να πάρω δωρεάν μια ακριβή συσκευή ή εννοούν ότι θα πάρω δωρεάν τις φθηνές φθηνές όπως συνήθως; :O
Link to comment
Share on other sites

Κ μένα μου το στειλε!Δωρεάν είναι οι φτηνές συσκευές,δυστυχως....Εσυ εμαθες καμια πληροφορια?
Link to comment
Share on other sites

Κ μένα μου το στειλε!Δωρεάν είναι οι φτηνές συσκευές,δυστυχως....Εσυ εμαθες καμια πληροφορια?

όχι αλλά θα τους στείλω ένα email...

 

Όσον αφορά την προηγούμενη ερώτηση σου,νομίζω πως όχι αλλά δεν είμαι 100 % σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

1.Καλείς το 13894 και ρωτάς ποια είναι η ημερομηνία ολοκλήρωσης της φορητότητας για τον κάθε αριθμό.

 

Τελικά κάλεσα ένα σταθερό που μου είχαν στείλει σε κάποιο από τα μηνύματα της Vodafone, και έμαθα ότι στην τελευταία σελίδα του συμβολαίου ... (μα είναι γραμματοσειρά αυτή για συμβόλαιο..; 7-8? Τα μάτια μου πόνεσαν!! ) ότι η ημερομηνία υλοποίησης της φορητότητας είναι 15.9. Ακριβώς 15 μέρες δλδ από τη μέρα που έδωσα το ΟΚ για την έναρξη της διαδικασίας...

Αν και τους είχα εξηγήσει αν γίνεται να επισπεύσουν τη διαδικασία, λόγω μετάβασης στο εξωτερικό .. Υποθέτω ότι μετά τις 15, θα μπορώ να καλέσω κάποιο σταθερό (από εξωτερικό) για να ενεργοποιήσω το Europe (γιατί γι'αυτό έκανα τη φορητότητα πιο πολύ!);;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να καλέσεις και απευθειας στο 13830 απ'το εξωτερικό!Όπως και νά'χει,συνδέσου με συνεργαζόμενο της Vodafone δίκτυο και ενεργοποίησε επιπλέον το Passport,για φθηνές κλήσεις!
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορείς να καλέσεις από οποιοδήποτε δίκτυο από το εξωτερικό το +30.210.6702000 και να πατήσεις το 2 για να συνδεθείς με την εξ. πελατών των συμβολαίων.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να καλέσεις και απευθειας στο 13830 απ'το εξωτερικό!Όπως και νά'χει,συνδέσου με συνεργαζόμενο της Vodafone δίκτυο και ενεργοποίησε επιπλέον το Passport,για φθηνές κλήσεις!

 

Μα στη Vodafone ήρθα για το Europe κι όχι για το Passport...!!! To Passport το είχα σε cu & δεν με συνέφερε (με τη χρήση που το έκανα)

Πληρώνεις 17€ πάγιο, για απεριόριστες εισερχόμενες κλήσεις (από Ελλάδα) και 60' εξερχόμενες προς Ελλάδα.. !!!

Απλά δεν υποστηρίζεται από όλες τις ξένες χώρες (ακόμα) .. παρά μόνο από 5-6 .. Εμένα που με ενδιαφέρει το Η.Β. ... Δεν με χαλάει καθόλου...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε μήνυμα η Vodafone γράφοντας πως αν ανανεώσω το συμβόλαιο μου μέχρι 30/9 ,θα πάρω μια δωρεάν συσκευή.Πρόκειται για κάποια ιδιαίτερη προσφορά,οπότε μπορεί να πάρω δωρεάν μια ακριβή συσκευή ή εννοούν ότι θα πάρω δωρεάν τις φθηνές φθηνές όπως συνήθως; :O

 

κλασσικο μαρκετινγκ απο τις εταιριες για να σε φερουν σε ενα καταστημα τους. εκει αρχιζουν το μπλα μπλα, σου δινουν δωρο και μια συσκευη το πολυ μεχρι 70-80 ευρω ,ανανεωνεις εντωμεταξυ και το συμβολαιο σου και ολα καλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Μπορει να μην ειναι το καταληλοτερο θεμα αλλα θα ρωτησω εδω. Εχω κανει παραγγελια ενα iphone 3GS απο ενα καταστημα vodafone εδω και 20 μερες περιπου στο Ηρακλειο Κρητης αλλα οι τυποι εκει απλα με κοροιδευουν. Να αναφερω οτι ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ την ανανεωση συμβολαιου (εχουν πεσει οι τζιφρες κτλ) αλλα δεν εχω παρει την συσκευη. Και ειδου το ερωτημα: Απο τη στιγμη που εχω κανει την ανανεωση αλλα δεν εχω παρει τη συσκευη μπορω να κοψω την καινουρια συνδεση και να παω να το παρω απο αλλου το κινητο (χωρις να πληρωσω καποιο ποσο); Ξερω οτι για να κοψεις τη συνδεση πρεπει να δωσεις ενα χρηματικο ποσο αναλογο της επιδοτησης που εχεις παρει και του χρονου που εισαι στο δικτυο. Απο τη στιγμη ομως που εγω δεν εχω παρει την επιδοτηση ακομα (το κινητο δηλαδη) δεν εννοειται οτι μπορω να κοψω τη συνδεση οποτε εγω θελω; Σας παρακαλω απαντηστε μου αν γινεται γρηγορα γιατι νομιζω πως εχω βρει σε αλλο καταστημα το κινητο και θελω απο εκει να παω να το παρω!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Μπορει να μην ειναι το καταληλοτερο θεμα αλλα θα ρωτησω εδω. Εχω κανει παραγγελια ενα iphone 3GS απο ενα καταστημα vodafone εδω και 20 μερες περιπου στο Ηρακλειο Κρητης αλλα οι τυποι εκει απλα με κοροιδευουν. Να αναφερω οτι ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ την ανανεωση συμβολαιου (εχουν πεσει οι τζιφρες κτλ) αλλα δεν εχω παρει την συσκευη. Και ειδου το ερωτημα: Απο τη στιγμη που εχω κανει την ανανεωση αλλα δεν εχω παρει τη συσκευη μπορω να κοψω την καινουρια συνδεση και να παω να το παρω απο αλλου το κινητο (χωρις να πληρωσω καποιο ποσο); Ξερω οτι για να κοψεις τη συνδεση πρεπει να δωσεις ενα χρηματικο ποσο αναλογο της επιδοτησης που εχεις παρει και του χρονου που εισαι στο δικτυο. Απο τη στιγμη ομως που εγω δεν εχω παρει την επιδοτηση ακομα (το κινητο δηλαδη) δεν εννοειται οτι μπορω να κοψω τη συνδεση οποτε εγω θελω; Σας παρακαλω απαντηστε μου αν γινεται γρηγορα γιατι νομιζω πως εχω βρει σε αλλο καταστημα το κινητο και θελω απο εκει να παω να το παρω!

 

νομιζω οτι μπορεις να ακυρωσεις το συμβολαιο μετα απο καποιο μικρο διαστημα απο την ημερα ανανεωσης του χωρις να πληρωσεις τιποτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος απο εδω να μου το επιβεβαιωσει; Γιατι δεν εμπιστευομαι να παω στο καταστημα και να μου πουν οι ανιδεοι πωλητες που λενε οτι τους κατεβει στο κεφαλι.
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη,αλλά τίνος συσκευής το ΙΜΕΙ καταχώρησαν στο συμβόλαιο; :confused:

 

Τι εννοεις; Επρεπει δηλαδη πανω στο συμβολειο να εχει καποιο ΙΜΕΙ συσκευης; Εψαξα και δεν βρηκα κατι.. Εχει στη πρωτη σελιδα τα στοιχεια μου, το προγραμμα που διαλεξα, το συνολο της επιδοτησης αλλα εκει που λεει ΙΜΕΙ δεν λεει κατι (εχει ομως διπλα το κινητο που εχω διαλεξει). Επισης να αναφερω οτι στη δευτερη σελιδα ειναι γραμμενο χαμηλα και το ποσο που πρεπει να πληρωσω για να παρω το κινητο.

Ακομα να σας πω οτι μου ειπαν πως δεν μπορω να παω σε αλλο καταστημα vodafone να παρω το ΙΔΙΟ κινητο που ειναι γραμμενο γιατι λεει εκανα σε αυτο την ανανεωση. Στεκει αυτο;

Αν καποιος μπορει να βγαλει μια ακρη θα του ειμαι ευγνομων..

Link to comment
Share on other sites

σε μένα πέρσι,δεν έκαναν την ανανέωση μέχρι να έχουν τη συσκευή ώστε να φαίνεται πάνω στο συμβόλαιο το ΙΜΕΙ..

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; Επρεπει δηλαδη πανω στο συμβολειο να εχει καποιο ΙΜΕΙ συσκευης; Εψαξα και δεν βρηκα κατι.. Εχει στη πρωτη σελιδα τα στοιχεια μου, το προγραμμα που διαλεξα, το συνολο της επιδοτησης αλλα εκει που λεει ΙΜΕΙ δεν λεει κατι (εχει ομως διπλα το κινητο που εχω διαλεξει). Επισης να αναφερω οτι στη δευτερη σελιδα ειναι γραμμενο χαμηλα και το ποσο που πρεπει να πληρωσω για να παρω το κινητο.

Ακομα να σας πω οτι μου ειπαν πως δεν μπορω να παω σε αλλο καταστημα vodafone να παρω το ΙΔΙΟ κινητο που ειναι γραμμενο γιατι λεει εκανα σε αυτο την ανανεωση. Στεκει αυτο;

Αν καποιος μπορει να βγαλει μια ακρη θα του ειμαι ευγνομων..

 

Κανονικά,όταν γίνεται νέα σύνδεση ή ανανέωση πρέπει να αναγραφεί το ΙΜΕΙ της συσκευής που πήρες.Πώς αλλιώς θα γίνει η ανανέωση και πώς θα πάρεις τη συσκευή σε περίπτωση μη καταχώρησης του ΙΜΕΙ πάνω στο συμβόλαιο;; :confused: Πάρε ένα τηλ στο 13830 να τους το ρωτήσεις για να μη σου κάνει καμιά που...ά το κατάστημα:p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone: Συμβόλαια, χρεώσεις, επιδοτήσεις συσκευών

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...